značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » zajímavosti 

  tisk textu

Ochutnávky whisky

Online ochutnávky jsou fajn a tím, že jsou online, tak jich člověk může navštívit během týdne několik a díky záznamu i ve stejný den několik. Jenže, čeho je moc, toho začne být příliš. Začne to lézt do peněz a nedá se to stíhat a tak to postupně doplňuji z poznámek, co jsem si dělal při ochutnávkách nebo mne již proběhlé ochutnávky teprve čekají.
Ale klasické ochutnávky jsou přece jen lepší :)


The Blend - 9.6.2022

O návštěvě The Blend, který dělá Zdeny Kortiš pod hlavičkou Chivas Regal jsem uvažoval. A znáte to, když o něčem uvažujete, tak se to stane (no většinou asi ne). Ale tady se to stalo a lístek na červnový The Blend v Praze jsem dostal od manželky jako dárek ke 20 letům Whiskyonline.cz. A tak jsme se tam vypravili oba.

The Blend - 9.6.2022The Blend - 9.6.2022

Hned na začátku musím vyseknout poklonu. Je to zajímavý nápad, velmi dobře připravené a Zdeny umí. Informace byly podávané zajímavě, bylo jich tak akorát a finální vlastní blendování byla pěkná hra. Pochválil jsem to nejen já jako whiskař, tak i manželka, která whisky nepije a byť ode mne neustále něco slyší, tak takhle kompletně jsem jí to snad nikdy nepodal. Určitě doporučuji tuto akci navštívit.

The Blend - 9.6.2022The Blend - 9.6.2022The Blend - 9.6.2022The Blend - 9.6.2022The Blend - 9.6.2022

Při blendování jsme každý zvolili jiný postup a styl. Jí kouřové whisky nevoní a tak namíchala jemnou květinovou blended whisky, zatímco já mám kouř rád a tak jsem namíchat spíše těžší kouřovou (nakonec nebyla až tak kouřová, ale znát to tam bylo) blended malt whisky.

The Blend - 9.6.2022The Blend - 9.6.2022The Blend - 9.6.2022

Vedle vzorků whisky, ze kterých se míchalo a které jsme také ochutnali, bylo součástí akce také ochutnání Chivas Regal 12leté a Chivas Regal 13leté Extra. Na závěr pak ještě Glenlivet 15letá French Oak. Ta sestava whisky s Chivas Regal Icon uprostřed byla bohužel "putovní výstava" a ta se neochutnávala.
A konečně už vím, když Zdeny říkal, že bude ve Stromovce, že nechodí do parku. Jednou za čas jsem si říkal ok, ale říkal to často a už to začínalo být divné :)


Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022

Ve Whiskerii se konala ochutnávka whisky Glenlivet. A když Glenlivet, tak ochutnávkou provázel Zdeny Kortiš, majitel vyhlášeného olomouckého The Black Stuff Irish Pubu & Whisky Baru a také ambassador společnosti Jan Becher Pernod Ricard.

Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022

Cílem ochutnávky bylo si ukázat, co nám může dát základní plnění 12 a 15leté a co dalšího přinese série Nadurra. Zdeny nám seznámil s historií palírny i s přehledem produkce a to natolik kompletně a podrobně, že si z toho nepamatuju nic :) Ale to není výtka vůči Zdenymu, když se věnuji whisky ve sklence, tak silně omezím vnímání okolí.

Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022

A co se ochutnávalo?
The Glenlivet 12y Double Oak 40%, The Glenlivet 15y French Oak Reserve 40%, The Glenlivet Nadurra First Fill Selection 59,1%, The Glenlivet Nadurra Oloroso Matured 60,3% a The Glenlivet Nadurra Peated Whisky Cask Finish 61,8%. Tyto whisky byly uvedené v pozvánce, ale bylo i něco navíc. Zdeny přidal jako bonus The Glenlivet Guardians' Chapter Limited Edition 48,7% (lahvováno v roce 2014) a v omezené míře byla možnost i ochutnat The Glenlivet 12y Aged only in Oak Casks 40% a The Glenlivet 12y French Oak Finish 40% (lahvované okolo roku 2000).


Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022The Glenlivet 12y Double Oak 40%
V aroma klasické Speyside, voňavá, květinová, ovocná, jablka (zelená), která dominují na květinovým medem. V chuti je to opět Speyside klasika, květinovost, květinový med, opět zelená jablka, v závěru chuti se ukazuje čokoláda a oříšky. V dokončení trocha oříškové hořkosti, ale rychle vystřídána květinovým medem, ovocností. Celkově je to příjemná základní whisky, pro příjemné pití a dobrá i pro vstup do světa whisky.
Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022The Glenlivet 15y French Oak Reserve 40%
V prvním dojmu krásně se táhnoucí krémovistost, pak se rozvine těžší ovocnost, lehká kořenitost, ovoce opět do jablek, tentokrát již zralých. V chuti je bohatší než 12y, hutnější květinovost, květová sladkost, ovocnost, vynořují se jablka, příjemně sladká a zralá, objevuje se kořenitost. V dokončení mi přišla spíše kratší, díky kořenitosti v závěru chuti na mě působila krátce. Celkově příjemná jablečná ovocnost s trochou koření, fajn pití.
Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022The Glenlivet Nadurra First Fill Selection Batch No.FF0117 59,1%
V aroma zprvu vanilka, ovocnost, pak se začíná ukazovat lehké příjemné dřevo, postupně se vynořuje karamel. Aroma začne postupně sílit, až do výrazné ovocnosti jablek s ořechy. V chuti vanilka, podobně jak ve vůni s hladkým dřevem. Pak přibude lehká kořenitost s ovocností, oříšky, trocha oříškové hořkosti, postupně se ukazuje ovocnost, opět trochu do jablek a tropického ovoce. Dokončení do čokolády, příšků, jablek a tropického ovoce. Celkově příjemná, vanilka s ovocností.
Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022The Glenlivet Nadurra Oloroso Matured Batch No.OLO317 60,3%
V aroma líbivé sherry, trochu to přebíjí vše ostatní, ovoce, rozinky, čokoláda. Skoro jako cokoliv po sherry. V chuti zprvu klasická sherryovka - ovoce, rozinky, čokoláda. V prvním dojmu je ovšem také znát její síla. V dalších dojmech to spíše hodnotím jako výraznou kořenitost. Je to takové kořeněné sherry, takový až moc výrazný dezert. V závěru doznívá sherry čokoláda. Celkově no nevím, tu kořenitost jsem tam měl moc výraznou a narušila mi to sherry.
Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022The Glenlivet Nadurra Peated Whisky Cask Finish Batch No.PW0717 61,8%
V aroma je ovocná louka s lehkým nádechem kouře. Květinovost, ovocnost s kouřem v pozadí. Nějak se nemůžu rozhodnout, zda se mi to líbí nebo ne. V chuti jasný kouř vznášející se nad květinovou loukou. Nějak furt nevím, připadá mi to jako kouř z krbu, když se mi to nepovedlo pořádně zapálit a jsem v rozkvetlém ovocném sadu. V dokončení lehce nakouřené ovoce. Celkově je to prostě jiný kouř, než z nakouřeného sladu, ale úplně jsme se nesešli.
Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022The Glenlivet Guardians' Chapter Limited Edition 48,7% (lahvováno v roce 2014)
V aroma klasika sherry dezert. Sladkost, rozinky, čokoláda, ovocnost, lakované dřevo. V chuti nečekaná krémovitost (dle vůně jsem ji nečekal), velmi příjemně překvapila, pak se začne projevovat sherry, ovoce, tropické ovoce. V dokočení klasické dlouho doznívající sherry. Celkově příjemný sherry dezert a ta krémovitost v chuti ho odlišila od ostatních sherry whisky.
Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022

