značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » články 

  tisk textu

Report Whisky Live Paříž 2023 (WLP)

Text Jirky Šnogla z FB:

29.10.2023

Letos jsem se poprvé vydal na festival do Paříže který je řazený mezi 3 nejvýznamnější v Evropě, možná i celosvětově. Festival se konal v termínu 21.-23.10.2023. Jelikož sem předtím jezdil na Whisky show do Londýna a mnoho lidí po mne chtělo nějaké srovnání těchto dvou svátků whisky. Proto se nejedná jen o klasický report ale budu zde i srovnávat Londýn x Paříž.

Lokace:

WLP pořádá La Maison du Whisky (LMDW) se koná v La Grande Halle de la Villette, což je obrovská hala z roku 1865 kde dříve býval trh s dobytkem a jatka. Budova je to obrovská a má 20.000 m2, částečně navíc do patra, pro porovnání Old Billingsgate v Londýně má okolo 2.000 m2. Budova dnes slouží pro kulturní účely, např. výstavy nebo koncerty. Hala je přímo na metru takže to není problém, ale do centra Paříže to je téměř 2 hodiny pěšky a nebo 45 minut dopravou. Umístění v Londýně hned vedle Tower Bridge s výhledem na Temži je za mne určitě lepší. Co se týká velikosti tak La Grande Halle nabízí více místa u stánků.

Vstupné:

Celá akce je rozdělena do 3 dní, přičemž 3. den je pro lidi z oboru, prodejce, barmany atd. a celá show je spojena a všichni mohou do VIP. Lístky lze koupit základní a nebo VIP, přičemž VIP umožní přístup do patra kde najdete skutečné whisky bomby a rarity. Doporučuji rozhodně VIP i když v sobotu jsem si to osobně zkusil se základním lístkem a bavil sem se celý den i tak. Lístky je nutné kupovat jakmile se uvolní do prodeje, jelikož zejména VIP mizí prakticky hned. V ceně lístku je vstupné, neomezená konzumace, sklenička, letáček a při odchodu taška s knihou a časopisem (francouzská mutace whisky magazinu, která je 2x tak tlustá jak ta anglická verze). V Londýně VIP není ale některé whisky lze koupit. V Paříži je rovněž v ceně vstupného přístup na Masterclass zdarma, v Londýně se platí a současně v Paříži jich je denně minimálně 2x tolik. Osobně se mi asi víc líbí ta VIP verze, jelikož se člověk pak už nemusí řešit nějaké další peníze. Současně je v Paříži otevřen bar Golden Promise kde si může člověk vybrat z desítek raritních whisky za peníze a to od nějakých 14 euro po 700 euro za panáka Black Bowmore.

Jinak v Paříži si užijí i milovníci rumu, je zde hojně zastoupen, má vlastní sekci ale i stánky po hale vč. VIP (Velier, Hampden, atd.), masterclass (Luca Gargano a jiní co já neznám) ale i na stánkách nezávislých najdete celkem dost rumů. Zastoupení má i Golden Promise bar s rumovou sekcí. Za mne zde klidně můžete být 2 dny na rumu a furt máte co pít. Dále si můžete užit koňaky, armaňaky a nebo calvadosi, či saké a jiné japonské pití, vše zdarma.

Také milovníci koktejlů nepřijdou zkrátka, na ploše jako v Londýně se rozprostírá Coctail Street kde je nespočet stánků kde dělají nejrůznější koktejly a je zde celkem živo. Ke vstupnému jsou 2 koktejly zdarma (nevyužil sem) a pak se asi koktejly platí, hraje tam DJ, kouří se tam a celkově je tam velký hluk a tak sem to jen prošel. Současně po skončení show v 19:30 se tady rozjede mega párty kde můžete být až do půlnoci a užívat si top barmany a DJs.

