značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » lowland 

[oken-tošen]  výslovnost  tisk textu

AUCHENTOSHAN

Palírnu Auchentoshan založil v roce 1800 John Bulloch a od roku 1823 má palírna licenci. Byla známa i pod jmény Auckentoshan, Auchintoshan či Duntocher. Duntocher byl název sousední palírny, která se nacházela v těsném sousedství a v roce 1822 byla palírnou Auchentoshan pohlcena. V gaelštině znamená auchentoshan cíp pole. V roce 1984 koupil palírnu Stanley Morrison a palírna se stala součástí Morrison-Bowmore Distillers, ve které má japonská společnost Suntory majoritu, vlastní také licenci. Vodu bere palírna Loch Cochna v Kilpatrick Hills.

Palírna se nachází na pomezí Highlands a Lowlands. Palírna samotná stojí v Lowlands, ale vodu a rašelinu bere z Highlands. Vodu odebírá z Loch Cochna v Kilpatrick Hills.

Palírna AuchentoshanPalírna AuchentoshanPalírna AuchentoshanPalírna Auchentoshan - starý kotel postavený před palírnou

Od většiny ostatních palíren sladové whisky se tato palírna liší tím, že svoji whisky destiluje třikrát. Z prvního destilačního přístroje vytéká tekutina s obsahem alkoholu 18%, ze druhého 54% a ze třetího 81%. Oproti jiným palírnám (Springbank, Benrinnes, Mortlach), které také používají tři destilace by zde měla probíhat skutečná třetí destilace, kdežto v těch ostatních je třetí destilace pouze částečná. Výrobce tvrdí, že právě díky trojité destilaci je whisky jemnější a zraje rychleji než whisky ostatní. Bylo by tedy možné ji plnit do láhví již po 5-ti letech, ale dává se přednost pozdějšímu plnění. K výrobě whisky se zde používá nenakouřený slad.

V palírně Auchentoshan - kvasné káděV palírně Auchentoshan - destilační kotleV palírně Auchentoshan - sběrné místo whisky

Typy

Na trhu je whisky bez udání doby stáří a také whisky 8-mi, 10-ti, 12-ti, 18-ti a 21 leté, palírna také experimentuje s 22 a 25 letou. Specialitou palírny jsou např. Auchentoshan Three Woods, která zraje aspoň 10 let v sudech po bourbonu, nejméně rok po sherry oloroso a šest měsíců po silném Pedro Ximenez, dále 6-ti až 7 -mi letá Auchentoshan Select, Auchentoshan Individual Cask Bottling a 18-ti letá Auchentoshan Selected Cask Vatting 1978.
Whisky Auchentoshan se používá do některých míchaných whisky, např. Rob Roy.

Část produkce palírny byla dána na trh jako 5-ti letá pod názvem Glentoshan. V palírně jsou také plněny whisky některými nezávislými společnostmi. Společnost Signatory zde plní 6-ti letou Vintage Lowland Malt a Ian MacLeod 8-mi letou Dun Bheagan Single Lowland Malt.

Auchentoshan Select (6-7 -mi letá)Auchentoshan 10-ti letáAuchentoshan 21 letáAuchentoshan Three WoodAuchentoshan 21 letá 1975 Cask Strength 55,4%Auchentoshan Q.E. II Decanter

Článek na PoznejWhisky.cz:

Video na Youtube - Whiskar

Auchentoshan Distillery


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1161891444740740/:

Zdeněk CZ napsal (20.8.2022):

Auchentoshan začíná prvním písmenkem abecedy, ale přesto je dost opomíjen. Patří do malé smečky méně populárních palíren z oblasti Lowland, ale taky nabízí kousky, které si zaslouží ochutnat.

Palírna Auchentoshan leží západně od Glasgow u řeky Clyde, nedaleko od Erskinského mostu. Na stejném místě byl původně klášter, zrušený okolo r. 1560. Není známo, jestli tehdejší mniši, kteří tradičně ovládali vaření piva, již zkoušeli také destilaci silnějšího alkoholu. Pokud by tomu tak bylo, měla by whisky Auchentoshan hodně staré kořeny. Palírna Duntocher, která zde stála, je v historických pramenech zmiňována až r. 1800 a archivně je doložen zisk palírenské licence inženýrem Thornem v r. 1823. Začínal skromně se dvěma kotli, ale destiloval úctyhodných 225 tis. litrů ročně. Když přidal třetí kotel, začalo se destilovat třikrát, což je ve Skotsku výjimečný postup, zatímco v sousedním Irsku je to základní běžný přístup.

