značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky

  tisk textu

OLD WELL

Česká republika

Ve Svachově Lhotě blízko Českého Krumlova přibyla k pivovaru Glokner v roce 2015 Destilérka Svach. Vyrábí se tam ovocné destiláty a likéry a v roce 2016 tam vypálili také svojí první whisky - Svach´s Old Well whisky.

Rmut je připravován v jejich vlastním pivovaru Glokner. Začínali se sudy po Jack Daniels z Tennessee, ale nyní můžete vidět ve sklepě sudy z některých dalších amerických palíren. Vyrábí se zde single malt whisky, ať z nakouřeného, tak nenakouřeného sladu, vyzkoušeli si také žitnou whisky, ale s tou neplánují dále pokračovat. Za to zde najdete velké množství různých sudů ve kterých whisky dozrává, vedle častěji používaných porském a sherry (v různých verzí) tu najdete i sudy po marsale, sauternes, červeném i bílém víně a nevím na co dalšího jsem zapomněl. A pak je tu jeden sud, který v tuto chvíli ční nad ostatními - sud z Mizunary z bednářství Ariake Sangyo (k tomu je ještě pár slov níže). V tuto chvíli (7.2020) nevím o nikom dalším v pevninské Evropě, kdo by vlastnil sud z mizunary a plánoval v něm nechat plně zrát whisky. Na trhu bylo několik skotských whisky, které v sudech z mizunary dozrávaly, zda jsou na trhu i skotské whisky, které v takovémto sudu plně zrály nevím. Dají se potkat u japonských whisky.

Destilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka Svach

Na fotkách z destilérky se často objevovala kontinuální destilační kolona, což mě tehdy vedlo k domněnce, že je používána k výrobě whisky, ale není to tak. Když se pálí whisky, tak je odstavena a destilace probíhá dvakrát klasickým postupem.

Destilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka Svach

Správný název je Svach´s Old Well whisky, ale někteří lidé jí začali říkat zkráceně Old Well a ví, že mluví o whisky ze Svachovky (na internetu také lidi hledají Old Well nebo Old Well whisky).
A když jsme u toho - proč Old Well? Vysvětlení přímo z jejich webu:
Opravdu dlouho jsme přemýšleli, jak naši whisky nazveme. Po vyloučení všech staromilských „zelených údolí“ a moderních „mlsných kocourů“ jsme došli k názoru, že naším největším pokladem je stará kamenná studna, která pochází z přelomu 18. a 19. století. Je propojena se sklepem, kde naše whisky zraje a vytváří sudům, potažmo nápoji, zcela jedinečné prostředí. Proto se také stala stylizovaná kresba studny součástí loga naší whisky. Děkujeme naši milí předkové, zemití, hrdí patrioti a hospodáři, za vaši prozíravost a zkušenost, a také za inspiraci pro název naší whisky. Takže odtud: Svachova stará studna!
Můj dodatek: Jak jednoduché a prosté :)

První informace o začátku destilace whisky jsou uváděny na konec roku 2015, s tím, že první whisky je slibována na rok 2018 (logicky konec roku 2018). Na konci roku 2017 byla stočena limitovaná edice mladého destilátu Single Malt Spirit ve stáří 1 rok (destilovaná v roce 2016) označená jako History begins (Historie začíná). Stočena byla ze sudu číslo 1. Pokud číslo jedna byl sud s první vypálenou whisky, tak se tříleté whisky můžeme dočkat nejdříve v roce (možná až koncem roku) 2019. V roce 2018 byla stočena další edice mladého destilátu nazvaná History continues. 24.října 2019 byla přestavena první whisky s názvem Svach´s Old Well whisky z Destilérky Svach.