Dvanáctileté lahvované kolem roku 2000 jsem nepsal (protože jsou moje a pro psaní si je ochutnám v klidu doma). Obě příjemně překvapily, byly výraznější, než jejich aktuální verze. Jinak mě z ochutnávky nejvíce zaujal ten First Fill a pak Chapter.

Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022Whiskeria: The Glenlivet Degustace - 12.5.2022

Člověk by si mohl říct - proč chodit na ochutnávku obyčejného Glenlivetu. Měl jsem dva důvody. Za prvné potkat se se Zdenym, protože do Olomouce je to z Prahy prostě trochu z ruky. A za druhé - ochutnávka má prostě svojí atmosféru a pohodu. A za 590.- v případě této ochutnávky, to bylo za krásnou cenu. Dobré příjemné whisky (nemůžeme pít furt jen složitosti, kde je těžké se rozhodnout o přesné nuanci v páté vlně chutí a ty si stejně často raději dáme v klidu sami, aby nás v tom nikdo nerušil), dobrá společnost, popili jsme, pokecali a poznali nové lidi.


Whisky & Kilt: Old Well s Lukášem Andrlíkem - 12.4.2022

V úterý 12/4 jsem si mohl odškrnout další rest - ochutnávku u Vaška ve Whisky & Kilt osobně (tedy ne online a ne se zastavit jen na návštěvu). A to rovnou Old Well Whisky vedenou Lukášem Andrlíkem ze Svachovky.

Old Well s Lukášem Andrlíkem - 12.4.2022Old Well s Lukášem Andrlíkem - 12.4.2022Old Well s Lukášem Andrlíkem - 12.4.2022

Poznámky ze vzorků tentokrát nebudou - už jsem je kdysi všechny komentoval a tentokrát jsem si jel hlavně užít (nikoliv pracovně :) ). Všechny byly dle očekávání dobrý a bonusy taky.

Je to lepší než online :) Bylo to fajn se tam potkat s lidma. Jen teda při online se méně opiju a nadělám méně škody :) Příště to snad bude lepší (pokud mě tam pustí) ;)


Online dedustace: KuBbo Select - Ochutnávka "Whisky cesta okolo sveta" - 30.3.2022

Online dedustace: KuBbo Select - Ochutnávka "Whisky cesta okolo sveta" - 30.3.2022Tenkrát jsem na ochutnávku vyrazil až na Slovensko, ale protože byla online, tak to vlastně vůbec nebylo daleko. Skotské whisky v plánu vůbec nebyly, ale za to jsme se podívali do jiných zemí.

Začínalo se ve Francii a to whisky Bellevoye Blanc Triple Malt Whisky Sauternes Finish 40%, což byla blended whisky ze tří různých palíren ve stáří 3 až 5 let, šest měsíců pak dozrávaly v sudech po Sauternes. Pokračovalo se na další kontinent až do Izraele, kde nás čekala M & H (Milk & Honey) Single Malt Classic Whisky 46% stará 3 roky, která zrála v sudech po bourbonu a finishovala v STR sudech po červeném víně. Na další dvě jsme se vrátili zpět do Evropy, do Itálie na whisky Puni Vina Single Malt Marsala Finish 43%, pětiletá whisky finishovaná v sudech po Marsale (dry Marsala Vergine) a do Velké Británie do Walesu na whisky Penderyn Single Malt Madeira Finish 46%, whisky stará 5 až 6 let, finishovaná v sudech po Madeiře. Z Evropy se pokračovalo až do dalekého Japonska na whisky Matsui Single Malt Mizunara Cask 48%, bez udání stáří, ovšem podle etikety zrála v sudu z dubu Mizunara. Další zemí známou whisky na tomto kontinentu je Taiwan a jejich značka Kavalan ex-bourbon Cask 46%, tříletá whisky zrající v sudech po bourbonu a výlet jsme ukončili v Indii u známé značky Amrut Single Malt Kadhambam 50%, postupně zrající nejdříve v sudech po sherry, pak po Bangalore Blue Brandy a nakonec v sudech po rumu.

