značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » highland 

výslovnost  tisk textu

BLAIR ATHOL

Palírnu Blair Athol založili v roce 1798 John Stewart a Robert Robertson pod jménem Aldour. Podle své polohy byla také nazývána Pitlochrie či Pitlochrey. V roce 1825 získala palírna licenci a její jméno se změnilo na Blair Athol. Od roku 1933, kdy palírnu koupil Artur Bell, se stala pilířem společnosti Bell´s a bývá označována "The Home of Bell´s Whisky". Majitelem palírny je nyní United Distillers a majitelem licence Artur Bell & Sons. Vodu bere palírna z Allt Dour Burn v Ben Vrackie.

Jméno palírny je podle blízkého hradu Blair, kde sídlí vévoda z Athollu. V některých zdrojích bývá jako oblast, ve které se tato palírna nachází uváděna Perthsire.

Palírna Blair AtholPalírna Blair AtholPalírna Blair AtholPalírna Blair Athol

Okolo roku 1975 zde vyráběnou whisky hodnotili někteří odborníci velmi vysoko, ale potom začala její kvalita pokulhávat. Společnost Bell´s, která tuto palírnu v této době vlastnila (vlastnila i další palírny: Inghower a Dufftown), neměla dostatek finančních prostředků na opravy rychle se zhoršující stav destilační aparatury. Výsledkem byla nedokonalá, drsná a pálivá whisky. Nynější kvalita whisky se podle nich znovu silně zlepšila.

V palírně Blair Athol - destilační kotle pro první a druhou destilaciV palírně Blair Athol - sběrné místo whisky

Typy

Palírna vyrábí 8-mi, 12-ti, 18-ti a 23 letou. Specialitou je 18-ti letá Blair Athol Bicentenary Edition k 200. výročí palírny. V kolekci Flora a Fauna je vyráběná jako 12-ti letá. V roce 1997 byla stočena 15-ti letá Cask Strength z roku 1981.

Míchají se zde whisky Bell´s a také známá Bell´s Royal Reserve.

Blair Athol 8-mi letáBlair Athol 12-ti letá 43% (Flora a Fauna)Blair Athol Cask Strength 1981/1997Blair Athol 18-ti letá 56,7% - speciálně k 200. výročí výroby whisky v palírně Blair Athol (přední a zadní strana)

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Blair Athol 12letá Flora & Fauna 43%Blair Athol 12letá Flora & Fauna 43%
(aktuální plnění cca 2020-2021)
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Aroma hodně ovocné, nepřehlédnutelné sherry, sladkost až do medu, velmi mohutné, rozinky. Velmi příjemně voňavá. V chuti hodně ovoce, pomeranč, kořenitost, hořká čokoláda, sherry, ovocná sladkost. V dokončení trochu hořkne, ale zůstává i sladkost a čokoláda. Celkově příjemně pitelná svěží a pohodová whisky, nic složitého, příjemný zážitek. (9.9.2021)

V aroma příjemně voňavé sherry, ovoce, postupně se přidává sladkost až do medu, příjemně mohutné, čokoláda, rozinky. Příjemné sherry aroma. V chuti příjemné ovoce, pomeranč, rozinky, kořenitost, hořká čokoláda, ovocná sladkost, v dokončení lehce hořký nádech čokolády, sladkost a ovoce. Celkově příjemná whisky, aroma mi přišlo lepší, ale celkově dobře popíjitelná. (23.10.2021)

