značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » zajímavosti 

  tisk textu

Ochutnávky whisky

Adventní kalendář 2019

Adventní kalendář 2019Adventní kalendář 2019Adventní kalendář 2019

Adventní kalendář nemusí být jen s čokoládou, může být také s whisky. Na netu jich najdete více a to nejen s whisky, ale i s jinými nápoji. Já jsem zvolil Adventní kalendář s německou whisky. Proč s německou whisky? Proč ne :)
Je to dobrá příležitost ochutnat neznámé whisky, celou láhev bych nekoupil a těžko by se vybíralo kterou koupit. Takhle je to o větší překvapení.

Kloster Whisky 5letá Single Malt 43%Blackforest Wild Whisky 42%Whesskey Triticale 6letá Single Grain Whisky 44%Eifel Whisky 6letá "EILAY" Rye Whisky 57%

1 - Kloster Whisky 5letá Single Malt 43% Úvodní vzorek adventního kalendáře, tak uvidíme, jak se uvede. Aroma je lehká vanilka a lehké dřevo, takové celkem průměrné. Lehké, nijak výrazné, nijak zajímavé, průměrné. Chuť se nese v duchu aroma, průměrná, nevýrazná, pitelná. Není ji moc jak popisovat, tak trochu nuda.
2 - Wild Whisky Blackforest 42% Podle názvu to prý bude divoké. První dojem v aroma není až tak špatný. Sice tam občas prolítne vlna odlakovače na nehty, ale když se člověk trefí mezi ty vlny tak tam najde jablečný štrůdl se skořicí, trochu mléčné čokolády a lehký voňavý koňak, který tam chvílema pouští jemné smetanové tóny. Ty vlny odlakovače to trochu kazí, takže to není na delší čuchání, ale dojem celkem dobrý. Chuť lehce nevýrazně medová, slabá, nevýrazná. Celá ovšem zastiňovaná větrovým lehce štiplavým bonbonem. Dokončení opět do medu. Jen ted med v chuti i dokončení je takový dost naředěný, taková medovice (nepleťte si to s medovinou, medovice je med nařaděný vodou, občas tím krmím mravence). Úplný závěr patří opět tomu větrovému bonbonu, takový ten zelený, ale ne úplně mentolka, který celkem dlouho doznívá. Není to bomba, ale celkem se dá. Ono to nakonec nebylo až tak divoký.
3 - Whesskey Triticale 6letá Single Grain Whisky 44% Šestiletá obilná whisky, spíš to měli nazvat "kriticale". Teda aroma, pokud se tomu dá tak říkat mi protáhlo dutiny. Jak když jsem technickým lihem pečlivě čistil malou plochu a musel u toho být dost blízko a poctivě to čuchat. Smrdí to jak čerstvě vypálené, to je snad parfémovaný čistící prostředek. Píšou šestiletá, ale asi to zapomněli do toho sudu nalejt nebo jim nikdo neřekl, že pod pojmem "barrel" se nemyslí umělohmotný. Se toho bojim. Tak nebudu srab a zkusím ochutnat, ale už k tomu nečuchám. Au, chuť odpovídá aroma. To je naředěný čistící prostředek s aromatickou příchutí, aby se to nedalo pít. Tak tohle byl příklad čirého masochismu. Možná tím nedopitým zbytkem (většina té lahvičky) půjdou vyčistit ty skrvny v dílně, co stále odolávají. Dopíjet to nebudu, nejsem masochista.
Přemýšlel jsem k jaké ženské to přirovnat, ale to co mne napadlo se nedalo psát, to jsem musel hned vypudit z hlavy nebo bych se ještě pár nocí strachy budil ze sna. Nakonec mě to přirovnání napadlo - to je jak německé porno. To že to vyrobili - proč ne, to že to skladovali šest let v plastovém sudu, kde byl předtím denaturovaný líh - no budiž, ale že to nalahvovali, nazvali whisky a ještě se pod to podepsali - to už je fakt šílené.
4 - Eifel Whisky 6letá "EILAY" Rye Whisky 57% Další vzorek je žitná co zrála 4 roky v sudech po sherry a 2 roky v sudech po Laphroaigu lahvovaná v sudové síle. To "EILAY" znamená EIfel whisky, co se potkala s isLAY. Je taková dost převoněná, moc parfémovaná. Ve vůni silně dominuje žitná whisky a z boku se jí snaží sekundovat z jedné strany sherry a z druhé kouřová rašelina. Míchá se to v levnou vůni převoněného blendu. Moc to teda neslibuje, ale oproti trojce si alespoň nepřipadám jako alkoholik co pije okenu míchanou s technickým lihem. Ta se s tím v chuti vůbec nesere, proč by měla skrývat svých 57%, hezky rovnou pořádnou ťafku. Dost suchá, svíravá s umělou a umělohmotnou chutí s nádechem toho co bylo ve vůni, ale zcela povrchně. Dokončení vyschlo v ústech, když se předtím snažilo vzbudit dojem sherry a kouře, který skončil stejně uměle jak v chuti.
Gertruda docvičila svojí silovou sestavu, navlékla se do o dvě čísla menšího trička, polila se levnou voňavkou a vyrazila na lov. Očima sjela okolí, vybrala obět a celou svojí silou vyrazila vpřed s výkřikem "Meine Liebe".

