značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » highland 

výslovnost  tisk textu

GLENGOYNE

Palírnu Glengoyne založil v roce 1833 George Connell. Palírna vystřídala několik názvů, do roku 1840 se jmenovala Glenguin, do roku 1876 Burnfoot, do roku 1905 Glen Guin, do roku 1931 byla mimo provoz a do provozu byla uvedena už s dnešním názvem. Palírnu téměř 100 let vlastnila společnost Lang Brothers a dnes palírnu vlastní Ian Macleod & Co. Vodu bere palírna z pramenů v Campsie Hills.

Jednou za zajímavostí této palírny, je to, že pomyslná čára oddělující oblasti Higlands a Lowlands prochází touto palírnou. Whisky Glengoyne se destiluje v Hihglnads, ale zraje v Lowlands.

Palírna GlengoynePalírna GlengoynePalírna GlengoynePalírna Glengoyne - sklady na sudy se zrající whiskyPalírna Glengoyne - sklady na sudy se zrající whisky

Další zajímavostí je, že palírna má tři destilační přístroje ale neprovádí trojnásobnou destilaci, dva z nich jsou lihové a poměrně malých rozměrů. Whisky je zde tedy ve větším kontaktu s mědí, což se jistě odráží i na výsledné chuti.

Sladový ječmen se nesuší nad rašelinou, whisky zraje převážně v sudech již jednou použitých po sherry palo cortado, menší část po sherry amontillado ze španělského Jerezu.
Ve viktroriánských dobách byla destilována 3x, dnes je destilována 2x.

V palírně Glengoyne - rmutovací káďV palírně Glengoyne - kvasné káděV palírně Glengoyne - destilační kotleV palírně Glengoyne - sběrné místo whisky

Typy

Standardně se whisky vyrábí jako 8-mi, 10-ti, 17-ti, 21 a 30-ti leté. Specialitami jsou například 29-ti letá Glengoyne Farewall Dram 1969, 30-ti letá Middle Cut 1967, Glengoyne Grandfather Clock, 16-ti letá Glengoyne Scottish Oak či 30-ti letá Glengoyne 2000 AD Millennium, která obsahuje různé whisky starší než 30 let. Stáčeny byla také ročníková plnění Glengoyne Vintage Reserve a v malém množství stáčené např. Glengoyne Gristmas Day Reserve 1967 či Glengoyne Single Cask.

Je obsažena v některých míchaných whisky, např. Lang´s, Cutty Sark a Famous Grouse.

Glengoyne 10-ti letáGlengoyne 17-ti letáGlengoyne 21 letáGlengoyne 30-ti letáGlengoyne 2000 ADGlengoyne Single Cask

Článek na PoznejWhisky.cz:


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1129251688004716/:

Zdeněk CZ napsal (8.8.2022):

Spíše jemnější, ale přitom vůbec není nudná. Taková je kráska od Glengoyne ve svých 21 letech.

Navazuje na bohatý výběr základní řady, která začíná nejmladší 10-letou sestřičkou, připomínající v chuti zralé šťavnaté zelené jablíčko. Pokračuje staršími sestřičkami ve věku 12, 15 a 18 let, ve kterých již přibývá rozvážnost moudrého dubu a každým dalším rokem se projevuje více dojem jemného lesního červeného ovoce. Patnáctiletá má dokonce 2 verze - 15yo 40% a Distilleries Gold 43%. Lze sehnat i 25-ti letou (ale je třeba si připlatit) či sestřičky s utajovaným věkem (NAS, non age statement), které ale dávají skvělou příležitost si ověřit, jaký druh dubu dříve obsahujícího sherry vám víc vyhovuje. Nabízí totiž poučnou testovací cestu. Cuartillo zrálo v americké dubu po olorosu, Balbaine zrála v evropském dubu po olorosu a Glengoyne PX zrál v kombinaci amerického i evropského dubu s následným finišem v PX sudech. Abych nezapomněl, dělají taky skvělou sudovku okolo 51% ABV, teď myslím už batch 08. GG používá typicky zrání v sudech po sherry (nejčastěji oloroso), pomalou destilaci a kombinaci krátké i dlouhé fermentace.

