značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » highland 

  tisk textu

OLD PULTENEY

Palírnu Pulteney založil v roce 1826 James Henderson, který měl poblíž ilegální palírnu. Palírna byla také známá pod názvy Pulteney Town a Wick. Jméno palírny je po Siru Williamu Pulteney, který zde postavil v té době moderní přístav. Palírna je nejseverněji položenou palírnou na kontinentu. Město Wick ve kterém leží, bylo v době založení palírny přístavní město s dobrými dopravními podmínkami i před nástupem železnice. Moře usnadňovalo i likvidaci odpadů. Řeka Wick dělí stejnojmenné město na dvě části. Jižní se nazývá Pulteney Town.

Palírna Pulteney

Následně palírnu vlastnil John Dewar. V letech 1926-51 byla palírna mimo provoz. V roce 1955 ji koupil Hiram Walker a dnes je ve vlastnictví Inver House. Držitelem licence je George Ballantine & Son. Budete-li tuto palírnu hledat, pak ji Vašemu zraku neprozradí ani pagody ani žádný jiný nápadný znak. V palírně jsou pouze dva kotle, vodu bere z Loch of Hempriggs. Některé z produktů palírny zrají v sudech po manzanilla sherry, až se jí někdy říká "manzanilla severu". Většina ovšem dozrává v sudech po bourbonu.

V palírně Pulteney - destilační kotel

Typy

Za dob H. Walkera byla především vyráběna osmiletá, Inver House dává zase přednost hlavně dvanáctileté a patnáctileté. K milleniu byla vyrobena Old Pulteney Millennium Single Cask 15-ti letá (cask strength), která zraje v sudech po sherry.

Whisky stáčené nezávislou stáčírnou mohou nést jméno palírny, např. Cadenhead´s stáčí whisky pod jménem Pulteney.

Její produkce se téměř výlučně používá jako příměs do míchaných whisky, např. mimo jiné i Ballantines.

Old Pulteney 12-ti letá 40%Old Pulteney 12-ti letá 40%Old Pulteney 12-ti letá 40% (starý vzhled)Old Pulteney 15-ti letá 59,9%Old Pulteney Certifikát k 15-ti leté

Článek na PoznejWhisky.cz:


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1110506899879195/:

Zdeněk CZ napsal (15.7.2022):

V rámci přípravy na brzkou "cestu na skotský sever" je třeba si připomenout starší i novější plnění místní whisky a zajímavou historii palírny ve městě Wick, (Old) Pulteney. Ta se dlouho pyšnila statusem nejsevernější pevninské palírny, než ji o prvenství připravila palírna Wolfburn ve městě Thurso.

Městečko Wick bývalo přezdívané jako slanečkové a v dobách největší slávy zde vyráželo na lov těchto "stříbrných zlatíček" až tisíc rybářských lodí se sezonními posádkami z celého Skotska. Práce ve studeném klimatu byla namáhavá. Posádky dohromady se zpracovateli ryb potřebovali pravidelný přísun zahřívací tekutiny a tak místní reverend údajně vypočítal, že se zkonzumovalo až neuvěřitelných 3 tisíce lahví whisky denně (!).

Takto krutá žízeň si žádala místní palírnu, kterou založil původně pokoutní palírník James Henderson v r. 1826 v Pulteneytownu pojmenovaném po Siru Williamu Pulteneyovi, slanečkovém magnátovi. Jak jinak :)

Dobové zprávy popisují místní destilát jako rašelinovou obludnost, neboť nebylo jiného paliva, než rašeliny. Za první světové války zabavila vojenská admiralita rybářské lodě, město chudnulo a přibývalo i místních nezaměstnaných. V r. 1922 zkusili radní města zatočit s hojně rozšířeným opilstvím a velmi nerozumně se přidali k 57 dalším městům, která zakázala veškerý prodej alkoholu. Zákaz zůstal v platnosti až do vypuknutí druhé světové války, takže tehdejší majitel již v r. 1930 palírnu zavřel.

Dva roky po vypuštění prvního kosmické sondy Sputnik si palírnu koupil Hiram Walker, který rozšířil palírnu a začal ji používat jako složku do míchané whisky Ballantine´s. Na poli jednosladové whisky začala palírna působit až pod křídly současného majitele Inver House, který naplno využil jedinečný charakter destilátu, vyvolávající pocit lehké slanosti na ovocném základě a rozvinula celou řadu různě dlouho zrajících exemplářů. Palírna také sponzorovala závodní plachetnice, což se promítnulo do speciálních plnění u příležitosti dosažených vítězství.

