značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » německo 

  tisk textu

NESTVILLE

Slovensko

V Nestville Distillery v Hniezdne na Slovensku se vyrábí stejnojmenná whisky. Z jejich webu jsem se ani nedozvěděl, kdy s výrobou začali, ani nic ke způsobu výroby. Podle textu na etiketách se k výrobě se používá kontinuální destilační kolona. A podle různých informací na internetu a trochu logického skládání mi z toho vychází, že s výrobou začali během roku 2009 a první whisky se na trhu začala objevovat v roce 2013.

Typy

Základním produktem je míchaná whisky bez uvedení stáří (podle webu výrobce je tříletá), doplňuje ji 6-ti letá míchaná whisky a od roku 2019 také 9-ti letá míchaní whisky. V roce 2017 je doplnila limitovaná edice míchané whisky Nestville Master Blender. Vedle toho mají v nabídce i whisky, které podle mne nenesou jasné označení. Jsou značené jako Single Barrel, nemají však další údaj, např. single malt nebo blended whisky. Je tu i Cask Strength whisky (také single barrel) a opět bez dalšího označení. Ono i informace na jejich webu a e-shopu jsou velmi stručné. Cena Single Barrel je velmi podobná ceně základní tříleté a šestileté, ale žádnou další informaci se na e-shopu nedozvíte.
Dalším údajem, co jsem zcela nepochopil je: 7 times distilled. Případně: The Distillate is made from selected malt, corn and triticale using a special seven column distillation process, which provides a superb smoothness and purity. Tento údaj se objevuje na nové řadě etiket cca od začátku roku 2019. Od Nestville je uváděno, že se při výrobě jejich whisky se používá jedinečný výrobní proces sedmi kolonové destilace (přiznám se, že si neumím plně představit, co to znamená (zkusím dohledat).

Pro Nestville Open Fest 2018 byla vyrobena whisky, která nese označení Single Malt (a také Single Barrel).

Nestville 40%Nestville 6-ti letá 40%Nestville 9-ti letá 40%Nestville 9-ti letá Master Blender 46%Nestville B&W Single Barrel 40%Nestville Nestville Single BarrelNestville Single Barrel 7-mi letá 5.2009/20.4.2017 40%Nestville Nestville Cask Strength Single BarrelNestville Nestville Single Malt Single Barrel for Nestville Open Fest 2018

Že se mi tam ten "údaj - 7 times distilled" nelíbí jsem už psal. Připadá mi záměrně zavádějící. Pokud někde takto bývá uvedeno číslo, tak to bývá většinou stáří whisky. Koncem března 2020 byla v Lidlu akce zaměřená na slovenské výrobky a ta přesně toto potvrdila. Tato základní whisky byla označena jako 7letá. Je to samozřejmě chyba Lidlu, že uvedl nesprávný údaj, ale spíše bych se zlobil na Nestville, protože ten jejich údaj může mást lidi.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Nestville 40%Nestville 40%:
V aroma nejdříve upoutá ovoce. Přímo mísa čerstvého ovoce, dřevo a vanilka. Působí jemným a příjemným dojmem. Dřevěná mísa (ještě vonící po dřevě) a v ní čerstvé ovoce a vanilka u toho. V chuti výrazné dřevo, tolik nevadí, ale nemuselo by tam být. Buď si vzala ze sudu víc než měla nebo tam měla zůstat déle a ještě se uležet. Dále pak hořká čokoláda s trochou toho ovoce. Závěr je celkem krátký, suchý, doznívá tam to dřevo a ta hořká čokoláda, až trochu do trpkosti. Ale rychle to odezní. Celkově je to na základní whisky a ze Slovenska (kde se whisky zrovna moc nevyrábí) příjemné překvapení. Je pitelná, ale ještě lépe čuchatelná. (7.2018)
Nestville 40%Nestville 40%:
Podle mne se jedná o stejnou whisky jako je výše. Je to základní míchaná whisky Nestville, podle webu výrobce tříletá. Nechal jsem se v obchodě zmást novou řadou etiket a tím jejich 7 times distilled. Tušil jsem to již na začátku ochutnávání a proto jsem si připravil rovnou obě dvě k porovnání. To bych sice dělal stejně, např zda je tam nějaký posun apod., ale tentorkát jsem se více zaměřil na předpoklad, že se jedná o stejnou whisky. Hodnocení si tedy přečtěte také výše, nové jsem raději nepsal, aby ho neovlivnilo mé zklamání z nepovedeného nákupu. (6.2019)

