značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

OLD COCK

Česká republika

1. dubna 2021 šly na trh české blended malt whisky (myslím si, že úplně první české blended malt). Lukáš Andrlík ze Svachovky a Mirek Motyčka z Jelínka zkusili spojit dvě whisky: Old Well a Gold Cock. Gold Cock dodal roky a zkušenosti a Old Well mladou energii a sílu. Vyměnili si 80 litrů destilátu z dvousetlitrových sudů a výsledek tak zůstal z většiny původní, ale s pořádnou dávkou jiného, cizího elementu. Whisky Gold Cock je z roku 1999 a symbolizuje zkušenosti a vyzrálost. Old Well zastupuje mladou dravost, divokost a ambice s peated whisky z roku 2017.
Uvnitř láhve Old Cock je whisky, která obsahuje 6 dílů (120 litrů) Gold Cock 1999 a 4 díly (80 litrů) Old Well 2017. Následně se whisky scelila ve Vizovicích v českém sudu, tedy v původním sudu, kde whisky ležela, po dobu 4 měsíců. Po společných diskuzích a ochutnávkách dospěli k variantě 51,5%.
Prohodili si nejen kus obsahu, ale také část názvu a vznikly dvě různé whisky - Old Cock a Gold Well.

Gold Well 51,5% a Old Cock 51,5%Old Cock 51,5%Old Cock 51,5%Gold Well 51,5%Gold Well 51,5%


Začátkem února 2023 při setkání na Svachovce byla představena Old Cock a Gold Well Batch II 49,2%

Old Cock Batch II 49,2% je vydaná Jelínkem. Základem této whisky je peated whisky Gold Cock z nakouřeného sladu z Bruntál, která zrála v silně vypálených virgin oak sudech z evropského zimního dubu z bednářství Bařina a její poměr ve směsi je 60%. Zbývajících 40% je Old Well, rovněž peated whisky z nakouřeného sladu ze sladovny Bairds a následně zrající v sudech po bourbonu a víně Marsala. Scelení destilátů bylo rok ve stejném sudu, ve kterém zrála peated whisky Gold Cock.
U whisky Gold Well je poměr obráceně a scelovala se na Svachovce.

Old Cock Batch II 49,2%Old Cock Batch II 49,2%Gold Well Batch II 49,2%Gold Well Batch II 49,2%


Koncem ledna 2024 při setkátní na Svachovce byl představen Batch 3 společné whisky Jelínka a Svachovky - Old Cock Batch III 57,4% a Gold Well Batch 3 59%. Jedná se o stejný destilát jako v batch 2, tedy Old Well peated Marsala a bourbon cask a Gold Cock peated Virgin Oak, je tedy o rok starší a a její rozměr chutí jí předalo další zrání ve stále stejném sudu. Poměr je přibližně 60:40 pro Gold Cock. Celkem jí bylo stočeno 324 láhví.
U whisky Gold Well je poměr obráceně a dozrávala se na Svachovce.

Old Cock Batch III 57,4%Old Cock Batch III 57,4%Gold Well Batch 3 59%Gold Well Batch 3 59%


Obě whisky byly představeny i na několika online degustacích. Odkazy na některé z nich:

Gold Well a Old Cock (ne)master class (12.4.2021)
Oficiální představení spolupráce destilérek R.JELÍNEK a SVACHOVKA.

Whisky & Kilt - Co je doma, to se počítá - on-line ochutnávka whisky Gold Well a Old Cock plus několik sudovek (6.5.2021)

Whisky & Kilt - Old Cock a Gold Well - ochutnávka 2. vydání (4.4.2023)

Whisky & Kilt - Old Cock a Gold Well - ochutnávka 3. vydání (6.3.2024)

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Old Cock 51,5%Old Cock 51,5%
První dojem z vůně byl neurčitý, kdy byla ještě trochu uzavřená a nechtěla se pořádně projevit. Po krátkém vydýchání se ukáže výrazný ovocný charakter Gold Cocku, doplněný výrazným dřevem, až trochu do hořkosti čerstvého dřeva. Kouřem se tam projeví Old Well. Společně tam vytvoří celkem výrazné ovocné aroma s nádechem kouře, dřevo zůstává, ale hořkost se už otupila. V chuti není Gold Gock na první ochutnání až tak výrazný, postupně se tam ale začne jeho ovocnost prosazovat, ovšem kouřovost Old Well, dřevo je znatelné i v chuti. (12.4.2021)

Přibližně s týdenním zpožděním jsem si zopakoval degustaci nových whisky Gold Well a Old Cock. Vzhledem k jejich provázanosti je sem dám obě. Nakonec se z toho stala ochutnávka na druhou, kdy jsem se v jedné snažil hledat vliv jednotlivých značek a v druhé se na whisky zaměřit jako na celek, protože jako celek ji vlastně vychutnáváme. Když mi whisky chutná, tak pro mne nebývá podstatné složení, ani stáří, ani jestli má palírna hezkou budovu nebo ne.

