značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

OLD WELL

Česká republika

Ve Svachově Lhotě blízko Českého Krumlova přibyla k pivovaru Glokner v roce 2015 Destilérka Svach. Vyrábí se tam ovocné destiláty a likéry a v roce 2016 tam vypálili také svojí první whisky - Svach´s Old Well whisky.

Rmut je připravován v jejich vlastním pivovaru Glokner. Sudy pro zrání whisky jsou originální od Jack Daniels z Tennessee, sherry a portského vína. V plánu je vyrábět Single Malt Whisky, Smoke Whisky a Rye Whisky. Podle fotek se domnívám, že k výrobě se používá kontinuální destilační kolona.

Destilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka Svach

Správný název je Svach´s Old Well whisky, ale někteří lidé jí začali říkat zkráceně Old Well a ví, že mluví o whisky ze Svachovky (na internetu také lidi hledají Old Well nebo Old Well whisky).
A když jsme u toho - proč Old Well? Vysvětlení přímo z jejich webu:
Opravdu dlouho jsme přemýšleli, jak naši whisky nazveme. Po vyloučení všech staromilských „zelených údolí“ a moderních „mlsných kocourů“ jsme došli k názoru, že naším největším pokladem je stará kamenná studna, která pochází z přelomu 18. a 19. století. Je propojena se sklepem, kde naše whisky zraje a vytváří sudům, potažmo nápoji, zcela jedinečné prostředí. Proto se také stala stylizovaná kresba studny součástí loga naší whisky. Děkujeme naši milí předkové, zemití, hrdí patrioti a hospodáři, za vaši prozíravost a zkušenost, a také za inspiraci pro název naší whisky. Takže odtud: Svachova stará studna!
Můj dodatek: Jak jednoduché a prosté :)

Destilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka Svach

První informace o začátku destilace whisky jsou uváděny na konec roku 2015, s tím, že první whisky je slibována na rok 2018 (logicky konec roku 2018). Na konci roku 2017 byla stočena limitovaná edice mladého destilátu Single Malt Spirit ve stáří 1 rok (destilovaná v roce 2016) označená jako History begins (Historie začíná). Stočena byla ze sudu číslo 1. Pokud číslo jedna byl sud s první vypálenou whisky, tak se tříleté whisky můžeme dočkat nejdříve v roce (možná až koncem roku) 2019. V roce 2018 byla stočena další edice mladého destilátu nazvaná History continues. 24.října 2019 byla přestavena první whisky s názvem Svach´s Old Well whisky z Destilérky Svach.

Na jejich eshopu mne zaujalo - "Rozhodli jsme se jít cestou mnoha menších edic a stařit whisky v různých sudech, které jí dávají specifickou chuť a vůni." Trochu ve mne vzbuzuje obavy. Ale nelze kritizovat předem, když jsem ještě neměl možnost ochutnat. Ale ani chválit.

Svach´s Old Well Single Malt Spirit 1 letý 59,8%Svach´s Old Well Single Malt Spirit 1 letý 59,8%Svach´s Old Well Single Malt Spirit 1 letý 59,8%Svach´s Old Well Single Malt Spirit 1 letý 59,8%

Z jejich webu:
24.10.2019 je pro nás pamětním dnem, kdy vydáváme první kolekci naší Svach´s Old Well. Je v ní whisky stařena například v sudech po bourbonu a sherry, po portském nebo také po silně kouřové whisky Laphroaig z ostrova Islay. Zcela zvláštní místo zaujímá malá limitovaná edice Páni z Růže. První láhve jsou věnovány Pánům z Rožmberka. Whisky se jmenuje (jak jinak) Red Rose. Zcela exkluzivní a výjimečná whisky je přednostně nabízena členům našeho whisky clubu. Vzbuzuje opravdu velký zájem a znalci byla hodnocena jako absolutně nejlepší. Kolekci limitek hodláme věnovat legendě o dělení Růží. Následovat bude edice Pánů z Krumlova, ale to si ještě všichni počkáme. A proč právě Růže? Je symbolem jižních Čech. Jsme její potomci. Máme v ní kořeny a potkáváme ji na každém kroku.

Svému plánu "mnoho menších edic" nezůstali nic dlužni a rovnou uvedli 8 různých plnění. Občas se v tom pak hůže orientuje, když je toho moc.
Old Well Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 42,4%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3% a Old Well Red Rose 63,4%.
Ve všech případech na trh uvedených whisky v říjnu 2019 se jedná o Single Barrel, tedy o whisky stočenou z jednoho sudu. Lze tak očekávat, že se budou na trhu postupem času objevovat další varianty dozrávání. Případně, že whisky i ze stejného dozrávání jako jsou na trhu nyní, se mohou o těch stávajících lišit.
Všechny své whisky označují jako Original Single Malt Bohemian Whisky.

