značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » ochutnávky 

  tisk textu

Ochutnávky whisky 2023


Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023

V převánočním čase si pro nás Martin Mayer připravil ochutnávku whisky Ardbeg a i když jsme se tentokrát pohybovali vlastně v core této značky, tak to byla dost ultimátní ochutnávka. Informacema o značce a palírně nás provázel Zdeny Kortiš. Podle přehledu ochutnávané whisky skoro hrozilo, že to bude smutné a popláčeme si, ale díky dobré společnosti to bylo celé fajn.

A co nás tedy čekalo? V první půlce to byl Ardbeg TEN, tedy jejich základní desítka. Jeden vzorek na první půlku by bylo málo a tak jsme tu desítku měli vícekrát a po každé jinou. Bylo tu plnění z roku 2000 - Introducing, kdy přišla desítka na trh, plnění z roku 2006, tedy ještě před tím, než byla na trh uvedená nová desítka (udáván bývá rok 2008, jako přechod od "Old" k "New" TEN, kdy byla dokončena Path to Maturity a byla vypálena po roce 1997, kdy palírnu koupila Glenmorangie, tam se také začíná lámat ten rozdíl v etiketě a provedení nápisu "non chill-filtered"). Další byla z roku 2014, abychom nedělali tak velký skok v čase a ochutnali i co bylo v mezičase k poslední ze současnosti, která byla plněna v roce 2022. A protože tak trochu tušíme výsledek předem, tak se tentokrát začínalo od nejnovější.

Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023
Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023Jako první tedy byla Ardbeg TEN 46% plněná v roce 2022 (bottle kód: L2445892 17/02/2022 002205).
Aroma celkem jemné, postupně se uvolňuje. Hodně citrusů, kouř, vlhká rašelina, slanost. Působí celkem příjemně, ale spíše ploše. Postupně i sladkost opečeného ovoce smíchaná s citrusy a kouřem z dohořívajícího dřeva. V základu je fajn, takové líbivé, jenže tím to tak nějak končí, nic moc za tou hezkou fasádou. V chuti působí trochu naředěně, citrusy, rašelina, kouř, koření, postupně přichází i sladkost, něco mezi sladkostí a sladkostí opečeného ovoce. Trochu vanilky a vánočního cukroví, ale stejně jako ve vůni působí trochu ploše. V dokončení doznívá kouř, rašelina s citrusy a trochou sladkosti opečeného ovoce. Celkově je to taková průměrná (dobrý průměr, páč je dobře udělaná a drží si charakter od začátku do konce) kouřovka s výraznými citrusy. Dá se pít, ale nenastane situace, abych si řekl "zrovna mám fakt velkou chuť na Ardbeg desítku z roku 2020 a novější", ale když nic jiného nebude "tak mi ji teda nalejte". V základu si nemyslím, že je to špatná whisky, jen se nesmí porovnávat s tím, co pamatujeme z dřívějška.
I si dokážu představit, že nováček i znalý piják whisky řeknou u této sklenička stejnou větu, jen každý jinou intonací a s jiným znaménkem na konci. Zatímco nováček řekne: "No ty vole, tak tohle je Ardbeg desítka!", tak znalý piják řekne "No ty vole, tak tohle je Ardbeg desítka?".
80/100
Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023Pak jsme skočili o nějakých 8 let zpátky a byla Ardbeg TEN 46% plněná v roce 2014 (bottle kód: L14 044 08:24 6ML).
Hned první přičuchnutí říká jasně, že tohle je něco jiného a charakterově vlastně stejného. Ve vůni svěží, citrusy, kouř, sladkost opečeného ovoce, vlhká slaná rašelina, příjemně svěží, nepůsobí povrchně. V chuti nakouřené koření, rašelina, slaná zemitost, postupně se přidají citrusy, slanost a s ni i sladkost opečeného ovoce. Sladko-slané citrusy s opečeným ovocem v lehkém oblaku kouře a rašeliny. V dokončení uzenost, doznívající kouř s citrusy, uhlí, slanost a trocha koření v závěru. Oproti té minulé velký skok ve whisky, působí lépe, bohatěji, opět drží po celou dobu charakter, působí dobře vyváženě a komplexně, ale láhev bych si koupit nešel.
84/100
Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023A hop o dalších 8 let zpátky a byla Ardbeg TEN 46% plněná v roce 2006 (bottle kód: L6 317 03:06 4ML).
Ve vůni konečně TEN Ardbeg, proč jsem si tehdy koupil láhev. Bohaté aroma, kde se současně potkává slanost, sladkost opečeného ovoce, sladkost ovoce, kouř, rašelina, zemitost, občas i nějaká ta vanilka. Krásně bohaté, výrazné a i celkem svěží aroma. Směs vůní, jak když pejsek a kočička pekli dort, ale krásně spolu fungují a doplňují se. Ještě si mi přidává doutnající ohořelé dřevo s nádechem popela. V chuti přivítá zkapalnělý kouř a rašelina, vše s kořením, hezky to hřeje, ještě oheň nevychladnul. Pak se ukáží i citrusy, sladkost opečeného ovoce a to vše stále rámované kouřem, přidá se slaný nádech rašeliny. Stejně jak ve vůni vše spolu hezky funguje a doplňuje se. V dokončení sladkost ovoce, postupně s citrusy, slaná bylinná rašelina. Opět velký skok v letech a nahoru ve whisky. Já jsem si pochutnal a tady tehdy Ardbeg ukázal, že v core může být dobrá whisky za dobré peníze, bohužel to vypadá jako demo-verze - tak jste se s tím seznámili a teď už pustíme final, když jsme vás nalákali.
88/100
Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023A poslední skok už byl jen o 6 let zpátky, protože jinak bychom skočili do mínusu a neměli bychom nic. Byla Ardbeg TEN Introducing 46% plněná v roce 2000.
Ve vůni mě uvítala velká hutná vlna zralého ovoce, celé to okolo rámuje rašelina a kouř v pozadí, citrusy a následně se mi tam přidávají celkem výrazné bylinky. Aroma je dost výrazné, hutné, bohaté a spíše hutně ovocné, než ten kouř, co bysme čekali. Trochu až lehce zatuchlých tónů. A postupně i uzenost a opečené až lehce spálené ovoce, to ale potřebovalo více času k projevení a není výrazně dominantní i když vylezlo z toho původního v pozadí. V chuti nakouřené opečené ovoce, výrazná chuť kouře, jak když v něm stojíte, koření, nakouřená rašelina, citrusy a přidává se i pocit hořké čokolády, kořeněné čokolády. Vše je tu načichlé kouřem, jak když na vás jde kouř od ohně a i pečivo má ten kouřový nádech. V dokončení dlouho doznívají citrusy s rašelinou, pak se přidá opečené ovoce s kouřem. Tohle byla zcela jiná desítka, než jsem předtím poznal, byla dobrá, líbila se mi, ale ty o pár let později mě zaujaly více.
86/100

Vždy jsem znal úsloví "Když dva dělají totéž, tak to není totéž." Asi by se mělo modernizovat i na "Když jeden dělá totéž, tak to není totéž."
Mě nejvíce zaujalo plnění z roku 2006, tam mi připadá ten charakter, co známe i v současných plněních, jen postupem času je stále vykastrovanější, aby náhodou někoho neurazil a nezpůsobil mu traumíčko. Ta současná je dobře pitelná, jen jí prostě chybí koule. Ale dá se to chápat, je to core a ten má zaujmout co nejširší množství lidí, aby to kupovali dále a zajímali se o další produkty této značky. Ne, aby je kopnul do koulí a vyselektoval na ty, co na to mají a ty co nemají.
Pořadí od nejnovější k nejstarší bylo zvoleno dobře, protože by ty novější po těch starších působily ještě chudší a slabší. A navíc místo postupného pláče se nám rozjasňoval úsměv.

Po pauze jsme pokračovali v porovnávání dalších core whisky Ardbeg. Teď nás čekaly dvojičky Corryvreckan 57,1% a to z let 2009 a 2023. A Uigeadail 54,2% z let 2004 a 2023.

Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023
Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023Jako první ve dvojičce půjde novější Ardbeg Corryvreckan 57,1%, tedy lahvován v roce 2023. V aroma se mi potkává rašelina a kouř, ten kouř má ovšem takový gumový nádech. Není spálená pneumatika, ale jako by to proteklo přes gumovou hadici a od ní to ten kouř chytil. Postupně se přidává sladko-kyselost ovoce, slanost a pomeranče, ve vůni ok, představa osoleného pomeranče až tak moc ok není. Pomeranče se změní spíše na citrusy a a dominancí vůně začne být kouř s cistrusy a slaností. V chuti výrazná rašelina, drsná, výrazné koření. Tak trochu nečekaný kopanec. Postupně koření ustupuje, ukáže se slanost, opečené ovoce hezky nasáklé kouřem. V dokončení hřejivá rašelina s kořením, cistrusy, slanou ovocností. Není to špatný, ale přišla mi taková nevyvážená, z aroma čekám jinou chuť, což mi trochu sráží celkový dojem.
84/100
Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023A do páru byl starší Ardbeg Corryvreckan 57,1%, tedy lahvován v roce 2009. Tady mi voní ovoce, čokoláda. Krátce po nalití mi tam přišla i uzenost, ale ta už je pryč. Ukazují se citrusy, jejich kyselost, slanost. Kouř s rašelina to jen celé rámují, dokreslují a dávají tomu hlubší tón. Působí to hezky komplexně. V chuti nastoupí ovocná sladkost, následovaná směsí koření, citrusové kyselosti, sladké rašeliny a postupně to začíná doplňovat kouř a uzený kouř. V dokončení bylinné koření, uzená rašelina, suchost, citrusy a trochu sladkosti tmavé čokolády. V celkovém dojmu nepůsobí tolik kouřově a rašelinně, ty to vše lemují a dotvářejí, působí celá komplexně a vyváženě, od začátku do konce. V porovnání mezi touto (lahvována 2009) a novou (lahvována 2023), ta starší zcela vítězí a bohužel i tady je výrazný rozdíl.
89/100
Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023Jako první ve dvojičce půjde novější Ardbeg Uigeadail 54,2%, tedy lahvován v roce 2023. V aroma nakouřené/nauzené sherry, nakouřené/nauzené opečené ovoce. Ten dojem nakouřenosti a nauzenosti mi tam připadá dost dominantní a i když nevadí a neodradí, tak dost přebíjí to pod ním. Přitom je znát, že tam něco je, ani to nepůsobí povrchně, ale blbě se k tomu prokopává. U mně tím dost ztrácí a přestává mě bavit dál ve vůni hledat. Jednou z výhod psaní při ochutnávání je, že než to napíšete, tak to dostane šanci se ještě trochu vydýchat. A tady to pomohlo. Začala se tam více ukazovat vůně cistrusů a jejich kyselosti, ovšem podbarvená sladkostí opečeného ovoce a slanost vlhké zemitosti. Vše stále v kouřovém nádechu. Psaní jí pomohlo k bodu navíc. V chuti je bohatší s živejší. Smetanovo valnikové koření, opečené ovoce, vše s kouřovým nádechem, postupně více smetanovatí, více s projevuje ovocnost, postupně rašelina (ale ne kouř z rašeliny, prostě ten kus rašeliny). V dokončení ohořelé dřevo, ovoce, lehce opečené ovoce. V celkovém dojmu jsem jí ale zase bodík srazil. Bylo to dobrý, ale vlastně to ničím nezaujalo, komplexní, vyvážený, hloubku to i trochu mělo, ale vlastně nic, co by udělalo dojem.
84/100
Whiskeria: Ardbeg - porovnání starších a nových plnění - 13.12.2023Druhá je skoro o 20 let starší, Ardbeg Uigeadail 54,2% lahvovaný v roce 2004, destilovaný by měl být v roce 1993. V aroma vánoce ve skleničce i s hořícím stromečkem. Vanilkovo-těstové aroma připravovaného vánočního cukroví, rozinky a jejich lehká hořkost, trocha čokolády a sladkosti ovoce, lehký nádech ovocného kouře v pozadí. "Hoří nám vánoční stromeček, pojď hasit! Jo, jistě, dej mi tak deset minut, dočuchám a dopiju si tuhle skleničku a přijdu." Líbí se mi. V chuti opět vánoce ve skleničce. Nakouřená vanilka, očouzené vánoční cukroví, smetanovitost s kořením. Vanilkové rohlíčky s trochou pálivějšího koření. Postupně přibývá ovocná sladkost, smetanovatí, stále si drží lehký nádech kouře. Prostě od toho hořícího stromečku to všechno načichlo, ale není to špatné, co kdybysme ho příští rok zapálili znova. V dokončení hladivá načouzená vánoční, opečené ovoce, trocha ohořelé rašeliny s citrusy. Tohle se mi líbilo a tak nějak přibližně jsem si Uigeadail pamatoval.
88/100

Ať si kdo chce co chce říká, tak prostě ty starší byly lepší. A nedá se to ukecat na zkreslené vzpomínky, měli jsme je současně vedle sebe. Aktuální taky nedopadly špatně, trochu měly výhodu, že šly jako první, takže tam nebyl ten efekt očekávání, ale prostě starší se mi líbily více. Ještě jednou díky Martinovi Mayerovi za možnost porovnání.


Adventní kalendáře 2023 a 2022

Blíží se vánoce a s nimi také adventní kalendáře.
Z pohledu zpracování se mi na českém trhu nejvíc líbí tyto dva. Nejenže dostanete 24 různých whisky, ale také každý den dostanete video, kde se k nim dozvíte další informace.

Já jsem si opět pořídil Adventný Kalendár The Izzi Pub od Petera Praženky a zkusím s nimi udržet krok (největším strašákem je zimní nachlazení, kdy to prostě nemá smysl ochutnávat, protože nic necítíte). Druhým, který se mi líbil, je od Alkoholu.cz od Petra Pulkerta, ten jsem ale nepořizoval. Není špatný, to určitě ne, ale nestíhám (už takhle mě čekají dva) a tak jsem pořizoval jen jeden.
Na oba sem budu průběžně dávat odkazy a současně videa dávám i ke značkám.


Protože mě loni začátkem prosince chytla nějaká viróza a s ucpaným nosem a knedlíkem v krku nemá smysl ochutnávat, rozhodl jsem se, že to letos doženu. A tak si dám oba Izziho adventní kalendáře najednou.
Bude to takový souboj Izzi (adventní kalendář 2023) vs Izzi (adventní kalendář 2022) a i když dopředu nelze odhadovat vítěze, tak si tipuju, že vítězem tohoto duelu bude Izzi.

The Whistler Calvados Cask Finish Batch 002 43%Den první - The Whistler Calvados Cask Finish Batch 002 43%:
Když jsem si přivoněl hned po napití, tak jsem se zhrozil. Ale stačila jí chvilka času a ukázala se sladká ovocnost. Sad plný zralého ovoce, lehké, svěží, spíše jednoduché, čím dál tím víc ovocně sladké, až přeslazené. V chuti opět sladkost toho zralého ovoce, ovšem s trochou koření, jen se nemůžu rozhodnout, zda se mi to koření snaží tu chuť zachránit, aby byla bohatší nebo mě tam ruší. V chuti jinak lehká a když ji člověk moc nezkoumá, tak se nedočká toho koření, má jen ten dojem sladkého zralého ovoce a připadá mu pitelnější. Stejně sladce ovocně i zakončí. Celkově příjemně pitelná pro pohodové popíjení, ale ne moc pro zkoumání. Když jsem viděl, že calvados cask finish, tak jsem měl docela strach, ale v pohodě. Ješě se k ní někdy vrátím, abych to dopil, ale víc určitě ne. 69/100

video youtube: 1. December 2023

video youtube: 1. December 2023 - Extra

GlenAllachie 10letá Batch 7 Cask Strength 56,8%Den první (2022) - GlenAllachie 10letá Batch 7 Cask Strength 56,8%:
Tady se na mě vyvalilo hutné pomalu tekoucí aroma, plné čokolády, višní, karamelu, prostě hezká sherry-čokoládová bonboniéra a v bonbónech alkohol. A ten mi tam malinko ruší, ale i tak je to furt pěkné čuchání a sbíhají se mi sliny. Postupně stále sladší čokoláda. V chuti podobně hutná jak v aroma, hned je jí všude plno, čokoláda, kandované a zralé ovoce, sherry, sladkost, ale i lehká kořenitost, která to hezky doplňuje. Při dalším doušku se mi ukážou i sladovo-obilné tóny se smetanovým nádechem, ale to vše s výše zmíněnou čokoládou, ovocem a karamelem. V dokončení mi doznívají oříšky, přidá se trochu dřeva, čokoláda a karamel, pak i sladkost ovoce a uzavírá mi to mátový bonbón. Plná spokojenost, to by se dalo občas pít. 85/100

video youtube: 1. December 2022

2023:2022 - 0:1

The Deacon 40%Den druhý - The Deacon 40%:
Trochu jsem při nalejvání nakapal vedle a kouř se hned rozvalil všude okolo. Zemitá rašelinost, kyselost citrusů, postupně se více prosadí uzená ovocná sladkost a vůně ohořelého dřeva. Výraznost aroma postupně ustupuje, aby případně neodradilo, ale musím říct, že se mi fakt líbilo, podle vůně bych zařadil jakou jasnou trochu mladší, ale slušnou kouřovku. V chuti už na zajímavosti ztrácí, ale furt se drží okolo slušného průměru. Postupně v rámci dalších doušků se chuť zlepšuje, ukazuje nauzenou ovocnou sladkost, kyselost citrusů, trocha koření, vše takové umírněné, ale při tom jasně čitelné. V dokončení trocha koření.
Ve vůni se mi líbila dost, v chuti obstála. Za mě je to fajn kouřovka k popíjení u táboráku. Souhlasím s Peterem, že při zhlédnutí láhve a prezentace jsem měl strach, zda jde jen o obal a cílovku nebo se snažili i o dobrý obsah. Steam punk nemusím, byť tam jsou někdy zajímavé výtvory a někdy i ty holky tam vypadají fakt zajímavě a dobře. (2.12.2023)
78/100

video youtube: 2. December 2023

Tamnavulin Double Cask 40%Den druhý (2022) - Tamnavulin Double Cask 40%:
V prvním dojmu hodně ovocné aroma, převoněné, vlezlé, líbivě vlezlé. Když se nadechne, tak dominuje sladkost ovoce, ovocný slad plný zralého ovoce s převahou jablek, sladkost ovocného medu. Co by tomu řekla moje zubařka? V chuti jemná, ovocná, hodbě ovocná, opět převaha zralých jablek, medová sladkost. V dokončení oříšky, lehké koření a doznívá ovocná sladkost. Celkově je lehká, příjemná k popíjení, hodně líbivá, až trochu přeslazená, takový lehký zákusek k odpolední kávě.
Taková mladá hezká slečna, trochu převoněná, trochu přemalovaná, oblečená lehce vyzývavě se zdůrazněním na bříško a pěkná mladá prsa. Jen taková trošku jednodušší. Ideální k zákusku a odpolední kávě. 73/100

video youtube: 2. December 2022

2023:2022 - 1:1 (1:2)

Jura Red Wine Cask Finish 40%Den třetí - Jura Red Wine Cask 40%:
V aroma hodně zralé ovoce, zralé hrozny, trocha koření, připomnělo mi to takový hodně lehký svařák, v pozadí mi tam začíná vylézat guma, až trochu do spálené gumy, ruší to tam. Aroma mi obecně nepřijde moc výrazné, začátek byl lepší, po nějaké době mi už moc nesedí. V chuti sladký nástup, lesní ovoce, skořice, ale postupně mi začíná chytat kyselost, ale ještě v přijatelné podobě, jenže mezitím taky tak trochu ztratila zajímavé chutě. Není chuťově nijak zvlášť zábavná. V dokončení mi připadá alkohol, jak z čokoládových bonbónů s alkoholem, doznívá sladkost, trochu nádech čokolády a ten alkohol. Tohle mě moc nebavilo. 68/100

video youtube: 3. December 2023

Johnnie Walker 12letá Black Label 40%Den třetí (2022) - Johnnie Walker 12letá Black Label 40%:
V aroma sladké ovoce, navlhlé vyhasnuté ohniště. Celkem jemné, příjemné, působí komplexně, ovocná sladkost dominuje, lehká nakouřenost v pozadí. V chuti jasná ovocná sladkost a lehká, ovšem nepřehlédnutelná nakouřenost a uzenost. Kouř je tam jen v pozadí, ale je tam znát. Lehce opečené a nakouřené ovoce. V chuti působí trochu naředěně. V dokončení doznívá pečené ovoce a přidá se koření. Celkově je dobře pitelná, na přemýšlení to není, ale ničím nevadí a dá se pít. 72/100

video youtube: 3. December 2022

2023:2022 - 0:0 (1:2)

Proč 0:0? Ze zvědavosti jsem porovnal JW Black s JW Red (pravda, trochu záludně s láhví z 2000) a Red ho o fous předběhnul a když se do porovnání přidal Red z osmdesátek, tak si bod odnesla whisky, která nesoutěžila. A nemůžete přece dát bod whisky, která je horší, než JW Red Label. :) Já vím, nebylo to fér, ale nechtělo se mi vybírat vítěze, jen proto, že musím.

Elijah Craig Small Batch 47%Den čtvrtý - Elijah Craig Small Batch 47%:
V aroma mám dost dřeva. Když jsem si na něj zvyklnul, tak tam nacházím i něco dalšího, koření, skořice, ovoce, banán, karamel. Nemá to ten bourbonový styl, co mi vadí, ale stejně je to pro mě dost nečitelné, připadá mi trochu nesourodé. V chuti sladký karamel s nádechem vanilky a ovocným přelivem, pak doplněn kořením, až pikantním kořením, všudepřítomné dřevo, pak začne dostávat bylinný nádech, až možní trochu do jalovce. Kdyby mi to chuťově vydávali za cokoliv jiného (kromě whisky), tak tomu budu taky věřit. V chuti mi to přijde taky nesourodý, ale opět to nemá ty bourbon-chutě, co nemám rád. Dokončení se nese v duchu karamelu, sladkosti ovoce, vanilky a lehkého dřeva. Dokončení se mi chuťově líbilo nejvíce, ostatním částem jsem na chuť nepřišel. Přesto musím říct, že i trochu zaujal a nechám si tu zbytek pro plánovaný výlet do světa bourbonů. 69/100

video youtube: 4. December 2023

Ardbeg An Oa 46,6%Den čtvrtý (2022) - Ardbeg An Oa 46,6%:
Aroma hned získá svoji pozornost, kouř, rašelina, citrusová sladkost. Kouřové aroma celkem rychle odfouknul svěží slaný vítr od moře a ukázala se vlhká zemitost, vlhká rašelina s vlhkým kouřem, slanost, citrosová kyselost, sladkost přezrálého ovoce, v pozadí se mi tam ukazuje lehce dřevitá čokoláda a jak nádech ovocnosti new-maku. Celkově svěží a zajímavé aroma. V chuti se potkává kyselost citrusů, se sladkostí zralého opečeného a lehce okouřeného ovoce, postupně dochucené sladkostí se slaností a slaností se sladkostí. Čím dál více se ukazuje očouzené opečené ovoce, popel a karamel. V dokončení popel s ohořelým dřevem, začne vylézat sůl, sladkost opečeného ovoce. Celkově hezky ovocně sladkej Ardbeg, podle mě hezký úvod do značky, takový pěkně pokouřený a očouzený zákusek, jen by mu slušelo být cenově pod desítkou. Fajn popíjení. 84/100

video youtube: 4. December 2022

2023:2022 - 0:1 (1:3)

Když bookmakeři viděli tohle rozlosování, tak ani nevylézali z postele, aby vypisovali sázky.

Goalong 5letá Single Malt 40%Den pátý - Goalong 5letá Single Malt 40%:
Aroma je nasládle ovocné, trocha dřeva, ale celkově jemné a docela příjemné, při bližším zkoumání je tam znát mladost. Postupem času se mi tam zesiluje zralá ovocnost, takový jabko-hruškový kompot. Je dost nevýrazné a při větších čuchnutí tam vykoukne acetonové rozpouštědlo, ale minimálně. Takové celkem pohodové jemné speyside. V chuti začíná ztrácet, první dojem je mýdlový, mejdlo s ovocnou příchutí, pak se srovná do jemné ne moc výrazné ovocnosti a ukážou se znatelné cirtusy, ale také se ukáže trochu dřeva a začne lehce štípat. Vůně byla skoro průměrná, ale chuť už je pod. V dokončení lehká dřevitá hořkost a štiplavost, sladkost, citrusy. A doznívá mi tam alkohol. Celkově na mě působí jako ještě mladá speyside, vypít se to dalo, ale má to spíše hodnotu zajímavosti, páč Čína. 66/100

video youtube: 5. December 2023

Glengoyne 10letá 40%Den pátý (2022) - Glengoyne 10letá 40%:
Jemné sladké aroma, sladkost sladu, ovoce, postupně se zvýrazňuje ovocnost, zelená jablka, medová sladkost, v pozadí asi lehké koření. Jemné, pohodové, nenáročné. V chuti medová sladkost, opět zelená jablka, která postupně dozrávají do zralé sladkosti, jablka do závinu s trochou koření. Jemná. V dokončení se trochu zvýrazní koření, zůstává jablečná ovocnost a trocha tmavé čokolády. Povedená jemná letní odpočinková whisky na letní terasu, k ní zákusek a pozorovat jak ženský hrajou plážový volejbal. Vůbec nevadí, když se člověk nechá unést sportem a bude pozorně sledovat pohyb sportovkyň. Whisky bude ten okamžik jen doplňovat, nebude ničím rušit, ani si vyžadovat pozornost. Oboje společně zanechá dojem příjemně prolenošeného odpoledne. 76/100

video youtube: 5. December 2022

2023:2022 - 0:1 (1:4)

Čínský zástupce ovšem překvapil a to v dobrém, skoro jsem mu chtěl dát za to překvapení body navíc (ale to by nebylo fér). Obě byly spíše nevýrazné speyside, ale Glengoyne přecejen lépe pitelnější. A tak Čína alespoň získává malé bezvýznamné plus za rozšíření obzorů.

Chivas Regal 18letá 40%Den šestý - Chivas Regal 18letá 40%:
Aroma je krásně vyvážené, zralé ovoce, asi trochu bylin na louce, ovocný med. Připadá mi tam nádech sherry - čokoláda, zralé ovoce, leštěné dřevo. Je hezky udělané, komplexní, ne k pitvání na čichové kousky. Je hezké, ale moc zábavy s ním není. Chuť se nese v podobném duchu, zralé ovoce, tmavá čokoláda, ovocná sladkost, přidá se trocha koření. Opět vše komplexní a hezky sladěné. Připravený a zabalený zážitek, který není třeba zkoumat. Je hezká, ale moc zábavy s ní není. V dokončení oříšky s trochou koření a pak to vše uhladí sladká ovocnost a trocha čokolády. Celkově je to fajn, ono jí není moc co vytkout, vyvážená, komplexní, dostanete kompletní zážitek s nádechem luxusu. Chápu proč se nechat hýčkat, ale já raději půjdu dál tou cestou objevování, a taky omylů, které občas nechutnají až bolí, ale také zážitků, které ji vysoce překonávají. Láhev si nekoupím, ale kdyby mi ji někdo dal, tak budu spokojen a rád si ji vypiju. 76/100

video youtube: 6. December 2023

Jura 12letá 40%Den šestý (2022) - Jura 12letá 40%:
V prvním dojmu aroma mám čerstvě nařezané dřevo, ne tu vůni, ale ten smrad dřeva z pily. Když se jí nechá chvíli čas, tak se vydýchá a odvane to. Na druhou stranu, základní 12letá whisky nemá podle mě potřebovat čas, znalosti, zkušenosti a kde co. Stejně to tam furt mám, i když v menší míře. Nasládlé dřevo s bourbonovým umělým lepidlem, čerstvě nařezané vlhké dřevo a postupně se trochu snaží ukazovat čerstvé nakrájené ovoce, vzdálené oloroso a tmavá čokoláda. Hodně vzdálené. V chuti nasládlá, ovoce, čokoláda, trochu působí dojmem naředěnosti, trocha koření, v chuti pitelnější než ve vůni čuchací. Postupně se trochu více prosadí sherry, ovoce, oříšky a čokoláda. V dokončení sladkost ovoce, trocha čokolády, pak se přidá koření. Teda fakt nevím, co se mi na ní minule líbilo. Před rokem jsem měl pocit, že se dobře pije, teď přemýšlím, jak moc se pohybuje nad hranicí nedopíjení. 63/100

video youtube: 6. December 2022

2023:2022 - 1:0 (2:4)

Začínal jsem Jurou a říkal jsem si, že by si Chivas Regal zasloužil důstojnějšího soupeře, páč porazit tohle nebylo velké umění. Nakonec je dobře, že neměl silnějšího soupeře, protože se srovnatelným by prohrál. Je to dobře udělaný blend, ale stejně obodovaná single malt udělá více parády.


Loch Lomond Single Grain Peated Floral & Smoky 46%Den sedmý - Loch Lomond Single Grain Peated Floral & Smoky 46%:
V prvním dojmu mi přišlo opečené ovoce. Kouř, hruška i opečná hruška, karamelem obalené připečené až lehce spálené ovoce, je to takový mladý, hravý. Mně se to líbí, není to žádná extra hloubka ani rafinovanost, co známe z jiných kouřovek, ale je to takové mladé, hravé, svěží. V chuti zpočátku taky, ale chytne vedle kouře takové bylinné tóny, ovocná sladkost pečených hrušek i těch nepečených. V dokončení gumový dojezd, až trochu do spálené gumy. Ta vůně mě bavila a čekal jsem takovou lehkost, svěžest a hravost i v chuti, jenže mi tam nepřišla. Nebylo to v chuti úplně špatný, ale už ničím moc zajímavý a v dokončení jsem měl gumu, až spálenou gumu a to mi celkový dojem kazilo. Naštěstí dokončení netrvalo dlouho. 74/100

video youtube: 7. December 2023

Aber Falls Single Malt Welsh Whisky 40%Den sedmý (2022) - Aber Falls Single Malt Welsh Whisky 40%:
První dojem v aroma mi připomněl takový ten dětský přeslazený sirup proti kašli (asi růžový), co si pamatuju jako dítě. Musel jsem počkat, až mi ten sirup odvane z whisky a hlavně z mysli. Aroma hodně převoněné, přeparfémované, vlezlá umělá sladkost zelených jablečných bon-par. Postupně gumové bonbóny podobné chuti. Čas jí trochu pomohl, ukazuje se mi tam i trocha dřeva, karamelu a umělé chuti ovoce. I když jsem se už zbavil sirupu, tak mi nejede. V chuti mi přijde naředěná, ale o něco lepší než ve vůni. Postupně se rozvine a karamel, čokoládu, ovocnost (i když trochu do uměla), ovoce do jablek, která se prosazují stále více, dojem umělé sladkosti. V dokončení doznívá karamel a nádech kávy. Jednotlivé složky jsou horší než celek, nakonec tak hrozný dojem nezanechala (dobrý taky ne), zapomenu jí. 66/100

video youtube: 7. December 2022

2023:2022 - 1:0 (3:4)

Obě byly zajímavé, Aber Falls tím, že je to welsh whisky a Loch Lomond tím, že to je single grain, ovšem ze 100% sladového ječmene, ale protože nebyla vypálena klasickou destilací ale na koloně, tak nemůže být označená jako single malt. Když jsem ji ochutnával, tak jsem si na signle grain vůbec nevzpomněl a znovu jsem si to připomněl, až při Peterově videu. Hlavně ve vůni mě fakt bavila a zbytek taky nebyl špatný, tak v tomto kole si bod odnáší Loch Lomond.

