značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

STARÁ MYSLIVECKÁ

Česká republika

Historie výroby alkoholických nápojů v Krásném Březně začala v září 1847, kdy Ludwig Bramsch a Louiss Eckelmann zahájili naprosto novou výrobou pekařských kvasinek. Společnost pod názvem Bramsch a Eckelmann - výroba lihu, lisovaných kvasnic a likérů byla zapsána v Krásném Březně 15. března roku 1848. Na začátku roku 1946 je firma znárodněna a začleněná do podniku Severočeské konzervárny a drožďárny. V roce 1991 je obnovená společnost KB Likér (v rejstříku zapsána od 21.12.1990 do 15.7.1992), které je posléze výrobním závodem Drinks Union. V roce 2008 nový vlastník Drinks Union Heineken likérku prodává. Nový vlastník postupně měnil jména: Granette a.s. (25.10.2007-31.12.2010), Granette & Starorežná Distilleries a.s. (31.12.2010-1.1.2017) na nynější Palírna U Zeleného stromu a.s. (od 1.1.2017).

Takže i když vznik Staré myslivecké vypadá podle toho až na rok 1848, tak všude byl uváděn rok 1847. V základu nic proti ničemu, takto se to běžně používá, na etiketách se uvádí rok vzniku palírny. Tady je to jen rok sem/tam. Pokud se už v textech přímo píše, že je vyráběná již od roku 1847, tak to pravda není.

Firma Granette & Starorežná Distilleries a.s. vznikla spojením ústecké Granette a Starorežné Prostějov. Výroba se postupně přestěhovala z Ústí nad Labem do Prostějova (v roce 2012).

V roce 2017 byl název změněn na Palírna U Zeleného stromu a.s., což by měl být původní název prostějovské palírny. Sídlo firmy ovšem zůstalo v Ústí a tak se sice mluví o prostějovské palírně, ale na etiketě je jako výrobce Palírna U Zeleného stromu a.s. Drážďanská Ústí nad Labem. Což je v základu také nic proti ničemu, sídlo firmy a výrobní závod nemusí být na stejném místě, ale vzhledem k tomu, co z nich občas padá za myšlenky, to na první pohled zarazí, zvlášť když se k tomu Prostějovu tak moc hlásí. Současně bylo v plánu navázat na "téměř 500 let dlouhou tradici prostějovské palírny".

A tak se dal ve starších reklamách najít u Staré myslivecké rok založení 1847, v roce 2018 byl na láhvi ještě rok 1847, kdežto na etiketě již 1518. A najednou je z toho legenda již od roku 1518. A Stará myslivecká je unikátní českou značkou s historií již od 16. století.

"Pobavil" mě i "rituál" pro "správné" pití Staré myslivecké.

Jejich způsob sebeprezentace, mlžení okolo výroby, šachy s rokama založení mi prostě nesedí a tak jsem jim věnoval i pozornost v části nazvané stoka. Kdyby to nebylo k pláči, tak by to bylo k smíchu.
A stále se plní a plní, intenzita jejich výlevů se snad stále zvyšuje.