Palírna potom mnohokrát změnila majitele či provozovatele.

Dne 14. března 1941, tedy přesně tři roky po zahájení okupace Československa německými vojsky, se naplno projevila válka i v tomto regionu. Údajně dopadnulo na palírnu, která již byla obklopena rozrůstajícím se městem Clydebank, mnoho z 200 000 bomb, shozených letectvem Luftwaffe při obrovském náletu a zle ji poničily. Od té doby bere palírna vodu k chlazení z rybníčku, vytvořeného z ohromného kráteru po dopadu letecké bomby. Voda pro vlastní přípravu whisky se přívádí z jezera Loch Katrine.

Auchentoshan se v r. 1984 spojil s palírnou Bowmore na ostrově Islay, dostal se tak pod křídla společnosti Morrison Bowmore, která od r. 1994 patří japonské skupině Suntory. (stejně jako palírny Hakushu a Yamazaky v Japonsku).

Auchentoshan za minulé desetiletí zvýšil objem prodeje třikrát a dosáhnul úctyhodných 1,7 milionu lahví ročně. To by Mr. Thorn koukal, jak to frčí. Zkouší řadu různých finišů vč. barikovaného vína, ale nejúspěšnější recept používá některé varianty sherry. Re-design od r. 2019 se obrací k mladému publiku a používá motiv výškových budov v Glasgow. Mě osobně se původní design ze začátku našeho století líbí víc a musím napsat, že tenkrát byl také výsledný produkt chuťově harmoničtěji zcelený oproti současnému plnění.

Typický profil lowland má relativně jednoduché a méně výrazné tělo, takže se hodí jak do profesionálních blendů tak do privátních koktejlů, protože se nehádá s ostatními složkami. Ano, není to sólový hráč, ale poctivý člen hudebního souboru, který umí držet společný rytmus. V případě Auchentoshanu však umí místní specialisté tuhle dámu obléci dodatečným zráním do velmi atraktivních šatů a parádních doplňků, takže vlastně ani nepotřebujete rozebírat, co zakrývají.

Doporučím zkusit verzi nejen 3x destilovanou, ale taky zrající v osvědčené kombinaci 3 typů sudů (ex-bourbon, oloroso a nakonec PX), která spatřila poprvé světlo světa v r. 2002. Tree wood. Povahou je to takový hustý sladký sirup, cítíme oba druhy dubů (americký i evropský), červené přezrálé ovoce, později oříškovou čokoládu až tofee bonbony, snad i trochu kůže. Vliv sherry, zejména sladkého PX přetlačuje sladové pozadí, které je samozřejmě vyhlazeno třetí destilací, takže nezkušený fanoušek by si mohl naslepo i poplést tuhle single malt s jiným druhém alkoholu, zejména koňakem nebo fortifikovaným dezertním vínem. Teprve v závěru vysychá na patře do dubových taninů. Je to takový sladký moučníček, hodí se jako aperitiv, nikoliv lahev na celý večer.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Auchentoshan Three Wood 43%Auchentoshan Three Wood 43%:
(lahvováno 2000? - L04247202 14:16 237)
Už na první pohled je to tmavá whisky. Aroma je zpočátku celkem intenzívní, chce to chvíli počkat. Pak začne ukazovat svoji bohatost - sušené ovoce, pomerančová kůra, nalakované dřevo, sladkost medu. I když je celkem intenzívní, tak je takové měkké, nikam se nedere a netlačí, přes tu intenzivitu je příjemné. První dojem z chuti je lehce hořké dřevo, pak se začnou uvolňovat sladké tóny promíchané s sherry, ozve se to sušené ovoce, co zavonělo v aroma. Při dalším ochutnávání už dojem dřeva není tak výrazný a více vyniknou ty další věci až do karamelovo-čokoládových tónů. V závěru se opět připomene to dřevo, ale tentokrát sladké a s dozvukem hořké čokolády.