Fettercairn 16letá 3rd Release 2022 46,4%Den osmý - Fettercairn 16letá 3rd Release 2022 46,4%:
16letá, takže chce svůj čas na vydýchání. Když si k ní občas přivoníte, tak ucítíte, jak se postupně zlepšuje. Rozvinula se mi tam ovocnost, trochu vanilky a dřeva a podle mě sirné tóny (docela dlouho jsem musel přemýšlet, co mi to připomíná). Zpočátku mi tam vadily, teď už mám spíše pocit, že tu ovocnost doplňují a rozšiřují a že se mi tam líbí. V chuti ovocnost, koření, trocha skořice, postupně zjemňuje vanilkou a chytá nádech tropického ovoce. Postupně v rámci dokončení začíná kořenitět a pak doznívá sladká ovocnost a hřejivost. Celkem se mi líbila, ve vůni mu dala trochu zabrat, než jsem přišel na to, kam si to zařadit. Ve vůni se mi líbila o malinko víc než v chuti, ale celkově to bylo dobré. 81/100

video youtube: 8. December 2023

Quiet Man 8letá Single Malt Irish Whiskey 40%Den osmý (2022) - Quiet Man 8letá Single Malt Irish Whiskey 40%:
Příjemné hladivé aroma bourbon sudu, vanilka, sladký karamel, postupně se zvýrazně ovocnost, lehká kyselost zelených jablek, v pozadí lehké dřevo. Hezká a příjemná vůně. V chuti sladký karamel, vanilka, ovocnost postupně ke zralým zeleným jablkům, slad, hladivé vánoční těsto. Jemná, trochu jednodušší, ale fajn. V dokončení mentolový bonbón, nakousané jablko, lehká hořkost dřeva. Celkově fajn jemná hladivá nenáročná jednodušší whiskey. 73/100

video youtube: 8. December 2022

2023:2022 - 1:0 (4:4)

Vyrovnáno. Fettercairn to vyhrál, ale Quiet Man si taky nevedl špatně.

Croftengea Marsala Finish Murray McDavid 44,5%Den devátý - Croftengea Marsala Finish Murray McDavid 44,5%:
Nezkoumal jsem předem co to je (jediné co jsem si spároval v hlavě je Croftengea a Loch Lomond) a tak jsem byl dost překvapen kouřem, co se po nalití vyvalil. Popelavý kouř s citrusy, chce to trochu počkat, aby se rozplynul po okolí a nechal projevit i ostatní vůně. Ukázala se mi tam dost výrazná kůže, kožená bunda vyválená v popelu. Tu mám teda totálně dominantní. V pozadí se znovu ukazují ty citrusy a jemně se tam převaluje vanilka. Moc dalšího se mi tam nedaří. Je to šílené aroma, ale musím říct, že se mi s jistou perverzností líbí. V chuti přecezený popel a ohořelé dřevo, ovšem v té hezké čisté podobě, doplňuje to ovocná sladkost s nádechem jablek, citrusová kyselost a ještě u to přežvykuji kousek té kůže. Dokončení se nese v duchu vůně i chutě, ohořelé dřevo, postupně ovocná sladkost, lehká hořkost dřeva a ořechů, které lehce očouzené mi zůstávají docela dlouho. Ona možná není úplně bohatá, je asi trochu přepálená, ale jako celek mě nadchnula. Ta kůže je tam šílená, ale děsně mě přitahuje.

Oheň dohořel, láhev dopita, co kdybysme než půjdeme spát vzkřísili z popela Fénixe. Co bysme dělali s nějakým ptákem, tak rovnou už něco pořádného, před čím padnem na kolena. Tu se z popela zjevila ona, v černé kůži, vysoké černé boty a s pohledem, který říkal, aniž by musela vyslovit jediné slovo - klekni mi k nohám. Můžeš mi očistit kožené kalhoty od popela. To znamená mít dovoleno se jí dotýkat. Mísí se tu vůně kůže oblečení, popela a její kůže a těla. Tohle žádná vanilka nebude. Za to jde doufat v odměnu, za správně splněný úkol.87/100

video youtube: 9. December 2023

Port Askaig 8letá 45,8%Den devátý (2022) - Port Askaig 8letá 45,8%:
Při nalévání lehce okolo zavanul kouř-rašelina. Ovšem při čuchnutí mě překvapilo, jak je aroma jemné, sladká opečená ovocenost, zelená tráva v hutnější podobě (ne klasická vůně čerstvě posekané trávy, ale hutnější až po nějaké době po sekání) a to vše lemováno rašelinou a kouřem a dezinfekcí. Ovšem jen lemováno, dávají tomu nádech a kulisu, nejsou dominantní. Ovocně sládne i ten kouř. V chuti sladký ovocný nástup, doplněný dřevo s trávou, koření a to vše samozřejmě rámováno kouřovostí, opečeným ovocem, rašelinou, které zde jen nerámují, oproti aroma, ale formují celou chuť. V dokončení ohořelé dřevo s doznévající sladkostí opečeného ovoce a rašelinná zemitost. Celkově je to dobrá whisky, líbí se mi, chutná mi, ale něco mi tu pocitově trochu chybí. 80/100

video youtube: 9. December 2022

2023:2022 - 2:1 (6:5)

Když jsem viděl rozlosování, tak z Croftengy se mi vybavil jen Loch Lomond, takže mi výsledek pro Port Askaig připadl jednoznačný. Ale jak říká staré přísloví: nevyplácej úplatky ještě před zápasem. Croftengea mě fakt dostala, velké překvapení a byl jsem unešen. I výsledek je nečekaný a ukazuje, že se tu skóre může docela zásadně měnit.

Rammstein Whiskey 10letá Sherry Cask Finish Irish Whiskey 43%Den desátý - Rammstein Whiskey 10letá Sherry Cask Finish Irish Whiskey 43%:
Mně tam i po vydýchání dominuje alkohol, působí to na mě mladě a nevyzrále. Vedle něj je vliv sherry finishe, čokoláda, višně v čokoládě. V chuti se sherry finish projevuje víc, čokoláda, ovoce, sladkost zralého ovoce, kořenitost a mladost. V dokončení pak mladost, lehká pálivost a v dozvuku trochu ovocné sladkosti. Mi to přišlo takové mladé, nedozrálé a ve své podstatě zbytečná whiseky. Navíc, kdo si může nazvat whiskey podle americké vojenské základy v německu? 68/100

video youtube: 10. December 2023

Bushmills 10letá Single Malt 40%Den desátý (2022) - Bushmills 10letá Single Malt 40%:
Lehké aroma plné sherry, oříškové čokolády, vanilky. Prostě fajn jemná vonící whisky. V chuti sladkost, ovoce, jablka, pak oříšková čokoláda s trochou kořenitosti. Hladivé sherry, jemná, příjemně pitelná. V trocha ořechové hořkosti, čokoláda. Celkově fajn pitelná whisky, dobře udělaná, komplexní a to je tak vše. Ono to není málo, ale čím jsme rozmazlnější, tím chceme víc. 77/100

video youtube: 10. December 2022

2023:2022 - 0:1 (6:6)

Irsko proti Irsku, jsem i říkal, že by to mohlo být zajímavý. Hlavně rozhodnout dobře, aby se tam zase nepoprali. A tak vyhrála whisky ze Spojeného království a Němci s amíkama odešli s nepořízenou.

Glen Scotia 11letá Lightly Peated White Port Finish 54,7% Campbeltown Malts Festival 2023Den jedenáctý - Glen Scotia 11letá Lightly Peated White Port Finish 54,7% Campbeltown Malts Festival 2023:
Aroma chce chvíli počkat, aby se nadechla a vydechla. Přijde mi bohaté, ale mám s ním trochu problém, úplně se mi nedaří jednoduše rozklíčovat. Těžší zralá ovocnost, lehká kyselost citrusů, tmavá čokoláda a z pozadí se mi tam ukazuje lehký náznak kouře a dřeva. Hezká vůně, kombinace zralé ovocnosti a lehké kyselosti se mi líbí. V chuti mě hned překvapila kořenitost, ale po zvyku na ní si už vychutnávám jednotlivé chutě. Pocitově se mi tam potkává slanost a sladkost, ovocnost směrem do zralých meruněk a broskví, slaný karamel, ovocná sladkost. Není chuťově úplně nejjednodušší, ale působí dobře. V dokončení trochu dřeva, ovocnost meruněk a broskví a na patře mám trochu čokolády s kouřem. Celkově dobrá whisky, ale nějak nevím, kdy bych na ní měl chuť, kdy bude ta chvíle, tak a teď bych si dal tuhle.84/100

video youtube: 11. December 2023

Ailsa Bay Release 1.2 Sweet Smoke 48,9%Den jedenáctý (2022) - Ailsa Bay Release 1.2 Sweet Smoke 48,9%:
V aroma ovocno dřevitý kouř a současně nauzené maso a kouř co přichází od něj. Kouř postupně ustupuje a aroma ještě trochu sládne, ukázal se mi lehce nakouřený slad, sladkost opečeného ovoce. Celkově aroma působí kouřově a dost sladce, až trochu přeslazeně. Je hodně povedené. V chuti taky kouř, sladkost ovoce, sladkost uzeného medu, trocha pálivosti, která ale ustoupí a zůstává nakouřená sladkost, nakouřený slad a opečené ovoce. V dokončení doznívá uzený med, opečené ovoce a trochu uzenosti. Celkově je to příjemná a zajímavá sladce nakouřená whisky, až trochu přeslazená. Její nakouřenost je zcela jiná, než jsme zvyklí z Islay, což jí dělá zajímavou. 82/100

video youtube: 11. December 2022

2023:2022 - 1:1 (7:7)

Obě byly dobré, naštěstí nemusím určit jediného vítěze. A současně ani k jedné z nich se nebudu cíleně vracet. Až se s nima zase potkám, tak si je rád dám.

Singleton of Dufftown 12letá Luscious Nectar 40%Den dvanáctý - Singleton of Dufftown 12letá Luscious Nectar 40%:
Aroma hodně jemné až slabé, ale když tam člověk pořádně strčí nos, tak tam najde příjemné sherry, sladkost zralého ovoce, čokoláda, kandované ovoce. Taková klasika bez hloubky a whisky pod tím. Prostě líbivé na první dobrou. Jak se stále více vydýchává, tak sice ukazuje více, ale vlastně si kazí dojem. Přidaly se ještě ořechy, jablka, trochu kyselosti citrusů a tím ztratila ten úvodní sladký dojem. V chuti sladkost, zralé čerstvé ovoce, trocha pepře, čokoláda a pak prostě začne jít do prázdna. První dojem dobrý, ale nesmí člověk hledat dále. V dokončené oříšky, sladkost ovoce, trochu čokolády. Celkově je to whisky na první dojem, ale jen na ten, při něm působí dobře pitelně. Když člověk začne hledat dál, tak zjistí, že pod tou hezkou fasádou není nic zvláštního. Určitě ně nic špatného, ale prostě nic zajímavého. Jak když autem míjíte hezkou holku, rychlý pohled, rychlý závěr "jo, to bylo hezký", ale vlastně nevíte nic. V té rychlosti jste si ji stejně pořádně neprohlédli a už vůbec nevíte, co se za tou tváří skrývá a někdy je to tak lepší, protože dál jedete s dojmem, že jste viděli hezkou holku, která by za to stála.
Slečno, vy jste čím dále krásnější. Ó, děkuji. A čím blíže, tím je to horší. 72/100

video youtube: 12. December 2023

Glenkinchie 12y 43%Den dvanáctý (2022) - Glenkinchie 12y 43%:
Aroma je hodně příjemné, sladkost medu a ovoce, oříšky. Je velmi lehké, hodně líbivé, působí až jako takový bonbónek. Vůně navnadila více, než v chuti dává, je tam také sladkost medu a zralého ovoce, trocha koření k tomu, sladová sladkost, celé je to sladké, celé je to bonbónek furt, lehké a líbivé. Dokončení v duchu chuti a s lehkou oříškovou hořkostí. Celá ta whisky je takové cukrátko, jednou za čas ano, ale často se to nedá, člověk by byl jen povrchně přeslazený, raději si častěji dám nějaký zákusek, který má větší hloubku a ukojí více smyslů. 73/100

video youtube: 12. December 2022

2023:2022 - 0:0 (7:7)

Glenkinchie byla o chloupek lepší, ale jen o chloupek, takže to skončilo bezbrankovou remízou.


Fercullen Falls Irish Whiskey Small Batch 43%Den třináctý - Fercullen Falls Irish Whiskey Small Batch 43%:
Aroma je hodně voňavé. Hodně ovocnosti, postupně se mi tam ukázaly hlavně jablka a banány. Obilí. Mám tam i pocit lehké kyselosti citrusů. Celkově aroma dobrý, příjemný, až trochu převoněný. V chuti opět ovocnost, jablko, trocha koření, vanilka, která se postupně zvýrazňuje více, banán. Dokončení mi přišlo trochu umělě sladké, připomnělo mi bourbon. Celkově nic proti ničemu, ale nepřesvědčuje mě to, abych se více zajímal o irsko. 72/100

video youtube: 13. December 2023

Bladnoch Vinaya 46,7%Den třináctý (2022) - Bladnoch Vinaya 46,7%:
V prvním dojmu výrazný vliv bourbonu, jak ho nemám rád. Po vydýchání dřevo, vanilka, sladkost vanilky skoro k vanilkovým rohlíčkům (ale jen skoro, ještě to není ono), postupně se ukazuje květinovost a přechází až v ovocnost a citrusy. Potřebuje čas. V chuti nasládlá, ovocná, kořenitost, pak začne být hladivá, máslová sušenka, vanilka, slad a postupně i trochu citrusů. V dokončení dřevo, postupně doplněné oříšky, ovocnou sladkostí a vanilkovým závěrem. Dobrá, ale od Bladnochu mám jiné oblíbence. 81/100

video youtube: 13. December 2022

2023:2022 - 0:1 (7:8)

Irsko rád zkusím, ale málokdy odcházím dobře uspokojen, neříkám zklamán, ale nez větší potřeby se tam vracet. Takže když proti ní navíc stál povedený Bladnoch, tak byl výsledek zcela jasný.

Yoichi single malt 45%Den čtrnáctý - Yoichi single malt 45%:
Aroma mi připadá dost navoněné, bonbónová sladkost. Jinak tam najdu i ovocnou sladkost, jablka, jako je to dost sladký. Přemýšlím, zda se mi tam zdá nebo nezdá lehký kouř - ohořelé dřevo. Postupně mi tam dominuje ta ovocná sladkost a jablka. Když se to trochu vydýchá a zbaví té bonbónové sladkosti, tak je to docela příjemně vonící ovocná whisky. Tak jako dobrej průměr. V chuti se mi potkává sladkost a koření. Tady už tu nakouřenost cítím jasně, nakouřený slad, ohořelé dřevo, lehká kyselost citrusů, postupně vyleze zase i ta ovocnost v trochu opečené a nakouřené podobě. Kouřovku jsem teda nečekal. Příjemně lehká kouřovka. V dokončení ohořelé dřevo a trocha popela, pak i opečené ovoce s trochou popela. V první řadě mě překvapilo, že je to kouřovka, nečekal jsem to (texty píšu ještě předtím, než se podívám na Peterovo video, abych se zbytečně neovlivňoval a ven je dávám až po něm, abych ho zbytečně nepředbíhal) a líbila se mi, hezká kombinace ovocné sladkosti a kouře. 81/100

video youtube: 14. December 2023

Loch Lomond 14letá Spiced Apple & Soft Smoke 46%Den čtrnáctý (2022) - Loch Lomond 14letá Spiced Apple & Soft Smoke 46%:
Já teda zatím v aroma mám divné dřevo. Postupem času tam asi nacházím to jablko s kořením i ten lehký kouř, jak mě nabádá etiketa. To ovoce do jablka bych tam měl, s tím dřevem asi rovnou i sad, ale nijak zvlášť mě to aroma nebaví. V chuti je zábavnější, sladkost, ovocnost, až mám pocit, že mi v puse perlí. Je to zajímavý pocit, ale fakt mám pocit perlivosti. Zralé ovoce, trocha jablek, dřevěná bedýnka s jablky, celkem svěží. V chuti taky žádný zázrak, určitě lepší než ve vůni, ale zaujala svěžestí a perlivostí. V dokončení lehce citron, ale jen lehce a příjemně kyselý. 72/100

video youtube: 14. December 2022

2023:2022 - 1:0 (8:8)

Tak tady jsem předem odhadoval obrácené skóre, člověk míní, whisky mění.

Noble Rebel Smoke Symphony 46%Den patnáctý - Noble Rebel Smoke Symphony 46%:
Aroma příjemně překvapilo. Kouřovka se slaným nádechem, kořením, slaný karamel. Z pozadí mi tam ale vykukuje mladost. Postupně ještě lehká kyselost opečených citrusů. V chuti nakouřené koření, postupně slaný karamel, lehká kyselost citrusů. V dokončení kouř, karamel. První dojem z aroma bylo příjemné překvapení. Pak už začala pokulhávat, úplně mi ta kombinace slanosti, kouře a lehké kyselosti nejela. Umím si představit lépe pitelné nakouřené blendy. 72/100

video youtube: 15. December 2023

The Whistler The Good, The Bad And The Smoky 48%Den patnáctý (2022) - The Whistler The Good, The Bad And The Smoky 48%:
V aroma přezrálé ovoce, jablka a hrušky. Postupně se vydýchává a začíná ovocně vonět, postupně až do převoněnosti. Nakonec se mi tam z ovoce usadila hezky zralá hruška, člověk by si hned kousnul. V pozadí možná lehký kouř. Po úvodním ne moc lákavým aroma jsme skončili u hezké hrušky a ten úvodní dojem byl napraven. V chuti sladká ovocnost, opět výrazně do hrušky, ale pak přijde trochu pálivého koření a když odezní, tak hrušky dostanou opečený nádech. Asi se mezitím trochu opekly. A opět výrazné hrušky. V dokončení trocha toho kouře a opáleného dřeva a sladké koření. Celkově to bylo fajn, hruškové, ne moc nakouřené, to si ani nezasloužilo nápis na etiketě, trochu toho koření to mohlo ubrat. 75/100
Jsem si vzpomněl na děckou říkačku: Šušky šušky u hrušky, šu.ají tam berušky, když je někdo vyruší, letí šu.at ka moruši.

video youtube: 15. December 2022

2023:2022 - 0:1 (8:9)

Tak to vyhráli Irové s hruškou.

Knappogue Castle 16letá Twin Wood 40%Den šestnáctý - Knappogue Castle 16letá Twin Wood 40%:
Chce vydýchat, aby se aroma zbavilo dřeva. Pak se tam začne krásně ukazovat zralé ovoce, rozinky, tmavá čokoláda a trochu vanilky a karamelu. Příjemné, jemné a komplexní aroma. Chuť je jemná, krémová, krém s čokoládou a kandovaným ovocem, visně v čokoládě, krásně se rozplívá v ústech. V dokončení hořká čokoláda a lehký nádech dřeva. Velmi příjemná a komplexní whisky. 85/100

video youtube: 16. December 2023

Jack Daniel´s Bonded 50%Den šestnáctý (2022) - Jack Daniel's Bonded 50%:
Mně prostě ta amerika nesedí. V aroma tam mám dřevo a jeho tříslovinu a pak vanilku, karamel a ten typický umělo-plastelýnový smrad. Musím ale uznat, že se to pohybuje v přijatelné míře a jsem schopen, tam hledat vůně. Což mi sice nejde, ale nejsem z ní až tak rozmrzelý. V chuti hodně karamelové sladkosti, vanilka a dřevitá štiplavost a zase ta umělo-pastová chuť. Dopít se to dalo, ale moc mě to neláká brzy zkoušet znovu. Bodovat jí nebudu, protože tenhle styl nemusím a tak bych neuměl bodovat správně. (16.12.2023)

video youtube: 16. December 2022

2023:2022 - 1:0 (9:9)

Tady to dopadlo přesně podle mého očekávání, americký styl mě nikdy nevzal a tak to irové vyhráli na plné čáře. Škoda, že jim los k jejich hodně dobrému koni, dal zrovna ameriku, myslím, že by zabodovali i vůči mnohým ostatním. To je už druhé vítězství v řadě. Dá jim los šanci i na třetí v řadě? (prozradím předem, nedá, v dalším kole irská není)

Tamnavulin Red Wine Cask Edition No.3 German Pinot Noir 40%Den sedmnáctý - Tamnavulin Red Wine Cask Edition No.3 German Pinot Noir 40%:
Aroma se mi líbí, svěží zralé ovoce s nádechem vína, karamel. V chuti čokoláda, sladkost zralého ovoce, trocha koření, hladivý nádech vína, postupně hořká čokoláda. V dokončení koření, tmavá čokoláda a doznívá slad. Celkově je to hezky pitelná whisky. Trochu povrchní, ale není to první dojem znát, hezky se popíjí, nesnaží se být přehnaně líbivá, je to takový lehký dezertík. U toho taky hloubku nehledáte. 77/100

video youtube: 17. December 2023

Kilchoman Sanaig 46%Den sedmnáctý (2022) - Kilchoman Sanaig 46%:
Nalil jsem si tu do skleničky a všude okolo se začal linout kouř. Příjemně. Když jsem si ale přivoněl k whisky, tak se mi líbí méně. Připálené až trochu přiškvařené citrusy, zelené listy v ohni, které nehoří, jen čmoudí a pouští bylinný kouř. Nakyslý kouř. Postupně slanost, slaný karamel. Po nalití to do prostoru vonělo hezky, ve skleničce už se mi to už tolik nelíbí. V chuti nakyslá rašelina, sladkost, koření, dehet, přidává se opečené až lehce spálené ovoce, popel. V dokončení popel, spálené ovoce, dřevo. Na mě má divný kouř, až tak mi nesedla. 76/100

video youtube: 17. December 2022

2023:2022 - 1:0 (10:9)

Když jsem viděl rozlosování, tak mi byl vítěz jasný - Kilchoman. Tamnavulin nebude špatný, ale prostě zapadne, protože mám rád kouřovky, tak ti jasně vyhraje Kilchoman. No nestalo se tak. Tamnavulin nepřekvapil, byl dobrý, dobře se pil, víc toho nedal, ale to co dal, dal dobře. Kouř Kilchomanu mi teda nesedl, takže nakonec moc nezabodoval.

Johnnie Walker 18letá Ultimate 18 40%Den osmnáctý - Johnnie Walker 18letá Ultimate 18 40%:
Aroma v pohodě, jemné, sladkost ovoce, trochu medu. Jemné, až nevýrazné a tím pádem moc nebaví. V chuti ovocná, sladkost ovoce, lehce opečená jablka, koření a já nevím, já se prostě nudím, normálně mi během degustování myšlenky uletěly někam pryč. Je to nevýrazný, nudný, nezajímavý. Ničím to nevadí, v základu tomu nejde ubírat body za chyby, ale je to celé nevýrazná nuda. Od osmnáctky bych čekal nějaký projev, nějaké tělo, už nějaké zkušenosti. Dá se s tím trvávit čas, ale proč by to člověk dělal. Dopil jsem skleničku a ani to nevím. To je tak zjemnělý a při tom i komplexně vyvážený, že je to totálně nudný a nedokázalo se mi to ani projevit. 71/100

video youtube: 18. December 2023

Glenfiddich 18letá Our Small Batch Eighteen 40%Den osmnáctý (2022) - Glenfiddich 18letá Our Small Batch Eighteen 40%:
Od prvního dojmu hezky sladko-ovocně voní, zralé jablka a hrušky. Hodně líbivé, příjemné, výrazné. Na první dojem dobrý. Květinovost, nasládlé vlhké dřevo od přezrálého ovoce, až k čokoládové bonboniéře. Působí to hezky, dobře udělaně, nesložitě. V chuti sladká, sladkost zralého ovoce, koření, čokoláda s kandovaným ovocem. Dokončení se nese hezky v duchu chuti a navazuje na ní. Celkově je to skvěle udělaná práce, ono se proti ní skoro nic říct nedá. Jenže je to dokonalost tak komplexní, že vlastně dokonalá není. To už je samozřejmě o cílovce. V základu ale skvěle udělaný produkt. 80/100

Mi to připomnělo film Wonder Women 1984 s Gal Gadot. Hezky se na ní kouká, ale celý film ta její postava Diany neutáhne (myšleno fyzická postava, dějově je to horší). Zaujal mě i soundrtack k filmu:

Na toho, kdo klid jí vzal, dnem i nocí čeká dál,
Krásná, bláhová Dajána.
Ožratá jde ulicí, nezbaví se chlastu pout
Láhev whisky vonící, hrdlo jen rty obejmouut
Navždy bude sama pít, nenalezne nikdy klid
Krásná, bláhová Dajána.

video youtube: 18. December 2022

2023:2022 - 0:1 (10:10)

Těšil jsem se na souboj osmnáctek, hezká mladá naolejovaná těla v plavkách. A nic z toho. Kdybych hledal tímto směrem, tak bych asi žádnou recenzi nenapsal. A ve whisky jsem žádný souboj nedostal. Glenfiddich předvedla standardní kvalitní výkon, který byl dá se říci bez chyby, ale laťku až tak vysoko nenastavil. Johnnie to prostě vzdala, bez snahy, nadšení, elánu, prostě nuda. Čekal jsem vyrovnanější zápas, dokonce možná i remízu a takhle z toho bylo spíše nudné kolo. Dojem u Johnnie pak zachraňovala její starší kamarádka, té bylo osmnáct před více než dvaceti lety, takže dneska by jí bylo ... (není slušné to počítat, ale víc než dvakrát to je). A nudnou a nezkušenou osmnáctku strčila do kapsy (a to nepředvedla taky žádný extra výkon).


The Kyoto Malt Whisky 43%Den devatenáctý - The Kyoto Malt Whisky 43%:
Mě to v aroma připadá dost mladý. Skoro mi to spíš připadá jak ovocná pálenka. Asi broskev. V pozadí pak trochu dřeva a vanilky. Kromě tý mladistvý broskvičky, tam skoro nic nemám. V chuti sladkost, ovocnost, ještě výraznější broskev, trocha koření. To snad zrálo v sudech po broskvi. V závěru chuti taková trochu nauzená broskev, připadá mi tam nádech kouře a trocha pálivého koření. V dokončení dřevo, slad, koření. Ve vůni mi to přišlo dost mladý, v chuti už tolik ne, ale taky. Celým tím se podle mě nesl broskvový nádech. Přišlo mi to divné. 68/100

video youtube: 19. December 2023

Fercullen 10letá Single Grain 40%Den devatenáctý (2022) - Fercullen 10letá Single Grain 40%:
Mě to smrdí skoro jako bourbon jen bez té dřevitosti. Vanilka, umělá sladkost, i nějaké to ovoce. V chuti lepší než ve vůni, ale jen trochu. Dost vanilky, ovoce, sladkost, postupně se mi tam rýsují citrusy i s kůrou, celkem jemné. Ale furt mi to připomíná bourbon, jen v pitelnější podobě. V dokončení koření, vanilka a nevýrazný med. Tak mi nejelo, neplival jsem, nevylíval, ale zorvna moc jsem se nebavil a neužíval si. Tohle je zcela mimo mě. 65/100

video youtube: 19. December 2022

2023:2022 - 0:0 (10:10)

Ty se hledali, až se našli. Ale já se s nima nenašel a nesešel. Vrátím se k ním ještě v rámci přechutnání a možné druhé recenze, takže to třeba za jiných okolností bude lepší, ale moc se na to netěším.

Torabhaig Allt Gleann The Legacy Series - Second Release 46%Den dvacátý - Torabhaig Allt Gleann The Legacy Series - Second Release 46%:
Aroma se mi celkem líbí. Svěží, sladká vlhká rašelina, vanilka, ovoce, zelená jablka lehce nezralá. Pak mi tam ale začíná vylézat mladost a začíná srážet aroma. Škoda. Je to mladý. V chuti sladkost, sladká vlhká rašelina, citrusy, lehká kyselost cistrusů a pak zase nástup sladkosti, ovocná sladkost s uzeným medem. Celkem svěží, i mě to baví. Jen tu mám pocit kovovosti, jak kdybych to pil z kovového panáku, ale tolik to nevadí. V chuti té mladosti tolik není a líbí se mi to víc než v aroma. V dokončení nakouřený slad, zbytkový kouř, sladkost opečeného ovoce, jablka. Vůně začínala dobře, ale pak mi tam začala vadit ta mladost, v chuti lepší, celkově svěží. V základu to nakonec šlo, ale moc si ji nezapamatuju. 76/100

video youtube: 20. December 2023

Tamdhu Batch strength 005 59,8%Den dvacátý (2022) - Tamdhu Batch strength 005 59,8%:
Aroma sherry a v pořádné síle. Správná sladkost i lehká nahořklost oloroso sherry, višně v čokoládě, hořká čokoláda. Já jsem celkem spokojený. V chuti sladkost, čokoláda, ovoce, ale přidá se k tomu mandlová hořkost a ta mi to trochu sestřeluje. Když se srovná, tak ještě oříšky, višně v čokoládě. Při dalším doušku už mi ta nahořklost nepřijde tak výrazná a více se mi ukáže tmavá čokoláda, ořechy, ovoce a to vše čokoláda krásně obaluje. V dokončení ořechy, ovoce, čokoláda. Taková trochu drsnější sherry whisky v pořádné síle, žádné mlsání do cukrárny pomalu lžičkou, ale hezky pořádně to plácnout rovnou do ksichtu. Jsem celkem spokojen. 83/100

video youtube: 20. December 2022

2023:2022 - 0:1 (10:11)

To byl nerovný boj, rozkoukávající se mladice proti drsné sherryovce. Mládí vpřed, ale ne tak rychle. Batch 005 mi v porovnávání 4-6 skončil jako poslední, ale když jsem jí měl pak sólo, tak jsem byl spokojený podobně jako teď. Celkové skóre je dost vyrovnané a čekají nás už jen 4 kola. Máte tip na vítěze? Bude to Izzi nebo Izzi?

