značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

RADLÍK

Česká republika

Palírna Radlík byla nedaleko Prahy založena v roce 1998 jako pěstitelská pálenice. O tři roky později zde vznikl i řemeslný lihovar, kde vznikla celá řada ovocných pálenek. V roce 2018 se palírna významně rozšířila a zmodernizovala a v polovině roku 2021 zde vypálili svou první budoucí whisky.

Sladinku si sami vyrábějí v pivovarech a nebojí se experimentovat s různými typy sladů, nakuřovaných i nenakuřovaných. Využívají sudy po bourbonu či po různých fortifikovaných vínech a plánují zkusit i sudy, ve kterých zrály některé zde produkované ovocné pálenky.

Typy

23.října 2024 šly do prodeje první whisky Radlík The First One - Unpeated 45% v počtu 140 láhví a Radlík The First One - Peated 45% v počtu 450 láhví. Jedná se o tříleté whisky.

Radlík The First One - Unpeated 45%Radlík The First One - Unpeated 45%Radlík The First One - Unpeated 45%Radlík The First One - Peated 45%Radlík The First One - Peated 45%Radlík The First One - Peated 45%

Palírna k nim v rámci uvedení na trh napsala:

Inaugurační edice Radlík Whisky

Ta první je jen jedna – The First One Radlík Whisky

Naše inaugurační whisky uváděná pod značkou Radlík Whisky byla destilovaná postupně od dubna roku 2021 a poslední várka naplněna do sudů v říjnu téhož roku. V rámci této No. 1. edice s názvem „The First One“ vzniklo 140 nenakouřené (Unpeated) whisky, 450 lahví nakouřené (Peated) a 370 lahví whisky z čokoládového sladu.
Při tvorbě inaugurační whisky jsme se rozkročil velmi zeširoka. Chtěli jsme vyzkoušet různé typy sladu, různé pivovary, kde se rodila sladina i najít nejvhodnější kvasinky pro fermentaci.

• Sladina

byla připravena vždy pod naším vedením a za přítomnosti našeho kolegy Jiřího Čížka, který je i zkušeným sládkem. Slad jsme odebírali z klasických humnových sladoven, především z Bruntálu a Kounic a experimentovali jsme i s různými typy sladu. Vedle základního Plzeňského jsme vyzkoušeli i Mnichovský, typu Ale a dokonce i pražený Čokoládový. Výrobu sladiny jsme otestovali například v pivovarech Bruntál, Prokopák, Únětice, Olivův pivovar a Pikovar. U typu Peated jsme v prvním roce nechali slad nakuřovat na 10 až 30 PPM, v pozdějších letech více přitvrzujeme.

• Fermentace

sladiny probíhala vždy u nás na Radlíku, kde jsme využili unikátní kvasné nádoby umožňující přesnou regulaci teploty kvašení. Postupně jsme prověřili kvasinky například Brewmaster USA, Browin turbo whiskey revolta i Maurivin (M). Nakonec jsme se ustálili na konkrétním typu kvasinek firmy Lallemand, který vytváří estery dodávající více ovocného, kořenitého a květinového aroma. Potvrdili jsme si, jak velký vliv mají kvasinky na výslednou záparu, stejně jako teplota, a tedy i doba kvašení.

• Destilace

Za zásadní považujeme typ destilačního zařízení a způsob destilace. Používáme klasickou dvoukotlovou plně měděnou aparaturu (Pot Still), která je doplněna řadou inovací. K nejzásadnějším patří rektifikační patra na druhém kotli. Ta umožňují přizpůsobení se charakteru suroviny a autorské ovlivnění destilace. Vyzkoušeli jsme pálení na jedno, dvě a pro některé frakce destilátu i na více pater. Nakonec jsme se sjednotili, že charakteru skotské whisky většinou odpovídá otevření všech rektifikačních pater, a tudíž pálení jen dvakrát a využití rektifikační nástavby jen jako specifický typ klobouku.
Etalonem kvality je pro nás skotská whisky a bohatost tohoto světa nás okouzlila stejně jako znalosti jejich příznivců. Všechny new make spirit jsme konzultovali s whisky komunitou, ochutnávali, diskutovali a nechávali se i poučit.

