značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky

výslovnost  tisk textu

ARDBEG

Palírnu Ardbeg založil v roce 1794 Alexander Stewart. Na tomto místě byla již dávno před tím známá černá palírna. Palírna Ardbeg krátce po svém založení zkrachovala a v roce 1815 byla znovuotevřena Johnem a Alexandrem MacDougallem (ti zde pálili whisky s názvem - Pure Islay Malt Liqueur Whisky. Od roku 1853 řídily palírnu jejich sestry Margaret a Flora. V majetku jejich rodiny zůstala až do roku 1977, kdy ji koupil Hiram Walker. V letech 1982 až 1989 a 1996 až 1997 byla palírna uzavřena. V roce 1997 koupila palírnu společnost Glenmorangie plc. za 7 milionů liber (prý 5 mil. za palírnu, 1,7 za zásoby a 0,3 za značku). Hiram Wolker ji tehdy v roce 1977 koupil za 300 tisíc liber. Palírna prošla v roce 2000 renovací a jsou nainstalovány naprosto přesné repliky destilačních zařízení. Používanou vodu vede palírna 5 km přes rašeliniště z Loch Arinambeast a Loch Uigedail. Palírna měla i své vlastní rašeliniště Duich Lots, rašelina se těžila z velké hloubky a byl neobyčejně černá, bohatá na zbytky vegetace, což při sušení dávalo sladu další zajímavé příchutě.

Přibližně do roku 1980 fungovala sladovna přímo v palírně Ardbeg. Sladovny byly zajímavé tím, že neměly ventilátory, takže slad velmi načichl rašelinovým kouřem. Nový majitel však sladování postupně omezil až úplně ukončil a silně rašelinovitý slad nakupuje v Port Ellen. Lze se proto setkat s hodnocením whisky i podle toho jaký slad byl použit při její výrobě. Sladovna byla v provozu naposled v letech 1976-77.

Palírna ArdbegPalírna ArdbegPalírna ArdbegPalírna Ardbeg

Jim Murray hodnotí whisky z palírny Ardbeg velmi vysoko. Říká: Ardbeg produkuje sladovou whisky, kterou lze označit za bezchybnou. Doušek tohoto nápoje, nejprve zahřátého v dlani a pak pomalu převalovaného po celé ústní dutině, musí být důvodem, proč nám byly dány chuťové buňky. (hodnocení se vztahuje ke starším plněním whisky - cca whisky destilovaná do roku 1976) Osobně si ale myslím, že platí i na současnou produkci. Někteří milovníci Ardbegu se domnívají, že ovocnou chuť a aroma, připomínající jabloňové dřevo a citronovou kůru, způsobuje recitkulační systém v destilačním přístroji.

Říká se, že John MacDougall, který palírnu znovuotevřel, byl tak hrdý na svůj klan, že dokonce zaplatil u soudu pokutu za jakéhosi MacDougalla, kterého nikdy předtím neviděl, neboť podle něj se nikdo s tímto jménem nemohl dopustit ničeho špatného.

Palírna Ardbeg se od svého znovuotevření věnuje hodně propagaci značky. Trochu by se dalo říci, že až kultu Ardbeg. Od roku 1996 (1997?) existuje oficiální "fanklub" této whisky vedený palírnou - Ardbeg Committee. Jeho členům jsou přednostně nabízeny různá speciální plnění. Projekt "The Path to Maturity" (Cesta k dospělosti), který ukazoval postupné zrání 10-ti leté whisky. Whisky byla stáčena i jako mladší, aby bylo vidět, jak se postupem času mění. Ale i další zajímavosti o kterých se dozvědí často i lidé, kteří se o whisky nezajímají - např. "whisky Ardbeg ve vesmíru".

V palírně ArdbegV palírně ArdbegV palírně ArdbegV palírně Ardbeg

Typy

Hlavním produktem palírny je 10-ti letá whisky, označovaná nikoliv číslem, ale jako "TEN". Velmi známou je také Ardbeg Uigeadal (nazvanou podle jednoho z blízkých jezer). Po roce 2000 bych řekl, že se palírna začala hodně zaměřovat na marketing, což vedlo ke vzniku většího množství různých (často limitovaných plnění) a tak je možné, že než celý text dopíšu, tak některé z dnešních plnění již nebude běžně dostupné. Nyní jsou na trhu dostupné již výše zmíněné 10-ti letá Ardbeg Ten a Ardbeg Uigedail a také Ardbeg Blasda (což je Ardbeg nenakouřený jako běžný Ardbeg, oproti běžným neislay whisky, tam ovšem jistá nakouřenost a rašlina je) a Ardbeg Corryvreckan. Vedle toho právě existuje známé velké množství dalších plnění, např: 10-ti letá Ardbeg Cask Strength označená jako "Heavily Peated", 10-ti a 30-ti letá Ardbeg Old Black Label, 23-25-ti letá Ardbeg Provenance, 21-27-mi letá Ardbeg Committee, 30-ti letá Very Old Ardbeg 1968, 25-ti letá Ardbeg Lord of Isles, Ardbeg Ultimate Islay 1978. Z novějších to potom jsou např. whisky z projektu "The Path to Maturity" (Cesta k dospělosti), který ukazoval postupné zrání 10-ti leté whisky. Jeho součástí byly v roce 2004 6-ti letá Ardbeg Very Young z roku 1998, v roce 2006 8-mi letá Ardbeg Still Young, v roce 2007 9-ti letá Ardbeg Almost There. Finálem pak byla klasická 10-ti letá. Ardbeg Rollercoaster vyrobený k 10. výročí Ardbeg Committee, který obsahuje whisky z let 1997 až 2006. V roce 2004 24 letá Ardbeg Kildalton, která byla téměř nerašelinná, zřejmě jako vzpomínka na dobu před 20-30 lety, kdy zde takováto whisky byla pálena vlastně z nouze. V roce 2006 16-ti letá Ardbeg Airigh Nam Beist. Rok po obnovení provozu palírny v roce 1998, byla vyrobena Ardbeg Renaissance, stočena byla v roce 2008. V roce 2014 (přesně na Ardbeg Day 31. května) byla uvedena Ardbeg Auriverdes, ve zlaté láhvi (a také v klasické zelené láhvi).

Pro export do Japonska je známá 10-ti letá Ardbeg Natural Malt Selection. Pro firmu Hunter Hamilton zde byla plněná 11-ti letá pod názvem Glen Denny, pro La Reserve 9-ti letá Brut de Fút, pro Douglas Laing 29-ti letá Ardbeggeddon a další zakázková plnění. Ian MacLeod zde plní single malt s názvem Smokehead. Byla zde také namíchána blended malt Ardbeg Serendipity, která obsahuje 80% 17-ti leté Ardbeg a zbytek je whisky z Glen Moray.

Ardbeg Rollercoaster 57,3%Etiketa Ardbeg Rollercoaster 57,3%zadní Etiketa Ardbeg Rollercoaster 57,3%Ardbeg Almost There 1998/2007 54,1%Ardbog 52,1%

Dříve byly produkty této palírny prezentovány spíše nezávislými stáčírnami, nyní se ovšem palírna snaží prosadit hlavně sama. Ale i v dnešní době se lze setkat s některými nezávislými plněními. Někdy mám ovšem trochu pocit, že to s tou propagací až přehánějí. Některé jejich počiny mi připadají zajímavé (např. již zmiňovaný projekt "The Path to Maturity"), některé dobře "prodané" (např. Rollercoaster vyrobený k 10. výročí Ardbeg Committee). U některých plnění tuším jen matné souvislosti a u některých vůbec - ať s názvem, jeho významem či vazbou k nějaké události či datu. A občas mi, kromě obchodního potenciálu, uniká důvod uvedení nových a často limitovaných edic. Jistě by se to dalo dohledat, ale jsem na to trochu líný a nechci na tom strávit až tolik času (kdybych toto dohledával u každé značky, tak neudělám víc než značku za rok, už tahle mi to jde dost pomalu). Pokud ale máte větší přehled o některých zajímavých plnění Ardbegu a bude se Vám chtít, tak napište a já to sem rád dám.

