značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

výslovnost  tisk textu

CRAGGANMORE

Palírnu Cragganmore založil v roce 1869 John Smith, který byl před tím manažerem v Glenlivet a Macallan. Kotle v palírně mají zvláštní tvar - plochý vrchol. Majitelem palírny je United Distillers a licenci má v držení D. & J. McCallum. Vodu bere palírna z Craggan Burn v Craggan More Hill.

Palírna CragganmorePalírna CragganmorePalírna CragganmorePalírna Cragganmore - sklady na sudy se zrající whiskyPalírna Cragganmore - sklady na sudy se zrající whisky

Whisky Cragganmore je jako 12-ti letá zařazena do Classic Malts.
Používá se např. do míchané Old Paar a palírna je někdy též nazývána jako Domov Old Paar.

V palírně Cragganmore - rmutovací káďV palírně Cragganmore - destilační kotleV palírně Cragganmore - uzávěr destilačního kotleV palírně Cragganmore - sběrné místo whisky

Typy

Standardně se vyrábí jako 12-ti a 17-ti letá, které zrají v sudech po bourbonu. Specialitou jsou whisky, které dozrávaly v sudech po portském Cragganmore Double Matured a Cragganmore Port Wine Finish.
Používá se do některých míchaných whisky, např. Johnnie Walker a Old Paar.

Privátní plnění této whisky je prezentováno pod názvem Ballindalloch Castle.

Cragganmore 12-ti letáCragganmore 12-ti letá (starý vzhled)Cragganmore 1987 Double MaturedCragganmore Gordon & MacPhail Cask 1978 61,3%Cragganmore Signatory Un-Chillfiltered Collection 1989 18.4.1989/7.6.2002Cragganmore Murray McDavid 1990


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1178003946462823/:

Zdeněk CZ napsal (10.10.2022):

Palírna Cragganmore dnes patří do flotily palíren Diageo, které ji částečně (asi třetinu) uvolnilo z okovů plnění blendů (kdo má rád JW black, tak tam je nosná složka nekouřové části). Jako součást série Six Classic Malt vypustilo veřejně single malt Cragganmore do světa a dnes takto putuje z palírny zhruba 200 tis. lahví ročně.

Základní destilát z Cragganmore není příliš rozšířen, přestože je z cenovkou pod tisícovku cenově příjemný. Mnoho prodejců v ČR/SK ho nenabízí a skupina Diageo ho dokonce ukrývá na svých stránkách. Přímo tam palírnu nikde neuvidíte, ani jako značku ani jako produkt, jen při pozorném prohlížení palíren oceňovaných na světových soutěžích ho můžete nalézt, protože pravidelně vozí zlatou medaili ve své třídě.

Palírna má inspirativní historii a leží v malebném místě, takže si zaslouží více pozornosti. Cragganmore se nachází na západní výspě vesničky Ballindalloch, kousek pod soutokem známé řeky Spey s Avonem. V jejím centru rodina MacPherson-Grant, majitelů stejnojmenného zámku, nedávno přetvořila statek na další palírnu (2014, Ballindalloch, jak jinak). Zámek vypadá jak rekvizita z Harryho Pottera a celá vesnička působí, jakoby se zde zastavil čas. Možná za to může historicky dlouhodobé ukrytí v reliéfu krajiny. Poloha palírny izolovaná kopci od okolního světa, přístupná jen horskými cestičkami byla výhodná v éře ilegálního pašování whisky, ale později palírna strádala nedostatkem dopravních tras na rozvoz svých produktů. Situace se zlepšila až od r. 1869 s výstavbou Strathspeyské železnice, která spojila nedaleký Dufftown s Boat of garden s návazností na Perth a palírna Cragganmore byla první, která toho využila.

Z vesničky Ballindaloch vede nejdelší snad 10 km dlouhá silnice s názvem Tomintoul road, která však nevede ani do města Tomintoul ani do stejnojmenné palírny, která pro zmatení turistů také nesídlí v městě Tomintoul. Ale to je na nějaké příští objasnění.

