značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

  tisk textu

TULLAMORE DEW

Whiskey Tullamore Dew se vyrábí v palírně Midleton. Původně se vyráběla v palírně Daly´s v Tullamore (1829 - 1959). V roce 1959, kdy byla palírna uzavřena, koupil značku Power´s a výroba se přesunula do jiné palírny. Potom značku koupil IDG a od něj Cantrell & Cochrane, který je součástí společnosti Allied Domecq. Slovo "Dew" v názvu značky je podle iniciálů manažera palírny z konce 19. století Daniela E. Williamse.

Stará palírna Daly´s v TullamoreStará palírna Daly´s v TullamoreStará palírna Daly´s v Tullamore

Všiml jsem si jedné zajímavosti - na starších etiketách Tullamore Dew je jako rok založení uváděn 1791, kdežto na novějších je 1829. Na webových stránkách je také jako rok založení uvedeno 1829. Kde a proč se objevil rok 1791 nevím.

Etiketa Tullamore Dew (bez udání stáří) 40% - rok založení 1829Etiketa Tullamore Dew 12-ti letá 40% - rok založení 1829Etiketa Tullamore Dew (starší plnění) 40% - rok založení 1791Etiketa Tullamore Dew (starší plnění) 40% - rok založení 1791

Typy

Standarním produktem je Tullamore Dew (bez udání stáří), což je 6-ti letá míchaná whiskey. Od roku 1996 je na trhu Tullamore Dew 12-ti letá, také míchaná whiskey. V omezeném množství byl vyrobena míchaná whiskey Tullamore Dew Heritage, která je určena hlavně pro prodej v návštěvnickém centru. Bežná Tullamore Dew (bez udání stáří) bývá také plněna do keramických lahví. Lze se také potkat s Tullamore Dew Crock. Společnost Cadenhead stáčela do miniatur 42 letou (ročník 1948) a 41 letou (ročník 1949) pod názvem Daly´s Tullamore. Ročník 1952 (také jako Daly´s Tullamore) byl stočen do miniatur a 1 běžné lahve. Všechna tato ročníková plnění byla pálena tradičním způsobem pot still ještě ve staré palírně Daly´s.

Tullamore Dew (bez udání stáří) 40%Tullamore Dew 12-ti letá 40%Tullamore Dew
Etiketa Tullamore Dew 12-ti letá 40% (zadní etiketa)V jedné internetové diskusi kdosi upozornil, že na zadní etiketě 12-ti leté Tullamore Dew, je uvedena jako přísada E150. Původně jsem tomu nevěřil, ale pohled na zadní etiketu dal za pravdu diskutujícímu. Jako přísada je uvedeno E150. Označení Exxx je v mnoha zemích jednotné, oproti názvům látek či sloučenin.
To E150 mne opravdu zaujalo a pokusil jsem se o přísadách označovaných jako E zjistit něco více. Jedná se o přídatné látky (aditiva) používané v potravinách např. z důvodů chuti, vůně nebo barvy. Přestože panuje obecné podvědomí, že se jedná o výhradně syntetické látky (uměle vyrobé sloučeniny), což není pravda. Aditiva se dělí do tří skupin: přírodního původu, přírodní identická (vyrobená uměle, ale složením stejná jako přírodního původu), syntetická (v přírodě se nevyskytují nebo se vyskytují v nepatrném množství).
Označením E 1xx jsou označována barviva a E150 je karamel, takže se nejedná o nic zvláštního.

na začátek stránky

Charakteristiky

Jim Murray ve své knize hodnotí:

Tullamore Dew (bez udání stáří) 40%Průměrná, nevýrazná a bez charakteru. Dvanáctiletá je mnohem lepší.

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Tullamore Dew (bez udání stáří) 40%Tullamore Dew (bez udání stáří) (40%):
nezajímavá whiskey, takovej irskej ekvivalent obyčejného skotského blendu, kdyby to vůbec nevyrobyli, tak by svět nebyl o nic ochuzený, dovolím si parafrázovat jejich známou reklamu: drsná země - jemná whiskey na nezajímavá a nudná whiskey - zajímavá země (snad)
Tullamore Dew 12-ti letá 40%Tullamore Dew 12-ti letá (40%):
oproti té běžné je tato whiskey podstatně zajímější, s bohatším a výraznějším aroma i chutí, celkový dojem je z ní dobrý, sice podle mne stále je to stále pouze obyčejná celkem nevýrazná irská whiskey, ale o řád výše než ta běžná, raději by měli propagovat tuhle a tu běžnou nechat raději dozrávat
Etiketa Tullamore Dew (bez udání stáří) 40%Etiketa Tullamore Dew 12-ti letá 40%Etiketa Tullamore Dew (starší plnění)

Jeden chovatel irského vlkodava, milovník dobrého tabáku a dobré whisky řešil otázku, proč je na etiketě Tullamore Dew vyobrazen irský vlkodav. Tento dotaz zaslal přímo do Tullamore Dew a podělil se se mnou o odpověď.
Irský vlkodav je považován za Irského národního psa, který má symbolizovat Irsko - vřelost, přátelství, tradice, sílu, loajalitu, nezávislost a laskavost/jemnost.
Irský vlkodav je nejvyšší známé plemeno psa. Patří do rodiny greyhoundů, do které rovněž patří Afgánský lovecký pes, Barzoj (Ruský vlkodav), Greyhound, Faraonský pes, Saluki, Skotský deerhound a řada dalších méně známých plemen.

Irský vlkodavDnešní Irský vlkodav je potomkem Cu, psa, kterého vlastnili a cenili si náčelníci klanů a válečníci. Tito psi se objevují mnoha legendách. Používali se při lovu vlků, jelenů, losů a pomáhali svým pánům v bitvách. Současně se objevovali i v lidských obydlích, protože byli známí svým klidným a mírných chováním.
V modernější historii se vlkodavové objevují v dektretech Olivera Cromwella, které zakazovaly vyvážet Irské vlkodavy z Irska, kde byli zapotřebí k vyhlazení vlků, kteří zde představovali hrozbu. Byli natolik úspěšní, že vlci nakonec z Irska zmizeli. Od té doby začalo Irských vlkodavů ubývat, až byli v polovině 18. století skoro téměř vyhubeni. Zásluhou několika jednotlivců (zejména kapitána G.A. Grahama) bylo odchováno několik posledních exemplářů této rasy. Po uváženém křížení bylo toto plemeno zachráněno.

Jedna z legend, datovaná do roku 1210, popisuje příběh Prince z Walesu a vlkodava Gelerta. Princ z Walesu se vydal na lov a nechal svého vlkodava Gelerta, aby dohlížel na jeho malého syna. Když se vrátil, našel psa se zakrvavenou mordou. Ve chvíli, kdy nenašel svého syna, začal se obávat nejhoršího. V návalu zlosti Gelerta zabil. Vlkodavovo smrtelné vytí bylo náhle přerušeno dětským pláčem. Po té našel těla mrtvých vlků, které Gelert zabil, aby ochránil chlapce. Nezraněný chlapec si hrál opodál. Princ si uvědomil, jaké nespravedlnosti se dopustil a proto se rozhodl, nechat postavit pomník na památku svého věrného psa a plemeno se stalo národním symbolem Irska.
Další informace o vlkodavech najdete na adrese www.wolfhound.cz, odkud jsem také čerpal.

Tullamore Dew - Drsná země, jemná whiskey.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 21.02.2015