značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » články 

  tisk textu

Report z výledu na Islay (5/2022)

Text Jirky Šnogla z FB:

8.5.2022

dám sem malý report z nedávného výletu na Islay, je to bez korekce, spoustu chyb, ale psal sem si to spíš pro sebe ale třeba to bude někoho zajímat :)

Islay 2022

1. Den
Odlet z Glasgow na Islay byl v 8:00. Čekali jsme v gate a najednou přišel Jim McEwan s maželkou. Poletí s náma, no to je super, to nám to pěkně stylově začíná. Před letadlem jsem ho požádal o fotku, milerád se nechal vyfotit a ptal se na pár věcí, když jsem mu řekl že jsme z čech tak říkal že si vzpomíná na jednu ochutnávku tady, prý to mělo být na hodinu, 6 vzorků a češi neměli co pít :) Každopádně nevím zda byl někdy v Čechách dělat ochutnávku ale bylo úžasné s ním aspoň chvilku promluvit. V letadle nás bylo půlka i když Loganair hlásil let vyprodanej. Místo v 8:00 jsme startovali až o 25 minut později, byl sem nervózní jak stihneme Laphroaig, ale let trval cca 25 minut takže přílet celkem na čas. Každopádně do letadla je vhodné si vybnrat sedadla u okna na pravé straně při cestě na Islay. Pilot nalítává na letiště podél jižního pobřeží Islay a tak když je vidět máte velkou trojku a Port Ellen jako na dlani. Současně bylo vidět staveniště (skrytá ornice) nové palírny Elixir Distillers od majitele TWE Sukhinder Singh a Rajbir Singh. Jméno a podoba prý bude odhalena při letošním Feis Ile. Na tudle palírnu se mimořádně těším jelikož je příslibem návratu k tradicím, vlastní sladovna, červ, dunnage warehousy a další. Přílet na Islay je skutečně vzrušující a bylo vidět že i legenda Jim McEwan, byť to letěl jistě stovkakrát, při příletu zvedl oči od novin a ožil a manželce cosi ukazoval, podle mne novou palírnu. Výstup z letadla, ukázat pas a člověk je na Islay. Půjčení auta zamluveného dopředu na letišti bylo jako si koupit zmrzku, týpek si zapsal něco z řidičáku, jeden podpis a se slovy černej Ford Fiesta PETROL !!! nás propustil.

•  Laphroaig

eu.zonerama.com/nidan/Album/8386048

Palírna: Naše první zastavění směřovalo do nejoblíbenější palírny na Islay. Jen co letadlo přistálo tak jsme půjčili auto a za nacelých 15 minut už jsme stáli před palírnou v 9:20, palírna otvírala v 10:00 a byli jsme tam první a tak byl čas si projít okolí, udělat fotky bez lidí a dojít k moři. Příjezd k palírně je pořád nic pořád nic, pak se objeví komín a člověk už tuší, následujou monstrózní rackové warehousy z nichž jeden se právě nový staví. Palírna se okrývá až při odbočení vpravo k parkovišti. Palírna byla čerstvě natřená, částečně ještě lešení na sladovně a čilé natěračské práce panovali v jiných palírnách, před Feis Ile musí být vše tiptop. Palírna leží v krásném zálivu, s krátkým molem do moře odkud se krásně fotí warehouse s nápisem.

