značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » lowland 

výslovnost  tisk textu

ST. MAGDALENE

Palírna St. Magdalene byla založena v roce 1765 Sebastienem Hedersonem a to s pololegálním provozem. Od roku 1797 ji provozoval A. Dawson již legálně a s licencí. Kolem roku 1885 měla palírna 5 destilačních kotlů a vyráběla téměř milion litrů whisky ročně. V roce 1983 byla palírna uzavřena a v roce 1990 zlikvidována. Část komplexu byla přebudována na byty.

V jednom místě zde bylo asi 5 palíren a jejich jména se mnohdy překrývala. Palírna byla proto známa i pod jmény Bulzion (založeno 1750 vedle), nebo také Bonnytown (se kterou po roce 1810 splynula). V roce 1795 byla v sousedství založena palírna Linlithgow, která byla okolo roku 1821 také připojena k palírně St. Magdalene.

Palírna St. MagdalenePalírna St. MagdalenePalírna St. MagdalenePalírna St. Magdalene

Typy

Standardně vyráběla 10-ti a 12-ti letou whisky, ale také i starší, kolem 20-ti let. Ideálního stáří dosahovala, podle Jima Murraye, zhruba v deseti letech, v tomto věku si stále ještě udržovala stopu kouřovitosti a bohatou sladovost s výrazným karamelovým závěrem, jenž v ústech přetrvával dlouhou dobu. Její půvab spočíval i v tom, že vás nutila hádat, zda je sladká nebo suchá. Stále je dostupná od nezávislých stáčíren.
Většina produkce zrála v sudech po sherry.

Část produkce některých ročníků byla prezentována pod jménem Linlithgow. Jméno palírny, která byla kdysi připojena k palírně St. Magdalene a také současně jméno města ve kterém se palírna nachází.

St. Magdalene Rare Malts Selection 19-ti letá 1979 63,8%St. Magdalene Gordon & MacPhail Connousseurs Choice 1981 40%St. Magdalene Gordon & MacPhail Rare Old 1982St. Magdalene 24 letá Douglas Laing Old Malt Cask 6.1978/12.2002 50%St. Magdalene Cadenhead´s 24 letá 1975/9.2000 41,6%St. Magdalene Cadenhead´s 23 letá 1975/7.1999 41,5%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

St. Magdalene 24 letá Douglas Laing Old Malt Cask 6.1978/12.2002 50%St. Magdalene 24 letá Douglas Laing Old Malt Cask 6.1978/12.2002 50%:
Tmavá, jantarová barva. Aroma jemné, komplexní, zaoblené. Opálené karamelové dřevo, posekaná tráva mísící se s čerstvým dřevem. Později mi to začalo připomínat lakované dřevo starého nábytku v zámecké místnosti. Tím vším stále prostupuje těžká karamelová sladkost s trochou ovoce - jablek. Nástup chuti se nese v duchu sladkého karamelu a čokolády, ale ten je smeten silnou vlnou rašeliny a trpkosti/pálivosti. Ta vlna je tak silná a překvapující, že dalším chutím již nedovolí se projevit. Je jí dozvuk přechází do závěru, kde cítíte jak pomalu, pomalu odeznívá. Dokončení je výrazně suché.
Přeochutnáváním zvažuji, zda tu vlnu nezařadit až do závěru. Pak bych chuť hodnotil jako sladkou karamelovou, čokoláda, tráva. Není až tak zajímavá. Dokončení se nese v duchu překvapivé a silné rašeliny, doprovázené trpkostí, dlouhé, pomalu odeznívající zakončené výraznou suchostí. To dokončení, ta nečekaná vlna jí dělá zajímavou a vyjímečnou.
Je to dobré a zajímavé pití, občas jsem opravdu příjemně překvapen tím co doma neotevřeného najdu. Raději nekoukám, ze kolik by se to dalo prodat, protože pak by bylo riziko, že bych o takovýto zážitek přišel a to by byla škoda.

Pěkná, zralá ženská. Dlouhé černé vlasy, dokonalé postavy, vyzařuje z ní ženskost, dospělost a zkušenost. Ví co má, co může nabídnout, ví co chce, ale nepůsobí to dojmem, že bez jachty a pár desítek miliónů na účtu nemáte šanci. Chce upřímost. Nepotřebuje peníze, má je. Je krásná, nepotřebuje dělat hezký doplněk nějakému milionáři. Když se s ní bavíte, tak je to fajn, ale vlastně nic mimořádného. Kdyby nezaujala svým vzhledem, tak svojí společností by to nezachránila. To se ale změní v závěru, najednou se v ní probudí dračice. Jakoby si pomyslela, chci tě, možná jsi to nepochopil, možná si netroufáš, možná si nesmělý, tak to beru do svých rukou. Ta dračice v ní vás smete, to je vlna které nelze nepodlehnout, stejně podlehnout chcete. A podléháte. Hodinu poté vnímáte v puse výraznou suchost, kterou je třeba zapít lokem vody. Co bylo mezitím? Kdo ví? ;) (28.10.2019)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

St. Magdalene 19-ti letá Rare Malts Selection 1979 63,8%St. Magdalene 19-ti letá Rare Malts Selection 1979/1998 63,8%:
Barva: zlatá až bledě jantarová.
Aroma: velmi výrazné, spálená tráva, kořenové, kořen lékořice, šťavnatý dub.
Tělo: střední až plné, pevně olejové.
Chuť: plné chutě, sladová podobná lékořici.
Dokončení: náhlý robustní nástup rašeliny, mízová trpkost, vyzrávající nejspíše v živých příchutích.
Známka: 78
obrázek není k dispoziciSt. Magdalene 20-ti letá 1978 (u příležitosti stoletého výročí technického oddělení UDV) 62,7%:
Barva: kaštan.
Aroma: leštěný dub.
Tělo: velké, jemné.
Chuť: vínové sherry, štavnatý dub, spálená tráva.
Dokončení: ořechové, sirupové, kouřové, lahodné.
Známka: 79
obrázek není k dispoziciSt. Magdalene 10-ti letá Cadenhead´s:
Barva: bílé víno.
Aroma: lehce rašelinové, slabě fenolové.
Tělo: lehce sirupové.
Chuť: trávová, ale suchá.
Dokončení: suché, lehká rašelina.
Známka: 71

Stručně některé další:

St. Magdalene 1970 Rare Malts: měla chuť spálené trávy, karamely, pastilek a exotického ovoce, známka 77
St. Magdalene 1981 Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 40%: trávová a nasládlá, s exotickým ovocem, známka 76
St. Magdalene 1982 Oddbins (sudová síla): byla ovocná, ale s pěknou voňavou, kouřovou rovnováhou, známka 71
St. Magdalene 23 letá Oddbins (sudová síla): byla trávová a slabě medová, opět s kouřovým dokončením, známka 70

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky) hodnotí:

St. Magdalene 23 letá:
Trochu se prohýbá pod tíhou dubové příchuti, ale v žádném případě před ní nekapituluje, kromě sladové a lékořicové příchuti se v ní objevuje i špetka citronové chuti.

Recenze na whisky.nethar.cz:

St. Magdalene 24 yo 1978 DL

Etiketa St. Magdalene Rare Malts Selection 19-ti letá 1979 63,8%Etiketa St. Magdalene Rare Malts Selection 19-ti letá 1979 63,8%Etiketa St. Magdalene Gordon & MacPhail Connousseurs Choice 1966 40%Etiketa St. Magdalene Gordon & MacPhail Centenary Reserved 1980 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 21.08.2021