značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » asie » indie 

  tisk textu

AMRUT

Indie

text zatím není k dispozici...

Amrut 40%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Amrut Single Malt Whisky 40%Amrut Single Malt Whisky 40%:
(25-06-04 B.No.02)
Aroma celkem jemné, trochu do sladového sladka, trochu lehkého dřeva, občas jak kdyby tam zavonělo (no spíš zasmrádlo) mokré seno, občas trochu umělosti, ale jinak celkem příjemné. Chuť je taková nijaká, sice začne jakoby vlnou, ale ta je prázdná, celá ta chuť je prázdná. Je v ní slabá sladová sladkost, ale je prostě nakolik prázdná, že nemám dál náladu tam zkoušet něco hledat. Dokončení? Kde nic není, ani smrt nebere.
Amrut Single Malt Whisky 40%Amrut Single Malt Whisky 40%

Vím, že je celkem známá a i doporučovaná, tak jsem koukal na whiskybase. Tohle je jedna z prvních, možná úplně první z roku 2004 a ani tam v hodnocení neskončila moc dobře. Dopiju ji (nalitou sklenku) jen proto, abych tu neseděl nasucho, něž to uložím na internet. (26.8.2019)

Amrut Intermediate Sherry Matured Single Malt Whisky 57,1%Amrut Intermediate Sherry Matured Single Malt Whisky 57,1%:
(Cask type: Bourbon / Sherry / Bourbon)
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Aroma je kořenité, jak když vlezete do krámu s kořením, občas vás v nose pohladí nějaká vůně a když ji zkusíte znovu nasát, tak přijde zase jiná. Když mě nějaká zaujala, tak neř jsem ji stačil určit, přišla zase jiná vlna. Takže to shrnu do slova - kořenité. Pak se tam příjemně převalují ořechy, nasládlost, ovoce-citrusy, sherry. Celkem příjemné aroma, jemné a uhlazené, vůbec z něj není poznat, že má 57%. V chuti mě překvapila úvodní silou a štiplavostí, která hned odezní a následuje sladký nástup kombinující sladkost, kořenitost, ovoce, hořkou čokoládu. Dokončení se nese v podobném duchu, nasládlá, kořenitá, ovoce, přidalo se dřevo, dlouho doznívá a příjemně pomalu se vytrácí. Zcela v závěru se objevila výrazná suchost.
S pár kapkami vody: Aroma zjemnilo, koření zůstalo, ale celé se spojilo a ubralo na síle, takže je tam jemná kořenitost, více vyniklo ovoce, rozinky, nasládlost, citrusy a sherry. Příjemné, bohaté aroma. Chuť přivítá lehkou nasládlostí a pak výrazným nástupem kořenitosti a pomerančové kůry. Kořenitost dlouho doznivá, dosladka, lehká hořkost a sladké citrusy.

Celkově příjemné pití, ničím konkrétním mi neutkvěla v paměti, ale dala se by příjemně popíjet. Patřila by k tomu lepšímu popíjení, kdy nechcete jen popíjet, ale i si to vychutnávat (prostě lepší popíjecí whisky). (29.8.2020)

Amrut Intermediate Sherry Matured Single Malt Whisky 57,1%Cestovat se nikam nedá, protože venku je tma, zima a prší a ještě navíc tam bubákuje kovid, páč ten chodí hlavně v noci. Tak zacestuji alespoň se sklenkou whisky a to rovnou směr Indie. Ono Indie a já tu cítím nasládlý bourbon. Nasládlá vůně míchající dohromady bourbon, koření, ořechy a citrusy. Hravě se tam mísí různé vůně, ovšem chvílema až s trochu pocitem převoněnosti, umělosti. Když se do toho zkoumání člověk moc nepoloží, tak je to příjemná, živá vůně whisky. Když to přežene, tak začne mít pocit nesourodé směsi vůní. V chuti má štiplavý nástup, výraznou kořenitost, je zde znát ta síla těch 57 procent. Objeví se nasládlá kořenitost, následovaná hořkou čokoládou, citrusovým ovocem. Dokončení je dlouhé, s dlouho doznívající kořenitostí, lehkou hořkostí, zakončené střední sladkou suchostí. Pokud člověku nevadí ten výrazný nástup štiplavé kořenitosti v úvodu (nebo si na něj už zvykne), tak je to celkem příjemně popíjitelná whisky, ale zase nic, kvůli čemu bych musel cestovat až do Indie.

Hned s prvním dojmem se mi vybavila indická princezna, tak jak nám jí servíruje Bollywood a pohádky. Výrazné oči v hezké tváři, na čele a ve vlasech šperky, na sobě dokonalé barevně výrazné a různobarevně zdobené šaty. Být tak indický princ a to krásné stvoření si odvést domů. Než se stačím vynadívat, dosnít, co má asi pod tím, tak se objeví větší skupina jejich bratrů a jde mě uvítat. Není to nepřátelské uvítání, ale je takové živější, halasnější, ostřejší, než jsem zvyklý. Nejsem indický princ a tak vám tu indickou princeznu nechám, je to jiná mentalita. Bylo s nimi fajn, ale je to něco jiného, než na co jsem zvyklý. A tak poslední ohlédnutí, poslední pohled do těch velkých očí, úsměv, sbohem a šáteček. (25.9.2020)

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého) hodnotí:

obrázek není k dispoziciAmrut Fusion 50%:
Barva: Zářivě zlatá. Indická whisky zraje rychleji než skotská, takže stráví méně času v sudu.
Aroma: Výrazný vliv dřeva, ale také rašelina, vanilka a ovoce.
Chuť: Překvapivě komplexní a poutavá, rašelinová směs s dubem, ovocem, čokoládou a karamelem.
Dokončení: Ano, určitě ji dokončíte a budete se pídit po další láhvi. Doznívá v suché kořeněnosti.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky) hodnotí:

Amrut Indian Single Malt 46%Amrut Indian Single Malt 46%:
Aroma: Lékořicové, po bourbonu, medové, karamelové.
Chuť: Sladká po ječmenu a dubu, s klasickými nádechy po bourbonu, které se díky ječmenu doplňují do příjemného celku.
Dokončení: Dlouhé a hedvábné, s karamelem na konci.

Whisky posezení s Netharem:

Amrut Fusion

Recenze na whisky.nethar.cz:

Amrut Single Malt Whisky

Amrut Indian Single Malt Whisky

Amrut Cask Strength 12.2006

Amrut Cask Strength 5.2006

Amrut Cask Strength Batch 1

Amrut Double Cask

Amrut Fusion

Amrut Intermediate

Amrut Kadhambam

Amrut Peated Malt 62,78%

Amrut Port Pipe Peated

Amrut Portonova Batch 3

Amrut Raj Igala

Amrut Spectrum

Amrut Two Continents

Etiketa Amrut 40%Etiketa Amrut 40% (zadní etiketa)

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 20.10.2020