značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » highland 

výslovnost  tisk textu

BEN NEVIS

Palírnu Ben Nevis založil v roce 1825 "Long John" Macdonald (měřil prý přes 190 cm, proto se mu říkalo "Dlouhý John). Jeho potomci měli palírnu v držení až do roku 1941, kdy ji koupil kanadský milionář Joseph Hobbs. Ten zde v roce 1955 instaloval dvě destilační kolony pro Coffey still (kontinuální destilační přístroje) na výrobu obilné whisky. V letech 1981 až 1984 a 1987 až 1990 byla palírna mimo provoz a od roku 1989 je v majetku japonské společnosti Nikka Whisky Distilling, která ji koupila od Long John International. Vodu bere palírna z pramneů Allt á Mhuilin a z jezer Coire Leis a Coire ná Ciste.

Po velkém úspěchu s první whisky z této palírny Dew of Ben Nevis (Rosa z Ben Nevis) se jméno zakladatele palírny stalo jedním z nejznámějších v celých dějinách výroby whisky.

Palírna Ben NevisPalírna Ben NevisPalírna Ben Nevis

Společnost, která uvedla toto jméno na trh a palírna, která je proslavila, se rozešly někdy ve dvacátých letech. Ale jak už to ve světě whisky bývá, došlo znovu k jejich spojení, když palírnu koupila od další legendární postavy, kanadského milionáře Josepha Hobbse, společnost Long John International. Hobbs zavedl do palírny kotle typu Coffey, jelikož hodlal podnikat v oblasti obilné whisky a beton, z něhož dokonce nechal udělat dvě kvasné kádě. Dnes vypadá palírna opět velmi malebně, neboť tyto kádě zmizely. S koncem panování společnosti Long John začaly také opět fungovat původní měděné kotlíkové přístroje.

V palírně Ben Nevis - rmutovací káďV palírně Ben Nevis - kvasné káděV palírně Ben Nevis - destilační kotleV palírně Ben Nevis - kondenzátory

Typy

V palírně produkují whisky 10-ti a 12-ti leté, ve větším množství ovšem starší, a to 19-ti, 21, 25-ti, 26-ti a 34 leté. Specialitou je Ben Nevis Bottled Various Ages.

V palírně se vyrábějí stejnojmenné míchané whisky a obilná whisky Ben Nevis Single Grain. Vyrábí se zde také vatted malt Glencoe.

Ben Nevis 10-ti letá 46%Ben Nevis 12-ti letá 40%Ben Nevis 34-ti letá 1966/2001 53,7% Cask StrengthBen Nevis 26-ti letá 1970/1996 52% Cask StrengthBen Nevis 21 letá (omezená série v ozdobné láhvi) 60,5%

Článek na PoznejWhisky.cz:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Ben Nevis 10letá 46%Ben Nevis 10letá 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
(lahvováno 2017)
První dojem z aroma je, že je strašně převoněná (přeslazená), až uměle. Takové ty sladké Lipo bonbóny. Působí levným navoněným dojmem. Ale je třeba jí dát chvíli čas. Umělá sladkost odezní. Pak se objeví celkem vyvážené tóny sladu, příjemná vůně dřeva, sladkost pomerančů, asi i trocha lesního ovoce a lehká vanilka. Příjemně hravé aroma, dá se v něm dlouho hledat a stále nacházet (i když po chvíli mám pocit, zda to už není "přání je otcem myšlenky a vůně"). Právě jsem se dostal až k vůni vosku a pomerančové kůry. V chuti překvapila štiplavějším, kořenitějším dojmem, který v prvním dojmu přebil vše ostatní. Ne, že by byl tak hrozný, je v pohodě, ale spíše tím nečekaným překvapením. Jinak jako první přijde výrazná sladkost, která se rozmělňuje a rozbaluje, až se rozbalí v tu štiplavost/kořenitost, která po chvíli ještě uvolní citrusovou hořkost. Ale i když to zní možná jako špatné hodnocení, tak je to dobré, štiplavost/kořenitost ani hořkost nedosahuje nepříjemných rovin a stále je to obalené tou sladkostí. Je to celé hezky udělané a ten kontrast jí dělá zajímavou. Dokončení spíše dřevité s občasnými sladkými tóny.
Celkově je to příjemná whisky pro popíjení i pro nenáročné vychutnávání, překvapila kolik toho měla ve vůni a vývojem v chuti.

