značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

PRÁDLO

Česká republika

Palírna Prádlo je součástí známého plzeňského Stocku i když vždy byla spíše v pozadí. Palírna uvádí na láhvi svoje založení v roce 1976, tak v jednom rozhovoru s Kristinou Demelovou jsem viděl, že palírna je v provozu od roku 1952. Kristina Demelová je master distiller v palírně Prádlo a její jméno najdete také na etiketě jejich nové whisky (na etiketách Hammer Headu je ještě jméno Václava Šitnera). Palírna Prádlo není neznámý pojem v české whisky. Vyráběla se zde whisky Halberd a whisky (nebo její část) Printer's. V novější době je se jménem palírny pevně spjata whisky Hammer Head, která zde byla vyrobena, přes dvacet let zrála v sudech (i když se říká, že původní plán to nebyl) a následně bylo pod názvem Hammer Head stočeno několik plnění. Značka Hammer Head ovšem již končí a objevila se tu nová značka whisky, nazvaná podle palírny Prádlo.

A to vše v absolutní tichosti, nikde se o tom nic nepsalo. A najednou se na Whisky Life Prague 2019 objevil malý stánek palírny Prádlo, kde byly vystavené dvě láhve - 17letá a 30letá single malt czech whisky. Přicházet na trh rovnou s takto starými whisky je poněkud překvapující (zatímco jiní řeší, zda uvést na trh svojí whisky když jí je o den více než tři roky nebo počkat až na čtyři). Odpověď na 30letou je celkem jednoduchá, jedná se přejmenovaný Hammer Head, ten již jako značka skončil a zbylé zásoby již bude palírna nabízet po svým jménem.

30letá pochází z destilace z roku 1989 a pak byla asi delší pauza ve výrobě whisky, protože 17letá byla destilována až v roce 2002. Pak se prý pálilo občas a od roku 2012 se pálí pravidelně. 17 a 30 letou se snaží uvést na trh ještě do konce roku 2019 (tedy letos a je začátek listopadu), v příštím roce (2020) by se na trhu měla objevit i 10letá, jako základní verze palírny. Zatímco 17letá dozrávala v sudech po sherry Oloroso, tak 30letá by měla být čistě česká whisky, v česku vyrobená, v česku zrající v sudech z českého dubu a nedozrávající po ničem dalším.

Prádlo 17letá 41,7%Prádlo 30letá 43,7%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Prádlo 17letá 41,7%Prádlo 17letá 41,7%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Vzorek k ochutnání byl velmi malý, spíše symbolický, takže se z něj bohužel špatně hodnotí. Aroma v sobě neslo sherry, ovoce, těžkou sladkost, vůni vlhkého lesa. Chuť mi připomněla ovoce v hořké čokoládě, pendrek. Byla hutná a celkem zaoblená. V dokončení lehká hořkost a štiplavost. Z toho mála co bylo k dispozici vyzněla jako dobrý, příjemná whisky, nese si v sobě znatelně to sherry z dozrávání.
To jsem vyčetl z poznámek, ale z paměti o ní nevylovím nic, což znamená, že to bylo celkem dobrý, ale zase žádný velký zázrak ze kterého bych padnul na zadek to nebyl. Vzorek byl ale hodně malý, takže moc prostoru k ochutnání nebylo. (2.11.2019-WLP2019)
Prádlo 30letá 43,7%Prádlo 30letá 43,7%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Vzorek k ochutnání byl velmi malý, spíše symbolický, takže se z něj bohužel špatně hodnotí. V aroma měla krásně voňavé dřevo, ovoce, jemně zaoblená, hladivá. V chuti byla cítit tříslovitost dřeva, bohatost ovoce, pak hořká čokoláda. Je cítit, že je vyzrálá, v chuti zaoblená, ale také už trochu dřevitá. 30 let v sudu už možná začíná být moc. Vzorek byl ale hodně malý, takže moc prostoru k ochutnání nebylo. (2.11.2019-WLP2019)
Etiketa Prádlo 17letá 41,7%Etiketa Prádlo 30letá 43,7%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 14.11.2019