Old Cock 51,5%Old Cock 51,5%
První dojem z aroma je lehce kouřová vůně vlhkého dřeva. Aroma je hodně uzavřené a potřebuje trochu vydýchat. V aroma se silně potkávají obě dvě whisky, Gold Cock bych řekl, že má navrh a udává hlavní tón aroma. Sladkost, výrazná ovocnost a velmi výrazné až nahořklé dřevo, nepřehlédnutelný je tam vliv nakouřeného Old Wellu, který tím vším proniká, vůně tím těžkne a dostává trochu nádech nakouřené marmelády. V chuti se kombinuje sladkost obou použitých whisky, kdy Gold Cock dodává ovocnou sladkost, kdežto Old Well bourbonovou sladkost a vanilku. Dřevo v pozadí mají asi společné. Zatímco Gold Cock se tomu snaží dát vyzrálost, tak mladistvý Old Well o sobě dává vědět svojí kouřovostí, znatelnou ještě výraznou mladostí.
Old Cock 51,5%(nyní bez zaměření na whisky ze kterých byla vyrobena, věnuji se pouze whisky ve skleničce):
V aroma se potkává sladká ovocnost s kouřem a dřevem. Trochu mi to připomíná ovoce opékané nad ohněm, některé dřevo v ohni je trochu navlhlé, což se projevuje v množství kouře a jeho vůni. Aroma je trochu těžší, jak ta sladká ovocnost nasákla dýmem, tak ztěžkla. Chuť výrazně sladká kombinující ovocnost a bourbonovou sladkost a vanilku a to vše šmrcnuté nakouřeným sladem. Je dobře pitelná, ale působí trochu nejasným dojmem. Dokončení dlouho doznívá v duchu chuti.
Gold Well 51,5%Gold Well 51,5%
V aroma výrazný závan sladkosti, ovocné sladkosti Gold Cocku a až poté se objeví spíše lehčí závan kouře. Vzhledem k poměru bych čekal větší nakouřenost. Oba tam přidávají tóny dřeva a postupně se začíná Old Well více prosazovat a přidává více ostrosti a bourbonovou vanilku, postupem času i sladkou kouřovostí - nakouřeného a uzeného medu. V chuti se ovšem Old Well projeví více. Ovocná sladkost s kouřem, které dominuje nakouřený slad a mladistvá kořenitost a štiplavost s dřevitým nádechem a výraznou bourbonovou vanilkou.
Gold Well 51,5%(nyní bez zaměření na whisky ze kterých byla vyrobena, věnuji se pouze whisky ve skleničce):
Sladké ovocné aroma s lehkých nádechem kouře. V pozadí se tam ukazuje dřevo sudů a přidává se nádech vanilky. Postupně se ukazuje sladká nakouřenost nakouřeného a uzeného medu. Aroma je celkem sladké, trochu medově hutné, ale ne těžké. V chuti se objeví ovovcná sladkost s kouřem, které dominuje nakouřený slad a mladistvá kořenitost a štiplavost s dřevitým nádechem a výraznou bourbonovou vanilkou. Dokončení se nese v duchu nakouřené sladkosti, vanilky a celkem uhlazenosti.

Hodnotit tyto whisky je těžké. Nejjednodušší by bylo napsat, že je to zajímavý experiment a tím mám hotovo. Hledání vlivu jednotlivých whisky je zajímavé, ale zase zastírá celkový dojem z whisky. Jenže o to hledání si přímo říkají, takže jsem to udělal ze dvou pohledů současně. Každá je jiná. Gold Well mi seděl trochu více. Ta ještě mladá whisky byla povedeně zaoblena tou druhou 20letou, která tam přidala ještě svoje další tóny. U Old Cocku se podle mne tolik nesešly. 20letý Gold Cock je dobré pití a mám pocit, že Old Well do něj přinesl nakouřenost a trochu kopanec díky své ještě nevyrovnané mladosti. Když bych si měl vybrat, tak bych asi spíše zvolil ten 20letý Gold Cock. V Old Cocku GC o něco přišel a tolik nového a lepšího nedostal. Ale jsou to jen moje dojmy, ostatní to mohou vidět jinak.

