» vážně nevážně » living bottle
Living/Solera/Infinity Bottle
Na Netharově fóru jsem narazil na téma - Living/Solera/Infinity Bottle aneb Jak si vyrobit vlastní "nekonečnou" láhev. Hned jsem si pomyslel, to je ale blbina. A protože na blbiny jsem chytlavej a když se k tomu ještě přidá osobní rozměr, tak začalo být jasné, že do toho jdu taky. Na fóru najdete několik návodů a videí na toto téma a také postřehy ostatních.
Proč Living/Solera/Infinity Bottle?
Living - živá: Chuť výsledné whisky se s přidáním každého nového vzorku mění, s každým ochutnáním a následně novou přidanou whisky se mění poměr uvnitř, prostě je to stále živé.
Solera: K whisky v láhvi, která je už smíchaná a sžitá, se přidá nová whisky.
Infinity - nekonečná: Kdyby se neustále jen přilévalo a neubývalo, tak by to chtělo hodně velkou láhev, ale protože člověk je zvědavý, jak to chutná, tak to samozřejmě ubývá. Tím se zase dělá místo pro nové a tak to zase přibývá, takže je to nakonec nekonečný koloběh a pokud je úbytek stejný jako přírůstek, tak bude láhev stále plná.
Někdo používá označení Živá láhev, někdo Solera láhev a někdo Nekonečná láhev. A protože podle mne splňuje vlasntě všechny tři označení, tak já použiji všechny tři :)
A ten osobní rozměr - vše co tam je, to jsem pil, mám na to nějaké vzpomínky/poznámky, nikdo nebude mít stejnou láhev jako já. (teoreticky může, pokud ji udělá z přesně stejné whisky jako já, dodrží stejné časy jako já a bude upíjet stejně jako já - což ale nejde)
Že vám to připomíná Pejska a Kočičku, jak dělali dort? Pokud si to pamatujete dobře, tak ani pejskovi, ani kočičce špatně nebylo. Špatně bylo tomu cizímu psovi, protože "Hltal a hltal, až mu v očích slzy stály, jak byl ten dort uvnitř ještě horký, hltal, až se při tom několikrát zakuckal, hltal a hltal, až ho celý dohltal. Pak na to vypil ještě celou konev vody a odvalil se pryč." A z toho plyne ponaučení - nehltejte najednou celou láhev horké ani teplé whisky nebo vám bude špatně.
Ralfy bývá označován za jednoho z prvních, kdo zveřejnil myšlenku Solera láhve.
Ralfy: whisky review 311 - Your Solera Bottle
Jak ji založit správně?
Podívejte se na odkazy ve fóru, protože každý může mít svůj vlastní způsob.
Jeden z uváděných je - z každé dopíjené láhve tam dát posledního panáka. Což o to, tohle se mi líbí. Jednoho posledního z láhve sobě na rozloučenou a jednoho do Živé láhve na památku. Má to ale jeden podstatný háček. Když dáte do klasické láhve jednoho/dva malé panáky, tak za pár dní to zoxiduje tak, že to bude na vylití. Teda samozřejmě záleží na tom, kolik lahví denně dopijete. V tomto případě by asi jedinou variantou bylo to postupně přelévat do větší a větší láhve, tak aby vždy byla skoro plná. Má to asi největšího ducha, ale není to moc praktické.
A má to ještě jeden háček. Fakt chcete posledního panáka zrovna této fakt dobré whisky nalít do tohodle místo do sebe? A tak jiní zase doporučují prvního panáka z nové otevřené láhve. (což už se dá použít jako pokračování i u druhého způsobu založení)
Dalším způsobem je - udělat základ z láhví, co už máte doma načaté a ochutnané. U té první varianty můžete vícekrát pozorovat jak se to mění, u té druhé prostě uděláte startovní čáru s již plnou/poloplnou lahví a budete zkoušet až s dalšími přidanými vzorky. Odpadá vám ovšem problém s oxidací ve skoro prázdné láhvi.
Další věcí je z jakých whisky láhev vytvoříte - jen skotské single malt, jen bourbony, směs všeho, .... Podle oblastí nebo charakterů, ....
Dále můžete experimentovat s úpravou finálního obsahu, kdy se to můžete snažit různými whisky doladit k nějakému charakteru.