Typy

V listopadu 2020 se na trhu objevila nová značka české whisky - Stará myslivecká. Značka je spíše známa klasickým "myslivcem", který charakteristiku whisky neslpňoval, byť se mu mezi lidmi říkalo "česká whisky". Ani jejich čtyřletá Stará myslivecká Reserve nesplňovala charakteristiku whisky, ale chuťově celkem připomínala whisky ze Speyside, naslepo bych ji tam zařadil. Jejich nejnovější nese označení Stará myslivecká Selection 40% - Žitná whisky 4+3 (7letá), ta již splňuje označení whisky. Verze vydaná v listopadu 2020 je označena jako Vintage 2013 (pouze na krabici, na láhvi to uvedeno není, včetně Limited Edition) v počtu 11502 láhví. (Jednou ze zajímavostí krabice je, že asi všechny mají uvedené stejné číslo láhve - 1518, pod tou nálepkou Vintage 2013. V reklamě to číslo přelepené není, tam je i láhev stejného čísla, ale zase bez nálepky.) Do konce roku byla prý vyprodána. V lednu 2021 byla stočena další verze Staré myslivecké Selection označené jako Vintage 2014, zde je označení Vintage 2014 uvedeno na etiketě, ale není zde uveden počet láhví.
V prosinci 2021 se na trhu objevila nová varianta jejich whisky Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%. Ovšem u velkého čísla 4 není uvedeno, že je takto stará, ale No.4, tedy čtvrtá. V textu na etiketě je čtyřleté zrání uvedeno. V červenci 2022 se na trhu objevila 12letá z jejich edice 500years v počtu 504 láhví (páč v roce 2022 to "prý" bylo 504 let). Podle některých informací by se mělo oproti ostatním (ty dřívější byl žitný destilát s macerátem, jako běžný myslivec) jednat o whisky, ale na etiketě to překvapivě uvedeno není, pouze na malé spodní zespodu, kde je složení, EAN a výrobce. K 505 letému výročí (pohádka o roce 1518) šla na trh limitovaná edice 7leté se speciální etiketou od designéra Marka Ehrenbergera v počtu 1518 kusů.K 505 letému výročí také vydali Starou mysliveckou 8letá Rye Whisky Double Oaked Bourbon a Sherry 40%, také v počtu 505 láhví. V dubnu 2024 jsem byl upozorněn, že jejich Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve již na sobě nemá číslo 4 a ani na etiketě není uvedeno, že by byla čtyřletá. Místo čísla 4 je zde uvedeno 505 let Limited Edition, tedy že se jedná o limitovanou edici k výročí 505 let palírny. Oni už z těch svých 500 let natolik zblbli, že nejenže informace na etiketě o stáří 4 let (ovšem třeba už není čtyřletá) nahradí rádoby výročím 505 let, ale i v reklamě jsou schopni tvrdit, že whisky vyrábí přes 500 let. Viz stoka, kam oprávněně patří.

Whisky Stará myslivecká a jejich sebeprezentace vyvolala řadu standardně nezodpovězených otázek, to nebudu psát sem, tomu se věnuje stoka.

Tak jako mi nesedí informace o palírně, tak mi nesedí o některé věci okolo jejich whisky. Moc informací k ní není, na FB reagují na pochvaly, ovšem kritické připomínky a dotazy jsou ignorovány. Stejně tak se mi nezdá vyprodání více než 11 tisíc láhví za 2 měsíce. Český trh je na takový objem a tak rychle malý. Vzhledem k tomu, že je dostupná v supermarketech po celé republice, tak to budí spíše dojem, že se jednalo hlavně o přesun ze skladu do regálů prodejen. Ještě pár měsíců po "vyprodání" byla v supermarketech stále dostupná.
U následující verze - Vintage 2014 - se mi nezdají ani ty roky (nemám žádné konkrétní informace, je to jen můj dojem). Kolik toho vyrobili, že byli hned po vyprodání jedné verze schopní přijít s dalším ročníkem? Založili začátkem každého roku nové sudy ke zrání? Na krabici je uvedeno lahvování 8.1.2021 (alespoň na té láhvi, co jsem měl v ruce). Pak by ale museli vše v prvním týdnu ledna 2014 vypálit a uložit do sudů, aby to stihlo "Vintage 2014" a současně 7 let zrání. A to se mi tak úplně nezdá. I když u nich se spekuluje (oprávněně) o tom, že whisky nepálí, ale kupují. I tak by to museli stihnout dát do sudů v tom prvním lednovém týdnu.

Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2014 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2014 40%

Na zahraničním eshopu jsem narazil i na verzi s etiketou Old Hunter's, krabice už od začátku byla dvojjazyčná Stará myslivecká/Old Hunter's. Jako další značku tento překlad zavádět nebudu.

Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2014 40%Stará myslivecká (Old Hunter´s) Selection 7letá žitná whisky 40%Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve žitná whisky 40%Stará myslivecká 12letá 2010 Single Barrel Bourbon 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky 40%Stará myslivecká 8letá Rye Whisky Double Oaked Bourbon a Sherry 40%

K 75. narozeninám Jiřího Bartošky bylo vyrobeno pár láhví s etiketou "zralá Bartoškova Selection". Jedná se tedy o některé z jejich plnění Stará myslivecká Selection. (vysvětlení pro ty co netuší o co jde - Jiří Bartoška je známý český herec, v té době už za zenitem a nyní je takovým reklamním maskotem Staré myslivecké)

Stará myslivecká Selection - zralá Bartoškova Selection 40%Stará myslivecká Selection - zralá Bartoškova Selection 40%

.

