» teorie » výroba » skotsko » sudy a zrání
Výroba skotské whisky - sudy a zrání
Sudy a zrání
Největší proměna whisky se odehrává v sudech při zrání, zde se z alkoholu, který vytekl z destilační soustavy, stává whisky, tak jak ji známe. Do přelomu 19. a 20. století se sladová whisky pila víceméně mladá, neuleželá. V palírně se stáčela do sudů a prodávala obchodníkům, kteří si ji podle potřeby stáčeli do lahví. Nebylo tím zajištěno potřebné stáří, vyzrálost a kvalita whisky. Kvalita whisky tak velmi kolísala.
Kolem roku 1915 byl zřízen vládní úřad, který dohlížel na produkci whisky a který stanovil, že pravá whisky musí zrát v sudech nejméně tři roky. Lihovary tak byly nuceny začít používat kvalitnější sudy, neboť ty dosavadní, v nichž se dříve přechovávaly solené ryby, by negativně ovlivnily výslednou chuť whisky. Skotské palírny začaly vyhledávat zejména sudy vyrobené ze španělského, francouzského nebo amerického dubu (jejich dřevo není příliš pórovité), jež předtím sloužily ke zrání a dopravě španělského sherry či portského nebo kentucky bourbonu. V té době se tyto sudy daly sehnat za nízkou cenu, a to hlavně proto, že pro majitele španělských sklepů a amerických palíren bylo levnější prodat je v místě vykládky, než je přepravovat zpět prázdné. V Americe navíc zákon stanoví, že bourbon musí zrát v nových dubových sudech, jsou tedy tyto sudy následně i přebytečné. Ukázalo se, že pro Skoty a jejich whisky to mělo velkou výhodu, protože některé jejich vlastnosti pozitivně ovlivňovaly zrání whisky, např. druh použitého dubu, způsob konstrukce a zbylá příchuť po sherry, portském nebo bourbonu.
Sudy je možné také dělit podle velikosti: butt (cca 500 l), hogshead (250-300 l), barrel (cca 180-200 l), squarter (50-80 l) a octave (25 l). V menší míře se používají i starší typy sudů: gorda (600 l), pipe (500 l), puncheon (540 l), dump puncheon (460 l), kinderkin (80 l) a anker (40-50 l). Podle zákona nesmí být obsah větší než 700 litrů.
Většina whisky se před stáčením do sudů ředí trochou vody. Whisky vycházející z destilačního kotle obsahuje kolem 70 % alkoholu. Naředěná whisky, zrající v sudu, má potom přibližně 63 % alkoholu. Mnoho palíren dnes zkouší i jiné druhy dubových sudů, nejen klasicky používané sudy po portském, sherry, madeiře či bourbonu, ale i třeba sudy v nichž dozrával koňak, rum nebo sauvignon či jiné.
Doporučuji si některé z nich vyzkoušet. Za prvé budete mít větší představu, o čem se píše, když se v chuti či aroma mluví o sherry apod. Zkusil jsem několik různých portských, ať různé druhy, tak i několik různých výrobců a portské se stalo mým oblíbeným pitím. Často ho i popíjím při psaní WOL. Pokud bych pil whisky, tak bych toho moc nenapsal, moc bych se věnoval vychutnávání a za chvíli bych na to asi neviděl. Portské má cca 19% a i to je na těch textech občas znát. :)