značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » ostrovy 

výslovnost  tisk textu

ISLE OF JURA

ostrovy - Jura (Highland)

Palírnu Isle of Jura založili v roce 1810 lord Archivald Campbell na jižním konci Small Isles Bay tehdy s názvem Small Isles Disitllery. Údajně se zde whisky pálila již v roce 1502. Je to jediná palírna na ostrově Jura, který má i ve svém názvu. V roce 1876 byla licence převedena na James Ferguson & Sons. Palírna byla známa i pod různými dalšími jmény, Caol´nan Eilean, nebo podle lokality Craighouse či Small Isles, či Jura podle jména ostrova. Palírna byla uzavřena více než šedesát let od roku 1901 do roku 1963 a v letech 1960 až 1963 byla kompletně přebudována.
Kapacita palírny je uváděna 2,5 milionu litrů (dle ročenky 2024).

Palírna Isle of JuraPalírna Isle of JuraPalírna Isle of Jura

Jim Murray k palírně ve své knize "Průvodce světem whisky" říká: za oslavu stojí už jen ten fakt, že se na tomto ostrově nějaká palírna vůbec nachází, žije zde okolo dvěstě otužilých duší, je tu pouze jedna silnice, opuštěný vesnický hotel a jediný malý trajekt, spojující Juru s přístavem Port Askaig na ostrově Islay, je tu však neobyčejné bohatství zalesněných a skalnatých hor, jezer, orlů, jelenů a jedovatých hadů.
Na ostrově také nějakou dobu byl spisovatel George Orwell, který zde psal svůj slavný román "1984".

V palírně Isle of Jura - destilační kotleV palírně Isle of Jura - destilační kotleV palírně Isle of Jura - sud

Ze mně nepochopitelných důvodů palírna zredukovala název své whisky na Jura, někdy okolo roku 2005. Všichni před rokem 2005 jistě věděli, že když se řekne Jura, tak se myslí Isle of Jura. Takhle ovšem vzniknul slušný zmatek na všechny strany. Na budově mají napsáno "Jura Distillery" na láhvích ovšem velký nápis "Jura Single Malt Scotch Whisky", na skle láhve "The Isle Of Jura Distillery Co." a vzadu na etiketě je jako výrobce uvedený také "The Isle Of Jura Distillery Co."

A tak se někde objevuje jako Jura (třeba i Malt Whisky Yearbook je zařazená pod názvem Jura) a někde jako Isle of Jura (třeba ve WhiskyBase ji najdete hlavně po názvem Isle of Jura). A já na WOL jdu stále logikou začínajícího whiskaře a whisky rozděluji podle názvů a začínající whiskař i běžný člověk nebude aktuální láhev a nápisem Jura hledat pod Isle of Jura. A tak je tu založená jako Isle of Jura i jako Jura, část recenzí tedy najdete tam.

Typy

Aktuální nabídka whisky na webu palírny je dost široká, ale už se nese pod názvem Jura. Pod tímto názvem vydává palírna svoji whisky cca od roku 2005, dříve byla vydávána pod názvem Isle of Jura. Některá plnění ovšem i tehdy nesla název Jura, jednalo se ovšem většinou o nezávislá plnění. A některá z podobné doby zase Isle of Jura (a to se většina nezávislých odvolává na jméno palírny).

Společnost Invergordon zde plnila 10letou s názvem Craignure ve své sérii The Malts of Scotland.

Vývoj etikety na příkladu 10leté:

Isle of Jura 10letá 40% 1980sIsle of Jura 10letá 40% 1990sIsle of Jura 10letá 40% 2000sIsle of Jura 10letá Legacy 40% 2000sJura 10letá 40% cca po roce 2005Jura 10letá Origin 40% cca 2013-17Jura 10letá 40% po roce 2018

Článek na PoznejWhisky.cz:

.