Svach´s Old Well Single Malt Spirit 1 letý 59,8%Svach´s Old Well Single Malt Spirit 1 letý 59,8%Svach´s Old Well Single Malt Spirit 1 letý 59,8%Svach´s Old Well Single Malt Spirit 1 letý 59,8%

Z jejich webu:
24.10.2019 je pro nás pamětním dnem, kdy vydáváme první kolekci naší Svach´s Old Well. Je v ní whisky stařena například v sudech po bourbonu a sherry, po portském nebo také po silně kouřové whisky Laphroaig z ostrova Islay. Zcela zvláštní místo zaujímá malá limitovaná edice Páni z Růže. První láhve jsou věnovány Pánům z Rožmberka. Whisky se jmenuje (jak jinak) Red Rose. Zcela exkluzivní a výjimečná whisky je přednostně nabízena členům našeho whisky clubu. Vzbuzuje opravdu velký zájem a znalci byla hodnocena jako absolutně nejlepší. Kolekci limitek hodláme věnovat legendě o dělení Růží. Následovat bude edice Pánů z Krumlova, ale to si ještě všichni počkáme. A proč právě Růže? Je symbolem jižních Čech. Jsme její potomci. Máme v ní kořeny a potkáváme ji na každém kroku.

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%

Na jejich eshopu mne zaujalo - "Rozhodli jsme se jít cestou mnoha menších edic a stařit whisky v různých sudech, které jí dávají specifickou chuť a vůni." Trochu ve mne vzbuzuje obavy. Ale nelze kritizovat předem, když jsem ještě neměl možnost ochutnat. Ale ani chválit.

Svému plánu "mnoho menších edic" nezůstali nic dlužni a rovnou uvedli 8 různých plnění. Občas se v tom pak hůže orientuje, když je toho moc.
Old Well Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 42,4%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3% a Old Well Red Rose 63,4%.
Ve všech případech na trh uvedených whisky v říjnu 2019 se jedná o Single Barrel, tedy o whisky stočenou z jednoho sudu. Lze tak očekávat, že se budou na trhu postupem času objevovat další varianty dozrávání. Případně, že whisky i ze stejného dozrávání jako jsou na trhu nyní, se mohou o těch stávajících lišit.
Všechny své whisky označují jako Original Single Malt Bohemian Whisky.
V červnu 2020 doplnila řadu růží Old Well Green Rose 58,7%.

Na druhou stranu to větší množství verzí na začátku chápu. Na výsledek čekáte dlouho a vsadit na jednu kartu je riziko. Když jsem dělal před pár lety víno, tak jsem měl 8 různých verzí ve 4 typech sladkosti a to ho můžu dělat každý rok a na první výsledek čekám cca jen půl roku. Jen člověk dopředu neví, jak to dopadne. Už jsem taky polovinu vyléval, protože byla nepitelná.
A za druhé, určitě budou svoji whisky nabízet v hotelu a mít výběr z více druhů vypadá podstatně lépe, než jen jedna. Také se na tom dobře ukazuje, že whisky může chutnan různými způsoby a jaký je vliv použitých sudů.

Původní text (výše) jsem psal v době uvedení jejich whisky na trh, tedy říjen/listopad 2019. A stále si za ním stojím, jen trochu méně než tehdy. Pro člověka, který se whisky tolik nevěnuje, to je trochu zmatečné. Z tohoto pohledu si myslím, že jim tak trochu chybí core produkt, prostě - tohle je Old Well a když vás zaujala, tak tady máme ještě další zajímavé verze. Po návštěvě palírny v červenci 2020 to už tak jistě netvrdím. Ptal jsem se na core produkt, vlastně ho i časem plánují (taky to chce svůj čas), ale zajímavější je pro ně zkoušení různých možností dozrávání (prostě si s tím hrát). A po pár ochutnaných skvělých vzorcích musím říct, že mají pravdu.

Zmiňovaný sud z Mizunary je uprostřed mezi Lukášem Andrlíkem (ten sympaťák vlevo) a mnou. Mizunara je japonský druh dubu, který vlastně vůbec není vhodný na sudy. Neroste rovně, nedorůstá takových výšek jako ostatní duby a jeho dřevo je silně porézní. Je velmi náročný na výrobu sudu, dřevo praská, špatně se ohýbá a tak je dělají jen nejlepší bednáři v Japonsku. Sudy z mizunary jsou mnohonásobně dražší než běžné sudy a navíc jsou vhodné spíše pro dlouhé staření whisky, než pro finishe. A tak whisky z tohoto sudu bude opravdu raritní a také se dá očekávat, že drahá.
A zajímavostí je také tloušťka stěn sudu v porovnání s klasickým sudem po americkém bourbonu (první kraj sudu vlevo je sud z mizunary, na druhé fotce (vpravo) je klasický sud po bourbonu). Je na co se hodně těšit a zcela právem jsou na tento sud hrdí.