Je to příjemná whisky, ale jako by ji chyběl charakter. V celkovém dojmu spíše sladší, ale ne sladká, sherry, čokoláda, dřevo, nic z toho ale výrazného, aby jí to udělalo charakter a zapamatovatelnou. To dřevo bych bral jako její vlastnost, nikoliv výtku. Dalo by se říct: Ale jo, dobrá. Nic co by jí přidávalo body, aby byla víc a nic co by jí body bralo. Takový nepopsatelný lepší průměr. (24.8.2019)

Od pohledu hezká a příjemná ženská. Zaujme i tím, jak je opálená. Láká vás představa zjistit, zda se opaluje v plavkách nebo bez. Její hezký úsměv na vás působí tak, že se s ní chcete seznámit a zeptat se jí, kam jezdí k moři, že byste jeli na stejnou pláž, abyste si ji pořádně prohlédli. Po seznámení zjistíte, že je opravdu fajn, dobře se s ní povídá. Večer plánujete, jak ji brzo pozvete na kafe, pak třeba i na večeři. Byla hezká, byla tak fajn. Ale máte pocit, že jí něco chybělo. Něco, proč byste váhali, zda je dobrý nápad odpovědět kladně na otázku "A nezajdem po večeři na skleničku ke mně?". Jistě by bylo fajn zůstat až do snídaně. Ale je vám vůči ní blbý, užít si jen noc, když víte, že víc jí dát nechcete a ona možná čeká víc. (25.10.2019)

Auchentoshan 31letá 1966Auchentoshan 31letá 1966:
Stručné poznámky z ochutnávky z roku 2005:
Aroma bylo velmi výrazné, až moc, až jsem si z něj do poznámek tehdy nic nenapsal. Chuť výrazná, olejová, sladová a dřevitá. Dokončení už nebylo tak výrazné jako chuť. Celkově to byla výrazná whisky, ale nezůstal po ní konkrétní dojem. (11.4.2005)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Auchentoshan Select (6-7 -mi letá)Auchentoshan Select 40%:
Barva: jasně zlatá.
Aroma: olejová, s náznakem citrusové kůry.
Tělo: lehké, ale s trochou olejové jemnosti v ústech.
Chuť: stopy citronu a trávy, sladová - důrazná, ale lehká, čistě sladká.
Dokončení: lehké, důrazné, náznak citronově trávové kořeněnosti.
Známka: 78
Auchentoshan 10letáAuchentoshan 10letá 40%:
Barva: jasně žlutozlatá.
Aroma: teplé, s vůněmi vanilky, citronely a jezdeckého postroje.
Tělo: lehké, ale měkké, olejové.
Chuť: citronová kůra, ibišek, sladká, ale nevtíravá.
Dokončení: delší, citronela, slabý zázvor, vanilka, parfémové, měkké.
Známka: 83
Auchentoshan Three WoodAuchentoshan Three Wood 43%:
Barva: pomerančový likér.
Aroma: měkké, pomerančévá kůra, meruňka, datle, ibišek.
Tělo: olejové, po ibišku.
Chuť: parfémová, citronela, po oříškách kešu, lahodná souhra chutí, ale whisky se mezi převládající chtí dřeva těžko prosazuje, lepší bez vody.
Dokončení: dlouhé, smetanové, rozinka, anýz, čerstvý dub, suchost mízy, pryskyřice.
Známka: 85
Auchentoshan 18letá 1978 Cask StrengthAuchentoshan 18letá 1978 Selected Cask Vatting 58,8%:
Barva: sytě zlatá až bronzová.
Aroma: lněné semínko, postroj, čerstvá kůže.
Tělo: jemné, vrstvené, měkké.
Chuť: lněné semínko, čerstvá kůže, parfémová, velmi výrazná.
Dokončení: čisté, citronové, voňavé.
Známka: 87
Auchentoshan 21letá 1973 43%Auchentoshan 21letá 43%:
Barva: sytě tmavozlatá.
Aroma: pomerančová kůra, datle, cedr, olej.
Tělo: lehké až střední, olejové, opravdu jemné.
Chuť: olejová, citrusová, pomerančová kůra, trochu kořeněná, velmi dobrý vývoj chutí, plná jemných odstínů, dubový charakter patrnější, čerstvá, bez vtíravé chuti po dřevě.
Dokončení: cedr, vanilka, krásně vyzrálé a aromatické.
Známka: 86
Auchentoshan 22letáAuchentoshan 22letá 43%:
Barva: tmavozlatá až jantarová.
Aroma: bohaté, čerstvá kůže.
Tělo: velmi pevné, jemné a olejové.
Chuť: olejová, cedrová, kořeněná, pánská kosmetika, kdyby mýdlo bylo jedlé ...
Dokončení: suché, cedrové.
Známka: 86
Auchentoshan 25letáAuchentoshan 25letá 43%:
Barva: jantarová.
Aroma: kůže, olejové, dubové.
Tělo: pevné a jemné.
Chuť: olejová, cedrová, dubová, citronová.
Dokončení: jemné, dřevité.
Známka: 85
Auchentoshan 31letá 1966Auchentoshan 31letá 1966 43,5%:
Barva: zlatá až světle jantarová.
Aroma: citron, olej, cedr, kořeněné.
Tělo: lehké až střední, hedvábné.
Chuť: olej, citron a pomeranč, ovocná karamela, koláčová sladkost, větší charakter extraktu dřeva, uprostřed jistá slabost.
Dokončení: uklidňující, velmi dlouhé, cedrová suchost a travnatý náznak rašeliny ve velmi slabé dřevité úpravě.
Známka: 86
Etiketa AuchentoshanAuchentoshan 40%:
Barva: zelenkavě zlatavá.
Aroma: olejové, s náznaky citronové kůry.
Tělo: lehké, ale s olejovým pocitem v ústech.
Chuť: stopy citronely, lehve sladká nez lepkavosti
Dokončení: lehké, důrazné, živé.
Známka: 79

