značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

výslovnost  tisk textu

MACALLAN

Palírnu Macallan založil v roce 1824 Alexander Reid. Do roku 1892 byla známá jako Easter Elchies, podle lokality. V tomto roce ji koupil Roderick Kemp, značně rozšířil a změnil jméno na Macallan. Pojmenována byla podle kostela, který kdysi stával na místě palírny. Od roku 1996 vlastní palírnu Highland Distillers. Palírna hrdě používá název včetně určitého členu - The Macallan. Palírna prožívala silnou expanzi, v roce 1950 bylo v palírně 6 destilačních kotlů, v roce 1966 byl přistaven další provoz a v roce 1975 bylo v palírně již 21 destilačních kotlů. Vodu bere palírna z Ringorm Burn.

Říká se, že palírna prošla tolika přestavbami, že nepatří mezi vzhledově hezké. Říká se také, že právě z tohoto důvodu je na krabici kresba staré kancelářské budovy Easter Elchies House. Uvnitř ovšem palírna vypadá klasicky. Destilační kotle v první budově patřím k těm menším ve Skotsku. Menší jsou prý už jen v palírně Edradour.

Palírna MacallanPalírna Macallan - budova s destilačními kotlyPalírna Macallan - budova s destilačními kotlyPalírna MacallanStará kancelářská budova Easter Elchies House zobrazená na krabici od whisky

Důležitou součástí této whisky je již ječmen, ze kterého se připravuje slad. Do roku 1994 palírna používala jen odrůdu Golden Promise, nyní tvoří jen asi 30% každého nálevu. Odrůda Golden Promise se těžce shání, protože není nijak zvlášť úrodná. Ani výtěžnostu lihu není nijak zajímavá, ale v palírně nejvíce hodnotí jeho lahodné příchutě. Palírna úspěch své whisky hlavně přičítá používání tradičních velmi malých baňatých destilačních kotlů a také tomu, že všechny produkty zrají v sudech po sherry. Destilační kotle jsou vyhřívané plynovými hořáky. Používání přímého ohně karamelizuje slad, což parní ohřev nedokáže. Od roku 1966 zraje whisky vybraná pro stáčení čisté sladové v sudech po sherry oloroso Jerez. Znalci praví, že tím se stala Macallan ztělesněním elegance. Někdy se říká - jakoby by byla vyrobena ze sametu a hedvábí. Kritici zase říkají, že pokud někdo zatouží po nápoji stejné chuti, může si nalít sherry.

V palírně Macallan - rmutovací káďV palírně Macallan - nové kvasné káděV palírně Macallan - destilační kotleV palírně Macallan - sběrné místo whisky

Macallan jsou vysoce hodnocené whisky, jako whisky vysoké kvality, těžké a hladké, mají plnou a bohatou chuť. V aroma jsou znát stopy po ovoci, vanilce a karamelu. Používají se jako "top dressing" do velmi kvalitních blended, např. Cutty Sark, Chivas, Bell´s, Famous Grouse či Black & White.

Typy

Standardně se v palírně produkuje whisky Macallan jako 10-ti, 12-ti, 18-ti, 25-ti a 30-ti letá. Vzácně se také vyrábí jako 60-ti letá. Pro italský trh je určená 7-mi letá (Jim Murray ji hodnotí jako ještě nemotornou čerstvě narozenou žirafu a její příchutě na patře nevyznívají ve správném poměru), pro francouzský 8-mi letá, pro japonský nazvaná Distiller´s Choice - bez udání stáří a pro americký trh 15-ti letá destilovaná v roce 1984 a stáčená jako cask strength. Pravidelně bývá každý ročník stáčen jako 18-ti letý o síle 43%. Whisky destilovaná v roce 1966 byla plněna časně, už jako 17-ti letá a samozřejmě byla tak i na láhvi značená. Vedle standardního plnění jsou na trhu různé speciality.

Macallan 10-ti letáMacallan 12-ti letáMacallan 18-ti letá 1984Macallan 25-ti letá Anniversary MaltMacallan 30-ti letá Sherry OakMacallan 50-ti letá Anniversary Malt


Macallan - ročníková plněníMezi nejzajímavější speciality patří Macallan 1874, což je replika láhve z roku 1874. Láhev byla vylovena z vraku lodi v roce 1995 a byla vyrobena whisky, která by se této vylovené podobat. Tato whisky měla průměrné stáří těsně pod 18 let, ale bylo v nich alespoň trochu whisky se stářím 26 let. Klíčovým prvkem byla whisky zrající v sudech po sherry fino. Vedle této nejznámější repliky se ještě vyrábí Replika 1841 a 1861.
Macallan sada Vintage TravelMacallan 1841 ReplicaMacallan 1861 Replica 42,7%Macallan 1874 Replica
Macallan - ročníková plněníDalšími specialitami jsou např. 8-mi letá Macallan "As We Get It", Macallan Elegancia destilovaná v roce 1990 a stáčená v roce 2002, 10-ti letá Macallan 100 Proof (57%), 18-ti letá Macallan Gran Reserva, která zraje v sudech po sherry, Macallan Private Eye 1961 - připomínající 35. výročí satirického časopisu Private Eye, především stáčená jako 12-ti letá, ale byla i stočen sud s 35-ti letou, Macallan Royal Marriage ročníky 1948 a 1961, 25-ti letá Macallan Anniversary Malt, 37-mi letá Macallan 1940, Macallan Select Reserve 1946 a 1948 a 50-ti letá Macallan Millennium 1949 stáčená do křišťálových karaf s měděným označením zhotoveným z odstaveného destilačního přístroje. Zajímavým produktem je Macallan Vintage Travel ve čtyřech variantách - Twenties, Thirties, Forties a Fifties. Jsou vyrobeny tak, aby nesly charakter určité doby, Twenties - dvacátá léta 20. století (1920-1929), Thirties - třicátá léta, Forthies - čtyřicátá léta a Fifties - padesátá léta. Mezi další zajímavosti patří např. Macallan Special Reserve, Macallan Screw Cap (15-ti leté) či Macallan Stopper Cork (18-ti leté) nebo jako cask strenght stáčené Macallan Exceptional označené čísly I až IV (ve velmi malém množství, pravděpodobně každá série pouze z jediného sudu).
Macallan 1946 Select ReserveMacallan 1948 Select ReserveMacallan 1926 60-ti letáMacallan 1951Macallan 1953Macallan 1961 54,1% (jedna z 379 lahví)

Palírna stáčí jednotlivé ročníky, které jsou označovány jako The Macallan Vintage. Jsou nabízeny například na webových stránkách palírny Macallan. Některé ročníky byly také stáčeny nezávislými stáčírnami pod různými názvy. Nezávislé stáčírny většinou nepoužívají označení "The Macallan", ale většinou označení původu (např. "from Macallan"). Firma Gordon & MacPhail stáčí Speymalt from Macallan.
Od roku 2001 dodává palírna pro House of Commons 10-ti letou single malt whisky pod názvem Speaker Martin´s.