Organizace:

Organizace je za mne asi největší a nejviditelnější rozdíl. Jak mi odepsal jeden kamarád, kde jsou fronty je špatná organizace tak to platí. Fronty jsou zkrátka všude. Začíná to vstupem, kdy se zařadíte do nekonečné fronty, následně vám prohledají batohy a všechno a až poté Vás pustí do haly, jdete do další fronty na skleničku a následně do fronty na šatnu jelikož z důvodu bezpečnosti Vás dovnitř nepustí ani s taškou formátu na notebook. Bezpečnost beru, ale fronty ne. Co v Londýně dokáží odskenovat ve frontě před show, vybavit vás páskou na ruku a následně jdete do haly a vemete si jen skleničku tak zde strávíte vstupem klidně hodinu, úplně zbytečně. Další nemilé překvapení je v podobě častých front na záchod, chápu že v Londýně je omezení 1000 lidí na den a v Paříži je to až 10.000 denně, ale možná by to nějaké omezení vstupů také chtělo. Další fronty jsou na jídlo, klidně půl hodinové. V Londýně je oběd v ceně vstupenky, zde si musíte jídlo obstarat u stánků, těch je sice hodně a široký výběr ale lidí je taky hodně. Takže osobně sem to vyřešil jakýmkoliv jídlem kde byla nejmenší fronta. Food zóna je venku vedle haly, lidé zde kouří, ale co je špatné je že jsou otevřené boční dveře do haly aby hala větrala a bohužel se dovnitř dostává smrad ze zamžených jídel a kouře, což pro degustování na této straně haly není nic moc a je nutné si přejít. Na hale podávají na několika místech chleb, máslo a sýry, celkem fajn, ale i zde jsou fronty. LMDW zde mají také svůj detašovaný obchod podobně jako TWE v Londýně ale díky frontě jsem se do něj tak nějak nedostal. Další fronty očekávejte na mastreclassy, ty jsou sice „zadarmo“ ale něco Vás to bude stát a to je čas. Na ty nejžádanější masterclass si musíte přijít do fronty cca 45 minut předtím, jinak na to můžete zapomenout. Porovnání je těžké, široký výběr v Paříži a to že jsou zdarma je fajn, v Londýně si je musíte zaplatit a často je to i 200 liber, ale zase přijdete na čas a jdete na MC a nemusíte čekat fronty. Při odchodu po skončení samozřejmě mega fronta na šatnu, kam prakticky každý musel něco odložit. Jinak velký důraz na bezpečnost rozhodně kvituji, zde na větší zavazadla dokonce i pes na vyhledávání výbušnin, v Londýně se na to bezpečnost moc nedbá.

Stánky:

Celá show je skutečně obří a tak si užije každý, jen francouzských palíren bylo asi 15 a tak sem se tam taky zastavil u některých. Armorik už má whisky přes 15 let ale ani to mu moc nepomohlo, Ninkasi mne odchytili a musel sem tam vypít 3 jejich whisky, prý začínali jako pivovar a whisky dělají jako pivo, pivo sem pak ochutnal v Paříži, osobně by měli radši dělat to pivo. Jako milovník japonských whisky sem si užil. Paříž je vstupní brána pro japonské palírny do Evropy a tak zde byli kromě tradičních značek i ti menší a tak bylo skvělé ochutnat i jiné japonky, něco super, něco průměr, něco bída, prostě klasika. Amerika zastoupena celkem bohatě, užil jsem si rozhovor na stánku s Michters.

