Ve Svachově Lhotě blízko Českého Krumlova přibyla k pivovaru Glokner v roce 2015 Destilérka Svach. Vyrábí se tam ovocné destiláty a likéry a v roce 2015 tam vypálili také svojí první whisky - Svach´s Old Well whisky.
Rmut je připravován v jejich vlastním pivovaru Glokner. Začínali se sudy po Jack Daniels z Tennessee, ale nyní můžete vidět ve sklepě sudy z některých dalších amerických palíren. Vyrábí se zde single malt whisky, ať z nakouřeného, tak nenakouřeného sladu, vyzkoušeli si také žitnou whisky, ale s tou neplánují dále pokračovat. Slad používají různý, začínali se sladem z Česka, postupně přešli na slad ze Skotska. Používají i "slavný" Golden Promise. Ve skladu najdete velké množství různých sudů ve kterých whisky dozrává, vedle častěji používaných po porském a sherry (v různých verzí) tu najdete i sudy po marsale, sauternes, červeném i bílém víně a nevím na co dalšího jsem zapomněl. A pak je tu jeden sud, který v tuto chvíli ční nad ostatními - sud z Mizunary z bednářství Ariake Sangyo (k tomu je ještě pár slov níže). V tuto chvíli (7.2020) nevím o nikom dalším v pevninské Evropě, kdo by vlastnil sud z mizunary a plánoval v něm nechat plně zrát whisky. Na trhu bylo několik skotských whisky, které v sudech z mizunary dozrávaly, zda jsou na trhu i skotské whisky, které v takovémto sudu plně zrály nevím. Takové zrání se dá potkat u japonských whisky.
Na fotkách z destilérky se často objevovala kontinuální destilační kolona, což mě tehdy vedlo k domněnce, že je používána k výrobě whisky, ale není to tak. Když se pálí whisky, tak je odstavena a destilace probíhá dvakrát klasickým postupem.
Původně prosazovaný název je Svach´s Old Well whisky, ale někteří lidé jí začali říkat zkráceně Old Well a ví, že mluví o whisky ze Svachovky (na internetu také lidi hledají Old Well nebo Old Well whisky). Postupně se na etiketách objevovalo už jen Old Well Whisky. A když jsme u toho - proč Old Well? Vysvětlení přímo z jejich webu: Opravdu dlouho jsme přemýšleli, jak naši whisky nazveme. Po vyloučení všech staromilských „zelených údolí“ a moderních „mlsných kocourů“ jsme došli k názoru, že naším největším pokladem je stará kamenná studna, která pochází z přelomu 18. a 19. století. Je propojena se sklepem, kde naše whisky zraje a vytváří sudům, potažmo nápoji, zcela jedinečné prostředí. Proto se také stala stylizovaná kresba studny součástí loga naší whisky. Děkujeme naši milí předkové, zemití, hrdí patrioti a hospodáři, za vaši prozíravost a zkušenost, a také za inspiraci pro název naší whisky. Takže odtud: Svachova stará studna! Můj dodatek: Jak jednoduché a prosté :)
Z jejich webu k uvedení whisky na trh: 24.10.2019 je pro nás pamětním dnem, kdy vydáváme první kolekci naší Svach´s Old Well. Je v ní whisky stařena například v sudech po bourbonu a sherry, po portském nebo také po silně kouřové whisky Laphroaig z ostrova Islay. Zcela zvláštní místo zaujímá malá limitovaná edice Páni z Růže. První láhve jsou věnovány Pánům z Rožmberka. Whisky se jmenuje (jak jinak) Red Rose. Zcela exkluzivní a výjimečná whisky je přednostně nabízena členům našeho whisky clubu. Vzbuzuje opravdu velký zájem a znalci byla hodnocena jako absolutně nejlepší. Kolekci limitek hodláme věnovat legendě o dělení Růží. Následovat bude edice Pánů z Krumlova, ale to si ještě všichni počkáme. A proč právě Růže? Je symbolem jižních Čech. Jsme její potomci. Máme v ní kořeny a potkáváme ji na každém kroku.
Na jejich eshopu mne zaujalo - "Rozhodli jsme se jít cestou mnoha menších edic a stařit whisky v různých sudech, které jí dávají specifickou chuť a vůni." Byť to na první pohled může znít divně, je třeba si uvědomit, že se jedná o novou malou palírnu a tak cesta ke core whisky by byla velmi složitá. Takže ano, budeme se spíše setkávat se single barrel edicemi.
Typy
První informace o začátku destilace whisky jsou uváděny na konec roku 2015, s tím, že první whisky je slibována na rok 2018 (logicky konec roku 2018, začátek roku 2019). Nakonec bylo vše o necelý rok posunuto (ona sice první whisky byla vypálená v roce 2015, začátky jsou pomalé, takže větší množství bylo vyrobeno až v roce 2016). Na konci roku 2017 byla stočena limitovaná edice mladého destilátu Single Malt Spirit ve stáří 1 rok (destilovaná v roce 2016) označená jako History begins (Historie začíná). Stočena byla ze sudu číslo 1 o síle 59,8%. V roce 2018 byl stočen dvouletý destilát Single Malt Spirit ve stáří 2 let (destilovaný v roce 2016) označený jako History continues (Historie pokračuje). Stočen byla ze sudu číslo 2 o síle 58,7%. V roce 2019 byla stočena třetí verze - tříletý destilát Single Malt Spirit ve stáří 3 let (destilovaný v roce 2016) označený jako History has new course (Historie má nový směr). Stočen byla ze sudu číslo 2 o síle 56,9%.
Na začátku, když se palírna uváděla na trh, se objevilo několik, dnes už neopakovatelných věcí. S prvními objednávkami chodily flakonky s whisky (dá se říci mikro-vzorky v podobě aerosolu). Ještě v začátcích prodeje už prvních whisky palírna odměnila neljepší klienty za větší nákupy speciálním plněním.
24.10.2019 uvedli na trh svojí první whisky a širší veřejnost se s ní mohla seznámit začátkem listopadu na WhiskyLife Praha 2019. Všechny své whisky označují jako Original Single Malt Bohemian Whisky. Hned v první vlně uvedli 7 různých whisky s různými finishi: Old Well Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 42,4%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3%.
V roce 2019 vyšla také první z výše zmíněné edice Páni z Růže Old Well Red Rose Aged in Quarter Cask Kagor Barrel 63,4%. Zajímavostí je, že Red Rose existuje ve dvou verzích - byla stáčená jako single barel, ovšem ze dvou sudů a protože dva stejné sudy nejsou nikdy stejné, tak se liší várka z prvního a druhého sudu (přelom je někde okolo stovky) - viz foto dvojičky níže. V únoru 2020 byla vydána speciální edice Petr Vok Triple Wood Aged in Bouron & Porto & Kagor Oak Barrels 51,9% pro členy klubu. V červnu 2020 doplnila řadu růží Old Well Green Rose Aged in River Dog Rum Barrel 58,7%. V říjnu 2020 šlo na trh plnění původně určené pro Whisky Festival v Malé Morávce - Old Well Drunk Cats on the Road 48,4% - Peated Single Malt Whisky, Bordeaux Finish.
Koncem roku 2020 byla vydána (celkem v tichosti) 2nd Release whisky (jedná se o nové vydání whisky, se kterými přišli na trh v roce 2019 a již byly skoro komplet vyprodány) - Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3% (obě sherry - stejně starý destilát ( přes 3 roky ), jako u prvního vydání first fill Sherry Pedro Ximénez, ovšem jiný sud), Old Well Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3% (o rok starší destilát ( přes 4 roky ), první plnění sudu, ovšem je zde znát přechod k britskému více nakouřenému sladu), Old Well Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9% (o rok starší destilát ( přes 4 roky ) jedná se o kombinaci prvního a druhého plnění sudu), Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3% ( zde je posun jednoznačně největší, oproti prvnímu vydání si toto druhé poleželo o rok déle v sudu po bourbonu a následně rok po Lahroaig 10yo). Zatím tam není Virgin Oak, která ještě dozrává v sudu a uvažuje se o ní až během roku 2021 (nakonec byl až v březnu 2022, viz níže). A nebude tam Laphroaig 42,4%. Je třeba si uvědomit, že jejich whisky jsou single barrel a tak i když tyto whisky jsou vyrobeny stejným (podobným) postupem, tak se budou od těch původních lišit (osobně bych to na jejich místě více zdůraznil, takto to může přinést nedorozumnění, že člověk bude překvapen, že to je jiné, než byly verze z roku 2019). Je to zase možnost pro zajímavé srovnání obou vydání.
Začátkem března 2021 šla na trh sada miniatur Single malt whisky bourbon barrel 3yo, + Mizunara finish ukazující vývoj nenakuřované single malt whisky, která nejprve zrála 3 roky v sudu po americkém bourbonu, a poté byla přečerpána do virgin sudu z dubu MIZUNARA z bednářství Ariake Sangio, Japonsko. Máme možnost porovnat a sledovat vývoj destilátu, který po 3 letech opustil sud po bourbonu Old Forester a následně zrál po dobu 3 měsíců, poté 6 a na závěr 8 v Mizunara sudu. Jako bonus u toho byl New make z ječmene Golden Promise. (o Mizunaře více o kousek níže.) Tato sada je předzvěstí vydání letního Distillery edition, kde bude destilát, který zrál 3 roky v sudu po americkém bourbonu a 12 měsíců v sudu z dubu MIZUNARA.
1. dubna 2021 šly na trh české blended malt whisky (myslím si, že úplně první české blended malt). Lukáš Andrlík ze Svachovky a Mirek Motyčka z Jelínka zkusili spojit dvě whisky: Old Well a Gold Cock. Gold Cock dodal roky a zkušenosti a Old Well mladou energii a sílu. Vyměnili si 80 litrů destilátu z dvousetlitrových sudů a výsledek tak zůstal z většiny původní, ale s pořádnou dávkou jiného, cizího elementu. Whisky Gold Cock je z roku 1999 a symbolizuje zkušenosti a vyzrálost. Old Well zastupuje mladou dravost, divokost a ambice s peated whisky z roku 2017. Láhev ze Svachovky nese název Gold Well a obsahuje 6 dílů (120 litrů) Old Well 2017 a 4 díly (80 litrů) Gold Cock 1999. Následně se whisky scelila na Svachovce v sudu po bourbonu, tedy v původním sudu, kde whisky ležela, po dobu 4 měsíců. Po společných diskuzích a ochutnávkách dospěli k variantě 51,5% Prohodili si nejen kus obsahu, ale také část názvu a vznikly dvě různé whisky - Old Cock a Gold Well.
Už (léto 2022) zraje nová várka těchto whisky.
Koncem června 2021 se uskutečnil odložený odložený sraz milovníků whisky na Svachovce 2021 a na jeho počest byla vydaná whisky Old Well Me & Whisky Gang 50,8% s šílenou etiketou, která odrážela předchozí šílenou "covidovou" dobu. Jedná se o kombinaci dvou sudů po bourbonu a sudu pro francouzském víně Sauternes, stočeno bylo 465 láhví. Začátkem srpna 2021 šla na trh další verze Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3%, tentokrát se jedná o sudy po Laphroaig Quarter Cask, existuje ve dvou verzích etiket. Na první je použita původní etiketa Aged in Laphroaig Barrel 46,3% a doplněná poznámkou Quarter Cask a na druhé (novější) je Aged in Laphroaig Quarter Cask Barrels 46,3%. V srpnu 2021 byla na Skotských hrách Sychrov představena nová whisky Old Well Kagor & Bourbon Barrels 57,4%, která zrála nejprve 30 měsíců ve 4 sudech po víně Kagor o objemu 50 litrů a poté se přečerpala do sudu po bouronu Maker's Mark o objemu 200 litrů, kde zrála dalších 12 měsíců. Jedná se o limitovanou edici vydanou ke 20.výročí Skotských her Sychrov pro členy klubu Whisky & You. Omezený počet láhví byl nabídnut na hrách, následně byla nabídnuta členům klubu a zbytek láhví šel do volného prodeje. Celkem bylo 389 láhví. (Jednalo se vlastně o privátní plnění, ale protože bylo dostupné i ve volném prodeji (byť ne na eshopu Svachovky), tak ho uvádím mezi ostatníma plněníma.) 19. září byla vydána první česká whisky, která dozrávala v japonském dubu Mizunara - Old Well Mizunara Oak Cask Finish 54,8%. Zrála tři roky v sudu po bourbonu a 12 měsíců ve virgin sudu z dubu Mizunara o objemu 250 litrů. Stočeno bylo 530 láhví.
Na únorovém 2022 setkání na Svachovce byla představena další whisky z edice Pánů z Růže - Old Well Silver Rose Aged in Bourbon Barrel & Sonberg-Riesling Barrel 53,5%. Whisky zrála nejprve v sudu po bourbonu a následný dvouletý finish probíhal v sudu z vinařství Sonberk, v kterém 5 let nazrával Ryzlink Rýnský výběr z cibéb ročník 2014. Jedná se o sladké, opulentní víno, které propůjčilo sudu ty nejlepší vlastnosti. Zvolili trošku netradičně whisky, u které byl ječmen sušen nad doutnající rašelinou, jedná se tedy o kouřovou whisky. Sladké tóny po „rýňáku“ a kouřové aroma, jdou skvěle dohromady. Celkem bylo stočeno 472 láhví. Začátkem března 2022 vydali na základě Ruské invaze na Ukrajinu limitovanou edici Old Well We are with you, Ukraine 48,5%, která byla vyrobena v počtu 100 láhví a celý výtěžek z prodeje bude odeslán na konto organizace Člověk v tísni (Výtěžek z prodeje v tomto případě znamenal vše, co obrželi za prodané láhve. Láhve whisky do tohoto prodeje poskytli zdarma, plus zaplatili dph a spotřební daň.). Whisky zrála 3 roky v sudu po bourbonu, následný roční finish je v sudu typu STR - zrepasovaný a znovu vypálený sud po víně, v tomto případě Banyuls. Existují (asi jen dvě) láhve této whisky v sudové síle 60,6,%. V první půlce března 2022 se do prodeje dostala i druhá edice Old Well Bohemian Virgin Oak 50,5%. Oproti ostatním etiketa nenese označení "2nd Release" a etiketa je od prvního vydání lehce odlišná. Zůstala ve stejné barvě, ale má jinak procenta a nese na sobě poznámku "Bařina Coopery". Na krabici již označení "2nd Release" najdete. Podle nich se jedná o nejvíce rašelinnou a nakouřenou whisky z portfolia Old Well. První zrání probíhalo v sudu po americkém bourbonu a následný finish v silně vypáleném sudu z bednářství Bařina. Při Setkání whiskařů na Svachovce v srpnu 2022 bylo představeno další vydání kocourů - Old Well Drunk Cats are alredy Home 50,5% a to v počtu 501 láhví. Jedná se o lehce nakouřenou whisky smíchanou z různých sudů. Jednalo se o Virgin sud z evropského zimního dubu, sud po americkém bourbonu, Sherry Oloroso a Sherry P.X. Whisky se snoubila v barikovém sudu po červeném víně, a to cuvée odrůd Pinot Noir a Merlot z vinařství Gala Bavory. Na 9.ročníku Whisky Life Prague 2022 byla představena Old Well 5letá Honeywine Oak Barrel Finish 51,9%, celkem bylo stočeno 469 láhví. První 3 roky zrála v sudu po bourbonu, dalších 15 měsíců v sudu po Sherry P.X. třetí plnění a posledních 9 měsíců v sudu z evropského zimního dubu, jen středně toastovaného, v kterém se v průběhu 14 let stařila Včelovina ve slovenské Smolenici.
Od roku 2023 nastala změna, jak v etiketě, tak i v informaci o plnění, která do toho vnese větší přehled. Bylo opuštěno rozdělování na první, druhý a další release (začínal v tom být trochu hokej) a tyto whisky jsou vlastně součástí core-range. Na etiketách tedy nenajdete ani rok destilace, ani verzi releasu, ale datum plnění. Vzhledem k velikosti palírny, nebudou whisky různého plnění zcela identické, ale ten rozdíl bude tak malý, že pokud je nebudete mít vedle sebe, tak ho nepoznáte.
Začátkem února 2023 při setkání na Svachovce byla představena Gold Well Batch II 49,2% a Old Cock Batch II 49,2%. Opět blended malt whisky vytvořená společně palírnami Svachovka a Rudolf Jelínek, tedy kombinace whisky Old Well a Gold Cock. 11.dubna 2023 šla na trh další z růží - Old Well Golden Rose 54,2%, kde první zrání probíhalo v sudu po americkém bourbonu a finish potom celé 3 roky v sudu po Sherry Oloroso (první plnění). Již čtvrtá edice sběratelských lahví „pánů z růže“, tentokrát se zlatou růží v erbu, která patřila linii rodu Vítkovců, sídlících v Jindřichově Hradci. V květnu 2023 šel do prodeje new-make z odrůdy ječmene Golden Promise lahvovaný v malých lahvičkách 5cl - Old Well Golden Promise Single Malt New Make Spirit 50%. A v květnu také rozšířila řadu core-range Old Well Kagor finish 46,3%.
1.září 2023 při zahájení Setkání whiskařů na Svachovce byly představeny nové láhve - limitky, dostupné pouze v destilérce (což není tak úplně přesně, ale na eshopu je nekoupíte a dostupné jsou pouze opravdu v palírně a pak v jejich prodejnách: v Chabičovicích (kousek cesty nad palírnou) a v prodejně v Českých Budějovicích. Palírna tak udělala další krok vpřed k světovosti. Myšleno v dobrém. Mají už dostatek různých na trhu dostupných plnění a tak v rámci exkluzivity (stejně jako některé skotské palírny) jsou některá plnění dostupná pouze v palírně. Vše jsou single cask s finishem po sladkých vínech s ručně psanou etiketou. Jedná se o Old Well Distillery only Sauternes Peated 51,9% stočený v počtu 109 láhví, Old Well Distillery only Banyuls 56,1% stočený v počtu 102 láhví a Old Well Distillery only Moscatel 53,2% stočený v počtu 107 láhví.
Další novinkou a zajímavostí je možnost zakoupení ručně stáčené a ručně etiketované whisky Old Well přímo ze sudu a to na prodejně v Chabičovicíh. Dostanete nejen whisky, ale i zážitek, protože si ji sami stočíte a oetikutujete. Jedná se o whisky ze sudu číslo 1, destilovanou v roce 2015, v síle 57,8%, zrála v sudu po bourbonu. K dispozici ke stočení je pouze 123 láhví o objemu 200ml. Až dojde, bude k dispozici zase jiná verze.
5.prosince 2023 šli do prodeje noví kocouři Old Well Drunk cats go to Switzerland 49,4% a v sudové síle Drunk cats go to Switzerland - cask strength 58,8%. Jako tradičně se jedná o kombinaci whisky ze sudů po fortifikovaných vínech, která ji dělá velmi pitelnou s čokoládovo ovocnými tóny a příjemným lehkým kouřem. Na závěr se whisky snoubila v sudu po Sherry Cream. A proč jdou do Švýcarska? Švýcarsko je první země, kam exportují Old Well whisky. Na počest tomuto slavnostnímu aktu stvořili oblíbené "kocoury" a jejich část tedy jede do země helvétského kříže a pro český trh bude určeno 2/3 produkce. Klasické verze (49,4%) bylo stočeno celkem 430 láhví a cask strength 100 láhví.
