značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

[tomintaul]  výslovnost  tisk textu

TOMINTOUL

Palírnu Tomintoul založila v roce 1965 spoelčnost Hay & MacLeod. Od roku 1974 byla v majetku Invergordon Distillers, od roku 2000 jí vlastní společnost Angus Dundee. Vodu bere palírna z Ballantruan Spring.

Palírna TomintoulPalírna Tomintoul - destilační budovaPalírna Tomintoul - destilační budovaPalírna Tomintoul - sklady na sudy se zrající whisky

Whisky zraje v sudech po sherry, částečně i v nových sudech a je součástí všech míchaných whisky společnosti Invergordon.

V palírně Tomintoul - destilační kotleV palírně Tomintoul - destilační kotleV palírně Tomintoul - kondenzátoryV palírně Tomintoul - sběrné místo whisky

Typy

Standardně se v palírně vyrábí 8-mi, 10-ti a 12-ti letá. Velmi omezeně také 24 letá a 30-ti letá.

V palírně je také vyráběna whisky Old Ballantruan.

Tomintoul 10-ti letáTomintoul 12-ti letá 43%Tomintoul Signatory Vintage 1966 Rare Reserve 31.1.1966/27.8.2001 Sherry Cask 46,1%Tomintoul 22 letá Douglas Laing Old Malt Cask 1976 50%Tomintoul Cadenhead´s 1985


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1179241093005775/:

Zdeněk CZ napsal (12.10.2022):

Kde najdeme skotskou palírnu Tomintoul?

V centru oblasti Speyside, ve vesnici Ballindaloch, kterou uvádí Tomintoul jako svoje administrativní sídlo, ji nenajdete a nenechte se zmást ani potom. Cesta do palírny totiž připomíná únikovou hru plnou úskoků. Můžete vyrazit na jih podél řeky Avon po státní silnici 9008 s nadějným názvem Tomintoul Road, ale budete překvapeni, když po necelých 10 km dorazíte do vesnice Glenlivet, nikoliv Tomintoul. Nebo můžete vyrazit východněji po turistické značené cestě nadějně pojmenované Speyside Way (Tomintoul Spur), která taky směřuje na jich a po mírném obchvatu Glenlivetu vás dovede skutečně do vesničky Tomintoul. Jenže z palíren potkáte jen Glenlivet, ale žádný Tomintoul! Lepší je totiž skutečně použít silnici Tomintoul Rd, ale přestoupit z ní v obci Glenlivet na silnici A´anside Rd, která vás povede kolem zříceniny hradu Drumin k velké palírně Tomintoul, vykukující v údolí poblíž statku Ballantruan s přilehlými usedlostmi, pojmenovaného dle pramene vody stejného jména. Do vesnice Tomintoul s pouhými sedmi stovkami obyvatel vám ještě chybí dalších víc jak 10 km, tak to nepřehlédněte. Nacházíte se také kousek od vstupu do Cairngormského národního parku, který se rozprostírá na ploše 23 tis. ha.

Vesnička Tomintoul byla vystavena již v r. 1776 a dodnes patří k nejvýše položenými vesnicím ve skotské vysočině a stačí ji na to nějakých 350 m.n.m. Počasí je tady spíše chladné a sníh umí vydržet až do pozdního jara. Samotná licencovaná palírna Tomintoul však byla založena až výrazně později, krátce před okupací Československa ruskými vojsky, přesně v r. 1964. Neznamená to však, že do té doby v kraji nebyla žádná whisky. Regionální místodržící napsal koncem 18 století zápis, že "Tomintoul obývá 37 farmářských rodin a není zde žádný průmysl. Všechny do jedné pálí nelegálně whisky a také ji konzumují". Nelegální palírny a pašeráctví se tenkrát vyskytovalo ve velkém počtu z důvodu vyhýbání se placení daní. Místní terén se skvěle hodil pro palírny skryté v údolí obklopeném kopci a přístupném jen omezeným počtem stezek (v tomhle regionu prý byla dokonce jedna schovaná v jeskyni u vodopádu kousek od dnešní palírny). Podle dobových odhadů tenkrát bylo ve Skotsku zabavováno ročně neuvěřitelných 14 tisíc domácích palírenských zařízení. Je tak pochopitelné, když se Gordon Smith z nedaleké palírny Glenlivet rozhodnul jako první v oblasti přihlásit k placení daní a získat v r. 1824 oficiální licenci, nebyl v kraji oblíben.

