» whisky » skotsko » single malt » speyside
MORTLACH
Palírnu Mortlach založili v roce 1823 James Findlatter, Donald MacIntosh a Alexander Gordon. Palírna stojí na místě, kde se pálilo již v dávných dobách. V letech 1837 až 1851 byla palírna uzavřena, v té době dokonce fungovala jako kostel nekonformních církví. V roce 1923 koupil palírnu Johnnie Walker. V letech 1960 až 1964 byla rozšířena a byly přistavěn nové budovy. Současným majitelem je společnost United Distillers a držitelem licence John Walker & Sons. Vodu na výrobu bere palírna z Jock´s Well na Conval Hills a vodu na chlazení bere z řeky Dullan.
Byla první legální palírnou ve městě Dufftown.
Palírna byla známa i pod jménem Mortlock.
U této palírny je zajímavý také její název. Jednou možností vysvětlení názvu je překlad z gaelštiny - Údolí ve tvaru misky, což i může odpovídat místu, kde se palírna nachází. Druhou možností je, že název je odvozen od Mort - masakr a Lach - divoké kachny. V této lokalitě skotský král Malcolm II porazil Dány. Právě od této porážky Dánů, může být název také odvozen.
Další zajímavostí je to, že část produkce je destilována třikrát.
Typy
16-ti letá plněná palírnou je hodnocena velmi vysoko, dále se v palírně plní také jako 12-ti a 21 letá. V sérii Flora & Fauna byla prezentována jako 16-ti letá. Společnost Gordon & MacPhail ji lahvuje jako 15-ti a 21 letou. K miléniu byla na trh dána 60-ti letá Mortlach Single Cask 1938. Společnost Gordon & MacPhail lahvuje Mortlach také jako ročníkové plnění.
Sladová whisky Mortlach je používána do kvalitních míchaných whisky, např. Johnnie Walker a John Barr.
Článek na PoznejWhisky.cz:
Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1036009917328894/:
Zdeněk CZ napsal (22.3.2022):
Původní plnění whisky Mortlach 16yo Flora & Fauna patří mezi ikonické whisky přitahující skalní fanoušky, kteří by pro ni vraždili. Bohužel se již neprodukuje, takže na aukcích trhá stále vyšší rekordy s prodejní cenou ve srovnání s "pořizovačkou". Nabízí se tedy velmi kontroverzní otázka? Je lepší nové nebo staré plnění. A v čem se vlastně liší ? Jak to máte vy?
Trochu faktů o vývoji uvažování v palírně Mortlach patřících pod křídla Diageo.
V r. 2014 padnulo rozhodnutí dvojnásobit kapacitu distilerie Mortlach na cílových 8 mil. litrů ročně s odhadovanými náklady 18 mil. liber. To je spousta peněz a tak Diageo přestalo produktovat skvělou whisky za málo peněz pod hlavičkou FF a vymyslelo novou řadu. NAS (bez označení stáří) Rare Old a Special Strenght doplněné lahvemi s vyznačeným stářím ve věku 18yo a 25yo. Marketingové oddělení vymyslelo nový, luxusně vzhlížející unikátní design lahví. Bohužel ekonomické oddělení to trochu přehnalo. Zatímco NAS produkty se nabízely za cenu obdobnou původní staré dobré 16yo, u 18-leté mladší sestřičky se cena vyšplhala na trojnásobek. Navíc byl použit hanebný trik plnění lahví jen na neobvyklých 0,5 l (spodní část lahve byla vyplněna sklem), reálná cena tedy vzrostla dramaticky 4,5 krát. Cenu 25yo v tomto kontextu ani nemá smysl rozebírat.
Fanouškové Mortlachu jsou většinou srdcaři, na rozdíl od uctívačů čtyřikrát větší palírny Macallan, pro které není vysoká cena whisky odpuzující, ale naopak atraktivní. (filmaři nám nabízejí model, že často se jedná o ruské oligarchy nebo vysoké úředníčky americké administrativy apod., kteří cenu neřeší a klidně si tuto whisky nalijí do "skleniček od hořčice":)). Fanoušci Mortlachu se vzbouřili a na lahve nové řady padal prach na policích obchodů s whisky.
O 4 roky později Diageo uznalo neúspěch a vyšlo se zbrusu novou základní řadou: 12yo Wee Witchie, 16 yo Distiller´s Dram a 20yo Cowie´s Blue Seal. Lahve pro evropský trh již měly standardní velikost 0,7 l a cenovka se přiblížila normálním hodnotám. Řada byla doplněna "limitovanou sérií" 14yo Alexander´s way. Kontiuální práce palírny Mortlach je pro Diageo důležitá, neboť se jedná o významnou složku jedné z nejvíce prodávaných premiových míchaných whisek Johnnie Walker Black Label, kterým tvoří hutné tělo.
Uspořádali jsme s kamarády private testing a dlouze situaci rozebírali. Pokud bude zájem, můžeme se rozdělit o naše dojmy.
pokračování (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1036312823965270/:
Která verze Mortlachu působí dojmem lehké děvy a která je za noblesní dámu ? Který je nejlepší Mortlach?
Takové odpovědi nerad dávám, protože každý máme jiné preference, někdo radši whisky hutnou, jiný jemnou. Někdo dává přednost přímočarým kouskům, někdo se vyžívá ve složitých a vrstevnatých exemplářích. Nejlepší whisky NEEXISTUJE.
Ale můžeme pomoci s výběrem, který Mortlach je nejlepší pro Vás, na základě vzájemného srovnání.