Palírna Glengoyne se stala první zakoupenou distilérkou tvořivého klanu Ian McLeod, kteří v současnosti vydávají speciální edici Legacy series, která oslavuje milníky v jejich historii. A stojí za nimi pořádný kus práce.

První část série oslavuje Cochrana Cartwrighta, před 200 lety zakladatele pomalé destilace, která je dnes typická pro GG. Druhá část je věnována Peteru Russellovi, který v úctyhodném věku 93 let vydržel zastávat pozici předsedy všech destilérek klanu McLeodů. V zapálených whiskařských rodinách se nechodí do důchodu a jako syn nemáte jinou volbu, než pokračovat ve šlépějích svého otce :)

Peterův otec Leonard začínal jako whisky broker v r. 1936 a po jeho smrti syn Peter přidal blendování a lahvování jako součást rodinného byznysu. Peter pojmenoval svého syna opět Leonard a přivedl ho k práci v rodinné firmě (jako výkonný ředitel) a byl na počátku nápadu, že klanu chybí vlastní palírna. A tak zakoupili v r. 2003 Glegoyne, ležící kousek od jezera Loch Lomond a pozdějí v r. 2011 od Endringtonu palírnu Tamdhu, která přestala být jen tažným koněm pro výrobu míchaných whisek, ale získala šanci ukázat svoje kvality jako single malt. Na rozdíl od GG, ležícího poblíž rozhraní low/high land, sídlí Tamdhu v těsném sousedství palíren Knockando a Cardhu ve Speyside, což určuje na první ochutnání odlišný charakter nabízeného destilátu. GG je svým charakterem spíše jemnější s nevtíravým vlivem sherry, zatímco Tamdhu směřuje s každou další lahví k hutné sherry bombě. Zásluhy Petera byly oceněny uvedením do Síně slávy whisky v r. 2016.

Pro úplnost přidávám, že palírna jako taková vzniknula oficiálně 1833, kdy George Connel přihlásil svoji nelegální palírnu Burnfoot k licenci a po nějaké době fungování pod jménem Glenguin se ustálilo označení Glengoyne (1905). Ale až poctivá práce Ian McLeodů přivedla palírnu k dnešní rozkvětu.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Glengoyne 10letá 43%Glengoyne 10letá 43%:
Poznámky z ochutnávek v letech 2002 a 2006:
Barva do zlatova, trochu světlejší zlato, aroma příjemné, ovocné, sladké, chuť příjemná, ovocná, trávová a ještě něco, dokončení ne moc dlouhé, ale ne krátké, zanechává příjemnou chuť, celkově mi chutná, příjemně se pije (1.12.2002)
Aroma příjemné, sladové, ovocné, chuť příjemná, jemná, ovocná, trávová, lehce sladká, dokončení sladké, celkově příjemně pitelná jemná sladká whisky. (25.3.2006)
Glengoyne 10letá 43%Glengoyne 10letá 43%:
(lahvováno 2000? - L8734L2T 23:03)
Aroma jemné, příjemné, ovoce, sladké, obilí, rozkvetlá louka, měkké, nenáročné, chvílema až přeslazené (vůně moc sladkého medu). Chuť jemná, trochu nevyzrálá, ne zcela vyrovnaná, sladká, slad, ovoce asi jablka, ořechy, v závěru se objevuje lehká hořkost ořechů. V dokončení si nese sladkost, dozvuk ořechů včetně té lehké hořkosti. Ta hořkost je tam slabá a celkem nerušivá. Celkově je to docela příjemné sladké nenáročné popíjení, ale současně nemá nic, proč ji více doporučovat nebo znovu kupovat.