Palírna Tomintoul začala destilovat relativně pozdě (1965) a ještě promarnila první tři desetiletí, když se na ní vystřídalo 6 různých majitelů z různých končin světa, včetně kontroverzního podnikatele a syna bývalého fašistického sympatizanta Tiny Rowlands, zastupujícího společnost Lonrho (London and Rhodesia mining company). Lepší časy nastaly, když palírnu zakoupil v r. 2000 Angus Dundee, plc, který také vlastní palírnu Glencadam. Investoval a začal propagovat značku jako single malt kategorii. Dle mého názoru se kvalita výsledného destilátu stále zlepšuje a mladá značka zůstává jako méně známý brand ve velmi rozumných cenových hranicích i pro našeho konzumenta.

Nový majitel začal produkovat jak mladé whisky (první 10yo vydaná 2002, později přibyly NAS tj. bez udání věku Seiridh a Tlath a mírně nakouřený Peaty Tang), tak zkušenější kousky. Běžně dostupný je 14yo a 16yo, 12-ti leté plnění začalo dozrávat jak v sudech po sherry oloroso tak po portském a postupně začaly přibývat starší 21yo, 25yo, 30yo k 30-tému výročí Fleminga a v r. 2015 byla vydaná 40yo. Za úspěchem stojí zkušený manažer palírny Robert Fleming, který představuje čtvrtou generaci palírníků v rodině a začínal kariéru jak je v kraji zvykem v palírně Glenlivet (1974). Kultivaci whisky bere vážně a osobně si třeba vybírá španělské sudy v Andalusii a neváhá ani zaletět osobně do Ameriky vybrat ty bourbonové. Nejnověji se základní řada rozrostla o starší, 15-ti letou verzi jak Peaty Tang, tak Portwood a palírna zkusila namíchat speciální edici Cigar Malt. Slaví s ní velké úspěchy na soutěžích a letos si přivezla zlatý hattrick (Wine & Spirits Competition, World Whiskies Awards 2022, San Francisco World Spirits Competition 2022-double gold). Palírna dnes produkuje hodně slušnou porci 3,3 mil. litrů alkoholu ročně (cca 2/3 do míchaných whisky).

Palírna sama označuje svoje lahve přídomkem Gentle Dram (něžný doušek), ale charakter destilátu není extrémně lehký, je spíše středně těžký a doplněný hutnější obilnou vrstvou, takže sbírá opakovaně ocenění na soutěžích jak za šťavnatou, mladou, ale nikoliv nezralou whisky, tak za vyzrálé kousky od 16yo výš, které přecházejí do tónů tropického ovoce a sušených rozinek. Tak mě napadá z čeho asi Couvreur tvoří Intravaganzu?

S koncentrací alkoholu palírna docela experimentuje, takže zatímco 12yo sherry a 16yo mají ABV "jen" 40%, tak 12yo porto a 14yo mají ABV 46%. Většina destilátů se produkuje z nenakouřeného sladu, ale v malých sériích se produkuje také těžce nakouřený destilát (55 ppm) pod značkou Old Ballantruan a čtenáři tohoto textu asi tuší proč.

Poměrem cena/výkon doporučuji stále cenově dostupnou 16-letou zrající v americkém dubu po bourbonu, která již naznačí kvality svých starších sestřiček a reprezentuje také oblíbený dram svého tvůrce, Roberta Fleminga.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Tomintoul Peaty Tang 40%Tomintoul Peaty Tang 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2011:
Aroma první dojem z aroma byl překvapující - nemocniční jód. Nebyl tak silný, jak ho známe z whisky z Islay, ale i tak výrazně přebíjel další vůně v pozadí - lehkou rašelinu a sladkost. To bylo ovšem jen také klamání tělem. Aroma se po krátké chvíli více otevřelo, nemocnice ustoupila do pozadí, zejmnilo se a zpříjmenilo a přišla na řadu ovocnost, sladkost a rašelina. Chuť už následně byla spíše Speysidová - příjemná, ovocná (švestky), sladká. Dokončení trochu jódové, sladké a lehce štiplavé. Celkově z tohoto pohledu to byla zajímavá whisky, příjmená na pití, ale na natolik, abych měl potřebu se k ní, stejně jako té první vracet. (3.2.2011)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Tomintoul 10letáTomintoul 10letá 40%:
Barva: sluneční zlatá.
Aroma: trávové, citronela, pomerančová květinová voda.
Tělo: lehké, jemné, kluzké.
Chuť: nasládlá, drcený ječmen, pot-pourri.
Dokončení: živé a jemně přetrvávající, ořechové, citronela.
Známka: 77