Návštěva Svachovky - 24.7.2020

Poznej Whisky.cz - Na návštěvě v palírně Svach:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma je prostě lehkej Laphroaig - kouř, rašelina, nemocnice. Co bysme čekali jiného :) Tedy spíše jako něco navoněného Laphroaigem. A ještě trochu rušivá dezinkenkční lihovost. Chuť je do lihova, silná alkoholová, prázdná, nevyzrálá. Aroma navnadilo více. Dezinfekční lihovost, ostrá. V dokončení malinko štípne a rychle zmizí, odpovídá prázdnosti chuti. (1.11.2019-WLP2019)
Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma - výrazná lihová jódová nemocnice, to voní jak čistý destilát, ten sud už neměl kromě Laphroaigu co dát, nelákavé aroma. Chuť za aroma moc nezaostává, je znatelně silnější než ta verze s méně procenty alkoholu, je to jak hodně naředěný Laphroaig říznutý lihem, díky síle a menší naředěnosti (oproti té druhé verzi) má ty zbytky Laphroaigu výraznější. Víc kouře a rašeliny, méně nemocnice. V chuť lehce sladký nástup. Jinak prázdná, naředěná a okolo toho protékající nicota. Tvrdit mi někdo, že je to 1letý naředěný Laphroaig, tak mu na to i skočím. Dlouho doznívá. (2.11.2019-WLP2019)

Jak můžeme na různých whisky vidět, co všechno si vzaly při zrání ze sudu - ze dřeva, z vypalování dřeva, z bournonu/sherry/porta/rumu/.. a tak různě co tam předtím zrálo, vidíme rozdíly, když stejný základ dozrával v sudech po různých věcech. Tak tady vidíme, že si ta whisky předtím vzala ze sudu všechno, že ho vycucala do poslední chutě a v pórech dřeva už zůstaly jen zbytky té whisky. Ten sud jí už neměl co dát a když vám nikdo nic nedá, tak prostě nemáte nic a vaše kapsa zůstane prázdná. A tak ani tato whisky už od sudu nedostala nic a dostala z něj jen pár kapek Laphroaigu. Škoda. I 5letý Laphroaig lahvovaný od Signatory pod názvem Islay pro italský trh byl zajímavější, bohatší a živější. Tohle shrnutí platí v základu bohužel pro obě plnění.

Ale jak se říká: jedna vlašťovka jaro nedělá nebo jedna ruská vlašťovka zimu ještě nedělá. Ani dvě. To že se mi jedna/dvě jejich whisky nelíbily neznamená, že odsoudím šmahem všechny, takže ostatní (kromě těchto dvou) jsem zakoupil v miniaturách k pozdějšímu ochutnání doma. Až ochutnám všechny, tak teprve můžu vynášet nějaké soudy o značce, tedy přesněji řečeno, můžu říct svůj názor.

Doplnění (červenec 2020) - Není Laphroaigům konec a to je dobře. Protože další whisky dozrávající v sudech po Laphroaigu je skvělá. Trochu jsem se toho bál, když jsem slyšel, že je to nová verze z těchto sudů a to i když jsem byl ujišťován, že je to lepší, ale chuťové pohárky si zamlsaly a na tváři se vyloudil úsměv. Ano, je to opravdu podstatně lepší. Teda ne, není to jen podstatně lepší, je to přímo skvělý. :)

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%:
Aroma je příjemné, celkem jemné a zaoblené. Výrazné dřevo, ovoce, jemný závan vánočního těsta, ale čerstvé dřevo dominuje. Sladká lesní chuť, taková ta chuť co vás napadne, když v lese cítíte sladké lesní plody, provázená ale lehkou štiplavostí, která to zastíní. Dokončení příjemně doznívající, hladké, dozvuky lesa a vánočního těsta.
Celkově je to příjemně pitelné, ale je to ještě mladé. Je to z toho cítit. Nemá to new-make závany, to ne, ale ještě by to chtělo uzrát do většího charakteru a komplexnosti. Na tříletou whisky dobrý.