Tour: Vybrali sme si nejdelší tour Experience Tour pokud nepočítám tu 5-6 hodinovou, tour začala v muzeum, krátkou historií, pak se šlo o patro výš kde se sladoval ječmen, byl už řádně naklíčený. Pak patro výš kde byla také humna, ale prázdná, ale zejména vstupy do 2kilnů, jeden byl zavřenej ale druhej otevřenej a právě bez práce. Při vstupu do udírny to byl opravdu zážitek, stejně jako vidět Doigův ventilátor zevnitř. Pak rychle dolu, kde už pod jednou z pecí zatápěli, plamen byl čerstvý, a jistě se chystali zastavit klíčení ječmene ve 2. patře. Rašelina vedle pece byla ručně těžená a celkem ještě vlhká, bylo nám vysvětleno že tím že je ručně těžená jim vydrží dlouho se správnou vlhkostí a nemusí jí před házením do pece kropit. Přešli jsme přes dvůr do mash house kde jsme si prohlédli mash tun a nerezové wash backy. Koukal jsem na jeden z kvasných listů a zaujalo mne tam že do sladiny na cca 17,3 st. naperou kvasinky s teplotou 3 st., moc se s tím nemažou a holt jich dají víc a počítají že jich dost umře. Pak nám paní průvodkyně vytáhla z jednoho washbacku produkt a měli jsme možnost ochutnat. Většině to nechutnalo, mne celkem jo. Následovala prohlídka still house, nějaké kotle pracovali. Cestou do warehouse okolo poloprázdného skladu rašeliny, který již byl připraven na léto na navou porci natěžené rašeliny. Warehouse u moře byl zakončením tour. V předsálí warehouse na nás čekali 3 sudy na ochutná. Samotný warehouse byl za ocelovou bránou a nebyl přístupný. Následovala ochutnávka třech sudů:

- Laphroaig 2004, a.o. barrel, pak a.o. QC a následně opět a.o. barrel

- Laphroaig 2007, 4 roky a.o. barrel a pak zbytek v Manzanilla sherry

- Laphroaig 2005, 8 let a.o. barrel a pak zbytek Madeira hogie

Všechny whisky byly skvělé, čistej bourbon asi nejvíc. Vybrali jsme si bourbon a Madeiru, a tu si člověk mohl sám vytáhnout valinchem ze sudu, naplnit 250 ml láhev, zašpuntovat, popsat a zapsat se do knihy.

Paní průvodkyně byla zkušená, pěkně mluvila, fotit se mohlo všude. Tour trvala lehce přes dvě hodiny. Pokud řeknete že jste řidič, whisky Vám rádi nalejí do vzorkovnic.

Visitor centrum: shop moc pěknej, menší ale vybavenej víc než na internetu. Koupil sem si placatou čepici v barvách tartanu Laphroaigu a Zuzka tričko a vyzvedli sme si miniaturu pro členy FoL. Z whisky zajímavé že měli CS batch 11, 13 a 14 a měli u nich napsáno kolik jich bylo vydáno kusů (13-7500 ks a 14 taky). Za ochodem je malý bar kde si může dát člověk whisky, výběr celé core + nějaké starší, 25,28yo. Druhé dveře vedou do muzea, kde jsou fotky z histori, nějaké nářadí a také místnost s gumovkama pro FoL kde členové najdou vlaječku své země a tu pak můžou zapíchnout do „své“ stopy na pozemku palírny. Česká nechybí, byť je méně obvyklá a proto je třeba hledat v šanonu jako samolepku a pak si vlaječku vyrobit. Stopy nejsou u palírny, člověk musí zpět na hlavní silnici a přes silnici je pozemek kde si člověk dle svojich gps souřadnic může najít svou stopu a zapíchnout vlaječku.

•  Lagavulin

eu.zonerama.com/nidan/Album/8386112

Palírna: Po zážitku z Laphroaigu jsme zamířili do vedlejšího Lagavulinu . Palírna leží také v krásném zálivu, možná více uzavřeným zálivem s delším molem do moře odkud se krásně fotí warehouse s nápisem. Není to ale nejhezčí pohled, pro ten se člověk musí vydat kousek po silnici směr Ardbeg a pak odbočit ke zřícenině hradu Dunyvaig Castle, kde přes moře je krásný pohled na palírnu a když je moře klidné tak se warehouse s nápisem krásně zrcadlí na hladině.

Tour: Jasná volba padla na Warehouse Experience a legendu jménem Ian McArthur. Před nedávnem jsem se dozvěděl že Ian letos končí tak to bylo o to zajímavější. Celá tour probíhá jen ve warehouse kde je udělané předsálí se židličkama, sudama jako stolečkama a sudama na zemi určených ke konzumaci. Samotný warehouse je za mechanickým plůtkem. Ian nám dal postupně ochutnat z několika sudů a nebo plněná v láhvích:

- Lagavulin 10 refill

- Lagavulin 12 2nd e.o.

- Lagavulin Feis Ile 2021- white port

- Lagavulin 25 2nd e.o.