Láhve jsou označeny kódy pomocí kterých lze určit, kdy bylo dané plnění lahvováno: Ardbeg - The Codes

Doporučím Vám i článek zde na WOL z ochutnávky whisky Ardbeg v roce 2010. Četl jsem ho s odstupem více než tří let, když jsem psal novou verzi textu o Ardbegu a docela se mi líbil. - ochutnávka whisky Ardbeg v roce 2010

Ardbeg 10-ti letá 46%Ardbeg 30-ti letá 40%Ardbeg Uigeadail 54,2%Ardbeg Blasda 40%Ardbeg Lord of the Islay 46%

Článek na PoznejWhisky.cz:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

K whisky Ardbeg jsem si musel postupně najít cestu. Hodně jsem o ní slyšel a tak jsem se kdysi rozhodl ji ochutnat. Z jiných Islay whisky a z jejího kladného hodnocení, jsem měl určité očekávání. Při prvním ochutnání jsem byl ale zklamán. Tehdy mne vůbec nenadchla. Ale je pravdou, ze svůj dojem zanechala a po určité době, mne lákalo ji znovu zkusit. Nakonec jsem jí přišel na chuť, mám ji od té doby rád a také se k ní rád vracím. Její chuť je určitým způsobem specifická a tak poznám, kdy mám "chuť na Ardbeg". Kdysi jsem se o tom s někým bavil a vzešlo z toho přirovnání k olivám - (ne chuťové nebo aroma) někteří lidé když ochutnají olivy poprvé, tak jim nechutnají, ale přesto mají zájem je ochutnat znovu, až si je nakonec zamilují (nebo také ne). Olivy mě oproti Ardbegu nezaujaly.

Podle mě má Ardbeg jeden takový "problém". Jejich core-range: 10letá, Uigeadail a Corryvreckan je tak dobrá, že ostatní vydání mají problém. Buď nedosahují základní desítky (třeba 5letá Wee Beastie a některé další) a navíc jejich cena vůči desítce není odpovídajícím způsobem nižší. Nebo sice dosahují vyšších kvalit jako (i nad) Ogie a Cory, jenže jejich cena a dostupnost je znatelně horší.

Ardbeg 10letá 46%Ardbeg 10letá 46%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2010 (to už patřila mezi mé oblíbené):
Aroma: sladké, slané, ovoce, kouř, rašelina.
Chuť: sladkost, trochu ostrosti, rašelina, ovoce.
Dokončení: spíše sladké, ovocné, s dlouhým postupným rašelinovým ocasem.
Klasický Ardbeg, který mne nezklame, mám ho opravdu rád. Vím co od něj můžu čekat a poznám, kdy přijde "chuť na Ardbeg". (1.4.2010)
Ardbeg 10letá 46%Ardbeg 10letá 46%:
(lahvováno 19.9.2002 - L22624ML21 0):
Příjemný sladký kouř rašeliny, trochu slanosti, ovoce, bohaté a výrazné aroma. Připadám si, jak kdybych mlsně očuchával nakouřený rašelinný bonbon, co byl naložený v alkoholu. V chuti překvapí nejdříve sladkost, následovaná nakouřenou rašelinnou, s trochou kyselosti a přidá pepřovitou ostrost. Tím začne působit sušším dojmem. Dokončení se nese v duchu doznívajícího kouře, rašeliny, sladkosti, lehké slanosti/kyselosti.
Občas se tam v chutích mihne možná vanilka, dřevo, přesně nevím. Mám rád charakter téhle whisky a rád si ji vychutnávám, což je něco jiného než degustovat. Užívám si ji, vím co mě čeká a nesnažím se v ní stále něco hledat. Je to dobrá medicína na podzimní splín, zahřívá na těle i na duši. Má svojí vnitřní sílu, energii, cítíte tu kouřící rašelinu v ústech i jak postupně propadává hlouběji a hlouběji tělem dolů. A stále uvolňuje ten kouř.

Vojenský tábor zahalený kouřem z ohňů do kterých je přikládána rašelina. A té mlze dýmu se blíží postava s mečem v ruce. Nevíte, zda vás jde přivítat nebo zabít. Tušíte dlouhé černé vlasy, kožené oblečení a hezké tvary ženy. Ženy bojovnice, princezny válečnice. Pokyne a jdete za ní. Cítíte její vůni mísící se s kouřem, kterým je zde vše prosyceno. Možná jdete na smrt, ale nechcete se vzdát té vůně, ani představy možnosti vychutnat si pořádně tu její vůni, její chuť, její tělo. (14.12.2019)

Ardbeg 10letá 46%Bohaté a výrazné aroma, sladký kouř rašeliny, mísí se se slaností a ovocem. Chvílema ostrost alkoholu. V chuti nejdříve sladký nástup, následovaný kouřem, nakouřenou rašelinou, sladkostí ovoce jablka a hrušky, vanilkové tóny, v závěru chuti se přidá trocha pepřovistosti, slanosti a kyselosti. V dokončení doznívá rašelina s kouřem, sladkost se slaností a přidá se mentolový bonbón. Už v základu je to skvělá whisky. Dá se v ní celkem příjemně hledat, ale je lepší si jí užívat jako celek, vychutnávat si ji. (3.12.2020)
Ardbeg 10letá 46%Ardbeg 10letá 46%:
(lahvováno 12.7.2018 - L70131):
Sladko-slanné aroma, dřevo ze staré lodě nasáklé mořskou vodou a rybinou, sladká rašelina. Celkem jemné. V chuti se nejdříve objeví ty sladké tóny, po chvíli následované slanými, dřevo sudu s nádechem kouřem z rašeliny, vanilkové tóny až zpět do sladka. Bohužel na mně působí celkem řídkým dojmem. Dokončení se nese s těmi sladkými vanilkovými tóny, hořkou čokoládou a trochou té slanosti.
Pít se to celkem dá, ale žádné užívání si, to oproti té starší desítce není. Celkem zklamání, možná i dost ovlivněné porovnáváním s jinou desítkou. Ze skvělé whisky spadla do průměru. (3.12.2020)
Ardbeg 10letá 46%Rozhodl jsem se nové desítce dát ještě šanci a ochutnat ji bez porovnávání se starší verzí.
Sladko-slané kouřové aroma, mořská voda až trochu smrdící rybinou, vlhké dřevo nasáklé mořskou vodou, sladká rašelina. Hodně se tu mísí sladké a slané tóny. V aroma se dá hezky hledat, působí zajímavě a když člověk hledá tenhle styl, tak i příjemně, ale připadá mi takové povrchní, nedá tu ránu do nosu, chybí mu síla a hloubka. V chuti nejprve sladké tóny, celkem hodně sladkosti, pak doplněná slaností, přidá se dřevo a rašelina, trocha kyselosti a v dokončení pak spálený slad, sladké trochu vanilkové tóny, hořká čokoláda a vše uzavírá slanost.
Kdybych měl hodnotit značku Ardbeg jen podle této whisky, tak by to moc kladné nebylo. Whisky je určitým způsobem výrazná, ale spíše tak, aby překvapila nováčky. Na první dojem, na to první překvapení. Jinak působí trochu povrchně, řídce, bez hloubky. Chybí jí něco, čím by zaujala natolik, že bych chtěl zkusit další, spadá do kategorie průměrných whisky, dá se pít, ale není v ní nic, co by se dalo vychutnávat, užívat si. (30.12.2020)