Glenfiddich 21letá Gran Reserva 40%Den dvacátýprvní - Glenfiddich 21letá Gran Reserva 40%:
Hned po nalití se po okolí začne rozlévat příjemné aroma, krásně vyzrálé ovoce, hutná medová sladkost. Nechám já ale ten doporučený čas na vydýchání. Aroma je krásně komplexní, sladkost zralého ovoce, hodně se zvýraznilo zralé jablko, koření, až k jablečnému štrůdlu. Postupně i trocha dřeva s ovocným nádechem. Aroma je krásně komplexní a příjemné. V chuti zralé jablko s lehkým kořením a dřevem. Při dalším doušku působé více hladivě a komplexně, sladkost ovoce, zralá jablka s pár lehce nakyslými kousky, trocha koření. Podle vůně jsem čekal trochu jemnější chuť. V dokončení je více znát dřevitá hořkost, koření ze štrůdlu, jablečná ovocnost, kombinace sladkosti i kyselosti. Vůně mě navnadila na komplexnější zážitek v chuti, byl tam, to ano, ale asi jsem to podle vůně čekal hladivější. V základu jí ovšem není moc co vytknout. Až na to, že je vlasntě tak vyladěná, až tím ztrácí na zajímavosti. Řeknete si, že to bylo fakt dobrý, zeptáte se co to bylo a zapomenete to s první levnější a obyčejnější whisky, která upoutá něčím vybočujícím. Dokonalost je hezká, ale vlastně nezajímavá, pokud vás neposadí na prdel. 85/100

video youtube: 21. December 2023

Redbreast Lustau Edition Sherry Finish Single Pot Still Whiskey 46%Den dvacátýprvní (2022) - Redbreast Lustau Edition Sherry Finish Single Pot Still Whiskey 46%:
Oloroso se ukáže krátce po nalití do skleničky. V prvním dojmu trochu dřevité zatuchlosti s příjemným nádechem sherry. Když se vydýchá, tak dojem zatuchlosti ustoupí a nahradí ho zralé ovoce. Celkově je aroma lehké, příjemné, sladkost zralého ovoce, doplněné sherry, tmavou čokoládou. Láká k nakousnutí. Nádech dřeva mi tam zůstává, ale je krásně obalen sladkým ovocem a čokoládou. V chuti boduje více než ve vůni. Příjemná čokoláda, s ovocem, ořechy, sladké dřevo s medem, postupně jablka, od zralých až po lehce kyselé. Trocha pikantní kořenitosti. V dokončení hladivá čokoláda, pak ovocnost, zralá jablka, sladké dřevo, lehká hořkost oříšků, příjemně doznívá ovocná sladkost a sherry. 83/100

video youtube: 21. December 2022

2023:2022 - 1:0 (11:11)

Tohle byl zajímavý souboj. Stáří, elegance a komplexnost nakonec ustála svoji pozici a zvítězila. Ale nebylo to žádné vítězství s přehledem, mladá irka se jí přiblížila nakolik blízko, že jsem chvíli zvažoval remízu, ale nakonec nedal, ten rozdíl tam přece jen byl. Za to v celkovém skóre jsme opět na remíze a do konce chybí už je 3 kola. Pokud bude mít každé kolo svého vítěze v klasickém poměru 1:0 nebo 0:1, tak tu bude jeden vítěz, uvidíme zda těsně nebo s náskokem. Protože se tu ale objevují i remízi a další výsledky, tak to třeba bude ještě napínavé. Jeden z vítězů je ovšem jasný, jsem to já, protože to vše budu pít :)

Aberlour A´bunadh  Batch No.71 61,5%Den dvacátýdruhý - Aberlour A´bunadh Batch No.71 61,5%:
V aroma hutné sherry, kožené křeslo, těžké zralé ovoce, čokoláda, občas je tam cítit víc alkoholu, než je třeba. Krásně hutné sherry aroma. V chuti kořenité sherry, čokoláda, rozinky, kandované ovoce. V dokončení dlouhé kořenité sherry, pak suchost na patře. Vůně se mi líbila, ale té sherry kořenitosti v chuti na mě bylo moc a moc mi tam převládala, mám raději hladivější sherry. 81/100

video youtube: 22. December 2023

Glencadam 11letá van Wees The Ultimate 16.3.2011/6.2022 Cask No.800149 46%Den dvacátýdruhý (2022) - Glencadam 11letá van Wees The Ultimate 16.3.2011/6.2022 Cask No.800149 46%:
Fakt hezké vanilkové aroma, vánoční rohlíčky, karamel, lehce to rámuje sladkost ovoce a koření a možná sladké bílé víno, no prostě vánoční stůl. V chuti vanilka s kořením, zralé ovoce, ale pak se více prosadí vanilkové rohlíčky, trocha vinné suchosti a stále trochu koření. V dokončení mám dost té vinné suchosti a na jazyku mi doznívá karamel, vanilkové rohlíčky a sladkost sušeného ovoce. Hezky vánoční whisky, toto pojetí bourbonu ve whisky mám rád. 87/100

video youtube: 22. December 2022

2023:2022 - 0:1 (11:12)

Tady jsem očekával jasné vítězství Abuny. Protože vím, že to bude sherry bomba, tak jsem začal Glencadamem a po něm jsem i začal pochybovat o jasném vítězství Abuny, začal jsem očekávat remízu. Výrazná sherry kořenitost v Abuně mi nesedla a tak z toho nakonec bylo zcela jasné vítězství Glencadamu, který se také dostal do vedení v mezi vzorky 2022.

Glenallachie 12letá Sauternes Wine Cask Finish 48%Den dvacátýtřetí - Glenallachie 12letá Sauternes Wine Cask Finish 48:
V aroma mi tam připadá vanilka, koření, slad, dřevo sudu, sladkost zralého ovoce, vinný nádech. Celkem jemné a ok, ale to je asi tak vše. V chuti se mi potkává ovocná sladkost, vanilka a vinná kyselost a kyselost nezralých zelených jablek. Postupně dostává krémový sladový nádech. Ale těch kyselých jablek se už nemůžu zbavit a ještě k tomu hořkost dřeva. V dokončení kyselost jablek. Voněla mi hezky, ale chuťově mi to prostě nejelo. Poprvé jsem si to napsal a nebodoval, podruhé (další den) jsem se s popisem shodnul a nejelo mi to furt. 75/100

video youtube: 23. December 2023

Glen Scotia Victoriana 54,2%Den dvacátýtřetí (2022) - Glen Scotia Victoriana 54,2%:
Potřebuje vydýchat. Ve vůni se mi potkává slad, ovocná sladkost, ale taky vlhká dřevitá zatuchlost, lehká opečenost crému brulée. Působí celkem příjemně a vlastně mě ničím tak moc nezaujalo. V chuti na jednu stranu krémová a hladivá, karamel, který začne přecházet do spáleného karamelu a současně začne mít štiplavou suchost a pod tím vším ovocná - jablečná hladivost a sladkost. Při dalších doušcích pikantnější ovocnost - štiplavé ovocné koření a v pozadí ořechy. V dokončení citrusy, grepy, trochu jejich hořkosti, suchost a dřevo. Při prvním hodnocení jsem ji nebodoval, protože jsem se nemohl rozhodnout, zda se mi líbí nebo ne. Ono se tak úplně nemůžu rozhodnout stále, ale zaujala a když si začnu myslet, že se mi nelíbí, tak se tam najde něco, co se mi líbí a obráceně. Zkusím se jí trochu probít, abych si ujasnil, zda se mi líbí nebo ne. 84/100

video youtube: 23. December 2022

2023:2022 - 0:1 (11:13)

Ke Glenallachie jsem si nikdy moc vztah nevybudoval, ale neměl jsem od nich nic, co by mi nejelo, ani nic, co by mě posadilo na prdel, prostě to bylo jako dobrý, ale to je asi tak vše. Až tato, ta mi fakt nejela. Poprvé jsem si to napsal a nebodoval, podruhé (další den) jsem se s popisem shodnul a nejelo mi to furt. A zcela nečekaně jsem při prvním hodnocení nebodoval ani druhou. U Vicrtoriany se nemůžu rozhodnout, zda mi chutná nebo ne, ale zaujala natolik, že to budu ještě zjišťovat. Tím je vítěz tohoto kola jasný (na podruhé jsem i obě obodoval).
Ale musím říct, že nebýt obě součástí adventních kalendářů, tak bych nic nepsal :)

Jameson 18letá Triple Distilled 46%Den dvacátýčtvrtý - Jameson 18letá Triple Distilled 46%:
Ovocno-květinové aroma, nádech bourbonu - vanilka a dřevo, ale v příjemné podobě, sladkost zralého ovoce, trocha sherry a čokolády. Celkem lehké aroma, celkem fajn, ale v základu ničím nenadchne, ani neruší. V chuti sladký úvod, sladkost ovoce a med, máslové sušenky, pak znatelné dřevo, sladké dřevo s vanilkou. V dokončení hořkost dřeva, vanilka, sladkost a doznívají mi máslové sušenky. Jako teda, čekal jsem víc, podstatně víc. Aroma moc neslibovalo, čekal jsem pak něco spíše jemného a komplexního, dostal jsem spíše nudu s hořkým závěrem. Jako dobře udělanou nudu, ale nenašel jsem důvod, proč to pít. Připadá mi tam zbytečně velký vliv toho bourbonu a dřeva v závěru. 75/100

video youtube: 24. December 2023

MacNair´s 21letá Lum Reek Peated Boutique House of Spirits 48%Den dvacátýčtvrtý (2022) - MacNair's 21letá Lum Reek Peated Boutique House of Spirits 48%:
V aroma sherry ovocnost, čokoláda a to vše zabalené v kouři s nádechem vlhké rašeliny a sladkých citrusů. Kouř je nepřehlédnutelný, ale není dominantní, jen to rámuje. Působí to příjemně, krémově a povedeně. V chuti sladký úvod, pak kořenitá nakouřená rašelina. Postupně koření trochu ustoupí a zůstává pocit očouzeného vnitřku pusy. Dokončení kouř s citrusy, pak se přidá i trochu čokolády a sladkosti. Celkově je to dobře namíchaný, dobře se to pije, jen těch 21 let mi tam připadá takový zbytečný, stejně dobrý by to šlo namíchat i mladší a levněji. 81/100

video youtube: 24. December 2022

2023:2022 - 0:1 (11:14)

Závěrečné whisky v kalendáři byla taková pohodovka. Na vánoční remízu to ale nebylo. A tak máme vítěze tohoto souboje Izzi vs Izzi. Chtěl jsem oběma současně pogratulovat, ale povedlo se mi dovolat jen vítězi, druhý měl celou dobu obsazený telefon.
Výsledek soutěže neberte vážně, byla jen tak pro pobavení a občas se potkaly vzorky, které by si vedle sebe asi nikdo nedal. Oba kalendáře byly výborné, o čemž svědčí i to, že se oba probojovaly do finále a skóre bylo velmi vyrovnané.


Děkuji Peterovi Praženkovi z The Izzi Pubu za zpříjemnění doby předvánoční. Ochutnal jsem díky tomu různé zajímavé značky, které bych si nevybral (z části proto, že je neznám a z většiny proto, že můj rozpočet není bezedný), rozšířil si díky tomu obzory, rád si připomněl věci, které už znám a pokaždí se těšil na Peterovo video ke každému dni. Letos jsem měl kalendáře dva - loňský a letošní, bylo to občas trochu náročnější. Oba byly dobré a již nyní se hlásím o kalendář na příští rok.
A abych trochu zabilancoval a zavzpomínal, tak největším objevem pro mě byla v roce 2021 Bladnoch 11letá Bourbon Casks, v roce 2022 Glencadam 11letá van Wees The Ultimate a v roce 2023 Croftengea Marsala Finish Murray McDavid. Tak ještě jednou díky.

Adventní kalendář 2022Adventní kalendář 2022Adventní kalendář 2023Adventní kalendář 2023


Alkohol.cz - whisky adventní kalendář

video youtube: 1.prosinec - Glen Scotia Campbeltown 1832
video youtube: 2.prosinec - Ledaig Sinclair Series Rioja Cask Finish
video youtube: 3.prosinec - Tyrconnell 10 Madeira
video youtube: 4.prosinec - The GlenAllachie WINE SERIES Cuvée Cask Finish 2012
video youtube: 5.prosinec - Auchentoshan Auchentoshan Blood Oak
video youtube: 6.prosinec - Finlaggan RED WINE CASK MATURED
video youtube: 7.prosinec - Kavalan Triple Sherry Oak
video youtube: 8.prosinec - Green Spot CHATEAU LÉOVILLE BARTON Single Pot Still
video youtube: 9.prosinec - Big Peat The Steiermark
video youtube: 10.prosinec - Old Pulteney Flotilla 10 Years Old Single Malt Vintage 2010
video youtube: 11.prosinec - Glengoyne Balbaína
video youtube: 12.prosinec - Monkey Shoulder Smokey Monkey Blended Malt Batch 9
video youtube: 13.prosinec - Glenfarclas 105 Cask Strength
video youtube: 14.prosinec - Isle of Raasay Hebridean Single Malt R-02.1
video youtube: 15.prosinec - Glenfiddich Perpetual Collection VAT 02 Rich & Dark
video youtube: 16.prosinec - Speyburn 16 Years Old Speyside Single Malt Travel Exclusive
video youtube: 17.prosinec - Bunnahabhain An Cladach
video youtube: 18.prosinec - Knockando 18 Years Old Slow Matured
video youtube: 19.prosinec - Wolfburn Langskip Single Malt
video youtube: 20.prosinec - Gold Cock 20 y.o.
video youtube: 21.prosinec - Talisker The Distillers Edition Double Matured
video youtube: 22.prosinec - Glenmorangie The Tribute 16 Years Old Heritage Spirit Batch
video youtube: 23.prosinec - Laphroaig 1815 Legacy
video youtube: 24.prosinec - Glen Deveron 20 Years Old


Návštěva palírny Prádlo - 28.11.2023

Palírna Prádlo není úplně neznámým pojmem. S jejím jménem jsme se už dříve setkali u whisky Hammer Head. Když se v roce 2010 v palírně rozhodli obnovit výrobu whisky, tak pro její název zvolili jméno podle palírny, tedy Prádlo. Značka Hammer Head je sice známá, ale také je spíše svázána s výrobou whisky do roku 1989 a tak nová whisky jde do světa s novým vzhledem a novým názvem. Historie palírny se začala psát v roce 1924 a první whisky zde byla vyrobena v roce 1976, jednalo se o whisky Halberd. Od roku 1993 se zde vyráběla whisky (nebo její část) Printer's. V roce 1989 zde byla výroba whisky ukončena. Po změně režimu zde již nebyl zájem o českou whisky, protože se sem začala ve velkém dovážet skotská whisky. V roce 2010 zde byla výroba whisky obnovena a v roce 2023 byla uvedena na český trh. Kolem palírny bylo mnoho nejasností, různých dohadů a nevyjasněných otázek a tak se v palírně (spíše ve Stock Plzeň-Božkov, který palírnu vlastní) rozhodli, že by tyto nejasnosti bylo vhodné rozptýlit a pozvali na návštěvu, dá se říci, že první oficiální návštěvu palírny, whisky geeky. Za mě to byl zcela správný krok, sice se tihle lidé nespokojí s obecným výkladem a mají spoustu všetečných otázek - a proč to děláte takto a ne takto a kolik procent tady a támhle, ale zase jsou schopni dodat zpětnou vazbu, byť často kritickou, protože už mají sakra rozmlsané jazyky. Palírna se nachází v obci Prádlo u Nepomuku a je součástí Stocku, takže její návštěva není o telefonátu "Ahoj, zrovna jedu okolo.", tak se Stock postaral o organizaci této návštevy. V Praze na nás čekal autobus, který nás dovezl do palírny a po zkontrolování osob vůči seznamu a nafasování oranžových vest "Visitor" jsme mohli vyrazit na prohlídku palírny, zakončené závěrečnou ochutnávkou a pohoštěním. Byť to zpočátku vypadalo hrozivě, tak to neprobíhalo pod dohledem ochranky, ale v přátelském duchu.

Průvodce nám dělal Michal Marešovský a master distilerka Kristýna Demelová. Ukázalo se, že o tuto palírnu se nemusíme bát, protože nepatří mezi vybuchující (v mnoha palírnách ve Skotsku se nesmí fotit, protože by mohly vybuchout, v Čechách zatím takovou vybuchující palírnu nemáme) a tak máme i fotky z palírny. Při prezentaci o palírně nám Pavel Vavřík ze Sladovny Brutnál udělal i prezentaci o výrobě sladu pro tuto whisky (nejen pro tuto whisky, jeho slad používají i v některých dalších českých palírnách). V palírně používají pekařské kvasnice, zkoušeli i jiné, ale nakonec se rozhodli zůstat u těchto. První destilace je kontinuální na koloně a druhá probíhá v měděných kotlích.

Jako u každé správné palírny se návštěva neobejde bez návštěvy warehousu (zde mu říkají česky soudkárna). Ochutnání zde mělo naštěstí vzestupnou tendenci. S pár lidma jsme se shodli, že stávající whisky trpí na dřevitost ze sudů, která se postupně začíná projevovat a sílit během zrání. Určitě by jí pomohly např sudy po bourbonu, nové sudy z českého dubu se v ní dost projeví. Druhou věcí, co by jí pomohla, nedestilovat až do konce. Ovšem třeba u sudů, kde zraje budoucí třicítka, jsme si všichni celkem pochutnali. Whisky geeci v palírně, je vždy záruka zpětné vazby :) (Ono se to sice občas nezdá, ale my to myslíme v dobrém.)

Já měl přichystané dvě otázky. Jedna se týkala kdysi zmiňovaného problému se sklem a korky. V roce 2019 na Whisky Life Praha palírna představila 17letou a 30letou whisky, které měli jít na trh ještě v tom roce. Což se ovšem nestalo, mluvilo se o problému s láhvemi, kdy se ukázalo, že jejich představa láhve není na výrobu tak jednoduchá, jak se zdálo. Na letošním Whisky Life jsem objevil ovšem láhev 10leté plněnou v roce 2021 (stejná informace je i na webu), což mi ovšem nesedělo do časů a uvedení až v roce 2023. Ovšem právě v roce 2021 se objevil druhý problém a to korky. A protože nechtěli pustit na trh láhve s nevyhovujícím korkem, tak se uvedení protáhlo až do roku 2023. A tak můžete potkat 10leté lahvované v roce 2021 i lahvované v roce 2023. Jedná se o stejnou whisky, po zjištění a vyřešení problému byl dolahvován zbytek láhví.
Druhou otázkou, která mi vrtala hlavou, byly roky. Palírna ukončila destilaci v roce 1989 a znovu ji obnovila v roce 2010. Jak je tedy možné, že se můžeme setkat s whisky destilovanou v roce 2002 a 1992. V tomto případě se nejedná o destilaci v této palírně, ale o nakoupený new-make v době, kdy bylo znovu obnovení výroby v palírně zvažováno a bylo cílem zkusit si práci se sudy a mít již zralou starší whisky v době vstupu na trh.

Za sebe musím říct, že si z návštěvy palírny odnáším hlavně pozitivní dojmy. Další česká palírna tak přešla z dohadů a spekulací do otevřenějšího módu. Což je v naší malé české kotlině důležité. Každé skrývání a mlžení vyvolává pochybnosti (a s tím tu bohužel máme zkušenosti, že ty pochybnosti nebývají často neoprávněné). Na co jsme se zeptali, na to jsme zde i dostali odpověď. Ještě by to chtělo zapracovat na té základní 10leté whisky, kde dřevitost přebíjí charakter whisky a palírny. Návštěva byla zajímavá pro celou českou whisky komunitu, což se ukázalo i na tom, že někteří (aby mohli jet) strávili na cestě tam a zpět víc času, než v palírně. A snad i v něčem zpětnou vazbou přínosná pro palírnu.

Až budou, tak doplním o kvalitnější fotky od Jakuba Moravce.

Video z návštěvy od Tomáše Hradce:

originál videa - Instagram - friends_of_pure_malt


Whiskeria: Benrinnes - 19.10.2023

Ve Whiskerii proběhla další ochutnávka pod taktovkou Martin Mayera, tentokrát ovšem přednášel Michal Marešovský. Věnovali jsme se whisky Benrinnes. Základ se točil okolo čísla 15, tedy patnáctiletých whisky, pouze poslední byla čtrnáctiletá a to nebyl jediný rozdíl, kterým se zcela prokazatelně lišila od ostatních.
Jako vždy to byl príma večer strávený ve společnosti skvělých lidí, zajímavých informací a dobré whisky. Pár rychlo poznámek psaných během večera:

Whiskeria: Benrinnes - 19.10.2023Whiskeria: Benrinnes - 19.10.2023Whiskeria: Benrinnes - 19.10.2023Whiskeria: Benrinnes - 19.10.2023
Whiskeria: Benrinnes - 19.10.2023Začínali jsme s Benrinnes 15letá Flora & Fauna 43% (lahvovaná 2022), což byl příjemný začátek a rozjezd.
Aroma jemné, hladivé, postupně se rozvíjí sherry, kandované ovoce, čokoláda. V chuti taky jemná, hladivá, hořká čokoláda, sladkost zralého ovoce, lehká oříšková hořkost. Jemná, ale celkově plná, nepůsobí mohutně, ale plně. V dokončení hezky jemně doznívá, ořechy, ovocnost a čokoláda. Celkově je to příjemná fajn sherry speyside whisky. Příjemné popíjení, ale po pár dalších whisky si jí už nevybavím.
Whiskeria: Benrinnes - 19.10.2023Další whisky byly již nezávislá stáčení, první z dalších byla Benrinnes 15letá North Star Spirits Cask Series 019 Oloroso Hogshead 3.2007/6.2022 46,4%, která zaujala i lehkou kalností, jak nebyla filtrována.
V úvodu aroma kandované ovoce, pak lehká hořkost a suchost sherry, hořká čokoláda, karamel. V chuti sirné tóny doplněné hořkou čokoládou, oloroso sherry do kysela a lehké hořkosti. Dokončení ovládne oloroso, hořká čokoláda, pak karamel. Celkově jsem z ní měl trochu rozpolcený dojem. Od sherry finishe/zrání člověk očekává sladkost, čokoládu, ovocnost. To zde ale nebylo, ona opravdu splnila to Oloroso sherry z popisu i s jeho suchostí, lehkou kyselostí a hořkostí. To proč lidi mají většinou raději PX než Oloroso (pokud vůbec pijí sherry). To Oloroso vlastně splnila ukázkově a správně, jen jí to na přední příčky mezi ostatními zde zrovna nevytáhlo.
Whiskeria: Benrinnes - 19.10.2023Třetí v řadě byla Benrinnes 15letá Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice Cask Strength 2006/30.5.2022 Refill Sherry Hogshead Cask No.17601802 Batch 22/118 58,2%.
V aroma hořká čokoláda se zralým ovocem, ovocnost začíná postupně dominovat, dál se ukáží oříšky s čokoládou. V chuto hutná, výrazné sherry, hutné ovoce, až tak trochu k překousnutí, hutná bonboniéra, v dalších doušku se více ukazuje oloroso. V dokončení oloroso s hořkou čokoládou, pak oříšky, dlouho se drží v puse, sherry suchost. Celkově plná a hutná whisky. Za mě asi nejlepší z té pětky.
Whiskeria: Benrinnes - 19.10.2023Čtvrtá byla exkluzivně pro italský trh Benrinnes 15letá Wilson & Morgan Barrel Selection - Cask Strength 2007/2022 1st fill PX sherry hogshead finish Cask No.307568 56,7%.
V aroma jsem přemýšlel, co tam je a co mi tam asi trochu vadí. Byla to bylinnost. Pak tam ještě byla hutná sladkost, máta, ovocnost a v dřevo v pozadí. V chuti kořenitost, čokoláda, lékořice, bonbonová sladkost, postupně čokoláda. V dokončení koření, čokoláda s kořením, lékořice. Celkově byla bohatá a zvláštní. Byla chuťově jiná, bylinná, u PX finishe člověk čeká něco jiného. Postupem času se dále vyvíjela. Jsem u ní dost zvědavý, co v ní při přeochutnání ještě objevím. Vlastně zatím nevím, zda se mi líbila nebo ne.
Whiskeria: Benrinnes - 19.10.2023Uzavírala to Benrinnes 14letá The Whisky Cellar Private Cellars Selection 28.1.2009/2.2023 PX finish Cask No.9064 55,5%. Od ostatních se nelišila jen stářím, ale také tím, že byla destilována v době, kdy oproti ostatním zcela jistě v palírně probíhala už pouze dvojitá destilace. Bude jiná než ostatní? Poznáme ten rozdíl? Byla jiná než ostatní, rozdíl jsme poznali, ale nebyl to rozdíl díky vlivu destilace.
V aroma hutná čokoláda k nakousnutí, tmavá čokoláda. V pozadí vykukuje nakouřenost, popelavost. Takový dojem, kde by se to tam vzalo, ale prostě, to tam je. V chuti začne sladkost a čokoláda, pak začne dominovat nakouřenost, chladný kouř ohořelého dřeva až popela a vůně popela. V dokončení trochu uzeného kouře a ovoce. Tady hodně zapůsobil dojem překvapení, nakouřenost a popel tam asi nikdo nečekal, taky to tak trochu celé přebilo, PX se moc neprosadilo.

Díky všem za hezký večer. Na Martinových ochutnávkách oceňuji 3cl whisky, mohu si tak ochutnat a současně poslouchat zajímavý výklad. Vím, že se k těm whisky ještě doma vrátím a nebudu tak mít pocit, že jsem se jim na místě málo věnoval. Díky tomu množství mi zbude i na vzorek domů. Bylo by škoda ošidit whisky nebo výklad. Mě ještě při tom všem zdržuje to psaní mých poznámek.


Whiskeria: Aberlour - 28.6.2023

Koncem června, těsně před prázdinama se ve Whiskerii sešla už skoro "tradiční dvojice" Martin Mayer a Zdeny Kortiš. Tentokrát jsme zavítali do palírny Aberlour. Zatímco nám Zdeny povídal o historii palírny, tak jsme ji při tom i popíjeli. A pak jsme poskočili velkým skokem vpřed až do posledního desetiletí a rozdílu skoro desetiletí rovnou na Aberlour A'bunadh a uzavřeli jsme to trochou "exkluzivity" s Distillery Exclusive a Single Caskem.
Sem dám pár mých poznámek psaných přímo na ochutnávce. Postupně je ještě přeochutnávám a ke značce dopisuji další poznámky.

Whiskeria: Aberlour - 28.6.2023Whiskeria: Aberlour - 28.6.2023Whiskeria: Aberlour - 28.6.2023Whiskeria: Aberlour - 28.6.2023
Whiskeria: Aberlour - 28.6.2023Začínali jsme Aberlour 10letá V.O.H.M. Pure Malt Scotch Whisky 43% ze sedmdásetých let, láhev vypadá jak od koňaku a je označena písmeny V.O.H.M., což znamená Very Old Highland Malt.
V aroma hodně hutné sherry, těžké ovoce a čokoláda. I tu vůni je třeba překousnout. Těžší stará vůně, staré dřevo, sherry provoněná stodola. V chuti těžší sladkost protkaná tmavou čokoládou, sladkost tmavého ovoce. V dokončení sladkost s čokoládou a oříšky. Celkově příjemné hutné sherry s nádechem starého dřeva.
Whiskeria: Aberlour - 28.6.2023Aberlour A'bunadh Batch 50 59,6% byl lahvován již v roce 2014.
V aroma sherry s čokoládou, i přes tu sílu celkem jemné. V chuti dominantní ořechy, postupně ukazuje čokoládu, sherry, ovoce, hezky se rozvíjí a čokoládoví. V dokončení doznívá ořech, dřevo, sherry, hřejivé. Celkově v chuti byla nejsilnější.
Whiskeria: Aberlour - 28.6.2023Aberlour A'bunadh Batch 75 60,9% byl lahvován v roce 2022.
Ve vůni dřevo s ovocem a květinovostí, kandované ovoce. Aroma se ukazuje pomalu a je spíše uhlazené. V úvodu chuti štiplavá kořenitost. Postupně dále ukazuje čokoládu, chuť se uhlazuje, smetanovitost, zklidňuje se , spíše jemnější, trocha čokolády a trocha sherry. V dokončení ořechy, čokoláda, ovoce, sherry. Celkově mi ale na A'bunadh přišla míň sherry. Svoje také udělalo porovnání s batchem 50, vedle kterého mi vyzněla hůře, ale ještě uvidím, jak mi bude chutnat sólo.
Whiskeria: Aberlour - 28.6.2023Aberlour 11letá Distillery Exclusive Oloroso Cask 49,4% lahvovaná 03.2022.
Aroma se otvírá postupně a pomalu, postupně čokoláda, až banán se dřevem. V chuti ovocnost, začíná dominovat banán, mléčná čokoláda, chuť působí příjemně a pitelně. V dokončení doznívá čokoláda a banán. Celkově příjemně pitelná, dobře se pije a rychle zapomene.
Whiskeria: Aberlour - 28.6.2023Aberlour 13letá FR Single Cask No.79212 57,7%
Aroma se postupně otvírá, čokoláda, ovoce, lehké koření, pak to začne přebíjet dřevo. V chuti kořenitá čokoláda, postupně se ukáže sherry, čokoláda s ovocem. Chuťový dojem se postupně zlepšuje. V dokončení dřevo s čokoládou, kořenité ovoce. Celkově zaujala, ale úplně mě tam ta kořenitost sherry nevzala.


Online degustace: The Whisky Shop - Lochlea s Martinem Zvěřinou - 26.5.2023

Ochutnávka probíhala v brněnském Whisky Shopu a současně i online, takže jsem se jí mohl zúčastnit i od Prahy. Ochutnávkou provázel Martin Zvěřina z Hedonism Spirit. Jednalo se mladou palírnu z oblasti Lowland a to palírnu Lochlea.

Online degustace: The Whisky Shop - Lochlea s Martinem Zvěřinou - 26.5.2023Online degustace: The Whisky Shop - Lochlea s Martinem Zvěřinou - 26.5.2023Online degustace: The Whisky Shop - Lochlea s Martinem Zvěřinou - 26.5.2023Online degustace: The Whisky Shop - Lochlea s Martinem Zvěřinou - 26.5.2023

Palírna Lochlea ze skotské Nížiny byla založena v roce 2018 a první whisky vydali začátkem roku 2022. Zajímavostí je, že vznik palírny se udržel v tajnosti, první zmínku v ročence najdete až v té označené 2022 (vychází na podzim 2021).

Pár stručných poznámek, co jsem si psal během degu (ještě je plánuju v brzké době přeochutnat):

Online degustace: The Whisky Shop - Lochlea s Martinem Zvěřinou - 26.5.2023První ochutnávanou byla Lochlea Sowing Edition First Crop 46%
Aroma hodně svěží, vanilka, vánoční cukroví, postupně se přidává ananas, stále příjemně svěží, postupem času se více ukazuje mladost, ale moc nevadí, hladivé. V chuti se mladost ukazuje více, vánoční těsto, vanilka, lehká ovocnost, trochu jablka a ananas, při dalších doušcích působí svěžeji. V dokončení mladost dost znát, doznívá výraznější vánoční těsto a ovocnost - jablko. Celkově příjemná, ale ještě by chvíli chtěla, aby ztratila tu mladost.
Online degustace: The Whisky Shop - Lochlea s Martinem Zvěřinou - 26.5.2023Druhá byla Lochlea Our Barley 46%
Aroma v prvním dojmu hodně mladé, new-maková ovocnost, sladová obilnost, postupně se přidává vůně dřeva, ovocnost, začíná být svěžejší a příjemnější, ukazují se mi ořechy, čokoláda, pak i těžší ovoce, mladost už není tak výrazná. V chuti nastoupí sladkost, krátká new-maková vlna, pak sladkost, ovoce, vanilka, čokoláda, ořechy, lehký nádech sherry, mladost se tam občas objeví. V dokončení čokoláda, sherry, ovocnost. Celkově na mladou fajn.
Online degustace: The Whisky Shop - Lochlea s Martinem Zvěřinou - 26.5.2023Třetí byla Lochlea Ploughing Edition First Crop 46%
První rána do nosu je kouřová, nečekaná rána. První rána kouř, když se vydýchá, tak ukáže i ovocnost a lehkou nakyslost, postupně i trochu zemitost, vůně zelených kopřiv. V chuti se kouř změnil spíše v připálenost těch zelených kopřiv, vařených i trochu s kořeny a hlínou, postupně se ukáží i sladké tóny, ale ovliněné bylinností. V dokončení trochu divné štiplavosti, lehké připálenosti a zaoraných kopřiv. Něco mi tam ve vůni vadilo, nápověda kopřiv se mi líbila a odpovídala mému dojmu. Celkově až tak moc nenadchnula.
Online degustace: The Whisky Shop - Lochlea s Martinem Zvěřinou - 26.5.2023Čtvrtá byla Lochlea Fallow Edition First Crop 46%
V aroma hodně výrazné oloroso, příjemná kombinace sherry, ovoce, sladkost těžkého ovoce, tmavá čokoláda. V chuti začne úvodní sladkost, příjemně nastoupí oloroso, po příjemném úvodu se začne ukazovat suchost a zabíjet ten svěží a příjemný úvod, do lehce zatuchlého ztracena a plného prázdna. V dokončení se už nese ta ztracenost i když se ještě sherry trochu snaží vystrčit růžky. Celkově má výrazný problém ve zlomu v půlce, vůně dobrá a lákavá, nástup chutě dobrý a pak se to v ní zlomí a jde to dolů.
Online degustace: The Whisky Shop - Lochlea s Martinem Zvěřinou - 26.5.2023Uzavírala to Lochlea Single Cask Royal Mile whiskies Cabernet Sauvignon 61,4%
Barva růžové víno. V aroma hodně výrazného růřového vína, mlátí se tam květinovost, sladkost vína, mladost. V chuti se to taky mlátí, mladost, ostrost mladosti, růžové víno, jak nepovedený pokus o vinný finish, lesní ovoce i s kouskem lesa. V dokončení lesní ovoce, hřejivé. Celkově mě to nezaujalo, mě tam to víno s mladostí vadí.

