značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » články 

  tisk textu

Peca Thor - Výlet do Skotska (3/2024) část 4/5

31.3.2024

•  Cast 4/5 - Laphroaig a nakouknuti do Port Ellen

Na ctvrtecni snidani jsem potkal toho chlapika z HM Revenue & Customs, tak jsem se s nim dal do reci, co tam dela v tech palirnach, jestli to neni tajemstvi. Pry ma na starosti kontrolu “zemepisnych ochrannych znamek”, (takze “skotska whisky”, “olomoucke tvaruzky” atd.) a dodrzovani podminek. Ze musi whisky zrat alespon 3 roky a den v sudu z dubu, ze tam nesmi byt nic jineho nez voda, jecmen, kvasnice a pripadne karamel atd. Ptal jsem se ho, kam jede dneska a pry mi to nemuze rict:) Tak nic, tak ahoj…

A vratilo se prave skotske pocasi - prselo temer vodorovne!:) Vyrazili jsme pesky do Laphroaigu, coz bylo asi 40 minut prochazky… Me se teda vubec nechtelo, tak jsem zkousel stopovat, ale mistni asi nerozumeli tomu gestu se zdvizenym palcem, jedni mi taky ukazali, ze super!:D Jen jedno auto pochopilo, ale ukazali mi, ze maj vzadu plno. Ale cestou jsme alespon videli trosku vic zblizka Portintruan, kdyz jsme sli okolo. Jen teda nebylo skoro nic videt, par rozestavenejch baraku no:)))

Laphroaig nas privital ted uz pro nas tak typickou vuni palirny. Driv jsem si to dokazal tezko predstavit a ted se mi to blbe vysvetluje, ale je to takovy zvlastni mix kvasiciho jecmene, koure a dalsich veci.. Je to hrozne specificka vune:) K tomu jsme tentokrat meli vuni deste, mokreho listi a vyplavenych morskych ras. Bezeli jsme se schovat do navstevnickeho centra, ktere bylo krasne vyhrate, suche a plne krasnych veci! Jak se mi na eshopu ten jejich merch nelibi moc, tak na zivo to vypadalo dost fajn, jak meli skoro vsechno s tartanovym vzorem.. Trika, saly, penezenky, pera.. Dalsi mistnost pripojena k navstevnickemu centru je bar vybaveny pohodlnymi kozenymi kresilky, gauciky, stoly a tak dal, moc pekny a utulny to tam maji! A v neposledni rade je tam i Laphroaig muzeum, kde se muzete docist o historii, predchozich majitelich a zajimavych momentech… Me vzdycky nejvic utkvela v hlave Bessie Williamson jakozto prvni zena v roli Distillery Managera ve Skotsku!

Na dnesek jsme meli objednane dve celkem pekne zalezitosti a obe v Laphroaigu, abychom nemuseli ridit a mohli si to pekne uzit! Dopoledne jsme meli zaplacenou dvouhodinovou Wood exploration experience v cene 100 GBP, coz je tour po vyrobe, ochutnavka ze tri single casku a jeste si odneseme 350ml lahvicku ze single casku. Odpoledne pak bude Past and present za 120 GBP, coz byla vubec nejdrazsi vec, co jsme si zaplatili za cely vylet a obsahuje 5 dramu. Tak doufejme, ze budou stat za to:)

Jeste chvilku jsme tam preslapovali, nakonec se nas posbirala docela skupinka, pridala se k nam totiz jedna nemecka tour i s vlastnim pruvodcem (ktery se tam zdravil s veskerym personalem, tak asi tam nebyl poprve!:). Vyrazili jsme na prohlidku vyroby a musim rict, ze se mi to libilo skoro nejvic ze vsech paliren! Ne ze by to bylo nejvic craft, nejvic DIY, nejvic rucni, nejvic hipster ani nic podobnyho! Ale proste to stalo za to!