Taková mladá hezká holčina. Milá, veselá, pro příjemně strávené chvíle, pohladit, pomazlit, pomilovat, nic neřešit, takový malý útěk od starostí světa, který umí nabídnout jen to chvilkové zapomnění na okolní svět, ale umí to nabídnout hezky. Krátké hezké chvíle, které jsou fajn, když od nich nečekáte nic víc. Pak se rozloučit - Někdy příště, slíbí si a v davu zmizí, příště. Rádi si to příště najdete, ale když to nevyjde, tak na světě je spousta dalších hezkých věcí. Nebo jak se zpívá v té písničce: Pomilujte, pošpásujte, ale lásku neslibujte. Prostě takové milé lízátko. Mám chuť si líznout. (1.3.2020)

Hezky ovocné aroma, zralé ovoce, postupně jde do zralých jablek s trochou koření. Úvod vůně byl hezčí, začíná pomalu ztrácet na výraznosti, rozkvetlá louka s ovocem, koření a trocha tmavé čokolády, občas až přeslazené medové tóny. Zprvu působila celkem bohatěji, ale začala ztrácet, jablka jdou opačným směrem, místo zrání začínají zelenat a lehce kyselovatět. V chuti jemná, ovocnost, středně zralá jablka, trochu do sladkosti, trochu do kysela, lehké koření, sladkost, slad. Taková trochu neuspořádaná, nevyzrálá, ale v pohodě pitelná, jen úplně nevím proč bych se k ní měl vracet. V dokončení sladkost, trocha koření a trocha hořkosti ořechů. V pohodě pitelná, ale nenapadá mě situace, kdy bych si ji dal, s čím bych si ji spojil. (5.12.2023)
72/100

Glengoyne 10letá 43%Poznámky z porovnávání této verze z roku 2000? a verze z roku 2020:
(lahvováno 2000? - L8734L2T 23:03)
Výrazné, ale jemné aroma, vůně jablečného kompotu se skořicí, působí bohatší víc než je. Sladké, lehký štrůdl, květinovost. V chuti jemná mohutnost a opět bohatší dojem, než v ní je. Lehká kořenitost, postupně se přidávají lehká sladká jablka zjemnělá vanilkou. V dokončení lehká ovocná kořenitost, skořice, dlouho doznívá sladkost zralého jablka s lehkým kořením.
Pro příjemné popíjení, víc nedává. (31.1.2022)
Glengoyne 10letá 40%Glengoyne 10letá 40%:
(lahvováno 2020 - L13.02.20 3 16:34 BB)
Poznámky z porovnávání této verze z roku 2020 a verze z roku 2000?:
Aroma jemné, sladká ovocnost přezrálých jablek, lehce kořenitá vůně květin, lesní ovoce, velmi jemné aroma. V chuti medová sladkost, postupně se přidává ovocnost krásně zralých sladkých jablek, jemná i v chuti. V dokončení lehká jablečná kořenitost.
Jemná, příjemná sladká whisky s nádechem jablek. Pro příjemné bezmyšlenkové popíjení na letní terase. (31.1.2022)
Glengoyne 10letá 43% (lahvováno 2000? - L8734L2T 23:03) a Glengoyne 10letá 40% (lahvováno 2020 - L13.02.20 3 16:34 BB)Obě whisky jsou dobré, starší verze je výraznější a působí bohatším dojmem. Novější verze působí jemněji. Mně více vyhovovala ta starší. Obě jsou na příjemné popíjení na letní terase, o moc víc toho dát nemůžou, ale toto zvládnout splnit dobře. Ta novější je jemnější a má tak šanci zaujmout více lidí. (31.1.2022)

Porovnání dám sem i do - porovnání "stejných" láhví.