- Lagavulin distillery only (vat 8,12 a 15yo)

- Lagavulin jazz 2021 (vat 8,12 a 25yo)

Celkově mne kvalita whisky přišla nízká, půlka byla z flašek a nikoliv ze sudů, což mi moc warehouse nepřijde. Na otázky co je to za evropský dub Ian krčil rameny a na přímou otázku zda je to virgin nebo sherry pokrčil rameny a řekl že to může být cokoliv, klidně i cognac. Těšil sem se ale zejména na Iana, ten občas prohodil nějaký vtípek, pak několik minut mlčel a nechal asistentku roznášet a nalávat whisky. Je na něm vidět že už toho má plné brejle, zejména když letos končí tak se ho Diageo rozhodlo vytěžit na maximum a absolvuje každý den 2 tour, mi ho měli odpoledne a možná se to podepsalo ale působil unaveně a celkově to bylo i s kvalitou lahví trochu smutné. Na otázku zda letos končí říkal že ho Diageo tlačí do listopadu, ale on že by chtěl před létem a na otázku zda opravdu končí odpověděl se silným výrazem v očích že ano a pak dodal že doufá. Při tour měl i několik narážek na Diageo, zejména byl smutnej že se jim tam mění manageři jak na běžícím pásu a dále láteřil nad cenami. Dosloval se ptal zda jsme viděli cenu za 16yo a za 25yo. Ian říkal že v Lagavulinu zraje 7000 sudů, 6000 v Port Ellen a zbytek kdesi u Glasgow. Současně Ian říkal že na Islay zraje Lagavulin rychleji než na mainland, ale lidi nic nepoznají jelikož se prý 16yo míchá 50:50 toho z Islay a toho z Glasgow. Padla otázka proč má přezdívku Pinky. Ian řekl že když před více než 50. lety nastoupil do palírny byl tam jeden kolega který se jmenoval Perky a Ian s ním chodil na zácvik a celkově dost pracovali spolu. Tou dobou v televizi běžela show Pinky and Perky o dvou malých loutkových prasátkách. Loutky mají české kořeny neboť je vytvořili dva loutkáři z bývalého Československa. A tak se stalo že mladý Ian dostal přezdívku která se sním táhne po zbytek života. Jsem rád že jsem zažil Iana v akci, byť to byl asi již jen stín jeho slavných let, stejně jako současná produkce Lagavulinu. Tour trvala hodinu. Pokud řeknete že jste řidič, whisky Vám rádi nalejí do vzorkovnic.

Visitor centrum: celkem maličké ale moc dobře vybavené, člověk by nevěřil že Diageo s mizerným eshopem bude mít takový množství brandu v obchodě. Z flašek šlo koupit i ostatní z portfolia Diagea ale zejména novej Lagavulin 13 po mezcalu, pak Lagavulin jazz 2018 a distillery exklusive. Výběr byl opravdu bohatý. Za obchodem je vstup do chodby kde doprava je to do dvora palírny a doleva je to do odpočinkové místnosti s krbem a koženými křesly. Ze dvora se člověk dostane do budovy zavřené palírny Malt Mill kde nahoře je udělaný bar a dole velká místnost pro degustační příležitosti. Bar se hodně orientuje na drinky, vlastně i shop kde bylo hodně barových nástrojů. Lze si tam samozřejmě koupit i nějaký ten Lagavulin což jsem využil a koupil si vzorek 13yo mezcal. V tomto baru pozor, s řidičema nepočítají takže kdyžtak vzorkovnice s sebou.

Po Lagavulinu byl hlad, v Laphroaig ani Lagavulinu nic není tak sme vyrazili do palírny Ardbeg na oběd. Protože bylo hezky tak jsme využili čas a udělali pár fotek zvenku, dali si skvělou rybí polívku (smoked haddock chowder) a zajímavej burger s houbama a kouřovou omáčkou z výdejního karavanu kterej stojí na náměstíčku.

Prohlídka nás čeká až pozítří tak jsme se rozhodli odjet se podívat na slavnej 1300 let starej Kildalton kříž na místním hřbitově. Kříž je kříž a spíš ho proslavil Ardbeg se svou limitkou než jeho vzhled, ale cesta k němu je pěkná, vede okolo zátočiny kde se líně povalují tuleni. U kříže jsme měli čas a tak sme si řekli že uděláme krátkou procházku a vydali jsme se směrem k zátoce PortMór která leží pod farmou Ardmore, jestli todle je to místo kde kdysi stávala nyní již zbouraná stejnojmenná palírna, kdo ví. Někdo tvrdí že na místě dnešní Lagavulinu, ale mne se líbí že by mohla být na místě farmy která nese jméno Ardmore dodneška.

