značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky

  tisk textu

OLD WELL

Česká republika

Ve Svachově Lhotě blízko Českého Krumlova přibyla k pivovaru Glokner v roce 2015 Destilérka Svach. Vyrábí se tam ovocné destiláty a likéry a v roce 2015 tam vypálili také svojí první whisky - Svach´s Old Well whisky.

Rmut je připravován v jejich vlastním pivovaru Glokner. Začínali se sudy po Jack Daniels z Tennessee, ale nyní můžete vidět ve sklepě sudy z některých dalších amerických palíren. Vyrábí se zde single malt whisky, ať z nakouřeného, tak nenakouřeného sladu, vyzkoušeli si také žitnou whisky, ale s tou neplánují dále pokračovat. Slad používají různý, začínali se sladem z Česka, postupně přešli na slad ze Skotska. Dovezli i "slavný" Golden Promise už jim zraje whisky i z tohoto ječmene. Ve skladu najdete velké množství různých sudů ve kterých whisky dozrává, vedle častěji používaných po porském a sherry (v různých verzí) tu najdete i sudy po marsale, sauternes, červeném i bílém víně a nevím na co dalšího jsem zapomněl. A pak je tu jeden sud, který v tuto chvíli ční nad ostatními - sud z Mizunary z bednářství Ariake Sangyo (k tomu je ještě pár slov níže). V tuto chvíli (7.2020) nevím o nikom dalším v pevninské Evropě, kdo by vlastnil sud z mizunary a plánoval v něm nechat plně zrát whisky. Na trhu bylo několik skotských whisky, které v sudech z mizunary dozrávaly, zda jsou na trhu i skotské whisky, které v takovémto sudu plně zrály nevím. Dají se potkat u japonských whisky.

Destilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka Svach

Na fotkách z destilérky se často objevovala kontinuální destilační kolona, což mě tehdy vedlo k domněnce, že je používána k výrobě whisky, ale není to tak. Když se pálí whisky, tak je odstavena a destilace probíhá dvakrát klasickým postupem.

Správný název je Svach´s Old Well whisky, ale někteří lidé jí začali říkat zkráceně Old Well a ví, že mluví o whisky ze Svachovky (na internetu také lidi hledají Old Well nebo Old Well whisky).
A když jsme u toho - proč Old Well? Vysvětlení přímo z jejich webu:
Opravdu dlouho jsme přemýšleli, jak naši whisky nazveme. Po vyloučení všech staromilských „zelených údolí“ a moderních „mlsných kocourů“ jsme došli k názoru, že naším největším pokladem je stará kamenná studna, která pochází z přelomu 18. a 19. století. Je propojena se sklepem, kde naše whisky zraje a vytváří sudům, potažmo nápoji, zcela jedinečné prostředí. Proto se také stala stylizovaná kresba studny součástí loga naší whisky. Děkujeme naši milí předkové, zemití, hrdí patrioti a hospodáři, za vaši prozíravost a zkušenost, a také za inspiraci pro název naší whisky. Takže odtud: Svachova stará studna!
Můj dodatek: Jak jednoduché a prosté :)

Destilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka Svach

Z jejich webu k uvedení whisky na trh:
24.10.2019 je pro nás pamětním dnem, kdy vydáváme první kolekci naší Svach´s Old Well. Je v ní whisky stařena například v sudech po bourbonu a sherry, po portském nebo také po silně kouřové whisky Laphroaig z ostrova Islay. Zcela zvláštní místo zaujímá malá limitovaná edice Páni z Růže. První láhve jsou věnovány Pánům z Rožmberka. Whisky se jmenuje (jak jinak) Red Rose. Zcela exkluzivní a výjimečná whisky je přednostně nabízena členům našeho whisky clubu. Vzbuzuje opravdu velký zájem a znalci byla hodnocena jako absolutně nejlepší. Kolekci limitek hodláme věnovat legendě o dělení Růží. Následovat bude edice Pánů z Krumlova, ale to si ještě všichni počkáme. A proč právě Růže? Je symbolem jižních Čech. Jsme její potomci. Máme v ní kořeny a potkáváme ji na každém kroku.

Na jejich eshopu mne zaujalo - "Rozhodli jsme se jít cestou mnoha menších edic a stařit whisky v různých sudech, které jí dávají specifickou chuť a vůni." Byť to na první pohled může znít divně, je třeba si uvědomit, že se jedná o novou malou palírnu a tak cesta ke core whisky by byla velmi složitá. Takže ano, budeme se spíše setkávat se single barrel edicemi.

Typy

První informace o začátku destilace whisky jsou uváděny na konec roku 2015, s tím, že první whisky je slibována na rok 2018 (logicky konec roku 2018, začátek roku 2019). Nakonec bylo vše o necelý rok posunuto (ona sice první whisky byla vypálená v roce 2015, začátky jsou pomalé, takže větší množství bylo vyrobeno až v roce 2016). Na konci roku 2017 byla stočena limitovaná edice mladého destilátu Single Malt Spirit ve stáří 1 rok (destilovaná v roce 2016) označená jako History begins (Historie začíná). Stočena byla ze sudu číslo 1 o síle 59,8%. V roce 2018 byl stočen dvouletý destilát Single Malt Spirit ve stáří 2 let (destilovaný v roce 2016) označený jako History continues (Historie pokračuje). Stočen byla ze sudu číslo 2 o síle 58,7%. V roce 2019 byla stočena třetí verze - tříletý destilát Single Malt Spirit ve stáří 3 let (destilovaný v roce 2016) označený jako History has new course (Historie má nový směr). Stočen byla ze sudu číslo 2 o síle 56,9%.

Svach´s Old Well Single Malt Spirit 1letý History begins (Historie začíná) 59,8%Svach´s Old Well Single Malt Spirit 2letý History continues (Historie pokračuje) 58,7%Svach´s Old Well Single Malt Spirit 3letý History has new course (Historie má nový směr) 56,9%

24.10.2019 uvedli na trh svojí první whisky a širší veřejnost se s ní mohla seznámit začátkem listopadu na WhiskyLife Praha 2019. Všechny své whisky označují jako Original Single Malt Bohemian Whisky. Hned v první vlně uvedli 7 různých whisky s různými finishi: Old Well Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 42,4%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3%.

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%

V roce 2019 vyšla také první z výše zmíněné edice Páni z Růže Old Well Red Rose 63,4%. V únoru 2020 byla vydána speciální edice Petr Vok Triple Wood 51,9% pro členy klubu. V červnu 2020 doplnila řadu růží Old Well Green Rose 58,7%. V říjnu 2020 šlo na trh plnění původně určené pro Whisky Festival v Malé Morávce - Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%.

Svach´s Old Well whisky Red Rose 63,4%Svach´s Old Well whisky Green Rose 58,7%Svach´s Old Well whisky Petr Vok Triple Wood 51,9%Svach´s Old Well whisky Drunk Cats on the Road 48,4%

Koncem roku 2020 byla vydána (celkem v tichosti) 2nd Release whisky (jedná se o nové vydání whisky, se kterými přišli na trh v roce 2019 a již byly skoro komplet vyprodány) - Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3% (obě sherry - stejně starý destilát ( přes 3 roky ), jako u prvního vydání first fill Sherry Pedro Ximénez, ovšem jiný sud), Old Well Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3% (o rok starší destilát ( přes 4 roky ), první plnění sudu, ovšem je zde znát přechod k britskému více nakouřenému sladu), Old Well Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9% (o rok starší destilát ( přes 4 roky ) jedná se o kombinaci prvního a druhého plnění sudu), Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3% ( zde je posun jednoznačně největší, oproti prvnímu vydání si toto druhé poleželo o rok déle v sudu po bourbonu a následně rok po Lahroaig 10yo). Zatím tam není Virgin Oak, která ještě dozrává v sudu a uvažuje se o ní až během roku 2021 (nakonec byl až v březnu 2022, viz níže). A nebude tam Laphroaig 42,4%. Je třeba si uvědomit, že jejich whisky jsou single barrel a tak i když tyto whisky jsou vyrobeny stejným (podobným) postupem, tak se budou od těch původních lišit (osobně bych to na jejich místě více zdůraznil, takto to může přinést nedorozumnění, že člověk bude překvapen, že to je jiné, než byly verze z roku 2019). Je to zase možnost pro zajímavé srovnání obou vydání.

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 2nd Release 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 2nd Release 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 2nd Release 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 2nd Release 51,9%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 2nd Release 46,3%

Začátkem března 2021 šla na trh sada miniatur Single malt whisky bourbon barrel 3yo, + Mizunara finish ukazující vývoj nenakuřované single malt whisky, která nejprve zrála 3 roky v sudu po americkém bourbonu, a poté byla přečerpána do virgin sudu z dubu MIZUNARA z bednářství Ariake Sangio, Japonsko. Máme možnost porovnat a sledovat vývoj destilátu, který po 3 letech opustil sud po bourbonu Old Forester a následně zrál po dobu 3 měsíců, poté 6 a na závěr 8 v Mizunara sudu. Jako bonus u toho byl New make z ječmene Golden Promise. (o Mizunaře více o kousek níže.) Tato sada je předzvěstí vydání letního Distillery edition, kde bude destilát, který zrál 3 roky v sudu po americkém bourbonu a 12 měsíců v sudu z dubu MIZUNARA.

1. dubna 2021 šly na trh české blended malt whisky (myslím si, že úplně první české blended malt). Lukáš Andrlík ze Svachovky a Mirek Motyčka z Jelínka zkusili spojit dvě whisky: Old Well a Gold Cock. Gold Cock dodal roky a zkušenosti a Old Well mladou energii a sílu. Vyměnili si 80 litrů destilátu z dvousetlitrových sudů a výsledek tak zůstal z většiny původní, ale s pořádnou dávkou jiného, cizího elementu. Whisky Gold Cock je z roku 1999 a symbolizuje zkušenosti a vyzrálost. Old Well zastupuje mladou dravost, divokost a ambice s peated whisky z roku 2017.
Láhev ze Svachovky nese název Gold Well a obsahuje 6 dílů (120 litrů) Old Well 2017 a 4 díly (80 litrů) Gold Cock 1999. Následně se whisky scelila na Svachovce v sudu po bourbonu, tedy v původním sudu, kde whisky ležela, po dobu 4 měsíců. Po společných diskuzích a ochutnávkách dospěli k variantě 51,5%
Prohodili si nejen kus obsahu, ale také část názvu a vznikly dvě různé whisky - Old Cock a Gold Well.