Je zajímavé ochutnat tyhle nově vzniklé palírny, samozřejmě je taky jasné, že ochutnáváme mladé whisky, až velmi mladé. Ještě mi trochu zbylo, tak se k nim ještě jednou v klidu vrátím a uvidím. Při té ochutnávce člověk musí stíhat moc věcí najednou - poslouchat, ochutnávat, psát si atd.


Degustace whisky Kavalan - 15.5.2023

Pondělní odpoledne mi výrazně zlepšila ochutnávka whisky Kavalan, kam jsem byl pozvaný společně s adminy a moderátory FB skupiny Whisky CZ/SK. A bylo to velmi příjemné odpoledne.

Degustace whisky Kavalan - 15.5.2023Degustace whisky Kavalan - 15.5.2023Degustace whisky Kavalan - 15.5.2023
Degustace whisky Kavalan - 15.5.2023O úvod se postarala Kavalan Concertmaster Sherry Cask Finish 40%. Koncert to teda nebyl, ale příjemná předehra ano. V aroma je sherry, pak sherry a ještě jednou jemné sherry. Hořká Studenstská pečeť, kandované ovoce. Prostě fajn sherry. V chuti sladké sherry, bonboniéra s třešní, fajn mlsání. V dokončení doznívá sherry a trochu hořkne čokoláda.

Hodně líbivá, trochu sladce bonbónová, trochu podbízivá, na takové běžné mlsání.
Prostě taková popová Sherry, sherry Lady. No spíše mladá holka než Lady. Takovej bonbónek.
Dobrá vstupní nenáročná whisky do světa Kavalanu. A navíc v zajímavé láhvi.

Degustace whisky Kavalan - 15.5.2023Následovala jí Kavalan Concertmaster Port Cask Finish 40%. Předchozí whisky jí trochu pomohla, trochu ubrala. Aroma bylo hutnější ovoce, oříšky. Působilo plněni a bohatěji. V chuti ovoce s čokoládou a ořechy, působí zralejší a bohatší. V dokončení doznívají ořechy s čokoládou. Pak se mi v dokončení ještě ukázalo zralé jablko.

Působí plněji a zraleji než předchozí sherry finish, ale zase díky té předchozí nevynikla sladkost, protože chuťové buňky byly ještě přesherryovány. Ale pochutnal jsem si více, předtím to bylo bonbonové mlsání, tady se už vychutnávalo.

Degustace whisky Kavalan - 15.5.2023Po rozjezdu následoval hlavní program. Jako první přišla na podium Kavalan Podium 46%. V aroma sladová sladkost, vůně dřeva. V chuti opět sladová sladkost až do medu. V dokončení doznívá dojem z chutě. V základu jednoduchá sladkost, působící s dalšími doušky stále příjemněji, až do medu.
Vrátil jsem se k ní ještě jednou po ochutnání Ex-bourbonu a za odměnu mi ukázala více ze sebe. V aroma sladová sladkost, ovocnost, působí líbivě a příjemně, přidává se medová sladkost. V chuti ovocnost, medovo-sladová sladkost. Furt působí líbivě a jednodušeji, ale uhlazený ex-bourbon u ní umožnil vyniknout určité hravosti a živosti.
Degustace whisky Kavalan - 15.5.2023Řadu základních whisky uzavíral Kavalan ex-Bourbon Oak 46%. Aroma uhlazené, hladivé, uhlazená vanilka a dřevo. V chuti uhlazené dřevo, trochu štiplavosti, ale spíše medové. V dokončení hladivá čokoláda, medová sladkost. Byla krásně uhlazená, příjemně tam nic nevyčnívalo a finish tam nechyběl. Ta byla tak uhlazená, že je třeba dávat pozor, aby nebyla vyhlazená, bylo by to škoda.

Vrcholem večera byla vystoupení tří sólistů, kteří už zbytek ukradli pro sebe a dali jasně najevo, kdo je hvězdou večera.

Degustace whisky Kavalan - 15.5.2023První nastoupil Kavalan Solist ex-Bourbon Cask 57,8% Cask No.B141231111A. S aroma jsem měl docela problém, bylo hodně uzavřené, otvíralo se velmi pomalu (no spíše neotvíralo), ukázalo trochu vanilky a dřeva. V chuti byla podstatně zábavnější, vanilka, přidal se banán, bourbonová uhlazenost, opět vanilka, smetanově hladila. V dokončení příjemně doznívá vanilka a banán. V chuti i dokončení působila příjemně komplexně.

Celkový dojem mi u ní trochu kazila uzavřená vůně a byť to ta chuť vynahradila, tak prostě ten celek to trochu nabouralo.

Degustace whisky Kavalan - 15.5.2023Další byl Kavalan Solist Port Cask 57,8% Cask No.0111118073A. Měl jsem trochu strach, zda nebude aroma zase tak uzavřené. Nebylo. Aroma bylo krásně voňavé, dost intenzívní. Vůně sušených švestek, hutná švestková marmeláda, čokoláda, krásně hutné. V chuti hořká čokoláda, švestky v čokoládě, ořechy. V dokončení doznívají švestky v čokoládě.

Tohle bylo švestkové mlsání. I když trochu musím říct, že vůně byla živější než chuť a navnadila trochu více, ale při dalších doušcích jsem si na to ani nevzpomněl a neměl pocit, že jsem nedostal slíbené.

Degustace whisky Kavalan - 15.5.2023A uzavíral to legendární Kavalan Solist Vinho Barrique 58,6% Cask No.W160331027A. V aroma hutnější vinné tóny, postupně se ještě otvírá, vinné tóny dostávají větší hloubku. Ořechy. Jako fajn, ale po čuchavém mlsaní ze Solistu Porto jsem asi čekal víc. Trochu jsem neocenil tu jemnost. Ovšem v chuti se odehrával koncert chutí na jazyku, mléčná čokoláda s ovocem, banán. Se tam předváděla, rozvalovala a rozvíjela. Postupně trochu lehce nakyslé vinné tóny. V dokončení ořechy a čokoláda.

Jsem rád, že jsem si mohl zase Kavalany připomenout. Solisty jednoznačně vedly, pak ex-Bourbon 46%. Ale ani ty úvodní si nevedly špatně. Bylo to hezké odpoledne/večer s dobrou whisky a fajn lidmi.


Online degustace: The Whisky Shop - Lagg Inaugural Releases + Machrie Moor - 28.4.2023

Ochutnávka probíhala v brněnském Whisky Shopu a současně i online, takže jsem se jí mohl zúčastnit i od Prahy.
Společným jmenovatelem dnešních whisky na ochutnávce byl ostrov Arran a nakouřené whisky. Na ostrově Arran jsou dvě palírny - Lochranza (dříve známá pod jménem Arran nebo Isle of Arran) a nová Lagg. V palírně Lochranza se dělá nenakouřená whisky Arran a nakouřená whisky Machrie Moor, do budoucna se hovoří o tom, že by zde pokračovala pouze nenakouřená whisky a v palírně Lagg se zase dělá nakouřená whisky. A protože palírna Lagg teprve v roce 2022 vydala svojí první whisky, tak tam nabízeli v prodeji právě nakouřené whisky Machrie Moor ze sousední palírny.

Online dedustace: The Whisky Shop - Lagg Inaugural Releases + Machrie Moor - 28.4.2023Online dedustace: The Whisky Shop - Lagg Inaugural Releases + Machrie Moor - 28.4.2023Online dedustace: The Whisky Shop - Lagg Inaugural Releases + Machrie Moor - 28.4.2023

První láhvi stočené z whisky vyrobené v palírně se říká inaugurační. Obvykle toto označení ještě trochu přizvedne cenu, protože první plnění je prostě jen jedno. I když? Tady zvládli rovnou 3 inaugurační plnění. Nyní už slibují, že letos půjde na trh běžné plnění a tak se dalších inauguračních už snad nedočkáme (i když je ještě hodně různých sudů ve kterých by mohli finishovat poprvé :) .
Navíc palírna trpí určitou krizí identity (i když to je dnes mezi mladými moderní a neříkají, že tím trpí). Z hlediska oblastí se palírna nachází v Highland. Cítí se ovšem jako ostrovní palírna, jenže to není uznaná oblast a identifikuje se jako Lowland.
Naštěstí podobnou krizí netrpí při výrobě, takže to co prodávají je opravdu whisky a ne "něco" co se zrovna identifikuje jako whisky.

Pár stručných poznámek, co jsem si psal během degu (ještě je plánuju v brzké době přeochutnat):

Online dedustace: The Whisky Shop - Lagg Inaugural Releases + Machrie Moor - 28.4.2023První ochutnávanou byla Lagg Inaugural Release 2022 Batch 1 Ex-Bourbon Cask 50%.
V aroma popelavá kouřovost, vanilka se míchá s citrusovou kyselostí, trocha slanosti, citrusová kůra, vůně loupaného lehce přezrálého pomela, s vydýcháním se mi tak ukázalo i trochu jablek. V chuti ovocná kouřovost, vrací se citrusy, pomelo, citrusová kyselost, trochu mladě štípě, mladá, ještě jí chybí uhlazenost. V dokončení dřevo a kouř z ohořelého dřeva, trocha sladkosti a možná i vanilky, pak opět citrusy a pomelo.
Celkově tam mám hodně to lehce přezrálé pomelo a jak mě napadlo, tak už se mě nepustilo a všude pod ním se válí kouř a ohořelé dřevo. Je to mladé, je to znát, trochu jiný způsob kouře, pitelné a mladost z toho nestříká na všechny strany.
Online dedustace: The Whisky Shop - Lagg Inaugural Releases + Machrie Moor - 28.4.2023Po prvním následoval druhý. Lagg Inaugural Release 2022 Batch 2 Ex-Oloroso Sherry Cask 50%
První dojem z aroma je znatelná mladost, pak se postupně začne prosazovat sherry, těžší ovoce, popelavý kouř, ale je upozaděný tím sherry, trocha slanosti. V chuti taky znatelná mladost, trochu se tam pere sherry, popelavý kouř, trocha citrusů, ovocná sladkost a mladá štiplavost, jak se postupně sherry více prosazuje, tak dostává ovocné a čokoládové tóny s popelem v podkladu. V dokončení je dřevo sudů, ovoce, trochu sherry a méně kouře než v chuti.
Taky je to pitelný, trochu jiný kouř, než jsme běžně zvyklí, tím i zajímavé, ale mladost je znát a sherry se tam ukazuje trochu povrchně a nezceleně s whisky.
Online dedustace: The Whisky Shop - Lagg Inaugural Releases + Machrie Moor - 28.4.2023Třetí byl ten třetí. Lagg Inaugural Release 2022 Batch 3 Ex-Red Wine Charred Cask (Rioja) 50%
Krátká úvodní sladkost, ovocnost a víno s kouřem v pozadí, pak se začnou prosazovat citrusy a ukazovat mladost a aroma uzavírá opět ovocno-vinná sladkost. V chuti sladší nástup, ovocná-vinnost, trocha čokolády, postupně se zvýrazňuje ovocnost s cistrusy, mladost je tam znát, ale méně než v ostatních. V dokončení doznívá ovoce a ořechy.
Celkově příjemný dojem, vinná ovocnost a kouř potlačený silnější a zajímavější chutí.

Souboj těch tří Laggů u mne vyhrál ten třetí, kouř tam je, ale potlačený do pozadí, mají prostě jiný kouř než jsme zvyklý z nakouřených whisky, chuť má výraznější, bohatší a mladost je tam z nich znát nejméně.

Online dedustace: The Whisky Shop - Lagg Inaugural Releases + Machrie Moor - 28.4.2023Čtvrtým zástupcem Laggu byl Lagg New Make 63,5% (ochutnával se ovšem až zcela nakonec).
V aroma new-makeová ovocnost, nádech popelavého kouře a pak se mi tam objevil vesnický hnůj, kterého jsem se už nemohl zbavit. Takže v chuti ho mám taky a trochu se ukazuje ovoce, nádech jalovce. V chuti je znát ta síla. V dokončení se více ukázal ten kouř, ale furt tam mám ten hnůj, co se mi usadil v hlavě z aroma.

A po Laggu přišel na řadu Machrie Moor, což byl průšvih. Teda on to průšvih tak přímo nebyl a už vůbec ne pro Machrie Moor. Ten tomu Laggu totiž utekl o parník, vyzrálejší, bohatší, zajímavější. Dát si teď v palírně tohle, protože ještě nemáme svojí první, tak se člověk navnadí a pak bude nemile překvapen. Pokud bych si měl vybrat, tak než po Laggu sáhnu raději po Mooru.

Online dedustace: The Whisky Shop - Lagg Inaugural Releases + Machrie Moor - 28.4.2023První z Moorů byl Machrie Moor Fingal's Cut Quarter Cask 46%
V aroma příjemně uhlazený ovocno-citrusový kouř, vanilka, sladkost ovoce, přidaly se ořechy. V chuti ohořelé dřevo a kouř z něj, lehký popel, ovocná sladkost, příjemně sladěná, nic nevyčuhuje a neruší. V dokončené lehce ohořelé dřevo, kouřová vlna a následuje ovocný kompot. Jako celkově fajn, působí jemně a sladěně, ale ve vzpomínkách nezůstane.
Online dedustace: The Whisky Shop - Lagg Inaugural Releases + Machrie Moor - 28.4.2023Druhý z Moorů byl Machrie Moor Fingal's Cut Sherry Cask Finish 54,4%
V aroma jasně dominuje sherry, hutná sherry, hutné zralé až přezrálé ovoce, vůně ořechů. V chuti opět dominuje hutnost sherry, postupně se rozvíjí ovocnost, ořechy, sherry-čokoláda, zpočátku hutné sherry, rozvinutí ho uvolní a obohatí. V dokončení doznívá sladkost ovoce a sherry a až tady si více všímám i kouřového nádechu. Celkově je to fajn sherry hutnost, domocněná kouřem, který tam vše umocňuje a necpe se dopředu.

Demi Moore nepřišla.

Sherry Machrie Moor mi to vyhrál, oba dva totálně převálcovaly Laggy, jen mezi Laggy by mi to vyhrál Batch 3.

Spojení během online ochutnávky nám nelagovalo i když se řešil Lagg, ale vzpomněl jsem si na vtip.
Mladý pár si užívá sexu v posteli a on najednou stuhne, ani se nehne a po chvíli strnulosti zase pokračuje dál. Ona se na něj nechápavě dívá, co že to jako mělo znamenat. Tak jí vysvětlí, že to je technika, co viděl na počítači v pornu a jmenuje se "Buffering".


Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023

Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023

Jméno pana Hlaváče je spojeno s mexickou restaurací Sonora (ta již ukončila provoz), kde probíhali velmi zajímavé ochutnávky whisky. Zvláště ty před patnácti lety bych si rád zopakoval (ovšem za tehdejší ceny). Pan Hlaváč se rozhodnul v ochutnávkách pokračovat a tato proběhla v prostorách baru Ron Café. Dnešní ochutnávky už takovou nabídku nemají (bohužel, ale pochopitelně), nesou si ovšem stejné rysy co dříve. Dnes bylo k ochutnání 13 různých whisky (tehdejších přes 20 už bylo časově i alkoholově náročné), není to ovšem o tom, že do sebe musíte vpravit 13 malých panáků (to už by nebyla degustace, ale chlastání, při těch 20 i něco horšího, zda to tam někdo takhle komplet dal nevím), ale vyberete si, které chcete ochutnat. Já zvolil taktiku 1cl vzorků, čímž se otevírá možnost ochutnat vše. Dalším rysem bývalo, že jste vůbec nevěděli, co tam bude. Tentokrát byl přehled whisky znám předem, pokud jste si chtěli třeba na WB něco předem zjistit, tak toho tam stejně moc nebylo. Tím, že je ochutnávka v Praze, tak bych tam jel i kdybych nevěděl, co tam bude, ale chápu, že to někoho může odradit. Výhodou i nevýhodou tohoto stylu ochutnávek limitek (většinou mladých) je to, že můžete trefit na hezké kousky, ale také propadáky, protože značka a bottler nic nezaručuje. Beru to jako rozšíření obzorů v dosažitelné vzdálenosti a ceně. Jak teď přepisuju poznámky, tak teprve zjišťuji další informace o té whisky, třeba o sudech. V papíru s cenou to nebylo, info jsem si předem nezjišťoval a tak to mám částečně jakou slepou ochutnávku (tedy obecně si předem moc nezjišťuji, abych se vyhnul ovlivnění tím, co tam našli jiní a jak to hodnotí).

Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023

Časově se tentokrát stíhalo dobře, první dva vzorky měly ještě dlouhé prodlevy, ale pak to mělo tak akorát tempo (alespoň z mého pohledu). Při minulé zkušenosti jsem udělal takovou teorii - "Víte, jak poznáte whisky bar od newhisky baru? Ten druhý nemá dostatečnou zásobu glencairnů a vodu má na nápojovém lístku, nikoliv jako neustále doplňovanou "technickou" tekutinu, co potřebujete k pití, propláchnutí pusy a tako skleniček (páč máte jen jednu)." Takže jsem se vybavil vlastním miniglencairnem (dobře se přenáší a na ty vzorky 1cl je ok). Druhou zkušeností je, vypnout všechny nepodstatné smysly, tedy hlavně sluch a vnímání okolí. Pana Hlaváče to baví, ale poslouchat se to nedá. Podle vzoru známějších influserů (přemýšlím, zda je to odvozena od slova flus a nebo od té druhé části) a trendy manů (ti co určují trendy), kdy se mají psát jen pochvaly a kritika nikoliv, tak o přednášce pana Hlaváče nepíšu nic, ale fakt nic nepíšu a opravdu nepíšu.

Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023

Že bych se taky stal inFluserem? Já chci taky dostávat balíky z láhvema a být zván na akce zdarma. Vždyť já mám pro to úplné vlohy. Jako správný inFluser vám to zkritizuju a poplivu a dokážu i nasrat pár lidí. Trendy manem fakt ne, to sebekriticky uznávám, že bych nedal, ani kdyby to přinášelo ty kartony láhví zdarma.

Jsem se úvodem nějak moc rozepsal, tak vzhůru na tu whisky. Vezmu to v pořadí, jak to šlo za sebou, ponechám i některé cenzurovatelné poznámky, co jsem si během toho psal. Koho by zajímali WB kódy, tak jsou na webu u značek.

Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Začínala Aberfeldy 8letá Douglas Laing's Provenance 9.2012/8.2021 Refill Barrel Cask No.REF-DL15275 46%. Aroma jemné, sušenkové, postupně se ukazuje lesní ovocnost. Ještě mladá. V chuti jemná hezká ovocnost, trochu to tam ruší mladistvé koření. První dojem po napití dobrý, pohladí, ale pak se ukáže, že je to ještě mladá nevyskákaná holka. V dokončení se dojem snaží napravit jemností z úvodu chutě. Celkový dojem tím úplně nezachrání. Pitelné to je, ale ještě není dospělá a nezaujme.
Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Glenlossie 8letá Douglas Laing's Provenance 4.2011/1.2020 Refill Barrel Cask No.DL13790 46% - V aroma znatelná mladost, postupně se prosazuje ovoce, zelená jablka, přidává se sladkost marmelády a pak to zase začne přebíjet mladost. V chuti se tříská sladkost s mladostí, postupně se ukáže jablečná ovocnost, jen lehká mladistvá kořenitost. V dokončení kořenitost, trochu suchosti, jablko, lehká čokoláda. Celkově nezanechala moc dojem.
Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Craigellachie 10letá Douglas Laing's Old Particular 1.2008/5.2018 Refill Hogshead Cask No.DL12542 48,4% - V prvním dojmu aroma sirné tóny. Zkažené prdy nebo prasklý pukavec a nebo oboje. Vydýchání jí trochu pomohlo, ukazuje se dřevěná navlhnutá bedna, ne moc vonící, jak od zkaženého calvadosu. Jak se jednou do mozku zavrtá ten první dojem, tak se ho člověk nemůže zbavit, takže dál jsem to nezkoumal. V chuti znatelně lepší, ovocnost do jablek, ale v pozadí, furt sirné tóny, postupně trochu sládne do ovocnosti. Dokončení ovocné, příjemně sladké, čokoláda. Dobrý odchod ze scény nezachrání špatné vystoupení.
Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Linkwood 8letá Douglas Laing's Provenance 9.2013/11.2021 Refill Hogshead Cask No.DL15429 46% - Aroma příjemně jemné, až nevýrazné, lehké lesní ovoce, sladkost lesního ovoce, postupně i lehká čokoláda. V chuti zajímavější sladkost lesního medu, sladkost lesa, lesní ovoce, maliny. Příjemné poválení v lese, ukáže se i čokoláda. V dokončení doznívá lesní ovoce. Celkově příjemná, ale také jí mohly v hodnocení pomoct ty whisky před ní. Je to takový výlet se slečnou do letního lesa na borůvky, kdy se vrátíte bez borůvek, protože tam vůbec žádné nejsou, ale slečna má fialový záda. :)
Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Ben Nevis 7letá Douglas Laing's Provenance 11.2012/9.2020 Refill Hogshead Cask No.DL14395 46% - V aroma z toho stříká mladost jak z nadrženýho puberťáka. Postupně se snaží prosadit ovocnost nezralého ovoce. V chuti nastoupí sladkou vlnou, ale plnou mladosti, ovocnost, vanilka, ale celé je to nezralé. V dalších doušcích vanilková sladkost, ale furt bez hloubky. V dokončení vanilka s ovocem. Celkově je to nevycválané mládí.
Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Jura 12letá Douglas Laing's Old Particular 7.2008/5.2021 Refill Hogshead Cask No.DL14973 48,4% - Podle aroma mi tam snad někdo nachcal. Ne tohle mi fakt nevoní. Nejsem urolog, abych v tom zkoušel hledat odstíny vůně. Chuť naštěstí neodpovídá vůni, ale i tak tam jsou mně nesedící divné umělo-sladké tóny. V dokončení taky. Tahle mi teda nejela. Kurva chlapi, nechčijte do toho sudu, kdo to má pak pít.
Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Deanston 12letá Douglas Laing's Old Particular 11.2009/9.2022 Refill Hogshead Cask No.DL16330 48,4% - V aroma pekařství, koláče, jablečný koláč, aroma se dále vydýchává a zlepšuje. V chuti jablečný koláč, dobře udělaný, vanilka, příjemné a jemné koření, jemná sladká ovocnost. V dokončení pohladí, doznévá smetanovým koláčem. Příjemná koláčová svačinka.

*****
Vsuvka: Už jsem si začínal připadat jako na těch rychlorande, kde vám každých pět minut představí někoho dalšího a "cink" a opět posun na dalšího. Nikdy jsem tam nebyl, ale tak nějak si to představuji. Přemýšlel jsem, proč tu vlastně jsem, zda by nebylo lepší odejít. Ale člověk furt doufá, že se ukáže i nějaká lepší. Tak přišla a trochu z zlepšilo večer.
******

Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Tamdhu 11letá Douglas Laing's Old Particular 11.2006/5.2018 Refill Hogshead Cask No.DL12577 48,4% - V aroma ovocnost, nádech sherry, ještě to není dozrálý, netříská z toho new-make, ale hluboký to není. V chuti lepší, medová ovocnost, koření v rozumné míře a opět medová ovocnost, mlsací. V dokončení doznívá ta medová ovocnost. Takové mladé lízátko na jednu noc.
Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Dailuaine 15letá Douglas Laing's Old Particular 1.2005/8.2020 Sherry Butt Cask No.DL14181 48,4% - V aroma čokoládová sladkost, přidává se sladkost ovoce, vůně mokré kůže, zralé ovoce, rozinky. S časem a vydýcháním se zlepšuje. Sladkost zralého ovoce, nádech do sherry, čokolády, kandované ovoce. V dokončení doznívá sladkost zralého ovoce, čokoláda, kůže. Konečně něco. Tady slečnu s číslem 9 bych si půjčil na zkušební noc, ta vůně kůže mě zaujala a rád bych jí více prozkoumal a ochutnal.
Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Glengoyne 15letá Douglas Laing's Old Particular 8.2005/12.2020 Refill Hogshead Cask No.DL14559 48,4% - V aroma těžké překvapení - já tam mám kouř. Následující vzorek má být Caol Ila, asi prohodili láhve. Osobní kontrola u láhví ukázala, že neprohodili. Ovocný kouř, sice ustupuje, ale je tam výrazný, pečené a lehce nakouřené ovoce. V chuti uzené až popelavé ovoce, sladká popelavost, hodně ovocného popela, uzenost, až trochu spálené ovoce. Doznívá pečené ovoce. Fakt dobrý a příjemně doobíhá v závěru. Tohle bylo překvapení a příjemné. To byl snad test na pozornost a whiskaře, zda ještě vnímají nebo už spí.
Nebyla samozřejmě jako kouřovka z Islay, tam bych psal, že hodně ovocná a trocha kouře, tady to prostě bylo nečekaný a o to víc ten kouř vyniknul. Byl jsem si ji pak ještě přidat, ale podruhé se už ten wow efekt nekonal.
Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Caol Ila 14letá Douglas Laing's Old Particular 8.2005/1.2020 Refill Hogshead Cask No.DL13823 48,4% - V aroma jemně uhlazený kouř, jen lehce nakouřené ovoce, nádech moře a rašeliny. Trocha slanosti a citrusů, postupně se rozvíjí do široka. Zůstává jemná, ale působí široce, ovšem víc než je jak široká, tak hluboká, trochu klame tělem. V chuti bohatší a živější. Ovocnost, sladkost, ovoce lehce obalené kouřem, živá a celkem zábavná, hravá. Není to extra hluboké, ale je to hravé a fajn. Zralá ovocnost, lehce pečená, lehký kouř, dobře pitelná. Působí mladistvě a smetanově. V dokončení doznívá pečené ovoce a pečený ovocný koláč. Taková rozpustilá holka na hraní, kdy vám je jedno, že ji pro další hračku zase rychle opustíte a zapomenete. (Při přepisování poznámek zjišťuji, že jsem se u ní dost rozepsal a bavila mě, ale vůbec mi v paměti nezůstala.)
Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Talisker 8letá Douglas Laing's Old Particular 11.2009/9.2018 Refill Hogshead Cask No.DL12765 48,4% - V aroma klasický kouř, citrusy. Jako fajn, ale už to tu bylo. Ovšem ne u posledního 10letého Taliskeru, takže to působí jako příjemný návrat zpět. V chuti je nakouřená, postupně do popelava, hřeje, ovoce s citrusy, trochu mu chybí hloubka, ale pije se velmi dobře, hřejivé koření. V dokončení pokračuje to hřejivé koření, citrusy, ovocnost a znovu koření a suchost. To bylo příjemné a fajn zpestření večera kouřovo-popelavým pitím.
Ochutnávka whisky od pana Hlaváče v baru Ron Café - 27.3.2023Na závěr, jako vrchol večera šla Auchroisk 27letá Signatory Vintage 1990 Cask Strength Collection 15.8.1990/25.7.2018 Refill Butt Cask No.13827 53,7%. Jak se postupně vydýchává, tak se zlepšuje. V aroma zralé až přezrálé ovoce, sherry, leštěné dřevo, rozinky, bohatá, mohutná, podmanivá. V chuti ale trochu zklamání, přijemná ovocnost, ale už ne tak živá, jak ve vůni, jakoby stářím ztratila na živosti a vitalitě. Čokoláda, rozinky, ovoce, ale chybí jí prostě život. V dokončení doznívá ovoce s lehce hořkou čokoládou. Je to taková GILF (pro ty co nevědí, tak MILF, ale o něco starší), vypadá to dobře a i lákavě, ale pak se ukazuje, že už je to trochu za zenitem, jak tělem, tak výkonem.

Jako celek tak akce dobrý. Co mě ruší jsem naučený odfiltrovat a věnovat tomu, co mě baví, tedy whisky. Tak třetina stála za to, ostatní beru jako rozšíření obzorů, což je taky důležité. Zaujalo mě něco natolik, abych hledal více informací, případně koupil láhev? Ne. Půjdu znovu na další? Jo, půjdu, když mi o ní teda řeknou. Doporučím to ostatním? bez komentáře (udělejte si názor sami).
Děkuji za strachování se o mé zdraví, dopadnul jsem dobře a na schodech před barem jsem neseděl, v aktuálním počasí by to bylo o zdraví (jo, já si to taky pamatuju :)
Že bych zavedl známkování akcí? Akce nebo obecně kde jsem se nezbořil, nemůže dostat za jedna :) Raději ne, mám se rád a manželka by mi brzy vysvětlila co si myslím o mém přístupu k whisky a můj nový názor by se mohl sakra lišit od stávajícího.

na začátek stránky


Návštěva v palírně Agnes - 15.3.2023

Povedlo se mi vnutit a pozvat do výletu do palírny Agnes. Za to moc děkuji. A musím říct, že až umřu, tak chci přijít do ráje a mám představu, jak by mohl vypadat. A to jsem ještě zapomněl vyfotit pivovar. Už tam chybí jen jedna jediná věc - spousta dobré whisky. Jejich whisky teprve zraje a stejně by to v ráji chtělo mít na výběr whisky z celého světa. No zatím se nechystám umírat, takže můžou v klidu dozrát a při nejhorším si tu další whisky nechám přibalit na cestu. (To není mířeno proti jejich budoucí whisky, ale široký výběr je široký výběr.)

Palírna je trochu z ruky, takže bez auta se tam člověk nedostane. A bez řidiče by to nebyla ta správná návštěva palírny. Kamil z Radlíka se tam chystal na návštěvu za Honzou Kadlecem a po možnosti se přidat jsem skočil jak whiskař po nabídnutém panáku dobré whisky (nebo jak se říká jinde, jak slepice po flusu). Samotná palírna na pohled tolik neuchvátí, ale jako celek je to prostě dobrý (a to hodnotím pouze z pohledu whisky, takže tolik neocením sady, moštárnu, hotel, ...). A když k tomu přidáte Honzu Kadlece, jeho nadšení a plány, tak je to prostě skvělý. Mezi kvasnýma tankama si člověk najednou připadá tak malý a u masa v pivovaru zase tak spokojený.

Jejich whisky teprve zraje a ještě nějakou dobu zrát bude. Na to, že spiritu ještě není ani rok, tak působí bohatě a vyzráleji, takže to vypadá také velmi nadějně. Na výsledek si ale budeme muset ještě pár let počkat a věřím tomu, že díky Honzově přístupu, bude výsledek dobrý. A ve vzduchu poletuje několik dalších nápadů. Musím říct, že poslední dvě návštevy v palírnách mě opět začínají naplňovat optimismem nad budoucností české whisky. Díky, Honzo z Agnes a Kamile z Radlíku.
Pár svých fotek doplním podstatně lepšíma od Jakuba Moravce (www.jakubmoravec.cz).