Na aukcích se objevují ročníky, které si běžný člověk dokáže jen stěží představit. Například 31 letá Rare Speyside Malt z roku 1879 plněná společností Roderick Kemp, Old Highland 1886 plněno John McWilliam, Macallan-Glenlivet Choice Liqueur Scotch Whisky 1981 plněno J. Leslie, 19-ti letá Rare Speyside Malt 1892 od Roderick Kemp. Od Roderick Kemp ročníky 1887 (24 letá), 1894 (17-ti letá). Z dvacátého století například ročníky 1911, 1919, 1922 a 1927, které byly plněny pro společnost T. Macfarland.

Macallan Gordon & MacPhail Speymalt from Macallan 1966 40%Macallan Signatory Vinatge 4.6.1968/8.12.1998 57,1%Macallan Scott´s Selection 1979Macallan 18-ti letá Wilson & Morgan Barrel SelectionMacallan As We Get It

Článek na PoznejWhisky.cz:

Petr Pulkert na Alkohol.cz:


Zdeněk CZ

- odposlechnuto na FB - 6.3.2024:

Macallan je palírna, která o sobě tvrdí, že již 160 let vyrábí výjimečné destiláty. Sepsal jsem trochu informací, které snad rozjasní nepřehledné nebe nad palírnou a jejími produkty. Možná schválně udržované, aby neznalý zájemce nepoznal rozdíl mezi kvalitním a předraženým destilátem. Možná výjimečné destiláty produkuje kratší dobu. Však uvidíme později :)

Začněme objektivními údaji z historie.
Palírna letos slaví 200-leté výročí, neboť licenci na pálení získal již v r. 1824 statkář Alexander Reid ze statku Easter Elchies a pálení používal jako doplňkovou činnost statku v době, kdy byl čas od ostatních povinností. Na konci stejného století dosahovala výroba palírny pouhých 180 tis. litrů. Než se dostala do rukou skupiny Edrington group, zvýšila mohutně počet kotlů a po chvíli výměny částečných majetkových podílu mezi Japanese Suntory, William Grant&Sons a Remy Contreau, skončila definitivně pod kontrolou silné skupiny Edrington group. Ta se od počátku našeho století soustředí na produkci tzv. ultraluxusních značek (mj. dnes také vlastní Highland Park a Glen Rothes). Zatímco do r. 1970, kdy začíná popularita single malt whisky, tvořil Macallan jen součást blendů, dnes naopak vůbec nepodporuje míchanou whisky a soustředí se na kategorii singl malt. Single malt jako „styl“ vypustila do světa novátorským způsobem rodinná palírna Glenfiddich, která se zasloužila o jeho prvotní rozšíření. Dnes stále soutěží o titul nejprodávanější skotská whisky této kategorie, ale Macallan dokázal něco ekonomicky přidat. Později se dozvíte co.

Zpočátku macallanovsky hutný, (chuťově až mazlavý) charakter destilátu s výrazným tělem, nesplňoval módní trendy tehdejších pijáků, kteří preferovali spíše odlehčenou, jemnější whisky. V oblibě vítězil jemnější Glenlivet licencovaný ve stejném roce jako Mac a třeba „klouzavější“ méně hutný Glenfarclas obdobně produkující whisky výhradně metodou plného sherry zrání, byl v barech podle dobových whisky lístků o cca 10-20% dražší proti Macu! Klíčoví zástupci Edringtonu však měli jasné a dlouhodobé plány, jak to změnit. Vymysleli marketingovou strategii, která měla později slavit bombastický úspěch a předběhnout všechnu konkurenci v ekonomické výtěžnosti.

Podívejme se na jejich úspěšnou cestu. Nepodcenili úlohu marketingu a reklamy a Již v r. 1974 použili na tehdejší dobu nezvykle vysokou částku 25 liber na inzerát v regionálním tisku. V systematické podpoře značky a prodejů pokračuje Edrington konzistentně dodnes. Mohutně investuje do rozšíření výroby a rozvoje povědomí o obchodní značce. Velmi úspěšně. Zkráceně vybírám milníky této cesty.

V r. 2000 vydává první, 19letý single cask, nazvaný Exceptional, který se stane základem pozdějších raritních plnění a dostane spoustu následovníků. Palírna již produkuje miliony, nikoliv tisíce lahví ročně, ale přesto jí to nestačí. Během pouhých 10 let do r. 2013 se ztrojnásobil prodej na 9,4 mil. (!) lahví. Jak se vyvíjel styl produkovaných destilátů?

Palírna Macallan původně sázela jen na zrání destilátu v sherry sudech, vůči kterým si sebevědomý hutný charakter destilátu udržel postavení a nenechal se tak snadno přetlačit dominancí sherry, jako některé lehčí destiláty třeba již po 6 měsících finišování v silnějších sherry sudech. V r. 2004 však přidala palírna sérií Fine Oak, kde tomu tak není (zraje totiž v 5 typech sudů vč. těch po americkém bourbonu). Fanoušci se bouřili proti změně tradičního stylu, ale prodeje stoupali i díky tehdy příznivé ceně nových produktů. V období 2000-2010 se palírna soustředí na produkci opravdu výjimečných whisky, pokračuje ve vydávání řady Exceptional, dále přidává plnění Replica a Elegancia (2001), tehdy první pokus doplnit zrání po sherry také zráním po bourbonu. Vydává také velmi zkušenou 55-ti letou luxusní old Lalique, kterou později „přebíjí“ 57 letou, pro Duty Free market vytváří luxusní sérii Oscuro. Povědomí a image výjimečné značky byly za velmi krátkou dobu trhem oceněny, Macallan se stává standardem luxusu na asijských a amerických trzích, kde je symbolem osobní prestiže. Dodává lahve "se zaručenou hodnotou": rozumějte všichni vědí, že se jedná o drahé lahve jako symbol statusu.

Souběžně s vytvářením mimořádných a výjimečných plnění palírna připravuje sortiment pro "ostatní" lidi. Vyzkoušela si úsporný program na šetření sherry sudů jejich mícháním se sudy po bourbonu v řadě Fine Oak. Tento program je později přejmenován na Tripple Cask (v nabídce 12-15-18 letá), jako doplnění tradičního Sherry Oak stylu (který používá stále 100% zrání v sudech jen po sherry) a původně byl dosažitelný v širokém rozmezí doby zrání po dobu 12-18-25-30 let. Ještě se v tom neztrácíte?