S mladou holkou jdete na procházku do lesa. Les krásně voní, slunce probleskuje korunami stromů, vane příjemný vánek. Sedáte, spíše leháte si po korunami stromů. Krásné, jak z romantického filmu. Jenže v tom filmu je neštípe suché jehličí, zem není vlhká a studená a ta holka se netváří jako mladé tele, protože má ve scénáři napsáno jak se má tvářit. Život prostě není jak romantický film a když si na něj zkoušíte hrát, tak to prostě občas skřípe. Krásná atmosféra lesa trochu vyvanula, ve filmu to mají jednodušší - střih a jde se dál. Ale i když ta holka byla dneska trochu rozpačitá, tak by bylo škoda ji opustit, má potenciál být časem lepší a lepší. (8.12.2019)

Nalil jsem ji do skleničky a než si připravil psaní, tak jsem jí chvíli nechal uvolňovat vůně. Nestrkal jsem do ní frňák, jen seděl nad ní. Nejdříve ke mně došlo ovoce, pomeranče, citrusy s trochou dřeva a lesa. Pak se rozlila vůně vánočního těsta. Když si přivoním blíže, tak dominuje čerstvé dřevo, doplněné o ovoce, jablka. Sladká chuť lesních plodů, lesního dřeva, ale zazděná štiplavostí ostrého dřeva. V dokončení příjemně doznívají ty sladké chutě lesa a dřeva. V úplném závěru mi opět doznívá i to vánoční těsto. Popíjí se to dobře, ale je mladá, ještě by trochu měla víc vypilovat a zvýraznit charakter a trochu obrousit ty špičky. (27.1.2020)

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%:
Ochutnával jsem je s odstupem dne. Aroma této je těžší než u verze s méně procenty. Výraznější, dubové, sherry, těžká pomerančová kůra, stále zůstalo příjemně zaoblené. Těžké, ale příjemné. V chuti je víc procent znatelně znát. Sladká lesní chuť zůstala, lesní med, nádech pomeranče, sušší než předchozí verze a opět provázená štiplavostí. Vše v chuti je výraznější. V dokončení je výrazná ta štiplavost, přecházející do suchosti a čerstvého závanu větrového bonbonu.
Celkově je to příjemně pitelné jak ta předchozí verze, není tam cítit ta mladost, působí dospěleji a výrazněji. Ale chtěla by ještě trochu dozrát, zaoblit se a zkomplexnit. (9.12.2019)

Aroma je podobné verzi s méně procenty, ale těžší, zaoblenější, působí bohatším dojmem, výraznější, ovoce, těžké pomeranče, dřevo, těžká vůně lesa po dešti, vlhké lesní hlíny, sherry, tóny vánočního těsta. Aroma příjemně hutné a těžké. Je to taková čuchací bonboniéra, docela dobře se užívá a voní. V chuti je více znát, projevuje se větší silou, ale v chutích se spíše zaoblila a znevýrazněla, stále tam zůstala sladlá lesní chuť, dřevo, těžší pomeranče a sherry a opět zakončená lehkou štiplavostí dřeva, ovšem ne tolik výraznou jako v předchozí verzi, takže ne tolik zazdívající. V aroma je tato verze bohatší oproti předchozí, chutově trochu znevýrazněla, ale současně je její chuť silnější. Dokončení se nese trochu v suchosti a závan větrového bonbonu. Taky příjemné popíjení. (27.1.2020)

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%:
Těžké ovocné aroma. Intenzivně vonící ovoce v dřevěné míse z tmavého dřeva a obě vůně se mísí dohromady. Pomerančová kůra, parfémovaná. Chuť je silná, těch skoro 52% neskrývá, lehká sladkost ovoce, lesní, tráva. V závěru chuti si zaštípe a ta šptiplavost mi zůstala i v dokončení, docela dlouho, až mi začal nepříjemně dřevěnět horní ret. Přitom v chuti i v závěru se chvílema objeví hladkost a hebkost, které bych si tam přál víc.
Celkově to jde, delší pobyt v sudu by jí mohl ještě přidat trochu té hladkosti a hebkosti, která by se mi tam líbila víc, možná i naředění na méně procent.