Stručně některé další:

Tomintoul 24letá 40%: je sladká po sherry, ale ještě květinová, známka 78
Tomintoul 23letá Adelphi 54,3%: je zelenkavě zlatá, slabě bylinná, ale ořechová a sladká, známka 77
Tomintoul 26letá Adelphi 55,5%: má plnou barvu, náznak sherry a překvapující chuť rašeliny, známka 78

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciTomintoul 10letá 40%:
Barva: Bledě zlatá.
Aroma: Obilné s tóny oříšku/karamelky a pečené ovoce.
Tělo: Lehká až střední váha.
Chuť: Oříšková a kořeněná. Spousta sladu, vanilky a kokosu.
Dokončení: Vřesový.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Tomintoul 12letá:
Bohatá, zralá, hrozinková, v závěru s příchutí pražených ořechů.

v knize Svět whisky hodnotí:

Tomintoul 10letá 40%Tomintoul 10letá 40%:
Delikátní whisky vhodná jako aperitiv vyšla poprvé roku 2002. Má vanilkovou vůni dřeva a lehký obilný charakter.
Tomintoul 16letá 40%Tomintoul 16letá 40%:
Roky zrání dávají této whisky ořechový a kořeněný charakter s tóny pomerančové kůry ve vůni, větší hloubku a ucelenější konzistenci.
Tomintoul Peaty Tang 40%Tomintoul Peaty Tang 40%:
Rašelinný charakter této whisky se projevuje ve vůni, ale nevnucuje se a nepřebíjí základní obilný charakter.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Tomintoul 16letá 40%Tomintoul 16letá 40%:
Barva jantarová. Aroma se ukazuje sladově mekké s lehkou příměsí rašelinného kouře. Ten také vystupuje v chuti stejně jako vyvážená sladkost. V dozvuku je velice jemná a středně dlouhá.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Tomintoul 12letá:
Aroma: sladké, vanilkové, ovocné.
Příchuť: kouřová a čistá, se slabě kořenitým koncem.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciTomintoul New Make:
Aroma: Lehce obilné, později nasládlé. Ovesné vločky. Chutné a sladké.
Chuť: Cílená, pestrá a sladká, s nezralým charakterem uprostřed. Poměrně intenzivní.
Dokončení: Sladové.
obrázek není k dispoziciTomintoul 14letá 46%:
Barva: Světlá sláma.
Aroma: Velmi lehké a čisté s květy (narcisy/frézie) a povzbuzení bílým ovocem. Jemný dub a dotek mouky/čerstvě upečeného bílého chleba.
Chuť: Okamžité květinové povzbuzení s trochou hruškové šťávy. Plnější pocit než v případě 10leté, s kostkou rozpouštějícího se másla uprostřed. Roste v ústech.
Dokončení: Sladké a dlouhé.
obrázek není k dispoziciTomintoul 33letá 43%:
Aroma: Silné a sirupovité, se spoustou sušeného tropického ovoce a nádechem vosku. DLouhé a přepychové, s vodou známky spáleného dubu.
Chuť: Tuhá a vrstevnatá. Všechno ovoce, které se tak hnalo kupředu, získává suchý, marcipánový okraj doplněný mandlemi. S vodou se dub mění ve vanilkový krém a tóny cukrárny.
Dokončení: Zralé a dlouhé.

Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Adventní kalendář 2022: 9.12. - Tomintoul Peaty Tongue

Recenze na whisky.nethar.cz:

Tomintoul 10 yo

Tomintoul 10 yo 2006 LsD Hepburn's Choice

Tomintoul 10 yo 2010 WIN

Tomintoul 11 yo 2006 WW8

Tomintoul 12 yo Oloroso

Tomintoul 12 yo Portwood

Tomintoul 15 yo Single Peated Malt

Tomintoul 15 yo 2006 Port

Tomintoul 16 yo

Tomintoul 21 yo

Tomintoul 25 yo

Tomintoul Cigar Malt

Tomintoul Peaty Tang

Tomintoul 1967 43 yo Samaroli

Tomintoul Old Ballantruan

Tomintoul Old Ballantruan 10 yo

Tomintoul Old Ballantruan 15 yo

Etiketa Tomintoul 10-ti letáEtiketa Tomintoul 18-ti letá 40%Etiketa Tomintoul 30-ti letá Signatory Vintage 1966 7.2.1966/26.2.1996 52,7%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 31.10.2024