Už (léto 2022) zraje nová várka těchto whisky.

Gold Well 51,5% a Old Cock 51,5%Gold Well 51,5%Gold Well 51,5%Etiketa Gold Well 51,5%zadní Etiketa Gold Well 51,5%Old Cock 51,5%Old Cock 51,5%

Koncem června 2021 se uskutečnil odložený odložený sraz milovníků whisky na Svachovce 2021 a na jeho počest byla vydaná whisky Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8% s šílenou etiketou, která odrážela předchozí šílenou "covidovou" dobu. Jedná se o kombinaci dvou sudů po bourbonu a sudu pro francouzském víně Sauternes, stočeno bylo 465 láhví. Začátkem srpna 2021 šla na trh další verze Svach´s Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3%, tentokrát se jedná o sudy po Laphroaig Quarter Cask, existuje ve dvou verzích etiket. Na první je použita původní etiketa Aged in Laphroaig Barrel 46,3% a doplněná poznámkou Quarter Cask a na druhé (novější) je Aged in Laphroaig Quarter Cask Barrels 46,3%. V srpnu 2021 byla na Skotských hrách Sychrov představena nová whisky Old Well Kagor & Bourbon Barrels 57,4%, která zrála nejprve 30 měsíců ve 4 sudech po víně Kagor o objemu 50 litrů a poté se přečerpala do sudu po bouronu Maker's Mark o objemu 200 litrů, kde zrála dalších 12 měsíců. Jedná se o limitovanou edici vydanou ke 20.výročí Skotských her Sychrov pro členy klubu Whisky & You. Omezený počet láhví byl nabídnut na hrách, následně byla nabídnuta členům klubu a zbytek láhví šel do volného prodeje. Celkem bylo 389 láhví. 19. září byla vydána první česká whisky, která dozrávala v japonském dubu Mizunara - Svach´s Old Well Mizunara Oak Cask Finish 54,8%. Zrála tři roky v sudu po bourbonu a 12 měsíců ve virgin sudu z dubu Mizunara o objemu 250 litrů. Stočeno bylo 530 láhví.

Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Quarter Cask 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Quarter Cask Barrels 46,3%Old Well whisky Kagor & Bourbon Barrels 57,4%Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%

Na únorovém 2022 setkání na Svachovce byla představena další whisky z edice Pánů z Růže - Old Well Silver Rose 53,5%. Whisky zrála nejprve v sudu po bourbonu a následný dvouletý finish probíhal v sudu z vinařství Sonberk, v kterém 5 let nazrával Ryzlink Rýnský výběr z cibéb ročník 2014. Jedná se o sladké, opulentní víno, které propůjčilo sudu ty nejlepší vlastnosti. Zvolili trošku netradičně whisky, u které byl ječmen sušen nad doutnající rašelinou, jedná se tedy o kouřovou whisky. Sladké tóny po „rýňáku“ a kouřové aroma, jdou skvěle dohromady. Celkem bylo stočeno 472 láhví. Začátkem března 2022 vydali na základě Ruské invaze na Ukrajinu limitovanou edici Old Well We are with you, Ukraine 48,5%, která byla vyrobena v počtu 100 láhví a celý výtěžek z prodeje bude odeslán na konto organizace Člověk v tísni (Výtěžek z prodeje v tomto případě znamenal vše, co obrželi za prodané láhve. Láhve whisky do tohoto prodeje poskytli zdarma, plus zaplatili dph a spotřební daň.). Whisky zrála 3 roky v sudu po bourbonu, následný roční finish je v sudu typu STR - zrepasovaný a znovu vypálený sud po víně, v tomto případě Banyuls. Existují (asi jen dvě) láhve této whisky v sudové síle 60,6,%. V první půlce března 2022 se do prodeje dostala i druhá edice Old Well Bohemian Virgin Oak 50,5%. Oproti ostatním etiketa nenese označení "2nd Release" a etiketa je od prvního vydání lehce odlišná. Zůstala ve stejné barvě, ale má jinak procenta a nese na sobě poznámku "Bařina Coopery". Na krabici již označení "2nd Release" najdete. Podle nich se jedná o nejvíce rašelinnou a nakouřenou whisky z portfolia Old Well. První zrání probíhalo v sudu po americkém bourbonu a následný finish v silně vypáleném sudu z bednářství Bařina.

Svach´s Old Well whisky Silver Rose 53,5%Old Well "We are with you, Ukraine" 48,5%Old Well "We are with you, Ukraine" Cask Strength 60,6%Svach´s Old Well whisky Peated Aged in Bohemian Virgin Oak Barrels Bařina Coopery 50,5%

Občas se dá narazit, ovšem spíše na fotku na internetu, než na láhev k ochutnání, na různá privátní plnění whisky Old Well. Neplatí to ale obecně, například Kagor pro Whisky & You byl dán i do běžného prodeje, tak Kagor pro Seznam.cz v běžném prodeji nepotkáte. Stejně tak nepotkáte v prodeji svatební Wedding Whisky pro Andy a Tomáše. O některých se dá tak maximálně jen zaslechnout. Pokud potkám alespoň fotku, tak ji sem přidám.
A vedle privátních plnění z palírny existují ještě fanouškovská plnění (nenapadá mě lepší slovo, jak to nazvat), kdy si dotyčný finishuje zakoupenou whisky doma sám.

Svach´s Old Well whisky Kagor & Bourbon Barrels Cask Strenght stočeno pro Seznam.cz 58,2%Old Well Wedding Whisky 50%zadní Etiketa Old Well Wedding Whisky 50%Old Well Private Finish


Jak šel čas:

2017:

History begins (Historie začíná)

2018:

History continues (Historie pokračuje)

2019:

History has new course (Historie má nový směr)
24.října - uvedení první whisky na trh: Old Well Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 42,4%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3%

Old Well Red Rose 63,4%

2020:

únor - Old Well Petr Vok Triple Wood 51,9%
červen - Old Well Green Rose 58,7%
říjen - Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%
konec roku - 2nd Release: Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3%

2021:

březen - set miniatur Mizunara
1.dubna - Old Cock, Gold Well
červen - Old Well Me & Whisky Gang 50,8%
srpen - Old Well whisky Aged in Laphroaig Quarter Cask Barrels 46,3%
srpen - Old Well Kagor & Bourbon Barrels 02.2018/08.2021 k 20.výročí Skotských her Sychrov pro členy Whisky & You 57,4%
19.září - Old Well Mizunara Oak Cask Finish 54,8%

2022:

únor - Old Well Silver Rose 53,5%
březen - Old Well We are with you, Ukraine 48,5%
březen - Svach´s Old Well whisky Peated Aged in Bohemian Virgin Oak Barrels Bařina Coopery 50,5% (2nd release)Hostem 6.dílu českého whisky podcastu Whisky Essence vysílaného 22.6.2021 byl Vašek Cvach a Lukáš Andrlík.

6. díl českého podcastu o whisky s Vaškem Cvachem a Lukášem Andrlíkem


10., 11. a 12. díl podcastu O pití se natáčel na Svachovce.

#10 Vašek Cvach: Svachovka (Kouzelné místo, kde se vyrábí pivo, whisky, pálenky, likéry i pralinky)

#11 Miloš Pokorný: Pivovar Glokner (Kde vařil, jaká piva rád pije, pivo vs. sladinka na whisky)

#12 Lukáš Andrlík: Old Well whisky, ovocné pálenky stařené v sudech a sezónní gin


Když přišli na trh, tak jsem komentoval sedm najednou uvedených verzí. - Na jednu stranu je tolik verzí celkem nepřehledné, na druhou stranu to větší množství verzí na začátku chápu. Na výsledek čekáte dlouho a vsadit na jednu kartu je riziko. Když jsem dělal před pár lety víno, tak jsem měl 8 různých verzí ve 4 typech sladkosti a to ho můžu dělat každý rok a na první výsledek čekám cca jen půl roku. Jen člověk dopředu neví, jak to dopadne. Už jsem taky polovinu vyléval, protože byla nepitelná.

Původní text (výše) jsem psal v době uvedení jejich whisky na trh, tedy říjen/listopad 2019. A stále si za ním stojím, jen trochu méně než tehdy. Pro člověka, který se whisky tolik nevěnuje, to je trochu zmatečné. Z tohoto pohledu si myslím, že jim tak trochu chybí core produkt, prostě - tohle je Old Well a když vás zaujala, tak tady máme ještě další zajímavé verze. Po návštěvě palírny v červenci 2020 to už tak jistě netvrdím. Ptal jsem se na core produkt, vlastně ho i časem plánují (taky to chce svůj čas), ale zajímavější je pro ně zkoušení různých možností dozrávání (prostě si s tím hrát). A po pár ochutnaných skvělých vzorků musím říct, že mají pravdu.

Zmiňovaný sud z Mizunary je uprostřed mezi Lukášem Andrlíkem (ten sympaťák vlevo) a mnou. Mizunara je japonský druh dubu, který vlastně vůbec není vhodný na sudy. Neroste rovně, nedorůstá takových výšek jako ostatní duby a jeho dřevo je silně porézní. Je velmi náročný na výrobu sudu, dřevo praská, špatně se ohýbá a tak je dělají jen nejlepší bednáři v Japonsku. Sudy z mizunary jsou mnohonásobně dražší než běžné sudy a navíc jsou vhodné spíše pro dlouhé staření whisky, než pro finishe. A tak whisky z tohoto sudu bude opravdu raritní a také se dá očekávat, že drahá.
A zajímavostí je také tloušťka stěn sudu v porovnání s klasickým sudem po americkém bourbonu (první kraj sudu vlevo je sud z mizunary, na druhé fotce (vpravo) je klasický sud po bourbonu). Je na co se hodně těšit a zcela právem jsou na tento sud hrdí.

Co jsem měl možnost ochutnat první verzi dozrávající v tomto sudu, tak to bude opravdu dobrá a zajímavá whisky. Sud jí dává celkem nezvyklé tóny a docela jsem měl problém ji popsat.


