» whisky » skotsko » blended » blended A-C
CUTTY SARK
Cutty Sark je míchaná whisky od společnosti Berry Bros & Rudd. U vzniku této whisky v roce 1923 stáli Anthony Berry, jeho děd Francis, jeho strýc Walter a Hugh Rudd. Velkou slávu si tato whisky získala za prohibice v USA, kdy ji tam pašoval kapitán Bill McCoy, zvaný Real McCoy. Majitelem značky je dnes Edrington Droup Ltd. V roce 1961 to byla nejdováženější skotská whisky do USA.
Obsahuje např. sladové whisky Bunnahabhain, Macallan, Tamdhu, Glenrothes, Glenglassaugh, Glengoyne a z obilných North British a Invergordon. Po smíchání zraje ještě 9 měsíců v sudech po sherry oloroso.
Vypráví se také, že dnes tak známá žlutá etiketa neměla být prý původně žlutá, ale v tiskárně se spletli a vytiskli ji jasně žlutou. Majitelé značky se nakonec rozhodli tuto barvu zachovat.
Další zajímavostí na etiketě je, že místo většinou používaného Scotch Whisky, bylo uvedeno Scots Whisky. Změna nastala po 82 letech až v roce 2005, tak aby označení vyhovovalo právním předpisům.
Nejznámější je standardní známá verze se žlutou etiketou bez uvedení stáří. Tato klasická verze je velmi světlé barvy a také je považována za lehkou whisky. Tato standardní verze se stále vyrábí, byť etiketa prochází různými změnami. Vedle toho existuje několik dalších plnění, buď v limitovaných edicích nebo různě vznikajících a mizejících. Aktuálně (léto 2014) jsou v portfoliu značky uváděny: Cutty Sark Blend (klasická "žlutá"), Cutty Sark Storm (od 2012), Cutty Sark Prohibition Edition (100 US Proof - 50%) (od 2013) a 25-ti letá Cutty Sark Tam O´Shanter. K výrobě Cutty Sark Blend se používá single malt hlavně z oblasti Speyside a zraje převážně v sudech z amerického dubu, čímž jí zůstává světlá barva a není dále dobarvována do "klasické" whiskové barvy. Novější Cutty Sark Storm je vyrobena ze starších whisky a jedná se o méně lehčí whisky, než je standardní. Obsahuje single malt např. Highland Park, Macallan. Cutty Sark Prohibition Edition je vzpomínka na probihici v USA roku 1920 a kapitána Williama McCoye, kdy byla Cutty Sark do Ameriky pašována. Je plněna do černých lahví a jako 50%. Cutty Sark Tam O´ Shanter je nová varianta stávající oceňované 25-ti leté Cutty Sark. Název této limitované edice je inspirován básní Roberta Burnse.
Nemám nic proti limitovaným edicím, ale u Cutty Sark mi připadá, že kromě "žluté" není nic standardem, který by měl člověk možnost zakoupit za pár let znovu. A nebýt charakteristické plachetnice, tak bych některé jejich etikety na první pohled nepoznal. Na trhu byla Cutty Sark Black (Cutty Black), která byla tmavší a měla kouřový nádech. Dále byla plněná jako 12-ti letá, 15-ti letá, 18-ti letá a 25-ti letá vyrobená k výročí 300 let společnosti (nikoliv výroby whisky, ale existence společnosti).
Méně známé jsou pak další starší verze. Např. 12-ti letá Cutty 12, či 12-ti leté Cutty Sark Emerald (převážně pro export do Japonska), Cutty Sark Imperial Kingdom (převážně pro export do Hong Kongu), 18-ti letá Cutty Sark Discovery, 25-ti letá Cutty Sark Antique Gold či Cutty Sark Golden Jubilee (vyrobena u příležitosti jubilea královny Viktorie), která prý obsahuje až 50-ti leté malt whisky.
Cutty Sark byla vyrobena také jako blended malt.
Whisky Cutty Sark je známá svou etiketou s nejrychlejší plachetnicí své doby, jejíž jméno nese. Známá je také tím, že má světlou barvu. Kdysi se prý Francise Berryho ptali: "Proč je Cutty Sark tak světlá?", on prý odpověděl: "A proč jsou ostatní whisky tak tmavé?".
Kolem Cutty Sark je těch zajímavostí více. Možná je to první whisky ve vesmíru - V roce 1963 propašoval Gordon Cooper 5cl lahvičku Cutty Sark na půlnoční občerstvení při misi Mercury 9.