Koncem ledna 2024 při setkátní na Svachovce byl představen Batch 3 společné whisky Svachovky a Jelínka Gold Well a Old Cock.
13.dubna 2024 byla u příležitosti 20 let brněnského The Whisky Shopu vydána Old Well 6letá The Whisky Shop Cabernet Sauvignon Single Cask 50% a v sudové síle Old Well 6letá The Whisky Shop Cabernet Sauvignon Single Cask Cask Strength 59,3%. Jedná se o privátní plnění pro The Whisky Shop a dostupná byla na jejich webu. Whisky byla destilována v únoru 2018 a do lahví stáčena v dubnu 2024. Má tak šest let a dva měsíce k tomu. Dominantou etikety je husovický kostel, který je v těsné blízkosti Whisky Shopu. Whisky byla stočen ve dvou silách - v 50% a v neředěných 59,3%. Rozdíl mezi oběma lahvemi je v barevnosti etikety, kdy 50% lahev má stříbrné kontury, sudová síla potom zlaté. 27.5.2024 šla do prodeje Old Well 7letá Rye Whisky 51,9%. Sladina obsahovala podíl žita přes 55%, zrála 4 roky v sudu po americkém bourbonu a další 3 roky v sudu po červeném víně z odrůdy Tempranillo, stočená byla v počtu 354 láhví. Etiketa značí odkaz na USA a Kanadu. Koncem srpna 2024 byly na Svachovce při setkání whiskařů představeny dvě nové plnění. Old Well Bourbon Cask Peated "Sraz whiskařů" Batch 1 57,9% nalahvovaný v počtu 150 láhví. Zrála v sudu po Wild Turkey 101 proof, který je silně vypalovaný, čistá whisky bez příkras z nakuřovaného sladu Laureate. Označení Batch 1 značí, že vzniká nová tradice plnění pro srazy. Druhou láhví je Old Well Distillery only Mullberry 1st Fill 48,5%, která finishovala v malém soudku ze dřeva moruše. Stočeno bylo pouze 94 láhví.
K Rye whisky přidal bohužel Lukáš další příběh: Na fotce jsou 2 láhve, jaký je v nich rozdíl??? Po celou dobu se snažíme whisky komunitu spojovat, ukazujeme s Mirkem Motyčkou, že i konkurenční palírny mohou spolupracovat a je to ku prospěchu věci. Ne tak všichni :( Myslel jsem si, že jedeme transparentně a fér, ale jsme to zrovna my, kdo dostává po držce. Minulý týden nás kontaktovala potravinářská a zemědělská inspekce, že na nás přišlo udání, ohledně v květnu vydané Rye Whisky. Dle norem EU, se nesmí používat název "RYE WHISKY", jelikož je to ochranná známka a pokud někdo vyrobí žitnou v EU, musí obsahovat 100% žita. Udání se netýká pouze nás, ale i R.Jelínek. Kdo myslíte, že měl na nás takovou pifku a nezkousnul, že žitnou může vyrábět i někdo jiný? :) Když to schrnu, je to první a poslední RYE Whisky, co jsme kdy na Svachovce udělali. Máme povolení těch posledních pár lahví, co je na skladě doprodat a utrum. To, co máme ve sklepě, se příště už musí jmenovat žitno sladová whisky :) Sbohem Rye Whisky, ani jsme se nestihli pořádně seznámit a už se loučíme ;)
Z následné diskuse: a máte nějaký zápis ? Evropský zákon 2019/787 totiž žádnou rye whisky nezná a podle mne to zde není regulováno a rozhodně ne 100% žita protože to by se zase tlouklo s nařízením EU že se při výrobě nesmí použít přidané enzymy a sladové žito zde téměř není. Evropská unie nemá nařízení pro žitnou whisky, myslím že by se měli sami úředníci z inspekce poučit v právu. Nenechte se, otočte to proti těm co podvádí a nenechte se podvádět ! zápis máme. I jsem to konzultoval s Mirkem a je to bohužel tak. Je smlouva mezi EU a Kanadou o tom, že nesmí používat název Rye Whisky. A whisky vyrobena v EU, aby se mohla jmenovat žitná, musí skutečně obsahovat 100% žita. Je to absurdní, ale je to tak. Zajímavé je, že Rye Whisky se běžně prodává v Německu ( od německých výrobců ) a i jinde v EU, ale kde není žalobce, není ani soudce. Jen mi tady v ČR jsme parta zaprděnejch udavačů Paradoxně kanadská žitná, nemusí obsahovat vůbec žádné žito!!! Toto nařízení se týká jen výrobců v EU. Ještě jsem si dnes volal s inspektorem ze SZPI a opravdu tento výrobek nemůžeme označovat ani jako rye, ani jako žitná.
Ještě doplním - Jako první měl problém největší výrobce (palírna fakt ne, ale vzhledem k tomu, že zákon umožňuje destilát dovézt (třeba ze Švýcarska) a zde ho stařit, na konečné etiketě to uvedeno být nemusí) žitné whisky v ČR, tedy palírna U Zeleného stromu a jejich Stará myslivecká. Tam dorazila kontrola nejdříve a nejspíše také na něčí udání.
V listopadu 2024 vyšla první láhev z "Golfové edice". Jako první byla vyrobena Old Well Golf Edition - Golf Club Český Krumlov: Svachovka 46,3%. Jedná se o 6 letou single malt whisky, která byla destilována v únoru 2018, zrála v sudu po bourbonu a následně od června 2022 dozrávala v STR sudu po francouzském červeném víně z oblasti Bordeaux. Lahvována byla v říjnu 2024. Celkem bylo vydáno 200 láhví.
.
Občas se dá narazit, ovšem spíše na fotku na internetu, než na láhev k zakoupení či ochutnání, na různá privátní plnění whisky Old Well. Neplatí to ale obecně, například Kagor pro Whisky & You bylo možné i koupit, tak plnění pro Seznam.cz nekoupíte. Stejně tak nepotkáte v prodeji svatební Wedding Whisky pro Andy a Tomáše. O některých se dá tak maximálně jen zaslechnout. Pokud potkám alespoň fotku, tak ji sem přidám. Do privátních plnění patří i Vaškův kagor ze srpna 2021 a plnění ke 20 letům brněnského Whisky Shopu, ale protože byly dostupné všem lidem, tak je mám mezi běžnými láhvemi.
Se soukromých sbírek whisky Old Well.
A vedle privátních plnění z palírny existují ještě fanouškovská plnění (nenapadá mě lepší slovo, jak to nazvat), kdy si dotyčný finishuje zakoupenou whisky doma sám.
History has new course (Historie má nový směr) 24.října - uvedení první whisky na trh: Old Well Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 42,4%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3% Old Well Red Rose 63,4%
2020:
únor - Old Well Petr Vok Triple Wood 51,9% červen - Old Well Green Rose 58,7% říjen - Old Well Drunk Cats on the Road 48,4% konec roku - 2nd Release: Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3%
2021:
březen - set miniatur Mizunara 1.dubna - Old Cock, Gold Well červen - Old Well Me & Whisky Gang 50,8% srpen - Old Well whisky Aged in Laphroaig Quarter Cask Barrels 46,3% srpen - Old Well Kagor & Bourbon Barrels 02.2018/08.2021 k 20.výročí Skotských her Sychrov pro členy Whisky & You 57,4% 19.září - Old Well Mizunara Oak Cask Finish 54,8%
2022:
únor - Old Well Silver Rose 53,5% březen - Old Well "We are with you, Ukraine" 48,5% březen - Old Well whisky Peated Aged in Bohemian Virgin Oak Barrels Bařina Coopery 50,5% (2nd release) 26.srpna - Old Well Drunk Cats are alredy Home 50,5% 4.listopadu - Old Well whisky 5letá Honeywine Oak Barrel Finish 51,9% (pro WLP 2022)
2023:
cca od začátku roku - představeny nové etikety pro core-range únor - Gold Well, Old Cock - Batch II 11.dubna - Old Well Whisky Golden Rose 54,2% květen - Old Well Golden Promise Single Malt New Make Spirit 50% (5cl) květen - Old Well Kagor finish 46,3% 1.září - Old Well Sauternes Peated 51,9%, Old Well Banyuls 56,1% a Old Well Moscatel 53,2% 5.prosince - Old Well Drunk cats go to Switzerland 49,4% a cask strength 58,8%
2024:
leden - Gold Well, Old Cock - Batch 3 13.duben - Old Well 6letá The Whisky Shop Cabernet Sauvignon Single Cask 50% a Old Well 6letá The Whisky Shop Cabernet Sauvignon Single Cask Cask Strength 59,3% 27.5.2024 - Old Well 7letá Rye Whisky 51,9% konec srpna 2024 - Old Well Bourbon Cask Peated "Sraz whiskařů" Batch 1 57,9% a Old Well Distillery only Mullberry 1st Fill 48,5% listopad - Old Well Golf Edition - Golf Club Český Krumlov: Svachovka 46,3%
Když pojedete k palírně, tak v Chabičovicích, kousek od odbočky na Svachovku, stojí jejich nová prodejna. A je třeba říct, že je pojatá velmi důstojně a velkoryse. Nakoupíte zde nejen whisky Old Well, ale také další produkty z palírny a také z jejich čokoládovny. Součástí prodejny je i kavárna. Určitě doporučuji se zde zastavit, i kdyby jste nic nekoupili.
A právě zde, si můžete také zakoupit limitky dostupné pouze v destilérce. V září 2023 byly dostupné: Old Well Sauternes Peated 51,9% stočený v počtu 109 láhví, Old Well Banyuls 56,1% stočený v počtu 102 láhví a Old Well Moscatel 53,2% stočený v počtu 107 láhví. Vše jsou single cask s finishem po sladkých vínech s ručně psanou etiketou. Po jejich vyprodání vzniknou časem opět nové verze. Dále je zde možnost zakoupení ručně stáčené a ručně etiketované whisky Old Well přímo ze sudu a to na prodejně v Chabičovicíh. Dostanete nejen whisky, ale i zážitek, protože si ji sami stočíte a oetikutujete. Jedná se o whisky ze sudu číslo 1, destilovanou v roce 2015, v síle 57,8%, zrála v sudu po bourbonu. K dispozici ke stočení je pouze 123 láhví o objemu 200ml. Až dojde, bude k dispozici zase jiná verze. A pokud máte pocit, že Vám ke správnému whisky zážitku chybí ještě prohlídka palírny, tak i to je možné doplnit. Je třeba se domluvit na recepci hotelu na termínu a počtu lidí. Palírna vzhledem ke své velikosti nemá vypsané okruhy ani jejich časy.
Když přišli na trh, tak jsem komentoval sedm najednou uvedených verzí. - Na jednu stranu je tolik verzí celkem nepřehledné, na druhou stranu to větší množství verzí na začátku chápu. Na výsledek čekáte dlouho a vsadit na jednu kartu je riziko. Když jsem dělal před pár lety víno, tak jsem měl 8 různých verzí ve 4 typech sladkosti a to ho můžu dělat každý rok a na první výsledek čekám cca jen půl roku. Jen člověk dopředu neví, jak to dopadne. Už jsem taky polovinu vyléval, protože byla nepitelná.
Původní text (výše) jsem psal v době uvedení jejich whisky na trh, tedy říjen/listopad 2019. A stále si za ním stojím, jen trochu méně než tehdy. Pro člověka, který se whisky tolik nevěnuje, to je trochu zmatečné. Z tohoto pohledu si myslím, že jim tak trochu chybí core produkt, prostě - tohle je Old Well a když vás zaujala, tak tady máme ještě další zajímavé verze. Po návštěvě palírny v červenci 2020 to už tak jistě netvrdím. Ptal jsem se na core produkt, vlastně ho i časem plánují (taky to chce svůj čas), ale zajímavější je pro ně zkoušení různých možností dozrávání (prostě si s tím hrát). A po pár ochutnaných skvělých vzorků musím říct, že mají pravdu.
Zmiňovaný sud z Mizunary je uprostřed mezi Lukášem Andrlíkem (ten sympaťák vlevo) a mnou. Mizunara je japonský druh dubu, který vlastně vůbec není vhodný na sudy. Neroste rovně, nedorůstá takových výšek jako ostatní duby a jeho dřevo je silně porézní. Je velmi náročný na výrobu sudu, dřevo praská, špatně se ohýbá a tak je dělají jen nejlepší bednáři v Japonsku. Sudy z mizunary jsou mnohonásobně dražší než běžné sudy a navíc jsou vhodné spíše pro dlouhé staření whisky, než pro finishe. A tak whisky z tohoto sudu bude opravdu raritní a také se dá očekávat, že drahá. A zajímavostí je také tloušťka stěn sudu v porovnání s klasickým sudem po americkém bourbonu (první kraj sudu vlevo je sud z mizunary, na druhé fotce (vpravo) je klasický sud po bourbonu). Je na co se hodně těšit a zcela právem jsou na tento sud hrdí.
Co jsem měl možnost ochutnat první verzi dozrávající v tomto sudu, tak to bude opravdu dobrá a zajímavá whisky. Sud jí dává celkem nezvyklé tóny a docela jsem měl problém ji popsat.
Moje návštěva Svachovky - 24.7.2020
Byl jsem asi poslední z české whisky komunity, kdo tu nebyl :) Ale už se mi to povedlo také napravit.
Během dovolené v Jižních Čechách jsem do rodinného programu zkusil propašovat i návštěvu Svachovky. Manželka whisky nepije a děti jsou zatím nezletilé (doufám, že mi ji doma také nepijí), ale vyšly mně a ménu koníčku vstříc (včetně toho, že nebudu zpět řídit). Svachovka nás přivítala průtrží mračen a kroupama, že jsme museli chvíli počkat, než se vůbec dalo vystoupit s auta. Další drobností bylo, že když jsem jim psal, že bych se rád zastavil, tak jsem použil termín "příští týden" a tak když jsem tam přijel, tak jsem nebyl očekáván, protože přece přijedu až příští týden. Přesto si na mne udělali hned čas a nemusel jsem tam čekat celý týden. Ujal se nás Lukáš Andrlík a byli jsme přivítání i panem Cvachem, kterému se tímto omlouvám, protože jsem si ho nebyl schopen přesně zařadit, tak jsem pouze věděl, že má něco společného se Svachovkou. Mozek už byl přecvaklý do módu "whisky".
Po krátké prohlídce palírny, kde jsem také byl vyvedem ze svého omylu o zde používané kontinuální destilaci whisky (dedukce na základě fotek, protože v době prvního psaní článku o této whisky mnoho informací nebylo - již je to v textu opraveno), jsem se šli podívat do sklepa ke zrající whisky v sudech. Je to krásné místo. A je zde uloženo mnoho skvělé a strašně dobré zrající whisky. Když jsem ochutnával první skleničku, tak se dcera strachovala, zda neplánuji zpět řídit a zda se neopijí z výparů zde ve sklepě (a to ani neabsolvovali ode mne přednášku o andělské dani). Poznámky z ochutnaných ode mne nečekejte. Za prvé tam byl člověk na návštěvě, takže si to užíval a za druhé je velmi rychle stržen Lukášovým nadšením pro whisky. Všechno bylo dobré až skvělé a nerad bych něco z toho vyzdvyhoval nad ostatní. Ale jednu konkrétní poznámku doplním - nová whisky ze sudu po Laphroaigu je skvělá. Odcházel jsem plně spokojen a celkem opit.
Padlo i pár dotazů a názorů. Z určitého pohledu mi chybí core produkt. Ale jak mi bylo vysvětleno a musel jsem tomu dát zcela zapravdu - když chcete dát na trh core whisky své značky, tak jí musíte mít více než jeden sud a hlavně chcete, aby to bylo opravdu dobré, aby vás to dobře reprezentovalo. No a to musíte nejdříve odladit, tedy zkoušet, učit se a mít zpětnou vazbu od ostatních. A to chvíli trvá, vždyť první whisky ze Svachovky je na trhu zatím necelý rok. Takže nakonec souhlasím s tím, že nemají tvář ve formě core produktu - tohle je ta klasická Old Well, ale mají tvář v tom, kolik toho zkoušejí a jak dobře se jim to daří. Po ochutnání se "vzdávám požadavku" na core produkt. Co se týče zpětné vazby, tak jsem měl pocit, že česká whisky komunita uznává Svachovku až nekriticky. Po návštěvě se už nedivím. Když si sečtete skvělou whisky, osobnost Lukáše Andrlíka a jejich celkový přístup, tak k nim a jejich whisky získáte opravdu kladný vztah. Jsem velmi rád, že za návštěva vyšla a doufám, že se s jejich whisky a s nimi opět někde brzy setkám. Na doma jsem si alespoň něco málo koupil a přidal i skleničku.
Na závěr skoro "povinné foto" s Lukášem Andrlíkem (ten vlevo) a sudem z mizunary (ten uprostřed).
V restauraci se pak ještě můžete pokochat malou sbírkou whisky a já ještě pohladil chuťové (a dost opilé) buňky dobrým pivem.
Z webu Old Well Whisky (oldwellwhisky.cz) o sudu z japonského dubu Mizunara: Nejvyšší možné vzrušení, plánování strategie a „mazlení“ se s dubovým sudem právě probíhá v unikátním sklepu Destilérky Svach. Dorazila velká vzácnost z vyhlášeného bednářství Ariake Sangyo. Celý whisky team a zvláště distillery master Lukáš po ní již dlouho toužili. A proč je to taková rarita? Pokusíme se shrnout jakýmsi srovnáním: Tradice bednářství v Evropě existuje více než 2000 let. V Japonsku se zhotovují sudy asi 100 let. Japonci přebrali tradiční výrobu, zdokonalili ji a výrobek perfektně přizpůsobili svým poměrům a potřebám. Mizunara je nativní dub, roste pouze v Japonsku. Oproti evropskému nebo americkému dubu nemá přímý růst. Jeho dřevo je zkroucené a má vysoký obsah vody, což je velká komplikace pro výrobu sudů. O této vlastnosti vypovídá i jeho jméno. „Mizu-nara“ se překládá jako „vodní dub“. Prodlužuje se tedy doba sušení dřeva. Než se materiál může zpracovat, smí mít zbytkovou vlhkost maximálně 14%. A protože dřevo kmenů není „rovnoleté“, ale spíše uzlovaté a různě zkroucené, těží se pro výrobu sudů až ve stáří 200 let. Všechny tyto důvody činí z mizunary vzácnost a drahou surovinu. Její zpracování není jednoduché a dostupnost velmi složitá. Japonsko si své „sudové lesy“ velmi dobře hlídá, nezřídka se stává, že těžba je omezena nebo úplně zastavena. Dub je postupně dosazován a na vzácné kmeny si „sáhnou“ jen velké a vyhlášené palírny. Mizunara se obchoduje na speciálních aukcích a ceny této suroviny letí závratně vysoko. Pro milovníky whisky jsou produkty ze sudů mizunara velmi vzrušující. Evropský dub má více tříslovin, americký dub zaujme vanilkovou notou, dub mizunara má zase nejnižší koncentraci taninu. Různé druhy dřeva různě ovlivňují konečnou chuť destilátu. Mizunara má na počátku velmi intenzivní účinek na vložený destilát a ty nejjemnější vůně a chutě se projevují až po dlouhém zrání. Je popisováno, že předává chuť jedinečně sladkou a kořeněnou. Aroma: koření, orientální kadidlo (Kara), santalové dřevo, kokos, vanilka.
