značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » články 

  tisk textu

Opomíjené skotské perly - díl čtvrtý


9.5.2022

Poloostrov Kintyre se může mylně jevit jako ostrov. Je obklopený dalšími ostrovy dobře známými whiskymilcům (Arran, Jura, Islay), má dobrý přístup k moří a je směrem do vnitrozemí velmi členitý se spoustou zátok. Ne náhodou zde sídlí jedna z důležitých britských ponorkových výcvikových základen. Navíc díky průplavu Crinan ho lze obeplout dokola.

Na jihovýchodním cípu se vnořuje hluboko do vnitrozemí zátoka Campbeltown loch s významným přístavem stejného jména. Městečko Campbeltown s méně než 5 tis. obyvateli se původně jmenovalo Kinlochkilkerran (v galštině znamená 'head of the loch by the kirk of Ciarán') a později v 17th století dostalo současné jméno podle hraběte z Argyle Archibalda Campbel . "Campbelovo město" se stalo rušným přístavem a centrem whisky dění.

Podle některých pramenů zde byl poprvé na skotské půdě vypálen předchůdce dnešní whisky, tehdy jako lékařská medicína. Je doloženo, že zde okolo roku 1300 přistála a po sňatkovém zpříznění s tehdejším pánem Kintyre, Ogem se zde usadila lékařská rodina MacVea/Beth, která byla od arabských učenců obeznámena s principem destilace. Přechod whisky z lékařského nápoje na mok potěšující smysly asi ještě chvíli uzrával a nemyslím, že by nám původní prapředek whisky příliš chutnal.

Dle různých pramenů bylo "Campbelovo město" doslova prošpikováno velkým množstvím palíren, nejmenší udávaný počet je 30. V praxi musela být palírna téměř v každé ulici městečka. Množstevní boom byl v osmdesátých letech minulého století vystřídán krizí odbytu, na kterou třeba rodina Mitchellů, od nepaměti vlastníků palírny Springbank, reagovala inspirujícím poučením z historie. Odklonila se od navázanosti na zbytek whisky průmyslu (přestala dodávat "cizím" blenderům), věnovala se původním tradičním postupům a individuálnímu přístupu produkce, která upřednostňuje kvalitu před množstvím. Jinými slovy, maximální produkční kapacita palírny je využívána zlomkově, což ostře kontrastuje s úsilím většiny palíren vlastněných nadnárodními korporacemi, které soutěží v množství vyrobené/prodané lihoviny.

Rodinná firma navíc uspěšně produkuje hned 3+1 různé obchodní značky, které se zásadně liší postupen přípravy i vlastností destilátů (tradičně Springbank, Hazelburn, Longrow a nově Kilkerran, produkovaný palírnou Glengoyle, roku 2000 zpět zakoupenou palírnu, kterou původně rodina Mitchellů založila).

Palírna Glen Scotia zažila smutné časy, napočítal jsem že změnila 10x (desetkrát !) majitele, aby pak sladce spala s uzavřenými prostorami až do r. 1999, kdy si ji koupila skupina Loch Lomond Distillery. Ta také provozuje palírnu stejného jména u jezera Loch Lomond, jednoho z nejnádhernějších míst co se týče rozmanitosti flory i fauny vč. vzácných živočišných druhů od sladkovodních po tradiční obyvatele slaných moří, kteří sem cestují jako do sladkovodních lázní.

Pod novými majiteli se palírna Glen Scotia odvážně vrhnula do práce, aby se vyrovnala tempo se svým slavnějším sousedem, od kterého ji dělí sotva půl km vzdušnou čarou. Snad proto ji byl na první rok rozjezdu zapůjčen i personál sousedního Springbanku.

Pouhých 13 let po zahájení provozu uvedli noví majitelé Glen Scotia na trh odvážný počet nových lahví s ještě odvážnějším a vyzývavým designem inspirovaným hlavou skotského "chlupatého" býka (místní mu říkají hairy cow). První core range obsahoval 10-12-16-18 a 21-leté destiláty, lahvované při 46% bez filtrace za studena a byl doplněn o 2 roky později těžce kouřovou limitovanou verzí 10-ti leté, vydanou ke stému výročí budovy Picture house. Bystří počtáři si hravě spočítají, že starší lahve asi ještě nepocházejí z obnovené výroby. Nový core range byl představen jen o 3 roky později ve složení NASky Double cask a Victoriana lahvovaná v sudové síle doplněná o 15yo. Oproti první řadě již svoji roli začali hrát taky sudy po sherry, které se objevily později také v rozšíření řady o 18-letou a zejména 25-ti letou. Travel retail přišel s novou verzí 16-leté, která se zásadním způsobem liší od původní "šestnácky". A právě nejstarší z citovaných dosáhnula výrazného úspěchu, když vloni získala titul nejlepší skotská whisky roku 2021 a titul dokonce získala i palírna. Nemusím připomínat, že potom cena produktů raketově vystřelila nahoru.

Chuťově se jedná o hutnou whisky, založenou na zrání v amerických sudech po bourbonu, novější řada začala přidávat i zrání po sherry. Za mě poskytuje velice zajímavý a od většiny jiných palíren odlišný zážitek, který alespoň mě osobně dost připomíná kontrastní povahu skotského chasníka či bojovníka podobně jako toho mohutného býka na obrázku. To je ale samozřejmě velmi individuální vjem a nemůžu ho nikomu vnucovat. V případě zájmu se můžu pokusit popsat svoje dojmy a jak moc se liší jednotlivé lahve.

Terminologický koutek pro zamezení omylů:

Palírna Glengoyle prodává pod značkou Kilkerran, protože dříve byla zaregistrována značka GGoyle jako míchaná whisky produkovaná Glen Scotia. Kilkerran Rd patří mezi nejdelší ulice ve městě, vede až k okraji podél zříceniny stejnojmenného hradu, ale nevede k palírně Glengoyle :). Ta si však může užívat snadno zapamatovatelné adresy ve stejnojmenné ulici Glengoyle Rd. Palírna Springbank "svoji" ulici nemá i když její jméno zní také zajímavě (Well close). No nevadí, obě provozovny k sobě mají blíž, než se zdá na první pohled, sousedí totiž přes provozní dvůr a parkoviště, takže jsou na pohodlné pěší dosažitelnosti :)

Pro úplnost ulice Long Row také existuje poblíž, ale nevede přímo okolo palírny Springbank, ale jaksi "za roh." Ani Glen Scotia nesídlí na "svoji" adrese, ale jeden z jejich z prvních majitelů a provozovatelů Duncan McCallun, svoji uličku má. Dokonce se traduje, že po údajné tragické smrti, kdy spáchal sebevraždu kvůli opakovaným finančním problémům utopením v sudu s destilátem (dokážete si to představit?), stále jeho duch straší v palírně.

I po redukci počtu fungujících palíren z několika desítek na tři, platí pro Campbeltown, že jsou zdejší palírny "namačkané na sebe" :)

Glen Scotia


Další díly Opomíjených skotských perel najdete v článcích.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 12.05.2022