Něco ovšem mají výrazně společné a to je cena. A ta není zrovna nízká, tak je dost vysoká. Nechci se pouštět do spekulací, proč stála tolik, to je ostatně vždy věcí výrobce a já to můžu jen akceptovat nebo ne. Je také pravdou, že se obě velmi rychle vyprodaly, jen neumím odhadnout jak velký podíl v prodaných je určen do sbírek a na předprodej, tedy na láhve, které nejsou primárně určeny k pití. Z hlediska pití je ta cena až moc drahá, ta whisky tu cenu nemá. Byť nemám rád hodnocení poměru cena/výkon, tak tady nevychází dobře. Obě whisky jsou dobré, ale ne za ty peníze. Beru je ovšem jako experiment u kterého bylo více starostí i nákladů a to se promítlo v ceně. (18.4.2021)

Old Cock 51,5%Old Cock 51,5%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma znatelný ovocný Gold Cock charakter s lehkým nakouřeným dřevem. Sladkost ovoce opékaného nad ohněm, lehce navlhlé dřevo. Sladká těžší ovocnost nasáklá kouřem. V chuti se míchá sladkost, ovocnost, bourbonová sladkost, vanilka s nakouřeným sladem. Trocha dřevěných tónů. Celkově dobře pitelný, ale ještě s trochu nespojeným a mladistvám dojmem. (6.5.2021)

V aroma ovocnost s nakouřeným dřevem. Výrazná sladká ovocnost, ovoce opékané nad ohněm. Náznak švestkové ovocnosti Gold Cocku a navlhké ohořelé dřevo. Těžší ovocná sladkost nasáklá kouřem, působí celkem hutně a těžce. V chuti ovocnost se sladkostí, vanilka, nakouřený slad, bourbonová sladkost, lehká hořkost dřeva. Je to pitelné, ale v chuti ještě mladistvé, nevybouřené, ještě v pubertě. (30.7.2021)

Old Cock Batch II 49,2%Old Cock Batch II 49,2%
V aroma je to klasicky nakouřený Gold Cock se svojí švestkovou ovocností a kouřově vinnými tóny v pozadí. Když jsem jí nechal chvíli vydýchat, tak se tam víno prosazuje čím dál tím více a začne se i lehce přidávat hořká vůně dřeva. V chuti se mi potkává kouř, až s trochu štiplavou ovocností, která začíná být postupně zjemňována až lehce čokoládovými tóny a jablky. V dokončení ovocný kouř, s typickým GoldCockovským štípnutím. (7.2.2023)

V aroma klasická ovocnost nakouřeného Gold Cocku s vinným ocasem. Když se nechá chvíli vydýchat, tak se kouř rozpustí, aroma zjemní a pustí ke slovu i ostatní. Nakouřené a lehce opečené ovoce, jablka a švestky, to vše zalité vínem, které to zaobaluje a zakulacuje. V chuti napřed nastoupila lehká ovocná jemnost s nádechem vína, ovšem rychle se prosadil nakouřený Gold Cock, který to tam začal válcovat kouřem, ovocností, trochu štiplavostí, ale postupně je to opět zjemňováno čokoládovými tóny, jablky. V dokončení jablka, ovocný kouř a lehké GC štípnutí.

Při popíjení Starýho koko, myslím kohouta, mě napadla úprava jedné dětské písničky:
Kouř nás pálí, kytky voní
pro legraci, jenom pro ní
sem a tam, tak a sem
jdeme za tím ocasem
(23.2.2023)