Moje návštěva Svachovky - 24.7.2020


Z webu Old Well Whisky (oldwellwhisky.cz) o sudu z japonského dubu Mizunara:
Nejvyšší možné vzrušení, plánování strategie a „mazlení“ se s dubovým sudem právě probíhá v unikátním sklepu Destilérky Svach. Dorazila velká vzácnost z vyhlášeného bednářství Ariake Sangyo. Celý whisky team a zvláště distillery master Lukáš po ní již dlouho toužili.
A proč je to taková rarita? Pokusíme se shrnout jakýmsi srovnáním:
Tradice bednářství v Evropě existuje více než 2000 let. V Japonsku se zhotovují sudy asi 100 let. Japonci přebrali tradiční výrobu, zdokonalili ji a výrobek perfektně přizpůsobili svým poměrům a potřebám.
Mizunara je nativní dub, roste pouze v Japonsku. Oproti evropskému nebo americkému dubu nemá přímý růst. Jeho dřevo je zkroucené a má vysoký obsah vody, což je velká komplikace pro výrobu sudů. O této vlastnosti vypovídá i jeho jméno. „Mizu-nara“ se překládá jako „vodní dub“. Prodlužuje se tedy doba sušení dřeva. Než se materiál může zpracovat, smí mít zbytkovou vlhkost maximálně 14%. A protože dřevo kmenů není „rovnoleté“, ale spíše uzlovaté a různě zkroucené, těží se pro výrobu sudů až ve stáří 200 let. Všechny tyto důvody činí z mizunary vzácnost a drahou surovinu. Její zpracování není jednoduché a dostupnost velmi složitá. Japonsko si své „sudové lesy“ velmi dobře hlídá, nezřídka se stává, že těžba je omezena nebo úplně zastavena. Dub je postupně dosazován a na vzácné kmeny si „sáhnou“ jen velké a vyhlášené palírny. Mizunara se obchoduje na speciálních aukcích a ceny této suroviny letí závratně vysoko.
Pro milovníky whisky jsou produkty ze sudů mizunara velmi vzrušující. Evropský dub má více tříslovin, americký dub zaujme vanilkovou notou, dub mizunara má zase nejnižší koncentraci taninu. Různé druhy dřeva různě ovlivňují konečnou chuť destilátu. Mizunara má na počátku velmi intenzivní účinek na vložený destilát a ty nejjemnější vůně a chutě se projevují až po dlouhém zrání. Je popisováno, že předává chuť jedinečně sladkou a kořeněnou. Aroma: koření, orientální kadidlo (Kara), santalové dřevo, kokos, vanilka.

Jaký vliv asi bude mít tento „cizokrajný“ sud na naši „Oldwellku“?


Poznej Whisky.cz - Na návštěvě v palírně Svach:


Lukáš Andrlík se s whisky Old Well zúčastnil i několika online degustací. Odkazy na některé z nich:

Degustace vzorků Old Well Whisky z dubu Mizunara (18.3.2021)

Whiskey Bar, který neexistuje - Degustace ze Svachovky! (26.3.2021)

O whisky ze Svachovky | Alkohol.cz na cestách po českých destilériích


Svachovka ve Whisky Bibli 2022

.

Webové stránky značky:

eshop:

Webové stránky výrobce:

FB:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Whisky ze Svachovky je na trhu furt krátce a navíc Lukáš Andrlík je člověk strašně tvořivý, takže furt zvládá něčím příjemně překvapovat. Byť moje první setkání s jejich whisky nebylo zrovna povedené (na trhu jsou tak krátce, že si to člověk ještě pamatuje), tak musím říct, že si tu reputaci velmi dobře napravili. Mně se jejich whisky a jejich směr líbí, byť občas mám výhrady k ceně za láhev. A to, co jim tam vzniká, tak si stejně koupím, protože i když draho, tak u některých mám pocit, že za to stojí. A byť zrovna já si na patriotismus moc nehraju, tak zatím si stále myslím, že stojí za podporu a věřím tomu, že tuhle důvěru nezklamou.
Lukášův přístup vůči české whisky komunitě je velmi vstřícný, dozvíme se spoustu věcí, až mám někdy pocit, že je to trochu na škodu. Komentoval jsem to u whisky ze sudu mizunary, která byť ještě zrající, patří asi k nejvíce komentovaným whisky z této palírny.
Ochutnávaly se vzorky ve vývoji (ještě jsem se k nim nedostal), ochutnávalo se při setkání a zazněly různé reakce a hodnocení. Občas jsem měl dojem, že vyznívaly trochu špatně. Už při prvním hodnocení vzorků se ozývalo, že starší jsou horší. Nebo přesněji řečeno, ne horší, ale chutnaly méně. Ochutnával jsem aktuální a líbil se mi. Je tam výraznější dřevo než bylo zpočátku, ale nemyslím si, že je to na škodu. Jedna věc, co měl první vzorek, tomu chybí a to je WOW efekt. Tenkrát to byla poprvé ochutnaná mizunara, úplně nové vůně a chutě, které jsem neměl k čemu přirovnat. Ale já nevím, jak má chutnat whisky ze sudu mizunara a co je vlastně ta "správná" chuť. Ale mě se líbila, hodnotíme něco, co ještě není finálně nalahvované a byť je to strašně fajn, že občas můžeme ochutnat věci ve vývinu, tak je to občas taky na škodu a kecáme do toho víc, než je zdrávo.
Tady mám taky velký skluz v neochutnaných vzorcích a lahvičkách. Už se na ně těším.

Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma je prostě lehkej Laphroaig - kouř, rašelina, nemocnice. Co bysme čekali jiného :) Tedy spíše jako něco navoněného Laphroaigem. A ještě trochu rušivá dezinkenkční lihovost. Chuť je do lihova, silná alkoholová, prázdná, nevyzrálá. Aroma navnadilo více. Dezinfekční lihovost, ostrá. V dokončení malinko štípne a rychle zmizí, odpovídá prázdnosti chuti. (1.11.2019-WLP2019)
Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma - výrazná lihová jódová nemocnice, to voní jak čistý destilát, ten sud už neměl kromě Laphroaigu co dát, nelákavé aroma. Chuť za aroma moc nezaostává, je znatelně silnější než ta verze s méně procenty alkoholu, je to jak hodně naředěný Laphroaig říznutý lihem, díky síle a menší naředěnosti (oproti té druhé verzi) má ty zbytky Laphroaigu výraznější. Víc kouře a rašeliny, méně nemocnice. V chuť lehce sladký nástup. Jinak prázdná, naředěná a okolo toho protékající nicota. Tvrdit mi někdo, že je to 1letý naředěný Laphroaig, tak mu na to i skočím. Dlouho doznívá. (2.11.2019-WLP2019)

Jak můžeme na různých whisky vidět, co všechno si vzaly při zrání ze sudu - ze dřeva, z vypalování dřeva, z bournonu/sherry/porta/rumu/.. a tak různě co tam předtím zrálo, vidíme rozdíly, když stejný základ dozrával v sudech po různých věcech. Tak tady vidíme, že si ta whisky předtím vzala ze sudu všechno, že ho vycucala do poslední chutě a v pórech dřeva už zůstaly jen zbytky té whisky. Ten sud jí už neměl co dát a když vám nikdo nic nedá, tak prostě nemáte nic a vaše kapsa zůstane prázdná. A tak ani tato whisky už od sudu nedostala nic a dostala z něj jen pár kapek Laphroaigu. Škoda. I 5letý Laphroaig lahvovaný od Signatory pod názvem Islay pro italský trh byl zajímavější, bohatší a živější. Tohle shrnutí platí v základu bohužel pro obě plnění.

Ale jak se říká: jedna vlašťovka jaro nedělá nebo jedna ruská vlašťovka zimu ještě nedělá. Ani dvě. To že se mi jedna/dvě jejich whisky nelíbily neznamená, že odsoudím šmahem všechny, takže ostatní (kromě těchto dvou) jsem zakoupil v miniaturách k pozdějšímu ochutnání doma. Až ochutnám všechny, tak teprve můžu vynášet nějaké soudy o značce, tedy přesněji řečeno, můžu říct svůj názor.

Doplnění (červenec 2020) - Není Laphroaigům konec a to je dobře. Protože další whisky dozrávající v sudech po Laphroaigu je skvělá. Trochu jsem se toho bál, když jsem slyšel, že je to nová verze z těchto sudů a to i když jsem byl ujišťován, že je to lepší, ale chuťové pohárky si zamlsaly a na tváři se vyloudil úsměv. Ano, je to opravdu podstatně lepší. Teda ne, není to jen podstatně lepší, je to přímo skvělý. :)

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%:
Aroma je příjemné, celkem jemné a zaoblené. Výrazné dřevo, ovoce, jemný závan vánočního těsta, ale čerstvé dřevo dominuje. Sladká lesní chuť, taková ta chuť co vás napadne, když v lese cítíte sladké lesní plody, provázená ale lehkou štiplavostí, která to zastíní. Dokončení příjemně doznívající, hladké, dozvuky lesa a vánočního těsta.
Celkově je to příjemně pitelné, ale je to ještě mladé. Je to z toho cítit. Nemá to new-make závany, to ne, ale ještě by to chtělo uzrát do většího charakteru a komplexnosti. Na tříletou whisky dobrý.