Porovnání desetiletých Ardbegů jsem přidal i do úvahy o tom, jak se whisky mění a že kdysi čtená recenze o Xleté ABC whisky vůbec nemusí odpovídat aktuální produkci - více zde

Ardbeg Uigeadail 54,2%Ardbeg Uigeadail 54,2%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2010:
Aroma: "vánoce ve skleničce", kdy tam cítíte rozinky, puding, skořici, koření a "hořící vánoční stromeček".
Chuť: velmi lahodná, komplexní, vyvážená, sladkost, puding, kořenitost, rašelina.
Dokončení: doznívá ta rašelina a sladkost.
Skvělá whisky, vyladěný Ardbeg. (1.4.2010)
Ardbeg Uigeadail 54,2%Ardbeg Uigeadail 54,2%:
(lahvováno 2005 - L5 290 08:36 4ML):
Prvním dojem vůně je samozřejmě kouř, rašelina, hořící rašelina, příjemně zaoblená, ale stále pořádná a silná vlna. Vyplatí se chvíli počkat, vychutnávat si ten rašelinný kouř, nechat čichové buňky si zvyknout a pak začít hledat další vůně. Začnou se tam zprvu nesměle vynořovat, ale pak už je člověk vnímá pořádně. Sladkost sladu, puding, rozinky i lehká kyselost a slanost. Chuť je jak braní si uzených kouřových rašelinných bonbonů z krabičky, taky pěkně ohořelé, ještě čoudící. Úvodní sladkost přinese ty kousky čoudící rašeliny, které se převalují v ústech a plní je kouřem, až jste zevnitř vyuzení. Následně se změní v lávu, která s hřejivým dokončením stéká tělem dolů a stopy kouře ještě dlouho doznívají, stejně jako její hřejivost. Intenzívní chuť, i přes svojí sílu, kouř a žár nepůsobí zničujícím dojmem a díky komplexnosti a ve vlnách se objevujících tónů sladkosti působí celkově velmi příjemným dojmem. Drsná, dá to najevo, ale i pohladí. Nenakope a neodhodí.

Tady něco cítím, jako když tu něco hoří. Aha, to bude náš vánoční stromeček, krásně se ta vůně kouře prolíná s vůní vánočního stolu. Ještě to nehas, ještě přivoním, přemýšlím, kde se tam vzala ta vůně rašeliny. Jako by to chtělo něco říct. Uhasíme to dáme mi sklenku Uigeadailu, vůbec nevadí, že to neumíte vyslovit.

Zatímco předtím prošla krásná žena mezi ohněm a načichla kouřem, tak teď se zrodila jiná, ještě lepší a to přímo z toho ohně, z toho kouře. Bohyně ohně a kouře. S božským tělem, hořícím ohněm v sobě a protože není ohně bez kouře, tak ji halí oblak kouře. Oblak její vůně, kterou chcete vychutnávat, než se jí dotknete. Jestli vás to spálí? To nikdo neví, ale stejně to zkusíte. Dotek jejího těla prostě bude božský. (15.12.2019)

Ardbeg Supernova 2019 53,8%Ardbeg Supernova 2019 53,8%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Opět ten krásný kouř a opět v jiné skvělé variaci. Příjemně zaoblený s nádechem citrusů, jako kdyby lehce čoudila citrusová rašelina, po odvanutí kouře se přidal kouřovo-rašelinný med, sladkost, lehký tón vanilky a lehký tón kůže. Krásně bohaté, krásně čuchatelné. Čichové buňky se tetelí blahem a zažívají čichovou hostinu. Současně je ta vůně celkem lehčí, takže nejsou ani opilé, ani omráčené. Chuť mi přijde slabší aroma, nástup zpočátku lehčí, sladší, ale to jen připravuje prostor pro citrusově medový kouř, který se rozvine do kompletní exploze přes celou pusu. Sopka vybuchuje a pusa je zalitá lehce ostrou lávou vytvořenou z hřejivého kouře. Dokončení je krásný skluz z té vlny směrem dolů, kdy sjíždíte dolů ještě omámeni tou cestou na vrchol. Dokončení trochu suché, ale jinak krásně doznívající, kouřové, rašelinné, dlouhé.
Skvělá a zajímavá whisky, trochu jemnější než bych čekal, ale krásně bohatá, rozmanitá. No a o tom to je, kvůli těmhle whisky to pijem a kvůli nim sháníme různá plnění stejné značky.

Další z krásných a uhrančivých amazonek kmene Ardbeg. Začíná být těžké mezi nimi vybýrat tu nejlepší, každá je v něčem jiná, každá v něčem nádherná. Každá poskytne skvělý zážitek. (15.12.2019)

Ardbeg Supernova 2019 53,8%Poznámky z ochutnávky vzorku:
Nástup vůně je pořádný. Velmi příjemná příjemná a silná vlna. Výrazný rašelinný kouř s nádechem tmavé pomerančové kůry, která shne v tom kouři a pouští vlny vůně. Po úvodní vlně, kdy si čichové buňky trochu zvykly na tu sílu se projevují tóny obilí, sladkosti, medu, vůně kůže a možná i velmi lehké tóny vanilky. A to stále rámováno rašelinou a kouřem. Je to čuchací zážitek. I když je vůně výrazná, bohatá a silná, tak je stále dostatečně lehká, aby nosem krásně proplouvala. Chuť za vůní ztrácí. Alespoň v prvním dojmu, kdy působí lehce prázdně, ale je to jen klamání před pořádným nástupem, výbuchem, kdy kouřově-rašelinná láva zaplaví ústa a pak pomalu klouže směrem dolů. Dokončení je dlouhé, hodně dlouhé, krásně doznívající, hřející, kouřově-rašelinné.
Skvělá whisky, jenže taky můžu říct, dle očekávání další skvělý Ardbeg. Ono prostě vybírat mezi skvělými jednu jinou je těžké, vždy bude skvělá, jenže to začne být trochu až nuda, když vám skvělé přijde jako běžné, hůře se pak hledá, co by člověka uspokojilo a nadchlo. Tím neříkám, že se Ardbegu začnu vyhýbat, rád si ho užiju, ale hledat skvělé mezi skvělými je někdy trochu "nenapadá mě to správné slovo" (skvělá, skvělá, jak jsem čekal skvělá, zase skvělá, ....)

Blíží se krásná žena v kůži, ve vzduchu je cítit její vůně, vůně jejího těla, která se mísí s vůní koženého oblečení, co má na sobě. Její nástup je ohromující, veliký, uchvacující. Máte pocit dokonalosti, pocit, že to je něco, čemu chcete podlehnout, něco co chcete ovládnout a následky/důsledky budeme řešit až zítra/pozítří. Ten první dojem je tak silný, že chcete na chvíli zastavit čas a užít si ho déle. Po vysoké vlně přijde cesta dolů, v jednu chvíli máte pocit, že je prázdný okamžik. Naštěstí není. Je to jen dozvuk dojmu příchodu a začínání další části. Pokračování se nese v podobné síle, co byl příchod. Nevím, kdo komu podlehl, kdo se koho zmocnil, není to důležité. Když je něco skvělé celé, tak si to užíváte jako celek a nechcete zbytečně rozebírat detaily. Tohle bylo skvělé.
Když při tom přirovnání koukám do mého hodnocení whisky, tak jsem nepoužil, záměrně, citaci, co by se dala použít skoro bez úprav "výbuch, láva zaplaví ústa a pak pomalu klouže směrem dolů". Za prvé by to bylo příliš prvoplánové a jednoduché až nevhodné a za druhé, tohle neumím reálně posoudit. (24.1.2020)

