značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

GOLD COCK

Whisky Gold Cock byla původě vyráběna pod hlavičkou společnosti Seliko v Likérce Dolany. Produkty z té doby (zvláště složením) vzbuzují různé otázky. Koncem roku 2000 byly na trh uvedeny nové produkty whisky Gold Cock, které už používaly standardní označení - Red Feathers (blended 3 letá), Black Feathers (single malt 6-ti letá) a Green Feathers (single malt 12-ti letá). Likérka Dolany zkrachovala a výrobu whisky Gold Cock převzala v roce 2005 firma Rudolf Jelínek. Převzala nejen značku, ale i zásoby zrající whisky. V srpnu 2006 měli v nabídce Red Feathers (3 letá blended) a Green Feathers (12-ti letá malt). V roce 2008 opět obnovili výrobu whisky, tentokrát již ve Vizovicích (zde firma Rudolf Jelínek sídlí a sem byla také přestěhována whisky a některé zařízení z Dolan). Na trh dali také whisky stáčenou ze zakoupených zásob a podle ohlasů to byl úspěšný tah. Firmu to povzbudilo a na trhu se postupně objevují experimenty s whisky dozrávající v různých sudech a další.

Gold Cock Red Feathers - 3 letá (blended) 40% (Rudolf Jelínek)Gold Cock Green Feathers - 12-ti letá (malt) 43% (Rudolf Jelínek)Gold Cock 8-mi letá Single Malt 49,2%Gold Cock 2008 Single Malt Virgin Oak 61,5%Gold Cock 2008 Single Grain 49,2%Gold Cock 2008 Single Grain 61,5%Gold Cock 1992 Single Malt 49,2%

O samotné whisky se na webových stránkách výrobců mnoho nedozvíme. Na starých stránkách, ještě když byla vyráběna v Likérce Dolany, bylo uvedeno: Whisky je vyráběna tradičními postupy, jako ve Skotsku, ale z moravského ječmene a z vody čerpané z hlubokých podzemních studní v podhůří Jeseníků. Její hodnocení: delikátní chuť s pevným jádrem, doplněným o výrazné aroma rašelinného dýmu a typickou vůní dubového dřeva, použitého pro maturační sudy.

Na webových stránkách nového výrobce: Výrobou tříleté a dvanáctileté whisky navazuje Rudolf Jelínek na tradiční výrobu Likérky Dolany a.s. a pokračuje v jejím odkazu kvalitního sladového nápoje. Chuť a duše této výtečné whisky je dána pečlivým výběrem odrůdy moravského ječmene, spojením sladu s křišťálově čistou pramenitou vodou, mimořádnou pozorností při sušení sladu, opakovanou destilací a zráním v dubových sudech.

Firma Rudolf Jelínek postupně doprodává zásoby původní whisky z Dolan a jako nový základní produkt je 8-mi letá Single Malt whisky. Na webu tak najdeme v tuto chvíli (5/2019) informace o původní řadě whisky, ale také o nové výrobě včetně experimentů s dozráváním v různých sudech.

Gold Cock - řezaná whisky 40% (z likérky Dolany)Gold Cock - řezaná whisky 40% (z likérky Dolany)Gold Cock 3, 6-ti a 12-ti letá (z likérky Dolany)Gold Cock Red Feathers - 3 letá (blended) 40% (z likérky Dolany)Gold Cock Black Feathers - 6-ti letá (malt) 43% (z likérky Dolany)Gold Cock Green Feathers - 12-ti letá (malt) 43% (z likérky Dolany)Gold Cock 40%  (z likérky Dolany)

