značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

výslovnost  tisk textu

BUSHMILLS

Palírna Bushmills má mezi současnými irskými palírnami zvláštní postavení. Vzhledově připomíná typickou skotskou palírnu whisky se dvěma pagodami ve viktoriánském stylu. Se zbývajícími třemi palírnami nelze vůbec srovnávat, zatímco Bushmills vypadá jako klasická palírna whisky, tak zbývající připomínají spíše průmyslové závody. Dalším velkým rozdílem je to, že v ostatních palírnách se vyrábí velké množství různých značek irské whiskey, tak zde se vyrábí pouze značka Bushmills. Stáčí se zde ještě whiskey Coleraine, jako míchaná obsahuje malt whisky Bushmills a obilnou whiskey z palírny Midleton. Stáčená jako single malt je ze starých zásob již zaniklé stejnojmenné palírny Coleraine, která se v minulém století připojila k palírně Bushmills

Zatímco většina palíren uvádí na etiketách rok svého založení, tak palírna Bushmills v tom dost mlží. Na etiketě uvádí, že je to "Z nejstarší palírny whiskey na světě", ovšem další přesnější údaje nejsou uvedeny. Druhým údajem, který je na etiketě nepřehlídnutelný, je rok 1608 doplněný o větu "Original grant to distil". Jiné roky ani údaje, ze kterých by se dal vyčíst rok založení palírny, na etiketě nenajdete. Na některých etiketách lze nalézt rok 1608 bez doplňující věty, takže každý bude předpokládat, že se jedná o rok založení a na některých starých etiketách lze nalézt přesný údaj, že palírna byla založena v roce 1784.

Palírna Old BushmillsPalírna Old BushmillsPalírna Old BushmillsPalírna Old Bushmills

Při hledání (hledal jsem ale jen lehce, za velké hledání mi to nestálo) jsem narazil na několik různých datumů a vysvětlení. V některých zdrojích se objevuje jako rok založení 1608 (i dokonce přesněji 20.4.1608), což je asi cíl o který se palírna Bushmills snaží, ale tehdy král James I. udělil siru Thomasi Phillipsovi licenci na výrobu whiskey v hrabství Antrim. Obecně se ale má za to, že licence byla udělena pro celé hrabství, nikoliv pro konkrétní palírnu. V jednom zdroji jsem se setkal s možným rokem založení 1743, ale bez dalších podrobností. Dalším datem je rok 1784, se kterým se bylo možné také setkat na některých starých etiketách a tak vypadá nejpravděpodobněji. Také se nabízí vysvětlení, že v roce 1743 byla palírna postavena, zpočátku se zde pálilo načerno a v roce 1784 byla palírna zaregistrována (to je ale ovšem pouze moje domněnka). Na láhvi 10-ti letá whiskey, kterou mám doma jsem si náhodou při psaní tohoto webu všimnul jedné drobnosti. Na etiketě je uvedena informace "1608 - original grant to distil", ovšem na horní části korku a na obalu, který chrání korek a hrdlo láhve je uvedeno "Est 1608" (založeno 1608). Že by už sami začinali věřit své verzi pravdy?
Na webových stránkách palírny Bushmills jsem v lednu 2007 našel uvedený rok 1608, jako rok udělení licence pro hrabství a rok 1784 jako rok oficiální registrace pro Bushmills. Rok založení palírny zde tedy uveden není.

Etiketa s uvedeným rokem založení 1784Etiketa s uvedeným rokem založení 1784Etiketa s rokem 1608 uvedeným jako rokem udělení licenceEtiketa s rokem 1608 uvedeným jako rokem udělení licenceEtiketa s rokem 1608 uvedeným bez dalších upřesnění (připomíná to standardní uvádění roku založení)

Palírna má 9 destilačních aparatur, vodu bere ze St. Colemb´s Hill. Do roku 2005 byla palírna součástí Irish Distillery Group, nyní ji vlastní koncern Diageo.
Kolem roku 1890 začala palírna vyrábět 6-ti letou Old Glynn Bush, která v podstatě založila proslulost palírny. V padesátých letech 20. století se k palírně Old Bushmills připojily i malé palírny - Coleraine Distillery (1820 - 1978), Comber Distillery (1825 - 1953) a Watterside Distillery. V palírně se vyrábějí whiskey z řady Bushmills a i některé další produkty z již zrušených palíren.