Co se týká Skotska tak některé stánky skvělé jiné tragédie. Namátkou Ardbeg pouze se svou core range, stejně tak Laphroaig, u Laddie nebyli Octomory. Překvapila Glenlivet se svojí 25 na stánku, tu Vám v Londýně jen tak nenalejí. Největší průšvih Macallan. Šestnáctiúhelník ze 4m vysokých černým sametem potažených desek s nápisem Macallan, kde u vchodu stojí ochranka a dovnitř pouští pouze lidi kteří si zaplatí za ochutnávku 35 euro a nebo 290 euro a mají to štěstí že se dostanou do pořadníku je za mne nechutný. Ve VIP jsou stánky jak nezávislých, tak oficiálních a tak není problém ochutnat nějaké krásná plnění, namátkou z oficiálních Laphroaig 34, Bowmore 30, Ardbeg 25 atd. Nezávislý se předhánějí a to je pro milovníka vždy dobře. Příjemně překvapily Gordon & MacPhail, přivezli vynikající věci (nevím proč do Londýna vozí takový špatný věci), úžasný stánek si připravil Douglas Laing, kteří slaví 75 let a vytáhli neskutečné trumfy v podobě Port Ellen 40, Glenfarclass 55 a další. Některé TOP věci se každý den celkem rychle vypili a pak už nebyli. Silver Seal dokonce v neděli vylili vše už okolo 14:00 a pak už nebyli, ani v pondělí. Takže ty největší pecky se vyplatí obejít hned. Své stánky zde má také LMDW s jejich plněním pro daný rok a pro show. Jenom whisky mají okolo 40 kousků takže se klidně můžete celý den věnovat jim a výběr mají skutečně skvělý.

Co se týká degustační porce tak je standardem 1 cl, stejně jako v Londýně, někde dají více, u stánků LMDW dávali méně, jednou sem dokonce musel říct že z tohodle se nedá degustovat whisky tak mi milostivě dolil.

na začátek stránky

•  Masterclass

Přístup na Masterclass jsem již popsal. Jsou zadarmo a občas jsou skvělé. Osobně jsem se zúčastnil 5 různých a zde i pro sebe shrnu to nejdůležitější.

Nikka

Nikka představila novou whisky The Grain Whisky v rámci serie Discovery Series Vol.3 a masterclass s hlavní ambasadorkou Emiko Kaji nabídla dekonstrukci tohoto nového blendu a dostali jsme ochutnat hlavní složky tohoto blendu. Co pro mne bylo zajímavé zjištění tak Nikka již nemá jen 2 známé palírny ale i další 3 palírny, které původně pálily shochu (jedna z nich má dokonce stále nezerové kotle) a nyní zde pálí whisky a jejich produkty již jsou v nové whisky obsaženy. Samotná whisky je lehký nadprůměr a s cenou 150 euro u mne rozhodně neboduje, klasický mnohem levnější coffe malt a coffe grain se jí v klidu vyrovnají, ta nová je možná lehce kořenitější jelikož obsahuje trochu rye.

Serge Valentin & Angus McRaild

Kdo by si nechal ujít whiskyfun? Oba pánové to nachystali naslepo ale totálně naslepo, takže jsme dostali koňak z 1914, potom Benromach 40 yo, následoval rum Neisson 2000 a rum Hampden přímo ze sudu, který mi opravdu sundal i při 60% ponožky jak byl ostrej, silnej a pálil. Celou dobu jsme hádali, pánové si ze sebe dělali srandu a občas přidali nějaké své poznatky. Krásný závěr soboty.

Chichibu

Musím se přiznat že todle byl důvod pro Paříž. Majitel, masterbledner a legenda japonské whisky Ichiro Akuto jezdí do Paříže pravidelně. Společně s Yumi to byla skvělé masterclass. Dostali jsme 3 letou whisky z palírny Chichibu 2, která je produkuje více esterové whisky, následovala jedna z nejstarších Chichibu a pro srovnání mladá 3 letá whisky z chichibu 1 pro srovnání s dvojkou. Jinak na show sem ochutnal celkem 11 různých Chichibu takže pro mne sen.