Tak přidáme další řadu: Double Cask ve stáří 12-15-18-30 let a Gold jako NAS (Non Age Statement, bez udání věku). Ten pro změnu zraje v sudech z evropského i amerického dubu, které na chvíli potkaly sherry. Nazývá se to sherry seasoned casks. Oni totiž začínají docházet nejen sherry sudy, ale obecně všechny starší sudy, takže je čím dál těžší prodávat ve velkém množství destilát zrající dlouhou dobu v sudech jako součást core range. Dlouhodobě to řeší Edrington přímou spoluprací s produkčními oblastmi ve španělském regionu Jerez a dnes dokonce vlastní nejen sudy, ale i lesní pěstebné prostory. Jak však vyřešit prudký nárůst prodejnosti a deficit sudů hned, tj. v r. 2012 po ztrojnásobení počtu prodaných lahví ročně? Přichází éra Macallanu bez udání věku. A opět úspěšná.

Gold, vydaný v r. 2012 se prodal v počtu 20 tis. lahví. Nejedná se o limitku, ale Macallan již získal povědomí úspěšné značky, takže se stal po doplnění číslovky 1824 základem nové řady pro síť Duty Free bez udání věku, která spatřila světlo světa v r. 2013 pod názvem Série 1824. Připadá Vám, že je to o 10 let dříve, než letošní 200-leté výročí? Ptejte se majitelů, proč :). Další členové série „1824“ se jmenovaly Amber, Sienna 43% a Rubby 43%. Názvy mají evokovat barvy finálního produktu a legenda palírny říká, že je barva důležitější než doba zrání a že lépe odráží výslednou kvalitu (citace Boba Dalgarna). Jak potom chápat tvrzení, že nová lahvování kombinující zrání po sherry se zráním v bourbonu (Fine Oak/Tripple Cask) a tím pádem vybledlejší barvou jsou "stejné hodnotná", jako původní zrající pouze po sherry? Také si lze povšimnout, že barva levnějších kousků z nové série je světle zlatavá, zatímco u těch dražších je barva typicky sherryová, zmavnoucí až do mahagonové červeně. A proč je cenovka zástupců nové řady tím vyšší, čím hutnější mahagonovou barvu mají? Opět to vysvětlí asi marketing spíše než zbožíznalectví.

O rok později vzniká luxusnější varianta verze nazvaná „1824 Master series“, zahrnující unikátní kousky v Lalique decanterech, třeba Rare Cask, Reflexion, No.6.

V r. 2018 je nahrazena řada „1824“ novou kolekcí nazvanou „Quest“, obsahují plnění pod názvy Quest - Lumina 40,3% - Terra 43,8% - Enigma 44,9%, opět bez udání věku. Balení krabic všech 4 kousků vytváří dohromady zajímavý grafický obraz, jakési velké puzzle. Opět je následována luxusní edicí lahvovanou do speciálního dekantéru, pod názvy Reflexion, No.6. Limitované edice obsahují také Clasic Cut v sudové síle 58,4% a Edition No.4.

Macallan je na vrcholu slávy. Narostla mu doslova ramena, stačí se podívat na změnu designu lahví na výše patrném obrázku (srovnej Sienna ze série 1824 a Terra ze série Quest o 4 roky později).
V r. 2018 majitelé investují do palírny mohutných 140 mil. liber a staví budovu pro palírnu s majestátním návštěvnickým centrem složenou z 350 000 jednotlivých součástí!

V r. 2023 Macallan už prodává 15 mil. lahví, finální destilaci provádí na 24 kotlích o jednotkové kapacitě 3 900 litrů a tím se stává třetí nejprodávanější skotskou single malt. Jenže na rozdíl od prvních dvou (Glenlivet a Glenfiddich) prodává svoje lahve minimálně za trojnásobek jejich ceny. Jedná se o famózní obchodní úspěch, prodávat masově skvělé a „limitované edice“ s úžasným výnosem pro své akcionáře. Co Ti jsou vlastně zač?

Rodinné podnikání fungovalo pod názvy Robertson & Baxter, the Clyde Bonding Company and The Clyde Cooperage Company. Dnešní vlastníci jsou dědici Williama Robertsona, který v r. 1861 zakládá se společníkem Baxterem obchodního brokera na trhu s whisky. Když se některé skotské palírny o čtvrt století později konzolidují do většího celku pod názvem The Highland Distilleries Company, plc, stává se tu prvním ředitelem.

V r. 1961 se jeho pravnučky Agnes, Ethel a Elspeth domlouvají na založení dobročinného fondu, do kterého směřují dividendy z nově založeného holdingu pod názvem Edrington. (Dnes operuje fond pod názvem Robertson trust.). Později přicházejí další akvizice po celém světě a mohutný rozmach skupiny po světě alkoholu v globálním měřítku. V r. 1999 Highland Distileries, zahrnuje také míchanou whisky Famous Grouse, palírny Macallan, Glen Rothes a Highland Park. Velký podíl na úspěchu značky má Bob Dalgarno, a jeho pečlivý výběr sudů z dubu evropského i amerického, po sherry z oblasti Jerez a dnes nově také sudů, které hostily předtím bourbon z Kentacky.

To je konec příběhu, jak se neuvěřitelně finančně zhodnotila značka Macallan, která zisky od boháčů, kterým prodává hodně drahé lahve, částečně směřuje na podporu skotských charitativních projektů.

Takže si můžeme zopakovat odpovědi na kontrolní otázky.

1. Je Mac palírna, která se soustředí pouze na výjimečné a vzácné/malosériové destiláty? NE.
Například Gold ze série 1824 naplnili do 20 tis. lahví!

2. Je Mac palírna, která umí nalahvovat naprostou výjimečnou whisky ve špičkové kvalitě? ANO.
Každý, kdo měl štěstí ochutnat luxusní plnění vytvářená po r. 2001 a má v oblibě vyváženou, hutnou whisky zrající v nedominujícím sherry, to potvrdí.

3. Jak se liší od sebe „levnější kousky“ a které dávají smysl si pořídit, napovím v pokračování.

Zatím se podívejte, jak sebevědomí palírny narostlo a promítnulo se do ramen lahví Classic Cut mezi roky 2017 a 2023 taky znatelně narostla :). Taky si všimněte, jak snadno dle barvy a úhlu ramen v horní části lahve poznáte lepší Mac od toho druhého. Jinými slovy, palírna věnuje velké úsilí k vytváření designu, který podpoří image luxusní značky.

