značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

výslovnost  tisk textu

BENRIACH

Palírnu Benriach založil v roce 1898 John Duff. Známá byla také pod názvem Ben Riach. V roce 1903 byla díky recesi palírna uzavřena a přešla pod sousední palírnu Longmorn. Znovuotevřena byla v roce 1965, kdy prošla značnou přestavbou. Od roku 2002 je palírna opět mimo provoz, v tzv. stavu mothballed. Od roku 1978 je majitelem palírny i držitelem licence Chivas & Glenlivet Group. Vodu bere z pramenů v Mannoch Hill.

V palírně Benriach je nejmenší podlahová sladovna ve Skotsku. Zpracovává se tu pouze 10 tun ječmene týdně na výsledných 8 a půl tuny sladu, což je asi 8% z celkového množství sladu spotřebovávaného v palírně.

Palírna BenriachPalírna BenriachPalírna Benriach

Jim Murray doporučuje: Nejlépe vychutnáte zde produkovanou 10-ti letou whisky, když novou láhev otevřete, půlky z ní přelijete do prázdné láhve a necháte uležet půl roku až rok. Lehkou oxidací se odstraní některé drsnější tóny a zůstane překvapivě dobrá, vyváženější lihovina, v níž před tvrdším závěrem dominují měkké charakteristiky sladové whisky.

V palírně Benriach - sladovnaV palírně Benriach - ohniště pro sušení sladuV palírně Benriach - destilační kotleV palírně Benriach - sběrné místo whisky

Typy

V palírně vyrábějí standardně 10-ti letou whisky, ale bývá i stáčena v různém stáří nezávislými stáčírnami.
Je součástí některých míchaných whisky, např. Chivas Regal, Something Special, Queen Anne a dalších.
Čistá single malt se začala na trh dodávat ve větší míře až v roce 1995. Někteří odborníci tvrdí, že vzdáleně připomíná kanadskou whiskey.

Benriach 10-ti letá 43%Benriach Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 1981Benriach Gordon & MacPhail Cask 1982Benriach Signatory Vintage 19.5.1986/6.1998 43%Benriach Signatory Vintage Rare Reserve 20.4.1966/23.7.2001 47,2%Benriach 11-ti letá Cadenhead´s

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Benriach 10-ti letá 43%Benriach 10-ti letá 43%:
Aroma je nevýrazné, hodně slabé, když mu dá člověk chvíli čas a trpělivě se snaží, tak tam najde trochu té sladové sladkosti, medu, sladké vůně květin, ale je celkem nevýrazné a suché. Chuť je obilná. Že by tohle dělali z obilí? Působí dojmem mouky, jak kdyby jste se chystali péct něco strašně nudného, jen mouky a bez dalších vůní a příchutí. Dokončení je slabé jak to předchozí, chudé, pouze na jeho konci se projeví koření, jak kdyby ho tam někdo přidal na poslední chvíli.
Je to prostě nuda, sklenku dopíjím jen proto, že ještě hledám, zda tam něco nebude. Je to jako když v jednu v noci koukáte v televizi na úplně blbý film, už jste za půlkou, chce se vám spát, ale neodejdete, protože si řikáte, že tam přece něco zajímavého být musí, jinak by to nenatočili. A toho nejzajímavějšího se dočkáte v závěru a jsou to vysvobozující titulky. Člověk si říká, že to vůbec nemuseli lahvovat, fakt nemuseli. Jediný význam tohoto plnění vidím pro porovnání s produkcí po roce 2004 (viz níže).