Serge Valentin & Dave Broom

Dvě legendy na scéně. Měl to být výběr toho nejlepšího co pánové ochutnali na show tak jsme se celkem těšili. Opak byl však pravdou. Pánové dostali destiláty od LMDW které si zřejmě zaplatili a cílem tak bylo je zpropagovat. Výsledkem byla celkem tragická sestava 8 destilátů v zastoupení 1x koňak, 3x skotská, 1x americká single malt, 1x francouzská whisky a 2x rum. Kdo otevřel časopis který jsme dostali a narazil na několikastránkové PR články zastoupených palíren tak nemusí být lumen aby mu to došlo.

CARA LAING - DOUGLAS LAING

V pondělí sem si potřeboval odpočinout a tak sem si řekl že si půjdu sednout na nějakou MC. Měl sem kliku, zrovna začínala MC DOUGLAS LAING a tak sem si sednul jelikož na tuto masterclass fronta nebyla. Celou MC vedla Cara Laing což je vnučka zakladatele společnosti která slaví 75 let. Ce finále to byla skvělá a velmi otevřená MC. Cara nám dala ochutnat new make z pidi palírny kterou koupili Stratheran a byl to fajn new make. Následoval skok o 50 let a dostali jsme blend 50 yo King of scots, kde nám Cara prozradila že z 50% je tam 52yo Glenfarclass a pak směs grain 50, 58 a 59 let. Následovala 26yo Clynelish, Big Peat pro letošní Feis Ile a na závěr krásný Ledaig 14yo.


Další poznatky a rozdíly:

V Londýně bývají velmi často na stáncích lidé z palírny nebo hlavní ambasadoři, v Paříži jsou to obvykle jen ambasadoři pro Francii, což je na škodu. Anglicky občas uměli jen hodně málo.

V Londýně se často představují oficiální novinky, člověk je ochutná i s předstihem, v Paříži sem se s novinkou nepotkal asi jedinou.

Pondělí je v Paříži pro profíky. Bohužel mi lezli oči z důlků když jsem často viděl mladé lidi ( asi začínající barmany), kteří přišli ke stánku ve VIP, nechali si nalít skvělou whisky, bez rozmýšlení jí koply a ukázali na další whisky vedle, takto „ochutnali“ celý stánek a šli k jinému.

Ani v Londýně ani v Paříži nemají šňůry na krk tak si dovezte vlastní, stále mne zastavují lidé a ptají si kde dostanou taky šňůru. Nechápu proč si ani jedna společnost nenechá šnůry za těch pár šupů vyrobit šňůry a i s cenou za 5 euro by jim lidi utrhali ruce.

V pondělí se jedná tedy o PRO den a prodejci se skutečně snaží o nové trhy, stále se mne ptali odkud sem, jaké whisky tam máme, na koho se obrátit a jak se dostat na trh, celkem zajímavá příležitost pro prodejce z ČR.


Celkové shrnutí:

Jsem moc rád že jsem mohl Paříž zažít, je to bezesporu skvělá akce s krásnými whisky. Paříž je živější než Londýn, je hodně barová, hudební, barevná, je obří, mnoho lidí. Osobně mám raději tišší styl Londýna s méně lidmi, přijde mi to celé více osobnější. Ale kdo má rád barovou kulturu, dá si rád i něco jiného než whisky tak Paříž je pro něj skvělá volba.

Současně sem se tam potkal s několika čechy a bylo skvělé se potkat s krajany a vidět jak si show užívají.

Pro mne následovala další dvojdenní show v Disneylandu, kdy zejména den po show byli některé horské dráhy silně náročné. Pak také nějaké památky v centru Paříže se všudypřítomnými fanoušky rugby byl neméně velký zážitek.


Pařížské TOP nad 90b:

Springbank 26yo – 92b – WB 232295

Port Ellen 40yo – 91b – WB 238451

Chichibu 7yo Heavily Peated – 91b – WB 240530

Convalmore 40 yo – 90b – WB 221458

Laphroaig 34 yo – 90b – WB 221031

Glen Garioch 31yo – 90b – WB 227661

Tormore 22yo – 90b – WB 227419

Caol Ila 30yo – 90b – WB 240204

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 19.11.2023