Glengoyne 10letá 40%Glengoyne 10letá 40%:
(lahvováno 2021/2022)
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2022:
Jemné aroma, ovocnost, zelená jablka, sladkost až do medu, zpočátku jsem tam měl nádech sladu, ale už ho tam nemám. Taková jednodušší, jemná pohoda. V chuti medová sladkost, postupně se ukazuje jablečná ovocnost s trochou koření, zralá sladká jablka. Jemná, odpovídá vůni. V dokončení doznívají jablka a trocha koření. Celkově fajn whisky k popíjení na letní terase. (11.12.2022)
Glengoyne 10letá 40%Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2022:
Jemné sladké aroma, sladkost sladu, ovoce, postupně se zvýrazňuje ovocnost, zelená jablka, medová sladkost, v pozadí asi lehké koření. Jemné, pohodové, nenáročné. V chuti medová sladkost, opět zelená jablka, která postupně dozrávají do zralé sladkosti, jablka do závinu s trochou koření. Jemná. V dokončení se trochu zvýrazní koření, zůstává jablečná ovocnost a trocha tmavé čokolády. Povedená jemná letní odpočinková whisky na letní terasu, k ní zákusek a pozorovat jak ženský hrajou plážový volejbal. Vůbec nevadí, když se člověk nechá unést sportem a bude pozorně sledovat pohyb sportovkyň. Whisky bude ten okamžik jen doplňovat, nebude ničím rušit, ani si vyžadovat pozornost. Oboje společně zanechá dojem příjemně prolenošeného odpoledne. (5.12.2023)
76/100
Glengoyne 12letá 43%Glengoyne 12letá 43%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2021:
Ve vůni výrazná ostrost a sladkost vůně čerstvě rozkrojeného ovoce ke které se přidají oříšky. Postupem času výraznost ovoce klesá a ukazuje se kyselá zemitost s nasládlostí a ořechy. Aroma zůstává furt příjemné. V chuti na mě působí lehkým až naředěným dojmem, trochou koření a nasládlosti. Jakoby nechtěla ukázat tělo a ukazuje jen ty povrchní chutě, ovocnou nasládlost, ořechy, které ale postupně v dokončení trochu hořknou. Nezaujala. (8.1.2022)

V aroma sladká ovocnost, ovocný kompot, hrušky a kousky lískových oříšků k tomu. Vypadá to fajn, jako takový lehký kompot po obědě, když nechcete aby vám zastínil ten dobrý, tečka na závěr, kterou si stejně nebudete pamatovat. Nechal jsem jí vydýchat moc dlouho (teda dlouho to nebylo, ale nesvědčilo jí to). Začínám tam mít přezrálé ovoce ležící v hromadě na zemi. Furt to voní sladce, ale prolíná se tam i ta vlhká zemitost. Doufám, že z toho ten kompot nedělali. Aspoň oříšky zůstaly v pohodě. V chuti se mi potkává sladká ovocnost s kořením a trochu naředěným dojmem. Tak trochu povrchní dojem, oříšky, ovocná nasládlost, hořkost skořice. V dokončení trochu hořkosti a vlezlosti ořechů. Naštěstí to byl vzorek, jinak bych tu měl láhev, co by se mi nechtělo dopíjet. (koukám do tabulky a mám tu ještě jeden vzorek, to jsou věci)

Je to taková holka na rychlovku, než jí pořádně poznáte a pak raději rychle pryč, než se zeptá na jméno a telefonní číslo. Pokud přetáhnete ten správný čas, tak vás ten nápad na rychlovku přejde a to vlastně není špatně. Po zkušenostech už vím, že tyhle rychlo nápady nejsou tak dobré nápady, páč to pak za ty problémy nestojí. (18.4.2023)

Glengoyne 21letá 43%Glengoyne 21letá 43%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Aroma sladké, medové, sladké sherry, vůně lesklého lakovaného dřeva, kaštany čerstvě spadlé ze stromu, příjemné, hluboké. Intenzita tak akorát, nepraštilo do nosu, ani aby ho člověk nemusel pracně nosem hledat, krásně drží, hned nevyprchalo, je bohaté. Věkem to získalo tu hloubku a bohatost. Chuť odpovídá aroma, sladká sherry, sladová, karamel, po jeho ustoupení medové tóny a závěr chuti je kořenitý a hřejivý. Hřejivost se přenese i do dokončení, kde dlouho doznívá a mísí se s karamelovo-ovocným závěrem. Dokončení je krásně hladké, hladivé, smetanové.
Je to příjemné, velmi vyvážené pití, které ukazuje, jako klady přináší vyšší věk. Je to k vychutnávání celku, užívání si chvíle, žádná divočina, ale noblesní klidné vychutnávání. Jenže z ní zůstane jen vzpomínka, že to bylo fakt dobré, vyvážené, ale víc si vlastně nepamatuji.