Stručně některé další:

Auchentoshan 20letá 40%:
byla vyzrálejší než 10-ti letá, s velmi dobře vyváženou čerstvostí a zralostí.
Známka: 86
Auchentoshan 18letá 43%:
byla plnější, s náznakem lnu a překvapující hloubkou.
Známka: 86
Auchentoshan 18letá 1966 Vintage 43%:
měla světlejší barvu než pozdější verze, byla méně vyzrálá, ale měla víc charakter palírny: po lnu, sušší a měla výborný vývoj chutí.
Známka: 86
Auchentoshan 31letá Oddbins (sud 2509):
byla velmi olejová, parfémová a dost suchá.
Známka: 86
Auchentoshan 31letá Oddbins (sud 804):
měla červeno-kaštanovou barvu a byla silně dřevnatá.
Známka: 79

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

Auchentoshan 10letáAuchentoshan 10letá 40%:
Barva: Zlatá.
Aroma: Lehké, svěží a silně sladovitá. Celozrnný chléb, lupínky z otrub, pak intenzívní pikantní pomeranč.
Tělo: Lehké.
Chuť: Čistá, hezká a citrusová s křupavou obilnatou sladovostí, která se vplíží směrem k závěru.
Dokončení: Krátké, oříškové.
Auchentoshan Three WoodAuchentoshan Three Wood 43%:
Barva: Našedlá.
Aroma: Slad spolu se sušeným ovocem a ořechy, pak spálená karamelka, červené ovoce a výrazná švestka a sherry.
Tělo: Bohaté měkké.
Chuť: Silná chuť sherry s měkkou, sladkou ovocnatostí uprostřed a suchou sladovostí vespod.
Dokončení: Suché, spálené ovoce (rozinky v bohatě zdobeném ovocném koláči).
obrázek není k dispoziciAuchentoshan 18letá Selected Cask Vatting 58,8%:
Barva: Sytě zlatá až bronzová.
Aroma: Lněné semínko, sedlářství.
Tělo: Hladké, vrstevnaté, měkké.
Chuť: Lněné semínko, čerstvá kůže, parfémovitá.
Dokončení: Čisté, citronové, voňavé.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Auchentoshan 10letá:
Pozoruhodná perlivost této whisky s citrónovou příchutí na patře nebyla v produkci z poslední doby příliš patrná. Projevovala se u ní výraznější sladová příchuť, avšak nyní situace vypadá nadějněji. Pokud máto možnost, pátrejte po starších ročnících. (hodnocení z roku 1997)

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Auchentoshan ClassicAuchentoshan Classic:
Barva: Světlá a jemná - do láhví se plní docela mladá a zraje v sudech po bourbonu, což jí nedodá moc výrazné zbarvení.
Aroma: Spousta vanilky, svěžest a tráva.
Chuť: Sladová, hodně marcipánové sladkosti říznuté citronovou kůrou a zeleným jablkem.
Dokončení: Svěží a květinové, ale nesetrvá dlouho.

v knize Svět whisky hodnotí:

Auchentoshan Classic 40%Auchentoshan Classic 40%:
Chutná sladce po vanilce a citrusech.
Auchentoshan American Oak 40%Auchentoshan American Oak 40%:
Úvodní tóny růžové vody střídá vanilka následovaná broskvemi a moučkovým cukrem. Pikantní chuť čerstvého ovoce s tóny chilli a vanilky.
Auchentoshan 12letá 40%Auchentoshan 12letá 40%:
Je hustá, s kořeněnou příchutí díky sudům po sherry.
Auchentoshan 18letá 43%Auchentoshan 18letá 43%:
Klasická ořechová, kořeněná sladová whisky s velmi komplexní chutí a vůní s ovocnými tóny po sherry.
Auchentoshan 21letá 43%Auchentoshan 21letá 43%:
I přes své stáří je nejstarší standardní whisky Auchentoshan překvapivě jiskřivá a osvěžující s příchutí ořechů, medu a sladu.
Auchentoshan Select 40%Auchentoshan Select 40%:
Svěží přístupný styl s vůní citrusů a sladkou chutí sladu.
Auchentoshan Springwood 40%Auchentoshan Springwood 40%:
Zrání v dubových sudech po bourbonu dává této whisky vůni konzervovaných broskví se šlehačkou a čistou citrusovou chuť, ve které se rozvíjejí tóny ovoce, medu a koření.
Auchentoshan Three Wood 43%Auchentoshan Three Wood 43%:
Zraje ve třech různých typech sudů. Sherry má velký vliv na její barvu a sladkou příchuť kandovaného ovoce.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Auchentoshan Three Wood 43%Auchentoshan Three Wood 43%:
Barva je krásně průzračně jantarová. Ve vůni působí whisky velmi nasládle, připomíná snad dokonce něco jako hnědý cukr s náznakem švestek a rybízu. V chuti si ponechává tuto ovocnou příchuť a je dokonce poněkud zesílena citronem, lískovými oříšky a skořicí. Při dozvuku je ovocně svěží a drží si dlouho přetrvávající sladkost.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Auchentoshan Three Wood 43%Auchentoshan Three Wood 43%:
Aroma: Tmavé plody, hrozinky, hnědý cukr, pomeranče.
Chuť: Ovocná a krémová, lískové oříšky, náznaky skořice a citronu.
Dokončení: Dlouhé, čerstvé a ovocné.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Auchentoshan 10letá:
Aroma: lehké, svěží, travní, citronové.
Příchuť: lehká, čistá, citrusová, medová, vanilková.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na Officer's lounge

Vašek Rout - Nedělní chvilka whiskezie

Auchentoshan Distillery Cask - Bordeaux 2010


The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2020: 7 December - Auchentoshan


Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Ochutnávka whisky Auchentoshan Three Wood

Adventní kalendář 2023: 5.12. - Auchentoshan Blood Oak


Svet Whisky SK

Auchentoshan American Oak Vs 12 years old Vs three wood

Auchentoshan-Select,The Bartenders & SAUVIGNON BLANC


Recenze na whisky.nethar.cz:

Auchentoshan 10 yo

Auchentoshan 11 yo 1999 'Bordeaux Cask Matured'

Auchentoshan 12 yo

Auchentoshan 13 yo 2007 LMDW

Auchentoshan 14 yo Cooper's Reserve

Auchentoshan 15 yo 1999 Cadenhead

Auchentoshan 18 yo

Auchentoshan 21 yo

Auchentoshan 23 yo 1990 Archives

Auchentoshan 26 yo 1991 Cl

Auchentoshan 28 yo 1990

Auchentoshan 1998 Fino Sherry

Auchentoshan 2001

Auchentoshan American Oak

Auchentoshan American Oak Reserve

Auchentoshan Blood Oak

Auchentoshan Classic

Auchentoshan Dark Oak

Auchentoshan Heartwood

Auchentoshan Select

Auchentoshan Solera

Auchentoshan Springwood

Auchentoshan The Bartender's Malt

Auchentoshan Three Wood

Auchentoshan Valinch 2011

Auchentoshan Valinch 2012

Auchentoshan Virgin Oak

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Auchentoshan (bez udání stáří)Etiketa Auchentoshan 10-ti letá (starý vzhled)Etiketa Auchentoshan 21 letá (starý vzhled)Etiketa Auchentoshan 10-ti letá (starý vzhled)

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 31.10.2024