Jelikož už bylo později tak jsme odjeli na ubytko, byli jsme ubytovaní přes záliv naproti Port Elen na poloostrově Oa, příjezd tam nebyl nic moc tak sme tím strávili víc času než jsme chtěli. Ono z těch ubytek nebylo moc co vybrat, sice začátek května ale hodně ubytek bylo vybookovaných a že jich na Islay je. Po ubytování jsme se rozhodli že si do Port Elen sjedeme do restaurace Sea Salt Bistro na jídlo, restaurace byla kompletně zarezervovaná a tak volba padla na fish and chips s pivem a sjeli jsme si to sníst k moři před palírnu Laphroaig, prostě zážitek, panák Laphroaigu nemohl chybět. Následně jsme šli své dvě vlaječky zapíchnout na místo které se nám líbilo, žádné gps se nekonalo, a chtěli se jít projít do Port Elen po stezce která vede od Port Elen až k Ardbegu, jenže někde na úrovni warehousů se spustil velkej déšť tak sme to vzdali a vrátili s e k autu. Cestou na ubytko byla nutnost se zastavit u nové palírny Elixir Distillers, kde je vybudovaná nová křižovatka a dále od cesty je provedená skrývka ornice a je tak patrný hrubý obrys pozemku palírny, který je mimochodem veliký. Déšť neustával a tak jsme jeli spát, z výhledů na Port Elen a Laphroaig v pozadí z ubytování nebylo ten den nic.

eu.zonerama.com/nidan/Album/8386355

na začátek stránky

2. Den

Ráno jsme vstali a vydali se vedlejší cestou do Bowmore, je to sice single track ale zážitkovější trasa. V Bowmore jsme byli dřív než otvírala palírna tak jsme si prošli město, jo za půl hodinu to jde tak že člověk vymete i boční ulice a došli jsme i ke kostelu kruhové půdorys. Kruh proto aby tam nebyli rohy v nichž by se mohl schovávat ďábel, kostel byl zavřenej a tak jsme šli k palírně.

•  Bowmore

eu.zonerama.com/nidan/Album/8386148

Palírna: Palírna je pěkně integrovaná ve městě, hned vedle je místní bazén který je vytápěný teplovou vodou z palírny. V palírně je jen pár warehousů, zbytek je nad městem. Palírna se pěkně fotím z mola které navazuje na hlavní silnici směrem od kostela k moři, ale i tak záběr na nápis je z boku a z dálky, z druhé strany se nám nepodařilo dostat, jelikož je tam škola a domy mají pozemky až k moři. Před palírnou stál vlek od traktoru se strojně těženou rašelinou.

Tour: v době kdy jsme se rozhodli jet byly tour vybookované a užít si tasting v jejich baru a nutnost si k tomu rezervovat stůl se nám nechtělo. Navíc to vždy nějak kolidovalo s jinou prohlídkou, což se bohužel na Islay stává často že ty nejlepší tour začínají v palírnách podobně.

Visitor centrum: hezkej obchod, mnoho merch věcí, z láhví asi zajímavá 20yo distillery exklusive v 6000 ks vydání. Nad shopem je bar + nějaké stěny sloužící jako muzeum. Při příchodu do baru jsme hned dostali welcome drink v podobě 10yo a na slova že jsem řidič, slečna neváhala a okamžitě vyměnila za vzorkovnici. V baru nabízejí zejména tastoací sety po 4(3) vzorcích, jeden z core a druhej 19yo, vaults edition 2 a Feis Ile 18yo. Vedle baru je mapa světa do které mohou návštěvníci zapíchnout svůj špendlík a tak jsme něco do české republiky přidali jako 5. špendlík.