Tuhle holku jste viděli mockrát i když vlastně neviděli. Mockrát jste jí potkali, ale vůbec to nevíte. Je to prostě zcela nevýrazná, šedivá myš. Když s ní budete dlouho v místnosti sami, tak si ji z nudy možná více prohlédnete a zjistíte, že některé pěkné rysy tam jsou. Možná se poprvé necháte zlákat se s ní seznámit, přece nedáte na první dojem, ale tuhle holku ta šedivost semlela i uvnitř. Je s ní nuda, ona je šedivá snad úplně všude. Tohle se dá dát jen když už je člověk dost navátej, má chuť a dost rozumu na to, aby se nepouštěl do něčeho kvalitního, co si neužije a nebo s heslem "je jedno co pijem, hlavně že se motáme". (1.9.2019)

Pokud jste dočetli až sem, tak rychlé vysvětlení. Benriach je dobrá whisky. Ne to plnění popsané výše, ale novější plnění jsou už dobré. Ostatně tohle plnění asi už nepotkáte, je z produkce před rokem 2002, kdy byla palírna uzavřena. V roce 2004 byla palírna znovu uvedena do provozu a objevilo se u toho jméno Billy Walker. Do té doby na trhu skoro neznámá whisky (nebyla na trh běžně uváděna a třeba to 10-ti leté plnění za nic nestálo) se najednou objevila na trhu, získala uznání, začala být oceňována a také se dala velmi dobře pít. A taky trh zaplavilo velké množství různých verzí a od Benriachu klasického Speyside až po Benriach kouřový, jako by byl z Islay (tedy tak moc kouřový nebyl a tuhle módu, že whisky ze Speyside jsou nakouřené jsem nepochopil).

BenRiach 10-ti letá 43%BenRiach 10-ti letá 43%:
A protože mi to hodnocení výše přišlo vůči BenRiachu trochu nefér z hlediska aktuální produkce, tak jsem pro porovnání pořídil i aktuální desetileté plnění.
Aroma výrazně sladké, až převoněné, parfémované, sladký med, hodně vzadu lze občas začuchnout dřevo a ovoce. Když se ještě chvíli snažím, zda tam nenajdu i něco dalšího, tak se mi tam objevuje rušivě smrad laku na dřevo. Chuť začala nevýraznou sladkostí, takovou řídkostí, prázdností. Pak překvapí ostrostí, štiplavostí pokračující do hořkosti a nakyslosti. Do dokončení se přenáší ta hořkost s nakyslostí uzavřená lakem/odlakovačem a lehkou sladkostí.
Oproti starší desítce určitě krok vpřed, ale jinak zklamání, čekal jsem příjemnější a pitelnější whisky, takovou příjemnou základní nenáročnou desítku.
Nečekal jsem, že pokus o zlepšení dojmu dopadne takto. :)

Mladá zmalovaná holka. Přemýšlíte jak by asi vypadala bez té vrstvy mejkapu a dalších šminek. Ve vzduchu cítíte až moc její voňavku. Je to taková umělá barbína, schválně jestli má v hlavě totéž - prázdno? Po pár prázdných slovech pochopíte, že to tak bude. Dotkne se jí, že jí nevěnujete dostatek pozornosti, nesnažíte se jí zalíbit, flirtovat s ní. Urazí se a nafoukne, doufá, že tím zapůsobí a budete se o ní snažit. Jediné co mě u ní napadá je dotaz: "Slečno, víte proč se ženy malují a voněj?" "Nevím." "Protože jsou ošklivý a smrděj." Když jí to dojde, urazí se úplně, otočí a odchází s pocitem "ty pro mě nejsi chlapče dostatečně dobrý" a je pryč. Sláva. (28.10.2019)

Těch novějších BenRiachů (nově se píše BenRiach) jsem dál ochutnal do teď (8/2019) celkem sedm a bylo to opravdu dobré a příjemné pití. Poznámky nemám, protože to probíhalo v rámci jedné akce a nebyl čas ani prostor si poznámky dělat. A tak okomentuji pouze dvě z mého pohledu nestandardní - peated.

