značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » highland 

výslovnost  tisk textu

OBAN

Palírnu Oban založili v roce 1794 bratři Stevensovi přestavbou původního pivovaru. Licenci obdržela palírna v roce 1797. V letech 1969 až 1972 byla palírna rekonstruována a je nejstarší palírnou pracující bez přerušení. Dnešním vlastníkem je United Distillers, licenci vlastní John Hopkins & Co. Vodu bere palírna z Loch Gleann á Bhearraidh a Loch Ardconnel.

Palírna ObanPalírna Oban

14-ti letou Oban zařadila společnost United Distillers do série Classic Malts.

V palírně Oban - destilační kotelV palírně Oban - obchod

Typy

Hlavním produktem palírny je 14-ti letá whisky. Dříve byla stáčena jako 12-ti letá a lahvována ve flakonu viktoriánského stylu, ojediněle byla také stáčena jako 20-ti letá. Specialitou jsou ročníkové Oban Manager´s Dram a 15-ti leté Oban Distillers Edition Double Matured, které zrají v sudech po bourbonu a dozrávají v sudech po sherry montilla fino a Oban Montila Fino Maturation.
Některá starší plnění Oban byla pod jménem Glenforsa.

Je součástí míchaných Dewar´s a také se zde vyrábí míchané Glen Gary a Glen Royal.

Oban 14-ti letáOban 14-ti letáOban 1980 Distillers Edition Double MaturedOban 1984 Distillers Edition Double MaturedOban 1985 Distillers Edition Double Matured

Článek na PoznejWhisky.cz:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Oban 14letá 43%Oban 14letá 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2007:
Aroma moře, řasy, lehce slad, chuť velká změna v chuti, zpočátku příjemná, hebká, parfémová, lehce sladová, přechází do lehkého kouře a rašeliny, vosková, dokončení jemné, parfémové, celkově nijak zvlášt zajímvavá whisky, velký rozdíl mezi první chutí a jejím následným vývojem. (6.10.2007)
Oban 14letá 43%Oban 14letá 43%:
(lahvováno 2000 - L15N04446913)
V aroma je příjemná vůně moře, slanost, mořské řasy, jak když sedíte na kameni u moře, užíváte si tu chvíli a cítíte ten příjemný mořský vzduch. Po chvíli k vám zavane i vůně z pevniny - sladová sladkost, čerstvá rašelina. A nejlepší to je, když se vůně smísí. První dojem chuti je trochu zklamání, podle vůně jsem čekal více. Je třeba jí dát šanci se projevit. První chuť se nese ve sladko/slaném tónu. Cítím tam obě chutě a nijak si nevadí, sladovou sladkost, kterou solí ten mořský vzduch. Jakoby v puse zůstala chuť po slaném a vy si dáte něco sladkého. Ještě tam jsou lehké tóny ovoce, čokolády a možná lehké dřevo. Dokončení je jemné, se sladkými tóny, čokoládou, trochu voskové, mísící se se slaností.
Celkově je to příjemná whisky, navozující vzpomínku na moře, s tím si ji rádi dáte. Má svoje, proč si ji zapamatuje, ale nic za co byste ji vynášeli do nebes. Je vyvážená, dospělá, příjemná.

Krásná žena hraje na mořské pláži volejbal. Cítíte vůni mořského vzduchu a k tomu i vůni jejího sportovního těla a lehkého potu. Užíváte si ten hezký pohled na ní v kulisách nekonečného moře. Těšíte se až dohraje a vy ji přinesete sladký dezert se šlehačkou na deku, kde odpočívá a své hezké tělo vystavuje slunečním paprskům. Náhoda tomu chtěla a kousek dezertu jí přistál na pevném bříšku. Jazykem ho očistíte a mísí se vám chutě čokolády, sladkosti se solí moře a jejího potu. Doufáte, že si její chuť budete moci vychutnat častěji. Oba víte, že ten upadlý kousek nebyla náhoda. Teď už si jen lehnete vedle ní, užíváte si její blízkost, moře, čas i prostor. (8.9.2019)

