značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt 

  tisk textu

Skotská single malt whisky

Skotská single malt whisky je whisky vyrobená pouze ze sladového ječmene v jedné palírně.

Výslednou whisky ovšem ovlivňuje mnoho faktorů a to od odrůdy používaného ječmene a sladu, přes způsoby sušení, kvašení, velikost a tvar destilačních kotlů a v závěru sudů použitých při zrání.

Jakoby se podobné typy whisky navzájem přitahovaly, tak se v různých oblastech vyrábí whisky podobného charakteru. Nepřitahují se ovšem whisky, ale ovlivňují to místní podmínky a palírny se ovlivňovaly vzájemně.

Protože ale rozdíly mezi jednotlivými oblastmi jsou natolik veliké, vždy se u skotské single malt whisky hovoří o oblasti, ze které pochází.

Jak se říká - vyjímka potvrzuje pravidlo. Až na to, že tady těch vyjímek začíná být víc a víc. A tak na Islay najdeme nenakouřené whisky, v Lowlands, Speyside a Campbeltownu zase nakouřené whisky. Někteří chtějí mít ve svém portfoliu whisky pro milovníky různých verzí, tak aby svojí značkou oslovili co nejširší klientelu. Někteří to zkoušejí jako zajímavost a vydají jednu limitovanou edici, která neodpovídá jejich klasickému charakteru. A někteří to mají snad jako rebelantsví proti "Terroir".

Já jsem spíše zastáncem charakteru značky. Když vím, že mi nějaká značka chutná a u všech, co jsem od nich ochutnal, si drží svůj charakter, tak rád zkusím i další od nich co neznám. Ta značka vzbuzuje jistá očekávání a pokud narazím na něco zcela odlišného, tak budu nejspíše zklamán. I když se snažím ochutnávat bez předsudků a očekávání, tak se jim člověk zcela nevyhne a právě charakter značky a oblast ho určitým způsobem ovlivní. Tomu se snaží předcházet ochutnávky naslepo, kdy nevíte, co hodnotíte a tak nejste ovlivněni svým očekáváním. Zase tím přicházíte o některé informace, které by na celkové hodnocení měly vliv, např. v čem whisky dozrávala, stáří whisky (ta whisky chutná velmi mladě, nevyzrále / na tak mladou whisky se tam projevují dobré náznaky chutí a při delším stárnutí by mohla být velmi dobrá - a přitom se může jednat o první tříletou whisky palírny, která se spíše snaží ukázat směr, kam se to vyvíjí než ukázka jejich top produkce, ke každé se stavíte trochu jinak), cena whisky (nejsem úplným zastáncem promítání ceny do hodnocení, do charakteristiky by se podle mě promítat neměla, do celkového hodnocení už samozřejmě může (skvělá whisky, ale za ty peníze prostě ne, zvlášť když si můžu za stejné peníze koupit 3 jiné podobně skvělé whisky)).

odkaz na mapu SWA v pdf ve větším rozlišení - 05/2023

SWA - Distillery Map

na začátek stránky

•  Highland (Vysočina)

Zde vyráběná whisky bývá hodnocena jako plně aromatická, chuťově vyvážená se sladovým a rašelinovým nádechem.

•  Speyside

Whisky zde vyráběná je z nejproslulejších, její chuť je pevná, čistá, jemná, delikátně vyvážená s náznakem nasládlosti a prolínají se v ní výrazné ovocné a medové podtóny. Některé zde vyráběné whisky mají zas ostrou, trávovou příchuť.

•  Lowland (Nížina)

Whisky z této oblasti mají nejlehčí charakter. Bývají hodnocené jako jemné, lehké, suché s nádechem sladu.

•  Islay

Whisky z této oblasti se vyznačuje slanou, rašelinnou a medicinální příchutí a charakterem mořských řas.

•  Campbeltown

V této oblasti se nyní nacházejí pouze dvě déle funkční palírny a jedna zcela nová palírna a tak se o charakteru whisky z této oblasti moc nemluví. často je již tato oblast ignorována a palírny začleněny do oblasti Highland.

•  Islands (Ostrovy)

Whisky z ostrovů vynikají pestrou škálou vlastností, od slanosti a silné rašelinné chuti po sílu a komplexnost. Ostrovy ale nejsou uznanou oblastí a palírny na ostrovech (kromě Islay) jsou řazeny do Highland.

.

A přidal jsem si tam část nezařazeno

Do té spadají hlavně různé značky, kdy pod stejným názvem najdeme různé whisky z jednotlivých oblastí, většinou bez uvedení palírny původu. A pak pár značek, kde nebylo možné určit ani oblast původu.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 25.02.2024