Zdeňkův text o Macallanu v pdf


Václav Rout

- odposlechnuto na FB - 1.6.2024:

Václav Rout - z oslavy 200 let palírny Macallan

Včerejší oslava 200 let palírny Macallan v jejich prostorách, na kterou jsem byl pozván, mne doslova vyzula z bot. A věřte, že nepřeháním. Začalo to transportem z hotelu, kdy pro nás nepřijela dodávka nebo taxi, jak bývá zvykem, ale nové Bentley. Po příjezdu do palírny nás čekalo velmi milé a nečekané překvapení - soukromé přivítání zástupci palírny v Easter Elchies House s posezením a welcome drinkem, kterým nebylo nic menšího, než Macallan ročník 1951. Na začátek celkem dobré :). Poté soukromá prohlídka jednak nově zrekonstruovaného Easter Elchies House a následně soukromá prohlídka palírny (doprovázená několika koktejly na bázi whisky Macallan Double Cask). No a potom večeře u stolu se Stuartem Cassellsem, ředitelem palírny a mým dlouholetým přítelem ještě z dob, kdy jsme oba hráli na skotske dudy, kdy jsme jednak vzpominali a jednak se bavili o tom, co nás oba baví - hudbě a whisky. No a během ní bylo servirované menu párováné s vínem a whisky, které rozdráždilo mé chuťové pohárky tak, že plácaly ručičkami a nadšeně volaly: “Ještě! Ještě!!”

Po večeři následoval přesun z palírny do skladu, kde nás čekal již hlavní hřeb večera - vystoupení světoznámého souboru Cirque du Soleil. Nepopsatelné. Představení, které bylo inspirováno jednak samotnou whisky, jednak kouzelnou krajinou řeky Spey, se připravovalo 2 roky. Ale výsledek za to skutečně stál. V jedné části se stáváte součástí představení, pohybujete se mezi samotnými aktéry, abyste následně usedli do lavic cca 3 metry vzdáleni od účinkujících.

Musím říct, že palirna opět prokázala, že je skutečně jinde. A to v dobrém slova smyslu. Udělat vystoupení světoznámého souboru Cirque du Soleil v pro ten důvod vyklizeném skladu je opravdu neskutečné. A spojit to navíc s takto věhlasným souborem - to chce koule.

Jelikož se jednalo o poslední vystoupeni, závěrečná afterparty za to stála. Řeknu to jednoduše - Stuart na nás skutečně nešetřil.

.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Macallan 10letá Sherry Oak Cask 40%Macallan 10letá Sherry Oak Cask 40%:
(lahvováno okolo roku 2000 - L0435AL10 19:06 11:36 - etiketa cca v letech 1999-2004)
Příjemné sladké aroma, je v něm hodně sherry, sladké ovoce, čokoláda, hodně plné, hladivé (jako když vás ale pohladí něco velkého), bez rušivých elementů, možná trochu dřevo. Sherry hodně převažuje, ale celkem vyvážené, jen hodně do sherry. V chuti je to takové silnější sherry, s trochou obilí a čokolády. Dokončení středně dlouhé, sladké, ovocné, čokoládové.
Celkově je to velmi příjemné pití, krásně odladěné, vyvážené. Má svoji noblesu. Úplně se vidím jak sedím v hlubokém starém křesle u velkého krbu popíjím tuhle whisky. Je to velmi příjemná pohodovka, jenže v sobě nemá nic, co by mi ji v hlavě hned připomnělo, když ji uvidím v baru. Neměl bych to ale s těmi nároky přehánět, je to základní 10letá whisky a v tomto ohledu je fakt dobrá.

Sedím zabořený v křesle, dívám se do hořícího ohně v krbu a sálem připluje Lady. Krásná, svoji krásu nese s noblesou. Přítmí sálu a plápolající oheň důmyslně odhaluje a zároveň skrývá křivky jejího těla. Přisedne ke křeslu a člověk ucítí její decentí vůni. S lehkým úsměvem si půjčí sklenku a napije se z ní. Když odchází, tak její pohled říká vše - kam jde a vyzývá k následování. A dále už to jako správný gentleman popisovat nebudu. (31.3.2020)

Macallan 10letá Sherry Oak Cask 40%Hned po nalití do skleničky se okolo rozvanula krásná omamná vůně. Když přivoním, utápím se její vůni - krásné sherry, sladkost zralého až přezrálého ovoce, čokoláda. Plné, mohutné, které vás hladivě obejme. Hodně sherry, ale vše krásně vyvážené. Si tu učichávám a spokojeně vrním (to fakt existuje, jen to málo lidí vidělo naživo :). V chuti se zhmotňuje aroma, sherry, čokoláda, ovoce, hladivé obilí, vzadu na patře lehce sherryově štípe, taková lehká hořkost dřeva nasáklého sherry, ale spíše to doplňuje rozměr chutí, než aby to vadilo či rušilo. Nechávám jí převovalovat v ústech a chuťové buňky nastřídačku uchcávají blahem a mají chuťový orgasmus. Fakt se mi hodně líbí. Věděl jsem, že je dobrá, ale realita předčila očekávání a vzpomínku. V dokončení opět sherry, ovoce, čokoláda. Doznívá mi vzpomínka v puse docela dlouho. Byť ten popis celkově nevypadá moc bohatý, tak tady hodně dělá ta sherry komplexnost a celková vyváženost té whisky.

Je to krásná mladá ženská, ty oči, ve kterých se utopíte a které vám slibují všechno, ten úsměv skrývající tajemství, naděje a přísliby. Ta fantazie, kterou to probouzí. - Někdy je to tak krásné milování, trochu strachování, někdy nemám stání, dál ten příběh znáte, dál jej prožíváte, prý se tomu říká láska.
Užijte si klip nejen ušima, ale i očima, ty oči, ten úsměv, tu mimiku. (5.3.2023)

Jemné a při tom mohutné sherry aroma, jemně hladí, sladkost zralého až prezrálého ovoce, čokoláda. Příjemně jemná, lehce objímající. V chuti mléčná čokoláda roztékající se na jazyku, sladkost zralého ovoce, postupně hladivá obilnost, lehká hořkost hořké čokolády a dřeva, spíše pro podbarvení chuti. V chuti krásně hladí, jen po určité chvíli by to po tom hlazení chtělo i trochu té vášně. V dokončení hezký dozvuk sherry, čokoláda, bonboniéra, sladkost ovoce. Podle popisu se mi minule více trefila do nálady nebo teď po těch ostatních Macallanech víc vynikne ta jemnost a současně chybějící vášeň. Písnička zůstává stejná co minule, hezky se poslouchá, moc hezky na ní dívá, ale furt dokola se to pouštět nedá. (29.4.2024)
86/100