Dal jsem si vzorek do svého adventního kalendáře v roce 2020:
Den sedmnáctý mě opět přenesl na pláž k moři a to ve společnosti 14leté Oban (všichni naštěstí víme, že se bavíme o whisky). Když jsem whisky nalil na skleničky a byl trochu více nad skleničkou, tak ke mne dovanula úplně nádherná vůně jablek - čerstvě nakrájené jablko, jen se do něj zakousnout. (Tohle jsme tam minule úplně přehlédl.) Ta vůně je cítit pouze z větší vzdálenosti, jakmile dám nos blízko je skleničce, tak zmizí a objeví se jiné. Tak přijde svěží mořský vzduch, dřevěné bedny s jablky, k mořské slanosti se přidává sladká rašelina (chce jí nechávat postupně vydýchat, žádné čmuch, čmuch a kopnout do sebe). A když už jsem si dost zavzpomínal na moře, dostatečně načuchal, tak můžu i ochutnat. Úvod je takový nezvyklý, lehká sladová sladkost ovšem mísená se slaností mořského vzduchu, takže jsem musel chvíli přemýšlet, co to vlastně je. A když se tam tyhle dvě poperou, tak celkem v jemné míře se setkávájí tóny ovoce, lehkého dřeva, čokolády a to stále lehce solené mořským vzduchem. Dokončení je jemné, sladké tóny, čokoláda, mísící se se slaností a závěr je voskový, jako kdyby to v té puse lehce ztuhlo. Zatímco o kus výše whisky připomínala podzimní pláž a sůl se dala slíbávat z tváří a rtů, tak teď je možné jí slíbat z celého krásného těla. (17.12.2020)

Oban 1992 Distillers Edition 1992/2006 43%Oban 1992 Distillers Edition 1992/2006 43%:
Pár poznámek z ochutnávky zaměřené na Distillers Edition v roce 2007:
Tato verze dozrávala v sudech po Sherry Montilla Fino. V aroma je sherry znát, ale nepřevažuje tam a nepřebíjí charakter whisky. Dále tam je čokoláda, lehká slanost a moře. V chuti krátká jemná sladkost rychle ustoupí a následuje lehká kořenitost. Dokončení pozvolně ustupující. Je to příjemná whisky, charakter klasického Obanu doplněn o sherry tím správným způsobem, příjemně komplexní. (16.10.2007)

Dal jsem si porovnání 14letých Obanů:

Oban 14letá 43%Oban 14letá 43%:
(lahvováno 2021 - L1168CM001 00038893 - 16.6.2021)
V aroma slaná ovocnost, zesilují sladká jablka a opět se vrací slaná vlna mořského pobřeží. Mořská pláž u jablečného sadu. V chuti pečená jablka s lehce nauzenou slaností. Sladká lehce posolená jablka. Sladkost je výraznější slanosti. V dokončení nauzená jablka, sladkost uzavřená slaností. Celkově to bylo příjemné, klidné popíjení.
Oban 14letá 43%Oban 14letá 43%:
(lahvováno 2000 - L15N04446913)
Oproti novější má výraznější, hutnější aroma, mám tam sherry, postupně do toho prostupuje mořsko-slaný nádech, jablka se dřevem a všude přítomná slanost. V chuti také hutnější, opět tu mám sherry, tmavou čokoládu, ovocnost a navazuje na ní hutnější mořsko-slaná vlna. V dokončení jablečná ovocnost, s lehkou štiplavostí a slaným dokončením. Oproti novější je tato bohatší ve vůni i chuti.
Oban 14letá 43% (lahvováno 2000 a 2021)Novější je v aroma lehčí, příjemná, slano jablečná. V chuti napřed sladká vlna, pak ovocnost, postupně do jablek, zvýrazňuje se sladko-slanost. Příjemné pití, ale trochu zapomenutelné.
Starší je v aroma hutnější, mám tam sherry a pak se ukáže jasná mořská slanost. V chuti také hutnější a hlubší a opět slanost. Je znatelně výraznější.
Právě kvůli té ovocné slanosti jsem si Oban pamatoval a to se mi na něm líbilo, plusem je pak ta hutnost. To mi u té nové chybělo, ale zase musím říct, že je pitelnější, trochu obyčejnější a zapomenutelná, protože jí chybí nějaká ta výraznost. Začínající whiskař si určitě více oblíbí tu novější, slanost je tam jen lehká (je možné, že jsem se jí tam snažil najít) a působí příjemně. Ale takových je, takže bych se ani nedivil, kdyby mu jí nikdo nedoporučil.