Webové stránky palírny:

FB:

YouTube:

WB:


Video na Youtube - Jura Whisky

Welcome to Jura!

na začátek stránky

Ze mně nepochopitelných důvodů palírna zredukovala název své whisky na Jura, někdy okolo roku 2005. Všichni před rokem 2005 jistě věděli, že když se řekne Jura, tak se myslí Isle of Jura. Takhle ovšem vzniknul slušný zmatek na všechny strany. Na budově mají napsáno "Jura Distillery" na láhvích ovšem velký nápis "Jura Single Malt Scotch Whisky", na skle láhve "The Isle Of Jura Distillery Co." a vzadu na etiketě je jako výrobce uvedený také "The Isle Of Jura Distillery Co."

A tak se někde objevuje jako Jura (třeba i Malt Whisky Yearbook je zařazená pod názvem Jura) a někde jako Isle of Jura (třeba ve WhiskyBase ji najdete hlavně po názvem Isle of Jura). A já na WOL jdu stále logikou začínajícího whiskaře a whisky rozděluji podle názvů a začínající whiskař i běžný člověk nebude aktuální láhev a nápisem Jura hledat pod Isle of Jura. A tak je tu založená jako Isle of Jura i jako Jura, část recenzí tedy najdete tam.

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Isle of Jura 10letá 43%Isle of Jura 10letá 43%:
(Láhev jsem dostal odhadem v roce 1996)
Aroma je olejové, les (dřevo lesa), slané, zemité, trochu suché trávy. Celkově spíše jednoduché (jako opak bohatého a komplexního aroma, nikoliv jednoduché jako čitelné). Zajímavé určitou nezvyklostí. Chuť překvapí jemností a krémovitostí, kdy se jentak líně převaluje na jazyku. Trochu lehké sladkosti, trochu obilí, ale celkově nevýrazná. Chuť se postupně převalí do závěru a to i stejně nevýrazně a se slaným dokončením dokončení. Byť trochu lehké nezvyklosti a zajímavosti v sobě má (ovšem takové té dlouhodobě nezapamatovatelné). Je to taková jednodušší whisky, pít se občas dá - když člověk pohledem zkoukne své oblíbené a zrovna si nevybral podle své chuti a nálady, ale chce zůstat u single maltů.

Je to taková mladá jednoduchá a zatím životem moc nezkušená holka, není výrazně hezká, ale ani není ošklivá. Je ale trochu jednodušší. Občas se s ní dá chvíli pokecat, občas vám sedne nálada, tak i delší chvíli a občas po pěti minutách máte pocit, že to stačilo a přemýšlíte jaká výmluva proč musíte odejít hned bude nejlepší. Nebudete jí vyhledávat na další setkání, ale když už jí potkáte, tak prohodíte pár slov. Možná to bude 5 minut a možná celý večer. Jako partnerka pro život, to fakt ne. (23.8.2019)

Isle of Jura 10letá 43%V aroma je zatuchlý les, zemitost, trocha slanosti, závan hnijícího ovoce, mořské řasy už nějakou chvíli vyvržené na pláži. Po chvíli vydýchání se mi tam objevuje čerstvé dřevo, vosk a "něco", co jsem za těch pár let stále nedokázal pojmenovat. Chuť zprvu jemná, krémovitá, není hustá, ale líně se převaluje na jazyku. Smetanovost, sladová sladkost, obilí. Ale furt je to takový nijaký, teoreticky to zní dobře, ale prakticky jako by to nesedlo dohromady. Slané tóny mořských řas. A furt se tam motá to "něco". Do dokončení se přenesou ty slané tóny, trocha štiplavosti a v závěru pak i ta smetanovost, obilnost a sladová sladkost. Ale jako celek mi nic neříká a nepamatuju si, že by se mi někdy trefila do nálady.