Webové stránky značky:

FB:

Webové stránky výrobce:

FB:

WB:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%:
(lahvováno 2.11.2020 - "L"20307 08:30, koupeno 11/2020)
Žito v aroma je silně přebité alkoholovou vůní, smradem odlakovače. Chuť lepší než aroma. Celkem jemná, obilná, trochu oříškových tónů, nijak zajímavá, spíše nudná. Dokončení dosladka, lehce hořký dozvuk žita, po jeho odeznění lískové oříšky.

Mnoho humbuku pro nic. Hromady otravné reklamy na FB a pak jen tohle. Neurazí, ale ani nenadchne, nezaujala, není důvod se k ní vracet. Tohle jste dělali sedm let? A není to škoda, nešlo je využít lépe? Nemůžu se ubránit srovnání se včera ochutnávanou jinou žitnou whisky, která ač tříletá s ještě znatelnou mladistvostí dává této sedmileté zcela nafrak. A ještě jedno srovnání a to přímo na stejné půdě - se 4letou Starou mysliveckou. Ta sice není whisky, vedle žitného destilátu obsahuje i macerát z ovoce, ale tehdy mi přišla pitelnější (dneska při ochutnání tam cítím divnou pachuť, ale vzhledem k tomu, že 4letá by měla být dost jemná, tak jsem možná ovlivněn těmi žitnými). Tak nějak začínám chápat, proč vymýšlí "rituál" pro pití této whisky, zkouší tu "zajímavost" nabrat alespoň někde jinde. Ale možná je chyba ve mně, ochutnával jsem ji jako ostatní whisky a "rituál" jsem vynechal a tak nedokážu docenit její kvality. :) (14.11.2020)

Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Občas dávám některým whisky šanci při přeochutnání na zlepšení minulého dojmu.
Aroma je výrazně obilné, žitné, ale s alkoholovým až lehce ředidlovým podtónem. Nějak tam nemůžu najít těch sedm let v sudu, to vypadá, jako by sudy speciálně vybírali, aby se v aroma vůbec neprojevily a zůstalo zachované aroma žitné. V chuti je celkem jemná, až nevýrazná, lehce obilí, trocha oříšků a vanilky, ale celkem nuda. V dokončení se objeví umělé sladké tóny, které jsou po chvíli přehlušeny dozvukem žita a lískovými oříšky. Nejen v aroma se snažili, aby se tam ty sudy neprojevily, v chuti se jim to taky povedlo. Neměl by jim někdo říct, že ty sudy mají být dřevěné, že z nerezu to fakt žádné tóny nechytne. Barvu karamelem doženete, ale zrání ani chuť ne. (1.1.2021)

V rámci porovnávání českých žitných:
Aroma alkoholové s výrazným obilným a žitným nádechem. Celkem jemné s trochou vanilky a dřeva. Spíše nudné s rušivými tóny odlakovače. V chuti lepší než ve vůni, sladkost až do medu, opět obilí, oříšky a vanilkové tóny. Celkem jemné s trochou mandlové hořkosti. Nesedí mi, až bych řekl, že i v chuti je v pozadí odlakovač. V dokončení umělé sladké tóny, oříšky, vanilka, trocha hořkosti a v závěru se mi znovu vrací oříšky. No, moc bodů to nezískalo. Za Bartošku body nepřidám a funkčnost odlakovače jsem nezkoušel (nechce se mi lakovat nehty a ostatně k tomu by whisky určená být neměla). (10.7.2022)

V aroma obilí, žito, vanilka, ale postupně začíná dominovat umělý smrad odlakovače na nehty, jak kdyby to bylo uměle navoněné. V chuti lepší než ve vůni. Obilnost, výrazná vanilka, oříšky, celkově spíše jemná, medová obilnost. V dokončení doznívá dřevo a opět trocha té umělé dochuti. Na pití to není tak hrozný, jak to vypadalo v té reklamě. Ale je to nudný a o ničem. Není proč to kupovat a pít. Ovšem s cenou v akci za 429,- Kč za sedmiletou sedmičku to je tvrdá konkurence ostatním. I když to je vlastně otázka. Ti co pijou to ostatní, si to nekoupí ani za 429,- a ti co si toto kupují, si zase nekoupí to ostatní. Takže se ty dva světy moc neprotínaj, jen občas u takových bláznů, jako jsem já. (16.1.2023)