Jaký vliv asi bude mít tento „cizokrajný“ sud na naši „Oldwellku“?
Dubu Mizunara se věnoval i Jirka Šinogl v jedné ze svých prezentací - Mizunara dub (pdf)
Whisky ze Svachovky je na trhu furt krátce a navíc Lukáš Andrlík je člověk strašně tvořivý, takže furt zvládá něčím příjemně překvapovat. Byť moje první setkání s jejich whisky nebylo zrovna povedené (na trhu jsou tak krátce, že si to člověk ještě pamatuje), tak musím říct, že si tu reputaci velmi dobře napravili. Mně se jejich whisky a jejich směr líbí, byť občas mám výhrady k ceně za láhev. A to, co jim tam vzniká, tak si stejně koupím, protože i když draho, tak u některých mám pocit, že za to stojí. A byť zrovna já si na patriotismus moc nehraju, tak zatím si stále myslím, že stojí za podporu a věřím tomu, že tuhle důvěru nezklamou. Lukášův přístup vůči české whisky komunitě je velmi vstřícný, dozvíme se spoustu věcí, až mám někdy pocit, že je to trochu na škodu. Komentoval jsem to u whisky ze sudu mizunary, která byť ještě zrající, patří asi k nejvíce komentovaným whisky z této palírny. Ochutnávaly se vzorky ve vývoji (ještě jsem se k nim nedostal), ochutnávalo se při setkání a zazněly různé reakce a hodnocení. Občas jsem měl dojem, že vyznívaly trochu špatně. Už při prvním hodnocení vzorků se ozývalo, že starší jsou horší. Nebo přesněji řečeno, ne horší, ale chutnaly méně. Ochutnával jsem aktuální a líbil se mi. Je tam výraznější dřevo než bylo zpočátku, ale nemyslím si, že je to na škodu. Jedna věc, co měl první vzorek, tomu chybí a to je WOW efekt. Tenkrát to byla poprvé ochutnaná mizunara, úplně nové vůně a chutě, které jsem neměl k čemu přirovnat. Ale já nevím, jak má chutnat whisky ze sudu mizunara a co je vlastně ta "správná" chuť. Ale mě se líbila, hodnotíme něco, co ještě není finálně nalahvované a byť je to strašně fajn, že občas můžeme ochutnat věci ve vývinu, tak je to občas taky na škodu a kecáme do toho víc, než je zdrávo. Tady mám taky velký skluz v neochutnaných vzorcích a lahvičkách. Už se na ně těším.
Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%: Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019: Aroma je prostě lehkej Laphroaig - kouř, rašelina, nemocnice. Co bysme čekali jiného :) Tedy spíše jako něco navoněného Laphroaigem. A ještě trochu rušivá dezinkenkční lihovost. Chuť je do lihova, silná alkoholová, prázdná, nevyzrálá. Aroma navnadilo více. Dezinfekční lihovost, ostrá. V dokončení malinko štípne a rychle zmizí, odpovídá prázdnosti chuti. (1.11.2019-WLP2019)
V prvním dojmu zavoní Laphroaig, sladkost, slanost, kouř, rašelina a hlavně nemocnice. Je to celkem fajn a jsou ta dvě věci tak nějak navíc. To první je plusové - v pozadí mi tam vylézá ovocnost, tak někam k pomerančům a čokoládě. Ta druhá je horší - ta dezinfekce má chvílema lihový až ředidlový nádech. V chuti sladkost, pak převalená vlnou kouře, měnící se ve sladký kouř, trocha suchosti. V dokončení doznívá kouř a nemocnice. Je to celé trochu povrchní, trochu lihové, ale až tak hrozný průšvih to není. Láhev bych si nekoupil, ale kdybych jí měl, tak by se dala dopít (měl jsem tu láhve, které jsem vylil, protože jsem si je netroufnul dát ani ho ořechovky a téhle láhve by na ořechovku byla škoda). Jestli tohle je jejich nejhorší whisky, tak je to dobrý, někteří se se svým průměrem pohybují podobně vysoko. (15.1.2023)
Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%: Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019: Aroma - výrazná lihová jódová nemocnice, to voní jak čistý destilát, ten sud už neměl kromě Laphroaigu co dát, nelákavé aroma. Chuť za aroma moc nezaostává, je znatelně silnější než ta verze s méně procenty alkoholu, je to jak hodně naředěný Laphroaig říznutý lihem, díky síle a menší naředěnosti (oproti té druhé verzi) má ty zbytky Laphroaigu výraznější. Víc kouře a rašeliny, méně nemocnice. V chuť lehce sladký nástup. Jinak prázdná, naředěná a okolo toho protékající nicota. Tvrdit mi někdo, že je to 1letý naředěný Laphroaig, tak mu na to i skočím. Dlouho doznívá. (2.11.2019-WLP2019)
Vyšší procenta jí neprospěly. Tady hodně dominuje alkoholová mladost a až za ní se ukazuje kouř, citrusy, sladko-slanost a nemocnice. V chuti nástup sladkosti, přibude kouř, rašelina. Je znát vyšší síla, která se i zde více prosazuje. V dokončení rychle odezní. Ale dlouho doznívá lehce pálivý pocit. Vyšší procenta více ukázala tu prázdnost, ale jinak stále platí, co jsem psal výše (jsem to čekal obráceně). Tahle je tedy o kousek níž, ale furt dost vysoko v celkovém žebříčku, určitě není na chvostu české whisky. (15.1.2023)
Jak můžeme na různých whisky vidět, co všechno si vzaly při zrání ze sudu - ze dřeva, z vypalování dřeva, z bournonu/sherry/porta/rumu/.. a tak různě co tam předtím zrálo, vidíme rozdíly, když stejný základ dozrával v sudech po různých věcech. Tak tady vidíme, že si ta whisky předtím vzala ze sudu všechno, že ho vycucala do poslední chutě a v pórech dřeva už zůstaly jen zbytky té whisky. Ten sud jí už neměl co dát a když vám nikdo nic nedá, tak prostě nemáte nic a vaše kapsa zůstane prázdná. A tak ani tato whisky už od sudu nedostala nic a dostala z něj jen pár kapek Laphroaigu. Škoda. I 5letý Laphroaig lahvovaný od Signatory pod názvem Islay pro italský trh byl zajímavější, bohatší a živější. Tohle shrnutí platí v základu bohužel pro obě plnění.
Ale jak se říká: jedna vlašťovka jaro nedělá nebo jedna ruská vlašťovka zimu ještě nedělá. Ani dvě. To že se mi jedna/dvě jejich whisky nelíbily neznamená, že odsoudím šmahem všechny, takže ostatní (kromě těchto dvou) jsem zakoupil v miniaturách k pozdějšímu ochutnání doma. Až ochutnám všechny, tak teprve můžu vynášet nějaké soudy o značce, tedy přesněji řečeno, můžu říct svůj názor.
Doplnění (červenec 2020) - Není Laphroaigům konec a to je dobře. Protože další whisky dozrávající v sudech po Laphroaigu je skvělá. Trochu jsem se toho bál, když jsem slyšel, že je to nová verze z těchto sudů a to i když jsem byl ujišťován, že je to lepší, ale chuťové pohárky si zamlsaly a na tváři se vyloudil úsměv. Ano, je to opravdu podstatně lepší. Teda ne, není to jen podstatně lepší, je to přímo skvělý. :)
Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%: Aroma je příjemné, celkem jemné a zaoblené. Výrazné dřevo, ovoce, jemný závan vánočního těsta, ale čerstvé dřevo dominuje. Sladká lesní chuť, taková ta chuť co vás napadne, když v lese cítíte sladké lesní plody, provázená ale lehkou štiplavostí, která to zastíní. Dokončení příjemně doznívající, hladké, dozvuky lesa a vánočního těsta. Celkově je to příjemně pitelné, ale je to ještě mladé. Je to z toho cítit. Nemá to new-make závany, to ne, ale ještě by to chtělo uzrát do většího charakteru a komplexnosti. Na tříletou whisky dobrý.
S mladou holkou jdete na procházku do lesa. Les krásně voní, slunce probleskuje korunami stromů, vane příjemný vánek. Sedáte, spíše leháte si po korunami stromů. Krásné, jak z romantického filmu. Jenže v tom filmu je neštípe suché jehličí, zem není vlhká a studená a ta holka se netváří jako mladé tele, protože má ve scénáři napsáno jak se má tvářit. Život prostě není jak romantický film a když si na něj zkoušíte hrát, tak to prostě občas skřípe. Krásná atmosféra lesa trochu vyvanula, ve filmu to mají jednodušší - střih a jde se dál. Ale i když ta holka byla dneska trochu rozpačitá, tak by bylo škoda ji opustit, má potenciál být časem lepší a lepší. (8.12.2019)
Nalil jsem ji do skleničky a než si připravil psaní, tak jsem jí chvíli nechal uvolňovat vůně. Nestrkal jsem do ní frňák, jen seděl nad ní. Nejdříve ke mně došlo ovoce, pomeranče, citrusy s trochou dřeva a lesa. Pak se rozlila vůně vánočního těsta. Když si přivoním blíže, tak dominuje čerstvé dřevo, doplněné o ovoce, jablka. Sladká chuť lesních plodů, lesního dřeva, ale zazděná štiplavostí ostrého dřeva. V dokončení příjemně doznívají ty sladké chutě lesa a dřeva. V úplném závěru mi opět doznívá i to vánoční těsto. Popíjí se to dobře, ale je mladá, ještě by trochu měla víc vypilovat a zvýraznit charakter a trochu obrousit ty špičky. (27.1.2020)
Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%: Ochutnával jsem je s odstupem dne. Aroma této je těžší než u verze s méně procenty. Výraznější, dubové, sherry, těžká pomerančová kůra, stále zůstalo příjemně zaoblené. Těžké, ale příjemné. V chuti je víc procent znatelně znát. Sladká lesní chuť zůstala, lesní med, nádech pomeranče, sušší než předchozí verze a opět provázená štiplavostí. Vše v chuti je výraznější. V dokončení je výrazná ta štiplavost, přecházející do suchosti a čerstvého závanu větrového bonbonu. Celkově je to příjemně pitelné jak ta předchozí verze, není tam cítit ta mladost, působí dospěleji a výrazněji. Ale chtěla by ještě trochu dozrát, zaoblit se a zkomplexnit. (9.12.2019)
Aroma je podobné verzi s méně procenty, ale těžší, zaoblenější, působí bohatším dojmem, výraznější, ovoce, těžké pomeranče, dřevo, těžká vůně lesa po dešti, vlhké lesní hlíny, sherry, tóny vánočního těsta. Aroma příjemně hutné a těžké. Je to taková čuchací bonboniéra, docela dobře se užívá a voní. V chuti je více znát, projevuje se větší silou, ale v chutích se spíše zaoblila a znevýrazněla, stále tam zůstala sladlá lesní chuť, dřevo, těžší pomeranče a sherry a opět zakončená lehkou štiplavostí dřeva, ovšem ne tolik výraznou jako v předchozí verzi, takže ne tolik zazdívající. V aroma je tato verze bohatší oproti předchozí, chutově trochu znevýrazněla, ale současně je její chuť silnější. Dokončení se nese trochu v suchosti a závan větrového bonbonu. Taky příjemné popíjení. (27.1.2020)
Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%: Těžké ovocné aroma. Intenzivně vonící ovoce v dřevěné míse z tmavého dřeva a obě vůně se mísí dohromady. Pomerančová kůra, parfémovaná. Chuť je silná, těch skoro 52% neskrývá, lehká sladkost ovoce, lesní, tráva. V závěru chuti si zaštípe a ta šptiplavost mi zůstala i v dokončení, docela dlouho, až mi začal nepříjemně dřevěnět horní ret. Přitom v chuti i v závěru se chvílema objeví hladkost a hebkost, které bych si tam přál víc. Celkově to jde, delší pobyt v sudu by jí mohl ještě přidat trochu té hladkosti a hebkosti, která by se mi tam líbila víc, možná i naředění na méně procent.
Tak proč to nezkusit: Pár kapek vody krásně zaoblilo, vyhladilo a zesmetanovatělo aroma. Zůstalo mu bohaté ovoce v dřevěné míse. Chuť také zjemnila, jakoby se koňakově zaoblila, už nepůsobí tak silně, sladkost ovoce, sladkost lesa. Závěrečné štípání zůstane a zmírnilo se. Teď se to pije lépe. (8.12.2019)
Těžké ovocné vinné aroma. V prvním dojmu mám těžké trochu sladké víno, postupně se přidává ovoce, citrusy a dřevo. Na stole ve dřevěné (tmavé těžké dřev) leží čerstvé ovoce, pomeranče, pomerančová kůra a vedle toho se ve vzduchu vznáší vůně težkého červeného vína vylitého na dřevěném stole, kde se jeho vůně mísí s vůní dřeva. Aroma je hodně těžké a intenzívní, dá se čuchat, když chcete velkou vlnu do nosu, pak je i příjemné, pokud chcete něco jemnějšího, tak už vám tolik příjemné nepřijde. Chuť je podobně silná a intenzívní, alespoň v prvním dojmu. Nese si jen lehký nádech vína, doplněný sladkostí ovoce, trávou a dřevem, až asociace lesa. Dokončení mi přišlo trochu parfémované, až lehce umělé s lehkou štiplavostí, ze které dlouho lehce brní horní ret. Jinak v dokončení trocha zbytků té sladkosti ovoce z chuti.
Pár kapek vody (víc než pár) aroma příjemně zjemnilo, zaoblilo, zesmetanovatělo, zůstalo tam lehké víno, ale už ne tak těžké, díky tomu více vyniklo sladké ovoce v dřevění míse, které taky zjemnnělo. Na jednu stranu aroma získalo na jemnosti a příjemnosti, na druhou stranu se začlo ztrácet v obyčejnosti. Chuť zjemnila také, více vyniklo sladké ovoce, doplněné lehkými tóny vína a sladkými lesními tóny. Dostala koňakovou zaoblenost. Štiplavost v dokončení zmírnila, už jen lehká, horní ret si nestěžuje a díky tomu více vynikne v závěru sladké dokončení a lesní tóny. Celkově zajímavá whisky, jen jí chybí průnik mezi těma dvouma stavy. Bez naředění je velmi intenzívní a ovlivněná tím vínem, ta intenzivnost jí trochu ubírá, ale přidává jí na zajímavosti a odlišitelnosti. Po naředění je z ní velmi příjemně pitelná whisky, ale zase přišla o tu odlišitelnost. První půlka sklenice bez naředění, druhá s pár kapkami vody a poskládá se vám velmi příjemný zážitek. (26.1.2020)
Poznámky z ochutnávky v roce 2021: Aroma bylo hodně výrazné, napřed bych si tipnul na výrazné sherry, svěží, ovocné, ovocný sad. V chuti už bylo jasné, že to není po sherry. Přezrálé ovoce z ovocného sladu, hutná ovocnost. V dokončení doznívá ovoce a tóny dřeva. Celkově velmi dobrá whisky, ovocně hutná, působí vyzrále, mladost tam není cítit. (27.10.2021)
Krásně hladivé aroma hned v úvodu. Lakované dřevo, tmavá čokoláda, kandované ovoce, pomerančová kůra a to vše v aroma krémovité konzistence. Krásně spojené dohromady, hutné, dalo by se lžičkou nabírat. V chuti koncert pokračuje, hutné přezrálé ovoce, sladkost sladu, hutná ovocnost, že by se dala krájet, silná, ale současně krémově hladivá. V dokončení doznívá ovocnost, tmavá čokoláda a tóny dřeva. Si tu spokojeně pomlaskávám. (15.1.2023)
Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%: Hned první dojem aroma je kouř, sladkost výrazně nakouřeného sladu, vůně čaje (díky nápovědě), lakované dřevo. Chuťově je zajímavá a pestrá. Začíná sladově, přechází do sladka, perník, marcipán a do toho výrazně nastoupí kouř, který převezme vládu. Dokončení je kouřové, sladkost výrazně nakouřeného sladu z vůně si to i uzavře. Pár kapek vody: Aroma výrazně zjemní, ustoupil kouř, jakoby se otočil vítr na druhou stranu nastoupila rašelina a zemitost, staré dřevo. V chuti více vynikne sladkost a marcipán, nástup kouře je pozvolný, díky vodě trochu naředěný, ale i tak dosáhne vysoko. Dokončení spíše suché, jako by ta voda většinu spláchla, jen lehký náznak nakouřeného sladu. Tohle bylo dobré pití, ta se mi fakt líbila. Měla svoje bez i s pár kapkami vody. Ta nakouřenost se tam krásně ukázala, v sudu dobře dozrála, ani ta mladost tam není moc cítit. I když, je to hodně o kouři, trochu jí chybí to okolo. Ale zatím od nich asi nejzajímavější a nejlepší (ještě nejsem úplně na konci, tak uvidím, zda si to udrží).
Z kouře ohně vystoupí hezká holka. Tváře umouněné od popela, ale kominík to není. Je hezká, ale princezna to není. Stojíte těsně u ní a cítíte kouř, který ulpěl na její kůži v jejích vlasech. Na rtech cítíte jak se sladkost její kůže a rtů mísí kouřem, chutná to dobře. I po rozloučení cítíte tu chuť kouře, která vám ji připomíná. (8.12.2019)
Vůně se pomalu vznáší od skleničky a naplňuje svoje okolí. Krásně nakouřený slad, jen co přivoníte, tak už se vám i vybaví jeho chuť. Do toho se promíchavají tóny čaje a lakovaného dřeva. Kouř až chvílema jemně štípe v nose. V chuti se nejdříve přihlásí ten nakouřený slad, sladová sladkost míchaná s kouřem, pokračuje do perníku a marcipánu. Pak tuhle perníkářskou idylu utne opět výrazný kouř, který najednou vystoupá velmi vysoko, zprvu na vlně sladkého nakouřeného sladu a pak pálivostí ukáže svoji sílu. Tím všechno přebije a ukončí a pak už jen pozvolna plyne do dokončení, které se nese v jeho režii a jak ustupuje ta výraznost kouře, tak opět ukazuje sladkost nakouřeného sladu, chvílema se projevuje suchost kouře. Pár kapek vody utlumí kouř v aroma, více se projeví rašelina, zemitost, čerstvá půda, staré dřevo, ustoupil kouř i nakouřený slad. V chuti v úvodu taky ustoupil nakouřený slad, o to více zbylo místa na perník a marcipán. Kouř se ale nevzdal a opět převzal závěr chuti, opět stoupá na vlně sladkého nakouřeného sladu, ovšem ne tak vysoko jako předtím a tak i to dokončení je takové mírnější, bez pálivosti kouře, jen tak lehce sladce kouřovo sladově doznívající. Kapky vody jí trochu ubraly na výraznosti, ale zase pro někoho tak možná bude pitelnější. Tak jako tak je to podle mne nejpovedenější whisky z této série. (26.1.2020)
V aroma jasná kouřovka, příjemná vůně nakouřeného sladu, uzená ovocnost, přidává se vůně pečeného čaje, lakované dřevo. Sladká vůně pečeného perníku. V chuti nauzený hutný med, přelívá se mi v puse sladkost s kouřem a lehce uzeným pečeným čajem, pak se ještě přidá vanilka, perník. V dokončení dřevo, doznívající uzená ovocnost, sladkost a postupně se ještě ukazuje sladký kouř. Pochutnal jsem si. (15.1.2023)
(o kus níže najdete i porovnání prvního a druhého vydání)
Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%: Aroma nasládlé s trochou nakyslosti, rozinky, lehký kouř spáleného dřeva. Příjemné, dobře čuchací, příjemné pro zkoumání. Chuť koření, lehké kořeněné sladké ovoce, sladká, lehký ovocný kouř povalující se po patře. Dlouho doznívá, lehký ovocný sladký kouř a v záběru na ohni pečená jablka, tak správně připečená a navoněná kouřem. Celkově se to taky dobře popíjelo, dobře čuchalo, dobře ochutnávalo. Příjemné a povedené pití. Řekl bych, že tahle to u mě vyhrála, překonala i včerejšího favorita. Ale aby jí ta sláva nestoupla do hlavy, tak to sice vyhrála, ale na nákup celé láhve to ještě není.