Macallan 10letá Cask Strength 58,6%Macallan 10letá Cask Strength 58,6%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Zprvu je cítit síla cask strength, po chvíli se odkryje příjemná klasika Macallanu. Klasický dobrý kvalitní Macallan. (26.9.2006)
Macallan 12letá Fine Oak Cask 40%Macallan 12letá Fine Oak Cask 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma lehké ovoce, dub, chuť hlavně ovocná, jemná, lehce koření, dokončení lehké, ovocné, sladké, celkově dobrý Macallan, ale žádný zázrak mezi nimi, dobrá, ale spíše zapomenutelná, až moc jemná. (13.12.2006)
Macallan 12letá Elegancia 40%Macallan 12letá Elegancia 40%:
Poznámky z ochutnávek v letech 2005 a 2006:
Aroma typické whiskové, sladové, chuť sladová chuť, prostě dobrá klasická whisky, celkově kvalitní dobrá whisky, ale nenašel jsem v ní nic, proč bych se k ní měl vracet. (25.10.2005)
Aroma sladové aroma, droždí?, vanilka, chuť sladká, lehce kořeněná, vanilka, dokončení,příjmné, dlouho doznívá na patře, celkově dobrá whisky, tentokrát mi chutnala víc než minule, je to dobrá whisky, ale moc mě neoslovila. (8.2.2006)
Macallan 18letá Fine Oak Cask 43%Macallan 18letá Fine Oak Cask 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma lehce ovoce, lehké květiny, lehce ořech, lehce dřevo, lehce karamel, chuť kořenitá ostrost, pepřovitost, chuť spíše neodpovídá aroma, dokončení lehká pepřovitost, lehce ovoce, celkově dobrý Macallan, ale už jsem pil lepší macallany, výrazná zpočátku, ale spíše jednoduchá. (13.12.2006)
Macallan 18letá 1983 43%Macallan 18letá 1983 43%:
Poznámky z ochutnávek v roce 2005:
Barva tmavá, aroma jemné, chuť výrazná sherry, příjemná, lehce kouřová, lehce sladká, dokončení ucelené, dlouhé, příjemné, celkově to bylo velmi příjemné pití. (11.4.2005)
Aroma jemné, chuť sherry, lehce sladká, malinká ostrost, dokončení dlouhé, příjmené. Neodpustil jsem si ji znovu, protože tímhle jsem si Macallan zamiloval. Jenže to je jak, když se zamilujete sice do krásné ženy, na kterou ale finančně nemáte. I tak to stálo za to. Prostě skvělá whisky. (21.11.2005)
Macallan 25letá Fine Oak Cask 43%Macallan 25letá Fine Oak Cask 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma příjemné ovoce, lehce ořech, lehce dřevo, v pozadí vanilka, chuť příjemně komplexní Macallan, lahodná a zaoblená chuť, bez výrazných tónů, lehce ovoce, dokončení příjemný dozvuk nesoucí se v duchu chuti, celkově příjemný, dobrý a komplexní Macallan, tak jak ho mám rád. (13.12.2006)
Macallan Twenties 40%Macallan Twenties 40% (A Re-Creation of 1920's Style Macallan):
Poznámky z ochutnávek v letech 2006 a 2010:
Aroma sladké, sladové, medové, lehce kořenité, lehce karamel, chuť sladká, sladově medová, lehké dřevo v chuti, dokončení smetanové, dlouhé, chvějivé, celkově výtečná whisky, příjemně zaoblená, lehká, z dekád nejméně výrazná. (19.4.2006)
Aroma sladké, medové, lehké dřevo, lehká kořenitost, chuť sladká, medová, sladová, lehké dřevo v pozadí, dokončení sladké, dlouhé, celkově velmi příjmený, vyvážený Macallan staršího typu. (29.3.2010)
Macallan Thirties 40%Macallan Thirties 40% (A Re-Creation of 1930's Style Macallan):
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma lehce sladké, lehce rašelina, chuť příjemně kořenitá, lehce rašelina, stále přítomná sladová sladkost, dokončení lehce peprné, celkově výtečná whisky, z dekád asi nejvýraznější. (19.4.2006)
Macallan Forties 40%Macallan Forties 40% (A Re-Creation of 1940's Style Macallan):
Poznámky z ochutnávek v letech 2006 a 2007:
Aroma sladové sladké, trávové, lehce rašelina, chuť velmi příjemně hebká, trávová, lehce kořenitá, lehce rašelina, dokončení příjemné, lehce kořenité, celkově výtečná whisky, hebká. (19.4.2006)
Aroma sladová sladkost, trochu tráva, lehká rašelina, chuť lehká kořenitost, hebká, lehká rašelina, dokončení lehce kořenité, příjemné, celkově dobrá klasika, příjemná vzpomínka na starý Macallan s Promise Goldem. (21.5.2007)
Macallan Fifties 40%Macallan Fifties 40% (A Re-Creation of 1950's Style Macallan):
Poznámky z ochutnávek v letech 2006 a 2010:
Aroma příjemné dřevo, droždí?, chuť hebká, jakoby objemově velká, celkově dobrá chuť, zaoblená, bez převažující rušivé chuti, dokončení pomalu do ztracena, celkově výtečná whisky, celkově zaoblená, z dekád mě zaujala nejvíc. (19.4.2006)
Aroma jemné, skoro slabé, sladké, droždí, chuť zaoblená, nemá výraznou a vyčnívající chuť, ale celkově velmi dobrá, lehce sladká, lehké dřevo v závěru, dokončení pomalu do ztracena, celkově výtěčná, zaoblená, zakulacená, komplexní whisky, mistrovsky vyvážené dílo bez vyčnívající chuti a velmi dobré. (29.3.2010)
Série Macallan Decade je cesta do minulosti. Jednotlivé whisky byly vyrobeny tak, aby odpovídaly době na kterou se odkazují. A tak můžeme ochutnat jak tehdy Macallan chutnal. Byl to opravdu zajímavý výlet a všechny Macallany byly skvělé. Moje pořadí na ochutnávce v roce 2006 bylo: 50, 40, 30, 20. Když se znovu u některých naskytla příležitost je znovu ochutnat, tak jsem ji rád využil. Bohužel mám strach, že takové možnosti už znovu nepřijdou.


