značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

PRINTER'S WHISKY

Česká republika

Printer's byla česká whisky vyráběná v Božkovské likérce (Stock Plzeň - Božkov) v palírně Prádlo. Vyráběná byla od roku 1993 (původně jsem žil v dojmu, že se jednalo o socialistického pohrobka). Etiketa i informace na ní se často měnily (proto je zde jiné uspořádání obrázků lahví a etiket). Na trhu byla až do konce roku 2018. Vydržela tedy opravdu dlouho, ale současně to nabízí jednu otázku - stáří whisky? V palírně Prádlo se přestalo pálit v roce 1989. Obsahovala tedy tato whisky v závěru až skoro 30letou složku (je označena jako blended, takže další složky mohly být 6leté)? Mohla ovšem také čekat v nerezu a to se do stáří nezapočítává. Také se ví, že palírna nakupovala destilát např v Dolanech/Těšeticích, což může odpovídat na otázku "blended", byť sladový i další obilný destilát si mohli vyrobit i sami, případně whisky v závěrečných letech mohla být destilována v jiné palírně, než v palírně Prádlo.
Whisky je ale již minulostí, nikomu nechybí, těžko se to bude zpětně dohledávat a vlastně to ani nemá smysl dohledávat.

Verze z cca roku 2000: Informace o této whisky jsou velmi protichůdné a osobně jsem je nepochopil a nedostal na své otázky rozumnou odpověď. Výrobce ji na svých stránkách hodnotil: "Whisky Printer's Stock je jemná sladová whisky vyráběná podle tradiční skotské receptury, kdy součástí výrobního procesu je i sušení sladu kouřem z rašeliny. Destilát Whisky Printer's Stock pak zraje ve zvláštních dubových sudech nejméně tři roky, čímž kromě vůně získává whisky typickou zlatavou barvu. Whisky Printer's Stock se začala stáčet v roce 1998 a dnes je vyhledávána zákazníky především pro svou vysokou kvalitu a velmi příznivou cenu." Ovšem informace na etiketách se nesou v trochu jiném duchu.

Na zadní etiketě se dočteme: "jemná sladová whisky, whisky řezaná" a "Whisky Printer's je bez nadsázky nejpůvodnější česká whisky. Zlatavá barva a ušlechtilá chuť této jedinečné whisky Vám napoví, že zraje ve zvláštních dudových soudcích nejméně po dobu tří let. Složení: voda, líh, whiskový destilát s bonifikátorem, barvivo-karamel". Na Přední etiketě: "jemná sladová whisky". A na víčku: "Finest Blended Malt Whisky" (v tu dobu se pro míchané sladové použivalo označení vatted malt, blended malt se používá povinně ve Skotsku až do roku 2009).

Na emailový dotaz jsem dostal tuto odpověď: "Pár informaci WPS - slad nakouřený rašelinou z hory Sv. Šebestiána, blended, v současnosti i obilná část zraje dostatečnou dobu, takže jde o již o pravou whisky. nevím co konkrétně Vás zajímá - např. WPS je v současnosti v průměru 10letá, neboť poslední výroba a nakuřování proběhlo v roce 1990.

PrinterEtiketa PrinterPrinterPrinterEtiketa PrinterEtiketa PrinterPrinterPrinter

Následně se objevila verze označená jako 6letá s novou etiketou.
Na webových stránkách výrobce jsem objevil (březen 2003) nový vzhled lahve Printer's Whisky a nové informace k této whisky (přesněji, minimálně s novou etiketou).
Informace jsou ovšem stále velmi zajímavé:
Na webových stránkách výrobce: Printer's Whisky je jemná sladová whisky vyráběná podle tradiční skotské receptury, kdy součástí výrobního procesu je i sušení sladu kouřem z rašeliny. Destilát Printer's Whisky pak zraje v malých dubových sudech po dobu nejméně šesti let, čímž kromě vůně získává whisky typickou zlatavou barvu. Zákazníci vyhledávají Printer's Whisky především pro její vysokou kvalitu a velmi příznivou cenu. Na přední etiketě: Jemná sladová Printer's Whisky, Aged 6 Years, Printer's Whisky je jedinečná sladová blended whisky vyráběná tradiční skotskou technologií. Je typická svou zlatavou barvou a nazaměnitelnou chutí, kterou získává zráním v malých dubových sudech po dobu nejméně 6 let. Na zadní etiketě: Jako složení je uvedeno whiskový destilát, barvivo karamel. Printer's Whisky je vyráběna tradiční skotskou technologií. Slad z vybraného ječmene je sušen rašelinovým kouřem a následná destilace probíhá technologií "pot still". Sladový destilát zraje ve speciálních dubových sudech nejméně 6 let, kde získává kromě vůně i svou ušlechtilou chuť.

PrinterEtiketa PrinterEtiketa PrinterPrinterEtiketa PrinterEtiketa Printer

V obchodě jsem potkal další variantu etiket a tu lze považovat za správnou. Přední etiketa odpovídá vzhledově etiketě z minulého vzhledu, ale není zde napsáno "jemná sladová whisky", zadní etiketa stejně jako přední odpovídá vzhledově etiketě z minulého vzhledu, se stejným složením a opět bez "jemná sladová whisky". Víčko odpovídá vzhledu novému, bez označení a s logem společnosti. Verze, co jsem viděl v obchodě byla označena jako - whisky řezaná .