Historie palírny začíná již v r. 1869, kdy ji založil zkušený a inovátorský muž, jménem John Smith. Protože jméno Smith je ve Velké Británii časté jako Novák u nás, udělejme si trochu pořádek. "Náš" John byl synem dalšího velikána George Smithe, zakladatele a majitele palírny Glenlivet. V době zakládání Gragganmore měl hodnotné zkušenosti z palíren, kde působil jako manager palírny. Abychom si rozuměli, tenkrát manager palírny nevyplňoval tabulky pro svého korporátního majitele či si nelámal hlavu, jak ze stejného počtu sudů vytřískat větší peníze od zákazníků, ale jeho hlavní náplní byla péče o kultivaci produktu tj. výsledného destilátu. Byl to spíše chemik, výzkumník a zboží znalec, než ekonom a marketér.

John Smith měl zkušenosti bohaté, pracoval třeba pro nedaleký Glenlivet, kde se snažil co nejvíce odlehčit charakter místního destilátu v souladu s přáním svého otce, majitele a tvůrce této palírenské vize, ale taky třeba v Dailluaine, Glenfarclasu a Macallanu, kde se naopak snažil co nejvíce "zatížit" charakter destilátu na hutný a těžký. Glenfarclas si dokonce na rok pronajal od rodiny Grantů, ale po roce ho natolik zlákala příležitost si postavit vlastní palírnu, že založil Cragganmore. Než palírnu po jeho smrti (1886) převzal bratr George, odvedl pořádný kus práce. Pod křídla DCL, předchůdce dnešní skupiny Diageo, se dostala palírna až v r. 1927 při koupi White Horse Distillers, jejíž byl v té době součástí.

O jaký typ alkoholu se snažil John Smith se svými bohatými zkušenostmi? Čím déle nad tím budete přemýšlet, tím více zmateni budete. Kádě na záparu jsou obrovské, což slibuje spoustu zpětného toku a lehčí charakter destilátu, ale původní přestupníková roura míří prudce dolů, což zkracuje kontakt a směřuje přímo do chladícího kondenzátoru, což naznačuje spíše těžší charakter destilátu. Alkoholové výpary se odráží od plochého víka va vracejí se zpět na surový destilát. Dlouhé postupné klesání roury způsobuje, že styk destilátu s mědí trvá déle. Vypadá to, že John Smith chtěl vytvořit hlavně komplexní, mnohovrstevnatý destilát, který není primárně ani lehký ani těžký. Čerstvý alkohol nese nádech síry a v chuti se zralá ovocná chuť, která je atraktivní a lehkonohá na jazyku doplňuje hlubší bylinnou travnatostí, která přechází do jemného dubu. Závěr je jemný, ale na tuhle kategorii whisky hodně dlouhý. Chápu, proč mají blendeři tuhle palírnu tak rádi.

Kromě základního dvanáctiletého destilátu o 40% nabízí palírna také pravidelně DE (Distillery edition), která zraje navíc v sudech po portském a občas se vyskytne privátní plnoletější plnění 14yo pro různé fanoušky. Kdo chce alkoholově silnější Cragganmore, než 40%, musí sáhnout po sérii Special Release, kde se čas od času vyskytuje.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Cragganmore 12letá 40%Cragganmore 12letá 40%:
(lahvováno 2000 - L15N00778232)
Aroma je příjemně voňavé, správně whiskově sladké, klasická Speyside, rozkvetlá louka, není úplně jednoduše čitelné, ale je příjemně mnohovrstvé. Po nějaké chvíli citrusy až pomeranče? Možná i lehké dřevo. Když na tu hru "každou chvíli cítíš možná něco jiného" přistoupíte, tak je docela zábavná. Jen se do ní za chvíli zamotáte a pak už nevíte, zda to opravdu cítíte nebo vám jen mozek posílá další podněty. Tentokrát jsem cítil jablka. Tak raději ochutnám. Vůně celkem navnadila. V chuti není špatná (to nezačíná dobře), ale je podstatně chudší a méně zajímavá než ve vůni. Lehká sladkost, postupně doplněná určitou lehkou hořkostí, kdy tam zůstávají spolu je to sladkohořké/hořkosladké. Možná i slané tóny, následované dřevem. Připomněla mi slaný karamel. Dokončení ne moc dlouhé, trocha sladkosti, slanosti i té hořkosti, trocha toho dřeva.
Je to dobře popíjitelná whisky. Dobře použitelná jako ukázka lidem, jak zajímavě může vonět a i celkem příjemně a nekonfliktně chutnat. Když chce člověk v klidu popíjet, tak dobrá volba, může popíjet, třeba si číst a nebude se od čtení rozptylovat hledáním chutí a obráceně, nevadí, když při popíjení myslí na děj knížky a nehledá všechny chutě. Whisky není co výrazného vytknout (až na tu občas dotěrnou hořkost - zrovna těď se mi vynořila a trochu mi vadí) a současně nic čím by byla výrazná, zapamatovatelná, co v ní hledat.