Pro ženské přirovnání jí ale něco chybí. Moje fantazie nenahodila asociaci ani vzhledovou, ani situaci. Dobře se pije, je z ní dobrý pocit, dobře se vychutnává, ale nemá to, čím bych si ji zapamatoval. (9.12.2020)
Aroma kombinující sladkost s nakyslostí, rozinky, víno, lehké dřevo. Po chvíli odvětrání, přibude vůně švestek (slivovice). Chuť je kořeněná. Kořeněné ovoce, sladké ovoce s kouřem, sládký ovocný kouř, lehce ty sladké švestky, co byly v aroma. Toho portského až tolik nechytla. Dlouhý dozvuk, trocha toho ovocného uzeného kouře, načouzená, na ohni opečená jablka. Déle doznívající kořenitost a trocha závěrečné suchosti. Je to příjemné pití, ale zatím mladé a nijak moc hluboké. Ani teď mi to nedalo žádnou asociaci pro přirovnání. (25.1.2020)
Poznámky z ochutnávky v roce 2021: V aroma jsem měl lehký kouř, hodně ovocné porto, vůně byla příjemná a hutnější. V chuti příjemná ovocná sladkost, trochu do jablek, postupně se začala projevovat její mladost. V dokončení opět lehký kouř, dřevo, ovocná sladkost trochu opečených jablek. Celkově příjemná a fajn whisky. Je tam sice ještě cítit její mladost, ale také mladá svěžest. (27.10.2021)
Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 2nd Release 46,3%: V aroma je to klasická příjemná sheriofka, čokoláda, ovocnost, tmavší těžší pomeranče, taková správně středně těžká. Postupně mi tam začínají vylézat lehčí tóny vánočního těsta, trochu s nádechem vanilky, oříšků a mísy ovoce. Příjemně čuchatelná klasická sherry whisky. Chuť přináší co slíbilo aroma. Příjemné sherry tóny, ovocnost, čokoláda, oříšky, kandované ovoce, na patře zprvu lehká štiplavost, ale jak se v puse postupně naředí, tak se změní v celkem hladivou smetanovost. V dokončení čokoláda s pomeranči a oříšky. A doznívá mi tam nádech lehkých bylinek s čokoládou a lehkým kořením (je to teda něco jiného, ale zatím jsem nepřišel na jiné pojmenování). Prostě, jak jsem říkal po prvním přivonění - klasická příjemná sheriofka. (21.3.2022)
Hned na první dobrou čokoláda s trochou dřeva. Přidávají se mi tam těžší pomeranče, vanilka, vánoční těsto, kandované ovoce, hořká čokoláda, oříšky. Vše krásně spojené dohromady. Aroma hodně navnadilo. V chuti splnila, co slíbila. Sladkost, čokoláda, ovoce, pomeranče, oříšková čokoláda, krásně smetanově hladí. V dokončení pohladí jak sklouzává do krku, nechává postupně doznívat vše, co by v chuti. Skvělá bonboniéra s minimem kalorií. Jsem si to ale pošmáknul. (16.1.2023)
Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 2nd Release 46,3%: V aroma nejdříve znatelný kouř, co obklopil celé okolí skleničky. Když se jí nechal čas k vydýchání, tak se tam stále výrazně ukazuje, ale už také pustí ke slovu další vůně. Nahoře se vznáší lehké porto, kombinující ovocnou sladkost zralého ovoce a lehkou nakyslost ještě nezralého, trocha spáleného dřeva, sladký ovocný kouř. Není to tak jasné aroma jako u Sherry Barrels, ale je zajímavější tím, jak se různě vyvíjí, kombinuje a nutí člověka zapojit fantazii. Teď tam mám těžší vůni tmavých růží (teda možná vůbec netuším jak voní, ale přesně tohle mě napadlo). Končím čuchání těžší ovocnou sladkostí, trocha jablek a trocha švestek v dřevěné míse nedaleko ohně v krbu. V chuti sladkost, ovocnost, trochu do zralých jablek, ale hodně načichlých kouřem, nakouřený slad, lehké koření, které vše doplňuje, jablka dostávají opečený nádech (ještě je zima, abych si venku v krbu rozdělal oheň a opekl jablko). V dokončení mi doznívají ta lehce načouzená a lehce opečená jablka, tedy lehký kouř, ovocnost, ovocná sladkost, pak ještě zůstává již vystydlé ohořelé dřevo. Jo, bylo to fajn.
V aroma byla hravější, v chuti předvedla dobrý výkon, finish tam nepřebral otěže, což je dobře. Je to ještě mladá, hravá holka, lekce flirtování a svádění už má zmáknuté, ostatní zvládá dobře, takže po ní zbyde hezká vzpomínka, ale více člověka zaujal ten úvod. Ale bylo to fajn, tak zas někdy příště. (21.3.2022)
Aroma hutné, že by se dalo krájet, kouřem obalená těžká ovocnost a ten kouř jí zatím brání se projevit. Chce to chvíli počkat a on ty vůně do světa pustí. Porto, zralé ovoce, hutnější ovocný kouř, opálené dřevo, začíná se více prosazovat sladkost, která se spojí s kouřem do sladkého kouře. Se mi tam teď ukázala těžká vůně tmavých růží. Příjemná těžká vůně, je škoda se v tom pitvat, je lepší si jí užívat jako celek. V chuti sladkost, ovocnost, uzenost, načouzené dřevo, zralá jablka, sladkost opečených jablek. V dokončení uzenost, postupně se zase vrací sladkost a chuť těch opečených jablek. Úplně na konci vystydlé ohořelé dřevo. (16.1.2023)
Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 2nd Release 51,9%: V aroma pořádná ovocná nálož, těžší sladká vůně celého koše zralého ovoce (různé a různé druhy), pak se tam začne více prosazovat pomerančová kůra se svým výrazným aroma až trochou té hořkosti, když ji rozlomíte, ale to vše odspodu hladí tekoucí čokoláda. Mísí se mi tam vůně dřeva lehce navlhlého trochu rozlitým červeným vínem, až mi to připomnělo moje bezinkové víno. Aroma je krásně hutné, jen si ho ukusovat. V chuti přijde hutnější vlna sladké ovocnosti s čokoládou, lesní ovoce, přidává se další ovocnost, opět se tam trochu více prosazují pomeranče. V dokončení hutnější ale smetanové pohlazení, s doznívajícím lesním ovocem a čokoládou. Hmmm, mňam, to byl dobrý hutný dortík před spaním, ještěže nedržím dietu.
S tebou mě baví svět, má sladká Emčo, já bych tě láskou sněd, má sladká Emčo. Hlavně v noci. (21.3.2022)
To je velká ovocná nálož. Sladkost ovocného kompotu. Postupně přibývají těžší tóny ovoce a tmavého červeného vína, které se prosazuje čím dál tím více a přibírá pomerančovou kůru s trochou její hořkosti. Ze spoda se tam ozývá mléčná čokoláda. Je fakt pěkné. V chuti nastoupí hutně, sladkost, ovocnost, čokoláda, oříšky, přidá se lesní ovoce, postupně smetanově hladí. V dokončení ještě smetanovo-čokoládově pohladí a dlouho doznívá ovocem, oříšky a čokoládou. Další mlsací bonboniéra. (16.1.2023)
Old Well Aged in Laphroaig Barrel 2nd Release 46,3%: Slané citrusovo-kouřovo-rašelinné aroma. Jak se nadechuje, tak zintenzivňuje. Je tam hodně znát vliv toho Laphroaigu, že se tam špatně hledá něco jiného. Na jednu stranu záměna s Laphroaigem je určitým způsobem pochvala, na druhou stranu je to škoda. V aroma je to prostě prostě Laphroaig, slanost, kouř, rašelina, citrusy, nemocnice je spíše potlačena. V chuti je to podobné. Možná kdybych se teď vedle toho dal k porovnání Laphroaig, tak bych psal jinak, možná to zkusím jindy, ale teď to není cílem. Prostě piju slušnej Laphroaig s trochou sladké ovocnosti, která se tam ukazuje čím dál víc. A postupně přebíjí ten finish, ale musel jsem jí dát dost času. Oproti prvnímu releasu velký krok vpřed, ale podle mne škoda přebití palírny. Nepije se to špatně, to určitě ne, jen mi to nepřipadá jako správný směr. Ale chápu to i jako reparát za první, co se tolik nepovedly. (16.1.2023)
Old Well whisky Aged in Laphroaig Quarter Cask Barrels 46,3%: Poznámky z ochutnávky v roce 2021: V aroma se ten Laphroaig teda nezapře, je tam velmi dominantní a jen v pozadí mám ovocnou sladkost. V chuti je jeho vliv také dost výrazný. Nádech kouře s ovocností, při dalších se více projeví sladkost s kouřem v pozadí. Příjemně se to popíjí, hezky ukazuje rašelinu, má svěží mladost. V závěru doznívá kouř s rašelinou. Když jsem to zkusil s přinesenou hořkou čokoládou, tak mi whisky ukázala větší hloubku a více vynikne rašelina a dřevitá ostrost. Celkově ale souhlasím s tím, že budou končit s dozráváním v sudech po Laphroaigu, protože i když je to povedená whisky, tak to hodně přebíjí charakter té původné Old Well, což je škoda. (27.10.2021)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2021: Po nalití vzduchem zavoní Laphroaig, ovocnost, slanost, zemitost, kouř rašeliny, sladký kouř. V chuti výrazný vliv Laphroaigu, rašelina, zemitost, sladkost, nakouřenost, působí to svěžr a mladě (v dobrém smyslu slova). V závěru doznívá kouř s rašelinou. Pije se to ok, ale nic zvláštního to nepřináší. (16.11.2021)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: Kouř, zemitá rašelinná slanost, citrusy načichlé nemocnicí. Aroma postupně jemní, zvýrazňují se citrusy se sladkou kyselostí, ale jemní, jakoby odcházelo. V chuti mě překvapila sladká vlna, která se rychle doplní o nakouřenou rašelinu, ze které se dále uvolňuje kouř a začnou se ukazovat citrusy a ovoce, jablka, lehce opečená jablka. V dokončení hřeje, lehce kořenitě pálí a pak zase sladce ovocně hladí. Dobře se to pije a líbí se mi na ní to, že to není Laphroaig, ale whisky, kde se projevil finish po Laphroaigu. (20.1.2023)
Old Well whisky Peated Aged in Bohemian Virgin Oak Barrels Bařina Coopery 50,5% (2nd release): Nalil jsem si a než jsem se dostal k čuchání, tak se mi tu začal vzduchem vznášet kouř. Příjemná vůně hořícího ovocného dřeva, sladkost opékaného ovoce. A to jsem si ještě nepřivoněl, skleničku mám jen na stole před sebou. Když přivoním blíže, tak se jasně ukáže sladko-kyselost nakouřeného sladu a výrazná vůně dřeva. Dřevo ovšem rychle nahradí sladká těžká vůně přezrálého ovoce a pak se mi tam postupně začne ukazovat vanilka, perník s trochou marcipánu a uzavírá mi to příjemná vůně vlhkého dřeva. V chuti hladivý kouř s marcipánem, sladká vlna na sobě nese kouř, který od ní chytil tu sladkost, až do medovitosti. Při dalších doušcích se mi ta sladkost ještě více rozvíjí, trocha nakouřeného medu, až lehce přiuzeného. Ten med je tam fakt výrazný, ale na chleba jí nebudu zkoušet mazat. V dokončení hřejivě doznívá nakouřený med a opět se mi vrací perník s marcipánem. Tohle je hodně příjemný popíjení, má to na mě ten sladký efekt - tak dobře, ale teď už fakt poslední sladkost a pro dnešek to stačilo, teda tou poslední jsem myslel tu co si dám teď a ne tu u které jsem to říkal. V brzké době si dám double virgin (tím myslím dvě tyhle whisky, na dvě mladé panny jsem už moc starej) - první a druhé vydání a hezky spolu. (10.3.2022) (o kousek níže je už novější recenze na obě dvě)
Stará bába jede, stará bába jede s marcipánem. Starý dědek za ní, starý dědek za ní s tulipánem. Ona odhchází, on jí nadchází, ona do komína, on jí napomíná ať neblázní. :)
V aroma příjemný ovocný sladký kouř, hořící sladké ovocné dřevo, opékané ovoce. Pak se aroma začne posouvat dále, med načichlý kouřem, marciopán, perník, těžká sladkost přezrálého ovoce. V chuti uzený med, který se pomalu táhne, přidává se opečené očouzené ovoce, čokoláda, taky s lehkým kouřem, marcipán a perník. V dokončení doznívá uzený med, perník s marcipánem. Je to hezky svěží a hravé. Je to fajn, je to fajn, je to fajnový, tohle je fakt pití tutový. (22.1.2023)
(o kus níže najdete i porovnání prvního a druhého vydání)
Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%: (z pozdějšího plnění tedy ne první ani druhý release, prostě aktuální core) V aroma ovocnost a lehká vůně dřeva, zralé až přezrálé ovoce, hutná sladkost ovoce, ale ne přeslazenost, příjemné, hutné. V chuti nastoupí ovocná sladkost, postupně doplněná hořkou čokoládou, ale ovocnost stále dominuje. V dokončení lehká hořkost dřeva s ovocem, jablky, hořkou čokoládou. (25.2.2023)
Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels (Pedro Ximénez) 42,4%: (z pozdějšího plnění tedy ne první ani druhý release, prostě aktuální core) Hned v prvním dojmu příjemná vůně čokolády, sladkost ovoce, oříšky v čokoládě, kandované ovoce. Nosánek si spokojeně vrní. A jazyk taky. Hned od začátku hladivý dojem čokolády, sladkosti ovoce, zralá jablka, oříšky, postupně kandované ovoce. Trochu jemnější a méně výrazná, než jsem čekal z aroma, ale spokojenost. V dokončení trocha dřeva a doznívání chuti, tedy ovoce a čokoláda, uzavřou pak oříšky. Takové fajn pomlsání. (25.2.2023)
Old Well Sherry PX Cask Finish 46,3%: (lahvováno 2023 - 20.1.2023) Je znát, že má více procent, vůně je intenzivnější. Valí se hutná čokoláda s oříškama a kandovaným ovocem, čichový zákusek. V chuti splňuje očekávání, opět vlna čokolády, kandovaného ovoce, sladká zralá ovocnost, oříšky. Prostě dezertík. V dokončení to vše krásně doznívá. Vyšší procenta jí prospěly. (25.2.2023)
Hned aroma připraví příjemný čokoládový zákusek s oříškama a kandovaným ovocem. Voňavá lehce tekoucí čokoláda, těžká sladkost zralého ovoce, které se valí stále hutněji. Už i nos si pomlaskává. V chuti se přivalí čokoláda a vše krásně obalí, kandované ovoce, oříšky, sladkost zralého ovoce. Prostě dezertík před spaním. Já vím, že by se na noc nemělo mlsat, ale mojí postavu by vynechání stejně nezachránilo. V závěru chuti vše hladí čokoláda. V dokončení oříšky, sladká ovocnost a pak se opět přidá čokoláda. Si tak spokojeně pomlsávám. Je to takové to příjemné, nenáročné sherry mlsání, kdy se v tom ani nechcete moc nimrat, ale jen tak si to užívat a to je její největší plus. Prostě zákusek na pohodu. (29.8.2023) 85/100
Old Well Kagor Cask Finish Lightly Peated 46,3%: (lahvováno 2023 - 9.5.2023) V prvním dojmu ve vůni těžká vůně ovoce, těžká vůně ještě nevyschlého (ještě mokrého) dřeva. V pozadí mi začíná vykukovat lehký ovocný kouř, ale zatím se nemůže přes ty těžké vůně protlačit dopředu. Nechám ji chvíli čas dál vydýchat. Prospělo jí to. Dřevo se změnilo ve vůni jarního jehličnatého lesa, ovocnost, stále trochu těžší, ale už ne tak jako na začátku. A protože je okolo ten les, tak to bude lesní ovoce. Od ovoce se mi odděluje tmavá čokoláda, která mu bere tu část té těžkosti do sebe. Ještě to ovoce není svěží, ale už není těžké. Těžší ovocná sladkost. Kdybych nečetl lehký kouř na etiketě, tak ho tam vůbec nenajdu. Takhle jsem ho tam chtěl, až ho tam mám. Ale spíše nemám, nasákl se do toho ovoce a pomáhá té těžkosti. Moc píšu, málo chlastám. V chuti je živější než ve vůni. Tam se přelevá to lesní ovoce z jedné strany na druhou, míchá se mi do toho sladkost jablek (určitě ten strom byl v lese a tak je to "lesní" jablko). Celkově se chuť tak trochu táhne, jak smetana drží pohromadě a současně postupně získává hladivé smetanové tóny. Ale furt se drží pohromadě na jazyku, nechce se rozběhnout do stran. Při dalších doušcích je živější, lesní ovoce, sladkost lesního medu, trocha štiplavosti kyselých ostružin. Převaluje se na jazyku, postupně ho začíná smetanově hladit. Co jí chybí na hravé svěžitosti, to dohání tím dojmem soudržnosti, jakobych jí vložil do pusy ve formě koule, převaloval na jazyku a ona mi při tom uvolňovala postupně chutě ze svého povrchu. Velký čokoládový bonbon, jehož čokoláda nepřebíjí náplň, ale spíše ji jen doplňuje. V dokončení mi doznívá lesní ovoce s nádechem lesa a tmavá čokoláda. Postupně se to popíjí čím dál tím lépe. Celkový dojem je příjemný, spíše trochu těžší, ale tím správně doplňuje ty další v core range.
