značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » highland 

[dejlmó]  výslovnost  tisk textu

DALMORE

Palírna Dalmore byla založena v roce 1839 Alexandrem Mathesonem a fungovala nepřetržitě až do 1. světové války. Během války z ní byla továrna na výrobu námořních min. Na počátku byly v palírně jen dva destilační kotle. V roce 1966 se sice dočkala modernizace, avšak dodnes používá několik kotlů z roku 1874. Od roku 1966 má celkem osm destilačních kotlů. Vodu odebírá z Loch Morie a z řeky Alness, jejíž měkká tělnatá voda protéká lesem. Od roku 1960 je palírna ve vlastnictví Whyte & Mackay, v té době se také v palírně přestal vyrábět slad a palírna ho začala kupovat.

Podle Michaela Jacksona se palírna podobá venkovskému nádraží. Velmi zajímavou věcí v této palírně je tvar jejich kotlů. Jejich nezvyklý tvar připomíná narcisy či komíny lokomotivy. Mají nezvyklou vrchní kónickou komoru a lihové destilační přístroje se chladí vodním pláštěm, což je další výrazný znak. Měděné chladící pláště prý pocházejí z roku 1874.

Palírna DalmorePalírna DalmorePalírna DalmorePalírna Dalmore

Převážná část produkce zraje v sudech po bourbonu, menší část v sudech po sherry oloroso. Vše následně dozrává v sudech po sherry, což dodává whisky z této palírny příchuť po sherry. Produkce palírny je přes 5,5 miliónu litrů, z toho se na trh jako single malt dodává asi 300 tisíc litrů (což je cca 5,5 %).

Jim Murray tvrdí, že nejlepší je ve dvanácti letech, kdy její závěr na patře snad nikdy nekončí.

V palírně Dalmore - mlýn na sladV palírně Dalmore - rmutovací káďV palírně Dalmore - kvasné káděV palírně Dalmore - destilační kotle pro první a druhou destilaci

Typy

Produkuje se jako 12-ti, 18-ti a 21 letá. V menší míře je plněna jako 23 až 30-ti letá Dalmore Stillman´s Dram a Dalmore Cigar Malt, která vzniká spojením 10-ti až 20-ti letých whisky zrajících v sudech po sherry. Vyjímečně i 50-ti letou Dalmore Special Bottling, některá plnění obsahovala i podíly mnohem starší whisky (prý i whisky z roku 1868). Jako rarita bylo naplněno 12 lahví 62 leté Dalmore Kildermorie Bottle, která zrála v soudku po oloroso sherry Byass.

Společnost Invergordon zde plní ve své sérii The Malts of Scotland 10-ti letou whisky s názvem Glunluig a firma Largiemeanoch uvedla na trh produkt pod jménem Cullicudden.

Dalmore je také jednou ze základních složek pro míchané whisky společnosti Whyte & Mackay, kam směřuje převážná část produkce palírny.

Dalmore 12-ti letáDalmore 12-ti letá (starý vzhled)Dalmore 12-ti letá (starý vzhled)Dalmore 21 letá 43%Dalmore Cigar Malt

Článek na PoznejWhisky.cz:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Dalmore 12letá 40%Dalmore 12letá 40%:
(plnění z 90. let)
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Silné robustní aroma, výrazné sherry a nasáklé dřevo, slad, rozinky, velké a zaoblené. Chuť odpovídá robustnosti aroma, krásný nástup sladkosti sherry, hluboká, příjemný pocit jak bonbonu uceleného bonbonu, krásně zabalená, v závěru suchost, krásně dlouho doznívá ovocnost, hořká čokoláda, sladkost. (21.1.2021)

Aroma krásně silné a mohutné, husté, hodně výrazné sherry a jím nasáklé dřevo, sladké v alkoholu naložené a pořádně uleželé meruňky, zaoblené, veliké, ještě jsem se nenapil a mám pocit, jak když se mi v puse rozpouští velmi dobrý sherry bonbon. Chuť za aroma nezaostává, krásně mohutná, robustní, velmi příjemný nástup sherry, ucelená, jak když si vychutnáváte skvěle udělaný bonbon, který se jen lahodně rozpouští v puse a užíváte si tu jeho komplexnost. Dlouho příjemně doznívá, přidá se suchost, tmavá čokoláda přecházející v hnědou, sladkost. (23.1.2021)