Online dedustace: KuBbo Select - Ochutnávka "Whisky cesta okolo sveta" - 30.3.2022Bellevoye Blanc Triple Malt Whisky Sauternes Finish 40%
V aroma mě v úvodu přivítaly dřevěné a vinné tóny. Vinné tóny začnou převažovat, přidává se sladkost a nasládlé dřevo, vanilka, rozinky, postupně se trochu otvírá a přidává se ještě ovocnost do pomerančů a trochu do hořkosti pomerančové kůry, v pozadí se občas objeví rušivě mladost destilátu. Měla dobrý nástup vůní, který se najednou trochu zastavil, čekal jsem pokračování a rozvíjení a ono nic, se to prostě zastavilo a začíná tam převažovat ta mladost. V chuti je také první dojem dřeva, který se ovšem spíše stupňuje, pak se k němu přidají ořechy, nádech vína, ještě to není uhlazený. V dokončení opět jasné dřevo, přecházející až trochu do dřevité hořkosti, kořenitosti skořice. Postupem času mi v puse zůstává taková mýdlová pachuť. Celkově řekněme, že zajímavé, třeba proto, že je z Francie.
Online dedustace: KuBbo Select - Ochutnávka "Whisky cesta okolo sveta" - 30.3.2022M & H (Milk & Honey) Single Malt Classic Whisky 46%
V aroma dřevitý med, zprvu výraznější aroma, ale po chvíli zjemní, zvýrazní se med, květinovost a stále medově nasládlé dřevo. V chuti med, znatelná mladost, květinovost, opět se přihlásí o svoje slovo trochu dřeva. A trocha mýdla? Připadá mi tam trochu umělé mýdlovitosti mladého destilátu. Do dokončení přejde s lehkou kořenitostí zakončenou čokoládou. Jako základní 3letá asi dobrá, ale ničím moc nezaujala.
Online dedustace: KuBbo Select - Ochutnávka "Whisky cesta okolo sveta" - 30.3.2022Puni Vina Single Malt Marsala Finish 43%
Aroma je svěží, lehké a výrazně ovocné s hladivým smetanovým nádechem. Oříšky s nádechem čokolády, příjemné. V chuti krémová, oříšková, čokoláda. Celkem jemná, svěží, příjemná, krémově hladivá. V dokončení trocha koření, skořice. Hutnější, ale nevýrazné ovoce a nebo spíše vinný dozvuk. Příjemně popíjitelná. Nijak zvlášť hluboká, ale příjemně popíjitelná. Zcela vhodná na noční italskou pláž s krásnou italkou po boku. Ta whisky v sobě nemá nic, že by vám vadilo, že nestíháte rozdělovat pozornost mezi whisky a italku. Když tam tu láhev v rámci vášně zapomenete, tak to žádná škoda nebude a když vás tam zapomene ta italka, tak tu láhev klidně dopijete a taky nebude žádná škoda, že si z její chuti moc nepamatujete (myslím z chuti té whisky, na italku tedy asi nedošlo).
Online dedustace: KuBbo Select - Ochutnávka "Whisky cesta okolo sveta" - 30.3.2022Penderyn Single Malt Madeira Finish 46%
V aroma sladká ovocnost, madeira se tam hodně projevila, získala hustě smetanový podtón, ale furt tam zůstává mladost v pozadí. Trochu mu chybí hloubka. V chuti zajímavější než v aroma, výrazná sladká ovocnost přezrálého ovoce, hustý med, přidá se lehká kořenitost, ale jen jemně a příjemně. Ovocnost postupně směřuje k jablku s lehkým kořením. Celkem mlsací, příjemné popíjení. V dokončení jablečná ovocnost s kořením a postupně doznívají i vanilkové tóny.
Online dedustace: KuBbo Select - Ochutnávka "Whisky cesta okolo sveta" - 30.3.2022Matsui Single Malt Mizunara Cask 48%
Aroma hodně alkoholové, až s nádechem new-make, ovocnost výrazná až štiplavá a štiplavě alkoholová, kokos, nepřijde mi moc příjemné. Nepomůže jí ani vydýchání. V chuti opět alkohol, ten pak přebije hodně kořenitosti, skořice, trochu až do štiplavosti, ale z druhé strany to zjemňuje vanilka a sušenky, postupně až do máslové sušenky. V dokončení vanilka, karamel, nádech exotického ovoce. Řekl bych, že mizunara je hlavně na etiketě pro zvýšení ceny (protože tohle by nebyla dobrá reklama pro mizunaru). Hodně skořicová, ale nezajímavá, až alkoholově nedobrá, nějak to zapomnělo zrát.
Online dedustace: KuBbo Select - Ochutnávka "Whisky cesta okolo sveta" - 30.3.2022Kavalan ex-bourbon Cask 46%
V aroma příjemně voňavé dřevo, vanilka, postupně vyleze tropické ovoce a možná trochu jablko. Těžší aroma hutného přezrálého ovoce. V chuti olejovitá, a to dost výrazně, začne se přidávat citrusová kyselost s trochou postupně se ukazující vanilky a kořenitosti. Při dalším doušku banán a karamel, zůstává výrazná kořenitost, které se přenesou i do dokončení, kde se ještě malinko přidá čokoláda.
Online dedustace: KuBbo Select - Ochutnávka "Whisky cesta okolo sveta" - 30.3.2022Amrut Single Malt Kadhambam 50%
V aroma se to nějak pere, připadá mi tam převažující rum a s ním nepřehlédnutelný nakouřený slad, přidává se dřevo a trocha sladkosti nakouřeného medu. Úplně mi nesedlo, nedaří se mi moc číst a jak mi nesedí, tak mě nebaví ji zkoumat. V chuti se taky trochu pere, sladkost, opět se přidá nakouřený slad a to dost výrazně, víc se tam ukazuje sherry, výrazná kořenitost do skořice, až trochu pálivě, ale ukazují se mi tam také různé další chutě, ovšem nenašel jsem v ní zalíbení. V dokončení lehký dojem nasládlé rašeliny a koření. Nesešli jsme se.