• Zrání

Při zrání jsme mohli navázat na naše dvacetiletité zkušenosti se zráním sudových ovocných destilátů. Respektujeme však, že whisky má odlišná specifika a sud je oproti ovocným pálenkám dominantnější. Vyzkoušeli jsme sudy z českého zimního dubu (výrobce Fryzelka, Bařina), z letního dubu ze Slovinska, klasické sudy po Bourbonu, po naší vinné brandy i sudy po portském a sherry. Lišila se i úroveň vypálení. Nejvíce prostoru a času jsme dali bourbonským sudům. Postupně jsme byli nuceni jednotlivé sudy scelovat a paleta byla velmi široká. O každém sladu, kvašení, new maku, sudu i jejich slučování vedeme pečlivou evidenci. Výsledkem jsou dva typy inaugurační whisky – Peated (nakouřená) a Unpeated (nenakouřená). Kromě toho v krátké době představíme i whisky z čokoládového sladu. I při závěrečném scelování a finalizaci jsme naslouchali přátelům z whiskařské komunity, kteří nám dodávali víru, že má smysl rozšiřovat rodící se českou whisky scénu.
Troufáme si tvrdit, že první whisky je z těchto důvodů neopakovatelná a pro nás „ta první bude vždy jenom jedna!”

Radlík The First One - Peated 45%Radlík The First One - Peated 45%

• Design

etiket vytvořil Aleš Sadil z Pidistudia, který je jeden z nejrespektovanějších umělců specializujících se na etikety vín a destilátů. Za své práce získal uznání i v zahraničí. Pro Radlík Whisky vymyslel netypický a charakteristický tvar přední etikety. Lahev zároveň doprovodil hravou ilustrací na boční straně, která bude pro každou edici jiná. Ilustrace vznikla jako nadsázka a vzešla z popisu celého projektu první whisky. Postava kosmonauta na zádech nese destilační aparaturu a dělá první krok na pomyslnou planetu whisky. V detailech je možné najít symboly odkazující k výrobě whisky, a i srdce zobrazující nadšení, bez kterého by celý projekt nedával smysl.

Omlouváme se, že v prvním plnění je jen velmi omezený počet lahví. Chceme té naší „První“ dát i možnost s námi stárnout a jsme zvědavi na její dospívání. Těšíme se.

Single cask z praženého čokoládového sladu, který nám bylo líto zcelovat s jinými sudy, představíme 27. listopavu. V příštím roce pak chceme jen v malých ochutnávkových lahvičkách představit i další jednosudové vzorky. Reakce na ně by nám měly osvětlit další cestu. Nezbývá než čekat, co s naší No1 whisky udělá čas.

Radlík The First One - Chocolate Malt 45%Radlík The First One - Chocolate Malt 45%

.

Webové stránky palírny:

FB:

YouTube:


Moje návštěva v palírně Radlík - 10.3.2023

Už na loňském Pálenkafestu mě Kamil zval, ať přijedu. Jenže jet autem do palírny, se mi nechtělo. V únoru na Svachovce to připomněl a na mé auto námitky upozornil, že se k nim dá dojet úplně v pohodě příměstským busem z Prahy. A bylo rozhodnuto. Vzal jsem si v práci volno a dorazil.

Pravda v moc českých palírnách jsem zatím nebyl (tohle je třetí), ale určitě je v dojmech nyní na prvním místě. Uvnitř je to fakt hezký, z kotlů pro pěstitelské pálení (ty jsem nevyfotil a Jakub taky ne, ale třeba napravím) na vás dýchne historie a z kotlů v palírně a z celého prostoru tam, na vás dýchne úplně všechno a také moderní technologie. Dalším velkým plusem je nadšení všech lidí. Nejen Kamila, ale i dalších lidí kolem výroby a samozřejmě i jeho ženy. To je společnost lidí ze které vám nechce odcházet. Už teď je tu spousta různých vylepšení, nápadů, převzatých řešení (když to funguje u něčeho jiného, co kdyby jsme to zkusili i u nás pro naší výrobu, apod) a další zajímavé nápady se tvoří a připravují.

Kotel mi připadá jak oltář symbolizující svatou trojici (pokud se vás to dotknulo, tak výtky směřujte na mě, je to můj popis, nikoliv jejich) vztyčenýma rukama oslavuje spirit zde vznikající. Tady víc spirituálna než v něktrých jiných místech, které se tím chlubí. Mě to prostě fascinuje i na té fotce.

Whisky z Radlíka zatím zraje a ještě nějakou chvíli bude zrát. To co tam teď zraje je dobrý. (Nehodnotím veřejně a detailně tyhle věci, protože jsou ještě nehotové, nepředstavené veřejnosti a ještě se to bude měnit.) Budoucnost jejich whisky vidím jako velmi dobrou. Je tu prostě několik plusů, které to podporují. Mají zkušenosti a úspěchy se svými stařenými ovocnými a dalšími pálenkami (běžně to nepiju, ale ochutnal jsem a co jsem ochutnal bylo dobré). Netlačí je čas a peníze, nemusí tedy whisky vydat hned po třech letech, ale klidně si počkají, až se jim to bude fakt líbit. A ještě si to pro jistotu nechají zhodnotit whisky komunitou (člověk vždy na své děti/výtvory kouká trochu více optimističtěji). Díky zvědavosti a nadšení tu chystají další nápady, které si myslím, že na české whisky scéně nezapadnou (i když už začíná být slušně přeplněná).