Těším se, co nového předvedou. Máte s ní někdo zkušenosti?

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Old Pulteney 12letá 43%Old Pulteney 12letá 43%:
Pár poznámek z ochutnávky v roce 2005:
Aroma lehce slané, chuť výrazně slaná chuť, plus slané sherry, dokončení slané, lehce štiplavé, celkově jedním slovem - slaná whisky, ale zajímavá, taková ukázka, že i sůl může chutnat dobře. (20.12.2005)
Old Pulteney 12letá 43%Old Pulteney 12letá 43%:
(lahvováno 2000? - L0333BB 3 10:02)
Sladké aroma se slanou chutí, jako kdyby jste to čuchali u moře a cítili ten slaný vzduch. Lehká tráva, rašelina, máslové bonbony, lehké voňavé dřevo a to vše za svěžího slaného mořského vánku. Chuť plná, zpočátku sladká, trochu ovoce, oříšků, částečně sušené trávy, sherry a to vše přechází do slané chuti, která je lehká a celkem příjemná. Má v sobě trochu ostrosti. Dokončení je střední, trochu sherry a čokolády se stálou přítomností okolo levitujícího slaného oblaku. Díky slanému závěru máte chuť se znovu napít. Je to dobře pitelná whisky v hezkém balení (láhvi), nehraje si nic co není, nesnaží se tvářit, že je něco víc. Svou lehkou slaností připomíná malou pláž u podzimního moře (ne v jižní části Evropy), kde se procházíte a ve tváři cítíte vlhký mořský vánek. Příjemná chvíle pohody.

Hezká ženská sportovní postavy, oblečená tak, že s vaší fantazií stále flirtuje a vaše fantazie se může rozvíjet do oblak. Je vám s ní příjemně a fajn. Je normální, nehraje si na nic co není, nesnaží se tvářit víc než je, ani si nehraje na chudinku. Procházíte se spolu po té pláži u moře, má přes sebe přehozenou deku a vy přemýšlíte, nad tím, jak vypadá její hezké tělo a kdyby pod tou dekou neměla na sobě nic dalšího. Rádi si prohlížíte její tvář, posloucháte její hlas a smích. Představujete si, jaké to bude z jejího těla slízávat slanost její kůže smíchanou se slaností moře. Jste rádi, že jedna z chutí, které umíme vnímat je slaná. Chcete si sednout na pláž, pozorovat moře, západ slunce a dotýkat se jejího těla. Ještě chvíli budu vychutnávat další sklenku, cítit vůni moře a přestavovat si, že sedí vedle mě. (7.9.2019)

Old Pulteney 12letá 43%Poznámky z porovnávání této verze z roku 2000? a verze z roku 2021:
(lahvováno 2000? - L0333BB 3 10:02)
V aroma výrazně mořsce slané aroma, se sladkostí zralé broskve a meruňky, slaný karamel, podzimní mořská plás, vůně lesa z pobřeží. V chuti výrazná mořská slanost, čokoláda s ovocem na pláži, sladkost broskví a meruněk míchaná se slaným mořským vzduchem, příjemné koření. V dokončení čokoláda, s lehkým nádechem dřeva. Lehce doznívá ovoce s kořením.
Celkově je výrazná, ovoce musí být výrazné, aby získalo svoji pozornost ve slaném aroma a chuti. (31.1.2022)
Old Pulteney 12letá 40%Old Pulteney 12letá 40%:
(lahvováno 2021 - L01/04/2021/R21/5146 IB1539)
Poznámky z porovnávání této verze z roku 2021 a verze z roku 2000?:
V aroma výrazně ovocná, až mi trochu připomněla ovocnou pálenku. Postupně se přidávají slané tóny vůně moře. Odkrývá se postupně celkem jemně. Pak se znovu vrací ovoce (už ne jako pálenka), až trochu do banánů. V chuti lehká ostrost mořského pobřeží, sladkost míchaná se slaností, ovšem celkem jemnou, ukazuje se čokoláda, ovoce k broskvím a meruňkám, lehká hořká slanost. V dokončení mi tam doznívají ty banány s trochou čokolády, pak se ještě přidá lehký slaný závěr.
Působí hodně ovocně a mořská slanost se ukazuje jen v pozadí. (31.1.2022)
Old Pulteney 12letá 43% (lahvováno 2000? - L0333BB 3 10:02) a Old Pulteney 12letá 40% (lahvováno 2021 - L01/04/2021/R21/5146 IB1539)Novější je výrazně ovocnější, slanost má v pozadí, jemnější ve vůni i chuti, působí bohatším dojmem na chutě, ale současně obyčejnějším dojmem. Celkově je svěžejší a určitě líbivější. Je to taková slečna sedící na pikniku na pláži. Za mne ji sebrali slaný charakter. Asi přestali whisky ředit mořskou vodou :)
Starší je výraznější, slanější, ostřejší, je tam vyšší a silnější ovocnost, protože si svoje místi vedle vyšší slanosti musí vybojovat. Tohle je sportující ženská na pláži, kdy se slanost od moře na její kůži mísí se slaností jejího potu.
Ale obě mají něco do sebe, tady by o výběru rozhodovalo momentální rozpoložení, není jasná favoritka. (31.1.2022)