Typy

V aktuální (2018) nabídce whisky Gold Cock vyráběné firmou Rudolf Jelínek nalezneme dále pokračující řadu míchané 3 letou s označením Red Feathers a 12-ti letou malt whisky Green Feathers. V roce 2008 byla zahájena destilace ve Vizovicích na kotlích Arnold Holstein. Je možné, že tento rok bude z hlediska whisky Gold Cock zlomový. V nabídce je také 8-mi letá Single Malt whisky a je možné, že nahradí dřívější řadu whisky. Současně s ní se také objevila i Single Grain Whisky z roku 2008.
Vedle těchto whisky základní řady uvedl Jelínek již dříve na trh whisky ze zakoupených zásob a současně se začínají objevovat už i whisky pálené v roce 2008. Z těch nových např. Gold Cock 2008 Virgin Oak Cask Strength (slad z moravského ječmene, nakouřený rašelinou z nalezišť v Soběslavi), Gold Cock 2008 Apricot Brandy Finish, Gold Cock 2008 Single Grain s 49,2% a ve verzi Cask Strength s 61,5% nebo 10-ti letá 2008 Pinot Noir Finish Private Single Cask pro olomoucký Black Stuff. V "mezičase" - než uzrála nově vyrobená whisky z Vizovic, uváděl Jelínek na trh původní zásoby whisky Gold Cock. A nebál se také experimentovat s dozráváním v různých sudech. A tak se na trhu také objevily např. 22 letá Gold Cock Single Malt Whisky 1992, 20-ti letá Gold Cock Single Malt Whisky 1995, Gold Cock Slivovitz finish 59,5% (ze sladu z ječmene vypěstovaného na severní Moravě, připraveného ve sladovně v Bruntále tradičním humnovým způsobem, slad byl při sušení mírně nakuřován rašelinou z Hory Sv. Šebestiána, destilace probíhala v Hanácké pálenici Těšetice u Olomouce, kde byl destilát založen ke zrání do silně vypálených, nových dubových sudů z evropského zimního dubu, po více než dvaceti třech letech, přesně 13. 11. 2015 byla whisky naplněna do sudu po slivovici (která v něm zrála po více než dvacet let), na den přesně po půl roce, 13. 6. 2016 vyčerpána ze sudu a po měsíci odpočinku v nerezovém tanku stočena do lahví.), Gold Cock 1992 Moravian apple brandy finish 59% (dozrávala v sudu po Moravské jaderničce (která v něm zrála tři roky, jde o destilát z místní odrůdy jablek, velmi specifický a typický pro region)).

Zajímavostí je, že některé whisky Gold Cock jsou stočeny v síle 49,2 % alkoholu, přičemž procento alkoholu ve whisky odpovídá rovnoběžce, která protíná sídlo společnosti RUDOLF JELÍNEK.

Likérka Dolany vyráběla whisky Gold Cock jako blended i jako jednosladovou. 3 letá, také nazývána Red Feathers je blended a 6-ti letá Black Feathers a 12-ti letá Green Feathers jsou jednosladové. Dříve vyráběný Gold Cock byl uváděn jako Malt whisky, ale setkal jsem se i s whisky, která byla výrobcem označena jako řezaná (složení: whisky destilát, líh, voda, víno dezertní, cukr, barva E150a). Na trhu bylo možné whisky Gold Cock potkat také v různě tvarovaných lahvích, např. láhev ve tvaru kohouta.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Gold Cock - řezaná whisky 40% (z likérky Dolany)Gold Cock - řezaná whisky 40% (z likérky Dolany):
Aroma je jemné, lehce sladké, ovocné, lehce dřevo, docela příjemné. Chuť je primárně celkem sladká, lehce obilná, v závěru pak zůstává sladkost a cítím lehké ovoce. Celkově mi ale připadá docela chudá a nezajímavá. Pít se to dá, ale zmizí z očí zmizí z mysli. V paměti zůstane jen díky popisu na etiketě. Je označena jako řezaná, což je podle složení asi správné označení (nejsem si ovšem jist, zda řezaná whisky smí být ještě vůbec označována jako whisky), uvedené složení (whisky destilát, líh, voda, víno dezertní, cukr, barva E150a) ve mně ale velkou důvěru nevyvolává. (2018)
Gold Cock Red Feathers - 3 letá (blended) 40% (z likérky Dolany)Gold Cock Red Feathers - 3 letá (blended) 40% (z likérky Dolany):
Aroma jemné, sladově sladké, lehké ovoce, celkem příjemné, ale nijak zvlášť bohaté a zajímavé. Chuť je lehce sladká, po medu, s rušivým tónem "něčeho" (nepovedlo se mi pojmenovat), a to "něco" doznívá i v závěru. Jak kdyby cestou protekla, kudy neměla a "něco" navíc, co tam nepatří nese dále sebou. Možná, jako by si vzala pozůstatky ze slivovice, která se tam pálila předtím. Občas se tam vynoří chuť švestek. Kazí mi to celkový dojem z whisky. Ani bez toho ani s tím mne nijak nezaujala. (2018)
Gold Cock Black Feathers - 6-ti letá (malt) 43% (z likérky Dolany)Gold Cock Black Feathers - 6-ti letá (malt) 43% (z likérky Dolany):
Aroma je výraznější, sladové, trochu vřesu a ovoce, lehce trpké. V chuti převládá sladová sladkost, trochu tráva, zaoblenější a vyváženější. V závěru trochu štiplavosti a hořkosti. Ale stále nezapamatovatelná whisky. Po krátké chvíli si nevybavím žádnou z chutí a to ani když to po sobě čtu. (2018)
Gold Cock Green Feathers - 12-ti letá (malt) 43% (z likérky Dolany)Gold Cock Green Feathers - 12-ti letá (malt) 43% (z likérky Dolany):
V aroma je stále sladová sladkost, vřesový med, přidalo se dřevo a lehký kouř. Z pohledu celé řady to má vzestupnou tendenci. V chuti jemná, sladká, medová táhlost, uzený med, v závěru lehká hořkost a dlouhý táhlý uzený med stékající do krku. Docela slušné pití, ale ničím zvlášť zapamatovatelné. Z Gold Cocků zatím nejlepší a jediná zapamatovatelná (z nich). (2018)
Gold Cock 2008 Single Grain 2.2008/2.2018 49,2%Gold Cock 2008 Single Grain 2.2008/2.2018 49,2%:
Aroma je celkem lehké. Květiny, ovoce (do švestek), trochu dřeva, lehká sladkost. Chuť začíná sladkým nástupem, přidá se kořenitost a dřevo. V závěru lehká sladkost, dozvuk ovoce, pak se zvýrazní dřevo a trochu šiplavosti. Celkově trochu jednodušší whisky, ale dobrá. I když mě moc nenadchla, tak nemám pocit, že se jedná o špatnou whisky. (2018)
Gold Cock 8-mi letá Single Malt 49,2%Gold Cock 8-mi letá Single Malt 49,2%:
V aroma je cítit sladkost sladu, ale velmi výrazně se tam objevuje ovoce, řekl bych slivovice. Lehké dřevo a lehká zatuchlost. Chuť je jemná, lehká. Zpočátku lehce sladká, trochu ovoce (švestek - slivovice). Nijak moc výrarazná a zajímavá, uzavírá ji lehce štiplavá dřevitost. Závěr je středně dlouhý, lehce nahořklý. V úplném závěru doznívá lehké ovoce. Celkově mě také až tak nenadchla, ale jinak je to dobrá whisky. Je taková jednodušší, pokud to má být nová základní místo dřívější barevné řady, tak je to určitě velký posun vpřed, ale stále to není k tomu, abych u sebe zařadil Gold Cock mezi své oblíbené značky. (2018)