Blair Athol 12letá Flora & Fauna 43%Blair Athol 12letá Flora & Fauna 43%
(lahvováno 2004 - L18X.....)
V aroma úplně úchvatné bohaté pohlazení od sherry. To je prostě sherry, hladivé sherry, a ještě jednou sherry. Tu vůni chcete přikusovat. S ním přichází sladká ovocnost, čokoláda, trochu voňavě ohořelého dřeva sudu, vanilka, lehké koření a abych nezapomněl, tak ještě sherry. Několik čichových buněk se mi z toho právě udělalo. V chuti hebké pohlazení, mohutná vlna, která zaplnila celou pusu a postupně začíná uvolňovat chutě. Sladká hořká čokoláda, ovoce, pomeranče a jablka, lehká kořenitost, ale spíše hladivá, krásně hladivá, to člověk ani nechce polykat. Několik chuťových buněk se právě udělalo. V dokončení příjemné sherry dřevo, hořká čokoláda, sladká ovocnost a postupně se zvyšující kořenitost přecházející do suchosti. (9.9.2021)

Jejich porovnání: Ta novější verze je příjemné pití, řekl bych - když jí potkáte, tak ochutnejte, je fajn. Kupovat láhev bych asi nedoporučil, ale když to uděláte, tak nic nezkazíte, chyba to nebude. Jako fajn, ale z mého pohledu spíš ten panák na baru a pak už bych se k ní asi nevrátil. Když bych měl doma flašku, tak bych si ji jen tak občas dal.
Ta starší je vychutnávací bomba. Kdybych to měl jako vzorek aktuální, tak jdu objednat láhev. Jenže je to z roku 2004 a to už skladem nikdo nemá. Někdy mě z toho chytá nostalgie - bejvávalo bejvávalo dobře, za našich mladejch let, bejval svět jako květ, bejvávalo, bejvávalo dobře.
Naštěstí to tu mám v dobrém poměru - od novější vzorek a starší láhev. Jdu si ještě nalejt. (9.9.2021)

Porovnání dvanáctiletých Blair Atholů jsem přidal i do úvahy o tom, jak se whisky mění a že kdysi čtená recenze o Xleté ABC whisky vůbec nemusí odpovídat aktuální produkci - více zde

Blair Athol 12letá 2007 SMWS 68.36 Gie Taw me my Gardigan! 5.10.2007 1st fill ex-bourbon hogshead 54,1%Blair Athol 12letá 2007 SMWS 68.36 Gie Taw me my Gardigan! 5.10.2007 1st fill ex-bourbon hogshead 54,1%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma silné a hutné, těžká ovocnost se dřevem, vanilka, koření, postupně se uvolňuje více ovocnosti. V chuti sladká, trochu hutná, oříšky, ovoce, nádech pomerančů. Dokončení krátké, čokoláda a trocha doznívajícího ovoce. Už při aroma jsem přemýšlel, zda nepotkala sherry, podle popisu ale ne. (8.4.2021)
Blair Athol 12letá 2007 SMWS 68.36 Gie Taw me my Gardigan! 5.10.2007 1st fill ex-bourbon hogshead 54,1%Aroma je silné, hutné, těžká ovocnost, dřevo, vanilka, koření, postupně sládne a více ovocnatí. Lehká vůně jablek s pomeranči. Jak se vydýchává, tak aroma ztrácí těžkost a uvolňuje lehčí ovocné tóny, ovocný sad. Vůně stromů a ovoce v sadu. V chuti sladká, ovocná, pomeranče, oříšky, čokoláda. Takové mlsání v sadu. V dokončení mí doznívá ovoce a čokoláda a trochu oříšky. Dostal jsem chuť na oříškovou čokoládu. (22.8.2021)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciBlair Athol 8letá 40%:
Barva: světle zlatá.
Aroma: čerstvé a velmi čisté, s náznakem zázvoru či lineckého těsta.
Tělo: lehké až střední.
Chuť: suchá začátek, aromatická, slabě tóny máslové karamely a zázvoru.
Dokončení: trochu více po zázvoru v jemné, vyzrálé úpravě.
Známka: 75
obrázek není k dispoziciBlair Athol 12letá Commemorative Limited Edition 43%:
Barva: výrazně tmavá, pomerančový likér.
Aroma: velmi harmonické, voňavé, kandovaná pomerančová kůra, sušené ovoce, skořice.
Tělo: střední, hedvábné.
Chuť: vlaššské ořechy, nasládlá, koláčová, slabá melasa.
Dokončení: velmi jemné, vyzrálé, slabě kouřové, na svůj věk velmi exkluzivní.
Známka: 77
Blair Athol 18letá 56,7% - speciálně k 200. výročí výroby whisky v palírně Blair Athol (přední a zadní strana)Blair Athol 18letá Bicentenary Limited Edition 56,7%:
Barva: sytě broskvová, jantarová.
Aroma: velmi lahodné, pomeranč a skořice.
Tělo: mohutné a pevné.
Chuť: datle, rozinka, sušené fíky, vlhký koláč, máslo.
Dokončení: slabě připálená kůrka na koláči.
Známka: 78
Blair Athol Cask Strength 1981/1997Blair Athol 1981 Cask Strength 1981/1997 55,5%:
Barva: tmavá, zářivá oranžově červená.
Aroma: dubové a kouřové, ale příjemné.
Tělo: střední, pevné, jemné.
Chuť: lahodná, čistá karamela, pevná, slabě tuhá, výrazná černá melasa, živá, stopy banánu, pomeranče, citronu, slabě po voňavém kouři.
Dokončení: zázvor, příjemný dub.
Známka: 78
obrázek není k dispoziciBlair Athol 1973 Signatory Cask Strength Series 55%:
Barva: bílé víno.
Aroma: slabě kouřové, slabě ovocné.
Tělo: lehké až střední, tělnaté.
Chuť: citronová, sirupová, slabě kouřová.
Dokončení: po chuti, která jako by nebyla ucelená, následuje velmi dlouhý závěr, začíná květinovou a ovocnou chutí se stopami po téměř dozrálé hrušce nebo jablku, chuť přechází do máslového lineckého těsto, potom následuje dlouhý a překvapivý tón teplé zázvorové chuti.
Známka: 74