Je to naše třetí rande, tak už jsem si mohl dovolit více prozkoumat její tělo. První bylo, když dorazila, viděli jsme se poprvé a jen se vlastně představili. Při druhém jsem si ji více prohlédl, ale zatím nezapojil ani ruce, ani jazyk. A teď při třetím už můžeme do větších důvěrností. A protože jsem člověk zvídavý, tak zkoumám každý detail, někdy možná až moc. Při dalším to uvidím zase jinak. Než nastane doba - hop, hop a dobrou noc, tak se určitě ještě párkrát potkáme. A bude to brzy. (16.5.2023)
V aroma mě uvítá těžká vůně ovoce, vyčnívají v tom ostružiny a těžká vůně jeětě nevyschlého dřeva. Hodně v pozadí lehký ovocný kouř. Nechám ji chvíli vydýchat, ty těžší vůně by trochu povolit i ostatním. Pomohlo jí to, bez počkání a otevření vůně by se člověk dost ošidil a více to zkritizoval. Dřevo zůstalo, ale již není tak těžké a je to spíše jarní les. Svěží lesní ovoce, ostružiny, v pozadí se mi převaluje čokoláda. Působí bohatě a hutně, mám chuť si do něj kousnout. V chuti zůstává těžké lesní ovoce, ostružina, občas nezrale štiplavá, pod tím protéká lesní med. Těžkost postupně ustupuje, přidává se obecná ovocnost a čokoláda, postupně až smetanovatí. V prvním dojmu je taková mladistvě průbojná, při dalších doušcích už nemám takový nástup, ovšem víc mi tam pak vynikne v závěru chutě ta lehká štiplavost nezralých ostružin. V dokončení doznívá lesní ovoce, lehké dřevo a tmavá čokoláda. Celkově se příjemně popíjí, je těžší než lehké letní a méně mlsací než sherry whisky. (29.8.2023) 83/100
Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%: Aroma je velmi příjemné. V úvodu přivítá čistý kouř ze dřeva, který ovšem rychle odvane a dovolí, aby se projevily další vůně. Aroma je celkem hutné, těžké, převaluje se u hladiny, kouřová sladkost až do medu, výrazné vinné tóny a některé záblesky mi tam připomenou i portské, těžké ovoce, ořechy, příjemně se čuchá, není agresívní. Je dost komplexní, nic tam výrazně nevyčnívá, působí celkově dobře. V chuti jako první upoutá kouřová sladkost, sladké ovoce, nádech sladkých švestek (nikoliv slivovice), tmavá čokoláda, ořechy, sherry. Chuť je celkem bohatá, dobře vyvážená, krásně se dá s whisky v puse pohrávat. V závěru se přidá závan kyselosti, ale doplněný o kouřovou sladkost z chuti, hořkou čokoládu a více vinných tónů, takže ta kyselost ničemu nevadí. Dokončení dlouho doznívá a postupně sládne a přidávají se mi tam zase ořechy.
Celkově je to hodně povedená whisky, nemá uvedené stáří, lehce si můžeme spočítat, že jí moc let nebude, ale není to v ní cítit, i když jsem snažil zaměřit na projevy new-maku, tak tam nejsou (a to je dobře). Není moc levná, ale mám pocit, že jsem za ty peníze dostal odpovídající kvalitu. Až na ten skleněný špunt. Co je tohle nově sakra z módu? Blbě se to otvírá, cinká to a blbě se to zavírá, mám strach, abych to špatně nezavřel. Ale obsah je dobrý.
Opilí kocouři po dlouhé cestě dorazili až ke mně. Naštěstí nezabloudili, nesešli z cesty a nenechali se cestou zlákat nějakejma kočkama. A teď tu opilí kocouři na cestě stojí na stole, stůl nestojí na cestě, ale u mě doma a oni už nejsou na cestě, protože dorazili až sem, ale vlastně jsou furt na cestě. No, prostě jsou tu. Jak starej tlustej už lehce vypelichanej kocour se rozvaluji v křesle a mlsně na ně mžourám. Nechám těch kočičin a jako správnej mlsnej kocour se jdu pustit do ochutnávání. Jak člověk stárne, tak zjišťuje, že je pro něj whisky lepší než mléko. Spokojeně si tu vrním jak kocour, což sice možná vypadá divně, ale občas se to stává. Musím říct, že to vůbec není pro kočku, není to žádné kočičí zlato. Je vidět, že to nevyráběli v Kocourkově, ale někde, kde ví co dělají. Podělit se o to s nějakou kočkou? Kdepak, tuhle smetanu si slíznu sám. Po chvíli ochutnávání tu už nebudou dva opilí kocouři, ale tři. (26.10.2020)
Krémově smetanové lehce kouřově ovocné aroma s nádechem citrusů. Když odvane tento poetický úvod, tak se aroma začne líně (jak ten kocour) převalovat u hladiny a ukazuje ve vlnách různé vůně. Uzený med, lesní ovoce, čokoláda, kandované ovoce, těžké ovoce, dřevo v lese, med. Čuchání je dobrá objevitelská hra. Radši už toho nechám, než tam najdu celou svojí slovní zásobu. Ještě jsem se nenapil a už mě hodně baví. Vůně hodně naladila a tak první doušek trochu zklamal, je tam více kouře a uzenosti, než jsem čekal. Ovšem při druhém doušku vše násobně zlepšil, bohatá, sladkost s kouřem, uzený med a uzené sladké ovoce, tmavá čokoláda. Je v ní trochu mladistvé kořenitosti. S dalšími doušky pohladí. V dokončení trocha dřevitosti, uzený med, uzené sladké ovoce a na konci přijdou ořechy. To jsou ale kočičiny :) (16.1.2023)
(o kus níže najdete i porovnání prvního a druhého vydání)
Old Well Me & Whisky Gang 50,8%: Aroma je velmi příjemné. Zprvu celkem dominantní kouř, který po krátké chvíli uvolní prostor i ostatním. Kouř, nakouřený a nauzený slad, který do toho ukazuje i svoji sladovou sladkost, lehké tóny koření a kouřem nauzený med. Mně se to líbí, ten kouř kombinovaný s kouřem uzeným medem - hořící včelín, ze kterého si odnášíte med. Postupem času během ochutnávání jsem ve vůni stále více vnímal víno čerstvě stočení se sudu, kdy má ve vůni ještě nádech toho nasáklého dřeva. V chuti více dominuje koření a kouř, sladkost ustoupila do pozadí. Z přineseného medu jste vyndali koření, které také načichlo kouřem a zůstalo na něm trochu té medové sladkosti. Postupně se k tomu přidává a s každým douškem více ukazuje vliv sudu po vínu a trocha té bourbonové vanilky. S dalšími doušky se mi napřed projeví nauzená sladkost, pak se zvýrazní koření s vínem a v dokončení jakoby se chtěli více ukázat ty bourboné sudy, sladkost s nádechem vanilky a zůstávající lehkou štiplavostí. Pije se to dobře, není to na hluboké dumání, ale vůní a chutí k diskusi se svým whisky gangem je tam dost.
Etiketa je teda šílená. Šílená etiketa po šílené "covidové" době, co je snad už za námi (alespoň to nejhorší, doufejme). Bez kontextu je to jen šílená etiketa, která by ve mně důvěru nebudila. Já jsem ovšem stará konzerva i když vím, že hezká etiketa (z mého pohledu) nezaručí dobrou whisky. Ostatně jak říkají holky - na vzhledu nezáleží, důležité je, když je uvnitř. Případně, co je uvnitř. A uvnitř, je to dobrý. (30.6.2021)
Nad místem se vznáší dým a zatím v něm moc nerozeznáváme, ale jak se postupně rozfoukává, tak hle, támhle se objevuje očouzený včelín, ze kterého vytéká uzený med a támhle leží pytle s nakouřeným sladem. Je to dobrý, žádná spálenina, žádná spálení zem. Kouř to uvozuje, pak se ukazuje sladkost nakouřeného sladu a sladkost uzeného medu. Kouř začíná ustupovat do pozadí a dá prostor vyniknout vínu. V chuti projde krátká vlna sladkého uzeného medu a pak vše převezme kouř, uzenost, nakouřený slad, koření, opečené ovoce, nauzený kompot a až ke konci se vrací nauzený med. V dokončení koření, uzenost, nakouřený slad. Dobré to bylo, obsah předčil etiketu. (20.1.2023)
Old Well Kagor & Bourbon Barrels 02.2018/08.2021 k 20.výročí Skotských her Sychrov pro členy Whisky & You 57,4%: V aroma zprvu výrazné dřevo v kombinaci se sladkým těžkým ovocem, přidává se lakované dřevo. Vespod se už začínají ukazovat jemnější tóny, oříšky, smetanová hedvábnost, trocha čerstvého ovoce. Bude chtít nechat ještě chvíli vydýchat. Vydýchání jí znatelně pomůže. Vůně se krásně zaoblila, těžší sladké ovocné tóny s přezrálou třešní s dřevěnou polevou, smetanově hebce hladivá, čokoláda, v pozadí lehká kyselost citrusů a ještě pár vůní, které se mi tam mísí a nechtějí se nechat určit. Celkem příjemně se to čuchá, působí jemně i mohutně. V chuti úvodem sladkost s dřevitostí až lehce do štiplava, což je ale rychle nahrazeno vlnou chuti kombinující oříšky, ovocnost, jablka, koření, čokoládu a já nevím co ještě. Při každém doušku mě tam zaujme něco jiného, mám problém to popsat, jde to hezky dohromady a nemá smysl se v tom moc šťourat. Dokončení je na mě kořenitější, lehce sladce postupně doznívající, trocha dřevitosti.
Celkově se mi to líbí, ten Kagor tomu dal zase jiný směr vůně a chuti. Při popíjení se to nezdá, ale začínám cítit, že to relativně silnější, ta mladost tří let mi tam ani nepřijde. Když to dá člověk hned bez toho vydýchání, tak je tam ta drsná mladost a hrubost celkem znatelná. (30.8.2021)
Porovnával jsem ji ještě s jinou whisky (ta pod ní) a dostala více času na vydýchání. A sakra jí to ve vůni prospělo. Jsem hodně nadšený, mandlovo-oříškové, višně v čokoládě, sladkost přezrálého ovoce, voňavé dřevo. V chuti mi zůstává podobně jako včera - úvodem sladkost s dřevitostí až lehce do štiplava, což je ale rychle nahrazeno vlnou chuti kombinující oříšky, ovocnost, jablka, koření, čokoládu a já nevím co ještě. Při každém doušku mě tam zaujme něco jiného, mám problém to popsat, jde to hezky dohromady a nemá smysl se v tom moc šťourat. Dokončení je na mě kořenitější, lehce sladce postupně doznívající, trocha dřevitosti. Teď podruhé mě fakt hodně dobře překvapila vůní. Další dojem z vůně (opět po dalším čase, než jsem se proochutnával a propsal až sem) je o převažujícím dřevě, sladkosti a přezrálém ovoci.
Velmi podobně jí pomůže k projevení se i rozkápnutí. To vám ukáže aroma rychleji než dlouhé vydýchání a trochu zjemní v chuti tu dřevitou štiplavost, takže celkově začne působit o něco hebčeji a hladivěji. Určitě bych ji doporučil zkusit i rozkápnout. (31.8.2021)
Poznámky z ochutnávky v roce 2021: Po minulém ochutnávání této whisky vím, že ji chce nechat trochu vydýchat, pak se v aroma projeví ještě více. Takže jsem jí nechal trochu více času. Krásně hladivé smetanové aroma, krásně těžce ovocné, síla není tolik cítit, v závěru trocha dřeva. V chuti krásné pohlazení, těžká ovocnost, hladivá síla, hodně k vychutnávání, dřevo s hutným ovocným nádechem. Prostě povedení, příjemné užívání si, mlsání. Je to takové lehké dotýkání hezky opálené kůže krásné ženy, kdy si užíváte ten dotek, nikam nespěcháte, jen prsty a rty vnímáte tu příjemnou kůži a její vůni. (29.11.2021)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: Hned v úvodu hladivá vůně dřeva v kombinaci s těžkým ovocem. Na etiketě píšou "nechat vydýchat". Teda nepíšou, ale chce to. Aroma krásně zjemne, smetanově hladí, sladkost těžkého ovoce, jemné dřevo. V chuti smetanově hladí, těžší sladkost zralého ovoce, mandlovo-oříškový nádech, v dokončení napřed hladí a pak postupně doznívá dřevo. Je to takový příjemný zákusek, jde to hezky dohromady. Ten Kagor jí dal nezvyklý a velmi dobrý nádech. (20.1.2023)
V aroma zprvu výrazné dřevo a těžká sladkost ovoce. U této whisky si pamatuju, že je třeba já dát delší čas na vydýchání. Výraznost dřeva poleví, ukazují se mi oříšky, smetanová hedvábnost, zralé ovoce, těžší ovocná sladkost, citrusová kůra. V chuti sladkost, trochu hořkost dřeva, sladkost ovoce, jablka, koření, oříšky, čokoláda, chvílemi mladistvě štípe a chvílemi smetanově hladí. V dokončení trochu hořkosti ořechů, následované ovocnou sladkostí a čokoládou. S dalšími doušky více vyniká ta smetanová hedvábnost a hladivost v kombinaci s oříškovou hořkostí a přezrálým ovocem. Na jednu stranu působí lehce rozháraným dojmem, na druhou mi zanechává příjemný dojem smetanové hladivosti. Patří k jednim z mála u kterých si pamatuju, že je třeba jim dát čas na vydýchání a hodně se za to odmění. (29.8.2023) 84/100
Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%: Vůně celkem jemná, hladivá, výrazné santalové dřevo (už kdysi se o něm mluvilo, tak jsem ho před necelým rokem urputně sháněl, je to ta vůně budhistických chrámů a tyčinek), vanilka, pak se začne i více projevovat exotické ovoce a lehký závan koření. Díky nezvyklému dřevu tam člověk má tóny, které nezná. Postupem se více projevuje sladkost přezrálého exotického ovoce. Je to aroma zajímavé a plné neběžných. neznámých a hůře určitelných vůní. V chuti příval svěžího a štavnatého exotického ovoce, sladká, ale dřevitá chuť, kdy se santal z vůně překlopil do chuti a uzavře to exotické koření s nádechem meruňky(?). Dokončení sladké, doznívá dřevo, pak se přidá i ovocnost až broskvová, v závěru sušší. Rozkápnutí ještě více uvolní vůně dřeva, které tak dostane více prostoru projevit své nezvyklé pro nás exotické tóny. V chuti otupilo úvodní příval svěžího a šťavnatého ovoce, ale dodalo mu větší štavnatost a hloubku, více se ukázalo dřevo a těžší sladké ovoce, ustoupilo koření a dokončení je více hutnější a komplexnější a až po chvíli ukáže tóny dřeva, ovoce a opět tu ukončí suchostí.
Hodnotit tuhle whisky je těžké. Ať z pohledu vyjímečnosti, humbuku okolo ní, tak z pohledu nových vůní a chutí na které nejsme zvyklí a složitě k nim hledáme pojmenování a přirovnání. Je třeba zapomenout na všechno to haló okolo, nečekat, že z ní hned napoprvé padnete na prdel, to může přinést i velké rozčarování a zklamání. Je to hodně dobrý a zajímavý výlet do jiného světa vůní a chutí, než v jakém se pohybujeme běžně. Určitě to za ty peníze stojí. (21.9.2021)
Aroma jemné, hladivé, santalové dřevo, doplňované těžší vůní hodně zralého až přezrálého exotického ovoce, občas tam zavane vanilka, působí příjemně kompaktním dojmem. V chuti podobně jako ve vůni santalové dřevo, přezrálé exotické ovoce, nastupuje krátká vlna koření, která je ale zjemněná sladkostí toho ovoce a po jejím odeznění se hodně projeví ovocná sladkost, která se široce rozprostře a smetanově hladí celý jazyk. V dokončení santalové dřevo, postupně se přidá ovocnost, až trochu do broskví. Zajímavý a nezvyklý chuťový zážitek. (17.1.2023)
V březnu 2021 byla ochutnávka postupného zrání této whisky. Vzorky začínaly tříletou whisky, která zrála v sudech po bourbonu a pak šla finishovat právě do té Mizunary. Pak byly vzorky po 3, 6 a 8 měsících zrání a jako bonus new-make z Golden Promisu. Finální lahvování bylo v září po roce finishe.