•  Bruichladdich

eu.zonerama.com/nidan/Album/8386169

Palírna: v 11:00 nás čekala prohlídka v palírně takže přesun s Bowmore do Bruichladdich okolo zálivu. Palírna nepůsobí typicky, nemá klasickou pagodu, lícuje se silnicí a kdyby nebyla natřená typickou tyrkysovou barvou tak by jí člověk i přejel. Vzhledově je to spíš takovej typickej českej statek s uzavřeným dvorem, kdy nejvíce sudů je ve warehousech nad palírnou.

Tour: dali jsme si klasickou tour za 10 !!! liber. Očekávání nebylo veliké, měla nás na starost mladá slečna která již na úvod nasadila vysokou laťku, uměla vtáhnout lidi do tour a byla parádní. Zahájili jsme u mlýnu Robert Boby, který si udržujou sami a jen jednou za 5 let na něj přijede kouknout profík. Vše původní i dopravní potrubí je dřevěné. Následně návštěva původního otevřeného mash tunu. Seděl tam mash man a na závěr slečnu doplnil že mláto se tam rozděluje různým farmářům a tak prý na konci vyslazování přijde manager a řekne kterej díl a jak velkej z koláče na dně půjde jakému farmáři. Důvod nesdělil ale podle mne je to jedno protože to mláto je stejně stejné. Přesun k dřevěným washbackům, kde jsme museli mít jako součást potravinářského procesu jako v jediné palírně roušky. Pak přímý vstup do still house a ukázka kotlů z mědi kterou nečistí. Vedle stojí kotel Ugly Betty na gin v lomondím stylu kde nahoře na výparníku je umístěn koš na islay botanicals. Kotel byl mimo provoz ale kotle na whisky pracovali. Následoval přesun přes dvůd do warehousu a ukázka pozůstatku vinného řádění Marka Reiniera v podobě vín TOP kvality a jmen. Po prohlídce sudů, návrat do vister centra kde už byla na baru připravena ochutnávka. Dostali jsme Classic Laddie, Pch10 a Octomore 11.2 + jako bonus gin. Na řidiče zase čekali vzorkovnice. Při prohlídce se dalo fotit všude. Prohlídka byla skvělá, viděli jsme všechno, trvala 1,5 hodiny, mnoho informací, na závěr velkorysá ochutnávka a to vše za 10 liber, klobouk dolu Bruichladdich !!!

Visitor centrum: na místní poměry obří obchod nabízí spoustu věcí, hodně oblečení i pro ženy. Svůj koutek má i jejich gin. Celá jedna stěna je určená pro současnou produkci, ale i limitky jako je Ternary project, biodynamic project a další. Palírna nabízí možnost si stočit vlastní láhev přímo ze sudu, naraženej byl PCh syrah 2009 a Laddie OLC 2013, cena za půllitr však nelákala. Součástí je i bar kde je možné si dát něco z místní produkce.

•  Kilchoman

eu.zonerama.com/nidan/Album/8386245

Palírna: po prohlídce v Bruichladdich nám kručelo v břiše a jelikož nám naše bytná říkala že v Kilchomanu vaří moc dobře, byla to jasná volba. Příjezd do palírny je vzhledem k single track cestě a provozu celkem komplikovaný, ale zase si člověk vychutná na Islay jinou okolní krajinu, kdy i průjezd vnitrozemím stojí za to. Kilchoman je jediná palírna na Islay co není u moře, ale vynahrazuje si to scenérií hřebene za palírnou a jezerem Loch Gorm opodál. Palírna sama o sobě se mi moc nelíbí, kombinace obřího warehousu, rozměrného parkoviště, plechových budov, sil, starých kamenných budov, nového still house a kilnu na mne působí roztříštěným a silně průmyslovým dojmem.

Tour: bohužel na tour nebyl čas a tak jsme v Palírně nebyli. Budovy byli však otevřené takže jsem nahlédnul jak do původního, tak do novéh still house, ale i na mashtun a wasbacky.

Visitor centrum: doslova obrovský, jedna celá hala tvoří prostorné centrum s obchodem, restaurací, degustačními salonky. V shopu velký výběr merch, láhví, celé podpořené produkcí místních umělců. Opravdu moc krásně zpracované, milá obsluha. Dala se koupit celá řada vzorků, vč. Distillery exklusive po madeiře. Jelikož byl velkej hlad zamířili jsme do restaurace, jaké bylo naše překvapení když první dotaz byl na rezervaci. Tu jsme samozřejmě neměli ale naštěstí pro nás ve dvou místo na šli a mohli jsme si dát jejich variaci rybí polévky z tresky (cullen skink), která za mne tu z Ardbegu ještě překonala a pak pečený toast (nebo bramboru) se slaninou, sýrem a salátkem. Obsluha sice pomalejší, důvodem bylo asi že měli plnou ale jídlo bylo vynikající.