.

.


Návštěva v palírně Radlík - 10.3.2023

Už na loňském Pálenkafestu mě Kamil zval, ať přijedu. Jenže jet autem do palírny, se mi nechtělo. V únoru na Svachovce to připomněl a na mé auto námitky upozornil, že se k nim dá dojet úplně v pohodě příměstským busem z Prahy. A bylo rozhodnuto. Vzal jsem si v práci volno a dorazil do palírny Radlík.

Pravda v moc českých palírnách jsem zatím nebyl (tohle je třetí), ale určitě je v dojmech nyní na prvním místě. Uvnitř je to fakt hezký, z kotlů pro pěstitelské pálení (ty jsem nevyfotil a Jakub taky ne, ale třeba napravím) na vás dýchne historie a z kotlů v palírně a z celého prostoru tam, na vás dýchne úplně všechno a také moderní technologie. Dalším velkým plusem je nadšení všech lidí. Nejen Kamila, ale i dalších lidí kolem výroby a samozřejmě i jeho ženy. To je společnost lidí ze které vám nechce odcházet. Už teď je tu spousta různých vylepšení, nápadů, převzatých řešení (když to funguje u něčeho jiného, co kdyby jsme to zkusili i u nás pro naší výrobu, apod) a další zajímavé nápady se tvoří a připravují.

Kotel mi připadá jak oltář symbolizující svatou trojici (pokud se vás to dotknulo, tak výtky směřujte na mě, je to můj popis, nikoliv jejich) vztyčenýma rukama oslavuje spirit zde vznikající. Tady víc spirituálna než v něktrých jiných místech, které se tím chlubí. Mě to prostě fascinuje i na té fotce.

Whisky z Radlíka zatím zraje a ještě nějakou chvíli bude zrát. To co tam teď zraje je dobrý. (Nehodnotím veřejně a detailně tyhle věci, protože jsou ještě nehotové, nepředstavené veřejnosti a ještě se to bude měnit.) Budoucnost jejich whisky vidím jako velmi dobrou. Je tu prostě několik plusů, které to podporují. Mají zkušenosti a úspěchy se svými stařenými ovocnými a dalšími pálenkami (běžně to nepiju, ale ochutnal jsem a co jsem ochutnal bylo dobré). Netlačí je čas a peníze, nemusí tedy whisky vydat hned po třech letech, ale klidně si počkají, až se jim to bude fakt líbit. A ještě si to pro jistotu nechají zhodnotit whisky komunitou (člověk vždy na své děti/výtvory kouká trochu více optimističtěji). Díky zvědavosti a nadšení tu chystají další nápady, které si myslím, že na české whisky scéně nezapadnou (i když už začíná být slušně přeplněná).

Já jsem zase udělal míň fotek než jsem chtěl, protože je lepší si pokecat, ochutnávat a tak. Vůbec se mi z toho místa nechtělo, takže mě museli v rozumnou hodinu vyhodit (abych se taky dostal rozumně domů (to není kritika, to je způsob poděkování)). Díky za pozvání a mám tak nějak pocit, že mě tam zase někdy uvidíte. Přikládám odkaz na fotky od Jakuba Moravce (www.jakubmoravec.cz), ze kterých jsem pár použil. Má jich tam více a podstatně lépe vyfoceno, než jsem vyfotil já.

.

.

Odkaz zde na WOL - Radlík


Praha: Ochutnávka zrající whisky Trebitsch ze zápary pivovaru Proud - 28.2.2023

Praha: Ochutnávka zrající whisky Trebitsch ze zápary pivovaru Proud - 28.2.2023V úterý 28.února se konala druhá ochutnávka zrající whisky, která vznikla ve spolupráci s experimentálním plzeňským minipivovarem PROUD a výrobce whisky Trebitsch.
Pozvaní návštěvníci měli možnost ochutnat, jak chutná budoucí whisky po dvou a něco letech zrání. Tao akce se konala již podruhé, před rokem měli takto možnost ochutnat rok starý destilát. Na této akci byla možnost ochutnat obě verze a pak i další whisky značky Trebitsch.

Hodnotit zrající destilát, který ještě není ve finální podobě je těžké. Zatím z toho stříkal new-make na všechny strany, zvláště v chuti, ve vůni působil zraleji. Ale má před sebou ještě několik měsíců zrání a tak uvidíme, jak dopadne ve finále.


Česká whisky - lednový maratón ochutnávky české whisky

Při zamyšlení nad českou whisky začátkem ledna 2023 jsem se rozhodl, že taky ochutnám/přechutnám co mám doma v láhvích a vzorcích. Nemám doma samozřejmě všechno co tady bylo lahvováno, takže pokud vám tu něco chybí a máte to doma, tak se můžete klidně podělit. Myšlenka zatím vypadá dvoukolově. Nejde o to vybrat tu nejlepší, ale v druhém kole je ochutnat zase z jiného pohledu. Nepostoupí tam ovšem všechny, pouze ty které nebudu odmítat ochutnat znovu, bude ještě co ochutnat nebo to bude mít nějaký jiný důvod (třeba porovnání apod).

9.1.2023:

Začínám odzadu. Nemám tu "předrevoluční" kousky a asi by mě je ani moc nelákalo ochutnat, ale i přelom milénia je už docela historie.

První šla na řadu whisky GWC 43%, tedy Golden World Club vyráběná v likérce Fleret. Vzadu na etiketě píšou: řezaný destilát 1:1,5, složení: sladový destilát, jemný rafinovaný líh, voda, E150. Lahvováno: 14.12.2000
Ani čas ji v aroma neubral úvodní kombinace okeny a ředidla s vůní whiskové tresti (na čištění mastných fleků doporučují čtyři hospodyňky z pěti). Do této úrovně čichače jsem se ještě nedostal a odmítám dále čichat. Chuť nijaká, plytká, alkohol s příchutí whiskové tresti, něco jako umělá kombinace nádechu vanilky a dřeva. Dokončení hnusně lihové, štiplavé po levném alkoholu. Ale fuj. Popravdě řečeno, už jsem pil hnusnější věci, tohle naštěstí rychle vymizelo a zůstává jen prázdný a zbytečný dojem. Do druhého kola to ale fakt nepostupuje.

Druhá byla dnes stále existující značka, ovšem dnes pod ní koupíte skotskou míchanou a to je Printer's Whisky 40% vyráběná firmou Stock Plzeň-Božkov. Co to má být přesně nevím, protože na zadní etiketě je uvedeno: whisky řezaná, složení: voda, líh, whiskový destilát a bonifikátorem, barvivo-karamel. A také - jemná sladová whisky. Na víčku pak: Finest Blended Malt Whisky. Měla by být prý nejméně tří letá. Lahvováno: 23.9.1999.
Aroma je celkem jemné, sladkost obilí, dřevo, postupně začínají o dominanci bojovat lihovitost a ředidlo. V chuti opět trochu obilné sladkosti, dřeva, až bych řekl šmrclého kouřem, ale opět se postupně začíná prosazovat lihovitá štiplavost a končí to dojmem levného alkoholu. Pak zůstává chuť lehce nakouřeného sladu, vanilky a trocha sladkosti. A pak vše zmizí do ztracena, zapomenutelna, což je vlastně dobře. Nebylo to dobré tehdy, není to dobré ani nyní. Možná se v druhém kole potká s novější verzí stejné značky.

Dalším je král z Dolan - King Barley 6letá 43% vyráběná společností Seliko a.s. Likérka Dolany, ovšem jak víme, tak palírna Těšetice. Na etiketě se dozvíme: blended whisky, složení: líh, whisky destilát, voda, desertní víno, barva E150a, cukr. Datum výroby: 15.6.2000.
Aroma lehce intenzívní, trocha ovoce, výrazné citrusy, sladkost s nádechem dřeva a tmavé čokolády. Voní to celkem příjemně, ne moc bohatě a hluboce, ale fajn. I když mi tam pomalu začíná vylézat lihovitost. V chuti sladkost, sladká až umělá ovocnost, trochu naředěný dojem a plytkost, vanilka a štiplavá lihovitost. V dokončení trocha čokolády s ovocem a sladkost a opět lihová štiplavost. Tedy aroma bylo lepší než chuť. Věřím tomu, že ve své době patřila k těm lepším. Do druhého kola nepostupuje, protože zas tak dobrá nebyla a není jí tam ani s čím porovnávat. Porovnání najde spíše v této části.

Dva kohouti na jednom smetišti, jeden prý král a druhý zlatý. Takže přichází Gold Cock 40% vyráběný v Likérce Dolany, ovšem jak víme, tak palírna Těšetice. Na etiketě se dozvíme: whisky řezaná, složení: whisky destilát, líh, voda, víno dezertní, cukr, barva E150a (přeházené pořadí, ale jinak stejné jako King Barley z té doby). Datum výroby: 3.10.2000.
Aroma jemné, ovocné, sladkost, začnou vylézat citrusy a je znát lihovitost. Ale jako s přihlédnutík k době se tak trochu dá. V chuti sladkost, ovoce, nádech tropického ovoce a ořechů, vanilka. V dokončení rychlá čokoláda. Strašně rychle zapomenutelná. Až podezřele mi připadá podobná King Barley z té doby, ale baví mě míň. Tedy moc nebaví.

V roce 2000 se Likérka Dolany snažila znovu prosadit na trh, whisky dostaly nové etikety a lepší označení. S víceméně stejnou etiketou je do dnešního dne můžete stále koupit v doprodeji starých zásob od Jelínka.

Řadu začínala Gold Cock 3letá Red Feathers Blended Whisky 40% s červenou etiketou. Na etiketě se dozvíme, že se jedná o blended whisky, whisky pravá, složení: obilný destilát, přírodní barvivo - karamel, voda. Lahvováno 18.12.2000.
Aroma sladově sladké, jemné, ovocné, badyán, ale jinak celkově nezajímavé. V chuti nastoupí ovocná sladkost, až medová sladkost, postupně se začne přidávat koření, až nádech do skořice a pak tmavé čokolády. Celkově ale také spíše nezajímavé, ovšem i překvapivě pitelné (v kategorii spolknout nebo vyplivnout, nikoliv, to bych si chtěl nalít znova). Jako základní whisky by to dnes neuspělo, ale tehdy to byl docela krok dopředu.

Pokračovala dnes méně známá Gold Cock 6letá Black Feathers Malt Whisky 43% s černou etiketou. Na etiketě se dozvíme, že se jedná o malt whisky, whisky pravá, složení: obilný destilát, přírodní barvivo - karamel, voda. Lahvováno 7.2.2001.
Aroma výraznější, ovocnější, bylinky, sladkost sladu, postupně chytá trpkost kyselých jablek. V chuti sladová sladkost, ovocnost, travnost, lehká kyselost nezralých jablkek. V chuti znatelně bohatší, zaoblenější a vyváženější než tříletá. V dokončení převládají zelená jablka, kombinovaná se sladovou sladkostí. Hele, dá se to pít (dojem samozřejmě ovlivňuje, co jsem pil předtím). Jen to dokončení mi postupně jde trochu do trpka, což ovšem znamená, že tam i nějaké je.

A uzavírá to Gold Cock 12letá Green Feathers Malt Whisky 43% se zelenou etiketou. Na etiketě se dozvíme, že se jedná o malt whisky, whisky pravá, složení: obilný destilát, přírodní barvivo - karamel, voda. Lahvováno 9.2.2001.
V aroma sladová sladkost, vřesový med, dřevo s čokoládou a mám tam občas i ohořelé dřevo, ještě trochu doutnající. V chuti jemně sladově sladká, postupně až do táhnoucího se medu, lehce uzeného medu, takový lehce nauzený turecký med, co si povalujete v puse a necháte postupně rozpouštět. Jsou jistě lepší věci, ale k pouti to prostě patří. V dokončení dřevitý uzený med postupně ztéká do krku. Hele tohle je docela fajn. Ale dneska by to neuspělo, nemá to hloubku, ovšem jako závěrečný vzorek dneška dobrý.

Tak mám za sebou český středověk whisky. (Musím se přiznat, že valnou většinu nalitých vzorků jsem nedopil.) Pravěk tu nemám a asi ani nechci a novověk až současnost mám teprve před sebou. Uzavřela se jedna kapitola české whisky a můžeme slavnostně zvolat - Král je mrtev, ať žije král. A protože to byl docela hardcore, tak se nabízí jasná písnička, kterou to uzavřu. Bude to český Hardcore - Král je mrtev, ať žije král.
(Nebuďte měkký, to dáte, já ty whisky taky dal. A pravda, s touto hudbou problém nemám, tu písničku znám už hodně let a vzpomněl jsem si na ní, není to náhodně nalezené na youtube.)


10.1.2023:

Středověk české whisky okolo roku 2000 nebyl teda moc velký zázrak, i když s Gold Cockem a jeho barevnými etiketami to vypadalo, že to pomalu začne jít lepším směrem. Nešlo to nikam, započala doba temna. Dvě ze tří značek skončily a na trhu zbyla jediná láhev české whisky. Dolany/Těšetice zkrachovaly a velké množství zásob whisky zmizelo do ztracena a někteří další také ukončili výrobu české whisky. Objevilo se několik záchvěvů (nevím, zda slovo "pokusů" je to správné), které většina ani nikdy nepotkala. Život "whisky" Imperator oprávněně utnula SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce) v roce 2011. Whisky Granette Premium znám jen z katalogu a viděl jsem i její fotku. A jinak na dlouhou dobu ticho a zdánlivě mrtvo.

Takovým zjevením v roce 2010 byla whisky Hammer Head. Jen člověk přemýšlel, jestli se "zjevil" výrobce nebo se má "zjevit" zákazník (zde je slovo "zjevit" použito v kontextu - "já se z tebe asi zjevím"). Na tehdejší dobu historka dost šílená (pravda dneska nic, co by Ardbeg netrumfnul) a způsob prodeje taky (pravda dneska nic, co by Ardbeg netrumfnul). A tak se česká whisky dala koupit pouze v zahraničí (tehdy v Duty Free Shopech), ale doma v Čechách ne. Tento "osvědčený" model ještě zopakovali u jedné verze a pak v roce 2020 u jiné značky. Zatímco v roce 2010 to nevyvolalo tak velký poprask (česká whisky komunita nebyla ještě tak velká a sociální sítě byly ještě malé), tak v roce 2020 to už poprask vyvolalo, který postupně přešel v úšklebky a posměšky. O 20leté (bez udání stáří) se mluvilo celkem dobře, nepil jsem.
Na český trh se dostala Hammer Head 1989 23letá 40,7% a tu tady mám s kódem L16049, což bych tipoval na lahvování 2016 (podle různých kódů si myslím, že byla lahvována na několikrát). Aroma mi připadá až převoněné, potkává se tu jablečná ovocnost, sladkost, vanilka a spíše nepříjemné tóny čerstvého dřeva. Moc mi to nevoní. V chuti mám nejdříve dřevo, pak dřevo v jiné podobě, postupně se přidává vanilka, sladkost, jablečná ovocnost, ořechy. Ale taky to působí trochu uměle a pouťově. V dokončení trocha dřevité hořkosti a doznívající ovocné sladkosti. Moc dojem to na mě neudělalo. Říká se, že 23letá z nich byla nejhorší, ale nevím, ostatní jsem neměl možnost ochutnat.

Posmívanou, avšak stálicí byla na českém trhu Printer's Whisky 40% vyráběná firmou Stock Plzeň-Božkov. Hodnotil jsem předtím verzi z roku 2000 a nyní tu mám verzi z roku 2018 (kód L8111U55) a v tomto roce také skončila. Je označená jako Printer's Whisky 6letá Fine Blended 40%. Aroma jemné, do hořké čokolády, sladká sladovost a ovocnost, vcelku ale nevýrazné a nudné. V chuti sladkost, sladovost, lehce nakouřený slad, v dokončení trocha hořké čokolády a doznívající lehce nakouřený slad. Je to stejně nevýrazné a nudné jako ve vůni. Nebaví, nezajímá, nezaujme. Na druhou stranu nenechá špatný dojem, protože nenechá žádný.

A dostáváme se na začátek novověku české whisky. Byly tu dvě značky (původně jsem chtěl napsat, že ho začaly formovat, ale raději ne). Dalo by se říci "nezávislý bottler" Jelínek, který finishoval a začal postupně lahvovat nakoupené staré zásoby whisky z palírny v Těšeticích a palírna, která nebyla. Značce Gold Cock se budu věnovat brzy a i když se na trhu znovuobjevila dříve, tak se teď podívám na Trebitsch. Vzhledem k tomu, že to beru časově, tak se podívám pouze na první láhve za začátků a pak stejně jako u ostatních se k nim ještě průběžně vrátím. Název dám celý, protože mám trochu problém s tím, co tím chtěl básník říci - Trebitsch Czech Single Malt Whisky Smoked Aged 40%. Podle popisu by měly být z nakuřovaného sladu, ale to jsem tam nenašel. První byla lahvována 2-3/2018. Aroma je ploché, nudné a chytá plastelínové tóny, v pozadí se mi tam teď ukazuje dřevo porostlé houbou. V chuti hromada plastelíny, postupně vylézají sladko-ovocné tóny a trocha vanilky, nakouřenost tam tedy necítím, zato se mi tam objevuje pachuť, jak od toho dřeva s houbou. Dokončení naštěstí rychlé. Celkově je to spíše jemné, takže to sice nebylo dobré, ale nezanechalo to moc výrazný dojem. Druhá byla lahvována 10-11/2018. Aroma je výraznější, výraznější plastelína na umělohmotné gumové podložce. Smrdí to jako lihová náplň do něčeho, netuším ani čeho a svádí to spíše k technickému použití než k pití. Jak to voní, tak to i chutná. To jsem musel vyplivnout. Oblíbené záchranné vykloktání záchovou kačenkou nepomohlo, pachuť v puse přebil až Moutai Yingbin.
Překvapuje mě, jak se ta whisky po pár letech v láhvi strašně změnila k horšímu. Když jsem ji ochutnával v tom roce 2018 mi přišla na 3-4letou docela dobrá, líbivá. Neřeším cenu, to je na jinou diskusi a info o palírně jsem neměl, hodnotil jsem jen whisky. Ale to, co se z ní stalo, to je šílené.
Budiž mi útěchou, že teď na mě čekají lepší kousky.


12.1.2023:

V druhé části jsem zabrousil až do roku 2018 a tím pádem přeskočil významný rok 2015. V roce 2015 započala nová historie whisky Gold Cock. I když započala nezapočala. Dříve vydávané whisky GC s barevnou etiketou pokračovaly i pod hlavičkou firmy R. Jelínek, jednalo se ale o doprodej odkoupené whisky. A v roce 2015 se nejednalo se o nově vypálenou whisky u Jelínka, ale o whisky destilovanou ještě v Těšeticích v roce 1992 a lahvována byla na 49,2%. Ve stejném roce byla i známá whisky Gold Cock 1992 pro Whisky Festival lahvovaná na 61,6%. U toho jsem nebyl a ani je zatím neměl možnost ochutnat. U Jelínků ale nestáčeli pouze nakoupené staré zásoby, v roce 2008 začali také s vlastní destilací whisky. V tuto dobu ovšem ještě zatím zrála v sudu.
(v textu dále se nejedná o kompletní přehled produkce, ten je popsaný u značky, píšu tam jen ochutnávané whisky)

Nejstarší vzorek GC, co tu mám, šel na trh v roce 2016 a jedná se o Gold Cock 1995 49,2%. Výrazné a silné aroma, trocha kyselosti zelených jablek, lehký nádech švestek a sladkost dřevnatého medu, postupně se více prosazuje dřevo. Působí silnější než je, až občas trochu lihovitosti. Ovoce v dřevěné míse. V chuti mi připadá taková ostřejší, v prvním dojmu překvapila. V druhém dojmu sladkost, znatelné dřevo, ovocnost, jablka a pak začne nastupovat ostrá kořenitost. V dokončení hořké dřevo, ale zjemňované čokoládou. Úplně tedy nezaujala, moc dřeva, ostrost a taková nevyváženost. V roce 2016 šla na trh také první nová core whisky. Sice trochu záskok, jednalo se o osmiletou, než dozraje desetiletá. U mě jí zastupuje Gold Cock 8letá 49,2% lahvovaná 23.5.2017, destilovaná v roce 2008. V aroma sladová sladkost, ovocnost, postupně se měnící v marmeládovou ovocnost a trocha dřeva. V chuti obilná sladkost, postupně narůstající ovoce, jablka, sladká a trochu trpká zároveň, příjemně pitelná, trocha dřeva taky přijde. Na konci si trochu zaštípe a doznívá ovoce, spíše kyselejší jablko. Z počátku to závěrečné štípnutí vadilo, ale časem si člověk zvyknul, že je to prostě dokončení Gold Cocku, jeho vlastnost. V roce 2017 šla na trh obilná Gold Cock 2008 Single Grain 61,5%. V aroma suché dřevo s obilností, trochu kyselosti, lihovitost, lehká obecná ovocnost. V chuti pálivá, sice tam vykukuje sladkost, ale je to pálivé, v dokončení přestává pálit a začne hořknout. Zkusím ji ještě rozkápnout. Pár kapek ve vůni více uvolnilo celkem voňavé dřevo a více ukázalo ovocné tóny i s nádechem sladkosti. Pomohlo i v chuti, kde se nejdříve ukáže sladkost, lehce dřevitá ovocnost, jablka a pálivost nastupuje až o něco později. Pak tedy pálí o to déle. Je celkem lehká, ale pálivá. Nejsem na pálivá jídla, ani pití. Rok 2017 mi ještě reprezentuje Gold Cock 2008 Apricot Brandy Finish 61,5%. V prvním dojmu aroma jsou meruňky, sladký meruňkový kompot a meruňkovice. Než se vydýchá, tak jsem se šel podívat, co je to ten Apricot - aha, tak to jsou meruňky. Nepřekvapilo. Aroma zhoustlo do sušených meruněk, přidala se čokoláda. V chuti opět meruňkovice, ale pálivá, meruňková, čokoládová a trochu dřevo. V dokončení meruňkovice, dřevo a trocha tmavé čokolády. No spíše jako zajímavost, než jako whisky. Ale pije s to dobře, když není meruňka k zakousnutí, tak je alespoň k napití. Ten finish se tam vyřádil. V roce 2017 šla do core-range Gold Cock 2008 Single Grain 49,2%, zastupuje mi ji tu lahvování z 21.2.2018 (2.2008/2.2018). V aroma obilnost, květinovost, ovocnost do švestek, dřevo a ovocná sladkost. Celkem lehké, nepůsobí moc bohatě. Úvod chutě je sladký, přidá se ovocnost, ale také štiplavá pálivost. V dalších doušcích už člověk tu štiplavost tolik nevnímá, je znát sladká ovocnost, trochu do mléčné čokolády. Začne být lehká a celkem jednoduše pitelná. V dokončení doznívá ovocnost, trochu do švestek, sladkost a čokoláda. Je taková jednodušší. Rok 2018 mi tu zastupují dva kousky. Gold Cock 1999/2018 56,8% Aroma velmi příjemné, za dnešek se dostává na vedoucí pozici. Hutnější ovocnost sušeného ovoce a příjemná vůně dřeva. Jak se vydýchává, tak se tam přidává tmavá čokoláda s hutnou ovocností. Velmi výrazná, hutná a při tom docela jemná, vysoké procento v aroma necítím. I chuti je hodně hutné ovocnosti, trochu do meruněk, sladkost, dřevo, postupně tmavá čokoláda, trocha štiplavosti. Působí hutným dojmem. V dokončení lehké dřevo, čokoláda a hutné ovoce. Působí dobře spojeným dojmem, to se fakt dost líbilo. A druhou, která to i dnes uzavře je Gold Cock 10letá Pinot Noir 59,5% pro Black Stuff Bar. Aroma je sladké, až trochu hutného medu, ale přes ořechy se tam tlačí nakyslost vína. A vzadu hezky uzavřené světle tmavým voňavým dřevem. V chuti nastoupí sladkost, ovocná medová sladkost s lehkou štiplavostí, krásně krémová, trocha dřevitosti a bobulového ovoce. V dokončení dřevo, dozvuk ovoce a postupná suchost. Zajímavě bohatá, dobrá.
Závěr dnešního dne se fakt povedl. Pro příští dny nasadil vysokou laťku.


14.1.2023:

Největší události roku 2019 byl zcela jistě příchod whisky Old Well ze Svachovky. Tu si ale nechám až na další text. Ve stejném roce se na WLP nečekaně objevila značka Prádlo, kde bylo možné malý vzorek ochutnat. No pak už o nich dlouho nikdo neslyšel (kromě drobné aférky v roce 2020) a na klasickém trhu se neobjevili. Objevila se také první whisky Martin´s Barrel, ale v malém množství a tak nějak zmateně, že se jednoduše nedala koupit. První část textu o roku 2019 zavěnuji značce Gold Cock. Už se začala objevovat nová whisky vypálená u Jelínka.

Začnu plněním pro Black Stuff Gold Cock Peated Batch 1 50%. Aroma hodně sladce ovocné, působí dost mladým dojmem. Celkově působí jemným dojmem, ale určitě ne peated. Je tam lehká vůně ohně, ale našel jsem ji tam, protože jsem hledal to "peated". V chuti podobný vůni, hodně sladké ovocnosti, lehce sladká uzenost, postupně začne být trochu štiplavý a působí suchost. V dokončení lehce uzená sladkost, ovoce a slad se dřevem. Bylo to dobré, ale spíše tak light peated. Tato whisky byla vydána i v sudovce Gold Cock Peated Batch 1 Cask Strength 61,3%. Tady mám v prvním dojmu té nakouřenosti více. Uzený med a ovoce a ještě se z toho furt lehce kouří. Sladová sladkost. Silnější verze má bohatší aroma. V chuti nastoupí sladkost, pokračuje ovocnost, medová sladkost, kouř to tam všechno lehce obaluje, má postupně nauzenější nádech, vše předtím cítěno se naudilo a načichlo. Dokončení je hodně hřejivé (neplést se slovem pálivé), doznívá tam sladkost uzeného medu. Obě byly dobré, silnější byla bohatší. Pro Dios byla lahvována Gold Cock 2016 Peated Single Malt Madeira Finish 18.5.2016/13.9.2019 60,8%. Aroma je příjemně voňavé, ovoce, med a nádech silného tmavého vína, ta kouřovost tam na první pohled není znát, ale celé to aroma tak nějak celkově zhutňuje. Dominuje vliv finishe v madeiře. První dojem v chuti je velký nástup ovocnosti, ale než ho stačím rozklíčovat, tak je utnut ostrostí. Při druhém dojmu už hutnější ovocnost vydrží déle, s lehce uzeným medem, ale opět přijde ostrá až štiplavě pichlavá vlna, která vše utne. Do dokončení nepřejde, tam se mi nečekaně vedle ovoce a čokolády ukázala i káva. Tu teda nyní mám i v chuti, kde jsem ji předtím nenašel. Pichlavá vlna v chuti vše válcuje. Po třech lahvování pro ostatní, tu mám tři lahvování vydané palírnou. Začnu "projektem" Gold Cock X Series vol.1 1999/2008/2016 61,5%, který obsahuje 3 single malt whisky a to destilované 4.1999, 5.2008 a 5.2016, má odkazovat rokem 1999 na whisky ještě z Dolan, rokem 2008 na začátek destilace ve Vizovicích a rokem 2016, kdy se začala zkoušet např. nakouřená whisky. Myšlenka zajímavá, tak uvidím, jak se to povedlo. Nevím co čekat (ale to vlastně nevím nikdy). Aroma klasická ovocnost GC s kouřově uzeným pozadím a dřevem v pozadí. V chuti dřevitá ovocnost. V druhém doušku už ovocně medová sladkost, ovocnost, lesní ovoce i s lesem a opět přichází dřevitá hořkost. V dokončení doznívá dřevitá hořkost, lesní ovoce a nakyslý med. Já tam tedy tu kousek roku 1999, tu kousek roku 2008 a táhle kousek roku 2016 nepoznávám a jako celek to nějak nefunguje. Cestu vpřed lemují i slepé uličky. V roce 2019 také začal hlavní core-range, který reprezentuje Gold Cock 10letá Single Malt 49,2% a u mě láhev z 14.10.2019. Aroma je sladké, voňavé, ovocno-květinové, trocha dřeva. Prostě rozkvetlý ovocný sad. Sladkost až do dřevitého medu. Příjemné, nijak složité. V chuti sladká ovocná obilnost, lehce medovitost, pak přijde i trocha štiplavosti, možná je to lehká dřevitá hořkost. V dokončení doznívá dřevo, hřeje, postupně nádech obilnosti, ovocnosti, medové sladkosti. Jednoduchá, příjemná, dobře pitelná. Fajn popíjení, za hodně dobré peníze. A kde jsou ty švestky, povidla a slivovice, co v ní mají být? Já nevím. Když jsem láhev v roce 2019 otevřel poprvé, tak jich tam bylo přehršel. Hodně jsem to zkritizoval a rejpal do toho. Když jsem se to v roce 2020 snažil nezávisle potvrdit (dát ochutnat lidem, co o tom dojmu/sporu nic nevědí), tak už byly pryč. Neměl jsem je tam ani já a začínal jsem tušit, že můj původní záměr, je tam potrvdit, nevyjde. Nevyšel. Což mi až tak nevadí. Ostatně, bez těch švestek je lepší. Svojí teorii, že jsou jen zpočátku, než se láhev vydýchá ale potvrzenou nemám. Nechtělo se mi kupovat další a další láhve jen proto, jen abych je mohl nově otevřít a navíc se může desítka postupem času lehce lišit. Druhou v core-range je Gold Cock 20letá 1999 Single Malt 49,2%, kterou mi tu reprezentuje láhev z 18.9.2019. Destilace ve Vizovicích započala až v roce 2008, takže v tomto případě se jedná ještě o destilaci z Těšetic, u Jelínků dozrávala v nových sudech a výsledek nastavil laťku, ke které by se chtěli dostat i s novou dvacítkou, která je vypálená už ve Vizovicích. V aroma dřevitost, sladkost lesního ovoce a lesa, to dřevo je tam hodně výrazné, ale nevadí. Přidává se ovocnost meruněk a broskví a lesní med. Ač to zní docela až moc rozmanitě, tak to aroma spolu krásně funguje. Při postupném vydýchání zůstává příjemná sladká ovocnost ovocného kompotu s nádechem čokolády a dřeva. V chuti ovocnost, sladkost, ovocná sladkost, na ty procenta příjemně jemná, postupně trochu tmavé čokolády a lehká dřevitost. Opět to spolu hezky funguje. V dokončení lehké dřevo s čokoládou a sladká ovocnost. Zcela právem patří mezi nejlepší české whisky. Krásný závěr čtvrté části a ještě si ji tu budu chvíli popíjet.


15.1.2023:

Jak jsem psal už minule, tak největší událostí roku 2019 byl příchod nové české whisky Old Well ze Svachovky. Další dvě značky, které se tento rok také objevily, byly tak nedostupné, že by zapadly tak jako tak a v ročním hodnocení si na ně nikdo ani nevzpomněl. (Samozřejmě jsem si neudělal před psaním žádné poznámky ani osnovu a taky jsem na ně málem zapomněl.)