Někdy jsou ty asociace na konkrétní lidi či zážitky, jindy vymyšlené, někdy zcela obecné, prostě co samo přijde, co to připomene. Tady mě až překvapilo, že už vůně jí dala tvář a tělo, ovšem neznám ji, je zcela vymyšlená, ale tak, že mám pocit, že jí prostě znám. Hezká holka, mladá, celkem obyčejná, hezký nevinně svádivý úsměv, oči takové běžné, nic konkrétního, co by upoutalo, ale hezká. Delší rozpuštěné tmavé vlasy, část jich je na zádech, část vpředu na obou stranách. Vlasy končí tak v půlce mezi ramenem a ňadry. Na sobě má černý svetřík (nebo co to je, není to tlustý svetr a není to klasické triko, není to čistě hladká látka jako u trika) a pod ním už nic, takže sice zakrývá, ale odhaluje tvar a velikost jejích ňader. Nechci ten kus oblečení hned sundat, ale užívat si ji a objevovat postupně a různými způsoby. Jako fantazie teda jede a už se v ní objevují i představy, co všechno bude potom. Jenže fantazie je někdy mocná a někdy je to k dobru a někdy méně. A i když mi dopředu nedávala žádné obrazy, co by mělo následovat, tak po "vybalení" se trochu dostavil dojem "jenom tohle?". Byla by ale škoda dojmu podlehnout. Je to celkově hezká holka, hezké tělo, je milá a celý zbytek zážitku s ní je fajn. (Jak se mi v hlavě spojí ty asociace whisky/ženská, tak když prostě whisky skončila do průměrna, lepšího průměrna, tak ani u té ženské už prostě nic nevymyslím.) (8.3.2020)

Cragganmore 12letá 40%V aroma sladce voňavá květinová rozkvetlá louka. Po chvíli povrchního laškování začne odkrývat i další vůně. Štavnaté cistrusy s trochou pomerančů. A teď vůně dřeva, rozkvetlý strom. Aroma se různě mění, ale současně není tak lehce čitelné ani komplexní, aby to člověka dlouho bavilo. V chuti už není tolik hravá ani rozkvetlá. Méně zajímavá, chudší. Začne trochou sladkosti, ale pak se to zvrtne do hořkosladké chuti, kdy se míchá hořký med, sladké dřevo, slaný karamel. Nevařili tam tehdy whisky pejsek a kočička? Po chvíli si na tu chuť zvykám a trochu se mi začíná líbit. Ukazuje se v tom i tmavá čokoláda, nádech lékořice, květinovost a naředěný med. Aroma navnadilo víc a už jí vykreslilo tvary v mé představivosti, z chuti jsem byl zprvu trochu rozpačitý. Ale s dalšími doušky ukazuje med a dřevo. Snaží se dokázat, že má co ukázat, jakoby si chtěla napravit dojem. V dokončení travní louka, doznívající med a dřevo.
Jak obecně platí: Jaký je rozdíl mezi nic moc a hezkou? Různé množství skleniček.

Spolu a sami v létě na rozkvetlé louce. Úsměv slibuje mnohé, oči svádí, doteky provokují, zprvu lehce a pak čím dál tím víc. Občas nevím, co tím chce říct, zda jo a nebo ne a nebo jen dělám lehké drahoty, aby se neřeklo. Vypadá to slibně a na zajímavé pokračování. A jenže se to celé nějak zaseklo, trapná chvilka, prostě najednou na ní něco, co vadí. Snaží se to ale zachránit, což se tak trochu povede. Dost na to, aby to bylo fajn odpoledne, málo na to, aby jich bylo víc. Asi by bylo lepší, kdyby bola len vymyslená. (18.4.2023)