Tak proč to nezkusit: Pár kapek vody krásně zaoblilo, vyhladilo a zesmetanovatělo aroma. Zůstalo mu bohaté ovoce v dřevěné míse. Chuť také zjemnila, jakoby se koňakově zaoblila, už nepůsobí tak silně, sladkost ovoce, sladkost lesa. Závěrečné štípání zůstane a zmírnilo se. Teď se to pije lépe. (8.12.2019)

Těžké ovocné vinné aroma. V prvním dojmu mám těžké trochu sladké víno, postupně se přidává ovoce, citrusy a dřevo. Na stole ve dřevěné (tmavé těžké dřev) leží čerstvé ovoce, pomeranče, pomerančová kůra a vedle toho se ve vzduchu vznáší vůně težkého červeného vína vylitého na dřevěném stole, kde se jeho vůně mísí s vůní dřeva. Aroma je hodně těžké a intenzívní, dá se čuchat, když chcete velkou vlnu do nosu, pak je i příjemné, pokud chcete něco jemnějšího, tak už vám tolik příjemné nepřijde. Chuť je podobně silná a intenzívní, alespoň v prvním dojmu. Nese si jen lehký nádech vína, doplněný sladkostí ovoce, trávou a dřevem, až asociace lesa. Dokončení mi přišlo trochu parfémované, až lehce umělé s lehkou štiplavostí, ze které dlouho lehce brní horní ret. Jinak v dokončení trocha zbytků té sladkosti ovoce z chuti.
Pár kapek vody (víc než pár) aroma příjemně zjemnilo, zaoblilo, zesmetanovatělo, zůstalo tam lehké víno, ale už ne tak těžké, díky tomu více vyniklo sladké ovoce v dřevění míse, které taky zjemnnělo. Na jednu stranu aroma získalo na jemnosti a příjemnosti, na druhou stranu se začlo ztrácet v obyčejnosti. Chuť zjemnila také, více vyniklo sladké ovoce, doplněné lehkými tóny vína a sladkými lesními tóny. Dostala koňakovou zaoblenost. Štiplavost v dokončení zmírnila, už jen lehká, horní ret si nestěžuje a díky tomu více vynikne v závěru sladké dokončení a lesní tóny.
Celkově zajímavá whisky, jen jí chybí průnik mezi těma dvouma stavy. Bez naředění je velmi intnzívní a ovlivněná tím vínem, ta intenzivnost jí trochu ubírá, ale přidává jí na zajímavosti a odlišitelnosti. Po naředění je z ní velmi příjemně pitelná whisky, ale zase přišla o tu odlišitelnost. První půlka sklenice bez naředění, druhá s pár kapkami vody a poskládá se vám velmi příjemný zážitek. (26.1.2020)

Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%:
Hned první dojem aroma je kouř, sladkost výrazně nakouřeného sladu, vůně čaje (díky nápovědě), lakované dřevo. Chuťově je zajímavá a pestrá. Začíná sladově, přechází do sladka, perník, marcipán a do toho výrazně nastoupí kouř, který převezme vládu. Dokončení je kouřové, sladkost výrazně nakouřeného sladu z vůně si to i uzavře. Pár kapek vody: Aroma výrazně zjemní, ustoupil kouř, jakoby se otočil vítr na druhou stranu nastoupila rašelina a zemitost, staré dřevo. V chuti více vynikne sladkost a marcipán, nástup kouře je pozvolný, díky vodě trochu naředěný, ale i tak dosáhne vysoko. Dokončení spíše suché, jako by ta voda většinu spláchla, jen lehký náznak nakouřeného sladu.
Tohle bylo dobré pití, ta se mi fakt líbila. Měla svoje bez i s pár kapkami vody. Ta nakouřenost se tam krásně ukázala, v sudu dobře dozrála, ani ta mladost tam není moc cítit. I když, je to hodně o kouři, trochu jí chybí to okolo. Ale zatím od nich asi nejzajímavější a nejlepší (ještě nejsem úplně na konci, tak uvidím, zda si to udrží).