Ardbeg Corryvreckan 57,1%Ardbeg Corryvreckan 57,1%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Hned po nalití do skleničky se okolo rozvinula vůně kouře z mokré rašeliny. Krásně a jemně ovinula okolí a láká k přivonění ke skleničce. Cítím hlavně rašelinu, spíše vlhkou a čerstvou, krásně se drolící mezi prsty a ve vzduchu se vznáší lehká vůně kouře z hořící rašeliny. Rašelina výrazně dominuje, kouř pouze vůni doplňuje. Silnou a hutnou rašelinu doplňuje těžká sladkost ovoce, doplněná vůní tmavé čokolády. Zcela v pozadí se tam mísí kyselost a slanost, která tak doplňuje ten čichací zážitek. Je to přímo požitek. Překvapivě k procentům nepraští do nosu, vůbec bych jí neřekl přes 57%. Ale vše vkládá do silné rašelino kouřové sladké mocnosti, že i tu vůni můžete ukusovat a žvýkat. A když jsem namlsán tou vůní, tak s prvním douškem dostanu pořádnou kouřovku, tam mi ji teda napálí. Ale tak příjemně, že hned nastavuji tvář pro další. Zdestilovaný kouř, krásně hladivě a smetanově zabalený. Hebce se převaluje na jazyku, velký kouřový oblak ukazuje svoji bohatost a uvolňuje další a další chuti. Olejovitost, výrazné čerstvé dřevo, slanost a to stále promíchávané kouřem, který pomalu ztrácí svoji hebkost, aby v dokončení projevil svoji sílu, kdy ten hebký oblak kouře, který jakoby stále sbíral sílu, pořádně vybuchne a uvolní všechny chutě, které dával před chvílí po kouskách, pořádně najednou. Dlouho a dlouho doznívá rašelina, pomalu odcházející kouř, lehce slané tóny a když to vše odezní, tak šahám po sklence, abych si to zopakoval.
Tahle whisky je výrazně kouřová, ve vůni mi hlavně dominovala výrazná rašelina a sladké těžké ovoce, ale chuť už se nesla v režii kouře a finále už bylo hlavně jeho. Ale není to jen nudný kouř. Tenhle vzorek jsem si ani nerozdělil na dvě části, na pozdější přeochutnání, případně porovnání s ostatními Ardbegy, ten si chci užít hned. A na to porovnávání si koupím láhev. Tenhle za to stojí a stále ještě patří mezi jejich dostupná plnění.

Za vůní Ardbegu, tak hustou, že by se dala krájet a žvýkat. A ještě o kousek dál, když se boříte rašelinou, je ono tajemné místo. A když se na nebi objeví první hvězda, tak se kouř rozestoupí a v něm stojí ONA. Dlouhé černé vlasy jí splívají dolů, stejně tak jako její dlouhé černé šaty, které současně těsně obepínají její postavu a současně jsou natolik volné, že nedokážete určit jejich tvar. Asi je to čarodějka, ale nehodláte utéct, této chcete podlehnout. Nechat se pohltit její silou, její černotou, její krásou. Možná z toho existuje vysbození, ale nechcete o něm ani slyšet. Jen chcete aby k vám vztáhla své ruce a vy se pomalu stali součástí jejích černých šatů, jejího krásného těla. (11.5.2020)

Ardbeg 5letá Wee Beastie 47,4%Ardbeg 5letá Wee Beastie 47,4%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Po nalití do skleničky je cítit typická ardbegovská rašelina, kouř z vlhké rašeliny, ovšem takový slabší. Zatímco v klasickém Ardbegu si ho pamatuji (plánuji brzo porovnat, ale nechtěl jsem to teď předem, abych nebyl ovlivněn) jako dost výrazný, tak zde jsem ho musel skoro hledat, jak se lehounký a slabý krčil někde dole. Než jsem dopsal těch pár řádků, tak je pryč. Jako by to tím jen navoněli, aby to tam bylo na první dojem, rychle přivonět, rychle vypít a pryč - žádné dlouhé zkoumání. Zůstaly tu výrazné sladké tóny, které probleskovaly už předtím a v nich se objevují výrazné slané tóny a velmi slabý pokus o kouř a rašelinu. Kdybych se k prvnímu přičuchnutí dostal až teď (po tom, co utekla ta první vlna), tak bych Ardbeg asi netypoval. V aroma výrazná sladkost a slanost, trocha ovoce, doprovázené new-makeovou alkoholovitostí, která se dere stále více dopředu. V chuti sladko-slaná, to co dávala tušit ve vůni, lehký závan kouře, trochu kořenitosti. Vynoří se tam citrusy, které přejdou do dokončení společně s kořením a lehkým dovětkem kouře.
Celkově je to slabá, povrchní a prázdná whisky. Navoněné pozlátko. Zklamání i když jsem se snažil se odprostit od očekávání a záměrně jsem předtím neochutnával žádný jiný Ardbeg.

Když se objevila na trhu, tak psali, že Ardbeg vyrobil monstrum. Až tak kritický bych na ně nebyl, až tak hrozné to není. Ale je to slabé, hodně slabé a navíc povrchní. Je to moc mladé, je to z toho cítit, potřebuje ještě pár let, aby to do sebe pořádně dostala, jenže to už pak z toho bude klasická desítka. Tohle vypadá, jakoby to nalili do sudu, postavili vedle už zralých a doufali, že to něco pochytí od starších sourozenců. Pokud to Ardbeg nemyslí jako reklamu na klasickou desetiletou - Už chápete, proč máme jako základní desetiletou? Takhle to dopadne, když to stočíme po pěti letech. Je to skoro stejně drahé a za moc to nestojí. Mám strach, že to takhle nemyslí, ale je to fuk. Když se to podpoří reklamou s vysmátými fousatými očepičkovanými pány, tak se to stejně prodá. Fanoušci Ardbegu jim to odpustí - každému se občas něco nepovede. A třeba to zachutná někomu, komu by desítka nechutnala a komu to chutnat nebude, ten další Ardbeg zkoušet nebude.

Mladá povrchní holka, která drahým oblečením, na první dojem dobrým líčením, na druhý vidíte, že to působí až uměle, se snaží skrývat svojí prázdnost a hloupost. Dokud jste viděli jen její fotky na Instagramu, tak jste si říkali, že dobrý. Když provokovala svými svádějícími fotkami, tak ještě lepší. Naživo už ale horší a když otevře pusu (aby mluvila), tak ještě horší. Prázdnota, marná prázdnota. Její mozková buňka se musí cítit velmi osaměle. To nechcete použít ani jako dekoraci, jen aby všichni viděli, s jak hezkou holkou (na první pohled) jste. (10.10.2020)

Ardbeg 5letá Wee Beastie 47,4%Poznámky z přeochutnávky vzorku:
Po seznámení s aktuální desítkou jsem se rozhodl přeochutnat i tuhle verzi.
Sladko-slané kouřové aroma, trocha kyselosti, trocha rašeliny, občas se tam uvolní i alkoholové tóny, ze kterých je poznat, že je to ještě mladé. Aroma strašně rychle ztratí se na síle, jakoby se stydělo za to, co předvádí a raději se nenápadně vytratilo. Při porovnání s aktuální desítkou to vychází lépe (také jsem tím hodně snížil laťku). Má už jasné aroma té desítky, ale ještě slabé, nedozrálé, povrchní s rušivými tóny mladého alkoholu. Chuť je prvním dojmu hlavně řídká, nevyrovnaně sladko-slaná, náznak kouře a rašeliny a spáleniny. V dokončené doznívá hlavně ten spálený slad a jeho sladkost. Je to řídké, povrchní, prázdné, bez hloubky a pořádného charakteru.