Macallan Rare Cask 43%Macallan Rare Cask 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma bylo silné, hutné, hořká čokoláda, dřevo, ovoce, sherry?, krásně komplexně zabalená, hutná, hladící, příjemná. Dala se krásně čuchat. Chuť lahodná, jemný smetanový nástup, komplexní, rozvíjí kombinaci chutí sherry, ovoce, lehké čokolády. Celkově dobře komlexní, nic vyčuhujícího, nic výrazného, ale také nic jednotlivě zapamtovatelného. Dokončení dlouhé, doznívající, hořká čokoláda. Dobrá whisky, velmi povedená komplexní, vyzrálá, dospělá.
Krásná elegantní zralá ženská, být v její přítomnosti je pro člověka čest. (2.11.2019-WLP2019)
Macallan 1851 Inspiration 41,3%Macallan 1851 Inspiration 41,3%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma převažují povidla, trochu karamel, trochu sladkost, chuť v chuti hodně lehká rašelina mísící se s lehkou sladkostí, i možná nádech toho Promise Goldu, v dokončení krásné dlouhé doznívání, celkově dobrá whisky, z hlediska Macallanu je to taková kombinace mezi Replikou a whisky z doby Promise Goldu. (19.11.2007)
Macallan 1876 Replica 40,6%Macallan 1876 Replica 40,6%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma lehce rašelina a kouř, lehce skořice a citrusy, aroma moc neodpovídá Macallanu, chuť komplexní, trochu kouřovitosti, ovocnost, lehce kořenitost, dokončení lehce kořenité, pozvolné, celkově velmi dobrá a zajímavá whisky, neodpovídá klasickému Macallanu, takový výlet do minulosti - tekutý stroj času. (13.12.2006)
Speymalt from Macallan Distillery 1991/2000 Gordon & MacPhail 40%Speymalt from Macallan Distillery 1991/2000 Gordon & MacPhail 40%:
Aroma příjemně sladce sladové, obilné, lehká hořká čokoláda, hutnější pomerančová kůra, celkově trochu těžší. Chuť celkem vybalancovaná, bez výraznějších tónů a charakterů. Trocha dřeva, karamelu, sladkosti sladu a ovoce, lehké sherry, oříšky, lehká oříšková štiplavost. Dokončení střední, trochu oříšků, trocha sladkého ovoce, ale nijak moc výrazné. Celkově je to příjemně pitelné, ale nepřipadá mi ničím moc zajímavá, taková v klidu pitelná whisky. Spíše podzimní, nemá tu lehkost letní whisky. Hřejivá, hladivá na duši.
Speymalt from Macallan Distillery 1991/2000 Gordon & MacPhail 40%Je to taková hezká hosteska z festivalu. Dobře se na ní dívá, když se usmívá. Jen fajn, když vám nabídne něco k pití, přidá úsměv a při odchodu se hezky zhoupne. A když se na vás úsměv nedostane, tak se taky nic neděje, protože jsou tu i jiné. A protože je to správná hosteska, tak se na vás ten úsměv dostane. Pohladí to, potěší, ale druhý den si již nevybavíte. Když budete vyprávět, co bylo na festivalu, tak ji zmíníte jako hezkou hostesku, protože dojem zůstal dobrý, ale přesnější vzpomínky vymizely. (1.4.2020)
Speymalt from Macallan Distillery 1991/2000 Gordon & MacPhail 40%V aroma hodně zavoní sherry, hutnější pomerančová kůra, hořká čokoláda. Působí celkem fajn, jen trochu povrchně. Pak se ale postupně začne z pozadí vynořovat něco rušivého. Zprvu jako lehce zatuchlé vlhké dřevo s nádechem sherry, pak dostane ještě zatuchlejší tóny. Když se ještě chvíli vydýchá, tak zatuchlost zase ustoupí a opět se víc ukáže sherry, čokoláda, kandované ovoce a obilnost. Dostane se v té vůni k příjemně působící sherry whisky, která na první dojem působí hlubším dojmem. než je. V chuti zprvu taková ostřejší. Při dalším doušku kořenité sherry, nahoře suchost, dole se přelívá hebká čokoláda s ovocem, ale trochu povrchní. Postupně trochu sladké dřevitosti. Je ta chuť taková nevyvážená, spíše pro rychlejší pití než zkoumání, pak zanechává lepší dojem. V dokončení hořká čokoláda, až trochu do trpka a trpké hořkosti a lehké kyselosti. A i když mě ten konec nenadchnul, tak nepůsobí špatným dojmem, působí jako by to takhle bylo schválně. Po dopití přemýšlím, zda to bylo celé trochu nesourodé nebo rafinovanost různých chutí. Ale řekl bych, že zanechala lepší dojem, než byla. (29.4.2024)
81/100

Hodnotit Macallan vůbec není jednoduché. Je to jméno, které budí respekt. Jejich whisky je bezesporu perfektně udělaná. Mají velkou historii a tak můžeme i v dnešní době ochutnat repliky whisky z 19.století, dají se ochutnat whisky z osmdesátých let 20.století, byla tu třeba Macallan Decade s "replikama" z 20., 30., 40. a 50. let. A samozřejmě nebyly tyto whisky vždy stejné. A to je ten problém. Co jsem ochutnal whisky z osmdesátých let a sérii Macallan Decade, které jsou z doby, kdy k výrobě whisky používali hlavně ječmen odrůdy Golden Promise, tak si některé jejich whisky člověk oblíbil. A pamět hodně klame. A tak jsou ty whisky ve vzpomínkách každý rok lepší a lepší a u nových má člověk očekávání větší a větší. I když se snažím vyhýbat se očekávání a hodnotit nalitou whisky ve skleničce, tak v případě Macallanu si prostě vždy vzpomenu na tamty. I z mého pohledu nezajímavý Macallan byl stále dobrý Macallan, ale neubráním se pocitu, že uměli udělat ještě lepší whisky.
Není někdy škoda, že když poznáme to lepší, tak se nám přestane tolik líbit, to co pro nás bylo do teď to dobré? Není, vždy chceme poznat to nejlepší. Jen si nesmíme potom přestat vážit toho dobrého, co je běžnější.