PrinterEtiketa PrinterEtiketa Printer

Cca od roku 2014 (mohla už být i dříve) jsem zaregistroval novou etiketu - černou a whisky je označená jako 6-ti letá Fine Blended. Texty na etiketách zůstávají stejné.

PrinterEtiketa PrinterEtiketa Printer

A v roce 2018 jsem potkal další verzi etikety. Je stále označena jako 6letá Fine Blended. Text na zadní etiketě je ovšem anglicky (asi aby si český zákazník nemohl moc počíst). V základu je popis stejný co dříve.

PrinterEtiketa PrinterEtiketa Printer

Následující verzi jsem našel pouze na internetu, ale nevím k ní další informace. Je označována jako Finest Blended Malt Whisky a podle etikety lze usuzovat na verzi pro export. Označení má stejné jako Printer's okolo roku 2000.

PrinterEtiketa PrinterEtiketa Printer

A od roku přelomu roku 2018/2019 je česká whisky Printer's minulostí.
Začátkem roku jsem v obchodě zahlédl láhev whisky Printer's s novou etiketou, zadíval jsem na ní více a přečetl si - Printer's Blended Scotch Whisky. Přečetl jsem si to dvakrát a stále to tam bylo, láhev otočil a i zde je uvedeno Skotská Whisky a jako výrobce Stock Plzeň-Božkov. I na jejich webu je u Printer's tato nová etiketa a také nový text: Skvěle vyvážená a velmi jemná blendovaná skotská whisky s ovocnými tóny a velmi lehkým nádechem rašeliny. Naše whisky je blendována ze skotských jednosladových a obilných whisek, které zrají v sudech po bourbonu což jí dodává unikátní a velmi jemnou chuť.

Z toho mi prostě vyšlo, že ve Stocku ukončili výrobu české whisky a pod stejnou značkou si nechávají ve Skotsku vyrobit míchanou whisky. Lahvována je pak v ČR. Tuto myšlenku mi také ze Stocku potvrdili.

A protože nová Printer's již není česká whisky, ale míchaná skotská whisky, tak ji najdete mezi skotskými blended whisky (Printer's blended Scotch whisky).

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

PrinterPrinter's Whisky 40%:
(lahvováno 23.9.1999)
Aroma je celkem jemné whiskové, trochu sladkého obilí, ale v pozadí mi tam připadá levná lihovina. Ničím zajímavé, ničím urážlivé, ničím výrazně rušivé. Chuť jemná nevýrazná, lehce sladká, závěr štiplavější a pocit nic moc. Celkový dojem prostě nijaký, spíše špatný. Není špatná ničím konkrétním, je špatná tím, že je nijaká a nezanechá vůbec žádný dojem. V základu to whisky samozřejmě je, ale připadlo by mi rozumnější, kdyby se Stock věnoval, tomu co umí lépe. Pít se to dá, ale težko se hledá důvod proč pít zrovna tuto. (hodnocení se vztahuje k plnění cca z roku 2000) (7.2018)

Aroma je celkem jemné, sladkost obilí, dřevo, postupně začínají o dominanci bojovat lihovitost a ředidlo. V chuti opět trochu obilné sladkosti, dřeva, až bych řekl šmrclého kouřem, ale opět se postupně začíná prosazovat lihovitá štiplavost a končí to dojmem levného alkoholu. Pak zůstává chuť lehce nakouřeného sladu, vanilky a trocha sladkosti. A pak vše zmizí do ztracena, zapomenutelna, což je vlastně dobře. Nebylo to dobré tehdy, není to dobré ani nyní. (9.1.2023)

PrinterPrinter's Whisky 6letá 40%:
(lahováno předpokládám 2018 - L8111U55, koupeno v roce 2018)
Aroma je celkem jemné whiskové, trochu sladkého obilí, trochu hořké čokolády. Ničím zajímavé, ničím urážlivé, ničím výrazně rušivé. Chuť je sladká, lehce sladová, závěr lehce štipavější a krátký a nevýrazný. Celkový dojem nijaký. Rychleji zapomenuta než dopsána. Oproti verzi z roku 2000 je taková usedlejší, srovnanější. Ale prostě stále nijaká bez zanechání dojmu. Ani zde není důvod ji kupovat nebo se k ní vracet. Svojí chutí nikoho neurazí, ale také nic neřekne. (7.2018)

Aroma jemné, do hořké čokolády, sladká sladovost a ovocnost, vcelku ale nevýrazné a nudné. V chuti sladkost, sladovost, lehce nakouřený slad, v dokončení trocha hořké čokolády a doznívající lehce nakouřený slad. Je to stejně nevýrazné a nudné jako ve vůni. Nebaví, nezajímá, nezaujme. Na druhou stranu nenechá špatný dojem, protože nenechá žádný. (10.1.2023)

v knize Svět whisky hodnotí:

PrinterPrinter's Whisky 6letá 40% (fine blended):
Rašelinná whisky vyzrálá v malých dubových sudech, které urychlují zrání. (trochu začínám pochybovat o jeho hodnoceních - tohle vypadá jen jako opsaný popis, nikoliv zkušenost)

Recenze na whisky.nethar.cz:

Printer’s 6 yo


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 30.11.2023

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 30.11.2023