Z kouře ohně vystoupí hezká holka. Tváře umouněné od popela, ale kominík to není. Je hezká, ale princezna to není. Stojíte těsně u ní a cítíte kouř, který ulpěl na její kůži v jejích vlasech. Na rtech cítíte jak se sladkost její kůže a rtů mísí kouřem, chutná to dobře. I po rozloučení cítíte tu chuť kouře, která vám ji připomíná. (8.12.2019)

Vůně se pomalu vznáší od skleničky a naplňuje svoje okolí. Krásně nakouřený slad, jen co přivoníte, tak už se vám i vybaví jeho chuť. Do toho se promíchavají tóny čaje a lakovaného dřeva. Kouř až chvílema jemně štípe v nose. V chuti se nejdříve přihlásí ten nakouřený slad, sladová sladkost míchaná s kouřem, pokračuje do perníku a marcipánu. Pak tuhle perníkářskou idylu utne opět výrazný kouř, který najednou vystoupá velmi vysoko, zprvu na vlně sladkého nakouřeného sladu a pak pálivostí ukáže svoji sílu. Tím všechno přebije a ukončí a pak už jen pozvolna plyne do dokončení, které se nese v jeho režii a jak ustupuje ta výraznost kouře, tak opět ukazuje sladkost nakouřeného sladu, chvílema se projevuje suchost kouře.
Pár kapek vody utlumí kouř v aroma, více se projeví rašelina, zemitost, čerstvá půda, staré dřevo, ustoupil kouř i nakouřený slad. V chuti v úvodu taky ustoupil nakouřený slad, o to více zbylo místa na perník a marcipán. Kouř se ale nevzdal a opět převzal závěr chuti, opět stoupá na vlně sladkého nakouřeného sladu, ovšem ne tak vysoko jako předtím a tak i to dokončení je takové mírnější, bez pálivosti kouře, jen tak lehce sladce kouřovo sladově doznívající. Kapky vody jí trochu ubraly na výraznosti, ale zase pro někoho tak možná bude pitelnější. Tak jako tak je to podle mne nejpovedenější whisky z této série. (26.1.2020)

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%:
Aroma nasládlé s trochou nakyslosti, rozinky, lehký kouř spáleného dřeva. Příjemné, dobře čuchací, příjemné pro zkoumání. Chuť koření, lehké kořeněné sladké ovoce, sladká, lehký ovocný kouř povalující se po patře. Dlouho doznívá, lehký ovocný sladký kouř a v záběru na ohni pečená jablka, tak správně připečená a navoněná kouřem.
Celkově se to taky dobře popíjelo, dobře čuchalo, dobře ochutnávalo. Příjemné a povedené pití. Řekl bych, že tahle to u mě vyhrála, překonala i včerejšího favorita. Ale aby jí ta sláva nestoupla do hlavy, tak to sice vyhrála, ale na nákup celé láhve to ještě není.

Pro ženské přirovnání jí ale něco chybí. Moje fantazie nenahodila asociaci ani vzhledovou, ani situaci. Dobře se pije, je z ní dobrý pocit, dobře se vychutnává, ale nemá to, čím bych si ji zapamatoval. (9.12.2020)

Aroma kombinující sladkost s nakyslostí, rozinky, víno, lehké dřevo. Po chvíli odvětrání, přibude vůně švestek (slivovice). Chuť je kořeněná. Kořeněné ovoce, sladké ovoce s kouřem, sládký ovocný kouř, lehce ty sladké švestky, co byly v aroma. Toho portského až tolik nechytla. Dlouhý dozvuk, trocha toho ovocného uzeného kouře, načouzená, na ohni opečená jablka. Déle doznívající kořenitost a trocha závěrečné suchosti.
Je to příjemné pití, ale zatím mladé a nijak moc hluboké. Ani teď mi to nedalo žádnou asociaci pro přirovnání. (25.1.2020)

.