Uvedení whisky a vlastně celé značky na trh naplánovali na Whisky Life. V základní řadě uvedli 7 různých whisky nebo můžeme říct, že jich bylo 5 a dvě byly k dispozici v různé síle. Nemám tu ani zástupce těch pěti a přemýšlím kterou začít. Lukáš asi nebude rád, ale začnu a tím připomenu jejich nejslabší whisky Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%. V prvním dojmu zavoní Laphroaig, sladkost, slanost, kouř, rašelina a hlavně nemocnice. Je to celkem fajn a jsou ta dvě věci tak nějak navíc. To první je plusové - v pozadí mi tam vylézá ovocnost, tak někam k pomerančům a čokoládě. Ta druhá je horší - ta dezinfekce má chvílema lihový až ředidlový nádech. V chuti sladkost, pak převalená vlnou kouře, měnící se ve sladký kouř, trocha suchosti. V dokončení doznívá kouř a nemocnice. Je to celé trochu povrchní, trochu lihové, ale až tak hrozný průšvih to není. Láhev bych si nekoupil, ale kdybych jí měl, tak by se dala dopít (měl jsem tu láhve, které jsem vylil, protože jsem si je netroufnul dát ani ho ořechovky a téhle láhve by na ořechovku byla škoda). Jestli tohle je jejich nejhorší whisky, tak je to dobrý, někteří se se svým průměrem pohybují podobně vysoko. Šla ven i ve vyšší voltáži Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%. Vyšší procenta jí neprospěly. Tady hodně dominuje alkoholová mladost a až za ní se ukazuje kouř, citrusy, sladko-slanost a nemocnice. V chuti nástup sladkosti, přibude kouř, rašelina. Je znát vyšší síla, která se i zde více prosazuje. V dokončení rychle odezní. Ale dlouho doznívá lehce pálivý pocit. Vyšší procenta více ukázala tu prázdnost, ale jinak stále platí, co jsem psal výše (jsem to čekal obráceně). Tahle je tedy o kousek níž, ale furt dost vysoko v celkovém žebříčku, určitě není na chvostu české whisky.
Zrání po portu tu nemám a ze zrání po sherry tu mám jen tu alkoholově slabší Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry (PX) Barrels 42,4%. V aroma velké překvapení - mám tam houby, dominantní a zcela nepřehlédnutelné lesní houby. Říkal jsem si, zda to není skleničkou, houbovou whisky bych si pamatoval, že jsem někdy měl, ale není i v jiné skleničce nově nalité je stejné. Co jsem se díval do starých poznámek, tak tam o houbách nebylo ani slovo, ani u mě ani u jiných. Tak mě to rozhodilo a tak výrazné to bylo, že z toho nic dalšího prostě nenačuchám. Já je mám i v chuti, kombinované se sherry nádechem. To se nedá. Nezdá se mi, že by se whisky takto změnila, podezření mám na kontaminaci lahvičky před plněním. Jdu si spravit chuť s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%. V aroma jasná kouřovka, příjemná vůně nakouřeného sladu, uzená ovocnost, přidává se vůně pečeného čaje, lakované dřevo. Sladká vůně pečeného perníku. V chuti nauzený hutný med, přelívá se mi v puse sladkost s kouřem a lehce uzeným pečeným čajem, pak se ještě přidá vanilka, perník. V dokončení dřevo, doznívající uzená ovocnost, sladkost a postupně se ještě ukazuje sladký kouř. Pochutnal jsem si. A uzavírá to Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%. Krásně hladivé aroma hned v úvodu. Lakované dřevo, tmavá čokoláda, kandované ovoce, pomerančová kůra a to vše v aroma krémovité konzistence. Krásně spojené dohromady, hutné, dalo by se lžičkou nabírat. V chuti koncert pokračuje, hutné přezrálé ovoce, sladkost sladu, hutná ovocnost, že by se dala krájet, silná, ale současně krémově hladivá. V dokončení doznívá ovocnost, tmavá čokoláda a tóny dřeva. Si tu spokojeně pomlaskávám.


16.1.2023:

Asi největší vzpomínka na rok 2020 bude, že většina roku probíhala v covidových opatřeních. U Gold Cock započali se změnou loga, etiket i láhví a do core přibyla Peated. V září 2020 měla premiéru obnovená značka King Barley. Ochutnal jsem je, ale nemám je tu, takže je znovu recenzovat nemůžu. V září šla na trh (opět v malém a nekoupitelném množství) další verze Martin´s Barrel a v listopadu se na český whiskový trh ve velkém navalila Stará myslivecká. Nejvíce živo bylo u whisky Old Well, kde v první půlce roku vydali "jihočeské" - Petr Vok a další Růži, v říjnu pak Kocoury na cestě a na konci roku ovšem v tichosti druhý release svých whisky.

Začnu těmi menšími a méně zajímavými. V září šla na trh další Martin´s Barrel 53%, oproti minulé byla v sudové síle. Pokusil jsem se ji sehnat, ale nepovedlo se. Teda nakonec se zcela neplánovaně a nečekaně povedlo na zcela jiném eshopu, kde jsem na ni náhodou narazil, když jsem koukal, zda k objednávce nepřihodím ještě něco jiného. Podle etikety i aroma je jasné, že se má jednat o nakouřenou whisky. Je to něco mezi nakouřeným new-makem, který má ještě lihovo umělé tóny, přes meruňky až po připečený plast. Tohle je aroma ne úplně povedeného nakouřeného new-make a ne tříleté whisky. V chuti je to stejné, nezralé, alkoholové, nakouřené a prázdné. Věřím tomu, že to tři roky před lahvováním vypálili, ale tři roky zrání v sudu v tom pak necítím (neobviňuju je, že by podváděli), ale ta whisky má blíž k new-make než k whisky. Není to dobré. Tohle je jediný MB, který tu mám. Pil jsem i některé další, ale v této sérii ochutnávek, vše ochutnávám znovu, nepoužívám staré poznámky, takže další hodnocení MB už tu nebude.
V listopadu se vyvalila na trh Stará myslivecká Selection 7letá žitná whisky Vintage 2013 40%, oproti jejich ostatní tehdejší nabídce by tato měla splňovat parametry whisky. V aroma obilí, žito, vanilka, ale postupně začíná dominovat umělý smrad odlakovače na nehty, jak kdyby to bylo uměle navoněné. V chuti lepší než ve vůni. Obilnost, výrazná vanilka, oříšky, celkově spíše jemná, medová obilnost. V dokončení doznívá dřevo a opět trocha té umělé dochuti. Na pití to není tak hrozný, jak to vypadalo v té reklamě. Ale je to nudný a o ničem. Není proč to kupovat a pít. Ovšem s cenou v akci za 429,- Kč za sedmiletou sedmičku to je tvrdá konkurence ostatním. I když to je vlastně otázka. Ti co pijou to ostatní, si to nekoupí ani za 429,- a ti co si toto kupují, si zase nekoupí to ostatní. Takže se ty dva světy moc neprotínaj, jen občas u takových bláznů, jako jsem já.
Ani Gold Cock nebyl ten rok moc aktivní, na konci roku se objevila Gold Cock 2008 Wine Brandy Finish 58,6%. Aroma mě neoslovilo ani v roce 2020, ani nyní. Zelí?, lehce do kysela a trpka. Nechám ji chvíli vydýchat. To jí pomohlo, zelí je skoro pryč a objevují se těžší vínové tóny. V chuti trpké kyselé jablko, trpká vinná kyselost, sladké hrozny, ale lehce nahnilé. V dokončení dřevo a brandy nádech. Nesešli jsme se tehdy, nesešli jsme se ani teď. Já věděl proč si ji nenechávám nakonec. A v létě vyšla další whisky do core-range: první Gold Cock Peated Single Malt 49,2%. Tato byla destilovaná v roce 2016 a lahvovaná 21.7.2020. Výrazná ovocnost s trochou nakouřeného sladu. Nakouřený slad a nakouřené ovoce se začíná postupně víc prosazovat. Ale byla to jen taková vlna, kouř ustoupil a nyní dominuje silná ovocnost, až květinová sladkost, rozkvetlý ovocný sad, vůně dřeva a v pozadí lehce kouř. V chuti výrazná ovocnost, výrazná sladkost ovocného medu, sladkost povidel, trocha kořenité štiplavosti a vše lehce šmrcnuté kouřem. V dokončení ovoce, kouř se déle táhne a tak se i více projeví než v chuti, ovocnost do jablek. Je to dobré popíjení, jen není "peated", jak je psáno na etiketě (popis se týká tohoto plnění, bylo jich více).
Na konci roku víceméně v tichosti vyšel druhý release některých whisky Old Well, chyběl jen Virgin Oak, protože zatím nedozrál do požadované podoby. Zjistil jsem, že mi tu jedna chybí. Kdybych v tom měl větší pořádek, tak jsem ji už v létě doplnil, zkusím to napravit teď v únoru (už abych si začal psát poznámky co nesmím zapomenout a poznámky, kam jsem si uložil poznámky, co nesmím zapomenout). Ale než se dostanu k druhému releasu, tak se o slovo hlásí kocouři na cestě, kteří šli na trh v říjnu - Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%. Krémově smetanové lehce kouřově ovocné aroma s nádechem citrusů. Když odvane tento poetický úvod, tak se aroma začne líně (jak ten kocour) převalovat u hladiny a ukazuje ve vlnách různé vůně. Uzený med, lesní ovoce, čokoláda, kandované ovoce, těžké ovoce, dřevo v lese, med. Čuchání je dobrá objevitelská hra. Radši už toho nechám, než tam najdu celou svojí slovní zásobu. Ještě jsem se nenapil a už mě hodně baví. Vůně hodně naladila a tak první doušek trochu zklamal, je tam více kouře a uzenosti, než jsem čekal. Ovšem při druhém doušku vše násobně zlepšil, bohatá, sladkost s kouřem, uzený med a uzené sladké ovoce, tmavá čokoláda. Je v ní trochu mladistvé kořenitosti. S dalšími doušky pohladí. V dokončení trocha dřevitosti, uzený med, uzené sladké ovoce a na konci přijdou ořechy. To jsou ale kočičiny :) A vzhůru na druhý release. Jako první byl vylosován Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 2nd Release 46,3%. Aroma hutné, že by se dalo krájet, kouřem obalená těžká ovocnost a ten kouř jí zatím brání se projevit. Chce to chvíli počkat a on ty vůně do světa pustí. Porto, zralé ovoce, hutnější ovocný kouř, opálené dřevo, začíná se více prosazovat sladkost, která se spojí s kouřem do sladkého kouře. Se mi tam teď ukázala těžká vůně tmavých růží. Příjemná těžká vůně, je škoda se v tom pitvat, je lepší si jí užívat jako celek. V chuti sladkost, ovocnost, uzenost, načouzené dřevo, zralá jablka, sladkost opečených jablek. V dokončení uzenost, postupně se zase vrací sladkost a chuť těch opečených jablek. Úplně na konci vystydlé ohořelé dřevo. Pokračujeme na Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 2nd Release 46,3%. Hned na první dobrou čokoláda s trochou dřeva. Přidávají se mi tam těžší pomeranče, vanilka, vánoční těsto, kandované ovoce, hořká čokoláda, oříšky. Vše krásně spojené dohromady. Aroma hodně navnadilo. V chuti splnila, co slíbila. Sladkost, čokoláda, ovoce, pomeranče, oříšková čokoláda, krásně smetanově hladí. V dokončení pohladí jak sklouzává do krku, nechává postupně doznívat vše, co by v chuti. Skvělá bonboniéra s minimem kalorií. Jsem si to ale pošmáknul. A teď je na řadě Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 2nd Release 51,9%. To je velká ovocná nálož. Sladkost ovocného kompotu. Postupně přibývají těžší tóny ovoce a tmavého červeného vína, které se prosazuje čím dál tím více a přibírá pomerančovou kůru s trochou její hořkosti. Ze spoda se tam ozývá mléčná čokoláda. Je fakt pěkné. V chuti nastoupí hutně, sladkost, ovocnost, čokoláda, oříšky, přidá se lesní ovoce, postupně smetanově hladí. V dokončení ještě smetanovo-čokoládově pohladí a dlouho doznívá ovocem, oříšky a čokoládou. Další mlsací bonboniéra. Uzavírá to Old Well Aged in Laphroaig Barrel 2nd Release 46,3%. Slané citrusovo-kouřovo-rašelinné aroma. Jak se nadechuje, tak zintenzivňuje. Je tam hodně znát vliv toho Laphroaigu, že se tam špatně hledá něco jiného. Na jednu stranu záměna s Laphroaigem je určitým způsobem pochvala, na druhou stranu je to škoda. V aroma je to prostě prostě Laphroaig, slanost, kouř, rašelina, citrusy, nemocnice je spíše potlačena. V chuti je to podobné. Možná kdybych se teď vedle toho dal k porovnání Laphroaig, tak bych psal jinak, možná to zkusím jindy, ale teď to není cílem. Prostě piju slušnej Laphroaig s trochou sladké ovocnosti, která se tam ukazuje čím dál víc. A postupně přebíjí ten finish, ale musel jsem jí dát dost času. Oproti prvnímu releasu velký krok vpřed, ale podle mne škoda přebití palírny. Nepije se to špatně, to určitě ne, jen mi to nepřipadá jako správný směr. Ale chápu to i jako reparát za první, co se tolik nepovedly.
Celý druhý release je krásná ukázka toho, jak se dokázali posunout hodně kupředu a až skoro překvapuje, že tak rychle. Nastavili tady hodně vysoko laťku pro českou whisky. A to je dobře. Jen tak dál. Přemýšlím, zda si mám koupit nějakou láhev z tohodle releasu nebo raději všechny peníze šetřit na třetí a čtvrtý. :)


17.1.2023:

Rok 2021 byl rokem Mizunary, no vlastně i Kagoru a první české blended malt whisky a deseti let netharova fóra a ... a. A vůbec, za mě to byl rok Mizunary (píšu to já, tak si to můžu u sebe rozhodnout). Nebyla to samozřejmě jen Mizunara a Old Well, vyšly tam i další zajímavé láhve. Živo a velká úroda byla i u Gold Cock. Vznikla i dvojička z jejich spolupráce a to první dvě oficiální blended malt whisky Gold Well a Old Cock, ty ovšem teď recenzovat nebudu. Mám tu sice obě láhve, ale nechce se mi je načínat. Na trh šla další tříletá Martin´s Barrel, vlastně ani nevím, zda se dala běžně koupit, nějak mě to nezajímalo, ale asi ne. A v listopadu nám pan Bartoška přinesl další Starou mysliveckou.
Do jednoho příspěvku (a jedné degustace vzorků) se mi ten rok nevejde, takže ho budu dávkovat postupně.

Částečně se držím časové posloupnosti, takže začnu s lednovou a únorovou úrodou u Gold Cock. Mám tu v lednu lahvován Gold Cock 12letá Single Grain 49,2% (12.1.2021). Nalil jsem do skleničky a vzduchem se nese obilnost, jak když se práší z pole při sečení. Když to trochu poleví, tak se ukáže sladká ovocnost, až trochu přeslazená a do toho kyselost nezralých jablek. Se tam tak perou, jako by se nemohly dohodnout, která bude dominantní. A než si to vyříkaly, tak se tam vnutila ještě lihovitost. V chuti opět obilnost, sladkost a současně pálivá a pichlavá kořenitost, dřevitost, trochu do uměla, přidají se kyselá zelená jablka. Dokončení ovocná dřevitá hořkost, pak lehká sladkost. Nijak moc mě nebavila, pít se dalo, ale nevím proč bych to dělal. Přišlo mi to jako zbytečná whisky. Dále v lednu byla Gold Cock Single Malt 2008 Madeira Finish 5.2008/27.1.2021 2th batch 62,2% pro Angels Share. Když se nechá chvíli vydýchat, tak se jí začne krásně rozvíjet aroma. Krémovité, marmeláda, příjemné vinné tóny s exotickým ovocem a vínem načichlým dřevem. V chuti hodně silná, těch přes 60% je moc. Větší rozkápnutí jí pomohlo, hutná krémová chuť, mísa zralého ovoce, jeho sladkost, silná kořenitost, která postupně polevuje a ukazuje se smetanová hladivost s ovocným medem a nějakým tím banánem. V dokončení tmavá čokoláda, ovocné dřevo, trocha pálivosti a dost dřevité suchosti. Tak úplně nevím, myslím, že mi velký vzorek, ze kterého ještě ochutnám mi stačí. Z ledna je také nový Gold Cock Peated Single Malt 49,2%, lahvována 29.1.2021 (což ovšem nemusí odpovídat době, kdy šla na trh). Z venku vypadá skoro stejně jako ten minulý, ale uvnitř láhve je jiný. Taky už je kouř do toho ovoce více zažraný, už neodvane s prvním vánkem jdoucím okolo. Sladká ovocná vůně se mísí s vůní ohně, načouzené švestky, nakouřený slad a trocha karamelu. Postupně se zvedá dým obalující ovoce. V chuti slušná porce sladké ovocné rašeliny, uzený med, pečené ovoce, nakouřené švestky, postupně se přidá kořenitost. V dokončení suchost a doznívající sladkost ovoce, jablka a to vše s lehkým kouřem a rašelinou. Tenhle Peated je už peated.

O sudu z Mizunary (pro ty, co nevědí - Mizunara není město, ale dub z Japonska, který se vlastně vůbec nehodí na výrobu sudů) se mluvilo už v roce 2020, kdy se na Svachovku přikutálel (kdo s ním nemá z té doby fotku, jako by nebyl - já ji mám :) , to je snad jedna z mála fotek mé osoby na netu). Nejdříve byl naplánován roční finish a nyní v něm bude zrát whisky delší dobu. V březnu 2021 byla ochutnávka postupného zrání této whisky. Vzorky začínaly tříletou whisky, která zrála v sudech po bourbonu a pak šla finishovat právě do té Mizunary. Pak byly vzorky po 3, 6 a 8 měsících zrání a jako bonus new-make z Golden Promisu. Finální lahvování bylo v září po roce finishe.
Se vzorkama jsem si počkal až na finální plnění (a nakonec neplánovaně až do teďka). Začnu bonusem a pak celou řadu až do finálu. Old Well New make, Golden Promise, distilled 2021, 63,5% - v aroma je to pálenka, ale s nádechem do meruňkové ovocnosti, příjemná vůně sladu. V chuti zajímavější než ve vůni, příjemný slad v chuti, s ovocným nádechem trochu do hrušek a trochu do jablek (takových těch moučných), na procenta působí i jemně, byť s tam alkohol trochu štípe. A vzhůru na postupné zrání v Mizunaře. Ještě před byla Old Well Single malt whisky Bourbon barrel 3yo 61,2% - v aroma hodně vanilky, hodně dřeva, sladkost přezrálých hrušek, droždí, vánoční těsto, mladost to nezapře, ale líbí se mi to. V chuti banán, hodně banánu i se šlehačkou, sladkost, přidává se čokoláda a máme z toho banán v čokoládě, ten banán mi to tam prostě válcuje a už se mi dál nedaří nic najít, plus je znát ta mladost. V dokončení trochu dřeva, jablečná ovocnost. Mně se to fakt líbilo. A první z finishů je Old Well Single malt whisky Bourbon barrel 3yo + Mizunara 3 months 59,8% - v aroma vanilka s nádechem sladkých těžkých tónů exotického ovoce, trocha vánočního těsta, příjemné, spíše jemné a hladivé. V chuti ovocnost, stále hodně banánu, ale méně než předtím a přidává se k němu sladká ovocnost exotického ovoce, která postupně přebírá vládu, lehce ovocné bon-pari. V dokončení dlouho doznívá exotické ovoce a bon-pari. V chuti zajímavější než ve vůni, začínají se tam objevovat chutě, které jsou mimo můj běžný obzor, mám problém s pojmenováním. Příjemné, takové lehčí pití. A stárneme dále Old Well Single malt whisky Bourbon barrel 3yo + Mizunara 6 months 59,4% - Tady se už aroma posunulo jinam, celkově jemné, sladkost exotického ovoce, nádech santalového dřeva, vůně tropického lesa. Rozplývá se na jazyku, široká vlna sladkosti exotického ovoce, trochu štiplavé koření, lehké dřevo chuťově připomínající vůni santalového dřeva, koření ustoupí a opět je tu hladivá krémovitost. V dokončení exotické ovoce a lehká dřevitá hořkost. Už jsme za půlkou finishe Old Well Single malt whisky Bourbon barrel 3yo + Mizunara 8 months 59,1% - Aroma se více zakulacuje, jakoby trochu ztratilo výraznosti, ale zase získalo na komplexnosti, více se zvýraznilo santalové dřevo, za ním exotické ovoce a lehké koření, ukazuje se i vanilka, jemné hladivé, příjemné. V chuti stále dominuje sladkost exotického ovoce, výrazný ovocný bonbón, trocha koření, bonbón ustoupil a přichází široké smetanové pohlazení jazyka s ovocným nádechem. Dokončení krásně hladivé, exotické ovoce, sladkost lesního medu. A je tu finále, 12 měsíců finishe - Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8% - Aroma jemné, hladivé, santalové dřevo, doplňované těžší vůní hodně zralého až přezrálého exotického ovoce, občas tam zavane vanilka, působí příjemně kompaktním dojmem. V chuti podobně jako ve vůni santalové dřevo, přezrálé exotické ovoce, nastupuje krátká vlna koření, která je ale zjemněná sladkostí toho ovoce a po jejím odeznění se hodně projeví ovocná sladkost, která se široce rozprostře a smetanově hladí celý jazyk. V dokončení santalové dřevo, postupně se přidá ovocnost, až trochu do broskví. Zajímavý a nezvyklý chuťový zážitek.
Tahle whisky patří k těm hodně zajímavým a nezvyklým. Ukazují se tu chutě, se kterými se běžně nepotkáváme a mám problém je pojmenovat. Proto jsem si hodně pomáhal exotickým ovocem. Není to prostě ta naše klasická ovocnost, kde můžeme najít jablka, hrušky, pomeranče, je to ovocnost, kde ani netuším, jak se ty věci jmenují. Ty dřívka na fotce u láhve jsou Santalové dřevo (Santalum album), které jsem si ještě před vydáním whisky sehnal, protože se o něm mluvilo a já neměl ani tušení, jak voní. Zajímavé bylo ochutnávat i ten vývoj během finishe, kdy to postupně dozrávalo, zakulacovalo se to a zkomplexňovalo, takže já nemám pocit, že se to mělo stočit dříve.
I když máme whisky tohoto roku za sebou, tak neodcházejte od přijímače, ještě dost dobrých a zajímavých whisky v tomto roce bylo.


20.1.2023:

Minule byla hlavním tématem Mizunara a dnes to bude Kagor. Od Gold Cock vyšlo Cask Strength Batch 1 pro Black Stuff, Slivovice Finish pro Fajni Whiskaři, další verze Peated. Old Well oslavil konec covidové pakárny whiskou Me & Whisky Gang, vyšel další Laprhoaig finish, tentokrát Quarter Cask a dostáváme se k tomu Kagoru v plnění Vaška Routa a v plnění pro Seznam.cz. Zase to vezmu přibližně, jak to šlo za sebou.

Začnu Gold Cock Cask Strength Batch 1 Single Malt 2014/2021 60,3% ve spolupráci s Black Stuff Barem. Aroma hodně ovocné, fakt ovocné a vůně dřeva, těch 60% tam znát není, ale je to dost zavřené. V chuti už 60% znát je, je to silné, opět hodně ovocné, pocit síly ustoupí a zůstává ovocnost, smetanová ovocnost. Dokončení je zcele nepřekvapivě ovocné. Vlastně to ničím moc nezaujalo. V červnu vydala Svachovka i jako připomínku šílené doby nakouřenou whisky Old Well Me & Whisky Gang 50,8% se šílenou etiketou, byla to kombinace bourbon a Sauternes sudů. Nad místem se vznáší dým a zatím v něm moc nerozeznáváme, ale jak se postupně rozfoukává, tak hle, támhle se objevuje očouzený včelín, ze kterého vytéká uzený med a támhle leží pytle s nakouřeným sladem. Je to dobrý, žádná spálenina, žádná spálení zem. Kouř to uvozuje, pak se ukazuje sladkost nakouřeného sladu a sladkost uzeného medu. Kouř začíná ustupovat do pozadí a dá prostor vyniknout vínu. V chuti projde krátká vlna sladkého uzeného medu a pak vše převezme kouř, uzenost, nakouřený slad, koření, opečené ovoce, nauzený kompot a až ke konci se vrací nauzený med. V dokončení koření, uzenost, nakouřený slad. Dobré to bylo, obsah předčil etiketu. Trojičku uzavírá Gold Cock 2008 Fajni Whiskaři Private Cask 08' Czech Single Malt Whisky 2021 Slivovice Finish 62,7%. A bum, rána slivovice přes nos. Ta slivovice se z toho dere čím dál tím víc, dřevo a středně sladké švestky. Jak se začíná vydýchávat, tak se objevují povidla. Přemýšlím, zda ji nenechám vydýchat déle, třeba do rána, on ji možná mezitím někdo uklidí. To by nebylo fér. Slivovici začínají nahrazovat povidla, sladkost, trochu do medu, dřevo. A v chuti opět rána slivovice, štiplavě a pálivě. Zkusím ji víc rozkápnout. Aroma trochu zjemnilo, už to není rána slivovice, už je to jen slivovice, dřevo, trochu sladkosti švestek. V chuti výrazné zlepšení, slivovice tam štípe a pálí teda furt. No, skončila na třetím místě. To vlastně není tak špatné umístění. Jen nikomu neříkejte, že to bylo ze tří.
Další dvojička bude poněkud více kouřovější. Začne ji třetí verze Gold Cock Peated 49,2% destilovaná v roce 2017 a lahvovaná 6.8.2021. Tady už je kouře opět více než v minulé verzi. Musím to rozfouknout, abych viděl skleničku. V ní se taky ještě ukáže silně nakouřený slad, trochu připečené ovoce, kulantně řečeno - opečené do křupava a pak se ještě přidá sladkost opečených švestek. Nechám ji ještě chvíli vydýchat, zda poleví to nejvýraznější a ukáže ještě další. Čas jí pomohl a už začíná převládat sladká ovocnost, rámovaná kouřem a uzeným medem v pozadí, lehce dřevo, jak ovocný sad. V chuti nakouřené ovoce, opět až trochu opečené do křupava, postupně stále hutnější kouř se zvětšující se sladkostí až do uzeného medu, trocha hřejivé kořenitosti. V dokončení dřevo, ořechy a pak opět odtékající ovocný kouř. Hřejivé. A sekunduje jí vlastně dá se říci taky třetí Old Well whisky Aged in Laphroaig Quarter Cask Barrels 46,3%. A jak mávnutím proutku jsme opustili ovocný sad a jsme na Islay. Kouř, zemitá rašelinná slanost, citrusy načichlé nemocnicí. Aroma postupně jemní, zvýrazňují se citrusy se sladkou kyselostí, ale jemní, jakoby odcházelo. V chuti mě překvapila sladká vlna, která se rychle doplní o nakouřenou rašelinu, ze které se dále uvolňuje kouř a začnou se ukazovat citrusy a ovoce, jablka, lehce opečená jablka. V dokončení hřeje, lehce kořenitě pálí a pak zase sladce ovocně hladí. Dobře se to pije a líbí se mi na ní to, že to není Laphroaig, ale whisky, kde se projevil finish po Laphroaigu.
V úvodu jsem psal něco o Kagoru, tak teď přišla jeho chvíle a nebude jen jeden. Začne Old Well Kagor & Bourbon Barrels 02.2018/08.2021 k 20.výročí Skotských her Sychrov pro členy Whisky & You 57,4%. Hned v úvodu hladivá vůně dřeva v kombinaci s těžkým ovocem. Na etiketě píšou "nechat vydýchat". Teda nepíšou, ale chce to. Aroma krásně zjemne, smetanově hladí, sladkost těžkého ovoce, jemné dřevo. V chuti smetanově hladí, těžší sladkost zralého ovoce, mandlovo-oříškový nádech, v dokončení napřed hladí a pak postupně doznívá dřevo. Je to takový příjemný zákusek, jde to hezky dohromady. Ten Kagor jí dal nezvyklý a velmi dobrý nádech. Znáte tu reklamu? - Seznam, najdu tam co neznám. Google, najdu tam co hledám. Nebudu do toho rejpat. Od Googlu jsem ale whisky ještě ani neviděl, natož abych ji ochutnal. Je tu tedy Old Well whisky Kagor & Bourbon Barrels stočeno pro Seznam.cz 46,3%. Hned v prvním dojmu příjemné bourbonové aroma doplněné o ovocno-oříškový nádech, z pozadí se postupně dopředu protláčí sladkost ovoce s čokoládou. Jak se jí nechává čas, tak se postupně vyvíjí a ukazuje. V chuti je řidší než ve vůni. Smetanová hladivost, ovocnost, trochu vanilky. Příjemný a dobře pitelný dojem. V dokončení lehká hořkost dřeva a dozvuk ovoce a čokolády. V chuti na mě působí trochu naředěným dojmem, ale z hlediska dobré pitelnosti to není problém. A je také v sudové síle - Old Well whisky Kagor & Bourbon Barrels Cask Strenght stočeno pro Seznam.cz 58,2%. V aroma dřevo a těžší sladkost přezrálého ovoce. Působí uzavřeně a nedostupně. V chuti trochu ostrá, sladkost, čokoláda, přezrálé ovoce, ale ta ostrost tomu dává drsnější podobu. Za mě potřebuje rozkápnout. Pár kapek jí krásně otevře, aroma dostane příjemný smetanovo dřevitý nádech, těžší přezrálé ovoce, v chuti se zvýrazní čokoláda, sladkost přezrálého ovoce, dostane smetanovější nádech, ale stále mi tam zůstává určitá kořenitá štiplavost. V dokončení příjemné dřevo přecházející v ovocnost, jablka a postupně doznívající čokoládu. Už jsem ji párkrát pil, pije se dobře, ale musel jsem si ji trochu naředit, těch kapek muselo být víc. Díky Tomášovi za možnost ochutnat tyhle běžně nedostupné whisky.
A dnešek uzavře něco vyjímečného. Whisky si dáte k různých příležitostem, od těch běžných jako je odpočinek večer při práci, sklenka k dobrému filmu, různé oslavy, výročí a další příležitosti a důvody, které stojí za to, dát si nějakou mimořádnou whisky. A někdo to prostě umí skloubit ukázkově a tak vzniklo pro jednu životně důležitou událost zcela soukromé plnění Wedding Whisky Pure Love Blend 50%. Tímto zpětně připíjím Andy a Tomášovi a přeji jim, ať to mají v životě stejně dobrý, jako měli svatební whisky. A že ji měli fakt dobrou. V aroma je nepřehlédnutelný kouř, který ovšem při zemi drží sherry, které mu dává ovocno-pomerančový-čokoládový nádech a zároveň mu brání v tom, aby byl dominantní. Kouřovka si ovšem našla jinou cestičku a když neukazuje kouř, tak ukáže citrusovo-slané tóny, nese se tam jemný nádech dřeva a občasné vlny exotického ovoce. Docela mě překvapuje, co přivonění, to jiný objev. Přivoním, napíšu, přivoním znovu a najdu něco jiného. Teď se mi tam zrovna ukázal kouř a ohořelé dřevo. Nijak se to ovšem netluče. Největší převahu tam má asi to sherry. V chuti bych řekl, že sherry si vezme hned první vlnu, ale zde je kouřovka výraznější, je to prostě nakouřené sherry s tmavou čokoládou. Což mě trochu překvapilo, nečekal jsem. Sladkost uzeného medu, ovoce, kouř z chuti ustoupí, opět se více projeví sherry a lehce opečené ovoce. V dokončení lehké dřevo a postupně se přidá trocha čokolády, pečeného ovoce a uzavírá to uzený med.