Zaiser Schwäbischer Whisky Fass 339 40%Weinbau Keller Whisky 6letá 40%St. Kilian Signature Edition "One" 3letá Single Malt 45%DeCavo Single Malt Whisky 3letá 47,3%

5 - Zaiser Schwäbischer Whisky Fass 339 40% Tak jsem zvědavý co hezkého mi dnes Mikuláš s andělem přinesou. Přinesli Schwäbischen Whisky Single Cask ze sudu 339 z lihovaru Zaiser. První dojem v aroma je jablečný mošt smíchaný s new makem. Když se jí dá trochu čas, tak new make ustoupí a projeví se kouř a spálené dřevo. Pak se to sleje vše do jednoho a připadá vám, že házíte do ohně zkvašená shnilá jablka. A ty jabka z toho ohně někdo vyhrábnul, vypálil to, nalil to do umělohmotného barelu s číslem 339 a pak to škodolibě nazval whisky. Chuti podivné, dokončení suché a naštěstí nijaké. Raději ani nechci vědět podíl těch švábů, co to má v názvu, ale jisté procento tam možná bude. Fuj, to jsem si nasadil do hlavy myšlenku, teď se mi bude znát o destilovaných švábech.
Tohle nepřinesl Mikuláš s andělem, ale odporný zlomyslný čert. To není fér. Vždyť já byl hodný. Ani myšlenkou jsem nezhřešil. No myšlenkou možná, občas mám "hezké" sny, ale nic co by se nedalo vyprat. Ale jinak nic. Až zjistím, kdo na mě co prásknul, tak to bude muset za trest dopít.
6 - Weinbau Keller Whisky 6letá 40% Výrazné těkavé lihové aroma levného blendu. No není zrovna lákavé. Chuť ostrá, lihová, čistící prostředek. Hnus fialovej.
Na webu se objevil text, který vše vysvětluje: "Omlouváme se, ale při balení zásilek došlo k omylu. Prohodil se nám Whisky adventní kalendář s Adventním kalendářem pro hospodyňky, který obsahoval sadu nových čističů na skrvny. Hospodyňky si stěžovaly na funkčnost, kdežto whiskaři píší recenze."
7 - St. Kilian Signature Edition "One" 3letá Single Malt 45% Mikuláš se moc nevytáhnul a jsem zvědavý s čím přijde svatý Kilián, zda tu reputaci trochu napraví. Aroma je malinko ostré a štípavé, ale jinak ovocné, sherry, sladké po ovoci a medu, vůně leštěného dřeva. Chuť je spíše slabá, nevýrazná, naředěný med s ostřejšími kořenitými tóny, závěr až výrazně štiplavý až pálivý. Ještě pár chutí tam je, ale nějak se mi nedaří je přesněji identifikovat. Je znát, že je to ještě hodně mladá a nezralá whisky. I když by moc bodů nedostala, tak v konkurenci předchozích by ji to vyneslo až na bednu, což v tomto případě není až tak náročný.
8 - DeCavo Single Malt Whisky 3letá 47,3% Aroma lihové, ale ne tak hrozně new-make jako některé předtím. Když se nechá chvíli odvětrat, tak se projeví i ovoce, umělá sladká vanilka a trochu odlakovače. Chuť je nevýrazná, slabá, nevyzrálá, mladá. V dokončení na mě vykoukla plastelína, umělohmotná plastelína. Ta mi to totálně zabila. Už nikdy nechci cítit, ochutnávat ani pít plastelínu. Pro mě to ten závěr totálně zazdil. Pro mě - Das ist eklhaft whisky.

Aureum 1865 5letá Single Malt Whisky 43%

9 - Aureum 1865 5letá Single Malt Whisky 43% Aroma divné, lehké, ne moc výrazné, zatuchlost, nakyslost, kyselost okurek, trochu lihovost, po chvíli ještě lakované dřevo. Chuti štiplavé, ostré, naředěně lihové, až útočné vůči člověku. Čím je v ústech déle, tím je agresivnější. Rozhodla se být anonymní a nedat šanci ji poznat, radši jsem to spolknul. Dokončení naštěstí nezanechá stopy. Je ovšem možné, že rozežralo všechny vjemové buňky a tak už nic necítím.
Naředěné zbytky bojových látek?

aktuálně rozepsáno, do vánoc ještě času dost

na začátek stránky

Protože texty už začaly být příliš dlouhé, dva z nich navíc bez vyhlídky na dokončení (česko-slovenský týden je nekonečný a whisky na dovolená ještě není zdaleka hotová), rozhodl jsem se je dát do jiných částí.

-----------------------------------

• nekonečný Česko-Slovenský týden

Původně týdenní postupná ochutnávka 16 českých a slovenských whisky (a jedné skotské), kam stále doplňuji nové a nové ochutnané whisky.

• Whisky na dovolené

Některé místní whisky, které můžete potkat při své dovolené v zahraničí. Jsou zde pouze whisky, které jsem potkal a ochutnal, případně mi je někdo přivezl nebo koupil i v ČR.

• Whisky Life! Prague 2019

Můj delší report z Whisky Life Prague 2019.

• Whisky Life! Prague 2018

Můj delší report z Whisky Life Prague 2018.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 09.12.2019