Sonora: Ochutnávka nezávislých plnění skotské whisky - 28.3.2022

Sonora: Ochutnávka nezávislých plnění skotské whisky - 28.3.2022Po hodně dlouhé době jsem navštívil ochutnávku whisky v Baru Sonora. Ochutnávka se nesla v duchu nezávislých plnění od Signatory. Připraveno k ochutnání bylo celkem třináct whisky, není to ovšem o tom, že musíte ochutnat všech třináct, ale ochutnáte a platíte jen ty, které si vyberete. Dopředu jsem nevěděl jaké whisky tam budou a za jaké ceny, což je trochu škoda, protože kdo má dost napito a velký přehled by také mohl být zklamaný, že vše již zná nebo se mu nelíbí cena. Nechal jsem to osudu, že si případně jen užiju fajn večer u skleničky.

Ochutnávané whisky byly v základu 1cl (kdo chtěl víc, dostal víc), což se ukázalo jako dobré množství a dá se říci, že trojnásobně:
1 - I když člověk ochutná všech 13 whisky, tak ještě stále odejde po svých a i si něco pamatuje
2 - Cena je tím pádem nižší
3 - U všech mi to bohatě stačilo a neměl jsem potřebu si přidávat :)

Sonora: Ochutnávka nezávislých plnění skotské whisky - 28.3.2022Sonora: Ochutnávka nezávislých plnění skotské whisky - 28.3.2022

Musím uznat, že pan Hlaváč má vybudovanou velmi dobrou základnu návštěvníků, protože bylo plno, což znamenalo okolo 50 lidí. Což si myslím, že je na ochutnávku velmi dobré číslo. Jenže, 50 lidí na ochutnávku je už docela hodně lidí, to chce taky zmáknutou organizaci, zvlášť, když se to koná ve dvou patrech a ta tady trochu kulhala. Dlouho trvalo, než jsme se dostali k prvnímu vzorku, mezi vzorkama byly velké mezery, takže když jsem odcházel ve 23:15, tak jsem poslední dva vzorky nestihnul. A v takovém množství ani nepokecáte o tom, jak to komu chutnalo. A navíc plná hospoda lidí zní jako plná hospoda lidí. Nemusím mít na ochutnávání hrobové ticho, okolí si odfiltruju, ale není to ono.
Co mě teda překvapilo, byla účtovaná kohoutková voda v karafě. Chápu to v restauraci, kde nechtějí aby lidi pili k jídlu vodu zdarma, ale prodávané nápoje. Ale při ochutnávce whisky to teda nechápu.

Mortlach 2013 7letá Very Cloudy Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 13.6.2013/6.11.2020 Hogshead Casks No.803513+803516 40%Mortlach 2013 7letá Very Cloudy Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 13.6.2013/6.11.2020 Hogshead Casks No.803513+803516 40%Benrinnes 2008 11letá Signatory Vintage 18.9.2008/3.7.2020 Bourbon Barrels Casks No.800284+800285 43%Benrinnes 2008 11letá Signatory Vintage 18.9.2008/3.7.2020 Bourbon Barrels Casks No.800284+800285 43%Miltonduff 2009 10letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 30.11.2009/4.8.2020 1st fill bourbon Barrels Casks No.701727+701728 46%Miltonduff 2009 10letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 30.11.2009/4.8.2020 1st fill bourbon Barrels Casks No.701727+701728 46%Teaninich 2008 12letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 26.2.2008/12.6.2020 Hogshead Casks No.702610+702616 46%Teaninich 2008 12letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 26.2.2008/12.6.2020 Hogshead Casks No.702610+702616 46%

Co se ochutnávalo jste mohli vidět i na fotkách a přidám k tomu samozřejmě také moje komentáře. Psát to budu postupně, jak to šlo za sebou. Mortlach 2013 7letá Very Cloudy Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 13.6.2013/6.11.2020 Hogshead Casks No.803513+803516 40% - aroma lehké, hodně ovocnosti maskující mladost, vanilka, celkem svěží. V chuti lehká, ovocnost, sladkost, karamel, vanilka, trocha máslových sušenek, koření. V dokončení trocha koření, sladkost, doznívající ovocnost. Celkově to byla fajn whisky za zawhiskování, sice příjemně pitelná, ale zcela zapomenutelná. Benrinnes 2008 11letá Signatory Vintage 18.9.2008/3.7.2020 Bourbon Barrels Casks No.800284+800285 43% - v aroma výraznější ovocnost, čokoláda, sladkost přezrálého ovoce, příjemné. V chuti sladkost, čokoláda, ovocnost, příjemně svěží, lehká, celkem mlsací, jednoduchá. V dokončení nejprve doznívá ovoce, pak trochu hořkosti čokolády. Celkově byla na příjemné nenáročné popíjení. Miltonduff 2009 10letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 30.11.2009/4.8.2020 1st fill bourbon Barrels Casks No.701727+701728 46% - v aroma zprvu máslové sušenky, postupně vyleze pomerančová ovocnost, přidá se dřevo, pak se přes slad vrátí k sušenkám, celkem příjemně se mění. V chuti ztrácí za aroma, ale postupně se začne rozvíjet do ovocnosti, banán, máslové sušenky. V dokončení se ukáže příjemný závěr dřeva s vanilkou a sušenkami. Teaninich 2008 12letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 26.2.2008/12.6.2020 Hogshead Casks No.702610+702616 46% - v aroma přišla napřed výrazná ovocná vlna, která ale bohužel rychle odezněla. Když se jí nechal chvíli čas, tak se ukážou zelená jablka, doplněná sladkámi tóny vanilky, aroma je lehce do kysela nezralých jablek. I když se člověk snaží, tak se z něj nedá moc vydolovat. V chuti lehce kořenitá ovocnost, pak se ukážou jasné hrušky, vanilka, koření. V dokončení ovoce a koření. Celkově na mě působila taková nesedlá, nezaujala.