Old Well Single malt whisky Bourbon barrel 3yo 61,2%: V aroma hodně vanilky, hodně dřeva, sladkost přezrálých hrušek, droždí, vánoční těsto, mladost to nezapře, ale líbí se mi to. V chuti banán, hodně banánu i se šlehačkou, sladkost, přidává se čokoláda a máme z toho banán v čokoládě, ten banán mi to tam prostě válcuje a už se mi dál nedaří nic najít, plus je znát ta mladost. V dokončení trochu dřeva, jablečná ovocnost. Mně se to fakt líbilo. (17.1.2023)
Old Well Single malt whisky Bourbon barrel 3yo + Mizunara 3 months 59,8%: v aroma vanilka s nádechem sladkých těžkých tónů exotického ovoce, trocha vánočního těsta, příjemné, spíše jemné a hladivé. V chuti ovocnost, stále hodně banánu, ale méně než předtím a přidává se k němu sladká ovocnost exotického ovoce, která postupně přebírá vládu, lehce ovocné bon-pari. V dokončení dlouho doznívá exotické ovoce a bon-pari. V chuti zajímavější než ve vůni, začínají se tam objevovat chutě, které jsou mimo můj běžný obzor, mám problém s pojmenováním. Příjemné, takové lehčí pití. (17.1.2023)
Old Well Single malt whisky Bourbon barrel 3yo + Mizunara 6 months 59,4%: Tady se už aroma posunulo jinam, celkově jemné, sladkost exotického ovoce, nádech santalového dřeva, vůně tropického lesa. Rozplývá se na jazyku, široká vlna sladkosti exotického ovoce, trochu štiplavé koření, lehké dřevo chuťově připomínající vůni santalového dřeva, koření ustoupí a opět je tu hladivá krémovitost. V dokončení exotické ovoce a lehká dřevitá hořkost. (17.1.2023)
Old Well Single malt whisky Bourbon barrel 3yo + Mizunara 8 months 59,1%: Aroma se více zakulacuje, jakoby trochu ztratilo výraznosti, ale zase získalo na komplexnosti, více se zvýraznilo santalové dřevo, za ním exotické ovoce a lehké koření, ukazuje se i vanilka, jemné hladivé, příjemné. V chuti stále dominuje sladkost exotického ovoce, výrazný ovocný bonbón, trocha koření, bonbón ustoupil a přichází široké smetanové pohlazení jazyka s ovocným nádechem. Dokončení krásně hladivé, exotické ovoce, sladkost lesního medu. (17.1.2023)
Old Well New make, Golden Promise, distilled 2021, 63,5%: V aroma je to pálenka, ale s nádechem do meruňkové ovocnosti, příjemná vůně sladu. V chuti zajímavější než ve vůni, příjemný slad v chuti, s ovocným nádechem trochu do hrušek a trochu do jablek (takových těch moučných), na procenta působí i jemně, byť s tam alkohol trochu štípe. (17.1.2023)
Old Well "We are with you, Ukraine" STR Banyuls finish 48,5%: Přivítalo mě sladké ovocné aroma a trochu čerstvého dřeva. Chvíli jsem jí nechal, aby se více rozvinula a pak jsem tam měl sušené sladké meruňky v dřevěné míse. Příjemnou sladkost zralého ovoce, lehká štiplavost citrusů a opět se projeví sladkost tentokrát už přezrálého ovoce. Aroma není agresívní, ale příjemně hutné, jen si do něj kousnout a chvíli ho žvýkat. Teď se mi ještě k meruňkám přidalo ne zcela zralé zelené jablko. V chuti mi v prvním dojmu přijde ostrá a ta trochu ostrá štiplavost tam zůstává i v dalších dojmech. Pod ní se ale příjemně rozvíjí zkapalnělá vůně. Hebké sušené meruňky s čokoládou v celkem mohutné vlně zabalí celý jazyk a zaberou si pusu a chuťové buňky jen pro sebe. Štiplavost na patře mi zůstává, ale je přebitá novými dojmy, takže už mě nijak neruší. Dále pak ovocnost, sladkost. Doznívá mi tam náznak těch meruněk a trocha oříškové hořkosti. Baví mě. Nese si v sobě ještě trochu té mladé rozháranosti, ale ta meruňková vlna to pokaždé přespláchne. Prostě mi ve vůni přišly na mysl sušené meruňky a mám je tam všude. Jen mám pocit, že tady jsou lepší než byly ve skutečnosti, takže si je raději nekoupím, abych si nezkazil představu. (10.3.2022)
Sladké ovocné aroma, čerstvé krásně zralé ovoce, voňavé meruňky a vůně dřeva. Příjemné hutné aroma, trochu si ho zažvejkat. Po nějaké době se ještě přidala lehká kyselost zeleného jablka. V chuti se zkapalněla vůně, sladké zralé až přezrálé ovoce, meruňky, přidává se čokoláda. Krásně to zaplní celou pusu a chuťové buňky si užívají. Působí ho hebce a hladivě. V dokončení mi doznívá trochu dřevité hořkosti s čokoládou a meruňkami. Chtěl jsem říct, že je to bomba, ale to se v tomto kontextu nehodí, tak raději - je to fakt dobrý. (22.1.2023)
Old Well Silver Rose 53,5%: Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2022: Jako první mě v aroma přivítalo víno, přidala se k němu sladkost a dostalo to nádech sladkého vína, dostává se mi tam sladká kouř, lehkou formou uzeného medu a příjemná vůně koření a trochu uzené ovocnosti. V chuti se mi vinný nádech projevil více než ve vůni, ale už to není sladké víno. Zůstává ovocná uzenost a koření. Chuť působí dobře a bohatěji, než jsem zvládnul popsat. V dokončení doznívá uzená ovocnost, přecházející až do kouře. Další z dobrých a povedených whisky od Lukáše. (26.3.2022)
V aroma v prvním dojmu víno. Víno postupně sládne, jak se tam dostává sladkost a současně přichází uzený kouř, uzený med, trocha koření a uzená ovocnost. Je tam hodně uzenosti, vína a sladkosti. V chuti sladkost a víno, trochu se mi tam poprali, není to sladké víno, ale potkala se uzená medová sladkost a víno. Po chvíli se srovnali a už jsou vedle sebe v pohodě. Přidá se ovocnost s nádechem kouře a koření. Je to dobré a bohaté. V dokončené doznívá uzený kouř, ovocnost. Jo, fajn. (22.1.2023)
Old Well whisky Drunk Cats are alredy Home 50,5%: Opilý koucour se už vrátil ze Svachovky domů a tak je čas podívat se na Opilé kocoury co sedí na zdi u Svachovky. Vzduchem se mi tu nese medově nasládlý kouř, lehce uzený med a do sladka opečené ovoce nad ohněm. A to jsem ti zatím jen nalil a ještě ani nepřičuchnul. Po chvíli vydýchání kouř zjemní a více se projeví nasládlá ovocná vůně s tóny čokolády. Postupně se mi tam přes oříšky přidal nádech vína, takové příjemně lehce těžce vonící červené. Láká k ochutnání. V chuti se liší od vůně, která spíše sladce hladila. Chuť je výraznější, ale s dalšími doušky si chuťové pohárky zvykají a už nejsou tolik překvapené. Sladký nástup nakouřeného medu, sladkost se drží dost dlouho, že je to až sladko-bonbonové, trocha koření mísící se čokoládou, později s ovocem, jablky. Má to trochu mladistvé ostrosti, ale dobře se to pije. V dokončení lehké dřevo s nakouřeným medem, postupně mi tam doznívá čokoláda s lehkým mentolem a uzavírá to ovoce. Příjemné a pohodové pití. Ze zvědavosti je asi porovnám s kocourama na cestě. (30.8.2022)
Jsem si vzpomněl na písničku od Elánů, která byla nějak takto:
Si kočka, si kočka a perfektně urobená najkrajše tělo ja bozkám a dám nohy na ramená (dál si to nepamatuju)
Hned se v aroma vyvalil med, uzený med a kouř, medově nasládlý kouř. Do sladka opečené uzené ovoce. Když se trochu rozplyne, tak je ve sklence ještě pěkná hromádka dalších vůní, jen lžičkou nabírat. Oříšky, nádech červeného vína, čokoláda, pomeranče, zralé až lehce přezrálé ovoce. V chuti hned přilítne sladký uzený med, sladké, medové, kouř to doplňuje, postupně se přidává ovoce, jablka, čokoláda, koření. V dokončení uzený med, přidá se trochu dřeva, oříšky a čokoláda. (26.1.2023)
V aroma hned, uzený med. První co se po nalití vyvalilo ven byl uzený med a medově nasládlý kouř. Sladké opečené ovoce, které chytlo uzený nádech, pak se přidají oříšky, červené víno, tmavá čokoláda, přezrálé ovoce. V chuti začne uzený med a postupně se přidají a rozvinou další. Trocha lehce pálivého koření to celé rámuje. Jinak ovoce, trochu do jablek a hrušek, uzený med, nádech kouře/nakouřenosti, kořenitost postupně slábne. V dokončení se opět projeví uzený med, ten se tím táhne, jak vodící lano, přidají se oříšky, trocha dřeva a uzavře to čokoláda se dřevem. Celkový dojem je dobrý, díky uzenému medu sladce nakouřený a současně to není medová whisky. (28.9.2023) 82/100
(o kus níže najdete i porovnání prvního a druhého vydání)
Old Well whisky Drunk Cats are alredy Home v sudové síle: Nasládlý kouř plný uzeného medu mi dal ránu do nosu. To se nešňupe, to jemně čuchá. Sladce upečené ovoce polité uzenou medovou omáčkou. Postupně se z kouře nahoru snaží vylézt další vůně, těžší ovocnost a pomeranče, oříšková čokoláda, červené víno. Celkově ve vůni dost zavřená. V chuti přilítne kořenitý uzený med, ze spoda štípe z hora dává uzenou sladkost, ubyde štiplavost, prřibude med, přivane se kouř, aby doplnil dojem a postupně přicházejí další chutě, ovocnost, jablka, opečená jablka, čokoláda. V dokončení uzený med, oříšky, trochu hořkosti ořechů a tmavá čokoláda. Celkově jí chybí trochu uhlazenosti, je moc drsná, myslím si, že finální naředění jí pomohlo. Ještě si je dám vedle sebe. (24.9.202) 81/100
Naředěná mi přišla lepší, díky naředění působí vyrovnaněji a pitelněji. Sudovka je v chuti výraznější, ale v dobrém i horším.
Old Well whisky 5letá Honeywine Oak Barrel Finish 51,9%: Poznámky z ochutnávky vzorku z WLP2022: Hned po nalití jsem měl čerstvé dřevo. Intenzívní, ale celkem voňavé, zjemnělé. Nechal jsem ji chvíli vydýchat, dřeva ubylo, ale mám ho tam furt, ovšem teď se včelí pláství s vůní medu a vosku. Vydýchávání jí pomáhá. Sládne, ovocnatí, přidává se lehká kyselost zelených jablek. V chuti se hned na úvod potká ovocnost jablek a medová sladkost, která postupně začne dominovat a přinese i tu včelí plástev s voskem. Při dalších doušcích se stále více prosazuje ta medová sladkost (nikoliv ale přeslazenost), včelí vosk a přidají se i ta zelená jablka lehce obalená v medu. Probleskujou mi tam takové čokoládo oříškové vlnky. Medu je tam dost, ale medový likér to není. Na patře cítím lehce štiplavě tu sílu. V dokončení mi přijdou lískové oříšky s trochou medu a pak se mi tam začal ozývat takový sherry nádech, úplně na konci. Je to takové příjemné popíjení s medovým nádechem, trochu jednodušší, ta sladkost tam plave nahoře a upoutá pozornost.
Stylově jsem se s tím úplně nesešel, ale chutnalo mi to na WLP a chutná mi to i teď v klidu doma. Na láhev pro sebe to ale nevidím. Měl jsem z toho trochu strach, zda taky nepodlehnuli trendu honey-whisky, ale naštěstí ne. Sladký dojem mi teda zůstává, jak kdybych večeřel chleba s medem. Chytré hodinky na ruce hlásí, kolik jsem do sebe právě dostal kalorií a kolik musím teď naběhat. Počkat, já vlastně hodinky nenosím, tak nikam nemusím. To pití je chytlavé, že bych si nalil další skleničku? (11.11.2022)
V aroma nálož medu, přidá se dřevo nasáklé medem, není medově přeslazená, až teď se přidává ovocná sladkost a začalo dominovat to dřevo od medu. Jak se tak vydýchývá, tak přichází jablečná ovocnost, krásně zralých červených jablek a medová plástev s voskem. V chuti hned na úvod medová sladkost a jablečná ovocnost červených jablek. Jablko s medem. Postupně se přidá i včelí vosk. Medová sladkost dominuje a jablečná ovocnost se mi mění v zelená jablka, nikoliv kyselá a navíc slazená medem. Je to takové medové pohlazení jazyka, ale ještě to nedosahuje přelazenosti medových likérů. V dokončení ořísky, trocha medu, trocha dřeva od medu. (28.1.2023)
Old Well Distillery exclusive 1st bourbon barrel Cask No.1 57,8%: Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: V prvním dojmu po nalití mě do nosu praštilo dřevo jak prase. Ale velmi rychle se začala vydýchávat a místo rány do nosu začíná vonět. V aroma se nese sladkost s nádechem něčeho, z toho něčeho se začne klubat vanilka, ale něčím zaobalená. Bonbonová sladkost a sladkost ovoce v dřevěné míse. Postupně mi začíná sládnout až do trochu umělé sladkosti. Ukazuje, že i whisky bez finishů mají co nabídnout, čím zaujmout a ukázat tu whisky v lehké nahotě (čímž neříkám, že finishe jsou špatné, obecně řečeno - některé ženy jsou krásné nahé i oblečené a některé je lepší vidět oblečené, kdy díky své šikovnosti a vkusu vypadají nádherně). V chuti ovocnost, slad, vanilková sladkost, ale také štiplavá dřevitost. Vanilková sladkost v dolní části chutě vás hladí, zatímco štiplavá dřevitost s nádechem ořechu vám vysušuje patro. Na jednu stranu zajímavé, na druhou dojem, že jí chybí srovnanost. V dokončení doznívá ovocnost, vanilková sladkost, ale taky mnou neoblíbená bourbonovitost (prostě ta část, co nemám na bourbonech rád) a dřevo. Celkový dojem není špatný, mám z ní dojem takové té surové whisky, ještě neopracované, kdy si říkáte - z tohodle kusu bude dobrá whisky, to je dobrý základ, jen tady trochu ubrousit, tady lehce uhladit a bude to. Rozkápnutí jí pomohlo. Dřevo trochu otupilo štiplavost (trochu, furt tam zůstala) a chutě dostaly mohutnější dojem a přidala se přijemná smetanovitost. (16.9.2023) 82/100 Poznámky ze Svachovky jsou myšlenkově podobné, podstatně stručnější a vyšla mi tam na 80/100.
Old Well Moscatel 53,2%: Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: Vinné a ovocné aroma, sladké víno, postupně víno přebírá dominanci a v poadí tam mám trochu toho dřevěného sudu. Jak se vůně více otvírá, tak se mi tam přidala ještě čokoláda, víno trochu ustoupilo a dorovnává to ovocnost. Celkem lehký, příjemná dojem a sklenička vína :) Výrazné víno i v chuti, ovocná sladkost s lehkou kyselostí vína, postupně vinná kyselost ustoupí a ukáže se čokoláda. V dokončení trochu vinné trpkosti, delé doznívá. Celkově působí lehce, pitelně a připadá mi tam velký vliv vína, který tu whisky zjemnil a trochu potlačil. (16.9.2023) 80/100 Poznámky ze Svachovky jsou myšlenkově podobné a vyšla mi tam na 81/100.
Old Well Banyuls 56,1%: Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: V aroma nádech silnějšího vína, hodně zralé ovoce, ořechy. Postupně se mi tam přidává dřevo, ale spíše vůně dřeva v lese. Lesní ovoce, sladkost lesního ovoce. Hutnější, příjemné aroma. Líbí se mi. V chuti výrazná sladkost ovoce, až trochu přeslazenost kombinovaná s lehkou ořechovou ostrostí, v pozadí hladí lehká ovocná sladkost s nádechem jablek. Ostrost chvílema přechází do trpkosti, nekoresponduje mi to tam s tou sladkostí, po chvíli se oboje otupí, ale současně zaujala a při dalších doušcích jí více přicházím na chuť. Začne se mi tam vedle lesního ovoce ukazovat i čokoláda. V dokončení mi doznívá ovocnost a zbytek té trpkosti, postupná suchost. S dalšími doušky se dojem z chuti i dokončení zklepšuje a dojem trpkosti mizí. Uvidím, jak na mě bude působit s odstupem času. Celkově mě ve vůni navnadila více, než pak dala v chuti, ale s dalšími doušky se dojem zlepšoval. (16.9.2023) 83/100 Poznámky ze Svachovky jsou myšlenkově podobné, ale nedostala čas na ty další doušky a tak mi tam vyšla na 79/100.
Old Well Sauternes Peated 51,9%: Aroma působí příjemně nakouřeně, nakouřenost, rašelina, citrusy, ale působí velmi mladě. S vydýcháváním se dojem zlepšuje, ustupuje mladost i nakouřenost trochu do pozadí a začíná se ukazovat sladkost nezralého ovoce, citrusy a vinné tóny. První dojem z aroma nebyl až tak extra, ale brzy se zlepšilo. Připadá mi, že se stále rozvíjí. V chuti sladkost zralého ovoce, lehká vinná trpkost, z pozadí dorazí lehký kouř a nauzený med. S dalšími doušky se mi tam více ukazuje nauzený slad, lehce ochucený sladkostí ovoce a medu. Působí příjemně a kouřově hladivě. Dokončení doznívá kouř, ořechy, trocha uzeného medu a v závěru lehce nakouřená trpkost. Celkově příjemně zajímavá whisky - nakouřené víno a uzený med. (16.9.2023) 84/100 Poznámky ze Svachovky jsou myšlenkově podobné, ale nedostala čas a tak mi tam vyšla na 80/100.
