» teorie » výroba » skotsko » destilace
Výroba skotské whisky - destilace
Destilace
Obecně řečeno, účelem destilace je z původní suroviny s nízkým obsahem alkoholu vyrobit tekutinu s vyšším obsahem alkoholu a to pomocí postupného odpařování vody. Celý proces destilace je založen na prostém faktu, že alkohol má nižší bod varu než voda. Odpaří se tedy dříve a při postupném zahřívání jsou první páry převážně alkoholové. Jejich ochlazením se sráží a mění se zpět v kapalinu.
Způsob destilace sladové a obilné whisky se značně liší.
Destilace sladové whisky probíhá v kotlíkovém destilačním přístroji, také nazývaném periodická destilační soustava. Do roku 1990 se k výrobě sladové whisky používaly také kotle Lomond still.
Destilace obilné whisky probíhá v kolonovém destilačním přístroji, také nazývaném kolona, či kontinuální kotel.
Destilace sladové whisky probíhá v nablýskaných měděných kotlích. Kotle bývaly dříve vždy měděné, ale dnes je možné se ve velkých palírnách setkat i použitím částí z nerezové oceli, kde je to jen možné, protože ocel je oproti mědi podstatně odolnější. Měď je ale považována za zlatý klíč k výrobě kvalitní whisky. Říká se, že pokud má být výrobek alespoň trochu k světu, musí být i ve zmíněných ocelových zařízeních někde nějaká měď. Tom Sherman (ředitel americké rodinné kovárny mědi) ironicky poznamenává: "Je pozoruhodné, že ti, kteří kupují kotle z nerezové oceli, se po zbytek života snaží dosáhnout toho, aby z nich vyprodukovali whiskey stejné kvality jako z kotlů měděných." A přestože se tento výrok vztahuje k americké whiskey, myslím si, že bude platný i obecně.
Lehce zalkoholizovanou směsí, vzniklou kvašením, se naplní kotel a je zahříván. Alkohol se postupně ze směsi vypařuje, protože jeho bod varu je nižší než u vody. Výpary následně v kondenzátoru kondenzují a stékají do sběrné nadoby. Kondenzátor má tvar točené mědené trubky připomínající červa, proto se mu také často říká červ (worm), ovšem není běžně vidět, protože je schován v místě, kde proudí studená voda, aby byl stále ochlazován. Výsledkem první destilace je tekutina o síle 20-25% alkoholu tzv. low wines. Tato tekutina postupuje druhou destilaci, jejímž úkolem je zbavit tuto tekutinu dalších nežádoucích příměsí a zvýšit množství alkoholu. Výsledkem druhé destilace je whisky s obsahem alkoholu okolo 70%. V některých skotských palírnách se používá i třetí destilace, ale tyto palírny jsou spíše vyjímkou. Jedná například o palírny: Benrinnes, Auchentoshan, Rosebank, Springbank.
V palírnách je možné se setkat se dvěma typy koltů a to s kotli pro první destilaci (wash still) a s kotli pro druhou destilaci (spirit still či low still).
Výsledná whisky ze druhé, případně třetí destilace se stáčí do sudů ke zrání. Nelze ovšem použít všechnu whisky, která je výsledkem závěrečné destilace. Použitelná je pouze prostřední výsledná část. První část (předkap) a třetí závěrečná část (dokap) by whisky znehodnotila. Předkap má nízký obsah alkoholu a vysoký obsah nečistot. Dokap má vysoký obsah alkoholu a vysoký obsah nečistot. Oba se zachytávají, přimíchavají do směsi určené k destilaci a znovu se destilují. Největším nebezpečím je dokap, protože pokud by někdo chtěl získat z destilace co největší množství whisky, hrozí, že špatně odhadne konec a ke zrání se dostane i dokap a výsledná whisky bude znehodnocena.
Dříve se pro zjištění síly výsledného alkoholu používal střelný prach. Trochu whisky se smíchalo s malým množstvím střlného prachu a směs se zapálila. Pokud směs nehoří je příliš slabá, pokud exploduje je příliš silná. Správná směs by měla hořet rovnoměrně.