» whisky » evropa » další státy
NOMAD
Španělsko
Nomad je označována jako Outland Whisky. No, skotských blendů je na světě už hodně, konkurence je veliká a prorazit na trh s něčím novým není až tak jednoduché. A tak to chce zajímavý nápad. Za touto whisky stojí dva známí muži ve svém oboru. Na straně skotské whisky Richard Paterson a na straně španělského sherry Antonio Flores. Richard Petterson je známý blender skotské whisky a Antoni Flores je master distiller od společnosti Gonzalez Byass.
Whisky po vypálení zraje v sudech a některé se nechávají dozrát v sudech po dalším nápoji, často se jedná o sherry. To asi všichni víme. A to všechno se musí dít ve Skotsku, jinak nemůže být označována jako skotská whisky. Když tedy vyvezete single malt v sudu ze Skotska do jiné země a tam ji necháte zrát, budete mít stále single malt, ale i když byla vypálena ve skostské palírně, tak celý proces výroby neproběhl ve Skotsku a vy ji nesmíte označovat jako skotskou whisky.
A zpět k Nomadu. V tomto případě nevzali single malt whisky, ale již blended whisky, uvádějí přes 30 sladových o obilných whisky ve stáří 5 až 8 let. Tu vytvořili (smíchali) a nechali dále zrát ve Skotsku další 3 roky v sudech po Oloroso sherry z Jerezu. Takže tu zatím byla skotská míchaná whisky. A tu odvezli do španělského Jerezu a uložili ve skladech společnosti Gonzales Byass do sudů po sherry Pedro Ximénez a nechali ji dalších 12 měsíců zrát. Sherry v sudech zrálo 8 let a whisky se do nich plní hned po lahvování sherry, tak aby získala maximum, co lze ze sudu dostat. A protože celý proces zrání neproběhl ve Skostku, tak už to nemůže být skotská whisky a protože ani ve Španělsku, tak je zpochybňováno i označení španělská whisky (protože ale ve Španělsku byla nejspíše lahvována, bývá řazena mezi španělské whisky). A tak přišli s označením Outland Whisky. Hovoří o ní jako skotské whisky dozrávané ve Španělsku. Je pravdou, že většinu svého života prožila ve Skotsku. Už jsem tedy četl hezčí a poutavější příběhy whisky, ale proč ne.