S mladou holkou jdete na procházku do lesa. Les krásně voní, slunce probleskuje korunami stromů, vane příjemný vánek. Sedáte, spíše leháte si po korunami stromů. Krásné, jak z romantického filmu. Jenže v tom filmu je neštípe suché jehličí, zem není vlhká a studená a ta holka se netváří jako mladé tele, protože má ve scénáři napsáno jak se má tvářit. Život prostě není jak romantický film a když si na něj zkoušíte hrát, tak to prostě občas skřípe. Krásná atmosféra lesa trochu vyvanula, ve filmu to mají jednodušší - střih a jde se dál. Ale i když ta holka byla dneska trochu rozpačitá, tak by bylo škoda ji opustit, má potenciál být časem lepší a lepší. (8.12.2019)

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Nalil jsem ji do skleničky a než si připravil psaní, tak jsem jí chvíli nechal uvolňovat vůně. Nestrkal jsem do ní frňák, jen seděl nad ní. Nejdříve ke mně došlo ovoce, pomeranče, citrusy s trochou dřeva a lesa. Pak se rozlila vůně vánočního těsta. Když si přivoním blíže, tak dominuje čerstvé dřevo, doplněné o ovoce, jablka. Sladká chuť lesních plodů, lesního dřeva, ale zazděná štiplavostí ostrého dřeva. V dokončení příjemně doznívají ty sladké chutě lesa a dřeva. V úplném závěru mi opět doznívá i to vánoční těsto. Popíjí se to dobře, ale je mladá, ještě by trochu měla víc vypilovat a zvýraznit charakter a trochu obrousit ty špičky. (27.1.2020)
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%:
Ochutnával jsem je s odstupem dne. Aroma této je těžší než u verze s méně procenty. Výraznější, dubové, sherry, těžká pomerančová kůra, stále zůstalo příjemně zaoblené. Těžké, ale příjemné. V chuti je víc procent znatelně znát. Sladká lesní chuť zůstala, lesní med, nádech pomeranče, sušší než předchozí verze a opět provázená štiplavostí. Vše v chuti je výraznější. V dokončení je výrazná ta štiplavost, přecházející do suchosti a čerstvého závanu větrového bonbonu.
Celkově je to příjemně pitelné jak ta předchozí verze, není tam cítit ta mladost, působí dospěleji a výrazněji. Ale chtěla by ještě trochu dozrát, zaoblit se a zkomplexnit. (9.12.2019)
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%Aroma je podobné verzi s méně procenty, ale těžší, zaoblenější, působí bohatším dojmem, výraznější, ovoce, těžké pomeranče, dřevo, těžká vůně lesa po dešti, vlhké lesní hlíny, sherry, tóny vánočního těsta. Aroma příjemně hutné a těžké. Je to taková čuchací bonboniéra, docela dobře se užívá a voní. V chuti je více znát, projevuje se větší silou, ale v chutích se spíše zaoblila a znevýrazněla, stále tam zůstala sladlá lesní chuť, dřevo, těžší pomeranče a sherry a opět zakončená lehkou štiplavostí dřeva, ovšem ne tolik výraznou jako v předchozí verzi, takže ne tolik zazdívající. V aroma je tato verze bohatší oproti předchozí, chutově trochu znevýrazněla, ale současně je její chuť silnější. Dokončení se nese trochu v suchosti a závan větrového bonbonu. Taky příjemné popíjení. (27.1.2020)
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%:
Těžké ovocné aroma. Intenzivně vonící ovoce v dřevěné míse z tmavého dřeva a obě vůně se mísí dohromady. Pomerančová kůra, parfémovaná. Chuť je silná, těch skoro 52% neskrývá, lehká sladkost ovoce, lesní, tráva. V závěru chuti si zaštípe a ta šptiplavost mi zůstala i v dokončení, docela dlouho, až mi začal nepříjemně dřevěnět horní ret. Přitom v chuti i v závěru se chvílema objeví hladkost a hebkost, které bych si tam přál víc.
Celkově to jde, delší pobyt v sudu by jí mohl ještě přidat trochu té hladkosti a hebkosti, která by se mi tam líbila víc, možná i naředění na méně procent.

Tak proč to nezkusit: Pár kapek vody krásně zaoblilo, vyhladilo a zesmetanovatělo aroma. Zůstalo mu bohaté ovoce v dřevěné míse. Chuť také zjemnila, jakoby se koňakově zaoblila, už nepůsobí tak silně, sladkost ovoce, sladkost lesa. Závěrečné štípání zůstane a zmírnilo se. Teď se to pije lépe. (8.12.2019)

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Těžké ovocné vinné aroma. V prvním dojmu mám těžké trochu sladké víno, postupně se přidává ovoce, citrusy a dřevo. Na stole ve dřevěné (tmavé těžké dřev) leží čerstvé ovoce, pomeranče, pomerančová kůra a vedle toho se ve vzduchu vznáší vůně težkého červeného vína vylitého na dřevěném stole, kde se jeho vůně mísí s vůní dřeva. Aroma je hodně těžké a intenzívní, dá se čuchat, když chcete velkou vlnu do nosu, pak je i příjemné, pokud chcete něco jemnějšího, tak už vám tolik příjemné nepřijde. Chuť je podobně silná a intenzívní, alespoň v prvním dojmu. Nese si jen lehký nádech vína, doplněný sladkostí ovoce, trávou a dřevem, až asociace lesa. Dokončení mi přišlo trochu parfémované, až lehce umělé s lehkou štiplavostí, ze které dlouho lehce brní horní ret. Jinak v dokončení trocha zbytků té sladkosti ovoce z chuti.

Pár kapek vody (víc než pár) aroma příjemně zjemnilo, zaoblilo, zesmetanovatělo, zůstalo tam lehké víno, ale už ne tak těžké, díky tomu více vyniklo sladké ovoce v dřevění míse, které taky zjemnnělo. Na jednu stranu aroma získalo na jemnosti a příjemnosti, na druhou stranu se začlo ztrácet v obyčejnosti. Chuť zjemnila také, více vyniklo sladké ovoce, doplněné lehkými tóny vína a sladkými lesními tóny. Dostala koňakovou zaoblenost. Štiplavost v dokončení zmírnila, už jen lehká, horní ret si nestěžuje a díky tomu více vynikne v závěru sladké dokončení a lesní tóny.
Celkově zajímavá whisky, jen jí chybí průnik mezi těma dvouma stavy. Bez naředění je velmi intenzívní a ovlivněná tím vínem, ta intenzivnost jí trochu ubírá, ale přidává jí na zajímavosti a odlišitelnosti. Po naředění je z ní velmi příjemně pitelná whisky, ale zase přišla o tu odlišitelnost. První půlka sklenice bez naředění, druhá s pár kapkami vody a poskládá se vám velmi příjemný zážitek. (26.1.2020)

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Poznámky z ochutnávky v roce 2021:
Aroma bylo hodně výrazné, napřed bych si tipnul na výrazné sherry, svěží, ovocné, ovocný sad. V chuti už bylo jasné, že to není po sherry. Přezrálé ovoce z ovocného sladu, hutná ovocnost. V dokončení doznívá ovoce a tóny dřeva. Celkově velmi dobrá whisky, ovocně hutná, působí vyzrále, mladost tam není cítit. (27.10.2021)
Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%:
Hned první dojem aroma je kouř, sladkost výrazně nakouřeného sladu, vůně čaje (díky nápovědě), lakované dřevo. Chuťově je zajímavá a pestrá. Začíná sladově, přechází do sladka, perník, marcipán a do toho výrazně nastoupí kouř, který převezme vládu. Dokončení je kouřové, sladkost výrazně nakouřeného sladu z vůně si to i uzavře. Pár kapek vody: Aroma výrazně zjemní, ustoupil kouř, jakoby se otočil vítr na druhou stranu nastoupila rašelina a zemitost, staré dřevo. V chuti více vynikne sladkost a marcipán, nástup kouře je pozvolný, díky vodě trochu naředěný, ale i tak dosáhne vysoko. Dokončení spíše suché, jako by ta voda většinu spláchla, jen lehký náznak nakouřeného sladu.
Tohle bylo dobré pití, ta se mi fakt líbila. Měla svoje bez i s pár kapkami vody. Ta nakouřenost se tam krásně ukázala, v sudu dobře dozrála, ani ta mladost tam není moc cítit. I když, je to hodně o kouři, trochu jí chybí to okolo. Ale zatím od nich asi nejzajímavější a nejlepší (ještě nejsem úplně na konci, tak uvidím, zda si to udrží).

Z kouře ohně vystoupí hezká holka. Tváře umouněné od popela, ale kominík to není. Je hezká, ale princezna to není. Stojíte těsně u ní a cítíte kouř, který ulpěl na její kůži v jejích vlasech. Na rtech cítíte jak se sladkost její kůže a rtů mísí kouřem, chutná to dobře. I po rozloučení cítíte tu chuť kouře, která vám ji připomíná. (8.12.2019)

Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Vůně se pomalu vznáší od skleničky a naplňuje svoje okolí. Krásně nakouřený slad, jen co přivoníte, tak už se vám i vybaví jeho chuť. Do toho se promíchavají tóny čaje a lakovaného dřeva. Kouř až chvílema jemně štípe v nose. V chuti se nejdříve přihlásí ten nakouřený slad, sladová sladkost míchaná s kouřem, pokračuje do perníku a marcipánu. Pak tuhle perníkářskou idylu utne opět výrazný kouř, který najednou vystoupá velmi vysoko, zprvu na vlně sladkého nakouřeného sladu a pak pálivostí ukáže svoji sílu. Tím všechno přebije a ukončí a pak už jen pozvolna plyne do dokončení, které se nese v jeho režii a jak ustupuje ta výraznost kouře, tak opět ukazuje sladkost nakouřeného sladu, chvílema se projevuje suchost kouře.
Pár kapek vody utlumí kouř v aroma, více se projeví rašelina, zemitost, čerstvá půda, staré dřevo, ustoupil kouř i nakouřený slad. V chuti v úvodu taky ustoupil nakouřený slad, o to více zbylo místa na perník a marcipán. Kouř se ale nevzdal a opět převzal závěr chuti, opět stoupá na vlně sladkého nakouřeného sladu, ovšem ne tak vysoko jako předtím a tak i to dokončení je takové mírnější, bez pálivosti kouře, jen tak lehce sladce kouřovo sladově doznívající. Kapky vody jí trochu ubraly na výraznosti, ale zase pro někoho tak možná bude pitelnější. Tak jako tak je to podle mne nejpovedenější whisky z této série. (26.1.2020)
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%:
Aroma nasládlé s trochou nakyslosti, rozinky, lehký kouř spáleného dřeva. Příjemné, dobře čuchací, příjemné pro zkoumání. Chuť koření, lehké kořeněné sladké ovoce, sladká, lehký ovocný kouř povalující se po patře. Dlouho doznívá, lehký ovocný sladký kouř a v záběru na ohni pečená jablka, tak správně připečená a navoněná kouřem.
Celkově se to taky dobře popíjelo, dobře čuchalo, dobře ochutnávalo. Příjemné a povedené pití. Řekl bych, že tahle to u mě vyhrála, překonala i včerejšího favorita. Ale aby jí ta sláva nestoupla do hlavy, tak to sice vyhrála, ale na nákup celé láhve to ještě není.