Starší verze je jak sportovkyně na pláži, kdy se v chuti její kůže mísí slanost jejího potu a mořského vzduchu. Není to žádná mladá holka, ale ženská tak akorát, kdy z ní sálá i ta ženskost a to ještě více zlepšuje celkový dojem z ní.
Novější verze je také sportovkyně na pláži, ale mladší, zpocené tělo k nakousnutí, kůže k oblíznutí, hezká, ale obyčejnější a zaměnitelná. Tu první budu vyhlížet a půjde přesně za ní, u té druhé je jedno, když další den potkám jinou. (14.3.2022)

Porovnání dám sem i do - porovnání "stejných" láhví.

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Oban 14letáOban 14letá 43%:
Barva: zlatá až jantarová.
Aroma: kamínky z pláže, jak prohlásil jeden degustátor, závan moře, ale i tón čerstvé rašeliny, sladové.
Tělo: pevné, jemné, slabě viskózní.
Chuť: zpočátku klame lahodná chuť, parfémová, slabý náznak ovocných mořských řas, potom lehce vosková až kouřová, suchá.
Dokončení: aromatické, jemné, lahodné.
Známka: 79
Oban 1980 Distillers Edition Double MaturedOban 1980 Distillers Edition Double Matured 43%:
Barva: jantarová.
Aroma: voňavé, jedlé mořské řasy, broskev, velmi ucelené.
Tělo: jemné, mohutné.
Chuť: slaná, ořechová, broskvová, uprostřed sladká, rozvíjí se tóny tabáku a mořských řas.
Dokončení: sůl se vrací jako zdvihající se příliv.
Známka: 80

Stručně některé další:

Oban Cadenhead's 30letá 1963 52%: byla silně broskvová, slabě dřevitá, s obrovským slaným dokončením, známka 81
Oban Cadenhead's 21letá 46%: byla sladová a kouřová, známka 74
Oban 1962 Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 40%: byla více sherry, známka 74

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

Oban 14letáOban 14letá 43%:
Barva: Jasně zlatá.
Aroma: Aromatická a lehce kořeněná. Zkryztalizovaný zázvor, náznak rašeliny. Dobrá hloubka a pestrost.
Tělo: Troufalé, štiplavé.
Chuť: Začíná sladce a lehce, ale je hladká, pestrá, s kořeněnou hloubkou. Lehce aromatická. Náznak kouře.
Dokončení: Suché, trochu mořské.
Oban 1980 Distillers Edition Double MaturedOban Distillers Edition 1980 43%:
Barva: Lehce jantarová.
Aroma: Zaoblené a tlusté. Trochu polosušeného ovoce (meruňky), zázvor v sirupu. Náznak mořského charakteru.
Tělo: Střední. Zralé.
Chuť: Mastná se skrytou hloubkou. Vcelku sladká a koncentrovaná. Dobrá rovnováha mezi svěžestí a sladkým a teplým kořením.
Dokončení: Dlouhé. Sladké. Štiplavé.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Oban 14letá:
Whisky v naprosto správném věku, s energickou příchutí rašeliny, která se pojí s delikátní příchutí dubového dřeva.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Oban 14letáOban 14letá:
Barva: Středně zlatá.
Aroma: Svěží a čisté s vůní soli, trochu ovoce a nádechy kouře.
Chuť: Střední tělo, hebké a naplňující ústa, zpočátku sladká, rozvíjející větší komplexnost s kořením, pomeranči, stoupajícím kouřem a postupující do suchosti.
Dokončení: Dá se slaná příchuť vyjádřit nějakým příměrem? Na tuto hádanku najdeme odpověď jen v další sklence!