Dalmore 12letá 40%Dalmore 12letá 40%:
(současné plnění (2020))
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Silná, hodně alkoholu, jen lehké sherry, ještě nezralá jablka, dřevo. V chuti spíše lehká, postupně uvolňuje sladké sherry, ovocnost, hořkou čokoládu, pak se ale přidá trochu rušivé dřevo, které dlouho doznívá v závěru. Je jiná, ale celkem dobře pitelná, ale oproti starší je jednodušší a plošší. (21.1.2021)

Aroma není tak silné a robustní, je silné spíše z hlediska alkoholu, chce tedy nechat trochu vydýchat. Po vydýchání se projeví jen lehké sherry, vůně nezralých jablek, dřevo. Chuť je spíše lehčí, proti starší působí až nařeději, postupně se uvolňuje sladké sherry, ovocnost, lehká hořká čokoláda, trocha rušivé dřevěné štiplavosti, která doznívá i v závěru, kde se k ní opět přidá sherry, čokoláda. (23.1.2021)

Porovnání dvanáctiletých Dalmore jsem přidal i do úvahy o tom, jak se whisky mění a že kdysi čtená recenze o Xleté ABC whisky vůbec nemusí odpovídat aktuální produkci - více zde

Dalmore 12letá 40%Dalmore 12letá 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma ovocné, čokoláda, po delším odstátí přibude ořech, chuť trochu nevýrazná, lehce ovoce, lehce karamel, lehce kouř, po delším odstátí opět ořech, dokončení příjemné, delší, celkově je oproti Cigar Malt méně zajímavá a výrazná, takže spíše nevýrazné pití, po delším odstátí zajímavější. (8.2.2006)
Dalmore Valour Matusalem Oloroso Sherry Butts 40%Dalmore Valour Matusalem Oloroso Sherry Butts 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
První dotek aroma při nalití do skleničky byl příjemný, takový hezký sherry obláček. Při druhém ale do nosu udeřila citrusová kyselost až lehká hořkost. Nechal jsem jí trochu vydýchat a svoje čichové buňky zvyknout. Moc to nepomohlo, až mám pocit, že ta silná ostrost měla něco schovat. Další dojmy z aroma jsou zatuchlost, nahnilá jablka, stará vlhká dřevěná s nahnilýma jablkama přinesená z vlhkého sklepa, lihovost ne zrovna povedené jabkovice, těžké, lakované dřevo. V chuti překvapila určitou řídkostí, ale má i svoji hebkost, smetanovost, pak začne působit dřevitým a sušším dojmem, přidají se ořechy, ale už toho moc nezachrání. Dokončení je celkem příjemné, pomeranč s tmavou čokoládou, ustupující sladkost, lehká dřevitost. Za mě tedy celkem zklamání. (28.1.2021)
Dalmore Valour Matusalem Oloroso Sherry Butts 40%V aroma krásné sherry, které ale brzy odvane a je nahrazeno citrusovo-ořechovou kyselostí, až lehkou hořkostí. Je takové ostřejší, znemožňuje delší čuchání. Když se nechá ještě chvíli vydýchat, tak cítím určitou zatuchlost, nahnilá jablka, starou vlhkou dřevěnou bednu na ovoce z vlhkého zatuchlého sklepa. Lihovost jabkovice z nahnilých jablek. Lakované dřevo. I když mi aroma zrovna nesedí, je celkem bohaté a postupně se měnící. V chuti zprvu řídká, celkem jemná, s dojmem smetanovitosti a hebkosti, který je ale přebit výrazným dřevitým dojmem. V závěru pocit dřeva nahradí ocřechy, pomerančové tóny a trochu sušší dojem. Celkově mě nenadchla, už jsem pil lepší Dalmore. (14.2.2021)
Dalmore Cigar Malt 40%Dalmore Cigar Malt 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2005:
Aroma hořká čokoláda, možná i pomeranč, chuť lehce kouřová, stopa hořké čokolády, celkově dobré pití, ale nevzala mne. (2.11.2005)
Dalmore 15letá 40%Dalmore 15letá 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2012:
Celkem se mi líbila. Byla to příjemně zabalená lehká hořkost hořké čokolády v tekutém stavu. V aroma jsem cítil hořkou čokoládu, lehkou sladkost, ovoce. Chuť byla hořká, ale v jemném a příjemném balení, objemná whisky, lehké dřevo a lehká sladkost, závěr byl dlouhý, lehce štípnul a dlouhý dozvuk sladkosti v pozadí. (24.5.2012)
Dalmore 13letá 2005 SMWS 13.79 Furtive kisses in a chip van 12.5.2005 2nd fill ex-bourbon 60,2%Dalmore 13letá 2005 SMWS 13.79 Furtive kisses in a chip van 12.5.2005 2nd fill ex-bourbon 60,2%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2022-Svachovka 8/22:
V aroma jemný sherry bonbón, pomerančová kůra, vanilka. V chuti sladký nástup, vanilka, příjemný bourbon sud. V dokončení kořenitost zůstavající na patře, doznívá pomerančová ovocnost. (27.8.2022)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Dalmore 12letáDalmore 12letá 40%:
Barva: přibližný jantarový odstín.
Aroma: vzrušující, ovocné, slad a sherry.
Tělo: střední až plné, sametově jemné.
Chuť: výrazná s postupným zdrženlivým vývojem chutí, sladová sladkost, hořkosladký pomeranč, kořeněná, parfémová, vřess, lehká rašelina, dokonce slabá slaná příchuť moře.
Dokončení: pozoruhodně dlouhé.
Známka: 79
Dalmore Cigar MaltDalmore Cigar Malt 43%:
Barva: tmavě pomerančová.
Aroma: měkké, vyzrálé, kouřové, stopy tmavé čokolády a pomerančových krémů.
Tělo: pevné, jemné.
Chuť: výrazná, vyzrálá, náznak rumového máslového krému, později sušší a pevná, tvrdá karamelka, náznak páleného cukru, slabý kouř, nikdy se jí nepřesytíte, s doutníkem se spíše doplňuje, než by s ním kontrastovala.
Dokončení: lehké, kouřové, kůra, mleté mandle, suchost, body za originalitu a vyváženost.
Známka: 81
Dalmore 21letá 43%Dalmore 21letá 43%:
Barva: světle oranžová.
Aroma: měkké, parfémové, ovocné.
Tělo: hedvábné.
Chuť: výrazně rafinnovaná a elegantní, velmi dobře kombinovaná, ucelené chutě, pomeranč, čokoláda, květy, později koření, náznak kouře.
Dokončení: lehký náznak citrusu, závan kouře.
Známka: 80
obrázek není k dispoziciDalmore 26letá Stillman's Dram, sudová síla:
Barva: jantarová až pomerančová.
Aroma: lákavý kouř a pomerančové sherry.
Tělo: střední, důrazné.
Chuť: v tomto věku se Dalmore ukazuje jako dobrá, solidní, tradiční sladová whisky, silné chutě v čistých náznacích: sladová, výrazná kouřová a stopy moře.
Dokončení: kouřové, dubové, slané.
Známka: 80
Dalmore 29letá Stillman's Dram:
whisky ze stejné série jako 26-ti letá, měla tlumenou tmavší barvu a pozoruhodně podobný celkový charakter, možná slabě dřevitější dokončení.
Známka: 80
Dalmore 30letá Stillman's Dram:
whisky ze stejné série jako 26-ti letá, měla úplně odlišnou barvu, na Dalmore velmi světlou, byla dosti sirupová s výraznou chutí, dokončení dubové a po dřevěném uhlí.
Známka: 77
obrázek není k dispoziciDalmore 30letá 1966 The Bottlers sud 6869 (láhve pro obchod Whiskies of the World) 54,1%:
Barva: bronz.
Aroma: výrazný mořský charakter.
Tělo: měkké, slabě sirupové.
Chuť: velmi sladká, pomerančová, parfémová, voňavě kouřová suchost pro vyváženost.
Dokončení: slabě ořechové.
Známka: 78
obrázek není k dispoziciDalmore 50letá 52%:
Barva: kaštanová.
Aroma: ovocné, je překvapivé, že se dá ještě rozeznat, parfémové, leštený dub, rychle přechází do čerstvého kouře a vůně dubu.
Tělo: věkem ztratilo trochu plnosti, řídké, ale hedvábné.
Chuť: pomeranč, citronová dužina, kvetoucí rybíz, míza, dub, kouř.
Dokončení: karamelizovaný pálený dub.
Známka: 82

Stručně některé další:

Dalmore Cadenhead's 30letá 54,5%: pomerančová a poměrně dřevitá, známka 75

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciDalmore 12letá 40%:
Barva: Rubínová, jantarová.
Aroma: Sladké. Marmeláda z černého rybízu. Rum a rozinky.
Tělo: Sladké a syté.
Chuť: Hladká a dlouhá. Velice zralá, bazalka, mentol. Sušené ovoce.
Dokončení: Slad, vyvážený dub.
obrázek není k dispoziciDalmore Cigar Malt 40%:
Barva: Okrová
Aroma: Velké, sladké a koncentrované. Pomeranč v čokoládě, kakao, rozinky, černé ovoce, připomíná madeiru.
Tělo: Velké, tlusté.
Chuť: Rum a rozinky, vařící marmeláda. Pak čokoláda, sušená kůra a vanilka.
Dokončení: Hořká čokoláda.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Dalmore 12letá:
Robustní a bohatý charakter s lehkou příchutí sherry. Dříve bývala lehčí s výraznější citrusovou příchutí.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Dalmore 12letáDalmore 12letá:
Barva: Příjemně teplá zlatá.
Aroma: Sladké, povzbuzující a přitažlivé.
Chuť: Dobře vyvážené sherry a vanilka, tmavé pomeranče, koření a koláč z tmavého ovoce.
Dokončení: Jemně zanikají se stopami ořechů a karamelu.