Pro ženské přirovnání jí ale něco chybí. Moje fantazie nenahodila asociaci ani vzhledovou, ani situaci. Dobře se pije, je z ní dobrý pocit, dobře se vychutnává, ale nemá to, čím bych si ji zapamatoval. (9.12.2020)

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Aroma kombinující sladkost s nakyslostí, rozinky, víno, lehké dřevo. Po chvíli odvětrání, přibude vůně švestek (slivovice). Chuť je kořeněná. Kořeněné ovoce, sladké ovoce s kouřem, sládký ovocný kouř, lehce ty sladké švestky, co byly v aroma. Toho portského až tolik nechytla. Dlouhý dozvuk, trocha toho ovocného uzeného kouře, načouzená, na ohni opečená jablka. Déle doznívající kořenitost a trocha závěrečné suchosti.
Je to příjemné pití, ale zatím mladé a nijak moc hluboké. Ani teď mi to nedalo žádnou asociaci pro přirovnání. (25.1.2020)
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Poznámky z ochutnávky v roce 2021:
V aroma jsem měl lehký kouř, hodně ovocné porto, vůně byla příjemná a hutnější. V chuti příjemná ovocná sladkost, trochu do jablek, postupně se začala projevovat její mladost. V dokončení opět lehký kouř, dřevo, ovocná sladkost trochu opečených jablek. Celkově příjemná a fajn whisky. Je tam sice ještě cítit její mladost, ale také mladá svěžest. (27.10.2021)
Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%


Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Quarter Cask Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Quarter Cask Barrels 46,3%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2021:
V aroma se ten Laphroaig teda nezapře, je tam velmi dominantní a jen v pozadí mám ovocnou sladkost. V chuti je jeho vliv také dost výrazný. Nádech kouře s ovocností, při dalších se více projeví sladkost s kouřem v pozadí. Příjemně se to popíjí, hezky ukazuje rašelinu, má svěží mladost. V závěru doznívá kouř s rašelinou.
Když jsem to zkusil s přinesenou hořkou čokoládou, tak mi whisky ukázala větší hloubku a více vynikne rašelina a dřevitá ostrost.
Celkově ale souhlasím s tím, že budou končit s dozráváním v sudech po Laphroaigu, protože i když je to povedená whisky, tak to hodně přebíjí charakter té původné Old Well, což je škoda. (27.10.2021)

Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2021:
Po nalití vzduchem zavoní Laphroaig, ovocnost, slanost, zemitost, kouř rašeliny, sladký kouř. V chuti výrazný vliv Laphroaigu, rašelina, zemitost, sladkost, nakouřenost, působí to svěžr a mladě (v dobrém smyslu slova). V závěru doznívá kouř s rašelinou. Pije se to ok, ale nic zvláštního to nepřináší. (16.11.2021)

Svach´s Old Well whisky Peated Aged in Bohemian Virgin Oak Barrels Bařina Coopery 50,5% (2nd release)Svach´s Old Well whisky Peated Aged in Bohemian Virgin Oak Barrels Bařina Coopery 50,5% (2nd release):
Nalil jsem si a než jsem se dostal k čuchání, tak se mi tu začal vzduchem vznášet kouř. Příjemná vůně hořícího ovocného dřeva, sladkost opékaného ovoce. A to jsem si ještě nepřivoněl, skleničku mám jen na stole před sebou. Když přivoním blíže, tak se jasně ukáže sladko-kyselost nakouřeného sladu a výrazná vůně dřeva. Dřevo ovšem rychle nahradí sladká těžká vůně přezrálého ovoce a pak se mi tam postupně začne ukazovat vanilka, perník s trochou marcipánu a uzavírá mi to příjemná vůně vlhkého dřeva. V chuti hladivý kouř s marcipánem, sladká vlna na sobě nese kouř, který od ní chytil tu sladkost, až do medovitosti. Při dalších doušcích se mi ta sladkost ještě více rozvíjí, trocha nakouřeného medu, až lehce přiuzeného. Ten med je tam fakt výrazný, ale na chleba jí nebudu zkoušet mazat. V dokončení hřejivě doznívá nakouřený med a opět se mi vrací perník s marcipánem.
Tohle je hodně příjemný popíjení, má to na mě ten sladký efekt - tak dobře, ale teď už fakt poslední sladkost a pro dnešek to stačilo, teda tou poslední jsem myslel tu co si dám teď a ne tu u které jsem to říkal.
V brzké době si dám double virgin (tím myslím dvě tyhle whisky, na dvě mladé panny jsem už moc starej) - první a druhé vydání a hezky spolu. (10.3.2022)

Stará bába jede, stará bába jede s marcipánem.
Starý dědek za ní, starý dědek za ní s tulipánem.
Ona odhchází, on jí nadchází,
ona do komína, on jí napomíná ať neblázní.
:)

Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 2nd Release 46,3%Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 2nd Release 46,3%:
V aroma je to klasická příjemná sheriofka, čokoláda, ovocnost, tmavší těžší pomeranče, taková správně středně těžká. Postupně mi tam začínají vylézat lehčí tóny vánočního těsta, trochu s nádechem vanilky, oříšků a mísy ovoce. Příjemně čuchatelná klasická sherry whisky. Chuť přináší co slíbilo aroma. Příjemné sherry tóny, ovocnost, čokoláda, oříšky, kandované ovoce, na patře zprvu lehká štiplavost, ale jak se v puse postupně naředí, tak se změní v celkem hladivou smetanovost. V dokončení čokoláda s pomeranči a oříšky. A doznívá mi tam nádech lehkých bylinek s čokoládou a lehkým kořením (je to teda něco jiného, ale zatím jsem nepřišel na jiné pojmenování).
Prostě, jak jsem říkal po prvním přivonění - klasická příjemná sheriofka. (21.3.2022)
Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 2nd Release 46,3%Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 2nd Release 46,3%:
V aroma nejdříve znatelný kouř, co obklopil celé okolí skleničky. Když se jí nechal čas k vydýchání, tak se tam stále výrazně ukazuje, ale už také pustí ke slovu další vůně. Nahoře se vznáší lehké porto, kombinující ovocnou sladkost zralého ovoce a lehkou nakyslost ještě nezralého, trocha spáleného dřeva, sladký ovocný kouř. Není to tak jasné aroma jako u Sherry Barrels, ale je zajímavější tím, jak se různě vyvíjí, kombinuje a nutí člověka zapojit fantazii. Teď tam mám těžší vůni tmavých růží (teda možná vůbec netuším jak voní, ale přesně tohle mě napadlo). Končím čuchání těžší ovocnou sladkostí, trocha jablek a trocha švestek v dřevěné míse nedaleko ohně v krbu. V chuti sladkost, ovocnost, trochu do zralých jablek, ale hodně načichlých kouřem, nakouřený slad, lehké koření, které vše doplňuje, jablka dostávají opečený nádech (ještě je zima, abych si venku v krbu rozdělal oheň a opekl jablko). V dokončení mi doznívají ta lehce načouzená a lehce opečená jablka, tedy lehký kouř, ovocnost, ovocná sladkost, pak ještě zůstává již vystydlé ohořelé dřevo. Jo, bylo to fajn.

V aroma byla hravější, v chuti předvedla dobrý výkon, finish tam nepřebral otěže, což je dobře. Je to ještě mladá, hravá holka, lekce flirtování a svádění už má zmáknuté, ostatní zvládá dobře, takže po ní zbyde hezká vzpomínka, ale více člověka zaujal ten úvod. Ale bylo to fajn, tak zas někdy příště. (21.3.2022)

Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 2nd Release 51,9%Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 2nd Release 51,9%:
V aroma pořádná ovocná nálož, těžší sladká vůně celého koše zralého ovoce (různé a různé druhy), pak se tam začne více prosazovat pomerančová kůra se svým výrazným aroma až trochou té hořkosti, když ji rozlomíte, ale to vše odspodu hladí tekoucí čokoláda. Mísí se mi tam vůně dřeva lehce navlhlého trochu rozlitým červeným vínem, až mi to připomnělo moje bezinkové víno. Aroma je krásně hutné, jen si ho ukusovat. V chuti přijde hutnější vlna sladké ovocnosti s čokoládou, lesní ovoce, přidává se další ovocnost, opět se tam trochu více prosazují pomeranče. V dokončení hutnější ale smetanové pohlazení, s doznívajícím lesním ovocem a čokoládou.
Hmmm, mňam, to byl dobrý hutný dortík před spaním, ještěže nedržím dietu.

S tebou mě baví svět, má sladká Emčo, já bych tě láskou sněd, má sladká Emčo. Hlavně v noci. (21.3.2022)

Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 2nd Release 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 2nd Release 42,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 2nd Release 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 2nd Release 51,9%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 2nd Release 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Quarter Cask 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Quarter Cask Barrels 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Peated Aged in Bohemian Virgin Oak Barrels Bařina Coopery 50,5%


Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%:
Aroma je velmi příjemné. V úvodu přivítá čistý kouř ze dřeva, který ovšem rychle odvane a dovolí, aby se projevily další vůně. Aroma je celkem hutné, těžké, převaluje se u hladiny, kouřová sladkost až do medu, výrazné vinné tóny a některé záblesky mi tam připomenou i portské, těžké ovoce, ořechy, příjemně se čuchá, není agresívní. Je dost komplexní, nic tam výrazně nevyčnívá, působí celkově dobře. V chuti jako první upoutá kouřová sladkost, sladké ovoce, nádech sladkých švestek (nikoliv slivovice), tmavá čokoláda, ořechy, sherry. Chuť je celkem bohatá, dobře vyvážená, krásně se dá s whisky v puse pohrávat. V závěru se přidá závan kyselosti, ale doplněný o kouřovou sladkost z chuti, hořkou čokoládu a více vinných tónů, takže ta kyselost ničemu nevadí. Dokončení dlouho doznívá a postupně sládne a přidávají se mi tam zase ořechy.
Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%Celkově je to hodně povedená whisky, nemá uvedené stáří, lehce si můžeme spočítat, že jí moc let nebude, ale není to v ní cítit, i když jsem snažil zaměřit na projevy new-maku, tak tam nejsou (a to je dobře). Není moc levná, ale mám pocit, že jsem za ty peníze dostal odpovídající kvalitu. Až na ten skleněný špunt. Co je tohle nově sakra z módu? Blbě se to otvírá, cinká to a blbě se to zavírá, mám strach, abych to špatně nezavřel. Ale obsah je dobrý.
Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%Opilí kocouři po dlouhé cestě dorazili až ke mně. Naštěstí nezabloudili, nesešli z cesty a nenechali se cestou zlákat nějakejma kočkama. A teď tu opilí kocouři na cestě stojí na stole, stůl nestojí na cestě, ale u mě doma a oni už nejsou na cestě, protože dorazili až sem, ale vlastně jsou furt na cestě. No, prostě jsou tu. Jak starej tlustej už lehce vypelichanej kocour se rozvaluji v křesle a mlsně na ně mžourám. Nechám těch kočičin a jako správnej mlsnej kocour se jdu pustit do ochutnávání. Jak člověk stárne, tak zjišťuje, že je pro něj whisky lepší než mléko. Spokojeně si tu vrním jak kocour, což sice možná vypadá divně, ale občas se to stává. Musím říct, že to vůbec není pro kočku, není to žádné kočičí zlato. Je vidět, že to nevyráběli v Kocourkově, ale někde, kde ví co dělají. Podělit se o to s nějakou kočkou? Kdepak, tuhle smetanu si slíznu sám. Po chvíli ochutnávání tu už nebudou dva opilí kocouři, ale tři. (26.10.2020)
Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8%Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8%:
Aroma je velmi příjemné. Zprvu celkem dominantní kouř, který po krátké chvíli uvolní prostor i ostatním. Kouř, nakouřený a nauzený slad, který do toho ukazuje i svoji sladovou sladkost, lehké tóny koření a kouřem nauzený med. Mně se to líbí, ten kouř kombinovaný s kouřem uzeným medem - hořící včelín, ze kterého si odnášíte med. Postupem času během ochutnávání jsem ve vůni stále více vnímal víno čerstvě stočení se sudu, kdy má ve vůni ještě nádech toho nasáklého dřeva. V chuti více dominuje koření a kouř, sladkost ustoupila do pozadí. Z přineseného medu jste vyndali koření, které také načichlo kouřem a zůstalo na něm trochu té medové sladkosti. Postupně se k tomu přidává a s každým douškem více ukazuje vliv sudu po vínu a trocha té bourbonové vanilky. S dalšími doušky se mi napřed projeví nauzená sladkost, pak se zvýrazní koření s vínem a v dokončení jakoby se chtěli více ukázat ty bourboné sudy, sladkost s nádechem vanilky a zůstávající lehkou štiplavostí. Pije se to dobře, není to na hluboké dumání, ale vůní a chutí k diskusi se svým whisky gangem je tam dost.
Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8%Etiketa je teda šílená. Šílená etiketa po šílené "covidové" době, co je snad už za námi (alespoň to nejhorší, doufejme). Bez kontextu je to jen šílená etiketa, která by ve mně důvěru nebudila. Já jsem ovšem stará konzerva i když vím, že hezká etiketa (z mého pohledu) nezaručí dobrou whisky. Ostatně jak říkají holky - na vzhledu nezáleží, důležité je, když je uvnitř. Případně, co je uvnitř. A uvnitř, je to dobrý. (30.6.2021)
Old Well Kagor & Bourbon Barrels 02.2018/08.2021 k 20.výročí Skotských her Sychrov pro členy Whisky & You 57,4%Old Well Kagor & Bourbon Barrels 02.2018/08.2021 k 20.výročí Skotských her Sychrov pro členy Whisky & You 57,4%:
V aroma zprvu výrazné dřevo v kombinaci se sladkým těžkým ovocem, přidává se lakované dřevo. Vespod se už začínají ukazovat jemnější tóny, oříšky, smetanová hedvábnost, trocha čerstvého ovoce. Bude chtít nechat ještě chvíli vydýchat. Vydýchání jí znatelně pomůže. Vůně se krásně zaoblila, těžší sladké ovocné tóny s přezrálou třešní s dřevěnou polevou, smetanově hebce hladivá, čokoláda, v pozadí lehká kyselost citrusů a ještě pár vůní, které se mi tam mísí a nechtějí se nechat určit. Celkem příjemně se to čuchá, působí jemně i mohutně. V chuti úvodem sladkost s dřevitostí až lehce do štiplava, což je ale rychle nahrazeno vlnou chuti kombinující oříšky, ovocnost, jablka, koření, čokoládu a já nevím co ještě. Při každém doušku mě tam zaujme něco jiného, mám problém to popsat, jde to hezky dohromady a nemá smysl se v tom moc šťourat. Dokončení je na mě kořenitější, lehce sladce postupně doznívající, trocha dřevitosti.

Celkově se mi to líbí, ten Kagor tomu dal zase jiný směr vůně a chuti. Při popíjení se to nezdá, ale začínám cítit, že to relativně silnější, ta mladost tří let mi tam ani nepřijde. Když to dá člověk hned bez toho vydýchání, tak je tam ta drsná mladost a hrubost celkem znatelná. (30.8.2021)

Old Well Kagor & Bourbon Barrels 02.2018/08.2021 k 20.výročí Skotských her Sychrov pro členy Whisky & You 57,4%Porovnával jsem ji ještě s jinou whisky (ta pod ní) a dostala více času na vydýchání. A sakra jí to ve vůni prospělo. Jsem hodně nadšený, mandlovo-oříškové, višně v čokoládě, sladkost přezrálého ovoce, voňavé dřevo. V chuti mi zůstává podobně jako včera - úvodem sladkost s dřevitostí až lehce do štiplava, což je ale rychle nahrazeno vlnou chuti kombinující oříšky, ovocnost, jablka, koření, čokoládu a já nevím co ještě. Při každém doušku mě tam zaujme něco jiného, mám problém to popsat, jde to hezky dohromady a nemá smysl se v tom moc šťourat. Dokončení je na mě kořenitější, lehce sladce postupně doznívající, trocha dřevitosti. Teď podruhé mě fakt hodně dobře překvapila vůní. Další dojem z vůně (opět po dalším čase, než jsem se proochutnával a propsal až sem) je o převažujícím dřevě, sladkosti a přezrálém ovoci.

Velmi podobně jí pomůže k projevení se i rozkápnutí. To vám ukáže aroma rychleji než dlouhé vydýchání a trochu zjemní v chuti tu dřevitou štiplavost, takže celkově začne působit o něco hebčeji a hladivěji. Určitě bych ji doporučil zkusit i rozkápnout. (31.8.2021)

Old Well Kagor & Bourbon Barrels 57,4%Poznámky z ochutnávky v roce 2021:
Po minulém ochutnávání této whisky vím, že ji chce nechat trochu vydýchat, pak se v aroma projeví ještě více. Takže jsem jí nechal trochu více času. Krásně hladivé smetanové aroma, krásně těžce ovocné, síla není tolik cítit, v závěru trocha dřeva. V chuti krásné pohlazení, těžká ovocnost, hladivá síla, hodně k vychutnávání, dřevo s hutným ovocným nádechem. Prostě povedení, příjemné užívání si, mlsání.
Je to takové lehké dotýkání hezky opálené kůže krásné ženy, kdy si užíváte ten dotek, nikam nespěcháte, jen prsty a rty vnímáte tu příjemnou kůži a její vůni. (29.11.2021)
Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%:
Vůně celkem jemná, hladivá, výrazné santalové dřevo (už kdysi se o něm mluvilo, tak jsem ho před necelým rokem urputně sháněl, je to ta vůně budhistických chrámů a tyčinek), vanilka, pak se začne i více projevovat exotické ovoce a lehký závan koření. Díky nezvyklému dřevu tam člověk má tóny, které nezná. Postupem se více projevuje sladkost přezrálého exotického ovoce. Je to aroma zajímavé a plné neběžných. neznámých a hůře určitelných vůní. V chuti příval svěžího a štavnatého exotického ovoce, sladká, ale dřevitá chuť, kdy se santal z vůně překlopil do chuti a uzavře to exotické koření s nádechem meruňky(?). Dokončení sladké, doznívá dřevo, pak se přidá i ovocnost až broskvová, v závěru sušší.
Rozkápnutí ještě více uvolní vůně dřeva, které tak dostane více prostoru projevit své nezvyklé pro nás exotické tóny. V chuti otupilo úvodní příval svěžího a šťavnatého ovoce, ale dodalo mu větší štavnatost a hloubku, více se ukázalo dřevo a těžší sladké ovoce, ustoupilo koření a dokončení je více hutnější a komplexnější a až po chvíli ukáže tóny dřeva, ovoce a opět tu ukončí suchostí.

Hodnotit tuhle whisky je těžké. Ať z pohledu vyjímečnosti, humbuku okolo ní, tak z pohledu nových vůní a chutí na které nejsme zvyklí a složitě k nim hledáme pojmenování a přirovnání. Je třeba zapomenout na všechno to haló okolo, nečekat, že z ní hned napoprvé padnete na prdel, to může přinést i velké rozčarování a zklamání. Je to hodně dobrý a zajímavý výlet do jiného světa vůní a chutí, než v jakém se pohybujeme běžně. Určitě to za ty peníze stojí. (21.9.2021)

Old Well "We are with you, Ukraine" STR Banyuls finish 48,5%Old Well "We are with you, Ukraine" STR Banyuls finish 48,5%:
Přivítalo mě sladké ovocné aroma a trochu čerstvého dřeva. Chvíli jsem jí nechal, aby se více rozvinula a pak jsem tam měl sušené sladké meruňky v dřevěné míse. Příjemnou sladkost zralého ovoce, lehká štiplavost citrusů a opět se projeví sladkost tentokrát už přezrálého ovoce. Aroma není agresívní, ale příjemně hutné, jen si do něj kousnout a chvíli ho žvýkat. Teď se mi ještě k meruňkám přidalo ne zcela zralé zelené jablko. V chuti mi v prvním dojmu přijde ostrá a ta trochu ostrá štiplavost tam zůstává i v dalších dojmech. Pod ní se ale příjemně rozvíjí zkapalnělá vůně. Hebké sušené meruňky s čokoládou v celkem mohutné vlně zabalí celý jazyk a zaberou si pusu a chuťové buňky jen pro sebe. Štiplavost na patře mi zůstává, ale je přebitá novými dojmy, takže už mě nijak neruší. Dále pak ovocnost, sladkost. Doznívá mi tam náznak těch meruněk a trocha oříškové hořkosti.
Baví mě. Nese si v sobě ještě trochu té mladé rozháranosti, ale ta meruňková vlna to pokaždé přespláchne. Prostě mi ve vůni přišly na mysl sušené meruňky a mám je tam všude. Jen mám pocit, že tady jsou lepší než byly ve skutečnosti, takže si je raději nekoupím, abych si nezkazil představu. (10.3.2022)
Old Well Silver Rose 53,5%Old Well Silver Rose 53,5%:
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2022:
Jako první mě v aroma přivítalo víno, přidala se k němu sladkost a dostalo to nádech sladkého vína, dostává se mi tam sladká kouř, lehkou formou uzeného medu a příjemná vůně koření a trochu uzené ovocnosti. V chuti se mi vinný nádech projevil více než ve vůni, ale už to není sladké víno. Zůstává ovocná uzenost a koření. Chuť působí dobře a bohatěji, než jsem zvládnul popsat. V dokončení doznívá uzená ovocnost, přecházející až do kouře.
Další z dobrých a povedených whisky od Lukáše. (26.3.2022)
Etiketa Svach´s Old Well whisky Drunk Cats on the Road 48,4%Etiketa Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8%Etiketa Old Well whisky Kagor & Bourbon Barrels 57,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%Etiketa Old Well "We are with you, Ukraine" 48,5%Etiketa Old Well "We are with you, Ukraine" Cask Strength 60,6%


Tak jsem si po delší pauze zase mohl sednout ke sklence whisky. Řekl jsem si, že by to chtělo začít něčím hodně pohodovým, něčím co znám a je velká šance, že se mi to bude líbit jako vždy. Volba padla na Svachovku a jejich Virgin Oak. Při poslední recenzi jsem říkal, že si udělám double virgin a nakonec to bude triple virgin (snad ne trouble virgin, mi ta english moc nejde). Samozřejmě mluvím o whisky, žádný ženský sem netahám, jsem slušný mladý muž. Ostatně - sex je pro děti, dospělí chlastaj.