21.1.2023:

Zbytek roku 2021 byl zcela v režii Gold Cock. Minulé dvě části roku 2021 měly svoje hlavní témata, tak tedy vypíchnu i hlavní událost této části a to jsou 10. narozeniny fóra whisky.nethar.cz. Koncem roku se ještě snažila kousek vánočního trhu získat Stará myslivecká. Kolik trhu získali nevím, ale v žebříčku whisky je outsiderem. Aby nebyla tak smutná, tak na fotce dostala čestné místo uprostřed. Teď se může vytahovat mezi sobě rovnýma: "Vidíte, patřím mezi whisky (alespoň na fotce)."

Začíná to první plnění pro Hulín Gold Cock Hullein 1224 Plum Wine Finish 5.2017/10.2021 46%. V aroma je těžká ovocnost, ovocná sladkost, dřevo, vše sedí dole a působí uzavřeně. Hutná švestková povidla. V chuti působí bohatěji, hlavním znakem jsou švestky, goldcockovská ovocnost a kořenitost. Tekutá naředěná švestková povidla, ovocná sladkost, celkově svěží ovoce, ale současně trochu mladosti. V dokončení doznívají hlavně ta povidla s trochou ovoce. Celkem pitelné, ale moc zážitků to nepřinese. Měla i silnějšího bráchu v sudové síle Gold Cock Hullein 1224 Plum Wine Finish 5.2017/10.2021 Cask Strength 60,5%. Výraznější, svěžejší aroma, sladká ovocnost, trochu dřeva a povidel. Když se nechá vydýchat, tak se povidla začnou prosazovat víc a přidá se k nim sladkost přezrálého ovoce. V chuti pohladí ovoce s povidly, ovocná sladkost, až přezrálé ovoce, povidla, ale postupně se zvedne povidlová suchá štiplavost a pálivost, po ní je pak už jen suché dokončení. Docela mi tam ta pálivost vadí. V roce 2011 vzniklo Netharovo whisky fórum - whisky.nethar.cz, do roku 2021 zažilo a přežilo hodně okolních věcí. V roce 2012 hořel v brněnských Kohoutovicích pařez (tak "významná" událost, že se dostala až na Wiki), jeho mladý život ohrožovala prohibice, v roce 2013 ho nespláchnuly velké povodně, přežilo pád vlády české premiérky Jany Nagyové, až do roku 2020, kdy tu kvanta problémů za vydatné pomoci české vlády nadělal covid (stále se nedohodli, kdo nadělal více škody). A v roce 2021 dosáhlo fórum 10 let, nemám předplacený Times, takže titulky z úvodní strany vám bohužel neukážu. A u té příležitosti byla také vydána Gold Cock 10letá RV VOC Pálava Finish stočeno k 10.narozeninám fóra whisky.nethar.cz 61,8% (RV je Ryzlink Vlašský a VOC je víno originální certifikace), kdy část láhví se prodávala formou charitativní aukce. První dojem z aroma je bílé víno. Pak se víno začne promíchávat se sladkou ovocností a dostane to vše příjemný a uhlazený tvar. Když se chvíli nechá, tak začne převažovat sladká ovocnost, přidá se k ní kyselost nezralých zelených jablek a nádech vína. V chuti po krátkém sladkém nástupu nastupují opět ta kyselá nezralá jablka z aroma, které pak doplní ovocná sladkost, trocha štiplavosti a vše zkouší uhladit vinné tóny. V dokončení bílé víno, přidává se k němu ovocná sladkost a suchost. Zkusil jsem ji i rozkápnout. Chuť zjemnila, v nástupu sice není ta výrazná sladká vlna, ale ovoce a víno a rozlévá do všech stran, kyselost jablek se rapidně snížila, štiplavá vlna také, zvýraznila se sladkost až do medu. Kyselá jablka dostanou svůj prostor až v dokončení, kde se více ukáže i víno a opět to uzavře suchostu. Rozkápnutí jí hodně pomohlo.
V roce 2021 dosáhl také plnoletosti The Black Stuff Bar a při té příležitosti byla vydána Gold Cock 2008 Chardonnay Finish stáčená k 18.výročí The Black Stuffu 2008/2021 62,7%. Už tam konečně budou moct nalévat alkohol. Přemýšlel jsem, jak to mají bary od dětství do dospělosti. Nejdřív je to asi mléčný bar, pak ovocný bar, pak denní bar, když je sportovně založen, tak to může být i sport bar, v pubertě asi noční bar (děti do nočního baru asi smí, jen stále nesmí alkohol) a nakonec klasický bar, kde už můžou podávat i alkohol. Zdeny, nemáš fotky z doby, kdy Black Stuff byl ještě mlíčňák? V aroma hodně hladivého vína, přidává se ovocnost zralého ovoce a dřevo. První dojem v chuti byl trochu trpký, se mi tam potkalo trpce víno a kyselené ovoce. Druhý dojem už je jiný. Velký vliv vína, smetanově překrývá ostatní chutě, ze kterých se postupně začíná ukazovat ovocnost, sladké ovoce, ale také štiplavá kořenitost až do suchosti. Štiplavost s dalšími doušky mizí. Ukazují se tak další ovocnější tóny až do exotického ovoce, čokolády, které pak doznívají v dokončení. V prosinci se na trhu objevil nový myslivec - Stará myslivecká Bourbon Cask Reserve 4letá žitná whisky 40%, větší reklama začala až v dalším roce. Těžké to hodnocení po těch minulých. Aroma hodně lehké, lehký bourbonový nádech, lehká vanilka, lehká obilnost, připadá mi tam znatelný alkohol. V chuti stejně nevýrazná a lehká. V úvodu medová sladkost s obilností, postupně se přidá i vanilka a lehká ovocnost. V dokončení trocha medu a dřevo. V chuti je lehká, působí až naředěným dojmem, taková snaha, všem se zalíbit, hlavně těm, co o whisky nic nevědí (na whiskaře ani necílí). Je to taková nuda. Z dneška nejslabší procenty a nejslabší vším. Otvíral to Hulín, zavírá to Hulín. Ještě v prosinci (ale by to tak tak) vyšlo Gold Cock Hullein 1224 Bourbon Cask Aged 5.2017/12.2021 46%. V aroma nakouřená ovocnost, začne se přidávat dřevo, docela fajn, ale takové jednodušší. V chuti dřevo, sladká ovocnost, vanilka, uzená ovocnost a pak přijde kořenitost až k pepřovitosti. Pít se to dá, ale podle mě jí něco chybí. Takovej nudnější Gold Cock. Silnější verze vyšla hned z kraje roku 2022, ale přidám ji ještě do této várky - Gold Cock Hullein 1224 Bourbon Cask Aged 5.2017/1.2022 Cask Strength 60,5%. Výraznější aroma, dřevo, ovocná nakouřenost, sladkost ovoce. Fajn, líbí se mi to, takovej klasickej Gold Cock. V chuti mi to ztrácí, dřevo, ovocnost, štiplavá pepřovitost, trocha oříšků a vanilky. Ale celkově prostě míň zábavnej Gold Cock. Být to klasické palírenské plnění, tak u obou píšu něco o zbytečnosti.

Na závěr večera jsem se vrátil znovu k whisky Gold Cock 10letá RV VOC Pálava Finish stočeno k 10.narozeninám fóra whisky.nethar.cz 61,8% a přibral k ní také víno ze sudů, ve kterých finishovala tato naše whisky. Byl To Ryzlink Vlašský VOC Pálava z vinařství Michlovský. No, přiznám se, že jsem poznal prd. Toto víno jsem ve vůni nenašel a v chuti také ne. Nemám ještě tak dobré rozlišovací schopnosti. Ale bylo to zajímavé popíjet a porovnávat.


22.1.2023:

V roce 2022 se mi tu sejdou skoro všichni výrobci české whisky a i někdo navíc, chybět bude jen myslivec, ale ten se s námi stejně nebaví. Co bylo většího v roce 2022? Whiskyonline.cz oslavila 20 let, což je krásný, ale čeká jí velká obsahová rekonstrukce, když to půjde dobře, tak za dalších 20 let bychom mohli oslavit 40 let WOL a 40% aktualizovaného webu. Také byl Velký Třebíčský průšvih. Potvrdilo se, co se tu už léta šuškalo a k neradosti některých to přežili a podařilo se jim to přetavit v nový start a dokonce získat podporu, kterou asi nikdy předtím neměli. Koho teď budeme hejtovat? Sice se nový adepti vynořili, ale to by museli sakra zapracovat, aby dosáhli na vrchol. Whisky Old Well i Gold Cock držely svůj standard, což znamená vysoký standard a nic jiného od nich vlastně nečekáme, jen aby nás občas překvapili něčím nadstandardním, což se jim taky daří. Ve stylu Jackass se objevila nová "whisky" J.Jaks Whisky. Tu recenzovat nebudu, protože se mi ztratila, doufám, že si ji nový majitel řádně užije, protože je pravda, že já bych jí už nikdy nepil. A přitom je mezi ostatními tak jedinečná - unikátní ječný destilát, který byl macerován v exotickém dřevě (směs dřeva z thajských pralesů). Jeho kořenitá a osobitá chuť je velice zajímavá a plná exotických chutí! Také o sobě po delší době dala na chvíli vědět whisky King Barley jednou malou limitkou Slivovica Finish. Martin's Barrel nás připravoval na svůj velký příchod s novou 5letou whisky. Přišel, viděli jsme, ochutnali a odešli jsme. Recenzovat ji nebudu, protože ji tu nemám, ani láhev ani vzorek (už je vypitý a whisky zrecenzovaná). Nově se na trhu objevily whisky Thomas Dyntar, ten se s námi ovšem nebaví, informace o své whisky zahalil tajemnou mlhou, která ovšem vypadá, že má skrývat tajemství, které by nemělo být viděno.

Značku Trebitsch jsem v minulých článcích nepsal, nebyl to záměr, prostě tak vypadala i celá situace okolo nich. Díky své pověsti a propagováním své nepovedené whisky, člověk ani neměl zájem zkoušet ty ostatní co vyrobili, ani sledovat, co se tam děje. Prostě očekávám, že v reklamě se objevuje to nejlepší a pokud mě to nezaujme, tak nevidím důvod zajímat se i o to ostatní. Díky změnám, co u nich nastali v roce 2021 a hlavně v roce 2022 jsem se dostal i k pár kouskům, které zařadím do doby ještě před velkým průšvihem. Z řady různých finishů tu mám Trebitsch Single Malt Double barrel Premium Cognag Finish 40%, ano tehdy ještě označovaný jako single malt. To nevoní moc hezky, první dojem je lihový. Docela rychle se přidá i trochu toho koňaku a líh ubere na síle. Stane se to takové nijaké, nezajímavé, nevadící, povrchní a prázdné. V základu to nevoní špatně, takže věřím tomu, že cílovce se to může líbit, mně teda ne. V chuti o něco lepší, ale nesmí se v tom člověk babrat. Tam se finish projevil hladivě, lehce smetanově, hladce ovocně a když víte, že je to koňak finish, tak to bude asi ono. Ale opět na první dojem, povrchní a prázdné. V dokončení mi zůstane jen lehce dřevo načichlé koňakem. Po zkušenostech se starou šestkou jsem to čekal horší, není to až taková hrůza, je to i pitelný, ale není proč, nic to nedá, je to dost povrchní, stavěné na první dojem. Dále tu mám Trebitsch Fortythree 43%. Aroma není špatné, jemnější kouřovka, hodně sladové, nakouřený slad, postupně se přidává i nakouřené ovoce a v pozadí dojem vlhké rašeliny. V chuti dominuje nakouřené sladké ovoce, kouře je tam docela dost, ale nepřebíjí to. V dokončení dozní to nakouřené ovoce a zůstane trocha suchosti. Celá se hodně nese v tom nakouřeném ovoci a tohle by se dalo v pohodě jen tak popíjet. Nepřináší to nic nového, ale není v tom nic, proč bych si to klidně znova nenalil, ovšem taky nic, proč bych si na to jen tak vzpomněl. A Trebitsch Single Barrel Small Batch Smoked 61,2%. Podle popisu nakouřená sudovka. V první chvíli příjemný kouř, ale než se tím stačím prohledat, tak dorazilo něco divného, stroj zamazaný od oleje, to co vám v hale plné strojů může vonět, tady nevoní. V chuti to naštěstí není. Chuť je docela hustá, až sirupová, sladká, hodně sladké ovoce, až přeslazené, asi trochu nakouřené pečené ovoce, ale čekal bych víc, je znát síla. Tahle poslední mi přišla nějaká divná. Fortythree celkem příjemně překvapila, pitelná běžná záležitost, uměli tedy udělat i pitelné věci. Na druhou stranu, tuto pitelnou bych u ostatních označil za slabé kousky a doufal, že nebudou pokračovat. U Trebitsch to ale částečně byl výlet do historie, protože se schyluje k velkému zlomu.
Další aktivní palírnou v prvním (přibližně) čtvrtletí byla Svachovka. Vyšla stříbrná růže Old Well Silver Rose 53,5% finishovaná v sudu po Rýnském Ryzlinku z vinařstí Sonberg. V aroma v prvním dojmu víno. Víno postupně sládne, jak se tam dostává sladkost a současně přichází uzený kouř, uzený med, trocha koření a uzená ovocnost. Je tam hodně uzenosti, vína a sladkosti. V chuti sladkost a víno, trochu se mi tam poprali, není to sladké víno, ale potkala se uzená medová sladkost a víno. Po chvíli se srovnali a už jsou vedle sebe v pohodě. Přidá se ovocnost s nádechem kouře a koření. Je to dobré a bohaté. V dokončené doznívá uzený kouř, ovocnost. Jo, fajn. Byla vydána limitovaná edice Old "Well We are with you, Ukraine" 48,5%, kde celý výtěžek z prodeje šel na konto organizace Člověk v tísni. Sladké ovocné aroma, čerstvé krásně zralé ovoce, voňavé meruňky a vůně dřeva. Příjemné hutné aroma, trochu si ho zažvejkat. Po nějaké době se ještě přidala lehká kyselost zeleného jablka. V chuti se zkapalněla vůně, sladké zralé až přezrálé ovoce, meruňky, přidává se čokoláda. Krásně to zaplní celou pusu a chuťové buňky si užívají. Působí ho hebce a hladivě. V dokončení mi doznívá trochu dřevité hořkosti s čokoládou a meruňkami. Chtěl jsem říct, že je to bomba, ale to se v tomto kontextu nehodí, tak raději - je to fakt dobrý. A dočkali jsme se poslední chybějící láhve druhého releasu Old Well whisky Peated Aged in Bohemian Virgin Oak Barrels Bařina Coopery 50,5% (2nd release). V aroma příjemný ovocný sladký kouř, hořící sladké ovocné dřevo, opékané ovoce. Pak se aroma začne posouvat dále, med načichlý kouřem, marciopán, perník, těžká sladkost přezrálého ovoce. V chuti uzený med, který se pomalu táhne, přidává se opečené očouzené ovoce, čokoláda, taky s lehkým kouřem, marcipán a perník. V dokončení doznívá uzený med, perník s marcipánem. Je to hezky svěží a hravé. Je to fajn, je to fajn, je to fajnový, tohle je fakt pití tutový.
Dnešní okénko uzavře Gold Cock 2017 Peated Petit Sahral Cask Finish 6.2017/5.2022 pro BWC 50%. Hodně lesní aroma, čerstvě pořezané dřevo, ještě vlhké, ovocnost, lesní ovoce, kouřem chycená malinová marmeláda. Těžší aroma, těžkým kouřem obalená lesní ovocnost, výrazné čerstvé dřevo furt zůstává. Tóny červeného vína. Hutnější nezvyklé aroma, ale nemám s ním žádný problém. V chuti je taková neujasněná, rozháraná, ale současně ukazuje více tváří. Sladkost lesního ovoce, rychle nahrazená až hořkostí čerstvého dřeva a zase nahrazena lesním ovoce a postupně sládne a zmírňuje až k jahodám a pak pokračuje ke klasickému ovoci, lehce načouzená a lehce opečená jablka. V dokončení ke kyselosti zelených jablek a doznívá dřevo z lesa. Na jednu stranu je zajímavá těma různejma vlnama chutí, na druhou není na běžné popíjení, právě pro ty vlny chutí.


23.1.2023:

Další část začnu slavnostně s whisky Gold Cock 20letá se speciální etiketou ke dvaceti letům Whiskyonline.cz. V podobnou dobu vygradoval i Velký Třebíčský průšvih, který vedl ke změně označování jejich whisky Trebitsch, se změnou přišly i nové etikety. Současně také nastartovali změny, které by měly vést k lepší kvalitě jejich whisky, to je ovšem běh na dlouhou trať. Částečná změna by měla být vidět již v těchto nově vydaných (ještě nevím, některé budu pít poprvé). Největší změna ale nastala v komunikaci, kde bylo hodně co napravovat.

20letý Gold Cock 49,2% jsem tu už hodnotil. V aroma ovocná sladkost lesního ovoce, dřevo, les. Dřevo s ovocným nádechem meruněk a broskví tam dominuje a doplňuje je lesní med. Postupně i náznak ovocného kompotu. V chuti sladká ovocnost, trocha dřevitosti, postupně se přidá tmavá čokoláda, zjemní až do hladiva. V dokončení se stále projevuje lehce dřevo, spolu s čokoládou a sladkostí ovoce. Pije se to dobře. Trebitsch Highland 6yo 40% nahradila už jako blend jejich dřívější "vyhlášenou" 6letou single malt. První dojem z aroma není špatný, je celkem jemné, trochu nijaké a začíná se postupně projevovat. Postupně lezou ven sladké tóny, ale spíše do uměla levných bourbonů a plastelíny. Ale díky jemnosti a nevýraznosti tolik nevadí. V chuti už jde do té umělé sladkosti a plastelíny plnou silou, ale je tam nějaká ta ovocnost přezrálého ovoce. Umělost ale pomalu začne vítězit. A dokončení je už jen její. Tady ale musím říct velké ALE. Sice celou dobu hodnotím jen to, co jsem v rámci psaní pil, ale tady udělám vyjímku. Šestiletou jsem ochutnal asi pět různých a byly tam velké rozdíly. U této a ještě jedné s klidem napíšu, že velký skok kupředu oproti staré šestileté "single malt" (kterou jsem ani nemohl vylít do záchodu a musel jsem ji odnést do nebezpečného odpadu), další tři nesly jasné tóny té staré (i tak byly lepší než ona). Je to posun vpřed, ale i tak se asi všichni těší, až to časem zmizí (kromě lidí, co si oblíbili (a nesmějte se jim, není to slušné)). Trebitsch Old Town 40% (blend) by měla být jemnější whisky pro širší veřejnost. Tady je ta plastelínovost výraznější, aroma je taky jemné, sladké ovocné tóny, dřevo. V chuti medová sladkost, je sladká, ovocná, snaživě líbivá, i když tam té uměle slazené plastelíny moc není, tak tam je. Doznívá tak nějak v pohodě. Je to dost jemný, spíše nudný, tak konkurence základních irských v hospodě. Koňakový finish byl v minulém textu, tak s ním teď otevřu část finishů. Trebitsch Cognag Finish 40% (blend) - Jemné, smetanově hladivé aroma, postupně se přidává ovoce, zralá jablka (ta vůně jablka ještě před rozkrojením, kdy není tak jablečně výrazná), tóny koňaku. Nevoní to špatně. V chuti hodně ovlivněné finishem po koňaku, sladkost ovoce, lehce čokolády a hrozinek, jemné. Dokončení díky té jemnosti skoro není. Není to extra bohaté, díru do našeho whisky světa s tím neudělají, není to zážitek, ale na pohodové bezmyšlenkové popíjení to použitelné je. Trebitsch Rum Finish 40% (blend) - nemám rád rumové finishe, páč je tam cítit rum. A tady je taky, takže mi to moc nevoní. Rum, sladkost zralého ovoce, lesní ovoce. Sladkej rum, čokoláda, rumový dezert/dort. Tohle není můj styl, víc to hodnotit nebudu. Trebitsch Porto Finish 40% (blend) - V aroma citrusové ovoce bez kyselosti, sladkost zralého ovoce a medu, včelí vosk, dřevo sudu. Voní celkem příjemně, hůř čitelně, ale ok. V chuti se nějak pere. Sladkost, citrusy, dřevitý med, ale postupně se tam začíná objevovat nádech uměle slazené plastelíny a celkový dojem mám v háji. Uzavírá to Trebitsch Single Malt "kouřovka" 43%. V aroma sladkost nakouřeného sladu, pak přebere aktivitu kouř, když odvane, tak se ukáže uzené sladké ovoce a pak nakouřené mandle. V chuti uzený kouř, který postupně sládne, v nakouřené pečené ovoce, zhutne v nakouřený slad. V dokončení nakouřené ovoce s čokoládou. Jo, tohle bylo dobrý. Škoda, že to neměli jako hlavní produkt, takhle se člověk odradil hned na začátku a k tomuhle se už neprobojoval. Není to extra bohatý, je to hodně o kouři, ale tak na pohodu, na popíjení u ohně v poklidu při pokecu. Celkově je u nich změna k lepšímu, ale na nové výsledky si budeme muset počkat a tohle je tak na úrovni začátečníků, kde zkouší první kroky, něco se povede a něco ne a učí se na tom, jak dál.
Závěr bude patřit stejné whisky jako v úvodu a připiju si na dalších 20 let WOL.


26.1.2023:

Další várka toho, co se mi tu v roce 2022 sešlo, bude celkem rozmanitá. Od Gold Cock žitná a nová verze Peated 45% (na tu jsem zvědavej), King Barley Slivovica Finish, dva kousky od Thomas Dyntar a od Old Well kocouři (nebo to jsou kočky?), co se vrátili domů a triple cask pro Seznam.cz. Pořadí si tak nějak přeházím.

King Barley je značka známá, ale vlastně známější než jejich whisky. V roce 2022 vyšla limitovaná edice King Barley Slivovica Finish 46%. Když já tu slivovici nemusím, já chtěl whisky. Přičuchnu a mám slivovici. Slivovice, švestky, new-make, postupně mi tam vylézá nakouřený slad a švestková sladkost. V chuti je to lepší, ovocná sladkost, nakouřený slad, ale pak zase přijde mladá slivovice, začne alkoholová štiplavost a vše ukradne pro sebe. V dokončení trocha ovocnosti a hodně slivovice. Až budu chtít slivovici, tak si počkám, až zase potkám Mirka na stánku v dobrém rozmaru, kdy začne neodmítnutelné: "a ještě tohle musíte ochutnat!". Sešly se mi tu dva kousky z palírny/nepalírny Thomas Dyntar. Je to český výrobce a má lokální třebíčské produkty - sakra, neříkal to v tom rozhovoru jinak? Asi jsem jen hnidopich a špatně to chápu. Lokálně se to někde vypálilo, lokálně to někde zrálo a lokálně se to prodává v Třebíči, takže to asi je "lokální" a stejně jako u masa, ve které zemi se zabalí/přebalí, ta se tam dá napsat, tak tohle se asi přebalilo v Třebíči. No, radši už dál nic a podívám se na ty whisky. První mám označenou jako Thomas Dyntar Original Trebic Whisky Fine Smoked 46%. V aroma takovej divnej smrádeček, nakouřenost, zelenina, nakouřená zelenina, postupně začne sládnout, sladkost nakouřené zeleniny (no ty vole, to jsem tu ještě neměl), dřevěná bedýnka od zeleniny. Mně to přičmoudlé zelinářství nevoní. A ani moc nechutná, první dojem je podobný, jak ta vůně, pak se trochu (ale jen trochu zlepší). V první vlně zatuchlá nakouřená zelenina, pak už se více prosadí nakouřený slad, ale taky výrazná mladost, new-make si tam štiplavě vyskakuje, aby ho nikdo nepřehlídnul. Přemýšlel jsem, co znamená to "Fine", fajn to nebude, vzpomněl jsem si, že na konci francouzských filmů psali fin a znamenalo to konec, nikoliv pozdrav do Finska. A překladač říká, že fine je pokuta, tak jsem asi dostal pokutu za ochutnání. Druhou je Thomas Dyntar Original Trebic Whisky Extra Smoked 46%, tak snad to nebude extra pokuta. Tady je kouř výraznější, vlhké dřevo, které se snaží hořet a spíš to celé čudí, pod tím ovoce, ale spíše jako jabkovice. Celkově je aroma dost zavřené, nezvyklý kouř a spíše nijaké a nudné. V chuti je kouř výraznější, chvílema do uzenosti, kouř od ohně, jako by se snažil něco překrýt. Chvíli se to daří (a u dost lidí asi i vyjde, protože to raději hned polkne a nebude se v tom hrabat), ale pak se ukáže trochu dřeva a více umělé plastovitosti (více než bych chtěl, ale znatelně méně, než jsem už potkal jinde), mladost, new-make stříkající na všechny strany, nedozrálost (to je spojuje obě) a prázdnota. Doufám, že nejsou obě ještě pod zákonem, nerad bych měl oplétačky, ale výrobce tvrdil, že už prý nejsou.
Vyrazím na sever a na Moravu, kde čeká Gold Cock. Začnu jejich méně tradiční, i když Mirek povídal něco o tom, že se to bude tradičně opakovat. Gold Cock RYE 6.2017/5.2022 49,2%. Zpočátku mi to zavonělo docela hezky příjemně ovocně, pak mi to začalo klesat k obilí, obilné prašnosti a asi k tomu žitu. Pak se tam vůně zase začaly vracet, ovocnost, kokos, vanilka, jablko, něco mezi zralým a zeleným lehce nakyslým. V chuti obilná a ovocná sladkost, vanilka, opět zralé jablko a k němu rovnou i to kyselé, pak se přidá i dřevo a sladkost začne působit trochu uměle. Doznívá ovocná sladkost, vanilka, kokos a v závěru dřevo. Vzpomněl jsem si na název filmu "Co chytneš v žitě", myslím, že jsem ho viděl, ale vůbec si ho nepamatuju, což budou mít s touto whisky podobné. Ale osina v prdeli je určitě podstatně horší, než tato whisky. V srpnu 2022 byl lahvován Gold Cock Peated 45%, na trh se dostala až později. Výroba se neposunula více na jih, ani se neměnily rovnoběžky na Zemi, ale prý je pro lidi 45% lépe pitelné než 49,2%. V aroma hodně ovocnosti a méně kouře, než bych čekal. Sladkost opečeného ovoce, kouř ještě s vůní dřeva, přidaly se citrusy. Fajn, působí celkem bohatě, ovocně a jako jemnější kouřovka. (Mám dojem, že ta přední působila jako více nakouřená, časem si je porovnám.) V chuti sladký ovocný sirup, hodně sladkosti, hodně ovoce, působí na mě lehce řídkým dojmem, kouř se tam ukazuje jen lehkých nádechem. Trocha pečeného ovoce a uzenosti. V dokončení karamelky, goldcockovské štípnutí, opečené ovoce. Připadá mi, že má být líbivější pro masy, což asi i bude, ale u mě ztratila. Nezvyklým asi přijde víc kouřová, ale na mě působí trochu jako holka, co se snaží nahnat body hlavně make-upem a oblečením.
A ze severu vzhůru dolů do jižních Čech. Svachovka a jejich Old Well už čeká. Či a či a či či či, jsou tu kluci kočičí, či a či a či či či, nepošlem je do ..... Samozřejmě, že je nikam nepošlem, když se na ně těšíme. Old Well whisky Drunk Cats are alredy Home 50,5% - Hned se v aroma vyvalil med, uzený med a kouř, medově nasládlý kouř. Do sladka opečené uzené ovoce. Když se trochu rozplyne, tak je ve sklence ještě pěkná hromádka dalších vůní, jen lžičkou nabírat. Oříšky, nádech červeného vína, čokoláda, pomeranče, zralé až lehce přezrálé ovoce. V chuti hned přilítne sladký uzený med, sladké, medové, kouř to doplňuje, postupně se přidává ovoce, jablka, čokoláda, koření. V dokončení uzený med, přidá se trochu dřeva, oříšky a čokoláda. Tyhle kocoury si necháme, nikam je posílat nebudeme. Přemýšlel jsem, jakou si dám teď a tak jsem zeptal jednoho známého vyhledávače a odpověď byla jasná: Old Well Triple Cask stočeno pro Seznam.cz 46,3%. Zprvu bylo aroma smetanově hladivé, pak přišla těžká sladkost přezrálého ovoce a čokolády, vůně pomerančů, chvílema vinné tóny, příjemné, bohatě působící. Chuť odpovídá aroma, ovocná sladkost, čokoláda, oříšky, hladivá, zralé ovoce. V dokončení příjemný dozvuk dřeva, pak čokoláda a ovoce. Velmi příjemně a dobře se to pije, povedla se. A kdyby vás to zajímalo, tak má i sejgru. Old Well Triple Cask stočeno pro Seznam.cz 58,6% - Hned po nalití se na mě vyvalila dřevěná bedýnka plná přezrálého ovoce. Když jsem se vyhrabal ven, tak už tu byly jiné vůně. Navoskovaný starý nábytek, těžká vůně přezrálého ovoce naloženého v červeném víně. Nechal jsem jí chvíli čas na vydýchání. Tmavá čokoláda, zralé ovoce, lakovaný nábytek, postupně se přikulují pomeranče s kořením. V chuti hutná, že by se dala krájet, zralé ovoce ve víně, postupně se přidá čokoláda, sladkost přezrálého ovoce, oříšky. Hutná, ale hladivá. V dokončení dřevo s čokoládou, zralé až přezrálé ovoce s ořechy. Na pití je trochu náročnější, než ta 46,3%, ale je bohatá, působí komplexně a přišlo mi ji škoda ředit i rozkapávat. Je hutnější.


28.1.2023:

Zbytek roku 2022 je stejně jako loni v režii Gold Cock a tentokrát si tam jeden zářez udělá Old Well se svojí festivalovou whisky.