Old Well Drunk Cats go to Switzerland 49,4%: Hned úvod aroma v sobě nezapře nakouřenou whisky a sherry sud. V aroma lehký kouř, sladkost pečeného ovoce politého čokoládou, lehce doslazené lehkým uzeným medem. Aroma působí nadýchaně krémově, hutně se tam převaluje. V chuti se otevře více než v aroma, v úvodu vlna ovocné lehce nakouřené čokolády, pak čokoláda, sladkost zralého ovoce, lesní ovoce, trocha koření až pepřovitosti, postupně začíná mít hebký dojem a s ním jde i do dokončení, kdy krásně hladí. Doznívá tam ohořelé dřevo a k němu se postupně přidá lesní ovoce, sladkost ovoce, která mi to postupně douzavírá. Je to dobře pitelné a v závěru mě to hezky hladí. Další dobře pitelný kousek. (17.12.2023) 82/100
Old Well Drunk Cats go to Switzerland Cask Strength 58,8%: Aroma potřebuje chvíli čas, zprvu je zavřejnější, déle než u klasické verze. Pak ukáže výraznější zralé opečené ovoce a dřevo, přidá se sladkost ovoce a čokoláda, kouř mám až hodně v pozadí. V chuti úvodní vlna ovocné sladkosti a čokolády, pak opečené ovoce, trocha koření, kouř, znovu opečené ovoce (jablka) a jeho sladkost kombinovaná s lehkou uzeností a opečením, v závěru začíná mít postupně hebký dojem a hladit. V dokončení hezky pohladí, pak ukáže ovocnou sladkost, přidá čokoládu a trochu uzeného medu. Při dalším doušku mi chuti předvedla sherry koncert. Až mě trochu tím rozdílem překvapila, tmavé ovoce a sherry, pak se teprve začala přidávat čokoláda a lehce opečené ovoce, celá chuť byla podstatně mohutnější než při prvním doušku. V dokončení více čokolády než předtím. Při třetím předvedla kombinaci oboou dvou, ale s větším důrazem na sherry a koření. Docela mě tou změnou překvapila, většinou si dalším popíjením dorovnávám poznámky a nepíšu další. Ale překvapení příjemné a baví mě. (17.12.2023) 84/100
Old Well Distillery only Mullberry 1st Fill 48,5%: Poznámky z ochutnávky na Svachovce a z přeochutnání vzorku v roce 2024: Víte, co se stane, když někdo usne pod kvetoucí moruší? Na všechny otázky musí odpovědět pravdu. A víte, co se stane, když Lukáš potká sud z moruše? Koupí ho a naleje do něj finishovat whisky. Jenže z moruše moc sudů neuděláte a tak to byl spíše soudek a těch láhví bylo stočeno jen 94. Po zkušenostech s minulými Distillery only jsem jí nechal hezky vydýchat a odměnila se mi příjemně lehkou vůní dřeva (spíše keře) a ovocným nádechem, který ovšem neumím přiřadit. Sladkost lehké přezrálosti daného ovoce (na to, že vůbec nevím, jak to chutná, jsem poznal, že je lehce přezrálé - jsem prostě dobrej). Vůně na mě působí příjemně a probouzí zvědavost (co to vlastně je ta moruše), občas mi tam trochu zaruší dřevo. V chuti smetanově pohladila a opět přinesla trochu dřevitosti s nádechem nějakých plodů. Prostě je neurčím, nedaří se mi je zařadit. Dřevitost ustoupila, už je jen v pozadí a v puse mi dominují dané plody s trochou kyselosti zelených jablek. Jasně, že tam cítím moruši a to dělá tuto whisky zcela vyjímečnou. Jenže já vůbec nevím jak chutná moruše a ani jak vypadá. Což by bylo vhodné vědět, aby pod ní člověk omylem neusnul. I když, pokud já se svalím a vytuhnu pod kvetoucí moruší, tak ze mě stejně nikdo nedostane kloudného slova. A když nevím, jak chutná moruše, tak jí v tom nemůžu ani najít. Na jednu stranu je to zajímavá whisky s nezvyklým nádechem chuti, na druhou, právě ta nezvyklost chuti mi dělá v celku takový neucelený, nepojmenovatelný dojem. (16.9.2024) 80/100
Když se vydýchá, tak lehká vůně dřeva a tropického ovoce. Sladkost zralého ovoce. Zralé, až trochu přezrálé banány. Voní to zajímavě, to dřevo to posunulo do míst, které až tak neznám. Celé to tak trochu rámuje lehká vůně dřeva. V chuti asi více dřeva než ve vůni, ale v příjemné podobě, sladkost zralého až přezrálého exotického ovoce, trochu přezrálých banánů a trochu kyselosti zelených jablek. Dřevo postupně ustoupí a smetanově hladí. V dokončení příjemně doznívá chuť. Je to dobrý, ale je to hůře určitelný, dřevo moruše tam přidalo neběžné tóny a naslepo bych z ní byl asi trochu zmatený. Jako celek je to dobrý, příjemně se to pije. Jako experiment to je určitě zajímavý a ukazuje nám vliv dřeva, které máme problém si i představit. (6.10.2024) 80/100
Old Well Bourbon Cask Peated "Sraz whiskařů" Batch 1 57,9%: Poznámky z ochutnávky na Svachovce a z přeochutnání vzorku v roce 2024: Nejdříve mi přišla vůně lesa do které začal postupně pronikat kouř hořícího lesa. On hořící les voní docela hezky. A najednou nejsme v hořícím lese, ale v hořícím jablečném sadu, ve vzduchu se mísí vůně opékaných jablek vlastním hořícím stromem. Z některých už jen voní popel a k němu čucháme trochu více připálené vánoční cukroví. Mně se ta vůně líbí, asi se přihlásím do zájmového kroužku pyromanů. Chuť mě přenesla do již spáleného ovocného sadu, citím ohořelé dřevo s trochou popela a přikusuji k tomu opečené až částečně spálené jablko a vše je přitom obalené vánoční pohodou tentokrát nespálených vanilkových rohlíčků (jak v té pohádce - mámo, udělej nám rohlíčky, si snad spadnul ze šišky? .....). V závěru mi hezky doznívá popelavost, s trochou jablek a sladkosti vanilkových rohlíčků. (16.9.2024) 88/100
S touhle whisky mám jeden drobný problém - chce čas. Jak čas na vydýchání, tak čas na věnování. Při prvním ochutnání na srazu mě moc nenadchla, nevadila, ale nenadchla. Doma jsem z ní pak byl nadšený. Když jsem jí nedávno potkal znovu, jen tak na rychlo, ani jsem přesně nevěděl, co mám ve skleničce, tak opět nenadchla a tak jsem jí ani nevěnoval moc času a prostoru (moje chyba, neužil jsem si ji, whisky chyba, nepochválil jsem ji). První dojem z vůně mám spáleniště. Tak trochu "přes spáleniště a krvavé řeky" a to nechcete. Když se jí ovšem nechá ten čas, tak se mi tu potkává vůně lesa a hořícího jablečného sadu. Ve vzduchu se mísí vůně hořícího ovocného dřeva a jeho ohněm opékaných jablek. A jak postupně dohořívá, tak se vzduchem začne vznášet vůně popela a připáleného vánočního cukroví. Připálené vanilkové těsto. V chuti se vracím do spáleného sladu, ohořelé dřevo, popel se vznáší ve vzduchu, z popela na zemi si beru připálené opečené jablko a bez čištění se do něj zakusuju. Přidávám si k tomu nespálené vanilkové rohlíčky. Občas trochu koření. Vánoční pohoda ve shořelém sadu. Skoro pyromanova romantika. V dokončení doznívá spálené dřevo a popel, sladkost jablek a vanilkových rohlíčků. (6.10.2024) 88/100
Old Well 6letá The Whisky Shop Cabernet Sauvignon Single Cask 50% k 20. výročí brněnského The Whisky Shopu Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2024: Ve vůni se nesou příjemné vinné tóny, postupně více vynikne ovoce, trochu do jablek a v pozadí mi tam jdou tóny ořechů v čokoládě. Příjemné aroma s nádechem vína. V chuti hezky hladí od první chvíle, smetanově-ovocná vlna s lehkým nádechem ořechů. Působí jemně, hladivě, nijak výrazně, ale příjemně. V dokončení hezky doznívá chuť. Přišla mi jako příjemné vinné pohlazení, ne až tak výrazné a zapamatovatelné, fajn k popíjení. (12.10.2024) 81/100
Old Well 6letá The Whisky Shop Cabernet Sauvignon Single Cask Cask Strength 59,3% k 20. výročí brněnského The Whisky Shopu Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2024: Hned v aroma mi přijde živější a výraznější než naředěná verze. Ve vůni výrazné víno, ale působí silněji a bohatěji. Pod ním mám ořechy, ořechy v čokoládě, postupně se mi více ukazuje hutnější zralé ovoce. V chuti bohatý nástup vína a ovoce, postupně začne chvíli převažovat víno s trochou koření, pak ustoupí ovoci, vánočnímu těstu, ořechům, postupně do ovocné sladkosti. V dokončení doznívá chuť, víno a trocha ořechů. Sudovka mě bavila víc, přišla mi bohatší a zábavnější. (12.10.2024) 84/100
Old Well Golden Promise Single Malt New Make Spirit 50%: Zprvu v aroma hlavně lihovost, meruňková lihovost, ale postupně se začne ukazovat i vůně sladu. Slad se prosazuje stále více a začíná mi sládnout. Chvíli počkat mu pomohlo a stává se čuchatelnějším. Ukazuje se mi tam příjemno/nepříjemná vůně sladu. Jak když stojíte mezi těma pytlema, chvíli natahujete tu zajímavou vůni, z boku k vám občas zavane alkoholový tón z lihovaru, ale po nějaké době to už přestává vonět. V chuti mám znatelné obilí, sladkost sladu, štiplavost mladého a drzého alkoholu a postupně i lehké ovocno hruškové tóny. V dokončení opět obilnost, až taková ta obilná prašnost, co se jí nadechnete při přesypávání namletého sladu, ale až tak moc jí v tom krku cítit nechcete. Nepůsobí odporně lihově, zkouším tam i hledat nějaké náznaky chutí. Jsou tam (viz výše), ale není to o tom, že bych to chtěl pít. Chtěl jsem to ochutnat a jsem rád, že ta možnost byla a malá lahvička si myslím, že je ten správný objem, ve kterém se měla prodávat. (16.5.2023)
Tak jsem si po delší pauze zase mohl sednout ke sklence whisky. Řekl jsem si, že by to chtělo začít něčím hodně pohodovým, něčím co znám a je velká šance, že se mi to bude líbit jako vždy. Volba padla na Svachovku a jejich Virgin Oak. Při poslední recenzi jsem říkal, že si udělám double virgin a nakonec to bude triple virgin (snad ne trouble virgin, mi ta english moc nejde). Samozřejmě mluvím o whisky, žádný ženský sem netahám, jsem slušný mladý muž. Ostatně - sex je pro děti, dospělí chlastaj.
Začal jsem prvním vydáním z roku 2019 - Old Well Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%. Chce chvilku vydýchat, jak je mladá, ale stačí jí jen chvilka, pak začne ukazovat sladkost s nádechem kouře, napadnula mě vůně sladkého ovocného (ne ta umělá ovocnost) čaje s nádechem opečenosti a k tomu všemu se přidává vůně lakovaného dřeva. Sladký nakouřený slad, jen si trochu zobnout. Začíná se mi tam přidávat perník, opět lehce nasáklý kouřem. Než jsem se propsal a pročuchal až sem, tak se mi tam ještě přidala zemitost rašeliny a staré dřevo. V chuti se mi přelívá sladkost s kouřem, pak se přidá perník a marcipán. Dobře se to pije, byť mi tam připadá trochu mladické ostrosti, ale na tu mladou rozvernost si člověk rychle zvykne a nevadí. V dokončení doznívá, co bylo v chuti, nejvíce mi tam zůstává sladkost, perník a to vše v lehkém oparu kouře. Je příjemná, rozverná, sladce kouřová.
Druhá byla z roku 2022 - Old Well whisky Peated Aged in Bohemian Virgin Oak Barrels Bařina Coopery 50,5% (2nd release). První dojem z aroma dřevo a kouř. Vůně hořícího ovocného dřeva a sladkost na něm opékaného ovoce. Ve vůni se mi setkává ovocná sladkost s ovocnou kyselostí. Postupně se mění na vůni přezrálého ovoce, kouř mi tam ustupuje do pozadí a ukazuje se tam ještě vanilka, perník, marcipán, zakončený sladkou vlnou nakouřeného medu. V chuti příjemně hladivá vlna kouře s marcipánem, nakouřeným medem, který postupně získává nadvládu, kouř trochu ustoupí a zůstává medová sladkost, s trochou sladu. V dokončení se vrátí nauzený nekouřený med, marcipán a příjemný dozvuk sladkého nakouřeného dřeva.
Když je holky zkusím porovnat. Obě jsou dobré, druhá je víc do medu. To porovnávání je ošemetné, jsou rozdílné, obě dobré, vůbec si netroufám říct, že některá z nich je lepší a teď už ani, která mi chutná víc. A to holky-whisky nejsou urážlivé, ani vzájemně žárlivé. :)
A třetí do mariáše byla Virgin Oak 2nd release, ale ještě ve vývinu. V síle předpokládám, že sudovka. Med, kouř, ale ještě neuhlazený, nenaředěný. Prostě holka ve vývinu. Už je jasné, že bude hezká, ale tvary se musí ještě trochu dorýsovat, zaoblit, dotvarovat, prostě ještě chvíli počkat.
Jsou to velmi příjemné whisky, takové mladé (v dobrém smyslu slova), rozverné, rozpustilé, hravé.
Připomnělo mi to písničku - Rozpustilá holka.
Tebe je hned plnej sál, Kamkoliv jen spolu vejdem, Když rozhodí ten tvůj smích Všechny nervy včetně mých.
Ty si ráda užíváš, Ráda tancuješ a zpíváš Rozruch ráda vyvoláš Obdiv mužů ráda máš.
Jen si hraj, jen se směj Ať mi všichni lidi záviděj že jsi má rozpustilá holka.
Když se potkaj kocouři Tak si pěkně zabouří zapaříme, popijem snad se z toho nezlijem
Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%: Jemné smetanové aroma s lehkým kouřem v pozadí. Když jemný závan odvane, tak se líně jak těžká mlha převaluje u hladiny a občas se vynoří různé vůně. (mlha, že by se dala krájet a vynoří se - tak ten naštěstí ne). Lesní ovoce, lehce uzený med, čokoláda, kandované ovoce, těžké ovoce, med, víno (to k pití) - co čuchnutí, to jiný objev. Baví mě, příjemně se k ní čuchá, nic tam není dominantní, působí bohatě. Ještě si chvíli počichám. V chuti první dojem horší než bych čekal z vůně. Zde je kouř zpočátku výrazný a je doplněný výraznou až medovou sladkostí, která ho postupně pohltí. Při druhém doušku je vše špatné zapomenuto, přijde kouř se sladkým nádechem, sladké ovoce, tmavá čokoláda, sladkost zralých švestek a trocha mladistvé kořenitosti. Teď už je to takové pohlazení po jazyku. V závěru mi tam přijde trocha vinné kyselosti, ale doplněný o lehký kouř a trochu uzeného medu a uzavírají mi to ořechy. Jsem už zapomněl, že to bylo tak dobré. Ona je to vlastně výhoda, mám tu radost z objevení dobré whisky častěji. :)
Old Well whisky Drunk Cats are alredy Home 50,5%: Kouř vlhkého dřeva nasáklý medem. Postupně kouř polevuje a ukazuje se uzený med, do sladka opečené ovoce nad ohněm. Postupně stále polevuje a ukazuje další vůně. Čokoláda, sladké ovoce, oříšky, nádech vína. V chuti sladký nástup nakouřeného medu, sladkost až do bonbonové sladkosti, přidává se čokoláda, ovoce, jablka. Lehká mladistvá kořenitost, ale s dalšími doušky už ji přestávám vnímat. V dokončení lehká medovo-nakouřená dřevitost, sladkost, čokoláda, ovoce.
Pohodové, dobře pitelné whisky, veselé. Až mi připomněli veselou písničku o dvou kocourcích - Puf a Muf.
Old Well whisky Kagor & Bourbon Barrels stočeno pro Seznam.cz 46,3%: Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: Hned v prvním dojmu příjemné bourbonové aroma doplněné o ovocno-oříškový nádech, z pozadí se postupně dopředu protláčí sladkost ovoce s čokoládou. Jak se jí nechává čas, tak se postupně vyvíjí a ukazuje. V chuti je řidší než ve vůni. Smetanová hladivost, ovocnost, trochu vanilky. Příjemný a dobře pitelný dojem. V dokončení lehká hořkost dřeva a dozvuk ovoce a čokolády. V chuti na mě působí trochu naředěným dojmem, ale z hlediska dobré pitelnosti to není problém. (20.1.2023)
Old Well whisky Kagor & Bourbon Barrels Cask Strenght stočeno pro Seznam.cz 58,2%: Poznámky z ochutnávky v roce 2021: Byla v sudové síle a působila trochu uzavřeně a nedostupně. Byla dobrá, ale svoji nedostupnost dávala najevo i určitou ostrostí. Hodně jí pomohlo naředit, kde pak vynikly opět ty kagorové tóny, uhlazenost, hladivost, příjemně nasládlé ovoce. Nechali si stočit hodně dobrou a povedenou whisky. Existuje stáčení pouhých 60 láhví v této sudové síle 58,2% a pak ještě další láhve v síle 46%. (27.10.2021)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: V aroma dřevo a těžší sladkost přezrálého ovoce. Působí uzavřeně a nedostupně. V chuti trochu ostrá, sladkost, čokoláda, přezrálé ovoce, ale ta ostrost tomu dává drsnější podobu. Za mě potřebuje rozkápnout. Pár kapek jí krásně otevře, aroma dostane příjemný smetanovo dřevitý nádech, těžší přezrálé ovoce, v chuti se zvýrazní čokoláda, sladkost přezrálého ovoce, dostane smetanovější nádech, ale stále mi tam zůstává určitá kořenitá štiplavost. V dokončení příjemné dřevo přecházející v ovocnost, jablka a postupně doznívající čokoládu. Už jsem ji párkrát pil, pije se dobře, ale musel jsem si ji trochu naředit, těch kapek muselo být víc. (20.1.2023)
Old Well Triple Cask stočeno pro Seznam.cz 46,3%: Poznámky z ochutnávky vzorku z WLP2022: Zprvu bylo aroma smetanově hladivé, pak přišla těžká sladkost přezrálého ovoce a čokolády, vůně pomerančů, chvílema vinné tóny, příjemné, bohatě působící. Chuť odpovídá aroma, ovocná sladkost, čokoláda, oříšky, hladivá, zralé ovoce. V dokončení příjemný dozvuk dřeva, pak čokoláda a ovoce. Velmi příjemně a dobře se to pije, povedla se. A kdyby vás to zajímalo, tak má i sejgru. (26.1.2023)
Old Well Triple Cask stočeno pro Seznam.cz 58,9%: Poznámky z ochutnávky vzorku z WLP2022: Hned po nalití se na mě vyvalila dřevěná bedýnka plná přezrálého ovoce. Když jsem se vyhrabal ven, tak už tu byly jiné vůně. Navoskovaný starý nábytek, těžká vůně přezrálého ovoce naloženého v červeném víně. Nechal jsem jí chvíli čas na vydýchání. Tmavá čokoláda, zralé ovoce, lakovaný nábytek, postupně se přikulují pomeranče s kořením. V chuti hutná, že by se dala krájet, zralé ovoce ve víně, postupně se přidá čokoláda, sladkost přezrálého ovoce, oříšky. Hutná, ale hladivá. V dokončení dřevo s čokoládou, zralé až přezrálé ovoce s ořechy. Na pití je trochu náročnější, než ta 46,3%, ale je bohatá, působí komplexně a přišlo mi ji škoda ředit i rozkapávat. Je hutnější. (26.1.2023)
Old Well Wine Cask stočeno pro Seznam.cz 46,3%: Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: V aroma mám lehký kysele vinný nádech, ale odspodu se mi nahoru postupně tlačí a ukazuje zralé ovoce a ovocný med, spolu to celé hezky funguje a působí příjemně. A funguje to i v chuti, v prvním dojmu na mě působí trochu naředěně, na jazyku mi sedí lehké ořechy s lehkým ovocem a další chuť jde přes ně do stran. Lehká vinná štiplavost, ovoce, trochu ovocné sladkosti. S dalšími doušky se už chuť dostane až na chuťové pohárky jazyka a přinesla mi tam trochu čokolády a smetanovosti, na patře se zase usadila lehká vinná hořkost. V dokončení trocha ořechů, mandle?, lehká čokoláda a zakončená vínem. To víno ji celou tak nějak zaobluje. Celkově je dobře pitelná (než ji dopíšu, tak jsem si ještě dolil), lehká, zanechá dobrý dojem. Jak tu skleničku tak docucávám, tak se mi líbí na popíjejí čím dál víc. (21.11.2023) 80/100
Old Well Wine Cask stočeno pro Seznam.cz 60,2%: Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: Aroma je znatelně výraznější a plnější. Zralé ovoce se znatelným nádechem bílého vína, lehké dřevo sudu, skořice. V chuti mi nejdříve přišlo zralé ovoce, pak kořenitost, po ní se zase vrátilo zralé ovoce až do kompotu a začala i usedat čokoláda s hladivou smetanovitostí. Při dalším doušku mi přišlo ovoce s ořechy, kořenitosti bylo míň a mísila se s ovocnou sladkostí a ještě více se mi ukázalo víno. V dokončení lehká čokoláda s ořechy, ovoce, vinná suchost. Celkově je sudovka zajímavější a bohatší a také dobře pitelná. Slabší verze je pitelnější z hlediska pohody, silnější pitelnější z hlediska bohatosti, obě jsou povedené. Taky se dobře pije. Prostě se jim to povedlo. (21.11.2023) 84/100
Ve vůni mě přivítalo bílé víno se zralým ovocem, lehké dřevo sudu a skořice. Příjemné, fajn, víno tam pocitově hladí. V chuti zralé ovoce, následované kořenitostí, při prvním doušku až do páliva, pak se vrací zralé ovoce se skořicí, jak ovoce do kompotu, sladkost kompotového ovoce a dorazila i čokoláda. Při dalším doušku ovoce s ořechy a ukázal se větší vliv vína. On tam byl od začátku, projevoval se, ale nebyl jsem ho schopný plně určit, teď se projevil natolik, že si ho uvědomuju i zpětně. V dokončení víno, čokoláda s ořechy, ovoce a uzavírá to vinná suchost. To víno tomu dodává trochu nezvyklý nádech, mně spíše zaujal a přemýšlel jsem zpočátku nad tím, co to je. (12.10.2024) 84/100
Old Well Wine Cask stočeno pro Seznam.cz 46,3%: Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2024: Ve vůni ovocné tóny skoro zralého ovoce, tu skorozralost tam dělá lehká vinná kyselost, když se na chvíli oddělí, tak je tak hezky zralé ovoce a nad ním voní bílé víno. Voní to příjemně a středně intenzivně. V chuti mě napřed uvítala vinná štiplavost, postupně zjemňovaná sladkostí zralého ovoce a postupně se dostala do dojmu ovoce s malinko kořením, pokračuje do hladivé smetanovitosti. V dokončení ovoce, trochu hořkosti ořechů a mandlí. Celkově dobře pitelná whisky s výrazným ovocem a lehkou kyselostí vína. (29.12.2024) 83/100
A jak si stojí oproti plnění z předchozího roku? Jedná se totiž o stejnou whisky, ale o rok zrání starší. Oproti loňské 46,3 je ta novější ve vůni plnější, zralejší a dospělejší, ten rok navíc je znát. Totéž v chuti. Loňská 46,3 na mě po napití působí trochu naředěně, lehčeji a trochu boj mezi ovocem a jeho zralou sladkostí a lehkou kyselou štiplavostí vína, novější se už více usadila, dává více vyniknout ovoci a víno ji doplňuje. Loňská 60,2 je ve vůni intenzívní, znatelně silnější a víno s ovocem je ta, hezky spojené, novější nemá CS verzi, ale připadá mi, že nynější 46,3 ve vůni lépe sedí k té loňské silnější. V chuti je loňská 60,2 bohatší, rozmanitější, ale taky trochu náročnější, pro svojí sílu a intenzívnost, letošní 46,3 jí zase dohání dospělejší a dozrálejší chutí a díky nižším procentům i lepší přístupností.