Ben Nevis 2013 7letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 17.10.2013/16.8.2021 Hogshead Casks No.414+415 46%Ben Nevis 2013 7letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 17.10.2013/16.8.2021 Hogshead Casks No.414+415 46%Dailuaine 2008 13letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 9.4.2008/31.5.2021 Bourbon Barrels Casks No.80044+80045 46%Dailuaine 2008 13letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 9.4.2008/31.5.2021 Bourbon Barrels Casks No.80044+80045 46%Auchroisk 2008 12letá Signatory Vintage 31.10.2008/11.11.2020 Hogshead Casks No.816420+816423 43%Auchroisk 2008 12letá Signatory Vintage 31.10.2008/11.11.2020 Hogshead Casks No.816420+816423 43%

Ben Nevis 2013 7letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 17.10.2013/16.8.2021 Hogshead Casks No.414+415 46% - v aroma z toho stříká mladost, meruňka a slad. V chuti taky mladost jak sviňa, to není pořádně dozrátý. Nádech ovoce a sladu, ale mladý a nedospělý. Asi na ně zbyly nic moc sudy. Naslepo bych tvrdil, že je to tak dvouletý zrající destilát. Dailuaine 2008 13letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 9.4.2008/31.5.2021 Bourbon Barrels Casks No.80044+80045 46% - v aroma velmi lehké ovoce. Pomohlo jí nechat jí vydýchat, ukázala ovocnost, lehké dřevo, celkově lehké aroma. V chuti zprvu stejně lehká, pak ukáže kořenitost sladkost, ovocnost, čokoláda, ale stále hodně lehká. V dokončení koření a sladkost. Auchroisk 2008 12letá Signatory Vintage 31.10.2008/11.11.2020 Hogshead Casks No.816420+816423 43% - lehké aroma, příjemná sladká ovocnost. V chuti sladká vlna, hlubší rozmanitá ovocnost (zas tak hluboká není), postupně do jablek a medu, ale jak v aroma je lehká. V dokončení trocha dřevitého medu, pak ho přebije ovocnost a opět se projeví jablko. Bunnahabhain 2013 8letá Staoisha Heavily Peated Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 6.9.2013/23.11.2021 Dechar/Rechar Hogshead Casks No.90052+90059 46% - v aroma příjemný jemný kouř, sladká uzenost ovoce. V chuti uzená ovocnost, sladkost a uzené maso. V dokončení kouř a trochu popel. Nebyla moc hluboká, ale byla příjemně popíjitelná, ovšem přidat jsem si nebyl. První trochu více zapamatovatelná whisky v lepším dojmu.

Bunnahabhain 2013 8letá Staoisha Heavily Peated Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 6.9.2013/23.11.2021 Dechar/Rechar Hogshead Casks No.90052+90059 46%Bunnahabhain 2013 8letá Staoisha Heavily Peated Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 6.9.2013/23.11.2021 Dechar/Rechar Hogshead Casks No.90052+90059 46%Glen Elgin 2007 14letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 1.5.2007/5.8.2021 Hogshead Casks No.800291+800294 46%Glen Elgin 2007 14letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 1.5.2007/5.8.2021 Hogshead Casks No.800291+800294 46%Glenlossie 2007 13letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 12.6.2007/9.11.2020 Hogshead Casks No.3955+3956 46%Glenlossie 2007 13letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 12.6.2007/9.11.2020 Hogshead Casks No.3955+3956 46%

Glen Elgin 2007 14letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 1.5.2007/5.8.2021 Hogshead Casks No.800291+800294 46% - v aroma lehká ovocnost, sladkost, lehké dřevo, postupně se ukážou citrusy, které se vytáhnou čím dál tím víc. V chuti pomeranče, sladká ovocnost, až do kořeněného medu, trocha tmavé čokolády. V dokončení ovocná citrusovitost, koření, tmavá čokoláda. Glenlossie 2007 13letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 12.6.2007/9.11.2020 Hogshead Casks No.3955+3956 46% - v aroma příjemná, celkem bohatá ovocnost exotického ovoce a trocha exotického dřeva. V chuti bohatší ovocnost, skoro nádech do sherry, čokoláda, sladkost. V dokončení dlouho doznívá čokoláda. Ta byla celkem dobrá, trochu čokoládová. Caol Ila 2011 8letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 13.12.2011/8.9.2020 Hogshead Casks No.315841+315842 46% - v aroma mladej kouř, opět mladost a new-make nádech, hlavně kouř, papírová krabice, trochu ploché aroma. V chuti lepší, kouřová ovocnost, kus ploché chuti (působí jako neutrální přechod mezi chutěma) a pod ní rašelinná zemitost a ovoce. V dokončení doznívá připálený kouř a připálené ovoce.

Caol Ila 2011 8letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 13.12.2011/8.9.2020 Hogshead Casks No.315841+315842 46%Caol Ila 2011 8letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 13.12.2011/8.9.2020 Hogshead Casks No.315841+315842 46%Edradour 10letá The Un-Chillfiltered Collection 26.11.2010/10.12.2020 Cask No.402 46%Edradour 10letá The Un-Chillfiltered Collection 26.11.2010/10.12.2020 Cask No.402 46%Glen Keith 1997 23letá Signatory Vintage Cask Strength Collection 26.5.1997/24.11.2020 Hogshead Cask No.72586 54%Glen Keith 1997 23letá Signatory Vintage Cask Strength Collection 26.5.1997/24.11.2020 Hogshead Cask No.72586 54%

Edradour 10letá The Un-Chillfiltered Collection 26.11.2010/10.12.2020 Cask No.402 46% jsem neměl, protože už jsem musel vyrazit směrem bus, abych se vůbec dostal domů. Na Glen Keith 1997 23letá Signatory Vintage Cask Strength Collection 26.5.1997/24.11.2020 Hogshead Cask No.72586 54% jsem byl zvědavej a když už bylo jasné, že ten nestihnu určitě, tak jsem si ho nechal odlejt do mé lahvičky (pár jsem ji po kapsách měl, co kdyby). Ochutnáván byl tedy až při psaní tohoto textu. - Příjemně ovocno-sušenkové hutnější aroma. Postupně se mi tam přidávají ostřejší pomeranče s tmavou čokoládou v pozadí. Má své stáří, chce nechat vydejchat. Hrany se trochu otupily a dostala příjemný ovocný nádech, jablečný kompot, ořechy, lehké dřevo. Prolíná se tam těch vůní celkem víc a žádná není vyloženě dominantní, tak trochu se v tom vyčnívání střídaj. Vrací se čokoláda, zralé až lehce přezrálé ovoce. V chuti mi napřed připadlo lehce dřevo, ale hned přebité sladkou vlnou, trochu kořenitě pálivou a dřevitou. Při druhém doušku je už dojem lepší, sladkost, ovocnost, ale trochu toho dřeva tam mám, postupně se opět přidala výrazná kořenitost a teď už jasné dřevoa opálené dřevo. V dokončení zprvu zaprášené dřevo, pak už nezaprášené dřevo a znatelná suchost. No, nenadchla.