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciBlair Athol 12letá 43%:
Barva: Hluboká. Sušená pomerančová kůra.
Aroma: Pevné, docela husté a dřevnaté. Oříšková: směs mletých oříšků. Vařený čaj.
Tělo: Kluzké.
Chuť: Připomíná koláč se spoustou oříšků na vrchu. Lehká směs kůry.
Dokončení: Suché. Náznak kouře.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Blair Athol 12letá:
Tuto whisky se vyplatí nechat ještě několik let zrát, čímž se její kvalita znatelně vylepší.

v knize Svět whisky hodnotí:

Blair Athol 12letá Flora & Fauna 43%Blair Athol 12letá Flora & Fauna 43%:
Hebká kompaktní chuť s tóny koření a kandovaného ovoce s nádechem kouře na konci.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Blair Athol 12letá Flora & Fauna 43%Blair Athol 12letá Flora & Fauna 43%:
Barva leštěný mahagon. Tato whisky má lehce nasládlé aroma s minimem kouře a trochou pomeranče. Částečně trochu připomíná ořechy. Dozvuk je dlouhý s lehkou sladkostí a také opět decentně nakouřený.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Blair Athol 10 yo 2007 Mossburn

Blair Athol 11 yo 2002 Douglas Laing

Blair Athol 11 yo 2009 ANHA

Blair Athol 12 yo Flora & Fauna

Blair Athol 12 yo 1997 Signatory

Blair Athol 13 yo 2008 Cooper's Choice

Blair Athol 17 yo 1987 Signatory

Blair Athol 21 yo Adelphi

Blair Athol 24 yo 1989 Carn Mor

Etiketa Blair Athol 12-ti letá 43% (Flora a Fauna)Etiketa Blair Athol 12-ti letá 43% (Flora a Fauna)Etiketa Blair Athol 18-ti letá 56,7% (speciálně k 200. výročí výroby whisky v palírně Blair Athol)Etiketa Blair Athol Cask Strength 1981/1997 55,5%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 20.11.2023