značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

HAMMER HEAD

Česká republika

Hammer Head je česká single malt whisky z palírny Prádlo v Západních Čechách patřící české společnosti Stock Plzeň-Božkov, známé whiskou Printer's. A nově také značkou Prádlo.
Na trhu se poprvé objevila koncem roku 2010 a to hlavně v shopech na letištích, v Čechách tou dobou nebyla vůbec dostupná.

Historie této whisky je celkem zajímavá a tato whisky prý existuje vlastně shodou náhod.
V roce 1989 v palírně Prádlo (kde se vyráběly i jiné destiláty) pořídili mlýn na obilí, jaký se používá i ve Skotsku, měděné destilační kotle. Z českého ječmene a české vody vyrobili single malt whisky, kterou dali zrát do sudů z českého dubového dřeva. Lze předpokládat, že měla být nejspíše součástí míchané whisky Printer´s. Rok 1989 byl ovšem v České republice plný politických změn a v následných letech i ekonomických, které se dotkly mnoha firem. A tak se stalo, že se na sudy s whisky zapomnělo. V roce 2007 byla likérka Stock Plzeň-Božkov převzata společností Oaktree Capital Management a stala se součástí mezinárodní skupiny Stock Spirits Group. Nový majitel zapomenuté sudy našel. Bylo rozhodnuto o stočení těchto sudů do láhví (prý cca 83 tisíc láhví). Jméno whisky je podle přezdívky starého obilného mlýnu.

Byl jsem upozorněn, že to tak není, že byla vyrobena záměrně, ale více věřím této historce. Navíc je zajímavá :)

Typy

První verze Hammer Head šla na trh v roce 2010 a neměla na přední etiketě uvedené stáří, ale pouze rok destilace 1989, na zadní etiketě bylo uvedeno, že byla destilována více než před 20 lety. Mělo by se jednat o 20letou whisky. občas se dá setkat s tím, že se jedná o 21letou, ale k tomu jí pár měsíců chybí. Nejdříve se objevila v Duty Free Shopech, zda i později na klasickém českém trhu nevím. Vzbudili tím trochu rozhořčení na české whisky scéně, že tu máme novou českou whisky, ale koupit si ji musíme jet do zahraničí (tehdy byla česká whisky scéna menší, tak to nebyl tak velký rozruh). Následně se objevila na trhu verze, která má na přední etiketě uvedené stáří 23 let a byla běžně dostupná na českém trhu. Další dva roky poté šla na trh 25letá verze a potom i 28letá. 28letá existuje ve dvou verzích, jedna byla vyrobena pro český trh v láhvích 700ml s 43,7% a druhá pro americký trh v láhvích 750ml 51,2%. Tak uvidíme, kam až to dojde. :)
Tak už to dál nedojde. V roce 2019 byl další rozvoj značky ukončen, stávající zásoby palírna Prádlo využije do své nové značky.
Nedojde, ale došlo. Pro amerického zákazníka byla stočena Hammer Head 30letá.
Tak schválně, bude ještě další? :)

.

WB:


