Evropa
Když se řekne evropská whisky, tak se myslí zbytek Evropy bez Skotska a Irska (ale za to s Anglií). Z hlediska výroby whisky to ovšem významná část světa není. A přestože se občas objeví zajímavá whisky, tak žádná z nich, si myslím, nemá moc velkou šanci v konkurenci se jménem a historií skotské a irské whisky nějakým výrazným způsobem uspět. Mnoho evropských značek vzniklo proto, aby velký místní výrobce alkoholu zařadil do své produkce i whisky. I když v některých státech jsou to malí výrobci, občas mi to připadá až ve stylu - máme vedle našeho hospodářství a hotelu malý pivovar, postavíme si i lihovar a první týden v měsíci děláme gin, v druhém vodku, ve třetím whisky, ... A můžeme v hotelovém baru nabízet naše vlastní nápoje.
Vedle toho jsou nadšenci, kteří se rozhodli, že to zkusí taky. Když to umí jiní, tak my to přece zvládnem taky. Jejich nadšení a očekávání se je často veliké a problémy, kterým musí čelit jsou často větší než čekali. A patří jim velké uznání, že se do toho nerovného boje pustili, ať vytvořením nové značky nebo pokus o oživení již dlouho neexistující značky.
Samostatnou skupinu tu má česká republika s naší českou whisky. Té jsem se více věnuji v článku česká whisky.
Nově jsem přidal i německo. Množstvím značek vyráběných v Německu se dá říct, že je to whisková velmoc, ale po zkušeností s chutí některých z nich mám pocit, že spíše whisková bezmoc.
Tak trochu mám pocit, že tam whisky vyrábí každý, kdo má pivovar nebo lihovar. Hodně podobné je to i v Rakousku.
U nás se to zatím tímhle způsobem nerozmohlo. Nynější (12/2019) výrobci whisky u nás na mě zatím stále působí dojmem, že nemají whisky jen tak do počtu. Ale i u nás se už objevují náznaky - máme pálenici, tak budeme vyrábět i whisky.
Skupina další státy zahrnuje zbytek Evropy. Pokud by ještě nějaká země byla zajímavá či by tam bylo velké množství značek, tak přidám další skupinu.
text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 05.12.2019