značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

STARÁ MYSLIVECKÁ

Česká republika

K výrobci se tu tentokrát nebudu rozepisovat, nemám zájem. Své jsem k tomu napsal už v nekonečném Česko-Slovenském týdnu.
Jejich způsob sebeprezentace, mlžení okolo výroby, šachy s rokama založení mi prostě nesedí a nestojí mi to za větší zájem. A hlavně za tu práci s tím.

"Pobavil" mě i "rituál" pro "správné" pití Staré myslivecké.

Typy

V listopadu 2020 se na trhu objevila nová značka české whisky - Stará myslivecká. Značka je spíše známa klasickým "myslivcem", který charakteristiku whisky neslpňoval, byť se mu mezi lidmi říkalo "česká whisky". Ani jejich čtyřletá Stará myslivecká Reserve nesplňovala charakteristiku whisky, ale chuťově celkem připomínala whisky ze Speyside, naslepo bych ji tam zařadil. Jejich nejnovější nese označení Stará myslivecká Selection 40% - Žitná whisky 4+3 (7letá), ta již splňuje označení whisky. Verze vydaná v listopadu 2020 je označena jako Vintage 2013 (pouze na krabici, na láhvi to uvedeno není, včetně Limited Edition) v počtu 11502 láhví. (Jednou ze zajímavostí krabice je, že asi všechny mají uvedené stejné číslo láhve - 1518, pod tou nálepkou Vintage 2013. V reklamě to číslo přelepené není, tam je i láhev stejného čísla, ale zase bez nálepky.) Do konce roku byla prý vyprodána. V lednu 2021 byla stočena další verze Staré myslivecké Selection označené jako Vintage 2014, zde je označení Vintage 2014 uvedeno na etiketě, ale není zde uveden počet láhví.
V prosinci 2021 se na trhu objevila nová varianta jejich whisky Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%.

Tak jako mi nesedí informace o palírně, tak mi nesedí o některé věci okolo jejich whisky. Moc informací k ní není, na FB reagují na pochvaly, ovšem kritické připomínky a dotazy jsou ignorovány. Stejně tak se mi nezdá vyprodání více než 11 tisíc láhví za 2 měsíce. Český trh je na takový objem a tak rychle malý. Vzhledem k tomu, že je dostupná v supermarketech po celé republice, tak to budí spíše dojem, že se jednalo hlavně o přesun ze skladu do regálů prodejen. Ještě pár měsíců po "vyprodání" byla v supermarketech stále dostupná.
U následující verze - Vintage 2014 - se mi nezdají ani ty roky (nemám žádné konkrétní informace, je to jen můj dojem). Kolik toho vyrobili, že byli hned po vyprodání jedné verze schopní přijít s dalším ročníkem? Založili začátkem každého roku nové sudy ke zrání? Na krabici je uvedeno lahvování 8.1.2021 (alespoň na té láhvi, co jsem měl v ruce). Pak by ale museli vše v prvním týdnu ledna 2014 vypálit a uložit do sudů, aby to stihlo "Vintage 2014" a současně 7 let zrání. A to se mi tak úplně nezdá.

Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2014 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2014 40%

Na zahraničním eshopu jsem narazil i na verzi s etiketou Old Hunter's, krabice už od začátku byla dvojjazyčná Stará myslivecká/Old Hunter's. Jako další značku tento překlad zavádět nebudu.

Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2014 40%Stará myslivecká (Old Hunter´s) Selection 7letá žitná whisky 40%Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%

.

Webové stránky značky:

FB:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%:
(lahvováno 2.11.2020 - "L"20307 08:30, koupeno 11/2020)
Žito v aroma je silně přebité alkoholovou vůní, smradem odlakovače. Chuť lepší než aroma. Celkem jemná, obilná, trochu oříškových tónů, nijak zajímavá, spíše nudná. Dokončení dosladka, lehce hořký dozvuk žita, po jeho odeznění lískové oříšky.

Mnoho humbuku pro nic. Hromady otravné reklamy na FB a pak jen tohle. Neurazí, ale ani nenadchne, nezaujala, není důvod se k ní vracet. Tohle jste dělali sedm let? A není to škoda, nešlo je využít lépe? Nemůžu se ubránit srovnání se včera ochutnávanou jinou žitnou whisky, která ač tříletá s ještě znatelnou mladistvostí dává této sedmileté zcela nafrak. A ještě jedno srovnání a to přímo na stejné půdě - se 4letou Starou mysliveckou. Ta sice není whisky, vedle žitného destilátu obsahuje i macerát z ovoce, ale tehdy mi přišla pitelnější (dneska při ochutnání tam cítím divnou pachuť, ale vzhledem k tomu, že 4letá by měla být dost jemná, tak jsem možná ovlivněn těmi žitnými). Tak nějak začínám chápat, proč vymýšlí "rituál" pro pití této whisky, zkouší tu "zajímavost" nabrat alespoň někde jinde. Ale možná je chyba ve mně, ochutnával jsem ji jako ostatní whisky a "rituál" jsem vynechal a tak nedokážu docenit její kvality. :) (14.11.2020)

Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Občas dávám některým whisky šanci při přeochutnání na zlepšení minulého dojmu.
Aroma je výrazně obilné, žitné, ale s alkoholovým až lehce ředidlovým podtónem. Nějak tam nemůžu najít těch sedm let v sudu, to vypadá, jako by sudy speciálně vybírali, aby se v aroma vůbec neprojevily a zůstalo zachované aroma žitné. V chuti je celkem jemná, až nevýrazná, lehce obilí, trocha oříšků a vanilky, ale celkem nuda. V dokončení se objeví umělé sladké tóny, které jsou po chvíli přehlušeny dozvukem žita a lískovými oříšky. Nejen v aroma se snažili, aby se tam ty sudy neprojevily, v chuti se jim to taky povedlo. Neměl by jim někdo říct, že ty sudy mají být dřevěné, že z nerezu to fakt žádné tóny nechytne. Barvu karamelem doženete, ale zrání ani chuť ne. (1.1.2021)
Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%:
(lahvováno 16.11.2021 - "L"21320 21:39, koupeno 12/2021)
Aroma velmi lehké, s bourbonovým nádechem, lehká vanilka, lehké ovoce, lehké žito, lehké dřevo, lehké vše. Aroma strašně slabé a nevýrazné, to se tam krčí někde v koutě. Chuť je podobně lehká, nevýrazná, plytká. Není to bez chuti, to nelze říct, ani se nedá říct, že to chutná špatně. Ono to totiž prostě chutná strašně slabě, jak když dáte do vody málo ovocné šťávy, bude mít lehký nádech toho ovoce, ale vše bude strašně lehké a slabé. Lehké dřevo, lehké ovoce, lehké žito, lehká vanilka. Se obě holky krčej někde v koutě a nechtěj, aby je někdo našel. Dokončení lehce dubové.
Zjišťuju, že by se s tím dalo celkem jednoduše opít, jak to nemá skoro žádnou chuť, tak si ani neuvědomuju, že jsem to pil, žádná chuť mi v puse pořádně nezůstává a musím se podívat, zda jsem se ze skleničky vůbec napil. Je to prostě hrozná nuda.
Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%Na zadní etiketě píšou: Zraje čtyři roky výhradně v dubových sudech po bourbonu a svůj příběh nejstarší evropské palírny nasává hluboko v prostějovském sklepení, pět metrů pod zemí. - Ta snad zraje i v 500 let starých a 500krát použitých sudech, jen s tím nasáváním historie to má těžké, prvních pár let zpátky to ještě jde, ale pak jí čeká pár stovek let, kde není co nasávat. A podle chuti toho nic nasála docela dost, převážilo.
Ovšem z hlediska klasických konzumentů Myslivce si myslím, že svého úspěchu a uznání dosáhnou. Zvlášt za ty peníze, stála mě cca 240,- Kč i s daní v akci v Makru. (8.1.2022)
Stará myslivecká Reserve 4letá 40%Stará myslivecká Reserve 4letá 40%:
(kód láhve "L"18221A (pravděpodobně lahvováno 9.8.2018), koupeno 10/2018)
(složením se nejedná o whisky)
Na první pohled je vidět krásně tmavě zlatá barva. Ovocné aroma evokující Speyside whisky, sladké, ovocné, vřes, jemné, příjemné, lehké dřevo a hořká čokoláda. Chuť je jemná, komplexní, sladká, ovocná, ničím konkrétním výrazná, ale příjemně ucelená. Dokončení nasládlé, ovocné, hřejivé. Tedy za mne je to příjemné překvapení a souhlasím s tím, že bych ji při ochutnávce na slepo zařadil mezi whisky (nejspíše Speyside). Musím řici, že velmi povedené pití. Pokud bych se rozhodoval co levně jen tak popíjet, tak by to oproti levným supermarketovým whisky zcela určitě vyhrála. (10.2018)
Stará myslivecká Reserve 4letá 40%V rámci přeochutnávání Selection jsem zkusil přeochutnat i tuto.
Aroma velmi nepříjemně umělé a navoněné. Převoněná umělá sladkost levných bonbónů. Ani vydýchání jí nepomohlo, spíše se to zhoršilo do převoněné dětské modelíny. V chuti je celkem jemná, ale bohužel se tam po chvíli začnou projevovat stejně umělé přeslazené tóny dětské modelíny a ty pak i dlouho doznívají. To se nedá ani dopíjet. (1.1.2021)

Docela mne překvapil rozdíl k ochutnávání před dvěma lety. Tehdy jsem k ní přistupoval dokonce spíše nedůvěřivě a byl jsem docela příjemně překvapen. Nyní je to nepitelný destilát. Takový rozdíl ve vnímání chutí si myslím, že nemám (vycházím i z jiných přeochutnávaných whisky, kde se v popisu často shoduji i několik let nazpět). Připomíná mi to pokusy s falešnou whisky z vodky, kdy po namíchání příchutí to vonělo a chutnalo lépe, než po měsíci uležení, kdy to dostalo podobně nepříjemné tóny.

Pár láhví se mi po pár letech lehce změnilo (myslím tím načaté a jen lehce upité láhve, ne skoro prázdné láhve, kde se to dá očekávat), ale takhle výraznou změnu k horšímu jsem tu zatím nepotkal.

z webových stránek značky:

Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%:
Barva: Měděná.
Vůně: S nádechem čerstvě posečených žitných klasů.
Chuť: Komplexní, výjimečně jemná se svůdnou chutí po vanilce, dokončení je sladké s dozvukem žita.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Stará žitná myslivecká 7 yo Selection

Etiketa Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%zadní Etiketa Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%etiketa Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%krabice Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%krabice Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%etiketa Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2014 40%etiketa Stará myslivecká (Old Hunter´s) Selection 7letá žitná whisky 40%etiketa Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%zadní Etiketa Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 8.1.2022

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 09.01.2022