Protože se jedná o stejnou whisky, tak platí pro obě:
První dojem z aroma byl příjemně bohatě ovocný. Než jsem ale dopsal první dojmy, tak se ta ovocnost ztratila a zůstala lihovitost čerstvého alkoholu. Když se jí ještě chvíli nechá čas, tak ta lihovost trochu ustoupí. Ovoce, dřevo, vanilka se tam dají najít, ale ten první dojem po nalití byl podstatně lepší. Chuť je dřevitá, hořká čokoláda, ovoce. Dokončení je suché, trochu trpké, trochu dřeva a trocha té hořké čokolády. Ta dřevitost působí, jak kdyby prošla čerstvým sudem z čerstvého dřeva, chytla si tam svoje a pak ani moc dlouho nezrála, aby se zbavila dojmu čerstvě vypálené whisky z vůně. Koukal jsem, že předtím jsem ji hodnotil lépe, ale tehdy jí asi pomohlo, že následovala po horší nevýrazné whisky, tentokrát začínala jako první. Na druhou stranu se bavíme o základním blendu, který nebýt ze Slovenska, tak by si tolik pozornosti ani nezasloužil. Je to pitelné, jenže proč bych si to kupoval a pil.

Na první pohled hezká mladá slovenka, ale jak je postupně blíž a blíž, tak na druhý pohled to je trochu jiné. Slečno, vy jste čím dál tím krásnější, a čím blíže tím je to horší. Prostě začínáte více vnímat ty nedokonalosti. A to se nebavíme jen o vzhledu. Naštěstí ta schůzka s ní netrvala moc dlouho, přežilo se to v pohodě, žádné utrpení, všechno s úsměvem, ale při odchodu jste si ani neřekli o číslo, že byste třeba zavolali, až zase budete ve městě. Víte, že nezavolali, není důvod jí vidět znovu. (28.9.2019)

Nestville 6-ti letá 40%Nestville 6-ti letá 40%:
Aroma si mě v prvním dojmu celkem získalo. Jemné, "vánoční" - vanilka, droždí, máslové cukroví, sladkost. V pozadí lehké dřevo. Velmi uhlazené aroma. V chuti už "vánoce" bohužel nepřišly. Chuť mi přišla celkem nevýrazná. Taková matná, bez ničeho, čeho by se dalo chytit a dále to rozvíjet a současně nemá tu komplexnost a celkovou vyváženost, aby to člověk vychutnával a nevadilo mu, že to nemůže pořádně rozeznat. Úvodní nástup chuti je lehce sladký, po vřesovém medu(?), lehké ovoce a dřevo, následované hořkou čokoládou. Závěr do hořké čokolády, pak se ozve i ta úvodní vanilka, ale jen lehce a úplně na konci mi zůstala v puse nepříjemná štiplavost. Pro mne je to celkově trochu zklamání, vůně ve mně vzbudila velké očekávání, ale v chuti jí prostě něco, co by jí dalo charakter chybí. Čuchatelná je ještě lépe než ta základní verze. (7.2018)

V aroma trochu dospěla, už tam není ta mladistvá lihovitost, je celkem jemné, vanilka, droždí, cukroví, sladkosti. I když, čím více se ho snaží člověk rozkrývat, tím více tam na něj v pozadí občas vykoukne parfémovanost, umělost a lihovost. Ale tohle není whisky na velké zkoumání. Je docela voňavá, ale tolik bodů co minule jí za aroma tedy nedám. Chuť začne lehkou sladkostí, přes vřesový med, lehké dřevo, lehce štiplavou hořkou čokoládu, která se přenese i do dokončení, kde se znovu připomene vanilka. Furt to není ono, dlouho jsem přemýšlel, co mi na ní vadí. Je celkem čuchatelná, ale chuť je taková nevýrazná, zatemněná, nedospělá. Je to taková buranská whisky, tváří se přátelsky, že něco je (je to přece whisky), ale pak se projeví to buranství, kdy si myslí, že whisky má být drsná, protože je pro drsné chlapy. Zatímco třeba Talisker vám vypálí vnitřnosti, ovšem velmi elegantně a vy se ještě nakonec usmíváte a poděkujete. Tak tohle je jen banda nepříjemných buranů, co se do vás naváží, tváří se tvrdě, ale přes hubu vám naštěstí nedají.

Tak tu máme další slovenku. Na první pohled dobrý, trochu se obáváte druhého pohledu, ale taky dobrý. Vypadá fakt dobře. Začnete si jí více prohlížet a vidíte různě skrývané nedostatky. Ale co, nikdo nejsme dokonalý a vlastně plus pro ni, že kvůli nám se snažila vypadat dobře a své nedostatky skrýt. A v její společnosti vám není úplně příjemně, vyzařuje z ní něco, co vám nesedí. Chvíli se snaží být milá a přátelská, najednou je zase netečná, neví jak se chovat. Jako kdyby se to chování naučila, ale není to v ní, není to ona. Její role jí nesedí a tak je nepříjemná i na vás. Neštvete jí vy, štve jí to kde je, takže se netváří zle na vás, ale na svět. I když si to neberete osobně, tak to není příjemné. Při loučení je zase milá, že na ni nakonec budete vzpomínat v dobrém. Budete si pamatovat fajn začátek a přjatelný konec, prostředek zapomete. Ale když se s ní potkáte znovu, tak to bude stejné. (29.9.2019)