Úvodem nakoukneme pod pokličku tvůrcům. Palírna Mortlach má jeden z nejmazanějších výběrů jádra destilátu tj. laicky řečeno tu část destilace, která se použije. Vytvořili také svoji vlastní legendu, která vysvětluje počet jejich destilaci. Není to ani pro skotskou whisky typická dvojnásobná nebo pro irskou trojnásobná, ale krásně nekulaté číslo 2,81x. Pro nás stačí vědět, že jim to fakt funguje.
Mladší Mortlachy (12yo a 14yo) jsou založeny na vatted principu, kdy se kombinuje vliv sudu po sherry a po bourbonu. Výsledkem je díky podílu bourbonových sudů destilát nákladově levnější. Dobře vybraný bourbonový sud ve správném poměru dokáže zesílit (zintenzivnit) výsledný senzorický vjem, takže působí dojmem vyzrálejšího, než odpovídá délce zrání. Samozřejmě je tímto postupem "naředěný" přímý vliv sherry sudů a někdy se může dostavit určitá palčivost/pepřovitost. Třeba 14-ti letá je asi nejostřejší (nejpikantnější) Mortlach ze všech, co jsem poznal.
Závěr je tedy jasný - pro koho rozhoduje cena, tak tyhle kousky jsou jeho volba. Každé 4 roky zrání navíc si totiž v palírně Mortlach cení na zhruba dvojnásobek mladší verze. My jsme použili mladší verzi na zawhiskování.
Vyzrálejší 16yo a 20yo z nové řady zrají čistě v sudech po sherry stejně jako ikonická šestnáctka ze série FF. Nová 16yo se dá běžně sehnat za cenu, za kterou kdysi dávno bývala starší verze FF a 20yo zase stojí jen o málo víc, než je cena za kterou aktuálně seženete od překupníků v aukci starou šestnáctku. A teď konečně jdeme na přímé srovnání "old 16" (krátce FF16) vs "nová 16".
Obě potřebují se trochu nadechnout ve sklínce, více se pak otevřou. FF16 je fakt skvělá. Již ve vůni je cítit jasný sherry vliv a v chuti vás zaplaví od prvního momentu intenzivní sherry proud.
Pro Mortlach tohoto stáří je typické, že sherry se neotáčí do ovocna nebo silné sladovitosti, ale je provázeno poctivým hutným tělem, které se někdy nazývá masovité (meaty). Když ji nechám dostatečně dlouho v ústech případně provzdušním přes zuby, tak můj osobní pocit je, že cítím po odeznění sherry vlivu hovězí vývar.
Prvosledový ničím nerušený a šťavnatý příval sherry, který se uvolňuje od první kapky, tak snadno pitelný bezprostředně láká k dalšímu doušku. Prostě jak začne slábnout v ústech, chcete další. Tahle lahev se dá vypít celá na posezení ve čtyřech. Žádný rušivý vjem na pozadí, hutné, snadno čitelné sherry na masitém podkladu.
Pracovně jsme tenhle kousek přirovnali k atraktivní provokativně upravené ženě, která vábí a snadno se otevře každému, které skoro nelze odolat a která předvádí svádivé umění dovedené k řemeslné dokonalosti. Chceš ji hned znova a zas. Může se ji vůbec nová sestřička postavit?
Současná 16yo ze základní řady je v podobném stylu, ale je jednoznačně jiná. Má jinou intenzitu zážitku v čase a vyvíjí se odlišně v ústech. Přichází ve vlnách.
Ve vůni je lehce intenzivnější proti FF16, ale okamžitý a zaplavující příval sherry v první kapce se nekoná. Přichází až někde mezi druhou a třetí kapkou (že by 2,81?). Vjem není tak intenzivní, ale přichází postupně a vydrží déle, než odezní.
Je cítit výraznější vliv dřeva (suchosti) a subjektivně působí starším dojmem oproti FF16. Zvláštní. Nevytváří tak silné nutkání opakovat doušek, ale vjem zase vydrží déle v ústech, objevuje se vjem žvýkání kůže, který postupně přechází do suchého dřeva a zase ta kůže, slabší ozvěna sherry.
Oproti FF16 nemáš okamžitou nezkrotnou chuť na další příval, ale cítíš zvědavost, kam se v dozvuku ještě posune. Je tam víc kůže nebo dřeva nebo se vrátí sherry? Furt ještě trochu cítím všechno dohromady...
Pro sebe jsme novou verzi přirovnali k decentní dámě. Není vyzývavě nalíčená či oblečená, ale je luxusně decentně upravená, působí víc důstojně a nechá se dlouho přemlouvat, než otevře všechna svoje tajemství. Nevyvolává úspěchanou touhu, ale spíše gentlemantskou rozvážnost.
Naprosto chápu všechny, kterým chutná FF16, je báječně neodolatelná. Na její ocenění není třeba ani velké zkušenosti ani velkého soustředění. Najde si sama každého, komu vyhovuje sherry styl. Bohužel se už nevyrábí a jednou dojde.
Nová verze je stále dostupná, navíc za přijatelnou cenu a má svoje kouzlo taky, i když se značně odlišuje od původní FF16. Osobně jsem rád, že konečně je dostupný lahodný Mortlach pro běžné pijany.
Nejstarší 20yo je intenzivnější než mladší sestřičky, ale není tak hutná, spíše jemnější a vyváženější. Má intenzivnější a rychlejší nástup proti své mladší sestřičce a vjem nemizí tak rychle jako FF16. Bohužel její cenovka se šplhá k 200 EUR a to už je docela dost na běžné pití.
Závěr?
Nevím, který Mortlach a pro koho je nejlepší, snad jsem trochu pomohl s orientaci a výběrem. Jedno doporučení dám ale určitě. Zralejší Mortlach potřebuje čas a pohodu a za mě ho není dobré kombinovat s jinou whisky, vystačí si sám.
Zato kamarádi spolupijáci se doporučují :)