Přichází elegence s noblesou, krásná žena, která ví jak správně a dokonale předvést svůj vzhled. Člověka dostatečně naplňuje její přítomnost, jen ten pocit její blízkosti dává svoje. Doufám, že všichni vidí s jak krásnou ženou se tu bavím, ne že bych se chtěl chlubit, ale jo chlubím se. Člověk z ní má pocit skoro dokonalosti, její přítomnost bohatě stačí. Dlouho poté si člověk pamatuje, že byl v přítomnosti krásné ženy, ale víc si vlastně nevybaví. I tak to bylo fajn. (26.9.2020)

Krásně do zlatobronzova dokonale opálená nádherná žena s velkým Ž přichází středem velkého sálu a i přes jeho velikost se stává jeho hlavní ozdobou. Vzduchem se nese příjemná sladká medová vůně s lehkých nádechem sherry, která se mísí s vůní lesklého lakovaného dřeva velkého shodiště na serverní straně sálu a otevřeným oknem vnáší lehký vítr vůni teplého podzimního odpoledne zalitého zapadajícím sluncem. Všechny vůně do sebe krásně zapadají, doplňují se, žádná se nedovolí na sebe strhnout pozornost, kterou upoutala ta přicházející žena. Připravená hostina odpovídá té vybrané společnosti, vše je dokonale vzájemně sladěno, sladké sherry, karamel, který doprovází sladké medové tóny. I dezerty na závěr jsou dokonale vyladěné, odpovídají příjemnému zakončení večera, hladivé, smetanové, zcela v závěru mi doznívá slaný karamel. Celému tomu místu, celému večeru, nádherné ženě, která byla ozdobou večera se nedá nic vytknout, celé to bylo dokonalé, komplexní, do sebe zapadající. I když dá se vytknout, ano celý zážitek byl skvělý, krásně vyladěný, ve chvíli, kdy tam jste máte pocit dokonalosti, ale cestou domů si nemůžete pořádně vzpomenout na nic, co by se dalo vyprávět. Bylo to skvělé, ale není co vyprávět. (2.11.2020)

Glengoyne Balbaína 43%Glengoyne Balbaína 43%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
V aroma hodně sladké těžké ovoce, plná mísa ovoce, meruňky, datle, lehké dřevo, mléčná čokoláda, obilnost sušenek. Příjemný dojem z aroma, příjemná čuchatelná ovocnost. Aroma navnadilo více, více slíbilo. Úvod chuti je sladký, ale brzy vystřídaný peprností, až trochu do hořkosti citrusů. Trocha tónů oříšků, koření, sladké šťávy. V dokončení hořkost odezní, zůstane, trocha čokolády, na konci zůstává dojem větrového bonbonu. Celkově vůně nabídla víc než pak dala chuť, nalákala, ale rozloučila se trochu trpce.

Vzpomněl jsem si při tom na písničku od Braxi - Snídani do postele přinesla a potom tiše řekla lituji, žít s tebou to bych teda nesnesla, víš, já se jenom hrozně ráda miluji, jsem balerína od Kolína, jsem ráda, že se neptáš, jak se jmenuji. (28.1.2021)