Nestville Single Barrel 7-mi letá 5.2009/20.4.2017 40%Nestville Single Barrel 7-mi letá 5.2009/20.4.2017 40%:
Aroma je příjemné a celkem komplexní. Lehká vanilka, dřevo, ovoce, hořká čokoláda. Trochu sladkosti. Nic tam nevyčuhuje, nic tam nepřebývá. Současně ale nemá nic, z čeho by člověk padnul na zadek. Aroma lze určitě hodnotit kladně. Chuť se nese v duchu aroma. Lehká, celkem příjemná, lehké dřevo a ovoce, trochu sladkosti. Pak nastupuje hořká čokoláda. Opět nic nevyčnívá, nic nepřebývá. Ale taky nic zapamatovatelného, proč bych se k ní měl vracet. Závěr celkem krátký v režii hořké čokolády. Čekal jsem od ní podstatně více. Nenašel jsem v ní nic, proč se k ní vracet. (7.2018)

Aroma je příjemné, komplexní, lehká vanilka smíchaná s hořkou čokoládou, dřevo a tóny citrusového ovoce. Sladkost obilí. Příjemně vyvážené a jemné, ale současně ničím výrazné a zapamatovatelné. Na sedmiletou dobré a při porovnání s těmi minulými, tak velký krok vpřed. Chuť je lehká, začíná tóny hořké čokolády a obilí, trochu toho dřeva, ovoce. Podobně jako u aroma tam ale není nic výrazného a zapamatovatelného. Dokončení se nese v duchu hořké čokolády a obilí, úplný závěr je dřevitý. Ale v pohodě. Tak nějak si představuji v pohodě pitelnou whisky. Až na to, že by to mělo být to nejnižší v nabídce a ne jedno z nejlepšího. Single Barrel je navíc limitovaný sudem, takže jiné plnění může jít jiné, jak charakteristikou, tak i celkovým dojmem. Aktuálně (září 2019) uváděná cena 24 EUR, tedy lehce přes 600,- Kč je na takovéto pití celkem v pohodě.

Tohle je hezká a fajn slovenka. Vzpomněl jsem si na písničku: Byla krásná, byla milá, byla chytrá, zkrátka fajn, whisky tady s námi pila... Písničku si sice už moc nepamatuju, ale byla zajímavější než tahle holka. Jo, je hezká, fajn, skoro jí není co vytknout, jenže jí není ani co pochválit, ani v čem zalichotit, pokud si nechcete vymýšlet (máte krásné oči - jakou mají barvu - tak to nevím). A tak jsme strávili fajn večer s hezkou slovenkou, doprovodili jsme ji domů a ani nevíme, zda by nás pozvala dále nebo odmítla. Prostě jsme to ani nezkusili. (29.9.2019)

Když se podívám na whisky Nestville celkově, tak vlastně nevím. Není to žádná katastrofa, ale žádný zázrak taky ne. Když to vezmu v logice - chtěli jsme také vyrábět naší lokální whisky, máme z toho radost, tak OK, proč ne. Když to kupujete jako zajímavost nebo z patriotismu, tak proč ne. Ale je prostě spousta lepších whisky, abych nebyl jen ošklivý, tak i spousta horších whisky. Takže z mého pohledu jen zajímavost. Je to dobře udělaná whisky, nemá nic, co by se jí dalo vážného vytknout, ale současně nepřináší nic, proč jí dále sledovat. Palírna je velmi mladá, takže za pár let můžeme zvláště u Single Barrel a Single Malt ochutnávat i zcela jinou whisky. (Což už asi nezjistím, protože nemůžu pořidit každou láhev co potkám a nevidím důvod zkoušet tuto whisky znovu za pár let.)

Recenze na whisky.nethar.cz:

Nestville

Nestville 6 yo

Nestville B&W

Nestville Master Blender 8 yo

Nestville Master Blender 9 yo

Nestville Single Barrel

.

Webové stránky výrobce:

Etiketa Nestville 40%Etiketa Nestville 6-ti letá 40%Etiketa Nestville 9-ti letá 40%Etiketa Nestville 8-ti letá Master Blender 20.5.2009/19.9.2017 46%Etiketa Nestville B&W Single Barrel 40%Etiketa Nestville Nestville Single BarrelEtiketa Nestville Single Barrel 7-mi letá 5.2009/20.4.2017 40%Etiketa Nestville Nestville Cask Strength Single BarrelEtiketa Nestville Nestville Single Malt Single Barrel for Nestville Open Fest 2018

.(2019)

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 20.04.2020