Když to porovnávám s aktuální desítkou (lahvována 2018), tak je to prostě její mladší verze. Pokud by to bylo prodávané jako zajímavost, ať můžeme zkusit, jak postupně desítka dozrává a jak vypadá v polovině zrání, tak by to byla hlavně zajímavost, dobrá whisky ne. Vyznívá tak ovšem lépe. Ale takhle je to jen nezajímavá whisky. Předpokládám, že cílená na mladou generaci pijící spíše jemné whisky a jiné nápoje. Jim může připadat drsná, ale ještě stále snesitelná a pitelná. Člověk mající zkušenost s whisky musí cítit tu prázdnost a povrchnost. (Berte to "musí" s rezervou, je to jen můj názor a jako u žádné whisky ani ničeho jiného nelze nikoho odsuzovat za to, co mu chutná nebo nechutná.)

Ať je jen nekritizuju, uznávám jim, že jejich reklama skoro odpovídá zkušenosti. Ve většině reklam vidím, jak se lidi díky tomu či onomu produktu tváří blaženě, pro jeho získání by udělali cokoliv a podobně. Ale zde jasně ukazují, jak před jejich whisky všichni zděšeně utíkají. Asi se bojí, že by to museli pít znovu. Je to až trochu přehnané. Nemůžu říct, že bych před touto whisky strachy utíkal (už jsem ochutnal i horší). Neutíkal bych, prošel bych kolem ní, dělal bych, že jí nevidím a doufal, že je tak chytrá jako chutná a tak si myslí, že když jí nevidím já, tak ani ona nevidí mne. Možná bych se raději schoval za ručník. (Předpokládám, že už je dost lidem jasné odkud vítr vane. :) (30.12.2020)

Ardbeg 5letá Wee Beastie 47,4%Ardbeg Wee Beastie potřetí a naposled. Jak se říká, do třetice všeho zlého. Opravdu tu mám jen vzorek na ochutnání a takhle dlouho mi ještě žádný nevydržel (a furt mám pocit, že tam zbývá nějak moc). Jsa připraven na nejhorší, jsem z prvního přivonění příjemně překvapen. Lehká, sladká, voňavá, sladko-slaná, kouřová rašelina, je to takový lehký, celkem svěží a na první dojem docela příjemný. Jen na první dojem, píšu moc pomalu. Než jsem napsal to krátké předtím, tak to odvanulo, zůstal sladko-slanný, lehce mediciálně kouřový a mokrorašelinový dojem. Ten první dojem byl zábavnější a hravější. I tom zbytku se dá najít něco zajímavého, ale neodpovídá to tomu prvnímu dojmu, který vydržel jen krátkou chvíli a objevují se tam alkoholové tóny, mladého nevyzrálého destilátu. Ještě chvíli jsem mu nechal, protože jsem zatím psal a až tak moc se mi do toho ochutnávání nechtělo. Dá se na tu vůni zvyknout, přibude trocha ovocnosti, štiplavosti pomerančů, ale není to dlouho očuchávání. Chuť je v prvním dojmu sladko-slano-kyselá, ale tak nějak neuspořádaně a navíc působí řídkým dojmem. Má v sobě tóny kouře, rašeliny a spáleniny, trochu se tam objevuje ovocnost, lehce pomeranče a vanilka, ale není to na vychutnávání ani hledání. Dokončení se nese v duchu nakouřeného až spáleného sladu s trochou koření.

Je ta taková diskotéková holka, na první dojem vypadá docela hezky. Jenže jí hodně pomáhá to diskotékové světlo a záblesky, kde vlastně není vůbec nic vidět. Další její výhodou je, že není nic slyšet, takže kromě povrchního vzhledu nemůžete nic hodnotit. Když se s ní chcete trochu víc seznámit, tak s ní dojdete o kus dál, na běžné světlo a kde se i konečně uslyšíte. A sakra, druhý dojem je podstatně horší a když promluví, tak přemýšlíte, zda se nezeptat, zda není dcerou vesnického idiota a televizní rosničky. Zbytečné, stejně by to nepochopila. Ještěže si tohle člověk nepřivedl domů, to by se ráno sakra divil, svět diskoték je zrádný. (17.1.2021)

Ardbeg 5letá Wee Beastie 47,4%Tak už se zase potkávám s malou bestií, zkusím zapomenout na minulé dojmy a dát ji zase šanci. Po nalití se ukáže sladko-slaný rašelinný kouř. Kouř ovšem velmi rychle odvane, zůstává slaná rašelina. Pak se začne ukazovat spíše mokrá rašelina, kouř je pryč, jako by ji někdo uhasil kýblem vody a je tam trochu smradu spáleniště, výrazně se ukáže kyselost, zůstává slaný mořský nádech. Více prostoru dostane sladká uzená ovocnost, uzené jablko a i trocha vanilky. Pokud jí člověk vydrží čuchat trochu déle, tak pokaždé ukáže trochu jiné vůně. Teď třeba ukázala více sladkosti. Ale působí přitom mladě, ještě nedozrále, rozkákaně a trochu povrchně. První dojem chuti je výrazná sladkost, sladká ovocnost, do toho se prosazuje uzenost a spíše upozaděnější, ale stále přítomný kouř. Sladkost je hodně dominantní. V chuti také působí mladě, rozkákaně a trochu povrchně. Dokončení je spíše krátké, jak rychle zmizel kouř z vůně, tak rychlé je dokončení. Za skoro stejné peníze jako je desítka, je to drahé a její cenu zvedá hlavně marketing, nikoliv obsah láhve. Je to ještě nedozrálý a trochu povrchní Ardbeg. (20.4.2021)
Ardbeg Blaaack Pinot Noir The Ardbeg Committee Release 50,7%Ardbeg Blaaack Pinot Noir The Ardbeg Committee Release 50,7%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Whisky se krásně pomalu olejovitě táhne po skle skleničky. Po místnosti se rozvinula krásná vůně vlhké rašeliny, vlhké lesní hlíny, kouře, se sladkými tóny medu v lehce kouřovém nádechu. Je silná, důrázná, příjemně hutná a současně přes tu sílu nedá ránu a nevypálí nos. Krásně zakulacená a zabalená rašelinná síla. Přidávají se mi tam dřevené tóny a tóny těžšího červeného vína. Sladký nástup a ve vlnách se tam sladké tóny průběžně objevují. Trocha kouře, hořké čokolády, ovoce v hořké čokoládě. Dokončení se nese v lehké dřevitosti, odzvuku kouře a suššího závěru.

Velmi dobrá a komplexní whisky, při 50% jsem ji čekal výraznější a s výraznějšími tóny. Je krásně komplexní, krásně se spojila, o něco hůře se proto popisuje, nejsou zde výrazné jednotlivé chutě, ale celková skvělá chuť a velmi dobrý dojem. (10.10.2020)

Ardbeg Kommunen Schnaps Private Bottling 2019 French Sweet Wine Cask Finish 51,5%Ardbeg Kommunen Schnaps Private Bottling 2019 French Sweet Wine Cask Finish 51,5%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Název i etiketa vypadají šíleně, ale vůně je dobrá. Vůně je hutná, její těžkost a hutnost dělá to červené víno, které se tam velmi výrazně projevilo. Přidává se k němu ovoce, meruňky, sladkost a to vše podbarveno těžkou vlhkou černou lesní hlínou a vlhkou rašelinou. Ve své hutnosti a těžkosti působí příjemně, dobře se k němu čuchá. Chuť je hodně ovlivněná tím vínem, doplněná o kořenitost, nechybí úvodní sladkost, která postupně vymizí, přelitá právě tím vínem, následně nastupující kořenitostí, která v závěru postupně klesá a je otupována vracejícím se vínem a oříšky. Musím říct, že mi připadla celkem zajímavá a líbila se mi. I když přes 50%, tak by se to popíjelo dobře.