Wedding Whisky Pure Love Blend 50%: Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: Tímto zpětně připíjím Andy a Tomášovi a přeji jim, ať to mají v životě stejně dobrý, jako měli svatební whisky. A že ji měli fakt dobrou. V aroma je nepřehlédnutelný kouř, který ovšem při zemi drží sherry, které mu dává ovocno-pomerančový-čokoládový nádech a zároveň mu brání v tom, aby byl dominantní. Kouřovka si ovšem našla jinou cestičku a když neukazuje kouř, tak ukáže citrusovo-slané tóny, nese se tam jemný nádech dřeva a občasné vlny exotického ovoce. Docela mě překvapuje, co přivonění, to jiný objev. Přivoním, napíšu, přivoním znovu a najdu něco jiného. Teď se mi tam zrovna ukázal kouř a ohořelé dřevo. Nijak se to ovšem netluče. Největší převahu tam má asi to sherry. V chuti bych řekl, že sherry si vezme hned první vlnu, ale zde je kouřovka výraznější, je to prostě nakouřené sherry s tmavou čokoládou. Což mě trochu překvapilo, nečekal jsem. Sladkost uzeného medu, ovoce, kouř z chuti ustoupí, opět se více projeví sherry a lehce opečené ovoce. V dokončení lehké dřevo a postupně se přidá trocha čokolády, pečeného ovoce a uzavírá to uzený med. (20.1.2023)
Old Well 5letá Aingeall Peated Kagor Finish 58,7% privátní single cask Jirky Srba věnovaný jeho ženě Lence Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2024: Ve vůni příjemná sladkost lehce opečeného zralého až lehce přezrálého ovoce. Sladkost trochu uzeného medu, už vychladlého a ztvrdlého. Chuť se nese v duchu vůně s přidaným pepřem, zvláště v prvním doušku si pro sebe vzal dost pozornosti, pak se ukázala hezká ovocná uzenost, sladkost uzeného medu a krásně začala hladit. V dokončení opečené ovoce na ohořelém klacku. Příjemné a povedené pití. (12.10.2024) 83/100
Old Well Pearl Wedding - Lenka a Jirka Thirty Years Anniversary Edition 56,1% privátní single cask Jirky Srba, nízev říká vše Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2024: Ve vůni tam na mne dýchá vyzrálé stáří a klid. Spokojený klid ztichlého sklepa, vůně působí jemně, dýchá tam na mě dřevo sudů, zralé lesní ovoce a hromada dalších vůní, nemá dominantní vůni. Nedaří se mi tam určit přesněji vůně, takže toho nechávám a beru to jako celkem komplexní celek. V chuti drží podobnou neurčitost, sladovo-ovocná sladkost, trocha dřevitého medu, lehce okořená pepřem, pak mi přejde ovocné až trochu hruškové zralé sladkosti, ta neurčitost se nakonec dost rozjela a bohatě se předvádí. Vše je tam spíše lehce a vzájemně se doplňuje. Připadá mi v chuti hezky sladěná, spíše do komplexnosti než hlavní chutě. V dokončení trocha hořké čokolády a tmavým zralým ovocem a lehce dřevitým medem. Skoro bych řekl, že whisky ve sladěnosti odpovídá i svému názvu a určení. (12.10.2024) 82/100
Old Well Whisky for nature No.2 Sly Fox edition Bourbon/STR/Kagor/Madeira Casks 2.2019/5.2024 58,8% Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2024: Ve vůni se na mně valí velká dřevěná mísa plná různého přezrálého ovoce. Silná ovocná sladkost, dřevo navlhlé ze šťáv ovoce, příjemné koření, težší vůně. Postupně jakoby se snažila předvést všechny sudy, kterými prošla, začala to náznakem bourbonu, přes víno jsme se dostali až ke zralému ovoci. Trochu mi v té vůni připadá až překombinovaná. V chuti na mě nejdříve vyskočil bourbon, koření, postupně se přidalo vánoční pečivo a ovoce, sladkost ovoce, teplý ovocný nápoj s kořením a cukrem. V dokončení mě hřeje čokoláda a hlavně lískové oříšky. Celkově mi přišla taková zvláštní, až překombinovaná a nespojená, jak kdyby se tam vlivy jednotlivých sudů trochu praly. (12.10.2024) 80/100
Old Well Private Finish Aged in Laphroaig Barrell Filling of Virgin & Kagor Oak Barrels 47,2%: Poznámky z ochutnávky vzorku: Aroma výrazně kouřové, ohořelé dřevo a ze spoda se tam tlačí hutná ovocná sladkost, po chvíli doprovázená citrusovou nakyslostí, citrusová čokoláda. Trochu mu chybí hloubka, ale zajímavost určitě ne. V chuti teda hodně překvapila. Zatímco vůně je taková drsnější a hutnější, tak v chuti vyloženě pohladila. Hebká smetanovost, oříšky, sladká ovocnost, v pozadí lehký nádech čokolády a dřeva, začne se přidávat kořenitost s kouřem. S tím i přejde do dokončení, kde se opět ukáže kouř a ohořelé dřevo a zůstává lehká štiplavost pepřovitosti. Překvapí rozdíl mezi aroma a chutí a chutná mi. (31.8.2021)
Rovnou jsem jí hned po prvním přičuchnutí nechal čas na vydýchání. V aroma spálené dřevo s mediciálním nádechem a hladivým kagorem. Kyselost citrusů, kombinovaná se sladkostí dřeva a čokolády a hutnou ovocností. Postupem se tam ukazuje mladost. V chuti hladivější, spálené dřevo dole zůstává, ale kagor shora hladí i když se spáleným nádechem. Do toho tóny čokolády. A to všechno jak když jíte na doutnajícím spáleništi. Oříšky a lehká kořenitost. V duchu chutě přechází do dokončení, které se nese ve stejném duchu. (31.10.2021)
Old Well Private Finish Aged in Laphroaig Barrell Private Filling of Virgin Oak Barrels 47,7%: Poznámky z ochutnávky vzorku: V aroma se mi tam pere výrazná mladost, alkoholovitost, laphroaig aroma a v pozadí se snaží vše oživit a trochu zachránit dojem dřeva sudu s dřevitou ovocnou sladkostí. Ale moc mu to nejde. V chuti je to lepší, tam se lépe ukazuje sladkost, dřevo a pak se přidá už jen lehce i ten nádech laphroaigu, kouř a nemocnice. Mladost tam z toho ovšem stříká stále na všechny strany. V dokončení dřevo s nádechem nakouřené rašeliny. (Hodně výrazný rozdíl oproti té whisky nad ní, což je stejná, ale ještě chvíli dozrávala v sudech po Kagoru.) (6.9.2021)
.
V listopadu 2020 zorganizoval brněnský Whisky Shop ochutnávku whisky Old Well ze Svachovky vedenou Lukášem Andrlíkem. Kromě kocourů se jednalo o whisky, které zatím není možné koupit, některé ještě ani nebylo možné označit zatím za whisky.
Rye (žitná) Whisky stále zrající v sudu po víně z oblasti Rioja, 4,5 let, sudová síla - Žito tak úplně nemusím, ale tohle bylo zajímavé. Tři a půl roku v sudu po bourbonu a 6 měsíců v sudu po víně z oblasti Rioja, 60% žita a 40% ječmenného sladu. Aroma je silné, žito, víno, kávové tóny, chuť nasládlá, víno, trochu ostrá-mladá, kávové tóny, tmavá čokoláda, v dozvuku se mi tam více projevuje to víno. po rozkápnutí: aroma se zjemnilo, objevilo se kakao, lehké víno v chuti více zesládla, více kakao, skořice, stále ostrá, ale méně. Je tam zatím cítit mladá ostrost, ale i když žito mi tak moc nejede, tak je to zajímavé a dobrý pití. U mně plusové body za zajímavé tóny a pro mne nezvyklý směr a charakter. (13.11.2020) Svach's Old Well Whisky Drunk Cats on the Road 48,4% - Ke kocourům jsem se hodně rozepsal (viz výše), když jsem ochutnával koupenou láhev, takže tentokrát jsem si poznámky nepsal (určitě plánuju i přeochutnávku) a jen jsem si je vychutnával. Tohle je hodně povedená whisky. To se fakt povedlo sladit. Není ani znát, že má lehce jen přes 3 roky, dvě třetiny sladu byly nakouřeny na 40-45ppm. Proč dvě třetiny? Protože se jedná o unikátní kombinaci whisky ze sudů po sladkých vínech (sherry, porto, Sauternes) z evropského dubu a z amerického bílého dubu. Konec zrání završilo 6 týdnů v sudu po víně Cabernet Franc z oblasti Bordeaux. Stejnou už Lukáš podruhé nenamíchá (a to ani kdyby chtěl), což nevadí, vyrobí zase něco nového a dobrého. (13.11.2020) Speciální plnění pro The Whisky Shop - 2,5 letý kouřový destilát (2 roky zrání ex-bourbon, 5 měsíců Cabernet Sauvignon), sudová síla - V aroma je znát velký vliv vína, je krásně smetanově hladké, hladivé, v pozadí se tam povaluje kouř, hořká čokoláda a je v něm zatím ještě cítit ta mladost, v chuti lehká krátká nasládlost, silnější projev vína, pak jde do sucha a ukáže se i dřevo, po rozkápnutí: se výrazně uvolní vůně, ukáže se předtím skrytá rašelina a kouř, upozadí se víno, hořká čokoláda, v chuti se zajímavě rozvinula, příjemně široké vinné tóny, lehká suchost, v dokončení se objeví slabý slaný dozvuk. To víno je tam dost znát, ale nepřebilo tu whisky, zajímavě si spolu sedlo. Tohle se mi taky líbilo, to by se dobře popíjelo. (13.11.2020) Kouřová whisky stále zrající ve čtvrtinovém sudu po Laphroaig (Quarter Cask), 4 roky, sudová síla - 3 roky zrála v sudu po bourbonu a rok dozrává v sudu po Laphroaig Quarter Cask. A je to znát. Aroma je teda síla, je tam hodně znát vliv toho Laphroaigu a dřeva sudu, ovoce. V chuti se také nezapře, sladkost, vliv Laphroaigu, ovoce, jablka s meruňkama, slanost. Kdybych to jel naslepo, tak bych si myslel, že je to nějaká z verzí Laphroaigu, nemám tu Quarter Cask k porovnání, ale podle vyjádření ostatních, to zaměnitelné není. Chutná mi to, to jo, ale mám malinko rozporuplné pocity. Tak moc mi to připomíná Laphroaig, že si to koleduje o porovnávání s ním a to není dobře, na druhou stranu Laphroaig si to u mě tou poslední desítkou rozházel natolik (furt jsem jim to nezapomněl), že tohle se mi teď líbí víc a nechci si kazit chuť porovnáváním s Laphroaigem. Hodnotíme ale ještě mladou whisky, která má asi ještě pár let před sebou, doporučil bych jí nebrat si víc z toho Laphroaigu a trochu se zaoblit. (13.11.2020)
Old Well ex bourbon, poté Laphroaig Quarter Cask cca 3y cca 60% Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021: Aroma krásně sladce ovocno rašelině medicíncko nakouřené, vzala si z toho sudu po Laphroaigu to nejlepší. V chuti krásně drsná, ostrý kouř s rašelinou s kořenitostí mladé whisky, pak i sladko ovocné tóny a trocha slanosti v dozvuku. Hodně povedené, trochu to zapírá Svachovku a víc ukazuje Laphroaig. (6.5.2021)
Aroma krásně Laphroaigové, ovocné, rašelinné, medicínské, nakouřené, meruňky, slanost a v pozadí vykukuje mladá whisky, která se postupně začíná prosazovat víc. Chce svůj čas, v prvním dojmu bych věřil tomu, že piju Laphroaig, teď už začíná dominovat Old Well. V chuti nejdříve kouřovo-rašelinná drsnost, při dalším doušku se už více ukáže sladkost i ovocné tóny a naštěstí se víc prosadí Old Well. Musí se jí dát chvíli čas, aby se vydýchala a ten finish po Laphroaigu trochu ustoupil a dal více vyniknout whisky ze Svachovky. V prvním dojmu moc nenadchla, ale v druhém si to zlepšila. (31.7.2021)
Old Well sud ex bourbon (1y), poté Kagor (1,5y), ex Makers Mark (1,5y) cca 4,5y Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021: Aroma napřed hodně výrazné dřevo, potřebuje vydýchat. Pak ukazuje intenzitu po vínu, oříšky, trochu dřeva sudu, hodně intenzivní. Když se jí ještě chvíli nechá, tak zjemní a zakulatí se. V chuti je podstatně více zakulacená, krásně jemná, bohatě působící. Ještě mladistvě silná, kořenitá sladkost. Dobré. Fakt dobré. (6.5.2021)
Krásně vonící whisky, víno, oříšky, hutná, výrazná. Příjemná, lákající k napití. V chuti ještě lepší než v aroma, působí bohatě, Kagor jí krásně zakulatil a dodal mohutnost a současně hebkost. Mladistvě silná, dráždivá. Kořenitá sladkost, lehké dřevo. Tohle se mi fakt líbí a líbí. (31.7.2021)
Ještě zrající Old Well Kagor finish z nakuřovaného sladu cca 55%: Poznámky z ochutnávky v roce 2021: Tuto whisky zatím nekoupíte, ještě zraje v sudu. Ale ještě se dá možná sehnat Old Well Kagor finish, který byl stáčený pro Whisky & You. Hned od prvního dojmu se dalo poznat, že se jedná o Kagor finish (tedy pokud máte s čím srovnávat). V aroma hladivá nasládlá vůně smetanového Kagor finishe, nasládlé ovoce, přidal se i banán. V chuti jemně smetanová, hladivá, lehce nakouřený banán. Dokončení příjemně jemné. (27.10.2021)
Ještě zrající Old Well Sauternes finish: Poznámky z ochutnávky v roce 2021: Vůně zatím nevyzrálá, ale příjemně ovocný banán s vinným nádechem. Chuť příjemně hladká, oblá, hezky komplexní. Celkově je to hodně dobře pitelná whisky, působící příjemně komplexně a uhlazeně, neodnesl jsem si z ní konkrétní dojem, ale celkově působí dobře. (27.10.2021)
Vánoční (2020) vzorek Old Well Laphroaig Quarter Cask finish peated single malt 4 roky 50%: V aroma výrazný kouř se slaným nádechem medicínské rašeliny s citrusovou ovocností v pozadí. Výrazná kouřovka. V chuti zkapalnělý rašelinný kouř s medicínskostí a zvyšující se štiplavostí. Trochu tomu chybí hloubka, je to hlavně lehký zkapalnělý kouř, ale pije se to celkem příjemně. (14.12.2021)
Vánoční (2021) vzorek Old Well Kagor finish peated single malt 52,2%: V aroma krásně hladivé hutnější sladké zralé ovoce. Když se nechá chvíli vydýchat, tak hezky zjemní. Jemné a při tom stále hutné. V chuti ukáže hutnou sladkost zralého ovoce, pohladí, lehký kouř, začne trocha koření a příjemně dokončí. (14.12.2021)
z webových stránek značky:
Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%: Barva: Zlatá až oranžová. Aroma: Čaj Earl Grey, doutnající rašelina. Chuť: Výrazně sladová, marcipán, kouř jasně vybíhá. Závěr: Ořechy, přetrvávající kouř.
Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%: Barva: Zlatožlutá. Aroma: Lehce dubové, ovocité, hřebíček. Chuť: Sušené švestky, lesní jahody, delikátní. Závěr: Krátký, hladký, třešňový.
Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%: Barva: Světle jantarová. Aroma: Výrazně dubové, ovocité, hřebíček. Chuť: Sušené švestky, lesní jahody výraznější a hlubší než u 42,4% alc. Závěr: Větrový, hladký, středně dlouhý.
Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%: Barva: Rubínové tóny. Aroma: Příjemně nasládlé, doutnající oheň, rozinky. Chuť: Kořenitá, ovocitá, kouřová. Závěr: Dlouhý, pečené opálené ovoce.
Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%: Barva: Mahagonová. Aroma: Jahody, bez, pomerančová kůra. Chuť: Lesní ovoce, hladká a zároveň výrazná, borůvková marmeláda. Závěr: Středně dlouhý, sušené ovoce.
Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%: Barva: Velmi bledě slámově zlatá se zelenkavými tóny. Aroma: Silně kouřové, mušle slávky, jódové. Chuť: Sladká, všudypřítomný kouř, lehce mořská sůl. Závěr: Dlouhý, jódový, příjemně sladký.
Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%: Barva: Bledě slámově zlatá se zelenkavými tóny. Aroma: Výrazně kouřové, medicínské, mořské řasy. Chuť: Hluboká kouřová, ovocitá sladkost. Závěr: Dlouhý, suchý, kouřový.
Old Well whisky Red Rose 63,4%: Barva: Jantarová. Aroma: Hořící dřevo, cukrovinková. Chuť: Bohatá, zralé višně, kouřová. Závěr: Dlouhý, saze, sladce sirupový.
Old Well whisky Green Rose 58,7%: Barva: Světle zlatá. Aroma: Tropické ovoce, vanilka, kokosové bonbóny v čokoládě. Chuť: Svěží, dravá, grilovaný ananas, karamel ze třtinového cukru, banány. Závěr: Hřejivý, středně dlouhý, jako když polykáte celozrnný chléb s medem.
Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%: Barva: Zlatavá s červenými odlesky. Aroma: Kouřové, nasládlé, ovocný pudink. Chuť: Příjemná sladkost se stopou kouře, rozinky, med, ovoce. Závěr: Středně dlouhý, ovocný, hřejivý.