Na webu jsem našel rozhovor z ing. Šitnerem z roku 2013:
Další součástí provozu je sklad, kde dozrává zde vyrobená whisky. Je to hala plná dubových sudů, které dávají onomu proslavenému destilátu barvu a částečně i chuť. Svým způsobem je to něco jako firemní banka. Zde uskladněné destiláty každoročně nabývají na ceně. Zraje tu například Printer's Whisky, což je jemná whisky vyráběná tradiční skotskou technologií, kdy součástí výrobního procesu je i sušení sladu kouřem z rašeliny. Sladový destilát zraje v dubových sudech po dobu nejméně šesti let a díky tomu krom vůně získává i typickou zlatavou barvu. Whiska "Hammer Head " je případ sám pro sebe. Jedná se o českou single malt whisky s barvitou historií. V roce 1989 totiž palírna Prádlo instalovala za velkého úsilí mlýn na sladový ječmen s tradičním litým kladivem na drcení zrna. Mimochodem ten samý historický typ, jaký můžeme nalézt i ve Skotsku. Ten umožnil zahájení výroby whisky typu single malt. Dodnes v Prádle používají výhradně český ječmen a sudovinu, vyráběnou výhradně z českého dubového dřeva. Po pádu Berlínské zdi tu první vyrobenou whisky zastavěli dalšími sudy s novým obsahem a ta zůstala ležet po dobu 20 let zaregálovaná a zapomenutá až do nedávné doby, kdy ji znovuobjevili. Objev to byl opravdu milý. Aby ocenili náhodu a průkopnickou práci s tímto nápojem spojenou, firma pojmenovala nalezenou whisky po nejdůležitější části mlýna, tedy podle onoho litinové kladiva "Hammer Head". V zápětí s touto whisky sklidila mezi výrobci mezinárodní úspěch a velice ceněnou mistrovskou cenu v soutěži The Whiskey´s of the World Masters.

V jiném rozhovoru s Kristinou Demelovou:
Před rokem 1989 se tehdejší osvícení pracovníci v Prádle chtěli ještě víc přiblížit skotskému ideálu, a tak zprovoznili starý mlýn, který drtí zrna pomocí litého kladiva a který se dříve ve Skotsku používal. Namleli nakouřený slad, vypálili destilát a naplnili sudy po původní whisky. Přišla sametová revoluce a pro ryze českou whisky dlouhé roky odpočinku a kýženého zrání, kdy na soudky nikdo nesahal. Původní majitel Stocku (kam palírna v Prádle patří), německá skupina Eckes, o nich sice věděl, ale mělo se za to, že se jedná o laciný destilát, který se využije spíš na blendování dalších whisek z portfolia. V jednu chvíli Němci dokonce uvažovali o tom, že veškeré zásoby levně rozprodají. Když se ovšem k areálu dostali v roce 2007 v rámci akvizice Stocku noví majitelé, vrhli se na pečlivou inventuru. Sklep plný nečeho, co se podle chuti a dokumentů jevilo jako tuzemská whisky, jejich pozornosti samozřejmě neunikl, a tak do Prádla pozvali na návštěvu dva experty ze Skotska. „Ani nám zprvu nevěřili, že jde o českou whisky. Z toho, co ochutnali, byli úplně v šoku,“ vzpomíná s úsměvem Kristina Demelová, která je zároveň jednou ze dvou osob v zemi, jež znají kompletní recepturu Fernetu. Ve Stocku si tehdy uvědomili, že mají něco velkého. Destilát dostal nový název Hammerhead (od onoho kladívkového mlýna na slad), začal se stáčet a prodávat jako prémiová single malt whisky z Česka.

Hammer Head 1989 40,7%Hammer Head 1989 23letá 40,7%Hammer Head 25letáHammer Head 28letá 43,7%Hammer Head 28letá 51,2%Hammer Head 30letá 51,2%

Na stránce Alkohol.cz jsem u jedné zde prodávané láhve, našel další historku ke vzniku této whisky. To už zní skoro jako odboj :)