BenRiach 10-ti letá Curiositas Peated 46%BenRiach 10-ti letá Curiositas Peated 46%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2011 zaměřené na rašelinné/kouřové whisky:
V aroma byl kouř, sladkost a pomeranč. Chuť měla velký sladký nástup, po jeho odeznění bylo možné nalézt ve stále přetrvávající sladkosti trochu dřevistosti, v pozadí lehkou rašelinu. Byla to velmi příjemná a bohatá a krásně vyladěná whisky. V dokončení doznívaly citrusy. (3.2.2011)
Benriach 12-ti letá Signatory Vintage 1994 Un-chillfiltered Collection Heavily Peated 20.6.1994/05.10.2006 46%Benriach 12-ti letá Signatory Vintage 1994 Un-chillfiltered Collection Heavily Peated 20.6.1994/05.10.2006 46%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2007:
V aroma rašelina a kouř. V chuti jsem byl překvapen rašelinou a kouřem, chuť byla těžká, další poznámky k chuti nemám. V dokončení byl pozvolný kouř a jód. Byla to asi moje první kouřová whisky ze Speyside, což pro mě bylo překvapením. Proto mi asi byla i nabídnuta. Nevěděl jsem, co mám čekat od dvou podle mne spolu nepasujících pojmů Speyside a Heavily Peated. Byla dobře pitelná, ale mezi kouřovými Islay whisky by neobstála. (15.8.2007)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Benriach 10-ti letá 43%Benriach 10-ti letá 43%:
Barva: světlá, zářivá zlatá.
Aroma: lehké, čisté medové, květinová suchost.
Tělo: lehké, jemné, tělnaté.
Chuť: výrazné obilné zrno, koláče z ovesné mouky, kořeněné sušenky.
Dokončení: koláčovité, sladkost skotského máslového pečiva, později je sušší a přechází do lahodné, lehké, medově květinové, věží a dobře definované.
Známka: 70

Stručně některé další:

Benriach 20-ti letá Adelphi 60,3%: je velmi olejová, ale více rašelinová, kořeněná a sušší, známka 71
Benriach 1980 Gordon & MacPhail 40%: má výraznou jantarovou barvu, více sherry, suchou ořechovost, šťavnatou sladkost připomínající karamelu z ječmene a cukru, náznak sladkého kouře, známka 77

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky) hodnotí:

Benriach 10-ti letá:
Lehká a svěží whisky, která ze všech skotských nejvíce připomíná kanadské značky.
Nejlépe ji vychutnáte, když novou láhev otevřete, půlku z ní přelijete do prázdné láhve a necháte uležet půl roku až rok. Lehkou oxidací se odstraní některé drsnější tóny a zůstane překvapivě dobrá, vyváženější lihovina, v níž před tvrdším závěrem dominují měkké charakteristiky sladové whisky.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého) hodnotí:

obrázek není k dispoziciBenriach Curiositas Peated:
Barva: Bledě zlatá.
Aroma: Rašelina není tak agresívní, jak se často stává v Islay. V pozadí vřesové květy.
Chuť: Středně težká, lehký rašelinový atak, následně dřevo s kořeněnou ovocnou chutí.
Dokončení: Spousta rašelinového kouře, ale ještě víc vás poškádlí od hlavy až k patě.

v knize Svět whisky hodnotí:

BenRiach 10-ti letá Curiositas 40%BenRiach 10-ti letá Curiositas 40%:
Hořkosladká whisky s hustou rašelinnou příchutí. Pod kouřovou vrstvou leží tóny celozrnných sušenek, obilnin a nádech citrusů.
BenRiach 12-ti letá 40%BenRiach 12-ti letá 40%:
Klasičtější speysideský charakter než desetiletá, s vůní vřesu a smetanvou příchutí vanilkové zmrzliny s kapkou medu.
BenRiach 16-ti letá 40%BenRiach 16-ti letá 40%:
Ořechová, kořeněná spesideská whisky s medovou konzistencí v ústech a velmi slabým nádechem kouře.
BenRiach 20-ti letá 40%BenRiach 20-ti letá 40%:
Dlouhé roky v dubových sudech daly této whisky suchou dřevitou příchuť s ostrými t=ony a čistou dochutí.
BenRiach 21 letá Authenticus 46%BenRiach 21 letá Authenticus 46%:
Jedenadvacetiletý starší bratr desetileté Curiositas. Směs rašeliny, dubu, rozinek, medu a koření.
BenRiach 30-ti letá 50%BenRiach 30-ti letá 50%:
Přepychová plná sladová whisky plná rozinek, kandovaného ovoce, hořké čokolády a koření, které zůstává dlouho na jazyku.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky) hodnotí:

BenRiach 12-ti letá 46%BenRiach 12-ti letá 46%:
Aroma: Med, vanilka, sladké ovoce s vyváženými tóny dřeva.
Chuť: Střední tělo, opět vanilka a med, v pozadí koření a náznak tmavé čokolády.
Dokončení: Krátké až středně dlouhé.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky) hodnotí:

Benriach 10-ti letá:
Aroma: ovocné, kořenité, ostré.
Příchuť: sladká, broskvová, karamelová, lehčí konec.