Old Cock Batch II 49,2%V prvním dojmu aroma klasický trochu nakouřený Gold Cock, ovocnost trochu do švestek a nakouřeného ovoce a kouřové vinné tóny v pozadí. Jak se vydýchává, tak se více prosazuje víno a začíná se ukazovat hořkost dřeva. V chuti ovocná štiplavost, kouř, tak trochu si štípne. Pak postupně zjemňuje, vše se obaluje sladkostí ovoce, jablka, čokoláda, ale tak trochu vše do ztracena. V dokončení si opět Gold Cockovsky štípne, jinak ovocnost a ovocný kouř. Celkově působí lehce zvláštním dojmem, kdy úplně nevím, co si o ní mám myslet. Někdy fajn a jindy takové neuspořádané chutě. (4.2.2023)
69/100
Old Cock Batch III 57,4%Old Cock Batch III 57,4%
I když stejné destiláty (jako Gold Well), tak tady mi dominuje spíše sadová ovocnost i s tím sadem, nijak agresívní, spíše působí celkově uhlazeným dojmem a kouř se postupně objevuje jen v pozadí pro dokreslení atmosféry. V chuti je zajímavější a bohatší než ve vůni, opět sadová ovocnost, vanilka, celkově působí uhlazeným dojmem. V dokončení ovocnost, zůstává mi nauzený med a trochu kousavého kohoutího ocasu. (3.2.2024)
76/100

U obou whisky je znatelné zlepšení oproti Batch II. Jenže. (dramatická pauza) Gold Well dostal PX finish, který mu dal výrazný další rozměr, ale trochu mi připadá, že se tam ty whisky perou. Ani vlastně nevím, zda se mi tu kouř a PX líbilo. Když si budu chtít užít PX ze Svachovky, tak raději šáhnu po jejich core. Old Cock příjemně překvapil svojí uhlazeností a působí i dospělejším dojmem. Jenže jak přišel, tak odešel. Skoro se mi nechce věřit, že to jsou dva skoro stejné destiláty. Tyhle láhve pro mne mají největším význam v tom, že ukazují, jak dva lídři české whisky dokážou spolupracovat a jejich vztahy jsou stejně přátelské jako atmosféra celého setkání na Svachovce. Pokračujte v tom, až vydáte Batch 10, tak já prodám své láhve Batch 1 a budu moct jít do důchodu. :) A i když na jednu stranu by mohla být zajímavá kombinace i s dalšími českými značky, tak bych se přimlouval, ať to ponecháte, jak to je. Už to začíná být tradice a když by těch plnění bylo víc, tak by to ztratilo tu zajímavost.


Andrej Paholík

- odposlechnuto na FB - 6.5.2021:

Gold Well a Old Cock

Gold Well a Old CockKolaborácia medzi dvoma českými destilérkami Svachovka Old Well a GoldCock Whisky.
Obe sú "Czech blended malt whisky" fľaskované na 51.5%:
Gold Well obsahuje 40% Gold Cock z roku 1999 + 60% Old Well z roku 2017 (spolu 4 mesiace finish v Old Well sude).
Old Cock obsahuje 60% Gold Cock z roku 1999 + 40% Old Well z roku 2017 (spolu 4 mesiace finish v Gold Cock sude).

Gold Well - na nose mi prevládajú banány v čokolade a dub. Oproti Old Cock citim viac opáleného dreva. Zo začiatku sa mi zdalo, ako keby som cítil aj ľahku zaúdenost (klobása) ale po čase to už bolo preč. V chuti mi prišla viac vyvážená a telnatejšia ako Old Cock, vpvlyv sudu mi prišiel výraznejsí.

Old Cock - aromatickejší nos, aj keď charakter sa mi zdal svetlejší ako Gold Well. Marcipán, slivkový perník, sušené marhule. V nose mi to trochu evokovalo štýl Glen Garioch. Chuť bola ale menej výrazná, trochu pichľavejšia a pôsobila na mna mladšie. Celkovo mi Old Cock prišiel viac spirit-driven (čo je dosť paradox, keďže obsahuje väčšiu časť staršej whisky ako Gold Well). V nose ma ale bavil viac ako Gold Well. V chuti mi viac sadol Gold Well.

Suma sumárum to hodnotím ako zaujímavý projekt a som veľmi rád, že som mal možnosť ochutnať (ďakujem Peter Prazenka za vzorky). Celé fľase by som si ale určite za tú cenu (na pitie) nekúpil. Kazdopádne sa teším na ďalšie podobné projekty


Recenze na whisky.nethar.cz:

Old Cock

Etiketa Old Cock 51,5%zadní Etiketa Old Cock 51,5%Etiketa Old Cock Batch II 49,2%zadní Etiketa Old Cock Batch II 49,2%Etiketa Old Cock Batch III 57,4%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 4.2.2024

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 13.03.2024