Cragganmore 12letá 40%Cragganmore 12letá 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2021:
V aroma mě přes nos praštila tráva, vyloženě, jako když trháte čerstvou trávu a v ní sem tam nějakou kytku, bylinu, prostě ne jenom čistý golfový trávník. Pak tu mám také výraznou sladkou sladovost, možná trochu štrejchlou citrusy, spíše kůrou. Aroma je hodně výrazné a tou travností až nezvyklé. Na mě je tam té trávy až moc. V chuti sladová naředěná sladkost, s citrusovou kyselostí, trocha naředěného medu a postupně chytá oříškovou hořkost, se kterou přejde až do dokončení, kde dlouho slabě doznívá. V chuti mi přišla taková neuspořádaná a travní aroma mě zrovna nenadchlo a ta lehká doznívající hořkost taky úplně ne. (23.12.2021)

Aroma je čerstvá tráva se senem, posekaná společně s citrusovou kůrou. Občas zavoní nějaká kytka, sem tam bylina. Postupně se přidává sladová sladkost. To je jak pít whisky v seníku, jen mi ten seník přehlušuje tu vůni whisky. V chuti působí trochu naředěně, mísí se tam sladkost, citrusy, trocha té trávy a také trochu travního a květinového medu. Postupně přišly i oříšky, ale spíše s oříškovou hořkostí. Nějak mě ta vesnická whisky nenadchla. (18.4.2023)

Cragganmore 1992 Distillers Edition 1992/2005 Port Finished 40%Cragganmore 1992 Distillers Edition 1992/2005 Port Finished 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2007:
Aroma méně whiskové, převažuje portské, ale neruší, karamel, lehké ovoce (švestky), chuť trochu připomíná silnější portské, zůstává však celkem lehká (silnější ale jemné a lehké portské), trochu pálivá, dokončení krátké a nijak výrazné, celkově dobrá whisky, ale sudy po portském jsou dost znát, není až tolik zajímavá. (16.10.2007)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Cragganmore 12letáCragganmore 12letá 40%:
Barva: zlatá.
Aroma: nejkomplikovanější aroma ze všech sladových whisky, její buket je překvapivě voňavý a lahodný s nasládlými tóny posekané trávy a bylin (možná tymián?).
Tělo: lehké až střední, ale velmi pevné a jemné.
Chuť: lahodná, čistá, uzavřená, s velkou škálou tónů bylin a květin.
Dokončení: dlouhé.
Známka: 90
Cragganmore 1984 Double MaturedCragganmore 1984 Double Matured 40%:
Barva: světle jantarová.
Aroma: vřesový med, voňavé, včelí vosk.
Tělo: pevné, jemné, plnější.
Chuť: květinová, květ pomerančovníku, sladké pomeranče, třešně, portské.
Dokončení: květinové, kolísavá suchost, hřejivé, uklidňující.
Známka: 90
obrázek není k dispoziciCragganmore 1976 Gordon & MacPhail Cask 53,8% :
Barva: světle zlatá.
Aroma: voňavé, slabě rašelinové, trávové, ořechové, bylinné.
Tělo: střední, velmi jemné.
Chuť: ucelená, uzavřená, s náznaky kořenů a lékořice.
Dokončení: dlouhé, více lékořice, uzavřená.
Známka: 89

Stručně některé další:

Cragganmore 1976 Gordon & MacPhail 1976/1999 Connoisseurs Choice 40%: chlubí se nádhernou souhrou sherry, sladu, voňavého rašelinového kouře a kořeněné parfémovosti, známka 90

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciCragganmore 12letá 40%:
Barva: Sytě zlatá.
Aroma: Pestrá směs květin, ovoce (sušené a karamelizované), vařené švestky, pečené jablko, rybíz, med, pražený kaštan, kůže a karamelky.
Tělo: Střední, měkké a hedvábné.
Chuť: Pestrá. Černé ovoce smíchané s lehkým medem a vařenou broskví.
Dokončení: Měkké s náznakem kouře.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Cragganmore 12letá:
Zrání v sudech po bourbonu umožňuje této whisky rozehrát v chuťových buňkách ostřejší tóny. Díky náznaku kouřovitosti pluje v plné kráse až k samotnému závěru.

v knize Svět whisky hodnotí:

Cragganmore 12letá 40%Cragganmore 12letá 40%:
Cragganmore má typickou vůni Speyside" květinovou a vřesovou, ale doplňuje ji silná směs dřevitých tónů s nádechem kouře na patře.
Cragganmore 1992 Distillers Edition 43%Cragganmore 1992 Distillers Edition 43%:
Tato whisky vyzrává nadvakrát. První část zrání probíhá v sudech po portském. Výsledkem je třešňová a pomerančová sladká chuť, která vyschne v kouřové dokončení.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Cragganmore 12letá 40%Cragganmore 12letá 40%:
Barva zlatá. Aroma ukazuje svou komplexnost, působí suše a voní po bylinách. V chuti je slabě zakouřená, sladová a ukazuje své plné tělo. V dozvuku je opět patrný kouř. Je dlouhý a lehce nasládle sladový.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Cragganmore 12letá:
Aroma: suché, poněkud ostré, kouřové, s ovocným nádechem.
Příchuť: středně až hodně tělnatá, přetrvávající, kořenitá, se stopami vanilky.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciCragganmore New Make:
Aroma: Koncentrované. Masité (jehněčí). Síra. Sladké citrusy a ovoce na pozadí. Náznak ořechů.
Chuť: Výrazná a silná, se stopami kouře, poté přichází ke slovu maso/síra. Masivní a celistvá. Hutná, olejovitá a zastaralá. Má váhu a poddajnost.
Dokončení: Černé ovoce a síra.
obrázek není k dispoziciCragganmore 8letá Refill Wood (vzorek ze sudu):
Aroma: Ucelené a ovocné. Náznak pečeného masa/pečiva. Spousta máty, podzimního listí a mechu, dokonce i stopy ananasu a ostružin. S vodou se objevuje i síra.
Chuť: Zralá a hedvábná. Zjevuje se charakter. Komplexní a těžká. Vede ovoce s dřevem na pozadí.
Dokončení: Uzavírá. Náznak rašeliny.
obrázek není k dispoziciCragganmore 12letá 40%:
Aroma: Komplexní mix zralého podzimního ovoce, černého rybízu, kůže, hutného medu a kaštanu. Lehce kouřové.
Chuť: Štavnatá a ovocná. Dušené drobné ovoce, náznak ořechu. Hluboká. Hedvábný dotek. Otevřená.
Dokončení: Lehce kouřové.
obrázek není k dispoziciCragganmore Distillers Edition Port Finish 40%:
Aroma: Kulaté, sladké a bohaté, s koncentrovaným ovocem a tóny džemu z podzimního ovoce. Trnky. Mírně exotické.
Chuť: Velkorysá a lehce tučná, s masitým podkladem. Vyschlá a hutně ovocná. Komplexní s vodou.
Dokončení: Velmi lehce kouřové.

Tasting notes Vaška Routa

k ochutnávce Distillers Edition z 16.10.2007:

Cragganmore 1992 Distillers Edition 1992/2005 Port Finished 40%Cragganmore Distillers Edition 1992 Port Finished
Barva: světle jantarová.
Aroma: vřesový med, voňavé, včelí vosk.
Chuť: ovocná, pomerančový květ, pomerančová dužina, zralé třešně, bohatá chuť portského, ječného sladu a prchavý náznak kouře.
Dokončení: dlouhé, s počáteční karamelovou sladkostí postupně přecházející do kouřové suchosti, lehce květinové, hřejivé, uklidňující.
(letní projížďka na kole v třešňové aleji mezi dozrávajícím obilím)

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2021: 16 december Cragganmore

Recenze na whisky.nethar.cz:

Cragganmore 12 yo

Cragganmore 12 yo Special Release 2019

Cragganmore 13 yo 2002 SMWS 37.81

Cragganmore 16 yo 2000 SMWS 37.86

Cragganmore 20 yo 1991 Master of Malt

Cragganmore 20 yo Special Releases 2020

Cragganmore 26 yo 1995 Edition Spirits

Cragganmore 1993 Distillers Edition

Cragganmore 2000 Distillers Edition

Cragganmore 2001 Distillers Edition

Cragganmore 2008 Distillers Edition

Etiketa Cragganmore 12-ti letá (starý vzhled)Etiketa Cragganmore Double MaturedEtiketa Cragganmore Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 1978 40%Etiketa Cragganmore Gordon & MacPhail Cask 1976 53,8%Etiketa Cragganmore 12-ti letá Blackadder 30.5.1989/10.2001 59,8%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 09.09.2023