První dojem z holčiny je nevalný. Taková umělotina, vyladěná, aby se líbila. Když jí člověk dá ještě šanci, tak zjistí, že je tak vyladěná od přírody, že to není prvoplánované, že není jak fotka na instagram. Čím dál tím více si všímáte dalších hezkých detailů jejího těla, vdechujete její vůni a tak si vychutnáváte, jak se vám líbí, že už ztrácíte rozdíl mezi skutečností a realitou, co se vám na ní vlastně všechno líbí a co jste si domysleli sami. Ale proč ne, tohle se dá krásně si užívat. Svým projevem nejdříve trochu překvapí, ale když zjistíte, že to není jen jednoduchá blbka, tak si ji i oblíbíte. Je to hezký, i když mladý, tak už celkem dozrálý, i celkem hravý, furt je tam ta mladost kotěte. Jo, s tou by se dalo žít.
Koho tahle práce ruší nemůže být člověkem, nesvítí mu hvězda v duši a nestane se kotětem. (11.8.2020)

Ben Nevis 10letá 46%Přeochutnávka vzorku:
Tentokrát jsem ji nechal napřed trochu vydýchat. V aroma mě přivítala příjemná sladká vůně sladu, doplněná lehce dřevem, červeným vínem, pomeranči, lesním ovocem a lehkou vanilkou, vosk. Příjemně voňavé aroma, jemné, dobře čuchatelné, hravé, různě se uvolňující a vyvíjející. Líbí se mi. V chuti má opět kořenitější dojem, který po té vůni překvapí. Dále se projeví výrazná sladkost, citrusová hořkost, exotické ovoce, hořká čokoláda. Dokončení dřevité s tóny hořké čokolády a lehkou hořkostí pomerančů.

Celkově je to příjemné pití, dobře se to popíjí, ale potřebu psát druhou velkou recenzi ani další přirovnání ve mně nevyvolala. Na jedno přirovnání ovšem měla, což je dobrý výsledek, mnoho podobně dobrých jich to v sobě nemá. (24.10.2020)

Ben Nevis McDonald´s Traditional 46%Ben Nevis McDonald's Traditional 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
V prvním dojmu mě v aroma překvapil nádech kouře, není vyloženě silný, ale je nepřehlédnutelný. Postupně ustupuje do pozadí, ale stále tam zůstává a ukazuje se zprvu slad, který postupně přebíjí ne úplně zralé jablko s kořením. Nevím jestli to existuje, ale představuju si ohřáté jablko s různým kořením, jenže není úplně zralé a tak působí trochu ovocně-kysele. Po chvíli celé aroma ustupuje, jakoby už vše předvedlo a začíná upadat do nevýraznosti. I v chuti se nese linka kouře, po celou dobu se tam tak lehce vlní. Trocha nevýrazného ovoce, výraznější koření. V dokončení doznívá ovoce a postupně je nahrazené mátovým dozvukem.

Popis zní trochu zmateně, ta whisky mi nepřipadla ničím výrazně dobrá, ale jako celek je to příjemné popíjení, trochu jiné než ostatní, což jí přidává na zajímavosti. Podle poznámek tu ještě vzorek mám a určitě bude stát za další ochutnání. (20.9.2021)

Ben Nevis 7letá Signatory Vintage 2013 The Un-Chillfiltered Collection 17.10.2013/16.8.2021 Hogshead Casks No.414+415 46%Ben Nevis 7letá Signatory Vintage 2013 The Un-Chillfiltered Collection 17.10.2013/16.8.2021 Hogshead Casks No.414+415 46%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
V aroma z toho stříká mladost, meruňka a slad. V chuti taky mladost jak sviňa, to není pořádně dozrátý. Nádech ovoce a sladu, ale mladý a nedospělý. Asi na ně zbyly nic moc sudy. Naslepo bych tvrdil, že je to tak dvouletý zrající destilát. (28.3.2022)
Ben Nevis 7letá Douglas LaingBen Nevis 7letá Douglas Laing's Provenance 11.2012/9.2020 Refill Hogshead Cask No.DL14395 46%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
V aroma z toho stříká mladost jak z nadrženýho puberťáka. Postupně se snaží prosadit ovocnost nezralého ovoce. V chuti nastoupí sladkou vlnou, ale plnou mladosti, ovocnost, vanilka, ale celé je to nezralé. V dalších doušcích vanilková sladkost, ale furt bez hloubky. V dokončení vanilka s ovocem. Celkově je to nevycválané mládí. (27.3.2023)
Ben Nevis 7letá Douglas LaingBen Nevis 7letá Douglas LaingBen Nevis 7letá Douglas LaingBen Nevis 7letá Douglas Laing
Ben Nevis 8letá Duncan Taylor Battlehill 1999/2007 43%Ben Nevis 8letá Duncan Taylor Battlehill 1999/2007 43%
Poznámky z ochutnávky v roce 2024:
V aroma lehce zatuchlé přezrálé ovoce, vlhké dřevo. Postupně sládne do dřevitého medu a dojem se pro mě trochu zlepšuje, přidává se mi ovoce a hrušky. V chuti ovoce, zralé hrušky, trochu koření, postupná sladkost zralého ovoce. V dokončení hrušková zralá ovocnost, ořechy s dozvukem dřeva. Mně tam ta úvodní zatuchlost vadila, ale sice jsem se tam s někým shodnul na té zatuchlosti, ale ne na celkém dojmu, zatím co mě vadila, tak jemu se tento nádech líbí. (7.3.2024)
80/100