Jak ke vzniku whisky došlo, mi vyprávěl před časem Ing. Václav Šitner, jenž ji v Prádle u Nepomuku destiloval a dal zrát: „Jak tenhle klenot vznikl…Před třiceti lety, tak nějak v době, kdy se na Václaváku zvonilo klíči, jsme v Prádle vypálili poslední sladový destilát. Jelo se od října 1989 do dubna 1990, aby se všechno řádně uchladilo. Kvašení pod kontrolou, destilace pod kontrolou. Zima nám šla naproti. A ještě že tak. V jedenadevadesátém už se nevyrábělo, pak nastoupil Eckes a tehdejší generální ředitel Martin Petrášek dostal za úkol výrobu whisky zlikvidovat. Eckes neměl whisky v portfoliu, prý se vždycky odněkud doveze, když bude potřeba. Dokud se likvidovaly kvasné nádrže, nebylo tak zle. Někde rmut necháš vykvasit. Destilační technika se nelikvidovala, ta byla tak jako tak zapotřebí. Jenže pak došlo na sudy a to byl nevratný proces. Sudy, to je rodinné stříbro lihovarů. Tak jsme vždycky něco někam zašili a doufali, že nám to projde. Prošlo. Pak přišli Američané, likvidaci zastavili a v roce 2010 se výroba whisky rozjela nanovo. Ta původní z roku převratu byla v té době jedenáctiletá.
Jenže to bylo jen A. Pak přišlo B. Jako třiadvacetiletou jsme pustili Hammerhead na trh. Reakce byla bombastická. Ani ne tak doma jako ve světě. Whisky kluby od Austrálie přes Japonsko a Evropu po Spojené státy byly ve střehu. Co prý to je, ta Hammerhead. Kde se to tu vzalo. Musel jsem doložit Státní zemědělské a potravinářské inspekci, co jsme vyrobili.
A název? Přeložit výraz sám není zrovna jednoduché. Je to kladívkový mlýn. Ale proč mlýn, když se v něm ječný slad čtvrtí, nikoli mele? Tak hlavový mlýn? Taky mi to zrovna moc nesedí. Takže asi nejlépe – hammerhead. My jsme tenkrát ten stroj nevyhodili. Sehnal jsem firmu, která ho do posledního šroubku rozebrala a zase složila a ten veterán funguje dodnes.“

A jeden koment z FB (ze Stocku z Prádla):
Story se zapomenutými sudy je sice příběh ale má i svůj reálný základ. Ty sudy nebyli nikde zazděné, v Prádle se o nich vědělo, celníci o nich věděli.. Ale vedení firmy a zřejmě tehdejší marketing nevěděl pořádně co v tom je. Až poté co byla firma koupená Stockem se řešila likvidace zásoby (v té době jsme whisky neprodávali a opravdu se měla celá zásoba zrušit) Tehdy zjistil tehdejší kolega ze skotska, že je to dobře chutnající whisky.. a tak začal příběh Hammerhead, která byla opravdu původně primárně na export… (Ano je to prozaičtější než se dříve psalo ale ty sudy byli v podstatě opravdu zapomenuté a odsouzené na likvidaci.) Nic to ale nemění na tom, že je Hammerhead sladová whisky která vznikla před rokem 89….

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Hammer Head 1989 23letá 40,7%Hammer Head 1989 23letá 40,7%:
(lahvováno předpokládám 2016 - L16049)
Aroma je voňavé až převoněné. Působí umělým dojmem, parfémovité. Jinak je v něm cítit sladkost, lehká vanilka, trochu dřevo, připomíná bourbon. V chuti je závan dřeva, následovaný trochou sladové sladkosti, ovocem. Trochu působí dojmem umělosti, navoněnosti i v chuti. Závěr trochu nahořklý. Celkově zklamání. Od 23 leté single malt whisky bych čekal větší komplexnost, menší umělost a navoněnost - v aroma i chuti působí oboje tak trochu uměle. Kdybych ochutnával naslepo, tak bych ji zařadil mezi průměrné Speyside. Za ty peníze jde v pohodě koupit lepší láhev skotské single malt. Až se nabízí otázka, zda není škoda, že na ní zapomněli, možná by kratší doba zrání byla ku prospěchu. Zajímavá a dobrá historka bohužel na dobrou whisky nestačí, Whisky by mě měla zaujnout hlavně svojí chutí a ne si ji pamatovat kvůli historce. (7.2018)