Já jsem zvolil tu druhou variantu - je pohodlnější a rychlejší. Od každé whisky tam bude klasický malý degustační vzorek (2cl). Rozhodl jsem se, že tam budu dávat pouze skotskou single malt whisky a vždy stejné množství, takže výsledkem bude blended malt. Budou tam pouze whisky, které jsem opravdu pil. (zajímavé předsevzetí, moc si neumím představit situaci, kdybych kupoval vzorek whisky jen proto, abych ho sem nalil, ale neochutnal). Láhev bude půllitrová a nenaplním ji hned až po okraj, abych mohl co nejdříve sledovat změny, které nastanou po nově přidané whisky. Nechám to osudu, jak to vyjde, tak to vyjde. Ona je to přecejen jenom taková osobní blbinka.
Když už to děláte, tak je dobré si zapisovat co tam máte (zvlášť pokud nemáte jasné pravidlo (první nebo poslední panák z láhve), abyste tam několikrát nenalili to samé) a občasné poznámky z ochutnávky celého výtvoru. A protože WOL používám i pro svoje poznámky, tak já si to povedu zde.
Také tomu musíte dát čas, není to koktejl, abyste to slili, pak protřepat a nemíchat a podávali s plátkem citrónu. Ty whisky se uvnitř musí spojit, sžít a promísit sami. Minimálně den se tomu musí dát, spíše raději pár dní, je dost možné, že stejná směs bude druhý den chutnat jinak než další týden či dva poté. Ale trochu pochybuji o tom, že by někdo až tak důkladně experimentoval. Byla by to škoda whisky a nevěřím tomu, že z whisky které mi nechutnají (alespoň by bylo dostatek materiálu k pokusům), dostanu jejich smícháním dobrou whisky.
Samozřejmě dostala také jméno a etiketu: OUROBOROS
25.9.2019 proběhlo úvodní plnění láhve. Základním kamenem bylo 16 whisky z oblastí Highland, Speyside, Lowland a Ostrovů. Zatím nic výrazného, aby dostala takový základ a současně byl dobře pozorovatelný vliv přidané výraznější nebo kouřové whisky. Nyní je tedy plná tak ze dvou třetin, pár dní jí nechám a o víkendu ji asi ochutnám. Následně se budou přidávat whisky postupně, jak je přeochutnávám. Nejdříve tam doplním některé z již přeochutnaných.
Na úvodním plnění se podíleli:
Old Pulteney 12y 43%
Glengoyne 10y 43%
Macallan 10y Sherry Oak Cask 40%
Glenlivet 12y 40%
Benriach 10y 43% (old)
Cragganmore 12y 40%
Auchentoshan Three Wood 43%
Glendronach 15y 40%
Scapa 12y 40%
Loch Ness 40%
Isle of Jura 10y 43%
Dalwhinnie 15y 43%
Glenkinchie 10y 43%
Glen Grant 10y 40%
Aberlour 10y 43%
Balvenie 12y DoubleWood 43%
další doplnění:
6.10.2019:
Talisker 10y 45,8% (old 1990/2000)
Bruichladdich The Classic Laddie 50%
Highland Park 18y 43%
Cú Dhub 40%
Aberlour a´bunadh Batch No.12 60%
1.12.2019:
Oban 14y 43%
Benriach 10y 43% (new)
Laphroaig 10y 40%
Highland Park 12y 40%
Glenturret 1985 20y Signatory Vintage Cask Stregth Collection 12.7.1985/30.8.2005 55,2%
25.4.2020:
Macallan Speymalt from Macallan Distillery 1991/2000 Gordon & MacPhail 40%
Ardbeg 10y 46%
Strathisla 10y Douglas Laing Old Malt Cask 6.1990/3.2001 50%
Scapa 1989/2001 Gordon & MacPhail 40%
Bruichladdich 13y Douglas Laing Old Malt Cask 3.1990/5.2003 50%
29.8.2020:
All-a-Bhainne 16y Douglas Laing Old Malt Cask 4.1985/6.2001 50%
Glenfarclas 105 Cask Strength 60%
Knockando 1984/1997 43%
Bowmore 15y Mariner 43%
Bruichladdich Rocks 46%
Port Charlotte 10y Heavily Peated 50%
Celkový počet různých whisky v láhvi: 37