Whisky posezení s Netharem:

Benriach 1999 WhiskyFestival.cz

Recenze na whisky.nethar.cz:

BenRiach Birnie Moss

BenRiach Heart of Speyside

BenRiach 10 yo

BenRiach 10 yo 2004 10th Anniversary Bottling

BenRiach 10 yo 2005 Port Hogshead Cask 6708

BenRiach 10 yo Curiositas

BenRiach 12 yo

BenRiach 12 yo Arumaticus Fumosus

BenRiach 12 yo Heredotus Fumosus

BenRiach 12 yo Horizons

BenRiach 12 yo Importanticus Fumosus

BenRiach 12 yo Sherry Wood

BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz

BenRiach 13 yo Maderensis Fumosus

BenRiach 15 yo 1998 Triple Distilled/PX Cask 7633

BenRiach 15 yo Dark Rum

BenRiach 15 yo Madeira

BenRiach 15 yo Pedro Ximenez

BenRiach 15 yo Sauternes

BenRiach 15 yo Solstice

BenRiach 15 yo Tawny Port

BenRiach 16 yo

BenRiach 16 yo 1988 Sherry Butt Cask 802

BenRiach 16 yo 1998 PX Sherry Puncheon/Triple Distilled Cask 5171

BenRiach 16 yo 1999 Oloroso Cask 5043

BenRiach 16 yo Claret Finish

BenRiach 16 yo Sauternes Finish

BenRiach 17 yo 1996 Marsala Finish

BenRiach 17 yo Burgundy Finish

BenRiach 17 yo Pedro Ximenez

BenRiach 17 yo Rioja

BenRiach 17 yo Septendecim

BenRiach 17 yo Solstice

BenRiach 18 yo 1993 Barolo 7415

BenRiach 18 yo 1996 batch 11

BenRiach 18 yo 1998 PX puncheon 6401

BenRiach 18 yo Albariza

BenRiach 18 yo Gaja Barolo

BenRiach 18 yo Latada

BenRiach 18 yo Moscatel Wood

BenRiach 19 yo 1986 Peated

BenRiach 19 yo 1991 Virgin American Oak Finish Cask 4389

BenRiach 19 yo 1992 Tawny Port

BenRiach 20 yo

BenRiach 21 yo

BenRiach 21 Tawny Port

BenRiach 21 yo 1992 Pedro Ximenez Sherry Finish Cask 986

BenRiach 21 yo Authenticus

BenRiach 21 yo Temporis

BenRiach 22 yo 1989 cask 4813

BenRiach 22 yo 1989 cask 5620

BenRiach 22 yo 1994 cask 240889

BenRiach 22 yo Albariza

BenRiach 22 yo Moscatel Finish

BenRiach 25 yo

BenRiach 25 yo Authenticus

BenRiach 26 yo 1984 batch 8

BenRiach 27 yo 1984 Peated Pedro Ximenez Sherry Finish

BenRiach 28 yo 1981 cask 2589

BenRiach 28 yo TWE

BenRiach 30 yo

BenRiach 30 yo 1986 PX Sherry Hogshead

BenRiach 33 yo 1976 hogshead cask 8795

BenRiach 39 yo 1976 Tawny Port Finish (peated) Batch 13

BenRiach Cask Strength Batch 1

BenRiach Cask Strength Batch 2

BenRiach Peated CS Batch 1

BenRiach Peated Quarter Casks

BenRiach Quarter Casks

.

Webové stránky palírny:

Benriach 10-ti letá 43%Benriach Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 1980 40%Benriach Signatory Vintage 19.5.1986/6.1998 43%Benriach 17-ti letá Cadenhead´s 2.1978/3.1995 59,7%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 26.08.2020