v knize Svět whisky hodnotí:

Gold Cock Red Feathers - 3 letá (blended) 40% (Rudolf Jelínek)Gold Cock Red Feathers - 3 letá (blended) 40% (Rudolf Jelínek):
Lehká, obilná a nasládlá s matnými kovovými tóny.

Marc A. Hoffmann ve své knize Whisky - značky z celého světa hodnotí:

Gold Cock Green Feathers - 12-ti letá (malt) 43% (Rudolf Jelínek)Gold Cock Green Feathers - 12-ti letá (malt) 43% (Rudolf Jelínek):
Barva: zlatá.
Aroma: velice máslové.
Chuť: ukazuje tón toffee a chutná trochu po ovoci.
Dokončení: suché s trochou kůže.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Gold Cock (Dolany)

Gold Cock 3 letá

Gold Cock 12 letá

Gold Cock 8 letá

Gold Cock 2008 Virgin Oak Cask Strength

Gold Cock 2008 Single Grain

Gold Cock 2008 Single Grain Cask Strength

Gold Cock 2008 Apricot Brandy Finish

Gold Cock 2008 Black Angeľs

Gold Cock 10 letá 2008 Pinot Noir Finish

Gold Cock 1992 22 letá 61,6%

Gold Cock 1992 22 letá 49,2%

Gold Cock 1992 23 letá

Gold Cock 1992 24 letá Private Single Cask

Gold Cock 1992 25 letá Last Cask

Gold Cock 1992 Slivovitz Finish

Gold Cock 1992 Moravian Apple Brandy Finish

Gold Cock 1995 20 letá 49,2%

Gold Cock 1995 20 letá 61,5%

Gold Cock Peated

Gold Cock Peated CS

Gold Cock New Make

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Gold Cock Red Feathers - 3 letá (blended) 40% (Rudolf Jelínek)Etiketa Gold Cock Green Feathers - 12-ti letá (malt) 43% (Rudolf Jelínek)Etiketa Gold Cock 8-mi letá Single Malt 49,2%Etiketa Gold Cock 2008 Single Grain 2.2008/2.2018 49,2%Etiketa Gold Cock Single Malt 1992 22 letá Small Batch 49,2%Etiketa Gold Cock Single Malt 1995 20-ti letá Small Batch 49,2%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 20.09.2019