Pár kapek vody to aroma zjemnilo, nic nového nepřineslo, spíše ho celé vypnulo a znudnilo. V chuti žádný posun také necítím, tý to vypadá neublížilo. Naštěstí, byla by to škoda, mám ji tu jen malý vzorek. (11.10.2020)

Ardbeg Kommunen Schnaps Private Bottling 2019 French Sweet Wine Cask Finish 51,5%Poznámky z přeochutnávky vzorku:
Aroma je úchvatné, zprvu sladký, po chvíli sladko-slanný-kyselý kouř dolpněný vínem. Zní to možná divně, ale je to hezky poskládané, krásně hutná a těžká vůně. Když se chvíli vydýchá, tak se ukážou ještě sladké meruňky, slaná zemitost, vlhká rašelina, příjemná vůně, jak když se v té zemi hrabete rukama. Je to příjemné počuchávání. Ještě chvíli bych se s ní mazlil, ale ani ta předehra se nesmí dlouho přehánět, tak jdem do toho milostivá, ať už je tam. V chuti je dozrávání po víně velmi znatelné a v první vlně se mísí se vzrůstající sladkostí. Pak opět vše přebírá víno, které to krásně obaluje a zaštřešuje. Trochu se tam projeví kořenitost, oříšky a hořká čokoláda, ardbegovská kouřová pálivost, která ovšem nepálí. V závěru pak odeznívá kouř, víno, postupně ubívající kořenitost, po které se vrací příjemné jemné zakončení vínem a oříšky. Jojo, bylo dobré, fakt dobré. (2.1.2021)
Ardbeg An Oa 46%Ardbeg An Oa 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
První dojem v aroma byl nakouřená rašelina, pak se ale kouř trochu rozplynul a zbyla hlavně ta rašelina se slanou zemitostí, skladkost přezrálého už rozměklého ovoce, lehká hořkost dřeva mísící se s kyselostí jak od okurek, pak se opět více prosadí vůně ohořelé rašeliny a zvýší se podíl sladkosti s lehkou slaností. Celkem příjemné, správně ardbegovské. Chuť zprvu trochu naředěná, pak olejnatá, jak začne houstnout, pak se začne prosazovat, sladkost, slanost, koření s citrusy, lehká kouřová štiplavost, přecházející do popela. Dokončení se nese v duchu toho popela a ohořelého dřeva a dýmu z nich, kombinace sladkosti se slaností a doznívajících slabých tónů očouzeného ovoce, pak i čokoláda.
Celkově si mi to líbilo, jako takový základní Ardbeg to bylo dobré. Asi to někdy zkusím porovnat s desítkou. (28.2.2021)
Ardbeg 8letá For Discussion Committee Release 50,8%Ardbeg 8letá For Discussion Committee Release 50,8%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Ve vůni mě uvítalo klasické aroma Ardbegu, sladko-slaná vlhká rašelina. Uvítalo a zase se rozloučilo a bylo pryč. To se nedělá, chtěl jsem si ho ještě chvíli užít. V zůstávajícím aroma mám sladkost s citrusovou kyselostí, v jednu chvíli tam na mě vyběhl příjemně voňavý citrón, trochu vlhké rašeliny a slanosti. Je takové jednodušší a působí na mě slábnoucím dojmem. Jako by se celé aroma pomalu loučilo a šlo pryč - už máš načicháno, tak stačí. V chuti uvítá sladkost, trocha ovoce, trocha pepřovitosti, ale pak začne dominovat popel až do spáleniny, který to postupně celé pokrývá, pouze koření (ta utlumená pepřovitost) má dostatečnou sílu, aby přes něj přešlo a veme sebou i trochu ovocné sladkosti. Dokončení je celkem příjemné, doznívající, už dolehlý popel s lehkou sladkou ovocností nad tím.

Zkusil jsem ji porovnat s klasickou desítkou. Aroma osmičky sice zpočátku působí svěžeji, ale pak mu dojdou síly a začne se ztrácet. Klasická desítka si stále drží svoji linii sladkost, slanost, vlhká kouřící rašelina a citrusy. V chuti je osmička ještě stále taková neposedná, moc bujará, ale kde nic tu nic pořádně. Desítka na mě sice působí v první chvíli lehce naředěně, ale pak se rozhoupe a předvede svůj standardní výkon, sladkost úvodem, hodně sladkosti, do té přidá slanost, rašelinu a trochu citrusové kyselosti a dokončí slušným závěrem spáleného sladu, vanilky, hořké čokolády a na závěr to ještě osolí. Osmička vedle ní je v chuti unylejší, hodně štrejchlá spáleným popelem, který si udrží až do závěru. V porovnání se základní desítkou ztrácí a to není dobré výchozí postavení ani pro diskusi.

Osmička je jak nová mladá holka za barem, všichni si prohlížíme její tělo, její křivky a čekáme, jak se projeví. Jak hezký má úsměv, jak jí půjde práce od ruky a co přinese nového. Bohužel prostě je toho méně, než jsme čekali. Žádná mladá krev ze které bysme byli paf a i když se na ní dá sem tam něco pochválit, tak celkově nic moc. Zvláště to pak vynikne vedle naší stálé desítky, která už má taky nejlepší léta za sebou, úsměv i pohubování v bocích se spíše rutina, ale všechno zvládá s přehledem a máme ji i rádi. Když nás neslyší, tak vzpomínáme, jaká byla před dvaceti lety, kdy tělo bylo pevnější, vyzývavější a když upoutala naší pozornost, tak myšlenky na vše ostatní šly stranou. (29.8.2021)