Daniel Kasala

- odposlechnuto na FB - 10.6.2024:

1. Ben Nevis 10yo (2019) - WB81735
Aroma: funky, spinava, plesnivy syr, herbalny liker, mineralna, olejovita, pomarancova, horcicne semiacka, olej z vlasskych orechov,
Chut: velmi prijemna, plna, olejovita, slana, mineralna, citronova, ten olej z orieskov, pomarance, bergamot, masita,
Zaver: dlhy, ovocny - solene citrony,
Hodnotenie: 88/100

2. Ben Nevis 6yo 2014 MSWD - WB247601
Aroma: je trosku ostra (tu mladost tam citit ale neprekaza), herbalno- zeleninovo-ovocna, az do cukrikova, med z lucnych kvetov, nektar z kvetin, mango, sladky ananas, ovocne cukriky, sladke nektarinky, na svoj vek velmi prijemna vona, ten ben nevis funk tam je ale trosku skryty a ovocnejsi (teraz mi to ide do ovocne ochuteneho sirupu na kasel) s troskou mineralnosti / zemitosti
Chut: funk je vyraznejsi v chuti, prijemne olejovita aj ked v "strede" trosku prazdna - nieco jej chyba, kostkova, jemne nahorkla, slankasta, korenista
Zaver: skor kratsi, herbalna horkost, trosku supiek z pomarancu . . . skoda, aroma bola velmi prijemna ale chut a finish to potiahli dole
Hodnotenie: 84/100

3. Ben Nevis 8yo 2013 ElD - WB224165
Aroma: plna, menej olejovita ako zakladna 10y, suchsia, drevitejsia, sherriova, aj ten funk je viac sherried, brownies, nugat, jemne voskova alebo skor do parafinu, susene tmave hrozienka
Chut: oleje z roznych orechov, funk, orechove vino, vosk, parafin, suche sherry
Zaver: stredne dlhy, jemne korenisty, mandarinky
Hodnotenie: 86/100

4. Ben Nevis 1996 (15yo) - WB43694
Aroma: krasna, hutna (ako balik tvrdych ovocnych cukrikov - z tropickeho ovocia), vcely vosk, ananas, mango, marakuja, vyrazna mineralna vona, susene marhule, supka z broskyne, lucne kvety a casom az trosku do prirodneho mydla (ale uplne v dobrom), velmi prijemna a elegantna aroma
Chut: krasne vyrazna chut, plna, hutna ale zaroven stavnata, ovocna, susene aj cerstve ovocie, sladky letecky ananas, mango lassi, vcely vosk, med z lucnych kvetov, limoncello
Zaver: dlhy, ovocny, korenisty, zazvorovy, pomarancovy, olejovity
Hodnotenie: 91/100

5. Ben Nevis 24yo 1998 MBl - WB228915
Aroma: mineralna, jemne az slana, kopa zlteho ovocia, dule, hrusky, mango, vanilka, vajickovy krem, supka z gastanov (nejedlych - ta zelena cast), limoncello, tonic z ruzoveho grepu
Chut: toto ide do tych Ben Nevisovskych ovocnych bomb, kosik ovocia, tropicke ovocie, sadove ovocie, to ovocie je poprasene troskou soli, cerstvo mleteho cierneho korenia, jedlymi kvetmi,
Zaver: dlhy, korenisty, vyrazne ovocny - mix cerstveho sadoveho a supiek citrusu
Hodnotenie: 91/100

6. Ben Nevis 26yo 1997 EVWC - WB228263
Aroma: opat funky, dalej ako orieskova brioska opecena na jemne zhnednutom masle poliata horucim lesnym ovocim (hlavne kyslastym - maliny, cernice, ribezle) a slanym karamelom, balicek tabaku, stara koza, zemitost, horcicne semiacka, trosku do vinnej pivnice,
Chut: plna, olejovita, kozena, tie horcicne zrna co boli aj vo voni, ovocno-sherriovo-orieskova, dzem z pomarancov, Grand Marnier, trosku tabaku, slaneho roztoku, badian, karamel,
Zaver: velmi dlhy, kremovy az maslovy, acidny a funky - ako dlho fermentovane vyberove kavy
Hodnotenie: 93/100


Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Ben Nevis 10letá 46%Ben Nevis 10letá 46%:
Barva: teplá bronzová až jantarová.
Aroma: parfémové, kořeněné, jemné, voskové, tvrdá tmavá čokoláda.
Tělo: důrazně velké, pevné, jemné, hladké.
Chuť: pomerančové pralinky v tmavé čokoládě, belgické karamelové oplatky.
Dokončení: pomerančová kůra, dužinatá suchost, náznak doutníkového kouře.
Známka: 77
Ben Nevis 21letá (omezená série v ozdobné láhvi) 60,5%Ben Nevis 21letá (omezená série v ozdobné láhvi) 60,5%:
Barva: bronzová až jantarová.
Aroma: tmavá čokoláda.
Tělo: velké, jemné.
Chuť: olejnatější, šťavnatější, sušší.
Dokončení: robustnější, dubová kořeněnost.
Známka: 77
Ben Nevis 26letáBen Nevis 26letá 1972/1998 57,4%:
Barva: jantarová.
Aroma: tmavá čokoláda, květy pomerančovníku.
Tělo: hedvábné.
Chuť: čistá, ovocné karamely, ořechy, sherry.
Dokončení: velmi dlouhé, výrazné kouřové a dubové, nádherná vyváženost.
Známka: 78
obrázek není k dispoziciBen Nevis 1966 1966/1998 51%:
Barva: zářivá, zlatožlutá.
Aroma: olejové.
Tělo: velmi olejové.
Chuť: olejové, květinová, překvapivě neutrální, je rozčarováním stejně jako některé jiné destiláty palírny Ben Nevis ze 60. let.
Dokončení: hořčičné.
Známka: 62

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

Ben Nevis 10letá 46%Ben Nevis 10letá 46%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Vanilka, pomerančová kůra., hořká čokoláda. Maličko kouře z mechové rašeliny. Aromatická a lehce vosková.
Tělo: Velké, bohaté.
Chuť: Zakulacená se sušeným ovocem/oříšky a čokoládou. Vanilka. Mocná.
Dokončení: Zralé. Karamel.
obrázek není k dispoziciBen Nevis 26letá 1975 53,9%:
Barva: Zlatá až jantarová.
Aroma: Svěží a lehké. Ptačí zob, posekaná tráva. Květ lípy.
Tělo: Křupavé. Střední.
Chuť: Vařené/sušené ovoce. Trochu sladká. Sladové mléko.
Dokončení: Střední délka. Schnoucí.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Ben Nevis 12letá:
Velkolepá whisky s karamelovo-oříškovou příchutí.
Ben Nevis 19letá 60%:
od jemného aroma, připomínajícího bourbon, přes mléčně hustý začátek na patře, intenzivně sladký sladový dojem uprostřed (a náznak kouřovité příchuti v pozadí) a suchý konec s laskavým vanilkovým finále.

v knize Svět whisky hodnotí:

Ben Nevis 10letá 46%Ben Nevis 10letá 46%:
Objemná a hutná sladová whisky ze západní Vysočiny se sladkou příchutí má olejovitou a v dokončení suchou konzistenci.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Ben Nevis 10letá 46%Ben Nevis 10letá 46%:
Barva jantarová. Whisky voní ořechově a olejově. Je těžké vystopovat další aroma. V chuti nabízí příjemný citrusový nádech, výrazné dubové a další rozmanité vlivy. Uzavírá dlouhým dozvukem připomínajícím praženou kávu.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Aroma: ovocné a rašelinné.
Příchuť: plná, ořechové, zemitá a rašelinná.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Ben Nevis 4 yo 2015 CM

Ben Nevis 4 yo 2015 C&S

Ben Nevis 7 yo 2015 CM

Ben Nevis 8 yo 2013 ElD

Ben Nevis 10 yo

Ben Nevis 13 yo 1996 CC

Ben Nevis 13 yo Auction Mart

Ben Nevis 15 yo 1992 - Cask Strength

Ben Nevis 15 yo 1996 Carn Mor

Ben Nevis 16 yo 1999 Dun Bheagan

Ben Nevis 17 yo 1997 Carn Mor

Ben Nevis 19 yo 1996 MBl

Ben Nevis 22 yo The Whisky Exchange

Ben Nevis 22 yo 1996 SMoS

Ben Nevis 23 yo Batch 10 TBWC

Ben Nevis 25 yo 1996 Batch 16 TBWC

Ben Nevis Coire Leis

Ben Nevis McDonald's Traditional

Etiketa Ben Nevis 10-ti letá 1986/1996 46%Etiketa Ben Nevis 26-ti letá 1970/1996 52,2%Etiketa Ben Nevis 1972 55,6% Cask StrengthEtiketa Ben Nevis 1976/1995 58,3% Cask Strength

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 11.06.2024