Česká žitná whisky
Porovnávat české žitné moc nejde. Za prvé tu nemáme moc zástupců a za druhé asi nemám na žitnou ten správný jazyk a naladění. Nevadí. Holt porovnáme jen z toho, co tu mám a jazyk budu mít stejný taky na všechny.
Dnes asi končí karlovarský festival, tak vzdáme holt panu Bartoškovi a jeho "Náš sfvět je fhisky." a začneme alkoholem s lidskou tváří.
Začínala Stará myslivecká Selection 7letá (4+3) 40%. Aroma alkoholové s výrazným obilným a žitným nádechem. Celkem jemné s trochou vanilky a dřeva. Spíše nudné s rušivými tóny odlakovače. V chuti lepší než ve vůni, sladkost až do medu, opět obilí, oříšky a vanilkové tóny. Celkem jemné s trochou mandlové hořkosti. Nesedí mi, až bych řekl, že i v chuti je v pozadí odlakovač. V dokončení umělé sladké tóny, oříšky, vanilka, trocha hořkosti a v závěru se mi znovu vrací oříšky. No, moc bodů to nezískalo. Za Bartošku body nepřidám a funkčnost odlakovače jsem nezkoušel (nechce se mi lakovat nehty a ostatně k tomu by whisky určená být neměla).
Druhým koněm byla Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá 40%. Aroma hodně nevýrazné, slabé, lehké obilí, výraznější bourbon, bourbonová sladkost, trocha vanilky, zelených jablek a dřeva. To vypadá, jako když kvůli ceně s tím aroma hodně šetřili. Chuť ještě nudnější než aroma, tady taky hodně šetřili. Bourbonová sladkost, obilnost, žito, zelená jablka, trocha vanilky. Tady se už moc nedá použít označení jemná, spíše plytká. V dokončení dřevo. Tady to bodově bylo ještě horší. Asi by měli přestat používat stále dokola ty 500 let staré sudy.
Třetím koněm byl Gold Cock RYE 49,2%. Konečně výraznější aroma, už jsem začínal mít strach, že přicházím o čich. Obilí, obilná prašnost, žito, ale také ovocnost, vanilka, kokos, zralé jablko. V chuti obilná sladkost s nádechem vanilky, sladkost až trochu do uměla, jak levná cukrátka z pouti. S koncem chutí dřevitá suchost. Dostala více bodů než v samostatném ochutnávání, protože jí trochu pomohla i předchozí konkurence. Zatím vede, ale jak se říká - jednooký mezi slepými králem.
Čtvrtým koněm měl být Gold Cock RYE 61,8%. Protože ho ale nemám, tak do závodu nenastoupil.
Abysme trochu rozvířili vody, tak jsem rozdal ještě tři divoké karty.
Pátým koněm je žitná ze Svachovky finishovaná sudech po vínu Rioja (jedná se o vzorek starší, tedy z hlediska zrání mladší), která ovšem není ve finální verzi. Finish mu výrazně pomohl a tak první dojem je příjemná vinná ovocnost, postupně se tam prosadí i to obilí a žito, ale není domimantní. Sladké ovocné tóny, lehká káva. V chuti je ostrá, ale je to neředěná sudovka. Když ostrost otupí, tak se míchá sladká ovocnost s žitem, přidá se i tmavá čokoláda. V dokončení mi doznívá hutnější ovoce, opět kávové tóny. Rozkápnutí jí v chuti pomohlo, otupilo ostré tóny a tak více vynikne sladká ovocnost, skořice, kakao, obilnost, ovšem ke konci chutě nastoupí výrazná pepřovitost, která se mi prolíná i do dokončení.
Šestý kůň je ze stejné stáje, tedy žitná ze Svachovky finishovaná v sudu po vínu Rioja a z hlediska zrání o něco starší, také zatím ne ve finální verzi. Hned v úvodu mi dala po frňáku, ale moje chyba. Už naše babičky říkávaly - nestrkej frňák do skleničky s čerstvě nalitou sudovkou. Když se jí chvíli nechal čas, tak je vidět, že koňovi s číslem pět ze stejné stáje začíná ukazovat zadek. Aroma krásně ovocné, sladká obilnost, čokoláda a kakaem. Žito tam najdu někde v pozadí a to možná jen díky tomu, že je na lahvičce napsáno žitná. V chuti také uhlazenější, sladká ovocnost, opět čokoláda a kakaem, obilí. Hele, dobrý. Celkově si nestěžuju, je tam trochu jiný nádech, než jsem zvyklý, ale každá whisky je jiná a moje pamět špatná. Doznívá mi tam kakao, nějaký ten oříšek a ovocná sladkost.
Sedmým koněm je také česká žitná, ovšem nikoliv v tekuté podobě, ale žitná mouka. Všichni bookmakeři jí přisoudili jasné poslední místo, ale dokázala, že není úplný outsider závodu a pár příček nahoru zvládla. Ti kteří vsadili na to, že neskončí poslední se díky kurzu dneska pěkně napakovali :)
text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 19.07.2022