Ardbeg Blasda 40%Ardbeg Blasda 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2010:
Aroma: sladké, trochu ovocné, vanilka a lehký vzdálený kouř.
Chuť: na Ardbeg je chuť velmi jemná, sladká, ovocná, trochu suchost, mentol a lehký kouř s rašelinou.
Dokončení: doznívá rašelinová chuť.
Poznámka: S pár kapkami vody se aroma zjemnilo, více se projevilo ovoce a sladkost. Chuť to na jednu stranu trochu potlačilo a na druhou trochu rozvinulo a jednotlivé chutě byly lépe cítit.
Celkově bych to ale označil za takový "dámský" Ardbeg. Oproti klasickému Ardbegu je jemný a nezvyklý, má v sobě ovšem jeho charakter a mohl by být zajímavou vstupní bránou do světa whisky Ardbeg. Byl to zajímavý a kvalitní Ardbeg, ale ne pro mne. (1.4.2010)
Ardbeg Airigh Nam Beist 1990 46%Ardbeg Airigh Nam Beist 1990 46%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2007:
Aroma: rašelina, nemocnice, jód, kouř, klasický Ardbeg 10y, ale celkově jemnější.
Chuť: rašelina, nemocnice, jód, kouř, klasický Ardbeg 10y, ale celkově jemnější.
Dokončení: pozvolné, v duchu klasického Ardbegu.
Nijak zvlášť mne to nenadchlo ani nezklamalo, prostě klasický Ardbeg, možná jemnější oproti běžné desítce a o to méně zajímavý, celkově ale klasicky dobré pití. (15.8.2007)
Ardbeg Rollercoaster 57,3%Ardbeg Rollercoaster 57,3%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2010:
Aroma: komplexní, jemná, čokoláda, vanilka, rozinky, lékořice, skořice a je natolik vyvážená, že tam tu sílu 57.3% necítíte.
Chuť: bohatá, trochu pálivá, papričky, sladkost, ovoce, kořenitost, anýz, lékořice.
Dokončení: dlouhé s doznívající rašelinou.
Extrakt toho nejlepšího z Ardbegu. Ale nenahradí to jednotlivé plnění. Skvělá whisky. (1.4.2010)
Ardbeg 1994 Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 1994/2004 40%Ardbeg 1994 Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 1994/2004 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2005:
Aroma: kouřové, rašelinové, medicínské, slané, ovšem ne tak výrazné jako u tvrdých Islay.
Chuť: zpočátku až sladce ovocná, potom přejde přes rašelinou chuť k medicínskému závěru.
Není špatná, ale přijde mi horší a méně komplexní než originální plnění. (21.4.2005)
Ardbeg Ardbeg New Make 8.3.2010 69.1%Ardbeg Ardbeg New Make 8.3.2010 69.1%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2010:
Aroma: až překvapivě bohaté, sladké, ovoce, grep, skořice, v pozadí kouř, ale opravdu až v pozadí.
Chuť: překvapivě sladká, ovocná.
Dokončení: ovocné až marmeládové.
Ovšem těch 70% tam bylo cítit a popravdě řečeno, podle mne se to teda moc pít nedalo. Musím přiznat, že jsem to čekal více bez chuti a vůně, takže jsem byl velmi a příjemně překvapen, kolik toho v sobě čerstvě vypálená whisky již má.
Není vlastně ještě whisky, ale čerstvě vypálený destilát ze kterého se teprve whisky postupným zráním stane. Přestože člověk má skoro pocit, že po druhé destilaci už musí z kotle vytékat snad jen čistý líh bez barvy, vůně a chuti, není tomu tak. Bezbarvý tedy opravdu byl, barvu získá až zráním v sudech, ovšem bez vůně a chuti nebyl. (1.4.2010)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Ardbeg 10letá 40%Ardbeg 10letá (plněno 1993) 40%:
Barva: jemné sherry.
Aroma: kouř, slaná voda, jodová suchost.
Tělo: jen střední až plné, ale velmi pevné, síla odpovídající vyšší kategorii.
Chuť: zpočátku nasládlá, potom se mění na náladovou, plnění je trochu proměnlivé.
Dokončení: těžké, velmi výrazný jod.
Známka: 85
Ardbeg 17letá 40%Ardbeg 17letá 40%:
Barva: sytě, měnivě zelenozlatá.
Aroma: agresívní, slaná voda, mořské řasy, dehtovitá, náznak síry.
Tělo: střední, olejnaté, velmi pevné.
Chuť: pepřová, ale i sladká, po obilných zrnech, olej, hlodáš, pevně kombinované příchuti, zralejší a vyzrálejší, ale ještě silná, velmi lákavá.
Dokončení: olejové, citronová kůra, čerstvě mletý bílý pepř.
Známka: 86
obrázek není k dispoziciArdbeg 18letá 1975/1993 Cadenhead (z ardbergského sladu) 58,1%:
Barva: sytě zlatá.
Aroma: dehet, kal, jod, trošku síry, mořské řasy.
Tělo: střední až plné, dosti olejnaté.
Chuť: sladová, sladká, hlodáš, jedlé mořské řasy, koření.
Dokončení: koření, křupavé, téměř pískové, po polknutí velmi slané.
Známka: 90
Ardbeg 1978Ardbeg 1978 (1978/1998) 43%:
Barva: sytě zlatá až bronzová.
Aroma: mořské řasy, sladká a nakyslá.
Tělo: silné, jemné, pevné.
Chuť: pozoruhodný vývoj chutí, nejprve sladová a obilná sladkost doprovázená vanilkou ze sudů po bourbonu, potom květinová, nakyslá, mořské řasy, nakonec pepřová.
Dokončení: uklidňující, dlouhé, hřejivé.
Známka: 89
obrázek není k dispoziciArdbeg 21letá 1997 Adelphi (plněno 1997, sud 453) 49,2%:
Barva: výrazně zlatá.
Aroma: slad, kouř, hlodáš, náznak citronové kůry.
Tělo: střední, jemné.
Chuť: citronová kůra a sůl, ale překvapivě lehká, téměř řídká.
Dokončení: koření, rašelina a velmi pozdní voňavý kouř, pravý charakter Ardbegu se objeví až po delší době.
Známka: 82
Ardbeg 1975 (1975/1998) 43%Ardbeg 1975 (1975/1998) 43%:
Barva: měňavě zlatá až bronzová.
Aroma: vřesová, po kořenech, rašelinová, hořící jabloňové dřevo, pálené listí.
Tělo: silné, důrazné, ale vyzrálé.
Chuť: velmi silně po listí, po pryskyřici, pepřová a hořčičná.
Dokončení: sůl, citronová kůra, opravdu velmi dlouhé.
Známka: 92
Ardbeg 1975 Gordon & MacPhail Connoisseurs ChoiceArdbeg 1975 Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 40%:
Barva: výrazně zlatá.
Aroma: čerstvé, nasládlé, mořský vzduch.
Tělo: velké, pevné.
Chuť: jemná, nasládlá, bylinná, lehký náznak mořských řas a soli, neobyčejně lahodné, zdrženlivé plnění.
Dokončení: voňavé, mírně bylinné, uklidňující.
Známka: 88
obrázek není k dispoziciArdbeg 1974/1998 Provenance 55,8%:
Barva: čistá zlatá až bronzová.
Aroma: mořský vzduch, mořské řasy, dub, lano, kůže.
Tělo: bohaté a smetanové, ale na jazyku suché.
Chuť: obrovský vývoj chutí, sladová, karamelová, sladká, ovocná, dřevo na grilování, hořčice, sůl.
Dokončení: výrazně pryskyřičné, kouřové a velmi hřejivé.
Známka: 93
obrázek není k dispoziciArdbeg 1974 Signatory Cask-Strength serie 51,3%:
Barva: jasná, čistá, zlatá.
Aroma: velmi pronikavá, mořské řasy, dub, dub, kůže, lano.
Tělo: velmi olejové, ale na jazyku suché.
Chuť: sladká, slaná, písková, pepřová, po živici.
Dokončení: suché, slané, pískové, mírně dřevité, později santalové dřevo.
Známka: 87
obrázek není k dispoziciArdbeg 28letá Cadenhead 54,4%:
Barva: tmavě oranžová.
Aroma: silné, pronikavé, mořské řasy, dub, lano, kůže.
Tělo: velké a olejové.
Chuť: pevný, tvrdý nástup pevně kombinovaných chutí, dubová, smetanová (s kapkou vody), mořské řasy, sůl, vysoký stupeň dřevité chuti.
Dokončení: dub, santalové dřevo, písek.
Známka: 89
obrázek není k dispoziciArdbeg 1967 Signatory Cask-Strength serie 49,8%:
Barva: měděná až hnědá.
Aroma: leštěný dub, mořský vánek.
Tělo: pevné, opravdu velmi jemné.
Chuť: intenzívní zemitá, kořenová a suchá, trpká, dřevitá, přesto však převažuje chuť mořských řas a soli, zdá se, že voda zdůrazňuje nevyrovnanou sladkost sherry.
Dokončení: suché, slané, pískové, téměř drsně ostré.
Známka: 88
Ardbeg 30letá 40%Ardbeg 30letá Very Old 40%:
Barva: bronzová až jantarová.
Aroma: syté, kouřová vůně.
Tělo: pevné, jemné.
Chuť: krásná vyváženost pronikavého sladu, rašeliny, kouře, parfému, sirupového sherry a moře, klasická Ardbeg.
Dokončení: parfémové, hřejivé, lahodné, uklidňující.
Známka: 94
Ardbeg 1963 Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 1963/1994 40%Ardbeg 1963 Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 1963/1994 40%:
Barva: jantarová.
Aroma: pevné, mořské řasy.
Tělo: střední, jemné.
Chuť: překvapivě živá na své stáří, ale umírněná, rašelinová, kouřová, mořské řasy, mírně sladové pozadí sherry.
Dokončení: parfémové, náznak sherry.
Známka: 90