Macallan 15letá Fine Oak 43% - Triple CaskMacallan 15letá Fine Oak 43% - Triple Cask
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma mě tedy zprvu nenadchlo, působilo na mě lehce zatuchle. Potřebuje více vydýchat. Vůně je jemná. Začne se mi projevovat med, sladkost, skořice, leštěné dřevo, jablečné máslové sušenky. Chvílema se mi tam vrací ta úvodní zatuchlost. První dojem z aroma mě nenadchl, pak se krásně vydýchala a postupně ukazovala různé vůně a začne být příjemná a bohatá. V chuti se mi napřed ukázala čokoláda, květinová ovocnost, med, vanilka, banány, znova medová vlna květin a ovoce. V dokončení doznívají medové chutě a čokoláda. V aroma mě moc nenadchla, ta zatuchlost mě tam vyloženě rušila, v chuti je ovšem hezky komplexní, příjemná a dobře pitelná. Ale celkově mě nenadchla natolik, abych využil tehdy možnosti koupit láhev za lepší cenu. (25.5.2021)
Macallan 15letá Fine Oak 43% - Triple CaskPříjemně jemné aroma, jablečné máslové sušenky, smetanovost, sušenky s nádechem vanilky a skořice, med, příjemní, působí hezky bohatě a současně uhlazeně. Sladkost zralého ovoce s trochou skořice. V chuti v úvodu pohladí po jazyku, čokoláda, sladkost hezky zralého ovoce, přidává se vanilka a máslové sušenky, tekoucí naředěný med. V dokončení medoví chutě, oříšky a uzavírá to čokoláda. Celkový dojem taky hezký, byla fajn. Líbila se mi, byla komplexní, příjemná, dobře pitelná, ale ničím si jí nezapamatuju. Bez poznámek bych si nevzpomněl na důvod, proč se k ní vrátit (stejně láhev nemám). Ale společně strávené chvíle byly fajn. (6.5.2024)
84/100
Macallan Classic Cut 2020 55%Macallan Classic Cut 2020 55%
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2022:
V aroma na mě vykoukla sladkost mléčné čokolády (kontrola, žádná mi ta nespadla). Sladkost mléčné čokolády, v pozadí bylinková mléčná čokoláda, decentní sherry, které to vše rámuje, je všudypřítomné, ale současně se drží v pozadí, těžká sladkost ovoce se dřevem. Voní sladce a mlsavě a krásně komplexně. V chuti jemná, smetanově hladivá, příjemné dámské pohlazení mléčnou čokoládou, nádech exotického ovoce, pomerančů, ovocná sladkost, oříšky, takový vymazlený zákusek, kde si člověk spíše užívá jak to působí komplet, než jednotlivé složky. V dokončení se mi ukazuje mátová čokoláda, doznívají oříšky a lehká ovocnost.
Líbila se mi, hodně. U mě tehdy v královně sherry dostala první místo, líbila se mi svou celkovou komplexností a tím, že se odlišovala mléčnou čokoládou. Není to sherry bomba, co vás praští, je to jemné sherry, co vás pohladí. A já mám raději pohlazení, než ránu. :)

Fakt příjemná lehce čokoládová holčina, no spíš dáma. Není to žádné nevycválané tele, ani žádná supermodelka, ale velmi příjemná čokoládová dáma. Postupně si jemně odkládat vrsty a ochutnávat každý kousek, nechat se hýčkat, hladit a dotýkat. (30.10.2022)

Macallan Amber 40% The 1824 Series - Sherry Oak Casks from JerezMacallan Amber 40% The 1824 Series - Sherry Oak Casks from Jerez
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2024:
Aroma celkem jemné, celkem příjemné, ale takové nevýrazné. Zralé, až lehce přezrálé ovoce, hořká čokoláda, sladkost, znatelné sherry, lehké dřevo navlhlé od sherry. Popis nezní špatně, ani to špatně nevoní, ale je to nevýrazné, chybí tomu svěžest. Človek aby rypák narval co nejvíc do skleničky, aby z té vůně něco měl. V chuti čokoláda, ovoce, prostě sherry a kořenitost, trochu dřeva a stále lehce štípe a poštipuje. Ono to není ničím moc zajímavý. Dokončení je nasládlé, trocha skořice a tmavé čokolády. Ona to byla taková trochu nuda a ještě si zaštípala, asi jí odtud za trest vyštípu. Pil jsem lepší, příjemnější, živější a předpokládám, že i podstatně levnější láhve. Dost průměrných láhví nabídne lepší zážitek. (6.5.2024)
73/100
Macallan Select Oak 40% The 1824 CollectionMacallan Select Oak 40% The 1824 Collection
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2024:
V aroma lehce přezrálé ovoce, jeho sladkost a to vše doplněné nádechem kyselosti citrónů. Ne, že by se to vyloženě tlouklo, ale také to není nic, z čeho bych byl unešen. Zralé ovoce s lehkou nakyslostí, postupem ještě trochu dřeva. Mně to teda nijak zvlášť nebaví. V chuti je lepší a zajímavější než ve vůni. K tomu ovšem tak moc nepotřebovala. Zralé až lehce přezrálé ovoce, tmavá čokoláda, lehké koření a trocha dřeva. Celkově ale v pohodě dojem, teda jen v pohodě dojem. V dokončení více dřeva, zralé ovoce a trochu čokolády v dozvuku. Celkový dojem není špatný, on je spíše nijaký, dopito, zapomenuto. Jaká, že to byla značka? To bylo něco známého, mám to na jazyku. Si to nepamatuju. A jo, Macallan. Cože Macallan? To se raději neptám, kolit stálo. Mám strach, že vybrat něco za stejné peníze náhodným výběrem, tak je vysoká šance, že to bude zajímavější a lepší. (6.5.2024)
75/100
Macallan 8letá Duncan Taylor Battlehill 1996/2005 43%Macallan 8letá Duncan Taylor Battlehill 1996/2005 43%
Poznámky z ochutnávky v roce 2024:
V aroma dřevěný sklad jablek, trochu nevýrazná, lehká kyselost. V chuti trocha kyselosti nezralých jablek, lehká nahořkklost mandlí, trochu kyselosti. V chuti taková plochá, ne moc zajímavá. V dokončení doznívá lehká hořkost mandlí, jablečná nevýrazná ovocnost. Celkově mi přišla taková plochá, nevýrazná a nezajímavá.
Když je plochá holka, tak ještě může zaujmout mnoha dalšími věcmi, není to jen o tom jediném. Whisky to má horší :) (7.3.2024)
72/100
Macallan 9letá Duncan Taylor Battlehill 1996/2005 43%Macallan 9letá Duncan Taylor Battlehill 1996/2005 43%
Poznámky z ochutnávky v roce 2024:
V prvním dojmu na mě aroma působilo převoněně. Jen co se nadechla, tak vylezlo sherry, čokoláda (v prvním dojmu mi tam připadla lékořice, teď už ne), kandované ovoce, prostě se ukázalo sherry. V chuti taková fajn sherry, čokoláda, kandované ovoce. V dokončení ovoce, sherry, čokoláda, oříšky. Celkově taková fajn sherryovka i když ne moc hluboká. (7.3.2024)
81/100
Speyside (M) 17letá Signatory Vintage Cask Strength Collection 11.7.2005/10.3.2023 Cask No.DRU17 A106 #27 1st Fill Oloroso Sherry Butt 58,1%Speyside (M) 17letá Signatory Vintage Cask Strength Collection 11.7.2005/10.3.2023 Cask No.DRU17 A106 #27 1st Fill Oloroso Sherry Butt 58,1%
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2024:
V aroma hořká čokoláda a výrazná ovocnost, zralé ovoce, kandované ovoce v hořké čokoládě. V chuti nastoupí kořenitost a zprvu dost výrazná, až pálivá pepřovitost. V dalším doušku je to už o něco lepší, ovoce, banány a pak opět přijde stupňující se kořenitost a opět až pálivosti. Když ustoupí, tak se vše snaží zahladit čokoládou a zralým ovocem. V dokončení oříšky, perník a kandované ovoce. Ta pálivá vlna na mě byla moc, kořenitou vlnu můžu je v rozumné velikosti. Ale nedá se jí upřít výrazná chuť. Charakterem mi připomněla dříve hodnocenou whisky od stejného bottlera (o kousek níže), destilát ze stejného dne, stejný typ sudu, ale tato je stočená o nějakých 5 měsíců dříve. Ta starší ovšem nemá tu vlnu tak ostrou a působí vyzráleji (sud č.4). (29.4.2024)
82/100