v knize Svět whisky hodnotí:

Dalmore 12letá 40%Dalmore 12letá 40%:
Dobře zavedená 12letá se díky novému obalu a ceně posunula do vyšší kategorie. Má jemnou příchuť kandované kůry a vanilkových karamel.
Dalmore 15letá 40%Dalmore 15letá 40%:
Charakteristický bohatý ovocný vliv sherry doplňuje koření - hřebíček, skořice a zázvor.
Dalmore 40letá 40%Dalmore 40letá 40%:
Po letech v sudech z bílého dubu se dostane jako druhé plnění do sudů po sherry Oloroso Matusalem a pak po sherry Amoroso.
Dalmore 1974 45%Dalmore 1974 45%:
Hebká a plná s tóny sherry, banánů, hořké čokolády, kávy a vlašských ořechů a s dlouhým dokončením.
Dalmore 1263 King Alexander III 40%Dalmore 1263 King Alexander III 40%:
Při zrání této sladové whisky použil Richard Paterson sudy od frnacouzského vína, sherry, portského a od bourbonu.
Dalmore Gran Reserva 40%Dalmore Gran Reserva 40%:
Směs sladových Dalmore. Jemně kouřová s tóny cukrkandlu.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Dalmore 21letá 43%Dalmore 21letá 43%:
Barva tmavě jantarová s načervenalým nádechem. Tato 21letá malt whisky je skutečně komplexnější než její dvanáctiletá "sestra". V aromatu je z ní okamžitě cítit ovocné sherry. Při důkladnějším přivonění k tomu přistupuje aroma čokolády, ořechů a kandovaného, resp. sušeného ovoce. V chuti se odhalí sladký slad a něco dubu. Také zde se zřetelně ukazují sušené plody, resp. čokoláda. Dozvuk zprostředkuje lehce zakouřený odstín s příjemným sametovým pocitem v ústech.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Dalmore 12letá:
Aroma: jemné, lehké, ovocné.
Příchuť: plná, jemná s rašelinným nádechem a bohatým koncem.

Tasting notes Vaška Routa

obrázek není k dispoziciDalmore Cigar Malt
Jedná se o whisky hluboké, zlatě mahagonové barvy, která má měkké a vyzrálé, lehce kouřové aroma, se stopami tmavé čokolády a pomerančových krémů. Zavřu-li oči a nadechnu se této vůně, vybaví se mi návštěva u babičky, kde ve staromilském pokoji vytápěném krbem jsou na stole vyrovnány čokoládové pochoutky. Ochutnáte-li tuto whisky, již při prvním doušku ucítíte pevné a jemné tělo. Chuťově se pak jedná o vyraznou a vyzrálou whisky, s náznakem rumového krému a s probleskující příchutí tvrdé karamely či páleného cukru. A stejně jako u aroma, i zde je cítít lehky kouř. Dokončení je lehké, kouřové, kde je cítit jistou suchost.

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

Vašek Rout - Nedělní chvilka whiskezie

Dalmore King Alexander III

Recenze na whisky.nethar.cz:

Dalmore 10 yo 1994 Chieftain's

Dalmore 10 yo Vintage 2006

Dalmore 12 yo

Dalmore 12 yo The Black Isle

Dalmore 15 yo

Dalmore 18 yo

Dalmore 26 yo 1986 Montgomerie's

Dalmore Cigar Malt

Dalmore Dominium

Dalmore Gran Reserva

Dalmore King Alexander III

Dalmore Luceo

Dalmore Pioneer Edition SG50

Dalmore Port Wood Reserve

Dalmore Regalis

Dalmore Rivers Collection Dee Dram

Dalmore Rivers Collection Tay Dram

Dalmore The Quartet

Dalmore The Trio

Dalmore Valour

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Dalmore 12-ti letá 40%Dalmore 12-ti letáEtiketa Dalmore Cigar MaltEtiketa Dalmore 30-ti letá

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 07.03.2023