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

Ardbeg 10letá 46%Ardbeg 10letá 46%:
Barva: Bledě slámová.
Aroma: List limety, saze, intenzívní.
Tělo: Lehké až střední. Intenzívní.
Chuť: Potřebuje vodu, aby vypustila kouř. Slaneček.
Dokončení: Saze.
Ardbeg Uigeadail 54,2%Ardbeg Uigeadail 54,2%:
Barva: Světle zlatá
Aroma: Sladká, ale pichlavě kouřovitá: limeta a rašelina, kakao, slaneček.
Tělo: Lehké, pevné.
Chuť: Bohatá, koncentrovaná a mocná. Lehce rámovaná dřevem. Saze s náznakem dehtu.
Dokončení: Limeta se vrací. Ovesný koláč.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Ardbeg 10letá:
Chuť této whisky se na patře rozezní nejrůznějšími odstíny od hořké marmelády po intenzívní sladovitost či od hořké čokolády po jemnou sladovitost, spolu se zemitou rašelinovitostí a náznaky příchuti po kávě, dubu a třtinovém cukru. Pokud existuje dokonalá chuť na patře, pak je to Ardbeg. (hodnocení se vztahuje ke starším plněním whisky - cca whisky destilovaná do roku 1976)

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Ardbeg 10letá 46%Ardbeg 10letá 46%:
Barva: Světlá, slámově zbarvená whisky, plněná do elegantní láhve ze zeleného skla.
Aroma: Samozřejmě děsně rašelinové, ale se sympatickou citronovou vůní, skořice a hrušky.
Chuť: Počáteční atak rašeliny postupně obilná a ječmenná příchuť, tabák, káva, lékořice a čokoláda.
Dokončení: Kouřové a lehce nasládlé, stopy prodlévajícího ječmene a můžete pocítit i nádech vanilky.
Ardbeg Uigeadail 54,2%Ardbeg Uigeadail 54,2%:
Barva: Dost světlá slámová.
Aroma: Stopy jemného sherry, rašelina a náznak mokré kůže.
Chuť: Mnohovrstevnatá a intenzívní, krémová a olejová, rašelinový kouř a přetrvávající plamínky, zemitá, ale nasládlá. Sušené ovoce.
Dokončení: Velmi dominantní, zajímavé, vrstevnaté dokončení se stopami koření, lehká nasládlost, ale nakonec suchost.

v knize Svět whisky hodnotí:

Ardbeg 10letá 46%Ardbeg 10letá 46%:
Sladová whisky nefiltrovaná za studena voní po kreosotu, dehtu a uzené rybě. Sladká chuť na jazyku rychle vyschne v kouřové dokončení.
Ardbeg Blasda 40%Ardbeg Blasda 40%:
Skotské jméno, které by se dalo přeložit jako "sladká a dobrá", odkazuje na mnohem uhlazenější styl, než je obvyklé. Vyrábí se ze sladu sušeného při pouhých 8 ppm, to je pouhá třetina úrovně běžné u Ardbegu.
Ardbeg Uigeadail 54,2%Ardbeg Uigeadail 54,2%:
Má tmavě zlatou barvu, voní po melase a později se na jazyku rozvinou pikantní kouřové tóny.
Ardbeg Airigh Nam Beist 1990 46%Ardbeg Airigh Nam Beist 46%:
Plná kořeněná sladová whisky se sladkými vanilkovými tóny, získanými za 16 let zrání v sudech po bourbonu. Jméno, které se správně vyslovuje ary-nam-bajst, znamená "útočistě šelmy".
Ardbeg Almost There 54,1%Ardbeg Almost There 54,5%:
Voní po rašelině, soli a citrusech a chutná po pepři, kouři a citronové kůře. Má dlouhou, výraznou a hřejivou rašelinnou dochuť.
Ardbeg Renaissance 1998/2008 55,9%Ardbeg Renaissance 55,9%:
Těžká whisky prosáklá rašelinou.
Ardbeg Corryvreckan 57,1%Ardbeg Corryvreckan 57,1%:
Voní po rašelině, dehtu, čerstvé prsti a lécích. Sametová táhlá chuť s bohatými tóny nasládlé rašeliny, citronu a soli zakončená pepřovitou rašelinnou dochutí.
Ardbeg Perpetuum 47,4%Ardbeg Perpetuum 47,4%:
Silné aroma rašelinného kouře s tóny bílého pepře, skořice, limety a mléčné čokolády. V plné pepřové chuti se ozývá vanilka, sladké sadové ovoce a melasa, s kontrastními tóny ozónu.
Ardbeg 15letá Supernova SN2010 60,1%Ardbeg 15letá Supernova SN2010 60,1%:
Voní po solance, uzené rybě, meruňkách, zázvoru, dezinfekci a doutníkovém kouři. V chuti cítíme kouř ze silného ohně, citron, pomerančovou kůru, dub, mandle na konci rašelinný popel.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Ardbeg 10letá 46%Ardbeg 10letá 46%:
Barva bledě slámově žlutá. Zvláště desetiletá se těší velké oblibě. Kouřová vůně prostoupená množstvím slané vody, středně těžké tělo a nasládlá chuť, která se pak mocně vzpíná a je doplňována silným dozvukem mořského jódu, tím vším jsou milovníci nakouřené sladové whisky nadšeni.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Ardbeg Galileo 49%Ardbeg Galileo 49%:
Aroma: Sladce kouřové, decentní červené plody, dub, mořská bříza, chaluhy, ovocně sladké.
Chuť: Rašelina, sladká po ovoci, zřetelně dubové tóny.
Dokončení: Kouřové a dlouhé.
Ardbeg Supernova 55%Ardbeg Supernova 55%:
Aroma: Kouř, vanilka, citrusy, dehet, chaluhy.
Chuť: Kouř, dehet, pepř, olejová, krémová, jemně nahořklá, citron, máta.
Dokončení: Dlouhé, teplé, sladké, jemná hořká čokoláda, hořké mandle, citrusové aroma.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciArdbeg 20letá Gordon & MacPhail:
Aroma: zemité, olejnaté, kořenité, trošičku jakoby připálené.
Příchuť: robustní, slaná, dřevitá, dosti mnohovrstevná, whisky pro skutečné milovníky skotské.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na webu O whisky & O svobodě:

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2021: 5 December Ardbeg

Whisky posezení s Netharem:

Ardbeg 10y

Ardbeg Uigeadail

Recenze na whisky.nethar.cz:

Ardbeg 5 yo Wee Beastie

Ardbeg 10 yo

Ardbeg 17 yo

Ardbeg Uigeadail

Ardbeg Airigh Nam Beist

Ardbeg Alligator

Ardbeg Blasda

Ardbeg Corryvreckan

Ardbeg Renaissance

Ardbeg Rollercoaster

Ardbeg Still Young

Ardbeg Almost There

Ardbeg Supernova 2009

Ardbeg Supernova 2010

Ardbeg Supernova 2014

Ardbeg Supernova 2019

Ardbeg Auriverdes

Ardbeg An Oa

Ardbeg Dark Cove

Ardbeg Drum

Ardbeg Drum Committee Release

Ardbeg Galileo

Ardbeg Grooves

Ardbeg Grooves Committee Release

Ardbeg Kelpie

Ardbeg Pepetuum

Ardbeg Perpetuum Distillery Release

Ardbeg Kildalton

Ardbeg 1996 Gordon & MacPhail

Ardbeg 18 yo TWE

Ardbeg 19 yo Traigh Bhan

Ardbog

Ardbeg 8 yo For Discussion

Ardbeg Scorch

Ardbeg Arrrrrrrdbeg! Committee Release

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Ardbeg 10-ti letá 46%Etiketa Ardbeg 30-ti letá 40%Etiketa Ardbeg Uigeadail 54,2%Etiketa Ardbeg Blasda 40%Etiketa Ardbeg Rollercoaster 57,3%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 15.05.2022