Celkově se whisky ze Svachovky povedly. V celkovém hodnocení jsou to na tříleté nové whisky dobré kousky. Některé mě zaujaly více (Porto a Bohemian Oak) a některé zklamaly (obě zrání po Laphroaigu). Bez pokusů nejde dosáhnout výsledků, takže celkově hodnotím velmi kladně. Ještě mi v lahvičkách něco zbylo a tak si těch pět kousků ještě jednou do konce roku přeochutnám a těším se, zda třeba na příštím WLP nepředvedou něco dalšího.

Doplnění (červenec 2020) - a to co přijde, bude ještě lepší. Je na co se těšit.

z webových stránek značky:

Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%:
Barva: Zlatá až oranžová.
Aroma: Čaj Earl Grey, doutnající rašelina.
Chuť: Výrazně sladová, marcipán, kouř jasně vybíhá.
Závěr: Ořechy, přetrvávající kouř.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%:
Barva: Zlatožlutá.
Aroma: Lehce dubové, ovocité, hřebíček.
Chuť: Sušené švestky, lesní jahody, delikátní.
Závěr: Krátký, hladký, třešňový.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%:
Barva: Světle jantarová.
Aroma: Výrazně dubové, ovocité, hřebíček.
Chuť: Sušené švestky, lesní jahody výraznější a hlubší než u 42,4% alc.
Závěr: Větrový, hladký, středně dlouhý.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%:
Barva: Rubínové tóny.
Aroma: Příjemně nasládlé, doutnající oheň, rozinky.
Chuť: Kořenitá, ovocitá, kouřová.
Závěr: Dlouhý, pečené opálené ovoce.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%:
Barva: Mahagonová.
Aroma: Jahody, bez, pomerančová kůra.
Chuť: Lesní ovoce, hladká a zároveň výrazná, borůvková marmeláda.
Závěr: Středně dlouhý, sušené ovoce.
Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%:
Barva: Velmi bledě slámově zlatá se zelenkavými tóny.
Aroma: Silně kouřové, mušle slávky, jódové.
Chuť: Sladká, všudypřítomný kouř, lehce mořská sůl.
Závěr: Dlouhý, jódový, příjemně sladký.
Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%:
Barva: Bledě slámově zlatá se zelenkavými tóny.
Aroma: Výrazně kouřové, medicínské, mořské řasy.
Chuť: Hluboká kouřová, ovocitá sladkost.
Závěr: Dlouhý, suchý, kouřový.
Svach´s Old Well whisky Red Rose 63,4%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Hořící dřevo, cukrovinková.
Chuť: Bohatá, zralé višně, kouřová.
Závěr: Dlouhý, saze, sladce sirupový.
Svach´s Old Well whisky Green Rose 58,7%:
Barva: Světle zlatá.
Aroma: Tropické ovoce, vanilka, kokosové bonbóny v čokoládě.
Chuť: Svěží, dravá, grilovaný ananas, karamel ze třtinového cukru, banány.
Závěr: Hřejivý, středně dlouhý, jako když polykáte celozrnný chléb s medem.

Recenze na poznejwhisky.cz:

Recenze na whisky.nethar.cz:

Svach´s Old Well Laphroaig 42,4 %

Svach´s Old Well Laphroaig 46,3 %

Svach´s Old Well PX 42,4 %

Svach´s Old Well PX 46,3 %

Svach´s Old Well Pineau des Charentes

Svach´s Old Well Bohemian Oak

Svach´s Old Well Port

Svach´s Old Well Marsala

.

Webové stránky značky:

Webové stránky výrobce:

Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Red Rose 63,4%

.(7.2020)

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 29.07.2020