Musím říct, že si z celé ochutnávky pamatuji hlavně ten Ben Nevis, páč ten se mi fakt nelíbil a skoro jsem přemýšlel, kam vyleju zbytek z toho 1cl vzorku, nakonec jsem to dopil, ještěže nebyly větší vzorky. Z poznámek pak vidím, že se mi ještě líbila Glenlossie, jinak mi to prišlo všechno strašně splývající, průměrné a nezajímavé. Jistě kouřovky tam vyčnívaly už jen tím kouřem, takže se taky líbily, ale i díky tomu, že to byla alespoň nějaká změna.

Sonora: Ochutnávka nezávislých plnění skotské whisky - 28.3.2022

Kritiku vzorků neberte jako kritiku ochutnávky. Myšlenkou ochutnávky byly limitované edice od Signatory za široce přijatelné peníze a svoji myšlenku ochutnávka naplnila. Jenže, ne vždy se to povede a ty whisky byly průměrné až podprůměrné (alespoň z mého pohledu). Bylo to mladé, levné, což se musí také projevit a navíc, když se dneska palírnám daří prodávat, tak proč by pro nezávislá lahvování dávaly ty nejlepší (ty dobré) sudy. I kdybych předem věděl, co tam bude, tak bych stejně šel a zkusil je, protože jsem je neznal.

Byl jsem tu na několika ochutnávkách v letech 2005-7 a tahle byla jen stínem těch, co si pamatuju. V rámci vzpomínání při 20 letech WOL se jim taky budu věnovat (vzpomínky starců). Ještěže jsem se jim nevěnoval předem, to bych mohl některé lidi navnadit a pak by se na mě mohli zlobit.

na začátek stránky

Protože některé texty tady už začaly být příliš dlouhé, dva z nich navíc bez vyhlídky na dokončení (česko-slovenský týden je nekonečný a whisky na dovolená ještě není zdaleka hotová), rozhodl jsem se je dát do jiných částí.

-----------------------------------

• nekonečný Česko-Slovenský týden

Původně týdenní postupná ochutnávka 16 českých a slovenských whisky (a jedné skotské), kam stále doplňuji nové a nové ochutnané whisky. Tak byl nakonec k červnu 2021 ukončen. Z původních 16 vzorků se to rozrostlo přes 50. Jenže už tam nejsou přeochutnávky apod, takže to z mého pohledu trochu ztrácí.

• Whisky na dovolené

Některé místní whisky, které můžete potkat při své dovolené v zahraničí. Jsou zde pouze whisky, které jsem potkal a ochutnal, případně mi je někdo přivezl nebo koupil i v ČR. Tohle se celé nějak zaseklo a přemýšlím o úplném zrušení.

• Whisky Life! Prague 2019

Můj delší report z Whisky Life Prague 2019.

• Whisky Life! Prague 2018

Můj delší report z Whisky Life Prague 2018.


Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022

Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022V únoru se v brněnském Whisky Shopu konala ochutnávka whisky Tamdhu vedená českou Whisky Lady Mirkou Kverkovou. Opět tedy ochutnávka různých whisky stejné značky a opět probíhala současně online i přímo ve Whisky Shopu. Já byl online a tak ji tu mám psanou jako online.
Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022


Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022Tamdhu 10letá 40%
Aroma jemné, příjemné, sladká sladovost, ovocnost, vanilka, sušenky, citronová kyselost. V chuti jemná ovocnost, sladkost s nádechem hořkosti, vůně byla lepší. V dokončení doznívá hořkost a trochu hořké čokolády. Jako základ a úvod ochutnávky ok, případně pro nenáročné popíjení při pokecu.
Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022Tamdhu 12letá 43%
Příjmené sherry aroma, čokoláda, rozinky, ovoce, postupně se ukazuje trochu dřeva. Lehká kořenitost, kombinovaná s banánem a jasným sherry. Při dalším doušku dojem kořenitosti ustoupí, ukáží se máslové sušenky a sherry se svojí čokoládou a roinkami. Ve stejném duchu i doznívá. Příjemná.
Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022Tamdhu Batch strength 003 58,3%
V prvním dojmu aroma mi tam připadá hodně dřevitosti. Když se nechá chvíli vydýchat, dřevitost odvane, těžší vůně přzrálého ovoce, rámovaná čokoládou a sherry, postupně se ještě přidaly sušenky, trochu uzavřené. V chuti nastoupí příjemná sladkost, sherry, ovoce, ořechy, ale je postupně vystřídáno výraznou kořenitostí až do pálivosti a hořkosti, která mi pak přetrvává.
Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022Tamdhu Batch strength 004 57,8%
V aroma výrazné sherry s čokoládou, méně hutné než 003, živější, ale příjemná ovocnost, uhlazené, těžší pomeranče. V chuti znatelná sherry s čokoládou, rozinky, jen lehká hořkost citronové a pomernačové kůry, doznívá sherry s čokoládou.
Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022Tamdhu Batch strength 005 59,8%
V aroma máslové sušenky, postupně nádech sherry, ořechů, sladkost čokolády, celkově trochu upozaděné (v porovnání s ostatními). V chuti hořká dřevitost společná se sladkostí, sherry, čokoládou, ale ta dřevitost tam ruší. V chuti také upozaděná. Spadává do nevýrazného průměru.
Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022Tamdhu Batch strength 006 56,8%
Aroma příjemně plné a hutné, postupně se přidává zralé ovoce, ořechy a trocha čokolády. Příjemně zabalené. V chuti sladkost ovoce, rozinek, čokolády, sherry, postupně trochu kořenitosti, ale je to zabalené čokoládou, příjemně bohatá chuť, působí objemně. Doznívají mi tam ořechy, ovoce, čokoláda. Příjemný sherry dojem.
Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Tamdhu s Mirkou - 25.2.2022Ochutnávka byla fajn, jen se tam trochu projevil ten online přístup vedle té ochutnávky na místě, kdy se rozjede diskuse na místě a my online jsme pak mimo. Ale s tím obecně u tohoto typu ochutnávek počítám a tuto mojí "prodlevu" si vyplním klidným ochutnáváním a psaním poznámek. Oproti lidem na místě zase nemusím čekat, až mi někdo naleje vzorek :)