Aroma působí trochu uměle navoněně, navoněné dřevo s obilným nádechem, postupně se mi tam vynořují umělé tóny s nádechem ředidla/odkalkovače. Celkově je to ve vůni jemný, když tam člověk nestrká nos, tak to tu nijak moc cítit není. V chuti lepší vůně, obilnost, výrazná vanilka (pánové vanilkový extrakt se přidává jen málo, neleje se tam rovnou celý kanystr), oříšky, pak i jemná medová obilnost. Ale je to nudný a působí to levným dojmem. Postupně se tam více zvýrazňuje alkoholovitost. V dokončení dřevitý med, postupně do umělé dochuti. Je to nudný, na sedmiletou ještě nudnější, chápu, že drží tradici, ale používat stále stejné sudy furt dokola není ta správná cesta. A to ani s argumentem, že před sto lety se tyhle sudy osvědčili a tak je furt používáme. Není důvod to pít, není důvod to dopíjet, ale není důvod proč to vylít do hajzlu. (5.5.2024)
66/100

Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%:
(lahvováno 16.11.2021 - "L"21320 21:39, koupeno 12/2021)
Aroma velmi lehké, s bourbonovým nádechem, lehká vanilka, lehké ovoce, lehké žito, lehké dřevo, lehké vše. Aroma strašně slabé a nevýrazné, to se tam krčí někde v koutě. Chuť je podobně lehká, nevýrazná, plytká. Není to bez chuti, to nelze říct, ani se nedá říct, že to chutná špatně. Ono to totiž prostě chutná strašně slabě, jak když dáte do vody málo ovocné šťávy, bude mít lehký nádech toho ovoce, ale vše bude strašně lehké a slabé. Lehké dřevo, lehké ovoce, lehké žito, lehká vanilka. Se obě holky krčej někde v koutě a nechtěj, aby je někdo našel. Dokončení lehce dubové.
Zjišťuju, že by se s tím dalo celkem jednoduše opít, jak to nemá skoro žádnou chuť, tak si ani neuvědomuju, že jsem to pil, žádná chuť mi v puse pořádně nezůstává a musím se podívat, zda jsem se ze skleničky vůbec napil. Je to prostě hrozná nuda.
Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%Na zadní etiketě píšou: Zraje čtyři roky výhradně v dubových sudech po bourbonu a svůj příběh nejstarší evropské palírny nasává hluboko v prostějovském sklepení, pět metrů pod zemí. - Ta snad zraje i v 500 let starých a 500krát použitých sudech, jen s tím nasáváním historie to má těžké, prvních pár let zpátky to ještě jde, ale pak jí čeká pár stovek let, kde není co nasávat. A podle chuti toho nic nasála docela dost, převážilo.
Ovšem z hlediska klasických konzumentů Myslivce si myslím, že svého úspěchu a uznání dosáhnou. Zvlášt za ty peníze, stála mě cca 240,- Kč i s daní v akci v Makru. (8.1.2022)

V rámci porovnávání českých žitných:
Aroma hodně nevýrazné, slabé, lehké obilí, výraznější bourbon, bourbonová sladkost, trocha vanilky, zelených jablek a dřeva. To vypadá, jako když kvůli ceně s tím aroma hodně šetřili. Chuť ještě nudnější než aroma, tady taky hodně šetřili. Bourbonová sladkost, obilnost, žito, zelená jablka, trocha vanilky. Tady se už moc nedá použít označení jemná, spíše plytká. V dokončení dřevo. Tady to bodově bylo ještě horší. Asi by měli přestat používat stále dokola ty 500 let staré sudy. (10.7.2022)

Aroma hodně lehké, lehký bourbonový nádech, lehká vanilka, lehká obilnost, připadá mi tam znatelný alkohol. V chuti stejně nevýrazná a lehká. V úvodu medová sladkost s obilností, postupně se přidá i vanilka a lehká ovocnost. V dokončení trocha medu a dřevo. V chuti je lehká, působí až naředěným dojmem, taková snaha, všem se zalíbit, hlavně těm, co o whisky nic nevědí (na whiskaře ani necílí). Je to taková nuda. (21.1.2023)