Glengoyne Balbaína 43%Příjemně čuchatelné aroma, sladké těžké ovoce v dřevěné míse, meruňky, datle, mléčná čokoláda, vůně obilí. Příjemné, voňavé, líbivé, jednodušší. V chuti trochu zklamání, podle aroma jsem čekal něco jiného. Úvodem sladký nástup, nahrazení peprností, až citrusovou hořkostí, oříšky, sladká medový šťáva, koření. V dokončení doznívá koření, vrací se čokoláda, obilná sladkost. Zcela na konci dojem větrového bonbónu. Celkově nijak moc nezaujalo. (14.2.2021)
Glengoyne Cuartillo 40%Glengoyne Cuartillo 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2021:
Hodně aromatická, hutné přezrálé ovoce, přezrálá jablka, ale postupně se zjemňuje. V chuti vlna sladkosti ovoce, oříšků, čokolády. Chuť je podstatně jemnější než aroma, smetanově pohladí, ovocnost, čokoláda, oříšky, kandované ovoce, lehký nádech sherry. V dokončení jemně smetanově doznívá, citrusy v dozvuku a suchost.
Příjemné pití, ale sejde z očí, sejde z mysli. Ty first-fill American Oak Sherry Casks jim tam moc nevěřím, řekl bych, že se podílely jen na malé části této whisky. (29.11.2021)
Glengoyne Burnfoot 40%Glengoyne Burnfoot 40%:
Poznámky z ochutnávek v roce 2011:
Aroma slad, sladkost, ovocné a velmi lehký kouř, chuť sladová, sladká, jemná, lehká s trochou štiplavosti, dokončení ořechové, s trochou štiplavosti, celkově ne moc zajímavá sladová s nádechem kouře, ale jen slabým a jen v aroma, takový pokus whisky ze speyside o kouř, ať raději dělají co umí dobře. (3.2.2011)
Glengoyne 15letá Douglas LaingGlengoyne 15letá Douglas Laing's Old Particular 8.2005/12.2020 Refill Hogshead Cask No.DL14559 48,4%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2023:
V aroma těžké překvapení - já tam mám kouř. Následující vzorek má být Caol Ila, asi prohodili láhve. Osobní kontrola u láhví ukázala, že neprohodili. Ovocný kouř, sice ustupuje, ale je tam výrazný, pečené a lehce nakouřené ovoce. V chuti uzené až popelavé ovoce, sladká popelavost, hodně ovocného popela, uzenost, až trochu spálené ovoce. Doznívá pečené ovoce. Fakt dobrý a příjemně doobíhá v závěru. Tohle bylo překvapení a příjemné. (27.3.2023)
Glengoyne 15letá Douglas LaingGlengoyne 15letá Douglas LaingGlengoyne 15letá Douglas LaingGlengoyne 15letá Douglas Laing

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Glengoyne 10letáGlengoyne 10letá 40%:
Barva: žlutozlatá.
Aroma: čerstvé, ale velice měkké, teplé, ovocné (jablka?), s bohatou sladovou suchostí, velice lehkým sherry a tóny šťavnatého dubu.
Tělo: lehké až střední, jemné, vyzrálé.
Chuť: čistá, trávová, ovocná, výraznější chuť jablek, chutná a velice příjemná.
Dokončení: stále sladké, ale mírně vysychavé, čisté, lákavé.
Známka: 74
Glengoyne 17letáGlengoyne 17letá 43%:
Barva: zářivá zlatá.
Aroma: teolé, suché, sladové a ovocné, sherry palo cortado, cedr a čerstvý dub.
Tělo: střední, velice pevné a jemné.
Chuť: hluboká, bohaté příchutě, slad, čistá ovocná (náznak jablka), ořechová, cedr, více dubu.
Dokončení: dlouhé a s náznakem sherry.
Známka: 77
Glengoyne 21letáGlengoyne 21letá 43%:
Barva: sytě zlatá s tmavším oranžovým nádechem.
Aroma: voňavé, náznaky jablka, dubu a zeminy.
Tělo: pevné, jemné.
Chuť: velice pevná sladová, suchá smetanová, čisté ovoce (náznak pomeranče) a dub.
Dokončení: smetana, vanilkové lusky, skořice.
Známka: 79
Glengoyne 30letáGlengoyne 30letá 50%:
Barva: tmavá, lesklá, zlatá až bronzová.
Aroma: leštěný dub.
Tělo: střední až plné, vyzrálé.
Chuť: měkká, sladěná, náznaky jablka a pomeranče, suchá a kořeněná.
Dokončení: pevné, suché, náznak opalovaného dubu.
Známka: 79
obrázek není k dispoziciGlengoyne Millennium 50%:
Barva: velice zářivě zlatá s oranžovým náznakem.
Aroma: velice výrazné, příjemné a měkké, kořeněné.
Tělo: smetanové.
Chuť: velice sladová, dlouhá a rozvíjející se, čistá, sladký začátek, smetanové příchutě, přechází do ořechové a podobné koláčům.
Dokončení: sladové, velice měkké, zdrženlivé, čerstvé jablko.
Známka: 80

Některá ročníková plnění:

Glengoyne 1972 57,8%:
jantarová barva, vzrušující souhra sherry, pryskyřice a trávové sladovosti v aromatu, tělnatá, smetanová a ořechová whisky, s dubem a zemitou v dokončení.
Známka: 79
Glengoyne 1970 48,5%:
sytě zlatá, čerstvé aroma s tóny opálenoho dubu, lehké tělo s překvapivě čerstvými smetanovýmmi příchutěmi.
Známka: 78
Glengoyne 1969 47% (plněná nefiltrovaná):
tmavě zlatá, aroma leštěného dubu, tělo pevné, smetanové, olejové, ve smetanové chuti více olejnatosti, dokončení s tóny ovocné suchosti.
Známka: 77
Glengoyne 1968 50,3% (označená jako jednodenní destilace, dozrála jen v sudech po sherry):
zlatá s oranžovým nádechem, krásně vyvážené aroma dubu a sherry, zvláště jemná, hustá sladová chuť, v dokončení sherry, zázvor a šťavnatý dub.
Známka: 79
Glengoyne Zima 1967 43% (Christmas Day Reserve):
zlatá, velice voňavé aroma s tóny zimolezu a čistého jablka, sladká smetanová chuť po kondenzovaném mléku, dokončení velice sladké, čerstvý jablečný desert, mandarinky a ořechy, krásně vyzrálá.
Známka: 80

Některá jednosudová plnění:

Glengoyne 1972 sud 583 55,9%:
načervenalá, máslové tóny, pikantní citron, pomeranč a hořká čokoláda.
Známka: 78
Glengoyne 1972 sud 1428 60,3%:
světlejší, bronzová, olejová, velice sladká ovocná chuť, jablka, hřebíček.
Známka: 78
Glengoyne 1971 sud 4855 56,2%:
tmavě oranžová barva, aroma šťavnatého dubu a sherry, více sherry a smetanového sladu v chuti, olejová.
Známka: 78
Glengoyne 1971 sud 4678 57%:
tmavá měď, ořechové oloroso, pomeranče, později suchost po pryskyřici.
Známka: 77
Glengoyne 1970 sud 1186 51,5%:
tmavě ořechová barva, dubové ořechové sherry v chuti, velice bohaté příchutě sherry, později sladové, po lékořici a esterová kořeněnost.
Známka: 77
Glengoyne 1970 sud 3854 53,4%:
světle ořechová barva, aroma leštěného dubu, sladké jablko a máslo, mandle.
Známka: 76
Glengoyne 1970 sud 4606 54,7%:
zlatá jako slunce, velice ovocná, jablkové aroma, chuť sladkého aroma, důrazné dokončení.
Známka: 76
Glengoyne 1970 sud 4605 56%:
zlatá, aroma trávové, zemité (rašelinov), dokončení jablkové, medové, velice vysychající.
Známka: 76
Glengoyne 1969 sud 4464 54,4%:
kaštanová barva, aroma prykyřice, sladká, ječmenný slad, máslo s brandy, dubové dokončení.
Známka: 77
Glengoyne 1969 sud 3525 51,6%:
načervenalá měď, aroma dubové, chuť po pryskyřici, velice sladká, v dokočení mírně spálený dub.
Známka: 76
Glengoyne 1968 sud 4617 52%:
tmavě žluté zlato, čistá, měkká, parfémová, sladová, náznaky jablka a vanilky.
Známka: 78

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

Glengoyne 10letáGlengoyne 10letá 40%:
Barva: Zlatá.
Aroma: Čerstvá tráva, bandaska s máslem, sladká sladovitost. Jemná vůně vařeného ovoce.
Tělo: Lehké/střední.
Chuť: Měkká a smetanová. Náznak sladu, vařených jablek, vanilky.
Dokončení: Sladké a čisté.
obrázek není k dispoziciGlengoyne 17letá 43%:
Barva: Bohatá zlatá.
Aroma: Plné. Sultánky, vanilka, krabice od doutníků/smrk. Šťavnatý slad.
Tělo: Střední. Měkké.
Chuť: Bohatá, hluboká, stará jablka, voňavý dub. Trochu sladkého sušeného ovoce.
Dokončení: Dlouhé, osychá.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Glengoyne 10letá:
Delikátní, čistá sladová chuť s rozdílnými příchutěmi medu, másla, koření a ozvěnami sherry.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Glengoyne 21letá 40%Glengoyne 21letá 40%:
Barva: Nádherná stará zlatá. Moudré používání 100% dubových sudů po sherry dodává bohatost a hloubku.
Aroma: Sladké a medové, sherry, zralá jablka a možná pečený jablečný koláč.
Chuť: Zpočátku karamel, vanilka a náznaky sherry, pak trochu koření a velmi příjemná hřejivost. Zmiňují se i "dušené hrušky s pudinkovým krémem".
Dokončení: Docela dlouhé, lahodné a hřejivé, s jemnými stopami koření při doznívání.