Porovnání dám sem i do - porovnání "stejných" láhví.

Old Pulteney 12letá 1989 Gordon & MacPhail Reserve 1989/2001 46%Old Pulteney 12letá 1989 Gordon & MacPhail Reserve 1989/2001 46%:
Pár poznámek z ochutnávek v letech 2005 a 2006:
Aroma je lehké, lehce vanilka, lehce vůně moře. Chuť lehce medová, lehce kořenitá, lehce olejová. Dobrá, dobře pitelná a příjemná whisky, dobře se popíjí, ale ničím konkrétním nezaujala. (11.4.2005 a 24.4.2006)
Old Pulteney Clipper 46%Old Pulteney Clipper 46%:
(lahvováno 2014 - L14 219 R14/5313 IB 14:27)
Ochutnával jsem ji po porovnávání těch dvanáctek a bavila mě méně.
Jemně ovocné, když se pořádně přivoní, tak se ukáže lehká mořská sůl, zavoní tam náznak sherry, sůl v nose dominuje, ale celkově nečekaně jemné, sladké ovoce s trochou mokrého dřeva. V chuti překvapila v prvním dojmu kořenitostí, ovoce, jablka se kořením, postupně se přidá čokoláda a tráva. Je spíše do jemných chutí, kořenitost je překrývá a trochu mi u ní chybí tělo. V dokončení doznívá ovocnost, trochu slanosti a už potlačené koření v pozadí. (31.1.2022)
Old Pulteney Clipper 46%

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciOld Pulteney 8letá 40% (plněno Inver House):
Barva: sytě slunečně žlutá.
Aroma: svěží, suché, velmi slabá rašelina, náznak mořského vzduchu.
Tělo: lehké, jemné.
Chuť: plná chutí, lehce rašelinová, kořeněná, ořechová, sladově sladká i slaná, mimořádně živá a lahodná.
Dokončení: pevné, ořechové, opět sladkost i slanost, pražené arašídy v medu.
Známka: 78
Old Pulteney 12letá 40%Old Pulteney 12letá 40%:
Barva: sytě žlutá.
Aroma: suché, rašelina, tráva.
Tělo: lehké, olejové.
Chuť: lehká, medová a ořechová, ale olejová.
Dokončení: olejové, konejšivé, velmi slané.
Známka: 79
Old Pulteney 15letá Sherry Wood 60,3%Old Pulteney 15letá Sherry Wood 60,6%:
Barva: středně dubová.
Aroma: bohaté, ořechové, rozinkové, fondánové, vanilkové.
Tělo: střední až plné, tělnaté.
Chuť: zpočátku převládá čisté, sladké, ořechové sherry, ale nakonec se vynoří vlastní charakter whisky a chuti se vyváží.
Dokončení: olejové, konejšivé, velmi slané.
Známka: 79
Old Pulteney 1964 Gordon & MacPhailOld Pulteney 1964 Gordon & MacPhail 40%:
Barva: bronzová.
Aroma: ibišek, pražené ořechy, koláče.
Tělo: měkké, překvapivě lehké.
Chuť: ořechová, koláčovitá, ale trochu prázdná.
Dokončení: olejové, slané.
Známka: 77

Stručně některé další:

Old Pulteney 15letá Gordon & MacPhail 40%: krásně vyvážené sherry a slanost, známka 79
Old Pulteney 17letá Whalligoe 52,8%: lehce jemná a velmi slaná, známka 78
Old Pulteney 1961 Gordon & MacPhail 40%: více sherry, ale dobře vyvážená, známka 79

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciOld Pulteney 12letá 40%:
Barva: Zlatá.
Aroma: Nepromokavé plátno, norkový olej, kokos, mléčná čokoláda, mango.
Tělo: Syté, měkké.
Chuť: Máslový bonbon, plástev medu, zralá nektarinka, slabé štípnutí mořské chuti.
Dokončení: Klouzavé. Dlouhé.
obrázek není k dispoziciOld Pulteney 8letá Gordon & MacPhail 40%:
Barva: Zlatá.
Aroma: Zaprášené skladiště. Náznak mořských vlastností a měkkého ovoce.
Tělo: Pevné.
Chuť: Poctivá olejnatá, ovocná žvýkačka. Trochu kouře, suchý dub.
Dokončení: Svěží a křupavé.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

U této whisky není třeba čekat příliš dlouho, než vyzraje. Již v osmi letech je vynikající.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Old Pulteney 17letáOld Pulteney 17letá:
Barva: Na svůj věk velmi světlá, ale dozrávala především v sudech po bourbonu.
Aroma: Sladké a zároveň slané, spousta medu, vanilky a citronu.
Chuť: Pozoruhodně komplexní a trvale uspokojivá, tóny sladového ječmene zároveň s příchutí lékořice a čokolády, se stálou přítomností slaného pozadí.
Dokončení: Stále a stále pokračující, vysychavé a pomalu konzistentně doznívající.

v knize Svět whisky hodnotí:

Old Pulteney 12letá 40%Old Pulteney 12letá 40%:
Na trhu ji uvedl Inver House roku 1997, dva roky potom, co koupil palírnu. Je řízná, slaná, přímořského charakteru s dřevitou sladkou chutí získanou během zrání v sudech po bourbonu.
Old Pulteney 17letá 40%Old Pulteney 17letá 46%:
Starší sestra 12leté není filtrována za studena a část zrání tráví v sudech po sherry, které dávají této středně husté whisky dlouhotrvající ovocnou příchuť s tóny máslových bonbonů.
Old Pulteney 21letá 46%Old Pulteney 21letá 46%:
Vliv sherry pochází ze sudů z bílého dubu. Výsledkem je bohatá, krémová, medová a sladová whisky, která v závěru vyschne na jazyku.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Old Pulteney 17letá 46%Old Pulteney 17letá 46%:
Barva jantarová. V ovocné vůni připomíná poněkud jablka a hrušky s lehkým vlivem dubu. V chuti nabízí plné tělo s vanilkou a květinovým dojmem. V dozvuku přetrvává obdivuhodně dlouho.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Old Pulteney 8letá:
Aroma: lehce kořenité, nasládlé.
Příchuť: rašelinná a slabě kouřová.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na Officer's lounge

Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Adventní kalendář 2022: 19.12. - Old Pulteney 12

Adventní kalendář 2023: 10.12. - Old Pulteney Flotilla 10 Years Old Single Malt Vintage 2010


Recenze na whisky.nethar.cz:

Old Pulteney 8 yo GM

Old Pulteney 10 yo

Old Pulteney 12 yo

Old Pulteney 13 yo 2008 DeDr

Old Pulteney 15 yo

Old Pulteney 16 yo Traveller's Exclusive

Old Pulteney 17 yo

Old Pulteney 18 yo

Old Pulteney 21 yo

Old Pulteney 23 yo 1998 GM

Old Pulteney 25 yo

Old Pulteney 1998 GM Cask Strength

Old Pulteney 2006 Vintage

Old Pulteney 2006 Travelers' Exclusive

Old Pulteney Flotilla 2000

Old Pulteney Flotilla 2010

Old Pulteney Huddart

Old Pulteney Isabella Fortuna

Old Pulteney Navigator

Old Pulteney Noss Head

Old Pulteney Pentland Skerries

Old Pulteney Pineau des Charentes

Old Pulteney Port

Old Pulteney WK 217 Spectrum

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Old Pulteney Gordon & MacPhail 8-mi letá 40%Etiketa Old Pulteney Gordon & MacPhail 15-ti letá 40%Old Pulteney 12-ti letá 43%Old Pulteney (detail) 12-ti letá 43%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 26.05.2024