Zacinali jsme na malting floors. Popovidani o jecmenu, (pry budou muset presunout muzeum, protoze pry nam to moc chutna a moc pijeme, tak budou muset pridelat dalsi malting floor!:) a na zaver nas pustili nakouknout i do mistnosti, kde se jecmen zrovna nakuroval. Takze jsme si mohli cuchnout, mohli jsme si nabrat vzorecek jecmene, ocuchat, ochutnat… A fakt z toho byl citit ten charakter Laphroaigu hrozne moc! Pak nas slecna vzala ke kilnu, mohli jsme si osahat raselinu a mohli jsme si i prilozit! (takze zase drobnost, ale bylo to neco navic a bylo to interaktivni. Ted budu mit v hlave, ze az za 10 let bude nekde staceni klasicke Laph desitky, tak ze jsem mozna prilozil ruku k dilu!:) Jak to ted pisu, tak na me vlezla takova nostalgie, ze jsem si musel jit nalit dram desitky lahvovany v roce 2009 a zas me ta vune teleportovala zpatky! Velka parada:)

Nasledne jsme dosli k mashtunum a washbackum, tady bylo videt, ze je to uz takova mensi tovarnicka. Modry ridici panel vypadal jak neco z fabrik v socialistickym Ceskoslovensku, washbacky vsechny nerezovy, ale vonelo to tam paradne! Dostali jsme zase kostnout “pivicko”, zase kyselac jak prase:) Moc nam to nejelo a i kdyz je to zajimava zkusenost, tak zobat ten nakoureny jecmen bylo chutnejsi:) No a pak uz jsme sli konecne do stillhousu, neboli do budovy, kde se pali. Jak uz je to vetsi vyroba, tak to maji oddelene a po prichodu jsem pochopil proc. Sedmero kotlu vas prasti do oci, hned jak vejdete do mistnosti. Stoji v majestatni rade vsechny vedle sebe, rameno na rameno (hihi), tri vetsi wash stills, ctyri o neco mensi spirit stills, dva nadherny spirit sejfy…Reknete sami, az si prohlidnete fotky;)

Venku zrovna vykladali kamion sudu, hazeli to ven na matraci, tam to takovej porizek zvednul, poslal to kutalet do skladu, tam to prebral nekdo jinej, byli krasne sehrani:) Slecna nas odvedla do skladu a zacala nas napajet. Prvni vzorek byl newmake, pak nasledovaly 8y 1st fill American oak bourbon barrel na 53%, 6y recharred fino na 53% a 7y European virgin charred oak na 52%. Ackoliv byly vsechny dost mlady, tak byly moc dobry. Tahle experience mela ukazat hlavne rozdil mezi vlivy jednotlivych druhu sudu, coz se povedlo paradne. Na zaver nam dali (uz stocenou) 350ml lahvicku (bohuzel nevime, co v ni je, protoze to jsme ochutnat nedostali:D)

Na FB jsou fotky v původní velikosti a rozlišení.

na začátek stránky

Pri pauze a cekani na odpoledni program jsme si dali v baru po kalisku ze dvou distillery exclusive lahvi, jednu vybiral “The Laphroaig Team”, bylo to cca osmilety sud cislo 1025 a melo to krasnych 64.4%. Druha lahev byla vybrana “Protectors of the peat”, jak si rikaji jejich brand ambassadori a byl to 23y sud 4045 na 51.9%. Oba vzorky byly skvely! Natlacil jsem do sebe neco malo jidla a vydal se si vyzvednout najem a odmenu za pronajem. Kdyz si koupite lahev Laphroaigu, v tube je takova mala knizecka a v ni je unikatni kod. Zaregistrujete se na strankach Laphroaig.com, zadate ten unikatni kod a stanete se clenem Friends of Laphroaig komunity. Prideli vam ctverecni stopu nekde uprostred niceho naproti palirne a kazdy rok si muzete vyzvednout najemne, coz je 1 dram. Kdyz dosahnete nejvyssi urovne (coz neni nikterak tezky:), tak vam dram upgradnou z nejaky core range lahve na neco lepsiho (my dostali 10y v sudove sile batch 014). No a taky si muzete dojit zapichnout vlajecku na ten svuj pozemek! Tak jsem hledal vlajecku CR, ale uz nemeli, tak jsem vzal vetsi bilou Friends of Laphroaig (asi jdou s dobou a nechteji nikoho nasrat a rozdmychavat nejaky mezistatni trenice, tak uz budou davat jen ty bily uniformni vlajky a ted jenom dojizdej ty, co tam uz meli natisknuty). Zachumlal jsem se, vzal fotak, vlajku a vyrazil. Co vam budu povidat.. Nez jsem dosel nekam alespon zhruba na ten svuj kousek, tak vlajecka byla promocena a skoro rozpadla a zbytek uletel jakmile jsem ji zapichnul do zeme, zustal tam jen lem s velkym L na zacatku:D Ale ukol jsem splnil!