Aroma je lehké, střídá se tam odlakovač na nehty se sladkostí až do medu, obilností, trochu ovocnosti. Ten odlakovač tam není dominantní, takže když se k tomu moc nečuchá a nehledá se, tak to nepůsobí špatným dojmem. Ovšem ani dobrým, postupně se to sleje do dojmu levné whisky. Není tam nic, co by vyloženě vadilo a také nic, proč by k tomu chtěl člověk dále čuchat. Tak teď už ten odlakovač začíná dominovat, bohužel jsem díky psaní vydržel s ochutnáním zbytečně dlouho a znovu si čuchnul. V chuti v úvodu celkem příjemná ovocná sladkost, postupně kyselost zelených jablek, obilnost žita a trocha vanilky. V dokončení dřevo s lehce sladkým nádechem. Celkově žádná sláva, ale pověst mezi námi mají horší. První dojem z aroma není špatný, pak se to dost zhorší. V chuti také není nic vyloženě špatné, jen takové nijaké, trochu plytké, ale nic, proč by se to nedalo dopít a muselo se to vylít do záchoda. Není důvod proč to pít, nic to nedá, ale ničím to vyloženě nevadí. Vracet se k tomu už nebudu a vlastně ani tu skleničku se mi nechce dopíjet. Že bych to vzal v létě na Svachovku, aby to zase pohltila místí černá díra? Stejně o tom většina jen slyšela, ale skoro nikdo to nepil a flašku si nekoupí. (5.5.2024)
64/100

Stará myslivecká Reserve 4letá 40%Stará myslivecká Reserve 4letá 40%:
(kód láhve "L"18221A (pravděpodobně lahvováno 9.8.2018), koupeno 10/2018)
(složením se nejedná o whisky)
Na první pohled je vidět krásně tmavě zlatá barva. Ovocné aroma evokující Speyside whisky, sladké, ovocné, vřes, jemné, příjemné, lehké dřevo a hořká čokoláda. Chuť je jemná, komplexní, sladká, ovocná, ničím konkrétním výrazná, ale příjemně ucelená. Dokončení nasládlé, ovocné, hřejivé. Tedy za mne je to příjemné překvapení a souhlasím s tím, že bych ji při ochutnávce na slepo zařadil mezi whisky (nejspíše Speyside). Musím řici, že velmi povedené pití. Pokud bych se rozhodoval co levně jen tak popíjet, tak by to oproti levným supermarketovým whisky zcela určitě vyhrála. (10.2018)
Stará myslivecká Reserve 4letá 40%V rámci přeochutnávání Selection jsem zkusil přeochutnat i tuto.
Aroma velmi nepříjemně umělé a navoněné. Převoněná umělá sladkost levných bonbónů. Ani vydýchání jí nepomohlo, spíše se to zhoršilo do převoněné dětské modelíny. V chuti je celkem jemná, ale bohužel se tam po chvíli začnou projevovat stejně umělé přeslazené tóny dětské modelíny a ty pak i dlouho doznívají. To se nedá ani dopíjet. (1.1.2021)

Docela mne překvapil rozdíl k ochutnávání před dvěma lety. Tehdy jsem k ní přistupoval dokonce spíše nedůvěřivě a byl jsem docela příjemně překvapen. Nyní je to nepitelný destilát. Takový rozdíl ve vnímání chutí si myslím, že nemám (vycházím i z jiných přeochutnávaných whisky, kde se v popisu často shoduji i několik let nazpět). Připomíná mi to pokusy s falešnou whisky z vodky, kdy po namíchání příchutí to vonělo a chutnalo lépe, než po měsíci uležení, kdy to dostalo podobně nepříjemné tóny.

Pár láhví se mi po pár letech lehce změnilo (myslím tím načaté a jen lehce upité láhve, ne skoro prázdné láhve, kde se to dá očekávat), ale takhle výraznou změnu k horšímu jsem tu zatím nepotkal.

z webových stránek značky:

Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%:
Barva: Měděná.
Vůně: S nádechem čerstvě posečených žitných klasů.
Chuť: Komplexní, výjimečně jemná se svůdnou chutí po vanilce, dokončení je sladké s dozvukem žita.
Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%:
Barva: Kovově měděná.
Vůně: Sladká, ovocná.
Chuť: Vanilkové lusky zabalené v medu, bílý pepř, ostružiny a dlouhodobě trvající dřevitá dochuť.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Stará žitná myslivecká 7 yo Selection

Etiketa Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Etiketa Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Etiketa Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2014 40%Etiketa Stará myslivecká (Old Hunter´s) Selection 7letá žitná whisky 40%Etiketa Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%Etiketa Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve žitná whisky 40%Etiketa Stará myslivecká 12letá 2010 Single Barrel Bourbon 40%Etiketa Stará myslivecká Selection - zralá Bartoškova Selection 40%Etiketa Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky 40%Etiketa Stará myslivecká 8letá Rye Whisky Double Oaked Bourbon a Sherry 40%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 24.9.2022

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 05.05.2024