Začal jsem prvním vydáním z roku 2019 - Old Well Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%. Chce chvilku vydýchat, jak je mladá, ale stačí jí jen chvilka, pak začne ukazovat sladkost s nádechem kouře, napadnula mě vůně sladkého ovocného (ne ta umělá ovocnost) čaje s nádechem opečenosti a k tomu všemu se přidává vůně lakovaného dřeva. Sladký nakouřený slad, jen si trochu zobnout. Začíná se mi tam přidávat perník, opět lehce nasáklý kouřem. Než jsem se propsal a pročuchal až sem, tak se mi tam ještě přidala zemitost rašeliny a staré dřevo. V chuti se mi přelívá sladkost s kouřem, pak se přidá perník a marcipán. Dobře se to pije, byť mi tam připadá trochu mladické ostrosti, ale na tu mladou rozvernost si člověk rychle zvykne a nevadí. V dokončení doznívá, co bylo v chuti, nejvíce mi tam zůstává sladkost, perník a to vše v lehkém oparu kouře. Je příjemná, rozverná, sladce kouřová.

Druhá byla z roku 2022 - Svach´s Old Well whisky Peated Aged in Bohemian Virgin Oak Barrels Bařina Coopery 50,5% (2nd release). První dojem z aroma dřevo a kouř. Vůně hořícího ovocného dřeva a sladkost na něm opékaného ovoce. Ve vůni se mi setkává ovocná sladkost s ovocnou kyselostí. Postupně se mění na vůni přezrálého ovoce, kouř mi tam ustupuje do pozadí a ukazuje se tam ještě vanilka, perník, marcipán, zakončený sladkou vlnou nakouřeného medu. V chuti příjemně hladivá vlna kouře s marcipánem, nakouřeným medem, který postupně získává nadvládu, kouř trochu ustoupí a zůstává medová sladkost, s trochou sladu. V dokončení se vrátí nauzený nekouřený med, marcipán a příjemný dozvuk sladkého nakouřeného dřeva.

Když je holky zkusím porovnat. Obě jsou dobré, druhá je víc do medu. To porovnávání je ošemetné, jsou rozdílné, obě dobré, vůbec si netroufám říct, že některá z nich je lepší a teď už ani, která mi chutná víc. A to holky-whisky nejsou urážlivé, ani vzájemně žárlivé. :)

A čtvrtou do mariáše byla Virgin Oak 2nd release, ale ještě ve vývinu. V síle předpokládám, že sudovka. Med, kouř, ale ještě neuhlazený, nenaředěný. Prostě holka ve vývinu. Už je jasné, že bude hezká, ale tvary se musí ještě trochu dorýsovat, zaoblit, dotvarovat, prostě ještě chvíli počkat.

Jsou to velmi příjemné whisky, takové mladé (v dobrém smyslu slova), rozverné, rozpustilé, hravé.

Připomnělo mi to písničku - Rozpustilá holka.

Tebe je hned plnej sál,
Kamkoliv jen spolu vejdem,
Když rozhodí ten tvůj smích
Všechny nervy včetně mých.

Ty si ráda užíváš,
Ráda tancuješ a zpíváš
Rozruch ráda vyvoláš
Obdiv mužů ráda máš.

Jen si hraj, jen se směj
Ať mi všichni lidi záviděj
že jsi má rozpustilá holka.


Svach´s Old Well whisky Kagor & Bourbon Barrels Cask Strenght stočeno pro Seznam.cz 58,2%Svach´s Old Well whisky Kagor & Bourbon Barrels Cask Strenght stočeno pro Seznam.cz 58,2%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2021:
Byla v sudové síle a působila trochu uzavřeně a nedostupně. Byla dobrá, ale svoji nedostupnost dávala najevo i určitou ostrostí. Hodně jí pomohlo naředit, kde pak vynikly opět ty kagorové tóny, uhlazenost, hladivost, příjemně nasládlé ovoce. Nechali si stočit hodně dobrou a povedenou whisky. Existuje stáčení pouhých 60 láhví v této sudové síle 58,2% a pak ještě další láhve v síle 46%. (27.10.2021)
Old Well Private Finish Aged in Laphroaig Barrell Filling of Virgin & Kagor Oak Barrels 47,2%Old Well Private Finish Aged in Laphroaig Barrell Filling of Virgin & Kagor Oak Barrels 47,2%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Aroma výrazně kouřové, ohořelé dřevo a ze spoda se tam tlačí hutná ovocná sladkost, po chvíli doprovázená citrusovou nakyslostí, citrusová čokoláda. Trochu mu chybí hloubka, ale zajímavost určitě ne. V chuti teda hodně překvapila. Zatímco vůně je taková drsnější a hutnější, tak v chuti vyloženě pohladila. Hebká smetanovost, oříšky, sladká ovocnost, v pozadí lehký nádech čokolády a dřeva, začne se přidávat kořenitost s kouřem. S tím i přejde do dokončení, kde se opět ukáže kouř a ohořelé dřevo a zůstává lehká štiplavost pepřovitosti. Překvapí rozdíl mezi aroma a chutí a chutná mi. (31.8.2021)

Rovnou jsem jí hned po prvním přičuchnutí nechal čas na vydýchání. V aroma spálené dřevo s mediciálním nádechem a hladivým kagorem. Kyselost citrusů, kombinovaná se sladkostí dřeva a čokolády a hutnou ovocností. Postupem se tam ukazuje mladost. V chuti hladivější, spálené dřevo dole zůstává, ale kagor shora hladí i když se spáleným nádechem. Do toho tóny čokolády. A to všechno jak když jíte na doutnajícím spáleništi. Oříšky a lehká kořenitost. V duchu chutě přechází do dokončení, které se nese ve stejném duchu. (31.10.2021)

Old Well Private Finish Aged in Laphroaig Barrell Private Filling of Virgin Oak Barrels 47,7%Old Well Private Finish Aged in Laphroaig Barrell Private Filling of Virgin Oak Barrels 47,7%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
V aroma se mi tam pere výrazná mladost, alkoholovitost, laphroaig aroma a v pozadí se snaží vše oživit a trochu zachránit dojem dřeva sudu s dřevitou ovocnou sladkostí. Ale moc mu to nejde. V chuti je to lepší, tam se lépe ukazuje sladkost, dřevo a pak se přidá už jen lehce i ten nádech laphroaigu, kouř a nemocnice. Mladost tam z toho ovšem stříká stále na všechny strany. V dokončení dřevo s nádechem nakouřené rašeliny. (Hodně výrazný rozdíl oproti té whisky nad ní, což je stejná, ale ještě chvíli dozrávala v sudech po Kagoru.) (6.9.2021)
Etiketa Svach´s Old Well whisky Kagor & Bourbon Barrels Cask Strenght stočeno pro Seznam.cz 58,2%Etiketa Old Well Wedding Whisky 50%Etiketa Old Well Private Finish

.

V listopadu 2020 zorganizoval brněnský Whisky Shop ochutnávku whisky Old Well ze Svachovky vedenou Lukášem Andrlíkem. Kromě kocourů se jednalo o whisky, které zatím není možné koupit, některé ještě ani nebylo možné označit zatím za whisky.

Rye (žitná) Whisky stále zrající v sudu po víně z oblasti Rioja, 4,5 let, sudová síla - Žito tak úplně nemusím, ale tohle bylo zajímavé. Tři a půl roku v sudu po bourbonu a 6 měsíců v sudu po víně z oblasti Rioja, 60% žita a 40% ječmenného sladu. Aroma je silné, žito, víno, kávové tóny, chuť nasládlá, víno, trochu ostrá-mladá, kávové tóny, tmavá čokoláda, v dozvuku se mi tam více projevuje to víno. po rozkápnutí: aroma se zjemnilo, objevilo se kakao, lehké víno v chuti více zesládla, více kakao, skořice, stále ostrá, ale méně. Je tam zatím cítit mladá ostrost, ale i když žito mi tak moc nejede, tak je to zajímavé a dobrý pití. U mně plusové body za zajímavé tóny a pro mne nezvyklý směr a charakter. (13.11.2020)
Svach's Old Well Whisky Drunk Cats on the Road 48,4% - Ke kocourům jsem se hodně rozepsal (viz výše), když jsem ochutnával koupenou láhev, takže tentokrát jsem si poznámky nepsal (určitě plánuju i přeochutnávku) a jen jsem si je vychutnával. Tohle je hodně povedená whisky. To se fakt povedlo sladit. Není ani znát, že má lehce jen přes 3 roky, dvě třetiny sladu byly nakouřeny na 40-45ppm. Proč dvě třetiny? Protože se jedná o unikátní kombinaci whisky ze sudů po sladkých vínech (sherry, porto, Sauternes) z evropského dubu a z amerického bílého dubu. Konec zrání završilo 6 týdnů v sudu po víně Cabernet Franc z oblasti Bordeaux. Stejnou už Lukáš podruhé nenamíchá (a to ani kdyby chtěl), což nevadí, vyrobí zase něco nového a dobrého. (13.11.2020)
Speciální plnění pro The Whisky Shop - 2,5 letý kouřový destilát (2 roky zrání ex-bourbon, 5 měsíců Cabernet Sauvignon), sudová síla - V aroma je znát velký vliv vína, je krásně smetanově hladké, hladivé, v pozadí se tam povaluje kouř, hořká čokoláda a je v něm zatím ještě cítit ta mladost, v chuti lehká krátká nasládlost, silnější projev vína, pak jde do sucha a ukáže se i dřevo, po rozkápnutí: se výrazně uvolní vůně, ukáže se předtím skrytá rašelina a kouř, upozadí se víno, hořká čokoláda, v chuti se zajímavě rozvinula, příjemně široké vinné tóny, lehká suchost, v dokončení se objeví slabý slaný dozvuk. To víno je tam dost znát, ale nepřebilo tu whisky, zajímavě si spolu sedlo. Tohle se mi taky líbilo, to by se dobře popíjelo. (13.11.2020)
Kouřová whisky stále zrající ve čtvrtinovém sudu po Laphroaig (Quarter Cask), 4 roky, sudová síla - 3 roky zrála v sudu po bourbonu a rok dozrává v sudu po Laphroaig Quarter Cask. A je to znát. Aroma je teda síla, je tam hodně znát vliv toho Laphroaigu a dřeva sudu, ovoce. V chuti se také nezapře, sladkost, vliv Laphroaigu, ovoce, jablka s meruňkama, slanost. Kdybych to jel naslepo, tak bych si myslel, že je to nějaká z verzí Laphroaigu, nemám tu Quarter Cask k porovnání, ale podle vyjádření ostatních, to zaměnitelné není. Chutná mi to, to jo, ale mám malinko rozporuplné pocity. Tak moc mi to připomíná Laphroaig, že si to koleduje o porovnávání s ním a to není dobře, na druhou stranu Laphroaig si to u mě tou poslední desítkou rozházel natolik (furt jsem jim to nezapomněl), že tohle se mi teď líbí víc a nechci si kazit chuť porovnáváním s Laphroaigem. Hodnotíme ale ještě mladou whisky, která má asi ještě pár let před sebou, doporučil bych jí nebrat si víc z toho Laphroaigu a trochu se zaoblit. (13.11.2020)

