» whisky » skotsko » single malt » lowland
AUCHENTOSHAN
Palírnu Auchentoshan založil v roce 1800 John Bulloch a od roku 1823 má palírna licenci. Byla známa i pod jmény Auckentoshan, Auchintoshan či Duntocher. Duntocher byl název sousední palírny, která se nacházela v těsném sousedství a v roce 1822 byla palírnou Auchentoshan pohlcena. V gaelštině znamená auchentoshan cíp pole. V roce 1984 koupil palírnu Stanley Morrison a palírna se stala součástí Morrison-Bowmore Distillers, ve které má japonská společnost Suntory majoritu, vlastní také licenci. Vodu bere palírna Loch Cochna v Kilpatrick Hills.
Palírna se nachází na pomezí Highlands a Lowlands. Palírna samotná stojí v Lowlands, ale vodu a rašelinu bere z Highlands. Vodu odebírá z Loch Cochna v Kilpatrick Hills.
Od většiny ostatních palíren sladové whisky se tato palírna liší tím, že svoji whisky destiluje třikrát. Z prvního destilačního přístroje vytéká tekutina s obsahem alkoholu 18%, ze druhého 54% a ze třetího 81%. Oproti jiným palírnám (Springbank, Benrinnes, Mortlach), které také používají tři destilace by zde měla probíhat skutečná třetí destilace, kdežto v těch ostatních je třetí destilace pouze částečná. Výrobce tvrdí, že právě díky trojité destilaci je whisky jemnější a zraje rychleji než whisky ostatní. Bylo by tedy možné ji plnit do láhví již po 5-ti letech, ale dává se přednost pozdějšímu plnění. K výrobě whisky se zde používá nenakouřený slad.
Typy
Na trhu je whisky bez udání doby stáří a také whisky 8-mi, 10-ti, 12-ti, 18-ti a 21 leté, palírna také experimentuje s 22 a 25 letou. Specialitou palírny jsou např. Auchentoshan Three Woods, která zraje aspoň 10 let v sudech po bourbonu, nejméně rok po sherry oloroso a šest měsíců po silném Pedro Ximenez, dále 6-ti až 7 -mi letá Auchentoshan Select, Auchentoshan Individual Cask Bottling a 18-ti letá Auchentoshan Selected Cask Vatting 1978.
Whisky Auchentoshan se používá do některých míchaných whisky, např. Rob Roy.
Část produkce palírny byla dána na trh jako 5-ti letá pod názvem Glentoshan. V palírně jsou také plněny whisky některými nezávislými společnostmi. Společnost Signatory zde plní 6-ti letou Vintage Lowland Malt a Ian MacLeod 8-mi letou Dun Bheagan Single Lowland Malt.
Článek na PoznejWhisky.cz:
Video na Youtube - Whiskar
Auchentoshan Distillery
Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1161891444740740/:
Zdeněk CZ napsal (20.8.2022):
Auchentoshan začíná prvním písmenkem abecedy, ale přesto je dost opomíjen. Patří do malé smečky méně populárních palíren z oblasti Lowland, ale taky nabízí kousky, které si zaslouží ochutnat.
Palírna Auchentoshan leží západně od Glasgow u řeky Clyde, nedaleko od Erskinského mostu. Na stejném místě byl původně klášter, zrušený okolo r. 1560. Není známo, jestli tehdejší mniši, kteří tradičně ovládali vaření piva, již zkoušeli také destilaci silnějšího alkoholu. Pokud by tomu tak bylo, měla by whisky Auchentoshan hodně staré kořeny. Palírna Duntocher, která zde stála, je v historických pramenech zmiňována až r. 1800 a archivně je doložen zisk palírenské licence inženýrem Thornem v r. 1823. Začínal skromně se dvěma kotli, ale destiloval úctyhodných 225 tis. litrů ročně. Když přidal třetí kotel, začalo se destilovat třikrát, což je ve Skotsku výjimečný postup, zatímco v sousedním Irsku je to základní běžný přístup.
Palírna potom mnohokrát změnila majitele či provozovatele.
Dne 14. března 1941, tedy přesně tři roky po zahájení okupace Československa německými vojsky, se naplno projevila válka i v tomto regionu. Údajně dopadnulo na palírnu, která již byla obklopena rozrůstajícím se městem Clydebank, mnoho z 200 000 bomb, shozených letectvem Luftwaffe při obrovském náletu a zle ji poničily. Od té doby bere palírna vodu k chlazení z rybníčku, vytvořeného z ohromného kráteru po dopadu letecké bomby. Voda pro vlastní přípravu whisky se přívádí z jezera Loch Katrine.
Auchentoshan se v r. 1984 spojil s palírnou Bowmore na ostrově Islay, dostal se tak pod křídla společnosti Morrison Bowmore, která od r. 1994 patří japonské skupině Suntory. (stejně jako palírny Hakushu a Yamazaky v Japonsku).
Auchentoshan za minulé desetiletí zvýšil objem prodeje třikrát a dosáhnul úctyhodných 1,7 milionu lahví ročně. To by Mr. Thorn koukal, jak to frčí. Zkouší řadu různých finišů vč. barikovaného vína, ale nejúspěšnější recept používá některé varianty sherry. Re-design od r. 2019 se obrací k mladému publiku a používá motiv výškových budov v Glasgow. Mě osobně se původní design ze začátku našeho století líbí víc a musím napsat, že tenkrát byl také výsledný produkt chuťově harmoničtěji zcelený oproti současnému plnění.
Typický profil lowland má relativně jednoduché a méně výrazné tělo, takže se hodí jak do profesionálních blendů tak do privátních koktejlů, protože se nehádá s ostatními složkami. Ano, není to sólový hráč, ale poctivý člen hudebního souboru, který umí držet společný rytmus. V případě Auchentoshanu však umí místní specialisté tuhle dámu obléci dodatečným zráním do velmi atraktivních šatů a parádních doplňků, takže vlastně ani nepotřebujete rozebírat, co zakrývají.
Doporučím zkusit verzi nejen 3x destilovanou, ale taky zrající v osvědčené kombinaci 3 typů sudů (ex-bourbon, oloroso a nakonec PX), která spatřila poprvé světlo světa v r. 2002. Tree wood. Povahou je to takový hustý sladký sirup, cítíme oba druhy dubů (americký i evropský), červené přezrálé ovoce, později oříškovou čokoládu až tofee bonbony, snad i trochu kůže. Vliv sherry, zejména sladkého PX přetlačuje sladové pozadí, které je samozřejmě vyhlazeno třetí destilací, takže nezkušený fanoušek by si mohl naslepo i poplést tuhle single malt s jiným druhém alkoholu, zejména koňakem nebo fortifikovaným dezertním vínem. Teprve v závěru vysychá na patře do dubových taninů. Je to takový sladký moučníček, hodí se jako aperitiv, nikoliv lahev na celý večer.