Já jsem zase udělal míň fotek než jsem chtěl, protože je lepší si pokecat, ochutnávat a tak. Vůbec se mi z toho místa nechtělo, takže mě museli v rozumnou hodinu vyhodit (abych se taky dostal rozumně domů (to není kritika, to je způsob poděkování)). Díky za pozvání a mám tak nějak pocit, že mě tam zase někdy uvidíte. Přikládám odkaz na fotky od Jakuba Moravce (www.jakubmoravec.cz), ze kterých jsem pár použil. Má jich tam více a podstatně lépe vyfoceno, než jsem vyfotil já.



Hostem 42.dílu českého whisky podcastu Whisky Essence vysílaného 22.10.2024 byl Zdeněk Musil a Kamil Kutina z palírny Radlík.

42. díl českého podcastu o whisky se Zdeňkem Musilem a Kamilem Kutinou, palírna Radlík


Hostem 1.dílu podcastu O pití vysílaného 23.1.2022 byl Kamil Kutina.

1. díl podcastu s Kamilem Kutinou




Další články z internetu:

článek na webu Czechcrunch - Destilační aparaturu jako oni nikdo další nemá. V Palírně Radlík chtějí, aby byli Češi na místní kořalky hrdí

článek na webu Czechcrunch - Boduje v ovocných pálenkách, nyní se rodinná palírna zaměřila na českou whisky. Rodila se tři roky

článek na webu AtBars - Boduje v ovocných pálenkách, nyní se rodinná palírna zaměřila na českou whisky. Rodila se tři roky

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Radlík The First One - Unpeated 45%Radlík The First One - Unpeated 45%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2024:
Ve vůni mám hodně zralého ovoce, banánů jak prase, vanilka a vánoční cukroví, v pozadí voní sud. Celkově voní líbivě. V chuti pak ovoce, s banánem, postupně trochu koření, vánoční koření, hladí. V dokončení kořeněné ovoce, pak ovocná sladkost. Celkově je to jemná, ovocná whisky, působí příjemně, chuť navazuje na vůni. Zanechává dobrý dojem. (24.10.2024)
78/100
Radlík The First One - Peated 45%Radlík The First One - Peated 45%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2024:
Chce čuchat postupně a nechat trochu vydechnout, odvanout, zprvu je to trochu spálený dojem. Pak už se projeví líp. Ovocný kouř, popel, jemný kouř, ohořelé dřevo s opečeným jablkem. V chuti spálené ovoce, ohořelé dřevo, hodně opečené ovoce a přitom spíše jemná ovocná kouřovka. V dokončení spálené dřevo s opečeným jablkem, furt si drží celkem jemný ovocný kouř, nakouřený kompot. I když se to přes ten popis nezdá, tak není moc nakouřená, je to fajn kouřovka k popíjení s nádechem opečeného až lehce spáleného ovoce. (24.10.2024)
76/100
Radlík The First One - Chocolate Malt 45%Radlík The First One - Chocolate Malt 45%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2024:
Ve vůni tekutá kofila, kávové tóny s banánem. Vylézají mi tam citrusové tóny. Citrusová čokoláda. Taková kofilová kávička k zákusku. V chuti banánová čokoláda s kořením, postupně ovoce s čokoládou. V dalších doušcích koření postupně ubývá. Sládne, čokoláda s banánem. V dokončení opět hezky vyleze kofila, lehce kořenené ovoce. Je to zajímavá whisky a když člověk ví, že se jedná o čoko slad, tak si ji užije, bez informace by asi přemýšlel, zda je či není divná. Tahle tam má hezkou kofilu. Je to nejen kávička k zákusku, je to i ten zákusek. (24.10.2024)
80/100

Už jsem si na etiketu zvykl, ale na začátku jsem tak trochu přemýšlel, co to je. Kosmonaut dostal svůj příběh a tak už na něj člověk nekouká tak divně a začne si prohlížet ty detaily na něm a už je ve hře, už vidí tu hravost.
Přední etiketa, nazývaná totem, dává taky několik různých dojmů. Jeden z nich je třídílná odtrhávací vstupenka. Jen pojďte dál, já vám tu otrhnu první část vstupnky a užívejte si zábavu.
Druhý dojem, co jsem měl z etikety, byl Space Invaders (viz obrázek). Nápis osmibitových počítačů, okolo něj letí ty potvory a dole svítí nápis: Level No.1 :D

A když k tomu přidáme kosmonauta, tak je takové hravé. Ta whisky uvnitř je taky taková hravá. Jsou dvě. Takže, ahojko dvojko!
Hraví kamarádi :)


Recenze na PoznejWhisky.cz:

Etiketa Radlík The First One - Unpeated 45%Etiketa Radlík The First One - Peated 45%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 07.11.2024