V Bushmills se provádí trojí destilace, díky níž má whiskey lehčí charakter. K jeho posílení se využívá whiskey ze sudů po sherry, která při mísení dodává výslednému produktu dodatečnou medovou a ovocnou příchuť. Nejvíce se to projevuje u 11-ti leté Bushmills, prodávané výlučně na letišti Heathrow v kolekci Allders Whiskies of the World. Sherry ji dodává těžký charakter, i když ne tak těžký, aby na úvod nevynikla prvotřídní nasládlost a poté čokoládová sladovitost, působící jako skvělá protiváha. Přes všechen těžký charakter však této whiskey dominují éterické tóny.

V palírně Old Bushmills - destilační kotel s kondenzátoremV palírně Old Bushmills - starý destilační kotel v návštěvnickém centruV palírně Old Bushmills - bar v návštěvnickém centru

Typy

Ve standardním portfoliu Bushmills jsou whiskey míchané i single malt. Bushmills Original je známá také pod jménem White Bush a patří k nejpopulárnějším z celé řady Bushmills. Je to míchaná whiskey obsahující z 50% 7-mi letou malt Bushmills a z 50% 5-ti letou Midleton grain a zraje v sudech po bourbonu. Black Bush je 7-mi až 8-mi letá míchaná whiskey. Obsahuje asi 75% 7-mi leté malt Bushmills a 25% 6-ti leté grain z palírny Midleton. Část zraje v sudech po bourbonu a část v sudech po sherry oloroso. 10-ti letá Single Malt patří u nás asi k nejznámějším. Nynější verze této 10-ti leté single malt whisky nese dovětek "Matured in Two Woods". 16-ti letá Single Malt je u nás také celkem známá a dobře dostupná. Nese označení "Matured in Three Woods", které značí, že část zraje v sudech po bourbonu, část v sudech po sherry oloroso a část v sudech po portském, před plněním se vše míchá a žení se dalších 6 až 12 měsíců. 21 letá Single Malt nese také označení "Matured in Three Woods". Zde část zraje v sudech po bourbonu, část v sudech po sherry oloroso a vše se po smíchání žení v sudech po madeiře.
Vedle standardní produkce existuje další velké množství verzí, některé byly vyrobeny pouze jednorázově, některé určené pouze pro určité trhy a některé se již nevyrábí. 5-ti letá Single Malt je velmi oblíbená v Itálii. Od roku 1996 je na trhu 12-ti letá Bushmills Distillery Reserve. Je to single malt zrající 12 až 14 let v sudech po sherry. Nezávislá plnírna SSMC prezentuje ročník 1978 jako cask strength, plnírna Cadenhead plnila 14-ti letou z roku 1977. Jako další specialita byla vyrobena Bushmills Distiller´s Reserve Single Cask, ručně plněná 10-ti letá whiskey ze second fill sherry hogshead No. 2328, tedy již 2x použitého sudu po sherry. Byla destilovaná v roce 1986 a bylo naplněno 306 individuálně signovaných lahví. Prvních 40 dostala Coca Cola N. Ireland, číslo 41 ředitel Jameson, čísla 43 a 44 Ulster Televison a číslo 42 Jim Murray.

Bushmills 10-ti letá Single Malt 40%Bushmills 16-ti letá Single Malt Three Woods 40%Bushmills 1608 12-ti letá 43%

K miléniu byla destilována Bushmills Millennium Single Barrel Single Malt 1975, která byla plněna jako 25-ti letá v roce 1999. Zrála 20 let v sudech po sherry a dalších 5 let v sudech po bourbonu (první plnění). Lahvována byla v sudové síle a množství bylo velmi omezené. Bushmills Millennium 1982 je 17-ti letá single malt. Bushmills Distiler´s Reserve 12-ti letá míchaná whiskey určená především pro vývoz. Old Bushmills je 6-ti letá míchaná whiskey s 30% podílem malt. Od roku 1992 je vyráběna Bushmills 1608 Special Reserve, která se stáčí z 12-ti a 14-ti letých whiskey. Jedná se o whiskey míchanou, která obsahuje kolem 10% z Midleton. Zraje v sudech po sherry. Palírna zkoušela zrání i v jiných než tradičně používaných sudech po bourbonu a sherry. V rámci tohoto byla plnění z jednotlivých sudů Busmills Single Sherry Cask, Busmills Single Bourbon Barrel, Bushmills Single Rum Cask. Jedním z výsledných produktů je také 21 letá Bushmills Madeira Wood Finish, která dozrává v sudech po madeiře. Pod názvem Bushmills Artist´s Reserve 1985 je prodávána 15-ti letá míchaná whiskey zrající v sudech po sherry a plněná jako cask strength. Je možné se také setkat s některými specialitami. Bushmills Dowtonwn Radio byla plněna jako 8-mi letá v únoru 1996 při příležitosti 20. výročí založení severoirského rádia. Bylo stočeno 331 lahví z jednoho sudu po sherry. 11-ti letá Bushmills stočená ze dvou sudů po sherry oloroso a prodávaná v kolekci Whiskies of the World na letišti v Heathrow. Destilována byla v roce 1984 a stáčena v roce 1996. V roce 1977 dala na trh 16-ti letou Bushmills Single Malt společnost Blackadder.