Je to mladá holka, ani hezká, ani ošklivá. Když se člověk zaměří na detaily, tak tam i něco hezkého najde, ale celek je prostě takový nijaký. Je prostě nezajímavá a nebo ne. Něco na ní je. Když to zkouším hledat, tak nenacházím a mávnu nad tím rukou. Ale stejně něčím utkvěla v paměti i když si nejsem příliš jistý čím. Občas to vzbudí chuť ji znovu potkat. A když ji vidím, tak si nejsem jistý, zda to byl dobrý nápad. (10.11.2020)

Porovnání dvou desetiletých jsem přidal i do úvahy o tom, jak se whisky mění a že kdysi čtená recenze o Xleté ABC whisky vůbec nemusí odpovídat aktuální produkci - více zde

Isle of Jura 10letá Legacy 40%Isle of Jura 10letá Legacy 40%:
Pouze stručné poznámky z pár ochutnávek v roce 2006:
Jsou velmi podobné těm novým, převažují slova spíše nevýrazná, moc nezaujala a pak se tam ještě objevilo pár slov o moři, řasách, slanosti, dřevu. (2006)
Superstition 45%Isle of Jura Superstition 45%:
A ještě stručnější poznámky ochutnávky v roce 2006:
To se kolem mě jen mihnula a ještě to nebylo při ochutnávce, takže nebyl čas si něco psát a ani moc pamatovat, bylo to spíše takové pokecání a popíjení. Takže si pamatuji jen, že oproti 10-ti leté byla podstatně zajímavější, stála by za ochutnání, ale bohužel tehdy nebyl prostor. (2006)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky (z roku 1999)) hodnotí:

Isle of Jura 10letá 40%Isle of Jura 10letá 40%:
Barva: zářivě zlatá.
Aroma: olejové, slabě borovicové, zemité, slané, suché.
Tělo: lehké, mírně olejové, měkké.
Chuť: nasládlá, sladová, olejová, slabé tóny ostrovní suchosti a slanosti.
Dokončení: trochu sladová sladkost a určitá slanost.
Známka: 72
obrázek není k dispoziciIsle of Jura 20letá 54%:
Barva: zlatá.
Aroma: smetanové, olejové, suché.
Tělo: vyzrálé.
Chuť: pevně kombinované, ale pomalu se odkrývající chutě, květinová, sladká, borovicová, zemitá.
Dokončení: intenzivně slané a uspokojivé.
Známka: 78
Isle of Jura 26letá Stillman´s Dram 45%Isle of Jura 26letá Stillman's Dram 45%:
Barva: dobrá, středně jantarová.
Aroma: sherry, dub, sůl, slad, slabě rašelinové.
Tělo: jemné.
Chuť: na začátku náznak sherry a výrazně sladká, potom rebarborová a sladce citronová, olejová příchuť, která přechází do slané, zvláštní sherry verze.
Dokončení: lehce rašelinové.
Známka: 78
Isle of Jura 1975 Signatory 43%Isle of Jura 1975 Signatory 43%:
Barva: zářivé bledé zlato.
Aroma: překvapivě svěží, květinové a slané, velmi příjemné.
Tělo: lehké a měkké, velmi mírně sirupové.
Chuť: svěží, slaná, chuť po krekru, křupavá, sladová.
Dokončení: slané, velmi jemné borovicové, hřejivé, dlouhé, uklidňující.
Známka: 78
Isle of Jura Signatory 27.4.1966/9.6.1998 50,6%Isle of Jura Signatory 50,6% (k 10. výročí Signatory):
Barva: zářivě zlatá.
Aroma: borovicové, nezvykle rašelinové, zdálo by se, že byla vyrobena z těžšího rašelinového sladu, než se používá dnes.
Tělo: mírně plnější a smetanové, než je pro tuto whisky typické.
Chuť: sladová, po krekru, později sůl a rašelina.
Dokončení: slabě teplé, značná dlouhá slanost, příjemné.
Známka: 79