•  Ardnahoe

eu.zonerama.com/nidan/Album/8386254

Palírna: cestou do Bunnahabhain je nová palírna, která sice ještě nemá whisky ale za návštěvu stojí. Palírna je na úžasném místě u moře s výhledem na ostrov Jura a její hory Paps. Palírna je modetná, moc pěkně a kompaktně ztvárněna. Již zdálky svítí venkovní dřevěná nádrže na chlazení červem, návrat k tradicím a jako jediná na Islay (zatím) má červa. Palírna má dominantní pagodu, která ovšem neskrývá kiln, ale restauraci s prosklenou fasádou a úžasnou fasádou. Restaurace opět na rezervaci a v ní krásný bar.

Tour: bohužel na tour nebyl čas a tak jsme v Palírně nebyli. Kotle byli vidět jen přes sklo.

Visitor centrum: jako v Kilchomanu doslova obrovský, sice nemají zatím vlastní whisky ale mech mají zvládnutý určitě nejlépe na Islay. Jelikož majitel Hunter Laing je úspěšný nezávislý bottler je centrum plné jeiich plnění nejrůznějších velikostí. V centu je také možnost stočit si svou láhev, možnost byla Jura 2009 wine cask a blended Islay NAS.

•  Bunnahabhain

eu.zonerama.com/nidan/Album/8386276

Palírna: po krátké zastávce v Ardnahoe jsme pokračovali pár minut do Bunnahabhai. Příjezd je velkolepý, okolní krajina je na Islay krásná s výhledy na Juru. Přímo u palírny dlouhá krásná pláž a prastará palírna je zaklíněna do vystupujícího hřebenu. Palírna nepůsobí dojmem nabílených zdí jako je to u velké trojky na jihu, ale spíše omšele. Z vysokého mola lze hezky vyfoti název palírny.

Tour: zvolili jsme Warehouse 9 Distillery Experience. Na tour nás uvítal Rodders, který na sebe v průběhu tour prozradil že z kamarádem dělá youtube videa o whisky The Attic - All Islay Whisky. Byl velmi vtipnej a celá tour začala velmi svižně a ve velkém stylu. Odvedl nás do legendárního warehousu kde byly nachystané sedašky a 4 sudy k ochutnávání odkud vytahoval vzorky a rozléval. Na úvod nás upozornil že Bunna se nečte jako Buna ale jako Bona. Opět připravení na řidiče v podobě vzorkovnic. Na ochutnání bylo:

- Bunnahabhain 11yo spanish wine

- Bunnahabhain 2004 PX

- Bunnahabhain peated 2017 rum finish

- Bunnahabhain peated 2005 oloroso

PX se lidem moc nezdálo tak z něj nakonec vylezlo že se jedná o nějakou německou variantu Peter Siemens kterých měli v palírně 5 butt sudů. Whisky až na poslední byly dost průměrné, rum byl podprůměrný. Tour byla fajn až do 50. minuty z hodiny kdy průvodce zjistil že asi nestíhá tak začal tlačil a ve finále bral skleničky téměř od huby. Celkový dojem z počátku tak pokazil a ve finále člověk odešel zklamanej a co se týše whisky tak i podvedenej. Za cenu 40 liber dostat toto je opravdu bída a Bunna spíš chtěla udat nepovedené sudy než že by chtěl ukázat něco výjimečného.

Visitor centrum: opravdu maličké, merch je tu pomálo, pár triček a to je vše. Na eshopu toho je mnohem více než v palírně. Zato whisky je výběr slušnej, včetně limitek. Všechny whisky jsou zároveň v 25 ml vzorkách takže si člověk může vybrat cokoliv od 4 liber do 15 liber za 25yo Bunna nebo 35 liber za Bunna 1989. Dokonce byla možnost koupit new make i peated new make. Letošní festivalové plnění již bylo v prodeji, jako v jediné palírně na Islay.