Co se týče ochutnávaných whisky, tak jsem od toho asi čekal víc. Dvanáctka je příjemné, pohodové pití. Z Batchů jsem měl pořadí 006, 004, 003 a 005. Celkově mě ale vzorky moc nenadchnuly a do dalšího většího zkoumání Tamdhu se pouštět nebudu. Ale šanci na jednu recenzi ještě dostanou, protože mi tu zbylo ještě trochu na přeochutnání.


Whiskeria: Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022

Ve Whiskerii se konala malá komorní ochutnávka, kterou provázel Jakub Moravec. A protože je to velký cestovatel a současně whiskař, tak se na svých cestách dívá i po místních whisky. A o několik láhví se s námi podělil. A tak jsme mohli vyzkoušet whisky z ne úplně tradičních zemí - Slovinsko, Kypr, Švédsko, Walles a JAR.

Whiskeria: Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Whiskeria: Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Whiskeria: Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Whiskeria: Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Whiskeria: Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022

Kudy se cestovalo a co se ochutnávalo? Začalo se Lokoviski ze Slovinska, pokračovala Ovis Aged in Commandaria Cask z Kypru, pak Mackmyra Brukswhisky Second Edition ze Švédska destilovaná ještě v původní palírně, po ní Aber Falls z Wallesu a řadu uzavírala Bain's z JAR a pak byl ještě bonus Boplaas Brandy Cask Finish také z JAR.

Whiskeria: Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Lokovisky Single Malt 2013/2018 40% - Slovinsko
Slovinská whisky z rodinné farmy Loko Loko v Lokovici - Lokovišky domači viski
V aroma napřed new-make vlna, která postupně zmizí a je překryta sladkostí ovocných pálenek a nádechem ginu. Nevědět, že to má být whisky, tak to nepoznám. V chuti znatelná alkoholovitost, hodně lesní nádech až do ginu, do lehké hořkosti a nakyslosti. V dokončení sladkost vína, stále s nádechem lesa.
Nevědět, že je to whisky, tak to nemám šanci poznat. Prostě bych to nazval - suvenýr ze Slovinska.
Whiskeria: Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Ovis Malt Whiskey Aged in Commandaria Cask 40% - Kypr
Sice "product of cyprus", ale na Kypru se tato whisky nepálila, pouze zde zrála. Vedle dvou různých dubových sudů dozrávala také v sudech po vínu Commandaria, což je dezertní víno ze Středomoří, vyráběné z přezrálých bobulí starých odrůd vinné révy a vyznačuje se plnou sladkou chutí s vyšším obsahem alkoholu.
Aroma bylo dřevité jak prase. Připomnělo mi to dřevo čerstvě říznutého jalovce, kdy pila bere jak kmem uprostřed, tak i malé větvičky a jehličí. V pozadí lehce ovocná sladkost, chtělo to ale hodně hledat (a nebo si přát, aby tam bylo i něco dalšího - přání je otcem myšlenky). V chuti znatelná sladkost po sladkém víně, které to celé zaobaluje a hodně zachraňuje, pak se postupně vrátí nádech dřeva jalovce a lesní ovoce. Dokončení jalovcové, ale podstatně mírněji než aroma.
Lesně-zahradnická whisky. Překvapivě se na ní dalo po chvíli i zvyknout, díky té zabalující sladkosti, ale čuchat se k tomu furt nedalo.
Whiskeria: Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Mackmyra Brukswhisky Second Edition 41,4% - Švédsko
Jedná se o whisky destilovanou ještě ve staré palírně a stáčení této edice proběhlo v roce 2012. Nová gravitační palírna byla otevřena v roce 2011.
Příjemné jemné aroma, vanilka, máslové sušenky, přidává se ovocnost, sherry a čokoláda, příjemně to ukončuje dub. Když se jí dal čas, tak ukázala výraznou hrušku, ale fakt jasnou a výraznou, krásně sladkou zralou hrušku. Normálně bych jí tolik času nedal a o hrušku bych přišel, ale poslouchali jsme Jakuba, takže to uteklo rad dva. Ve vůni byla zajímavější než v chuti. Tam ztrácí. Lesní ovoce, trocha vanilky, vůně slibovala více. Chuť je příjemná, ale moc nedává. Doznívá lesní ovoce a trochu čokoláda.
Whiskeria: Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Aber Falls Single Malt Welsh Whisky 2021 Release 40% - Wales
V aroma mi přišla převoněná. Vůně ovocných bonbónů, jablečné Bon pari kombinované s jablečnými bonbóny Vexta. Přeparfémované. A trocha příjemného karamelu. V chuti podstatně lepší, než ve vůni. Karamel, čokoláda, ovocnost s nádechem jablek. Příjemně pitelná, až skoro mlsací. Příjemný karamel. V dokončení doznívá karamel s nádechem kávy.
Chuť se nese v duchu karamelu, který doznívá dlouho a dlouho.
Ty jsi má, karamelová, úplně celá celičká, karamelová.
Whiskeria: Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Bain's 18letá Single Grain Whisky PX Cask Finish 50,5% - JAR
První dojem z aroma mám ten, že jí něco chybí. To jsem ještě nevěděl, že je to obilná whisky. Je tam obilnost, ale hodně obalená hutností, co jí dal PX finish a vedle toho "něco" je, co neumím zařadit, trochu zemitosti a to "něco". (To "něco" je prostě ta JAR, Jakub to hned zařadil, protože mu to přesně tu jižní Afriku připomnělo, ale to jsou nepřenostitelné dojmy.) V chuti znatelný PX finish, čokoláda, ovocnost, je bohatší než ve vůni. To PX je tam fakt znatelné. V dokončení krásně doznívá.
Ten PX finish to hodně zachraňuje.
Whiskeria: Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Boplaas Brandy Cask Finish 43% - JAR
Na přední etiketě je uvedeno: Small batch blended Whisky Brandy Cask Finish. Na zadní etiketě: Small batch Single Grain Whisky Bourbon Cask Finish. Alespoň procenta alkoholu mají z obou stran stejné. :)
Celá rezence je kratší než její název a dá se shrnout do jediného slova - obilná. Obilnou whisky nezapře ani v aroma ani v chuti, ale víc toho tam není.
Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022Whisky na cestách s Kubou Moravcem - 21.2.2022