v knize Svět whisky hodnotí:

Oban 14letá 43%Oban 14letá 43%:
Řízná, mořská whisky během let strávených v sudech měkne. Díky sherry má navíc bohatou příchuť sušeného ovoce.
Oban 1992 Distillers Edition 1992/2007 43%Oban 1992 Distillers Edition 43%:
Patnáctiletá lsadová whisky zraje v různých sudech. Dominuje jí kořeněná a dubová příchuť získaná během dozrávání v sudech po sherry Montilla Fino.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Oban 14letá 43%Oban 14letá 43%:
Barva intenzívní zlatá až do jantarové. Lehce zakouřená, ale ovocně sladká whisky má vůnipraženého sladu. Také v chuti vystupuje sladkost a je vedle sladově ovocných vlivů zesilována kořeněnými tóny. Dozvuk je jemný, nicméně docela dlouhý a působí suše s přídechem soli.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Oban 14letáOban 14letá:
Aroma: Po medu z vřesovišť, karamelové, přidává se náznak mořských tónů.
Chuť: Ovocný kompot, med a pražené oříšky, poté se přidávají stopy kouře.
Dokončení: Dlouhé, suché a sladové se špetkou soli.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Oban 12letá:
Aroma: ořechové, kouřové, kořenité.
Příchuť: kouřová a jemná.

Tasting notes Vaška Routa

k ochutnávce Distillers Edition z 2.5.2007:

Oban 1992 Distillers Edition 1992/2006 43%Oban Distillers Edition 1992/2006 Montilla Fino Sherry Finished
Barva: čistě zlatá.
Aroma: šťavnatě medové, voňavé, jedlé mořské řasy, dozrávající broskev, lehce ovoce.
Chuť: příjemná, sladová, bohatě ořechová, tmavá čokoláda, lehce koření, postupně se rozvíjí tóny tabáku a lehce mořské slanosti.
Dokončení: velmi přetrvávající, čokoládové a teplé, zřejmý vliv sudů od Montilla Fino.

k ochutnávce Distillers Edition z 16.10.2007:

Oban 1992 Distillers Edition 1992/2006 43%Oban Distillers Edition 1992 Montilla Fino Sherry Finished
Barva: jantarová.
Aroma: voňavé, šťavnaté, medové, velmi ucelené.
Chuť: sladší, než je obvyklé (vliv velmi sladkého Montilla), sladová, příjemně ořechová, tmavá čokoláda, lehce tábáková, velmi lehounce mořská sůl, exotické koření.
Dokončení: příjemně dlouhé, přetrvávající, čokoládové a teplé. Ke konci se objeví i lehký náznak rašeliny.
Komentář: výborná jako společnice k lehké kávě a kubánskému doutníku po krásné a vydatné večeři.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Oban 12y SR 2021


Svet Whisky SK

Čo pije nočná hliadka GoT? No predsa sa whisky z Oban.


Recenze na whisky.nethar.cz:

Oban 14 yo

Oban 1989 Distillers Edition

Oban 1992 Distillers Edition

Oban 1996 Distillers Edition

Oban 1997 Distillers Edition

Oban 2000 Distillers Edition

Oban 2003 Distillers Edition

Oban Available Only At The Distillery

Oban Bay Reserve Game of Thrones

Oban Distillery Exclusive Bottling

Oban Little Bay

Etiketa Oban 14-ti letáEtiketa Oban 14-ti letá 43%Etiketa Oban 1980 Distillers Edition Double MaturedEtiketa Oban 1984 Distillers Edition Double MaturedEtiketa Oban 12-ti letá

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 26.05.2024