Aroma je převoněné. Působí uměle, jak převoněnost žvýkaček a různých gumových bonbónů. Pod tím vším se pak krčí trochu sladkosti, lehké vanilky, trocha obilí. Trochu připomíná bourbon. Celkově to zrovna není aroma, u kterého by se člověk kochal. První je v chuti dřevo ze sudu, jak kdyby chtěla připomenout: jen se podívejte, jak dlouho se v tom sudu byla. Chuť taky působí dojmem umělosti, navoněnosti. Sladová sladkost, ovoce, ořechy, ale vše prostě zabelené v té umělosti. V závěru trochu nahořká, štiplavá, trochu ořechů, nic moc a na to právě až moc dlouhý. Budu se opakovat co minule, od 23 leté single malt toho čekám podstatně více, mně to trochu připomíná až průměrné blendy. Ta whisky je založená hlavně na té historce, nemá o co víc nabídnout.

Tak o téhle ženě jste už slyšeli. Pověst jí předchází. Nesmíte si nechat ujít ji vidět a seznámit se s ní. Očekáváte elegantní dámu, krásně oblečenou, femme fatale. Za sebe očekávám někoho jako je Monica Bellucci (kdo neví, tak italská herečka) - v Drákulovi bych si od ní tu krev nechal vysát, v Maléně trpěl jak ten kluk, v Proměně bych bral obě :) Ale zpět k tomu, kdo přichází. Ne to není ona, to je nějaká obyčejná holka. Velký humbuk, tak je to prý ona. Tohle? Mladá, no až tak moc ne, nevyzrálá ženská. Přes vrstvu mejkapu zanikají rysy, nos se mi zaliká divnou voňavkou, která zcela přebila vůni ženy. Ale marketing jede naplno - kde všude byla, jak je slavná, jak je žádaná, kdo jsou její rodiče. Dostane se až k mikrofonu a vypustí pár mouder. Jediné co člověka napadne je: mlčeti zlato, mluviti stříbro, ani to stříbro. Kdyby aspoň byla hezká, tak by si člověk řekl, že bůh na jedné straně přidal na druhé ubral, ale tady ubral na obou. To jsem se zase nechal nalákat, co to dalo práce, abych ji viděl a nestálo to za to. (26.9.2019)

Hammer Head 1989 23letá 40,7%Aroma mi připadá až převoněné, potkává se tu jablečná ovocnost, sladkost, vanilka a spíše nepříjemné tóny čerstvého dřeva. Moc mi to nevoní. V chuti mám nejdříve dřevo, pak dřevo v jiné podobě, postupně se přidává vanilka, sladkost, jablečná ovocnost, ořechy. Ale taky to působí trochu uměle a pouťově. V dokončení trocha dřevité hořkosti a doznívající ovocné sladkosti. Moc dojem to na mě neudělalo. Říká se, že 23letá z nich byla nejhorší, ale nevím, ostatní jsem neměl možnost ochutnat. (10.1.2023)

Co jsem tak různě zaslechl názory (já jsem je všechny nepil), tak první bez udání stáří byla považována celkem za povedenou. Jenže ta šla do duty free a travel shopů, na běžný český trh se nedostala. 23letá na běžném trhu byla, ovšem není hodnocená nijak vysoko, spíš hůře. 25letá už zase byla prý dobrá, ale také drahá, tady už to bylo - dobré, ale ne za ty peníze.


v knize Svět whisky hodnotí:

Hammer Head 25letá 40,7%Hammer Head 25letá 40,7%:
Velmi příjemná whisky z českého ječmene dozrálá v sudech z českého dubu. Má ořechovou a květinovou vůni a kořeněnou chuť sušeného ovoce, ve které ke konci převládne dub a lékořice.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Hammer Head 21 yo

Hammer Head 23 yo

Hammer Head 25 yo

Etiketa Hammer Head 1989 40,7%Etiketa Hammer Head 1989 23letá 40,7%Etiketa Hammer Head 1989 23letá 40,7%Etiketa Hammer Head 25letáEtiketa Hammer Head 28letá 43,7%Etiketa Hammer Head 28letá 51,2%Etiketa Hammer Head 30letá 51,2%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 30.11.2023

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 30.11.2023