Děkuji Jakubovi za zajímavý výlet po světě a whisky. Z žádné jsem na zadek nepadl, ale to jsem ani nečekal, byl to zajímavý výlet po whisky z netradičních zemí, doplněný zajímavým komentářem a ochutnali se whisky, které by člověk asi jinak neochutnal. Takže za mě velká spokojenost.


Online dedustace: The Whisky Shop - Petr Křenek a GlenAllachie opět jinak - 28.1.2022

Na konci ledna se v brněnském Whisky Shopu konala ochutnávka whisky GlenAllachie vedená Petrem Křenkem. Název online není zcela správný, protože probíhala přímo ve Whisky Shopu za účasti Petra i ochutnávajících, ale bylo možné se jí zúčastnit i online a já byl online, takže pro mě online byla.

Online dedustace: The Whisky Shop - Petr Křenek a GlenAllachie opět jinak - 28.1.2022Online dedustace: The Whisky Shop - Petr Křenek a GlenAllachie opět jinak - 28.1.2022Online dedustace: The Whisky Shop - Petr Křenek a GlenAllachie opět jinak - 28.1.2022
Online dedustace: The Whisky Shop - Petr Křenek a GlenAllachie opět jinak - 28.1.2022GlenAllachie 15letá 2006 Single Cask Ruby Port Pipe 61,1%
Zprvu sladovost, vanilka, máslové sušenky, vše, co mám spojeno s GlenAllachie, je ale rychle vystřídáno výrazným dřevem. Potřeboval chvíli vydýchat a ukázala krásnou ovocnost, sladkost, kandované ovoce, těžší sladká ovocnost se převaluje ve skleničce, jde mi to tam do krásně zralých tmavých třešní, třešňové dřevo, procházka voňavým sadem plným zralých krásně tmavých třešní, čokoláda se přidává a vzpomněl jsem si na Mon-Cheri v tmavé čokoládě. Jen se musí čichat opatrně, sudová síla je znát. Další odstup jí moc neprospívá, zvýrazní se čokoláda a třešňové dřevo. V chuti je teda v prvním dojmu docela ostrá, ukazuje sladkost, trochu tmavé čokolády, nádech lesního ovoce, ale vše je dost překryto výraznou kořenitostí. Postupně příjemně doznívá lesní ovoce.
Pár kapek vody zjemnilo ostrost, trochu ji zaoblilo, zvýraznilo se ovoce, jablka, opět lesní ovoce, tmavá čokoláda a přidávají se zralé třešně z vůně. V dokončení doznívá mon-cheri, třešen v čokoládě, lehké koření a trochu máslových sušenek.
Ve vůni se mi líbila hodně, třešně s čokoládou byly fakt hezký, v chuti mi ta ostrost, kořenitost přišla až moc výrazná a přebíjející ostatní chutě.
Online dedustace: The Whisky Shop - Petr Křenek a GlenAllachie opět jinak - 28.1.2022GlenAllachie 12letá Ruby Port Finish 48%
První dojem z aroma vlhké zatuchlé dřevo. Postupně, jak dřevo ustupuje, se začínají ukazovat další tóny, ovocnost, trochu do jablek, postupně se ještě přidá trochu sladkosti a tmavé čokolády, postupně ztratila výraznost a trochu se uzavřela do hustější, ale nevýrazné ovocnosti s lehce dřevitou čokoládou. V chuti působí živějším dojmem, čokoláda s ovocností a kořením, ukáže se sladkost, příjemně oblá, ale trochu jí chybí něco uchopitelného a zapamatovatelného.
Online dedustace: The Whisky Shop - Petr Křenek a GlenAllachie opět jinak - 28.1.2022GlenAllachie 13letá Madeira Finish 48%
Ve vůni hezké smetanové pohlazení, postupně se přidává sladkost přezrálého ovoce, postupně se rozvíjí do mísy plného ovoce v dřevěné míse, celkově vyvážená. V chuti sladkost s lehkou dřevitou ostrostí, ovocnost, lehká smetanovost, ale vše takové uhlazené, což ji dělá příjemně pitelnou, ale bez zapamatovatelných vlastností. V dokončení doznívá ovocnost s tmavou čokoládou. Příjemně doznívá, byť není zcela zapamatovatelná, tak nechává příjemný dojem, krásně dlouho příjemně doznívá.
Online dedustace: The Whisky Shop - Petr Křenek a GlenAllachie opět jinak - 28.1.2022GlenAllachie 11letá PX Finish 48%
V aroma se mi trochu pere ovocnost, máslové sušenky a px sherry. Postupně se ale rozvíjí, px se začíná víc prosazovat, hutná švestková povidla a nádech hořké čokolády. V chuti přijde lahodná vlna čokolády s nádechem hutných švestkových povidel, třešně v čokoládě, příjemná hutná sladkost. Mlsací whisky. V dokončení trocha koření, ale jinak se nese v duchu chuti. Zanechává velmi příjemný dojem, čokoládových bonbonů.
Příjemná tečka, zákusek na závěr ochutnávky pro online.

Jako obvykle fajn, povedená ochutnávka z Brna, ze které dýchá pohoda.
Nevím, co mám vymýšlet za nové pochvaly, už jsem během minulých snad pochválil vše :)

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 10.06.2022