GIRVAN
Palírnu Girvan založil v roce 1963 William Grant & Sons. Byla založena jako největší a nejmodernější palírna obilné whisky. Pro umožnění větší expanze k ní byla v roce 1976 připojena palírna single malt whisky Ladyburn (která byla součástí komplexu palírny Girvan v letech 1966-76). Roční kapacita palírny je cca 77 miliónů litrů. Vzhledem k popularitě míchané whisky Grant´s tak majitelé nebyli závislí na ostatních výrobcích obilné whisky. Majitelem palírny je stále William Grant & Sons.
Od roku 2007 je součástí komplexu palírny Girvan nová palírna single malt whisky Ailsa Bay.
V palírně se vyrábí výhradně 3x destilovaná obilná whisky.
V palírně se také od roku 1995 vyrábí (vyráběla?) obilná whisky Black Barrel, která zraje 4 až 5 let v nových vypalovaných sudech nebo v sudech po bourbonu.
Typy
Aktuálně (srpen 2019) jsou v nabídce palírny single grain whisky v sérii Patent Still staré 25, 28 a 30 let. Dále pak whisky nazvaná Patent Still No.4 Apps. Pod Patent Still se skrývá destilace při nižším tlaku, která tak může pobíhat za nižších teplot, je používána od roku 1992. Následně vyzkoušeli nový způsob destilace - ve vakuu. Výsledkem je No.4 Apps nazvaná podle zařízení, kde se vyrábí. Vyrábí se ve dvou destilačních přístrojích nazvaných No.4 a No.5 Apps.
Na začátku provozu v roce 1964 byla vyrobena Girvan First Batch Distillation, která byla stočena do lahví jako 37-mi letá v roce 2001. Obecně řečeno, do roku 2013 nebylo plnění obilné whisky Girvan běžné dostupné, ale od roku 2013 již palírna dává svojí whisky na trh sama.
20.května 2024 šla do prodeje láhev Whisky Essence No.04 - Girvan 27letá refill hogshead 47,1% stočená v počtu 222 láhví.
video palírny Girvan
Zdeněk CZ
- odposlechnuto na FB - 31.5.2024:
Petr Komárek stihnul napsat recenzi Girvanu 27yo, 47,1% v sérii Whisky Essence dříve než já, čímž mě potěšil (že už publikováno) a rozlítostnil zároveň (byl rychlejší). Naštěstí popsal grain whisky pohledem zkušeného, až přestárlého znalce single malt whisky a tak stále zbývá prostor nasvětlit tento aktuální Girvan očima pro milovníka grain whisky nebo někoho, kdo není tak zkušený. Uvidí to totiž úplně jinak a možná jim hodně zachutná.
Pro jistotu poznamenávám, že Petr je můj kamarád, přestože o mě napsal, že jsem ukecanej :). Jsme schopni spolu jezdit v jednom autě, pokud směřuje na nějakou whisky akci :)
Jsem moc rád, že Jiří Šinogl rozpoutal diskusi o grain whisky. Je totiž opomíjená, zejména začínajícími whiskaři a to je škoda, protože jim zvlášt může chutnat. Hlavní účel grain whisky je vytvářet pojící tmel v míchaných whisky (blended) a kdo si zkusil akci The blend (pořádá Pernod Ricard na různých místech v ČR, osobně v této roli vynikající Zdeny Kortyš), tak ji zná a mohl poznat, jak dokáže propojit rozhádané a sebevědomé složky single malt whisek do harmonického celku. Současně je levnější na výrobu, neboť grain palírny připomínají dobře šlapající továrny, navíc si umí opatřit levnější suroviny. Jenže zvídaví pijani zjistili, že některé grain whisky se dají užívat i samostatně s výhodou nízké ceny a tak si můžete za malý peníz dopřát i třeba 27 let zrání v sudu, jako u hodnoceného Girvanu. Příběh podobný tomu s viagrou, která měla řešit nízký tlak důchodcům a nakonce řeší i jiné věci nejenom jim.
Popravdě, volte starší zrání, mladé grain whisky fakt nedoporučuju, neboť jsou plytké i když existují výjimky. Musíte jich ale smíchat několik dohromady, jako třeba single grain od palírny Loch Lomond.
Celkový dojem z obilných (grain) whisky se odlišuje od typických jednosladových (single malt), ale svoje příznivce si určitě najdou. Jsou lehčí, nemají výrazné senzorické špičky a v závěru odchází bez rozloučení, občas si trochu štípnou kořením nebo vyschnout do ztracena. Ale třeba to naopak někomu bude vyhovovat stejně jako jako mému kamarádovi, který ji poprvé ochutnal v Bratislavě. I pro mě byl zážitek chutnat poprvé whisky českého nezávislého bottlera v zahraničí :)
(Zdenkova recenze je na pravé straně)