Na druhou stranu to větší množství verzí na začátku chápu. Na výsledek čekáte dlouho a vsadit na jednu kartu je riziko. Když jsem dělal před pár lety víno, tak jsem měl 8 různých verzí ve 4 typech sladkosti a to ho můžu dělat každý rok a na první výsledek čekám cca jen půl roku. Jen člověk dopředu neví, jak to dopadne. Už jsem taky polovinu vyléval, protože byla nepitelná.
A za druhé, určitě budou svoji whisky nabízet v hotelu a mít výběr z více druhů vypadá podstatně lépe, než jen jedna. Také se na tom dobře ukazuje, že whisky může chutnan různými způsoby a jaký je vliv použitých sudů.

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma je prostě lehkej Laphroaig - kouř, rašelina, nemocnice. Co bysme čekali jiného :) Tedy spíše jako něco navoněného Laphroaigem. A ještě trochu rušivá dezinkenkční lihovost. Chuť je do lihova, silná alkoholová, prázdná, nevyzrálá. Aroma navnadilo více. Dezinfekční lihovost, ostrá. V dokončení malinko štípne a rychle zmizí, odpovídá prázdnosti chuti. (1.11.2019-WLP2019)
Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma - výrazná lihová jódová nemocnice, to voní jak čistý destilát, ten sud už neměl kromě Laphroaigu co dát, nelákavé aroma. Chuť za aroma moc nezaostává, je znatelně silnější než ta verze s méně procenty alkoholu, je to jak hodně naředěný Laphroaig říznutý lihem, díky síle a menší naředěnosti (oproti té druhé verzi) má ty zbytky Laphroaigu výraznější. Víc kouře a rašeliny, méně nemocnice. V chuť lehce sladký nástup. Jinak prázdná, naředěná a okolo toho protékající nicota. Tvrdit mi někdo, že je to 1letý naředěný Laphroaig, tak mu na to i skočím. Dlouho doznívá. (2.11.2019-WLP2019)

Jak můžeme na různých whisky vidět, co všechno si vzaly při zrání ze sudu - ze dřeva, z vypalování dřeva, z bournonu/sherry/porta/rumu/.. a tak různě co tam předtím zrálo, vidíme rozdíly, když stejný základ dozrával v sudech po různých věcech. Tak tady vidíme, že si ta whisky předtím vzala ze sudu všechno, že ho vycucala do poslední chutě a v pórech dřeva už zůstaly jen zbytky té whisky. Ten sud jí už neměl co dát a když vám nikdo nic nedá, tak prostě nemáte nic a vaše kapsa zůstane prázdná. A tak ani tato whisky už od sudu nedostala nic a dostala z něj jen pár kapek Laphroaigu. Škoda. I 5letý Laphroaig lahvovaný od Signatory pod názvem Islay pro italský trh byl zajímavější, bohatší a živější. Tohle shrnutí platí v základu bohužel pro obě plnění.

Ale jak se říká: jedna vlašťovka jaro nedělá nebo jedna ruská vlašťovka zimu ještě nedělá. Ani dvě. To že se mi jedna/dvě jejich whisky nelíbily neznamená, že odsoudím šmahem všechny, takže ostatní (kromě těchto dvou) jsem zakoupil v miniaturách k pozdějšímu ochutnání doma. Až ochutnám všechny, tak teprve můžu vynášet nějaké soudy o značce, tedy přesněji řečeno, můžu říct svůj názor.

z webových stránek značky:

Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%:
Aroma: Čaj Earl Grey, doutnající rašelina.
Chuť: Výrazně sladová, marcipán, kouř jasně vybíhá.
Závěr: Ořechy, přetrvávající kouř.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%:
Aroma: Lehce dubové, ovocité, hřebíček.
Chuť: Sušené švestky, lesní jahody, delikátní.
Závěr: Krátký, hladký, třešňový.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%:
Aroma: Výrazně dubové, ovocité, hřebíček.
Chuť: Sušené švestky, lesní jahody výraznější a hlubší než u 42,4% alc.
Závěr: Větrový, hladký, středně dlouhý.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%:
Aroma: Příjemně nasládlé, doutnající oheň, rozinky.
Chuť: Kořenitá, ovocitá, kouřová.
Závěr: Dlouhý, pečené opálené ovoce.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%:
Aroma: Jahody, bez, pomerančová kůra.
Chuť: Lesní ovoce, hladká a zároveň výrazná, borůvková marmeláda.
Závěr: Středně dlouhý, sušené ovoce.
Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%:
Aroma: Silně kouřové, mušle slávky, jódové.
Chuť: Sladká, všudypřítomný kouř, lehce mořská sůl.
Závěr: Dlouhý, jódový, příjemně sladký.
Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%:
Aroma: Výrazně kouřové, medicínské, mořské řasy.
Chuť: Hluboká kouřová, ovocitá sladkost.
Závěr: Dlouhý, suchý, kouřový.
Svach´s Old Well whisky Red Rose 63,4%:
Aroma: Hořící dřevo, cukrovinková.
Chuť: Bohatá, zralé višně, kouřová.
Závěr: Dlouhý, saze, sladce sirupový.
Etiketa Svach´s Old Well Single Malt Spirit 1 letý 59,8%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%

.

Webové stránky značky:

Webové stránky výrobce:

Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Red Rose 63,4%

.(2019)

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 19.11.2019