•  Caol Ila

eu.zonerama.com/nidan/Album/8386291

Palírna: i když jsem věděl že palírna je z důvodu rekonstrukce pro veřejnost zavřena tak jsme museli udělat odbočku. Na palírně se měnila střecha ale okna still house byla otevřená a hluk kotlů se nesl zátokou takže palírna jela na plný výkon. Do areálu nás nevpustili, byl oplocenej a ještě večer se na střeše poctivě makalo. Budova byla čerstvě bíle natřená a ještě chyběl černý název palírny. Příjezd k palírně je hezkej a samotná palírna tak hezká není, avšak lokalita je moc pěkná, opět s výhledem na moře.

Tour: zavřeno

Visitor centrum: zavřeno

Po Caol Ile jsme se jeli podívat do Port Askaig kde jsme mrkli do přístavu a zrovna na Juře odrážel trajek tak sme počkali za jak dlouho to přejede, byl to fofr, ale zaujalo nás jak jede trajekt našikmo. Důvodem je silný proudění v úžině mezi ostrovy. V přístavu bylo hodně rybářských lodí s nápisem v kotviště v Cambeltown. Po příjezdu trajektu jsme se rozhodli navštívit cestou zpět Finlaggan, což je zřícenina hradu na ostrově na jezeře Loch Finlaggan který byl domovem původních Lordů z Islay. Je zde parkoviště, visiter centrum které bylo zavřené s nápisem že chodník na vodě je v rekonstrukci, přesto jsme se vydali že se podíváme co nejblíž, chodník byl sice zaplocenej ale vedle cestička a chodní vypadal v pohodě. Ve finále chybělo jedno prkno podlahy a jedno prkno na zábradlí takže jsme si ostrov se zbytky hradu prohlédli, než hrad je spíše hezká okolní krajina. Byl už večer tak jsme si řekli že cestou do Port Ellen se najíme tentokrát v Bowmore. Volba padla na vyhlášený Lochside hotel kde mají skvělý výběr whisky z Islay. Měli jsme zase ve dvou kliku a i bez rezervace nás usadili. Dali jsme si T-éčko, fish and chips v těstíčku z černého Islay piva a mušle svatého Jakuba. Obojí moc chutnalo, navíc výhled z oken na zátoku Loch Indall byl skvělej. Po jídle jsme odjeli do Port Ellen a v rychlosti mrkli na sladovnu. Sladovna je monstrum které kazí hezkej pohled na městečko. Hned vedle je zavřená palírna Port Ellen, která je nyní předmětem znovu otevření. Přímo u silnice stojí ocelový skelet nového still house, kde už jsou 2+2 nové kotle a kondenzátory a vše krásně vyditelné, pomalu se již bude zaklopovat stěnami a finishovat, snad se prvního new make dočkáme již příští rok.

eu.zonerama.com/nidan/Album/8386345

Ještě před západem slunce jsme šli na maják Carraig Fhada a pláž kousek od Port Ellen která se jmenuje Singing sands, krásná pláž s bílým pískem a černými skálami, zde jsme chvilku poseděli při dramu whisky a na devátou zamířili bydlet.


3. Den

Jelikož jsem odjížděli tak sme si ráno lehce zabalili, naházeli to do auta, rozloučili se s paní na ubytování a rozhodli sme se že zajedem omrknou tuleně za Ardbegem. Ti se tam krásně líně vyvalovali a tak sme si řekli že před tour v 10:00 využijeme ještě část trasy The three distilleries path mezi Ardbegem a Lagavulinem, je to cesta cca na 30 minut tam i zpět.

•  Ardbeg

eu.zonerama.com/nidan/Album/8386309

Palírna: palírna je už z dálky moc krásná a od vody ještě hezčí, co je lehce děsivé je obří náměstíčko uprostřed kde jsou stolky na posezení a karavan kde dávají jídlo. Úplně si představuju to náměstí plné lidí při Feis Ile a mám osypky, pár lidí co tam bylo s námi mi stačí. Záliv před palírnou je moc pěkný, posetý mnoho ostrůvky, cesta lodí musela být náročná. Nový stillhouse mi svou střechou k palírně moc nezapadá, ale nedá se nic dělat.