Po navratu jsme sli rovnou na odpoledni tasting do nove zrekonstruovane degustacni mistnosti (nevim, jestli ji budou taky presouvat, kdyz tam budou delat malting floor nebo jestli jsem spatne rozumnel, uvidime:). Hned po prichodu me zauajala rada lahvi, dve rady glencairnek a hromada ruznych doz na stole. Byli jsme na to sami dva, coz bylo zase moc prijemny! Vzorky byly nasledujici: Cairdeas 15y 43%, 34y The Ian Hunter Story Book 4: Malt Master s 46.2% (WB ID 221031), 25y Cask Strength Edition 2021 s 51.9% (WB ID 189410), ten 23y distillery exclusive sample, co jsme pili o prestavce, a na zaver moje oblibena 10y v sudovce batch 011. Pet fakt krasnejch vzorku, sice jsem ctyri z nich mel uz, ale tesil jsem se stejne a ta 34y byla naprosto exkluzivni! Potreboval bych na ni podstatne vic casu (a abych ji mel idealne lahev, se kterou bych se mohl nalezite pomazlit!), ale co se da delat, stalo to rozhodne za to! A strasne se mi libily ty dozy na stole, protoze v nich byly veci jako lesni mech, nakoureny jecmen, morske rasy, nakourena morska sul, vanilkove lusky, hrebicek a tak dal. Zkratka ty zakladni stavebni pilire kazdeho poradneho Laphroaigu! Byla to zase nova zkusenost, protoze jsme si mohli dozy ruzne otvirat, cuchat k nim, srovnavat to se vzorky atd., dost interaktivni to bylo vlastne.

Po skonceni jsem si pripadal dostatecne hrdinne na to, abych objednal taxika a ze se pojedeme podivat do Port Ellen destilerky! Proste tam nakracime a uvidime!:) Bracha se chtel projit, tak vyrazil sam pesky, ja nabral jeden nemecky parecek a jeli jsme. Vratka do Port Ellenu byly otevrene, tak jsme pronikli dovnitr a sli se podivat do prvnich otevrenych dveri, ktery jsme videli. Byla to zrejme nejaka tasting room, docela pekne a vkusne zarizena s velkymi stoly a nadhernym vyhledem na more. V dalsi mistnosti jsme potkali par lidi, kteri tam chystali nejaky catering a ti nam teda bohuzel rekli, ze tam asi jeste nemuzeme, protoze neni oficialne otevreno:D Tak jsme sli pryc, cestou jsem vam nafotil jeste alespon nadvori a ty obri prosklene steny:)

Vecer byl jeste uzasnej zapad slunce, sli jsme zkusit jidlo do The Islay Hotel a dali si kulecnik, ale to neni tak zajimavy:) Puvodne jsem chtel napsat jeste o prejezdu do Campbeltownu, ale dneska se mi to i tak nejak protahlo, tak zase zitra:)

Odkazy na další části:

část 1/5 - plánování, cesta, Port Charlotte a Bruichladdich

část 2/5 - Ardnahoe, Bunnahabhain, Caol Ila, Bowmore

část 3/5 - Kilchoman, Lagavulin, Ardbeg

část 5/5 - Campbeltown

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 02.04.2024