Bushmills 12-ti letá Distillery Reserve Single Malt 40%Bushmills 15-ti letá Artist´s Reserve 1985 Single Malt Single Sherry Cask 56,5%Bushmills Distiller´s Reserve Single Cask Sherry Cask 2002 53,7%

na začátek stránky

Charakteristiky

Michael Jackson ve své knize hodnotí:

Bushmills 10-ti letá Single Malt 40%10-ti letou (40%, single malt):
zlatá, sladké aroma, fondánová chuť, dokončení smetanové, olejové, po lněném semínku.
Známka: 75
Bushmills 16-ti letá Single Malt Three Woods 40%16-ti letou Three Woods (40%, single malt):
výraznější charakter spálené karamely s náznaky pražených mandlí.
Známka: 83
obrázek není k dispoziciBushmills Millenium:
výrazně citrusová a kořeněná, i když je každý sud mírně jiný.
Známka: 83

Jim Murray ve své knize hodnotí:

Bushmills Original (White Bush) 43%Original (White Bush):
Poprvé po dlouhé době ji nyní mohu ochutnat bez štítivé grimasy. Celkem vzato, se dá pít.
Bushmills Black Bush 40%Black Bush:
Nejjemnější ze všech druhů irské míchané whisky. Pevně se drží svého očividného záměru zazpívat chuťovým buňkám sladkou ukolébavku.
Bushmills 1608Bushmills 1608:
Živý, kořenitý charakter s příchutí po sherry. Whiskey, která se pije až příliš snadno.
Bushmills 10-ti letá Single Malt 40%10-ti letou Single Malt:
Nechává mě poměrně chladným. Sladová whiskey potřebuje zrát ještě o několik let déle.
Bushmills 12-ti letá Distillery Reserve Single Malt 40%12-ti letou Distillery Reserve:
Vynikající. Karamelová příchuť explodující na patře pomáhá utvářet tu nejsladší a nejpozoruhodnější sladovou značky Bushmills, kterou jsem kdy pil.
Bushmills 16-ti letá Single Malt Three Woods 40%16-ti letou Three Woods:
Jemná a nasládlá s kořenitější příchutí. Posbírala veškerou bohatost, kterou bychom očekávali od sudů po porstkém, sherry a bourbonu.
obrázek není k dispozici9-ti letou Distiller´s Reserve:
Neplést si s Distillery Reserve. Velký podíl sladového charakteru, vyjímečný konec. Prvotřídní whiskey se sudovým obsahem alkoholu, která je nekonečně lepší než standardně stáčená desetiletá.

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Bushmills 10-ti letá Single Malt 40%10-ti letá (40%, single malt):
10-ti letá se mne nijak nezískala, její chuť mi připadá ještě taková neusazená a nevyvážená, průměrná whiskey u které jsem nenašel důvod, proč se k ní ještě vracet
Bushmills 16-ti letá Single Malt Three Woods 40%16-ti letá Three Woods (40%, single malt):
Překvapivě tmavá barva(ono to tedy díky sudům zase tolik překvapivé není, ale při porovnání s ostatními je výrazně tmavá). Whiskey s bohatým aroma i chutí, tři sudy ji zcela jistě prospěly. Bohaté aroma, bohatá a vyvážená chuť, nasládlá i kořenitá, dobře navazující bez výrazných rušivých momentů. Zatím jediná Bushmills ke které se rád vrátím.
Bushmills Distiller´s Reserve Single Cask 1986/2001 54,4%Bushmills Distiller´s Reserve 1986 (54,4%, Single Cask, 1986/2001, single irish malt whiskey):
Na irskou whiskey mi přišla až docela hodně výrazná. U aroma jsem se nemohl zbavit dojmu, že cítím alkohol. Byla to zajímavá ukázka dalších možností whiskey, ale neoslovila mne natolik, abych se k ní chtěl vracet.
Etiketa Bushmills 10-ti letá Single Malt 40%Etiketa Bushmills 16-ti letá Single Malt Three Woods 40%Etiketa Bushmills 15-ti letá Artist´s Reserve 1985 Single Malt Single Sherry Cask 56,5%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 21.02.2015