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli (z roku 2005)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciIsle of Jura 10letá 40%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Oříšky a slad. Parmazán. Drny a pytle s moukou. Kynoucí těsto.
Tělo: Lehké až střední.
Chuť: Pevná struktura s poněkud tvrdší chutí uprostřed, sladké kapradí kolem. Svěží a čistá.
Dokončení: Šťáva vymačkaná z ovoce, pak slad.
obrázek není k dispoziciIsle of Jura Superstition 45%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Sladovitá a mléčná s kakaem, třešní, rozinkou. Velmi lehká, rašelinná. Poměrně pestrá. Sladké seno (stáje), vřes.
Tělo: Střední až plné.
Chuť: Hedvábná a šťavnatá, polosušená broskev. Vespod sladká a kouřovitá. Vyvážená.
Dokončení: Suchý, lehký kouř.
obrázek není k dispoziciIsle of Jura 16letá 40%:
Barva: Plná zlatá.
Aroma: Květ vřesu, musli/nádoby na slad, máslový koláček. Čerstvě upečený chléb.
Tělo: Střední.
Chuť: Velmi lehká sultánka, poctivý výtažek z dubu. Lehká karamelka. Okouzlující.
Dokončení: Lehké, krémová náplň.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Isle of Jura 10letá:
V deseti letech tato whisky podivně bodá na patře, ale dejte si na čas při jejím ochutnávání a dostane se vám velké odměny.
Isle of Jura 26letá:
Příležitostně stáčená, je jemně rašelinovitá s takřka sirupovitým charakterem.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Isle of Jura Superstition 45%Isle of Jura Superstition 45%:
Barva jantarová. Superstition nabízí lehké aroma rašelinného kouře, rozšířené slakým podtónem medu a marcipánu. Také v chuti se ukazuje med a rašelinný kouř, vždy však decentně. Chuť dotváří kořeněný nádech, který se znovu také objeví v příjemně sladkém dozvuku.

Ze mně nepochopitelných důvodů palírna zredukovala název své whisky na Jura, někdy okolo roku 2005. Jáá na WOL jdu stále logikou začínajícího whiskaře a whisky rozděluji podle názvů a začínající whiskař i běžný člověk nebude aktuální láhev a nápisem Jura hledat pod Isle of Jura. A tak je tu založená jako Isle of Jura i jako Jura, část recenzí tedy najdete tam (tam, kde to jde jasně odlišit, protože někteří i aktuální zapisují jako Isle of Jura).


Recenze na whisky.nethar.cz:

Isle of Jura 10 yo Origin

Isle of Jura 10 yo Tokay finish - Chieftain´s Choice

Isle of Jura 10 yo 2007 LsD Hepburn's Choice

Isle of Jura 13 yo Two-One-Two

Isle of Jura 16 yo

Isle of Jura 18 yo

Isle of Jura 20 yo One And All

Isle of Jura 21 yo

Isle of Jura 21 yo Tide

Isle of Jura 26 yo 1989 SV

Isle of Jura 27 yo 1989 SV

Isle of Jura 28 yo 1988 SMWS 31.34

Isle of Jura 30 yo 1988

Isle of Jura 8 yo 2008 LsD Hepburn's Choice

Isle of Jura 1993 Boutique Barrels

Isle of Jura 1995 Boutique Barrels

Isle of Jura 1999 Boutique Barrels

Isle of Jura Destiny

Isle of Jura Elixir

Isle of Jura Journey

Isle of Jura Prophecy

Isle of Jura Seven Wood

Isle of Jura Sound

Isle of Jura Superstition

Isle of Jura Tastival 2014

Isle of Jura Tastival 2016

Isle of Jura Tastival 2017

Isle of Jura The Loch

Isle of Jura The Paps

Isle of Jura The Road

Isle of Jura Turas-Mara

Etiketa Isle of Jura 10letá 40%Etiketa Isle of Jura 16letá 40%Etiketa Isle of Jura 21letá 40%Isle of Jura 1975 Signatory 43%Etiketa Isle of Jura Signatory 27.4.1966/9.6.1998 (k 10. výročí Signatory) 50,6%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 9.3.2024

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 10.03.2024