Tour: zvolili jsme základní TOUR AND WEE TASTE za 12 liber. Tour začala klasicky u mlýnu, krásný Robert Boby v zelených barvách byl zrovna v provozu, takže přesun k mashtun, původní litinovej, bohužel už zavřenej nerezovým vrchlíkem. Pak jsme postupně navštívili nové wahbacky a staré washbacky, rozdíl mezi nimi není v objemu ani materiálu ale ty nové jsou vyšší a užší. Pak se šlo do starého stillhouse kde stojí dva původní opuštěné kotle. Kotle jsou otevřené, je možno kouknout dovnitř, škoda že Ardbeg neinstaloval nějaké osvětlení aby bylo lépe vidět všechny vnitřnosti kotle. Venkem do nového stillhouse kde jsou už páry kotlů dva. Jsou to totožné kotle. Stillhouse se mi vevnitř líbil, dokonce je tam výtah a je bezbariérový. V čele je velké okno které ce dá vyklopit pomocí pístů a chladit tak interiér. U nových kotlů byla bílá tabule s poznámkama, asi se kotle nechovají úplně stejně jako původní jelikož tam bylo několik poznámek o časech, teplotách a procentech. Všude se dalo fotit, kromě nového stillhouse, což já sem ochotně přeslechl. Celá tour byla zakončena ve visitor centru závěrečným panákem kterým byl novej Ardrock z miniglancairnu který nám zůstal. Ardrock mi celkem chutnal, praženej slad se projevuje ale Signet je Signet. Vstupenka umožňuje 5 liber slevu v shopu. Takže ve finále za 7 liber člověk dostane pěknou kompletní prohlídku na 45 minut, panáka limitky a skleničku. Za mne velká pochvala pro Ardbeg.

Visitor centrum: pěkně udělané, věcí tak akorát, sice trochu víc fancy. Ke koupi byl nový Ardrock, core, 25yo a nějaké další limitky. Vedle shopu přes chodbu je bistro, které nabízí moc dobré pohoštění a většina jídel je laděná k Ardbegu, kterej si může člověk taky dát a výběr je bohatej.

Po chutném časném obědu v Ardbegu jsme vyrazili poznávat přírodní krásy Islay. Vydali jsme se na západní okraj poloostrova Oa kde jsme se šli nejdříve podívat na útesy a krásné ostrůvky v moři z nich největší je Eileanan Mora, pak jsme si vyšli procházku k Americkému monumentu, kde jsou také úžasné pohledy na útesy a za dobrého počasí by mělo být vidět Irsko, to se však nekonalo. Pak jsme chtěli jet navštívit pláže nad Porthaven, zejména Lossit, když jsme ale přijeli hrozně pršelo takže jsme se vrátili do hezké rybářské vesnice Port Charlotte a vyšli se podívat na maják Loch Indaal a pak po nové cyklostezce směrem k Bruichladdich. Následoval přesun ke krásným plážím za Bruichladdich odkud je pře zátoku moc hezký pohled na Bowmore. Krátké zastavení v Bowmore, natankování PETROL do auta a hurá na letiště. Vrácení auta bylo úsměvné, paní se zeptala zda je dotankovaný PETROL, auto vidět nechtěla, podepsat nic nechtěla, jen převzala klíče. Odlet i Islay byl s plným letadlem takže prostě pilot odletěl o 10 minut dřív. Na cestu zpět se vyplatí naopak sedět vlevo po směru letu, pak si člověk užije pohled na Bowmore a přes vodu na Bruichladdich, pak to stočí přes vnitrozemí a zanedlouho Islay opustí.

Pár tipů:

Zjistil jsem že je asi lepší si říct na warehouse ochutnávkách že je člověk řidič, dát si trochu whisky ve warehouse ale jinak si vychutnat whisky večer v klidu kdy se z 2-4 st. oteplí a člověk z toho má aspoň nějaký zážitek.

Většina restaurací v palírnách i mimo je dopředu rezervovaná, takže pokud člověk jede ve větší partě musí taky rezervovat jinak si nesedne.

Ubytování bylo celkem přebrané, když to člověk neplánuje dopředu tak asi OK ale týden předem trochu problém je.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 29.10.2023