v knize Svět whisky hodnotí:

Glengoyne 10letá 40%Glengoyne 10letá 40%:
Nerašelinná whisky s čistou travní vůní a sladkou ořechovou chutí, která se na jazyku rozvine.
Glengoyne 12letá Cask Strength 57,2%Glengoyne 12letá Cask Strength 57,2%:
Dvanáctiletá whisky nefiltrovaná za studena a plněná v sudové síle je nejčistším představitelem palírny. Má lehce nasládlou vůni s tóny vřesu, hrušek a marcipánu a sladovou a obilnou chuť a nádechem černého pepře.
Glengoyne 17letá 43%Glengoyne 17letá 43%:
Bohatá vůně sherry a vánočního pudingu. Příchuť máslových bonbonů a melasy s tóny citrusů.
Glengoyne 18letá 43%Glengoyne 18letá 43%:
Vůni mléčné čokolády, vanilky, melounu a grapefruitu střídá bohatá chuť skořice, zázvoru, mandlí a pomerančové marmelády.
Glengoyne 21letá 43%Glengoyne 21letá 43%:
Nyní zraje pouze jako první plnění v sudech po sherry. Bohatá sladová whisky vhodná na večer s tóny koňakového másla, skořice a sladkého koření.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlengoyne 17letá 43%:
Středně těžká a oranžovou až zlatou barvou se třpytící whisky má sladově ovocnou vůni s nádechem cedru a dubu. Ty se projevují také v chuti. Aroma vyzrálé whisky je rozšířeno o ořech a jablko s velmi dlouhým dozvukem.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Glengoyne 10letá:
Aroma: velmi lehké, svěží, čisté, s nádechem máty a ovoce.
Příchuť: nasládlá, lehká, citrusová, s mírně peprným koncem.
Glengoyne 17letá:
Aroma: květinové, ovocné, ořechové.
Příchuť: sladkám karamelová, vanilková, s dřevitým koncem.

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na webu O whisky & O svobodě:

Vašek Rout - Nedělní chvilka whiskezie

Glengoyne Teapot Dran


The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2021: 21 december Glengoyne 12yo

Adventní kalendář 2022: 5. December - Glengoyne 10letá 40%


Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Adventní kalendář 2023: 11.12. - Glengoyne Balbaína

Adventní kalendář 2022: 18.12. - Glengoyne Cuartillo

Glengoyne 12y


Recenze na whisky.nethar.cz:

Glengoyne 10 yo

Glengoyne 12 yo

Glengoyne 12 yo Cask Strength

Glengoyne 14 yo 2001 Cadenhead

Glengoyne 14 yo Heritage Gold

Glengoyne 15 yo Distiller's Gold

Glengoyne 17 yo

Glengoyne 18 yo

Glengoyne 21 yo

Glengoyne 25 yo

Glengoyne 7 yo 2007 LsD Hepburn's Choice

Glengoyne Balbaína

Glengoyne Burnfoot

Glengoyne Cask Strength

Glengoyne Cask Strength Batch 004

Glengoyne Cask Strength Batch 005

Glengoyne Cuartillo

Glengoyne Legacy Chapter 1

Glengoyne Legacy Chapter 2

Glengoyne Legacy Chapter 3

Glengoyne Pedro Ximénez Sherry Casks

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Glengoyne 10-ti letá 43% (starý vzhled)Etiketa Glengoyne 17-ti letá 43%Etiketa Glengoyne 21 letá 43%Etiketa Glengoyne 2000 ADEtiketa Glengoyne Middle Cut 1967/1997 52,5%Etiketa Glengoyne Single Cask 57,8%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 17.03.2024