Old Well ex bourbon, poté Laphroaig Quarter Cask cca 3y cca 60%Old Well ex bourbon, poté Laphroaig Quarter Cask cca 3y cca 60%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma krásně sladce ovocno rašelině medicíncko nakouřené, vzala si z toho sudu po Laphroaigu to nejlepší. V chuti krásně drsná, ostrý kouř s rašelinou s kořenitostí mladé whisky, pak i sladko ovocné tóny a trocha slanosti v dozvuku. Hodně povedené, trochu to zapírá Svachovku a víc ukazuje Laphroaig. (6.5.2021)

Aroma krásně Laphroaigové, ovocné, rašelinné, medicínské, nakouřené, meruňky, slanost a v pozadí vykukuje mladá whisky, která se postupně začíná prosazovat víc. Chce svůj čas, v prvním dojmu bych věřil tomu, že piju Laphroaig, teď už začíná dominovat Old Well. V chuti nejdříve kouřovo-rašelinná drsnost, při dalším doušku se už více ukáže sladkost i ovocné tóny a naštěstí se víc prosadí Old Well. Musí se jí dát chvíli čas, aby se vydýchala a ten finish po Laphroaigu trochu ustoupil a dal více vyniknout whisky ze Svachovky. V prvním dojmu moc nenadchla, ale v druhém si to zlepšila. (31.7.2021)

Old Well sud ex bourbon (1y), poté Kagor (1,5y), ex Makers Mark (1,5y) cca 4,5yOld Well sud ex bourbon (1y), poté Kagor (1,5y), ex Makers Mark (1,5y) cca 4,5y
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma napřed hodně výrazné dřevo, potřebuje vydýchat. Pak ukazuje intenzitu po vínu, oříšky, trochu dřeva sudu, hodně intenzivní. Když se jí ještě chvíli nechá, tak zjemní a zakulatí se. V chuti je podstatně více zakulacená, krásně jemná, bohatě působící. Ještě mladistvě silná, kořenitá sladkost. Dobré. Fakt dobré. (6.5.2021)

Krásně vonící whisky, víno, oříšky, hutná, výrazná. Příjemná, lákající k napití. V chuti ještě lepší než v aroma, působí bohatě, Kagor jí krásně zakulatil a dodal mohutnost a současně hebkost. Mladistvě silná, dráždivá. Kořenitá sladkost, lehké dřevo. Tohle se mi fakt líbí a líbí. (31.7.2021)

Ještě zrající Old Well Kagor finish z nakuřovaného sladu cca 55%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2021:
Tuto whisky zatím nekoupíte, ještě zraje v sudu. Ale ještě se dá možná sehnat Old Well Kagor finish, který byl stáčený pro Whisky & You.
Hned od prvního dojmu se dalo poznat, že se jedná o Kagor finish (tedy pokud máte s čím srovnávat). V aroma hladivá nasládlá vůně smetanového Kagor finishe, nasládlé ovoce, přidal se i banán. V chuti jemně smetanová, hladivá, lehce nakouřený banán. Dokončení příjemně jemné. (27.10.2021)

Ještě zrající Old Well Sauternes finish:
Poznámky z ochutnávky v roce 2021:
Vůně zatím nevyzrálá, ale příjemně ovocný banán s vinným nádechem. Chuť příjemně hladká, oblá, hezky komplexní. Celkově je to hodně dobře pitelná whisky, působící příjemně komplexně a uhlazeně, neodnesl jsem si z ní konkrétní dojem, ale celkově působí dobře. (27.10.2021)

Vánoční (2020) vzorek Old Well Laphroaig Quarter Cask finish peated single malt 4 roky 50%:
V aroma výrazný kouř se slaným nádechem medicínské rašeliny s citrusovou ovocností v pozadí. Výrazná kouřovka. V chuti zkapalnělý rašelinný kouř s medicínskostí a zvyšující se štiplavostí. Trochu tomu chybí hloubka, je to hlavně lehký zkapalnělý kouř, ale pije se to celkem příjemně. (14.12.2021)

Vánoční (2021) vzorek Old Well Kagor finish peated single malt 52,2%:
V aroma krásně hladivé hutnější sladké zralé ovoce. Když se nechá chvíli vydýchat, tak hezky zjemní. Jemné a při tom stále hutné. V chuti ukáže hutnou sladkost zralého ovoce, pohladí, lehký kouř, začne trocha koření a příjemně dokončí. (14.12.2021)

Etiketa Svach´s Old Well whisky Red Rose 63,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Green Rose 58,7%Etiketa Svach´s Old Well whisky Silver Rose 53,5%Etiketa Svach´s Old Well whisky Petr Vok Triple Wood 51,9%

z webových stránek značky:

Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%:
Barva: Zlatá až oranžová.
Aroma: Čaj Earl Grey, doutnající rašelina.
Chuť: Výrazně sladová, marcipán, kouř jasně vybíhá.
Závěr: Ořechy, přetrvávající kouř.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%:
Barva: Zlatožlutá.
Aroma: Lehce dubové, ovocité, hřebíček.
Chuť: Sušené švestky, lesní jahody, delikátní.
Závěr: Krátký, hladký, třešňový.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%:
Barva: Světle jantarová.
Aroma: Výrazně dubové, ovocité, hřebíček.
Chuť: Sušené švestky, lesní jahody výraznější a hlubší než u 42,4% alc.
Závěr: Větrový, hladký, středně dlouhý.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%:
Barva: Rubínové tóny.
Aroma: Příjemně nasládlé, doutnající oheň, rozinky.
Chuť: Kořenitá, ovocitá, kouřová.
Závěr: Dlouhý, pečené opálené ovoce.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%:
Barva: Mahagonová.
Aroma: Jahody, bez, pomerančová kůra.
Chuť: Lesní ovoce, hladká a zároveň výrazná, borůvková marmeláda.
Závěr: Středně dlouhý, sušené ovoce.
Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%:
Barva: Velmi bledě slámově zlatá se zelenkavými tóny.
Aroma: Silně kouřové, mušle slávky, jódové.
Chuť: Sladká, všudypřítomný kouř, lehce mořská sůl.
Závěr: Dlouhý, jódový, příjemně sladký.
Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%:
Barva: Bledě slámově zlatá se zelenkavými tóny.
Aroma: Výrazně kouřové, medicínské, mořské řasy.
Chuť: Hluboká kouřová, ovocitá sladkost.
Závěr: Dlouhý, suchý, kouřový.
Svach´s Old Well whisky Red Rose 63,4%Svach´s Old Well whisky Red Rose 63,4%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Hořící dřevo, cukrovinková.
Chuť: Bohatá, zralé višně, kouřová.
Závěr: Dlouhý, saze, sladce sirupový.
Svach´s Old Well whisky Green Rose 58,7%Svach´s Old Well whisky Green Rose 58,7%:
Barva: Světle zlatá.
Aroma: Tropické ovoce, vanilka, kokosové bonbóny v čokoládě.
Chuť: Svěží, dravá, grilovaný ananas, karamel ze třtinového cukru, banány.
Závěr: Hřejivý, středně dlouhý, jako když polykáte celozrnný chléb s medem.
Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%:
Barva: Zlatavá s červenými odlesky.
Aroma: Kouřové, nasládlé, ovocný pudink.
Chuť: Příjemná sladkost se stopou kouře, rozinky, med, ovoce.
Závěr: Středně dlouhý, ovocný, hřejivý.

Recenze na poznejwhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

Recenze na whisky.nethar.cz:

Svach´s Old Well Laphroaig 42,4 %

Svach´s Old Well Laphroaig 46,3 %

Svach´s Old Well PX 42,4 %

Svach´s Old Well PX 46,3 %

Svach´s Old Well Pineau des Charentes

Svach´s Old Well Bohemian Oak

Svach´s Old Well Port

Svach´s Old Well Marsala

Svach´s Old Well Red Rose

Svach´s Old Well Green Rose

Svach´s Old Well Peated Triple Wood

Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road

Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8%

Old Well Kagor & Bourbon Barrels

Svach´s Old Well Mizunara Oak

Old Well XL Metal

Etiketa Svach´s Old Well Single Malt Spirit 1letý 59,8%Etiketa Svach´s Old Well Single Malt Spirit 2letý History continues (Historie pokračuje) 58,7%Etiketa Svach´s Old Well Single Malt Spirit 3letý History has new course (Historie má nový směr) 56,9%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 10.3.2022

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 19.07.2022