Začátkem října byla představena Gold Cock 2017 Peated Plantation Cask Finish 60,5%, to jsem ji i ochutnal, ale do prodeje šla až podstatně později a tak jsem ji zatím nerecenzoval. Tak můžu teď. V aroma mám na začátku klasickou GC ovocnost, ale velmi rychle se k ní přidá i ten rum finish. A tak tu mám zralé švestky s rumem. Jenže já nejsem rumový. Začíná mi tam vyhrávat ten rum a mě to přestává bavit. V chuti podobné, z jedné strany GC ovocnost, z druhé strany rum a uprostřed GC štiplavost. Mně ty rum finishe nejedou, tak to tak berte.
Z Hulína sem dorazil Gold Cock Hullein 1224 Sauternes Cask Finish 5.2018/10.2022 46%. GC ovocnost s vínem. Sladká ovocnost se mi tu mísí s dominujícím lehce vinně nakyslým vinným nádechem, ke kterým se mi začíná přidávat sladkost přezrálého ovoce, už trochu vytékajícího do dřeva a vůně toho vlhkého dřeva. Postupně se to ustálilo, promíchalo a začlo být více spojené a příjemně voňavé. Ale zase ničím extra zajímavé, abych se tu déle zdržoval čucháním. V chuti hned naskočí sladko-kyselé víno, kdy mi začíná jít více do té kyselosti. V dalších doušcích už více vynikne i ta ovocnost a tak se tam potkávají. Začne ale vítězit to sladko-vinné víno, které nakonec jde do vinné trpkosti. V dokončení typická ovocnost, trocha štiplavosti a lehký vinný nádech. Dorazila také v silnější verzi Gold Cock Hullein 1224 Sauternes Cask Finish 5.2018/10.2022 Cask Strength 62,7%. Aroma působí uzavřeně a nechce se mu ven. Tak mu ještě chvíli čas nechám. Aroma je těžší, hutnější a uzavřenější než u slabší verze. Dřevo sudu, víno, ovocnost, ořechy. Sladká vinná ovocnost postupně přebere vládu. V chuti je to dost agresívní, zpočátku sladká ovocnost s vínem, ale pak začne nastupovat vinná kyselost, přidá se kořenitost a vyleze to až k pálivosti. V dokončení to pomalu klesá, ale zůstává mi tu vinná kyselost, až trochu do trpka. Nefunguje mi to spolu, nebaví mě to.
Od září jsme se setkávali s informací o plánovaném vydání whisky Gold Cock k 10. narozeninám Baru, který neexistuje 59,5%. Podle mě se ta plánovaná frikulínská kampaň nepovedla, ale třeba jen nejsem jejich správný fanoušek a správně cool a trendy, takže jsem to celé nepochopil. A ta whisky? První GC ovocnost, pak se začne přidávat vínovitost a dá tomu až lehce zatuchlý nádech. Ten dlouho nevydrží a ukáže se medová sladkost se dřevem. Vinná zatuchlost se tam furt lehce drží a trochu se tam vůně pepře. V chuti se potkává ovocnost a vinná kyselost až trochu do štiplavosti/peprnosti, pak se ukáže i sladká ovocnost, sladost opět až k medu, květinovost. V dokončení doznívá dřevo s trochou ovoce a vína. Ani s dalším douškem se to moc nezlepšuje, ta štiplavost/pepronost mi tam začíná dost vadit. Celkově z ní mám podobně rozporuplný dojem, jako z té kampaně. Ani z jednoho nemám dojem dobrý. Když se nechá pořádně vydýchat, tak se dojem z aroma zlepší. Zvýraznila se vůně dřeva s lehce vinným nádechem, sladkost medu a ovocnost, zcelila se a srovnala. V chuti jí to nijak zvlášť nepomohlo.
Z první čtyřky jsem teda moc nadšený nebyl, tak dáme šanci Svachovce a jejich whisky pro WLP 2022. Old Well whisky 5letá Honeywine Oak Barrel Finish 51,9% - V aroma nálož medu, přidá se dřevo nasáklé medem, není medově přeslazená, až teď se přidává ovocná sladkost a začalo dominovat to dřevo od medu. Jak se tak vydýchývá, tak přichází jablečná ovocnost, krásně zralých červených jablek a medová plástev s voskem. V chuti hned na úvod medová sladkost a jablečná ovocnost červených jablek. Jablko s medem. Postupně se přidá i včelí vosk. Medová sladkost dominuje a jablečná ovocnost se mi mění v zelená jablka, nikoliv kyselá a navíc slazená medem. Je to takové medové pohlazení jazyka, ale ještě to nedosahuje přelazenosti medových likérů. V dokončení ořísky, trocha medu, trocha dřeva od medu.
Vrátím se ke GC a jeho charitativní láhev Gold Cock 2014 Single Cask pro Kapku Naděje 58,6%. Kromě toho, že je to limitka (388 láhví), single cask a sudová síla se toho moc nedozvíme. V aroma je hutnější ovocnost se dřevem. Jak se postupně vydýchává tak sládne, lakované dřevo, trocha tmavé čokolády a objevuje se mi tam les. V chuti sladká ovocnost, trocha kyselých jablek, pak až do kyselé jablečné trpkosti umírňovanou ořechama. V závěru doznívá ovocnost, ořechy a GC štípnutí, hřeje. Nijak zvlášť nadšený nejsem, pít se to dá, ale nevím proč bych to dělal, ovšem hřeje mě pocit, že jsem pár tisíci přispěl na dobrou věc.
A jsem na konci roku 2022, v prosinci dal Zdeny na trh další whisky pro Black Stuff Pub a to Gold Cock Peated Batch 2 Matured in PX and Oloroso 50%. V aroma se potkává ovocnost Gold Cocku a sherryovské pomeranče, kandované ovoce a čokoláda. Výraznou GC ovocnost to ještě zahušťuje, ale také zjemňuje a zaobluje. A to vše obaluje nakouřenost, i když musím říct, že jsem si ji uvědomil až po chvíli. Podle mě se ale až po chvíli začala ukazovat, předtím možná jen podporovala ty ostatní vůně. Teď už tam začíná dominovat a vše obaluje. Dává jasně najevo, proč to nejvýraznější na láhvi je slovo "Peated". Vydýchání ji pomáhá v projevu. Sladkost nakouřeného sladu a sladkost ovoce a k tomu všemu sherry tóny. V chuti se nejdříve ukáže sherry a jeho čokoláda, GC sladká ovocnost, oříšky, rámuje to tam nakouřený slad, ale spíše v pozadí a dává tomu celému podtón. V dokončení to uzavírá ovocnost, jablka, dřevo a nakouřený slad. Je to dobrý, není to žádná sherry bomba, což asi nebylo cílem, ale GC s vlivem sherry. V malém množství šel do světa i v sudové síle - Gold Cock Peated Batch 2 Matured in PX and Oloroso Cask Strength 61,2%. Sudovka má výraznější a živější aroma, kouř je tam hned v úvodu znatelnější a za ním se ukazuje sladká ovocnost se sherry čokoládou a ořechy. Líbí se mi to, není tam znát těch více než 60%. Jak se vydýchává, tak ustupuje kouř a dopředu se tlačí sherry ovoce a tmavá čokoláda a ořechy. V chuti nástup sladké ovocnosti podpořené čokoládou, jablka, zde už se síla projevuje štiplavostí, ale postupně ustupuje a vrací se sladká ovocnost, nakouřený slad, čokoláda, zralé ovoce. V dokončení se připomene, proč se jmenuje "Peated" a ukáže nakouřený slad, pak doznívá ovocně s trochou nádechu čokolády. Konec dobrý, vše dobré. Byla to dobře zvolená whisky k uzavření roku a vlastně i celého lednového českého maratonu.

Začátek cesty byl dost drsný, takový český hard-core. Dál už byla cesta lepší, ale ne vždy procházka růžovým sadem. Ale bavilo mě to (jinak bych to nedělal) a zvědavost mě táhla vpřed. Když byla úvodní písnička, tak dám i závěrečnou.


23.2.2023:

S přimhouřením jednoho oka se ještě furt vejdu do lednového česko-whiskového ochutnávkového maratonu. :)
Získal jsem další dva Gold Cocky a trochu se dotkneme i Old Well, ale jen trochu. Bude tu totiž ještě Old Cock a Gold Well. Vzhledem k tomu, že byly vydány až v začátkem února, tak jsem musel přimhouřit obě oči, ale nakonec se vešly. Ono teda jako, kdybych já v lednu vyběhnul na maraton, tak ještě v březnu jsem furt na trati. :)
Tím se dostávám k číslu 97, to je hezké, ale stovka by byla hezčí a kulatější. Ty poslední tři tu už ovšem nemám a čekat, až nějaké 3 další vyjdou na trh nemá smysl.

První jde na řadu plnění ze srpna 2017 - Gold Cock 2008 Single Malt 49,2% pro Cloud 9 Sky bar & lounge. V aroma jsou povidla, takový ty hutnější, nepřislazované (nejsou to sladké PX povidla). Postupně se přidává švestka, jak plod, tak dřevo stromu. Ovocnost. V chuti překvapila pro změnu výrazná sladkost, tekutý oslazený naředěný povidla (ale opět ne jako PX), hodně švestky, švestkový koláč, alkohol tam lehce štiplavě vystrkuje růžky. V dokončení překvapivě opět povidla a švestkový koláč. I když tam furt opakuju švestky, tak z toho nemám dojem slivovice. Je to takové hodně líbivé, ne úplně tradiční GC a určitě bych to za klasickou desítku neměnil.
Další, kterou jsem tu neměl v láhvi ani vzorku je Gold Cock 2016 Peated Springbank Cask Finish 62,1% z února 2022. Tady se mi v aroma plete ovocnost Gold Cocku s něčím, co tam úplně nepatří. Vedle ovocnosti se mi tam přidává les a lesní med. Nějak se mi to tam pere a nejde mi to dohromady. V chuti přišla medová sladkost, následovaná ovocnou štiplavostí GC, ale vyhnanou až k pálivosti a z ní se postupně uvolňují ovocné tóny, švestky, švestkový med, čokoláda. V dokončení pak oříšky a čokoláda. I při dalším doušku ta štiplavost vyletí. Teď mám dokončení takové divné, nenapadají mě správná slova, ale zůstává mi tu taková neurčitá chuť. Pere se mi to ve vůni i v chuti a mám pocit, že tahle whisky boduje jen svým finishem ve jménu, než ji člověk otevře. Teď jsem si všimnul, že by měla být peated, asi to tam trochu je, ale to ostatní to přebilo.
Sliboval jsem i trochu té Old Well, tak teď bude zastoupena 40%, zbytek, tedy většinu, těch 60% dělá Gold Cock, takže je jasné, že to bude Old Cock Batch II 49,2%. V aroma klasická ovocnost nakouřeného Gold Cocku s vinným ocasem. Když se nechá chvíli vydýchat, tak se kouř rozpustí, aroma zjemní a pustí ke slovu i ostatní. Nakouřené a lehce opečené ovoce, jablka a švestky, to vše zalité vínem, které to zaobaluje a zakulacuje. V chuti napřed nastoupila lehká ovocná jemnost s nádechem vína, ovšem rychle se prosadil nakouřený Gold Cock, který to tam začal válcovat kouřem, ovocností, trochu štiplavostí, ale postupně je to opět zjemňováno čokoládovými tóny, jablky. V dokončení jablka, ovocný kouř a lehké GC štípnutí.
Druhým dotekem Old Well bude Gold Well Batch II 49,2%, kde je toho Old Wellu 60%. Tady je v aroma hodně vína, které ovšem smetanově hladí, vanilka, čokoláda a všude kolem toho poletuje ovocný kouř, je všudypřítomný, ale nemá dominanci. V chuti smetanová hebkost, spojená hladivost vína a ovoce. Ovoce si občas trochu štípne a postupně se tam začíná více prosazovat ovoce načichlé kouřem, spojené s čokoládou a zklidňované tou úvodní hladivostí. V dokončení opečené ovoce načichlé kouřem, oříšky.
Dneska vyšlo jasné - to nejlepší nakonec. A tak si milé děti dáme ještě písničku a pak vyčůrat, pomodlit a spát. A tatínek tu bude ještě chvíli odborně degustovat. :)

Při popíjení Starýho koko, myslím kohouta, mě napadla úprava jedné dětské písničky:
Kouř nás pálí, kytky voní
pro legraci, jenom pro ní
sem a tam, tak a sem
jdeme za tím ocasem


25.2.2023:

Občas překvapím sám sebe. Objevil jsem, že jsem si v únoru na Svachovce koupil nějaké láhve a to dokonce momentálně v ideálním počtu 3, které mi chybí na uzavření lednového whisky maratónu. Jsem to i předtím v textu avízoval, že si tam chci pár láhví koupit. Kompletní závěr je tedy v režii whisky Old Well. A lednový česko-whiskový maratón doběhl do cíle a dosáhl čísla 100, což teda překvapilo i mě (se sám furt překvapuju, nečekal jsem, že toho tu mám tolik).

Začnu Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels (Pedro Ximénez) 42,4% z pozdějšího plnění (tedy ne první ani druhý release, prostě aktuální core). Hned v prvním dojmu příjemná vůně čokolády, sladkost ovoce, oříšky v čokoládě, kandované ovoce. Nosánek si spokojeně vrní. A jazyk taky. Hned od začátku hladivý dojem čokolády, sladkosti ovoce, zralá jablka, oříšky, postupně kandované ovoce. Trochu jemnější a méně výrazná, než jsem čekal z aroma, ale spokojenost. V dokončení trocha dřeva a doznívání chuti, tedy ovoce a čokoláda, uzavřou pak oříšky. Takové fajn pomlsání. A pokračuji na stejné notě, jen s více procenty. Tato Old Well Sherry PX Cask Finish 46,3% je již s novou etiketou a na zadní straně se také dozvíme, že byla lahvována 20.1.2023. Je znát, že má více procent, vůně je intenzivnější. Valí se hutná čokoláda s oříškama a kandovaným ovocem, čichový zákusek. V chuti splňuje očekávání, opět vlna čokolády, kandovaného ovoce, sladká zralá ovocnost, oříšky. Prostě dezertík. V dokončení to vše krásně doznívá. Vyšší procenta jí prospěly. Zase, abychom se nad tím neudělali, jsou to prostě povedené PX sheriovky s dobrým základem pod sebou. Uzavírá to Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9% opět novější edice, ale ještě se starou etiketou. V aroma ovocnost a lehká vůně dřeva, zralé až přezrálé ovoce, hutná sladkost ovoce, ale ne přeslazenost, příjemné, hutné. V chuti nastoupí ovocná sladkost, postupně doplněná hořkou čokoládou, ale ovocnost stále dominuje. V dokončení lehká hořkost dřeva s ovocem, jablky, hořkou čokoládou. Vůbec se nedivím, že tyhle dvě vyhrávají české whisky soutěže. Těžko se určuje, která je lepší, tam už je to hodně o pořadí vzorků, vidím je tak vyrovnaně. U PX mě baví to PX a čokoláda, u Pineua tak ovocnost s hořkou čokoládou. Se na holky budu muset ještě podívat podrobněji a propátrat každý kousek jejich těla.
Ještě furt si tu pomlaskávám, to jsou ale dobroty. Tam na jihu Čech máte hezký holky a chutnaj fakt dobře.

A tímto se uzavírá první kolo maratónu. Druhé kolo nebude se všemi účastníky, ale pouze s některými pozvanými.


30.1.2023:

Začátkem ledna jsem se zamýšlel nad tím, jak to vypadá na našem českém whisky hřišti. A při tom vznikla geniální myšlenka, nejenom se zamýšlet, ale i to přeochutnat. Tedy během ledna přeochutnat a krátce zrecenzovat vše, co tu mám v láhvích a ve vzorkách. Linie mezi geniální a genitální myšlenkou je občas dost tenká. Jsme přecjen malý trh, takže toho tak moc nebude. Trochu jsem se přepočítal. Tedy spočítal jsem to, až když jsem měl první dvě várky přeochutnané, abych tomu dal cca správné pořadí a na nic nezapomněl. Nemusíte to počítat, bylo jich 93. A to jsem psal jen ty, které jsem v rámci toho lednového maratonu ochutnal. Nepoužíval jsem staré zápisky a tak tam není ani zdaleka vše, co u nás vyšlo. Něco jsem vůbec neměl a od některých mám již vzorky vypité, takže se do přehledu taky nedostaly. Pokud vám tam něco chybí a máte to doma, tak se můžete klidně podělit. Velké druhé kolo, kdy jsem chtěl velkou část dát ještě jednou a podívat se na ně z jiného pohledu zamítám. Pár kousků si ještě porovnám, ale bude jich jen pár.

A jak si podle mě stojí česká whisky? Z toho, co jsem ochutnal bych řekl, že to má stoupající kvalitu. Tedy ty dvě hlavní české značky Gold Cock od Jelínka a Old Well ze Svachovky. V rozporuplném postavení je Trebitsch. Svým nástupem si myslím pomohli tehdy nově vznikajícím. Svým přístupem ukázali, kudy cesta nevede (alespoň mezi námi whiskaři) a současně nás naučili na vyšší ceny české whisky. Nechci tím říct, že nás všichni berou na hůl, když jsme ochotní to platit, prostě výroba v malém je a vždy bude podstatně dražší, než mají velké skotské značky. Když přišli s cenou 1000 za půl litru, tak se hodně lidí ozývalo, že se zbláznili. Když s tím přišli další, tak lidi říkali, to je sakra rozdíl, zda oni za tisíc nebo tahle nová a lepší za tisíc. Teď je Trebitsch zpátky na startu s ostatníma začátečníkama, ale nad tím se chci zamyslet, až při úvaze nad budoucností české whisky. Stejně jako nad dalšími.

Má smysl kupovat českou whisky? Vlastně k prvnímu zamyšlení mě přivedla i diskuze pod jedním článkem na PoznejWhisky. Snese česká whisky srovnání se skotskou nebo je to prostě jiný směr? Gold Cock se rozhodnul navázat na tradici značky a dělat českou whisky česky. Povedlo se mu to a ukázal, že to je cesta, kterou lze jít. Díky velkému zázemí to zvládá za přijatelnou českou cenu. Je jiná než skotské, má ten goldcockovský charakter, zvykli jsme si na něj, máme ho rádi a chceme ho tam. Když si dáte Gold Cock naslepo mezi skotskýma, tak tam prostě bude vyčnívat, bude jinej. Doufám, že to dále udrží v této rovině. Svachovka jde cestou "ve skotsku to přivedli k dokonalosti, tak proč vymýšlet něco nového". Jejich whisky by se mezi skotskýma neztratila, naslepo by dopadla dobře a pokud ji nemáte fakt dobře napitou, tak si myslím, že by někteří nepoznali, že to není skotská. Má smysl je kupovat? Určitě, bez toho by se to nikdy nepovedlo a nemohlo by to jít dál. Souhlasím s Honzou, že tam nešáhnete vedle. Jak u Gold Cocka v jeho core (10y, 20y a peated), tak u Old Well v jejich aktuální produkci. A točit se na tom, že jsem měl láhev, která se nepovedla je nesmysl. Každému se občas něco nepovede, to není jen záležitost Jelínka nebo Svachovky, to je stejné i u skotské whisky. Jen těm našim občas měříme přísnějším metrem. A že je Old Well drahá? Pokud budu stále dokola točit mantru cena/výkon a že desetiletý Talisker v sedmičce za tisícovku nic nepřekoná, tak budu mít pravdu. Ale taky asi nebudu moc jiných whisky pít. V sedmičce by Old Well vyšel na 1.400,-, ale skotská za 1.500 a výše nám drahá nepřipadá. A to se netýká jen Svachovky, ale i dalších malých českých, prostě výroba v malém je drahá.

Než jsem se dopsal až sem, tak jsem ostatní myšlenky zapomněl. Takže shrnuto, máme tu dobrou whisky (teda některou). Na co jsem zapomněl, to si třeba vzpomenu, až se budu zase zamýšlet nebo až budu dumat nad budoucností české whisky (to bude brzy).

Je to můj pohled, tak mě klidně doplňte, opravte, ale nebijte, vždyť já jsem v podstatě hodný kluk (a stejně se to už nezmění).


31.1.2023:

Projel jsem to od minulosti až po současnost, tak se posledním příspěvkem lednového maratonu budu věnovat budoucnosti.

Úvod na poslední část si tak trochu půjčím z jednoho filmu.
(možná jste ho viděli, je to takový vztahový film, kdy se po letech jedna ženská naštve na své kamarády, že jí tehdy nevhodným chováním zkazili svatbu a jde jim důrazně říct, že jí tehdy fakt naštvali a film končí rozchodem, kdy ten chlap pochopí, že se vážně rozešli)

- Jaké O tě napadne, když se zamyslíš nad budoucností české whisky - O jako Očekávání nebo O jako Obavy ?
- Od každého trochu.
- To je jasné, že od každého trochu, ale jednoho je tam víc. A otázka zněla, čeho je tam víc. Očekávání nebo Obavy?
- Občas Obavy.
- Takže Obavy. A jak jako občas. Kterého je tam víc?
- Teď trochu Obavy, ale Optimisticky doufám, že se to změní v Očekávání a nedopadne to tak, že bysme to Obrečeli.

Optimisticky vidím dva stávající výrobce české whisky. Jelínek a jeho Gold Cock přišli ve správnou dobu a rovnou se skupinou fanoušků (tohle slovo nemám rád, ale jiné mě nenapadlo). Podařilo se jim velmi dobře přejít z prodeje starých zásob na novou výrobu, nenastala vlna "starý bylo dobrý, ale to nový nechceme". Sice těch jejich plnění je v posledních letech až moc a začínají sami sobě konkurovat, ale když budou v nabídce o týden déle, tak lépe a současně to přestane být tak zajímavé pro překupníky. Mají silné zázemí, takže případný krátkodobý pokles prodejů zvládnou a budou-li mít dostatečné zásoby, tak by se mohli pustit do reklamy, aby se i u laické veřejnosti změnila asociace spojení "česká whisky".
Ve správnou dobu se na trhu objevila také Svachovka s jejich whisky Old Well. Přišli rovnou s dobrou whisky a díky tomu získali spoustu fanoušků. Díky dobré whisky, Lukášově umu a přístupu se kolem nich vytvořila dobrá komunita (kterou se také snaží hýčkat), což jim vyrobilo slušné množství věrných zákazníků zvědavých s čím Lukáš zase přijde. Taky nejsou závislý jen na výrobě whisky, takže krátkodobé poklesy trhu by měli přežít.
U obou je vidět, že trh whisky trochu upadá, protože se na bazaru občas začínají objevovat láhve nikoliv za dvojnásobek, ale za nákupku. Pokud ta nesmyslná vlna překupnictví opravdu upadne, tak je to dobrá zpráva pro nás, že se dostane více láhví k těm, kteří to chtějí pít.

Třetí, kdo si myslím, že nebude mít problém je Palírna U Zeleného stromu a jejich Stará myslivecká. Oni ovšem necílí na nás, na svět whisky. Oni cílí na zákazníky jejich značek a ti si láhev za tisíc koupit stejně nepůjdou. Jejich ceny v akci jsou bezkonkurenční, 250 za sedmičku 4leté a 430 za sedmičku 7leté tu nikdo jiný nezvládne. A třeba někdo z lidí zkusí pak i lepší whisky. Podle mě to ale jde zcela mimo nás, kdo zkusil výše uvedené whisky, tak nepřesedlá kvůli ceně na Myslivce (přiznejte se, kdo to pije, protože nejlepší poměr cena/výkon, nestyďte se). Ale jsou tu trochu obavy, aby neodradili začínající pijáky a pijavice whisky.

S Obavami ovšem sleduji ten německo-rakouský trend. Mám palírnu na ovocné pálenky a když je vše vypáleno, tak pálím gin. A když je hotovo a ještě není nové ovoce? Co takhle whisky? To je jednoduché, strčí se to do sudu a za 3 roky to vydělá spoustu peněz. V tomhle nemusíme Německo dohánět. I když u nás to funguje zcela jinak. Výrobci zaměřený na ovocné pálenky dělají dobrou whisky a výrobci zaměření jen na výrobu whisky ...
Takže vlastně taky optimismus?

Ne tak docela. Valí se tu v krátkém časovém rozmezí na nás docela hodně whisky. King Barley se ukázal, že existuje. Jura z Toshe tu má dobré jméno a velkou důvěru, čeká se i na jeho whisky Lafayette. Jsem na to zvědavej. Těžkou výchozí pozici má Trebitsch. Plusem pro ně jsou již zkušenosti, mínusem pošramocená pověst. Ale zase o to víc se budou snažit ukázat, že to umí a dělají poctivě a chyba byla jinde (už je jinde). Za mě je vhodné jim tu šanci dát a jsem zvědavej s čím přijdou.
Větší zkušenosti s whisky zatím chybí u Radlíka, Agnes, Dlabky, Fleretu a Bernarda. I tito již mají sudy, ve kterých zraje budoucí whisky. U některých z nich jsem měl možnost ochutnat new-make či zrající destilát a šance tam jsou. Těžko tady můžu soudit, k výsledku ještě daleko a jak to nakonec pojmou a zda to vůbec bude možné ochutnat uvidíme. U Žufánka ve skladu taky jeden sud zraje, první a poslední. Opět uvidíme, zda se k tomu člověk dostane i na ochutnání nebo se vše rychle rozprodá a bude pryč. Takže na to asi koukám Optimisticky a s Očekáváním.

Jenže jsem ještě nějaké vynechal. Martin's Barrel nás už nějakou dobu připravoval na vydání své 5leté whisky a z mého pohledu to slušně řečeno zaspalo dobu. Kdyby to tu bylo tak před 3 až 4 rokama a s tím, že se zatím učí dělat whisky a další budou lepší, tak by to prošlo. Jako finální whisky je to slabé a většině konkurence kouká hodně z daleka na záda. Za mě to bylo největší zklamání loňského roku. Zcela promrhalo šanci Prádlo. Zatímco v roce 2019 na WLP Svachovka slavnostně představovala svojí tříletou whisky, tak tady na malém stánku měli jako úvodní plnění 17letou a 30letou a v dalším roce měla jít na trh 10letá. Vzbudilo to zájem, tak staré whisky tu nikdo neměl (čerstvě byla 20y GC). Tu 17letou, co se pak objevila v Travel Free (a ještě furt na některých je) jsem nepil, 2,5-3k se mi za láhev fakt dávat nechtělo a na možnost od někoho ochutnat jsem taky nenarazil. A na českém trhu od nich kde nic tu nic. Thomas Dyntar Original Trebic whisky se sice objevuje v českých soutěžích, ale jinak nemá ambice se dostat mezi české whiskaře. Vlastně pouze na třebíčský bar a případně eshop. A z hlediska informací se ukazuje, kdo v Třebíči drží bobříka mlčení a mlžení.
A nakonec mi tu zbyli punkáči (tak jsem je teď přirovnal já, oni se tak neoznačují) z Landcraft. Provokujou, proč by se drželi pravidel a konvencí, nenechaj se jima svazovat. Vypadá to rebelsky, skoro bych jim fandil, jenže, když se na to člověk podívá trochu víc, tak tam té skutečné rebelie a punkáčství moc není a prodej budoucích láhví rovnou i s přeprodejem z toho dělá obyčejný komerční pop-punk.

Tak to O je asi Očekávání.

A Obavy z toho, co se stane, až to všechno nové přijde na trh. Bude toho tu moc. Bude přewhiskováno. Takovej malej českej přeplněnej rybníček. Tolik whiskařů utrácet za dražší českou whisky tu není a děti velké části whiskařů ještě nedorostly do věku, že by mohly legálně rozšířit naše řady. A to ještě nevím, o kom ještě nevím. A lidi začnou přemýšlet, za kterou láhev svoje peníze dát. Nepůjde kupovat všechno. Jsem zvědav, kolik z toho se mi podaří vůbec ochutnat.
Starým známým přibude konkurence, ale už mají svoje jméno. Nováčci se budou snažit předvést a dostat mezi lidi a současně si budou vzájemně konkurovat. Nebudou to mít lehké. Nezbývá než doufat, že konkurence zvedne kvalitu a trh se sám případně vyčistí.
Jsem se nějak rozepsal víc než jsem chtěl a myšlenkově v půlce uhnul jinam, než jsem chtěl.

Větu, že jsem v očekávání neberte úplně vážně, já to mám z jídla. :)

Jestli jsem na někoho zapomněl, tak se připomeňte. Jestli to vidíte jinak, napište. Ať obecnou budoucnost nebo svojí (když už jsem si do vás rejpnul).

Začali jsme filmem a skončíme závěrečnou písničkou z jiného filmu. Doufám, že až tak divoká jízda to nebude a že česká whisky nepůjde ke dnu stejně jak ta loď (ne, nebojte, není to Titanic).


Druhé kolo česko-whiskového maratónu

V druhém kole se potká pár whisky, které se nepotkaly v přibližné časové ose, ale bylo zajímavé je zkusit vedle sebe.

25.2.2023:

Úvod druhého kola patří značce Gold Cock. Martin Kozubík mě inspiroval k zajímavému pokusu s desetiletou whisky. Druhé bylo porovnání Gold Cock Peated z roku 2021 v síle 49,2% a z roku 2022 v síle 45%.

Vzal jsem whisky Gold Cock 10letá 49,2% a z ní připravil tři vzorky: neředěný, tedy 49,2%, naředěný cca na 45% a naředěný cca na 40%. A všechny pak popsal a porovnal. Začínal jsem od nejsilnějšího a v druhém kole pak obráceně od nejslabšího.
Gold Cock 10letá 49,2%: V aroma sladká ovocnost, jablka, květiny, rozkvetlý sad, medová sladkost, trochu je tam cítit alkohol, ale našel jsem ho tam, protože jsem se na to zaměřil, jinak ne, intenzívní, příjemné. V chuti sladká ovocnost, doprovázená ovocnou štiplavostí s náznakem medu. Při dalších doušcích furt štípe, ale méně, dřevitý med, ovocnost, jablka. V dokončení dřevo, jablka, lehké závěrečné štípnutí, pečený med.
Gold Cock 10letá cca 45%: Lehké, příjemné aroma, ovocnost, jablka, medová květinová sladkost, dřevo ovocných stromů. Oproti silnější ztratilo pro mě intenzitu, pro běžné lidi asi příjemnější, aroma dost podobné, relativně beze ztráty. V chuti hodně medové sladkosti s nádechem dřeva, postupně se přidá ovocnost a ovocná štiplavost. Při dalších doušcích už štípe méně, ukazuje hodně ovocnosti, jablka a doslazuje to medem s nádechem dřeva. V dokončení výraznější dřevo, pak se přidá jablečná ovocnost. Oproti silnější méně intenzivní, snížená štiplavost.
Gold Cock 10letá cca 40%: Aroma začíná budit dojem čistícího prostředku s jablečnou vůní, vůně i sladkost působí uměle. Jak levné hospodské whisky. Oproti předchozím šlo do háje. V chuti naředěná sladká ovocnost, med, jablka, působí celkem jemně, trochu unyle, nařaděně a uměle, kořenitost, která tam ruší a moc vyčnívá. V dokončení doznívá slabší jablečná ovocnost a dřevo. V chuti oproti silnějším působí unyle a naředěně, štiplavost se změnila spíše v kořenitost, která je díky té unylosti ostatních více vidět, jinak je taky nižší. Celkový dojem je levné hospodské pití, nijak výrazné a rušivé.
A finále? 40% špatné, 45% by se asi lidem líbilo víc, z mého pohledu trochu ztrácí na intenzitě, ale jinak neztrácí, kdyby je neměl vedle sebe, tak to asi nepoznám.

Koncem roku 2022 se na trhu objevil Gold Cock Peated 45%, který nahradil dřívější verzi se 49,2%. Zkusil jsem si je porovnat.
Gold Cock Peated 45% (lahvováno 3.8.2022): V aroma nakouřený slad, uzený slad, v první chvíli ten kouř hodně dominuje. Když se nechá, tak po chvíli odvane a ukáže se sladkost pečeného ovoce, načichlého kouřem a citrusy s trochou té citrusové štiplavosti. Úvodní kouř ustoupil do pozadí a je to hutnější ovocné aroma s nádechem kouře. V chuti nástup sladkosti, uzený med, sladký ovocný sirup, karamelky, postupně se více ukazuje uzenost a kouř v tom, ale současně působí trochu naředěně. V dokončení ohořelé dřevo a karamelky, přidá se uzený med a ovoce a lehce si v závěru štípne.
Gold Cock Peated 49,2% (lahvováno 6.8.2021): V aroma mě v prvním dojmu překvapila obilnost. Teď se začíná více objevovat nakouřený slad s nepřehlédnutelnou goldcockovskou vůní. Postupně se přidává uzené, nakouřené a opečené ovoce a jeho sladkost. V chuti vlna sladkosti ovoce a medu, postupně začne chytat uzený a nakouřený tón a nepřehlédnutelně se ukazuje hřejivá kořenitost, která po chvíli zase ustupuje a přidají se ořechy. V dokončení ohořelé dřevo.
A finále? Nakonec musím říct, že ta 45% se mi pila líp, takže když to vezmu z toho pohledu, že je to core za dobré peníze, který má oslovit větší množství zákazníků, tak je to podle mě krok správným směrem.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 30.10.2024