Na degustaci v březnu 2024 jsme porovnávali různé Macallany:

The Macallan 12letá Sherry Oak 40%The Macallan 12letá Sherry Oak 40%
originální plnění 2022
Poznámky z ochutnávky v roce 2024:
První dojem v aroma byl fajn, sherry, hladivá čokoláda. Postupně tam začala přicházet lehká dřevitost. Sladká dřevitost nasáklá sherry a čokoládou. Postupně se celkový dojem zase začal zlepšovat, takže celkem fajn i když s malým vroubkem a lehce narušeným dojmem, ovšem nezkaženým pro očekávání věcí dalších. Jenže to jsem ještě nevěděl, co mě čeká. V chuti začne trpkou dřevitostí, pak to sice začne srovnávat čokoládová ovocnost a jemnější čokoláda, ale furt tam zůstává trochu té dřevité trpkosti. Ve vůni to bylo lepší než v chuti, tak jaký bude závěr. Drží linii, pokračuje směrem dolů. V dokončení byla trpká dřevitost s nádechem čokolády. Celkově zklamání. Ve vůni to bylo celkem fajn (s lehkou výhradou), ale pak to drhne čím dál tím víc. To jsem nějak nepobral. U Vaška jsem nedávno při diskusi na téma základní Macallan ochutnal 12letý Double Cask, tedy ještě levnější a přišlo mi to v pohodě, ničím moc zajímavé, za ty peníze drahé, ale ničím to nevadilo. Tady bych tedy i očekával o něco lepší, hezky doplněné o sherry a dostal jsem něco, co se dalo dopít (abych z toho zase nedělal takové drama), ale další bych už nalít nechtěl. Si připadám, že nasadili papírovou krabici na šlapací autíčko, napsali na ní fixou Bentley a cenu zvedli třikrát. (27.3.2024)
73/100
The Macallan 18letá Sherry Oak 43%The Macallan 18letá Sherry Oak 43%
originální plnění 2023
Poznámky z ochutnávky v roce 2024:
Trochu jsem se po té minulé bál, ale aroma příjemně překvapilo. Příjemně vyladěné sherry, čokoláda, kandované ovoce, působí komplexně, ale nemá toho nijak moc navíc. Postupně trochu nádech do dřeva, nevyloupané lískové oříšky. V chuti kořenitější čokoláda s kandovaným ovocem. Vůbec mi chuť neodpovídá vůni. Při dalších doušcích už lepší dojem, delší čokoláda a ovocem, pak opět koření s čokoládou. V dokončení kořeněná čokoláda, pak i trochu sladce dřevěný dojem. Celkový dojem moc nezaujal, na mě moc kořeněná, od 18 bych čekal větší komplexnost. (27.3.2024)
81/100

Tohle že je ten THE Macallan? A to jsem ještě neznal cenovku. Od 10 a půl tisíce venku po 14 a půl tady (za 18 letou). Ještě, že jsem nekoupil láhev. Jestli je tohle Bentley mezi whisky, tak je Bentley taky drahé a o ničem? Drahé je, ale jaké je, to netuším. Vašek říká, že dobrý Macallan začíná na cenovce 8 tisíc. Hm, zcela viditelně zapomněl dodat, že euro.
Já chápu, že si palírna vydobila pozici kvalitou, ale nějak nechápu, že ji ještě neztratila. Nebo to ji živí hlavně prodej láhví za desítky tisíc euro a zbytek je moc nezajímá? Po ochutnání tohodle bych si hodně rozmyslel, zda chci další peníze dávat do Macallanu. Vždyť za to si můžu koupit pár láhví dobré whisky a nebo Macallan. A co vím od ostatních, tak jsem nebyl jediný s podobným názorem na ty první dvě. Někdy mám pocit, že to všichni chválí jen proto, aby nevypadali, že tomu nerozumní, vždyť přece Macallan je skvělá whisky.

The Macallan 12letá Matured in Sherry Wood 43% early 90sThe Macallan 12letá Matured in Sherry Wood 43% early 90s
originální plnění, Giovinetti & Figli Milano
Poznámky z ochutnávky a z přeochutnání vzorku v roce 2024:
Ve vůni hutná čokoláda s kandovaným ovocem, těžké přezrálé ovoce, příjemný dojem starého sherry, lakované dřevo, hořká čokoláda. I v té vůni se to sherry musí překousnout. Příjemně hutná vůně působící hlubším dojmem než má. V chuti tekutá tmavá čokoláda, kandované ovoce, mohutnost zralého ovoce, hutná čokoláda s kandovaným ovocem, při pití je třeba ji překousnout. V dokočení oříšky, čokoláda, kandované ovoce, lehké dřevo nasáklé sherry. Celkově příjemná sherry pochoutka, prostě příjemná sherry whisky k pití a pochutnání si. Je to vlastně běžné základní plnění a tady se dá chápat, jak kdysi vzniklo dobré jméno značky. (28.4.2024)
88/100

A z originálních plnění se podíváme, jak si na tom stojí nezávislí bottleři.

A Speyside Distillery 12letá Elixir Distillers Parcel No.6 2008/2021 48%A Speyside Distillery 12letá Elixir Distillers Parcel No.6 2008/2021 48%
Poznámky z ochutnávky a z přeochutnání vzorku v roce 2024:
Ve vůni hutné zralé ovoce, čokoládové dřevo. Čím dál víc mi tam vystupuje to dřevo, s ovocným nádechem, s nádechem pomerančů, čokolády. Celkově je to příjemné, ale prostě to dřevo pod tím mi tam trochu ruší, neříkám, že vyloženě vadí. V chuti sladkost, sherry pomeranče, čokoláda, dřevitá sladkost, hořká čokoláda s trochou koření. V dokončení mám opět dřevěný podklad a na něm pomeranče, čokoládu a koření. Celkově čokoláda s kořením, zralým ovocem, pomeranči a to vše podávané na dřevěném prkénku. Mám z toho trochu rozporuplný pocit, nebylo to špatné (tedy bylo to celkem dobré), ale zas tak úplně mě to nenadchnulo. Buď by se to mi časem zalíbilo víc a nebo obráceně. (28.4.2024)
84/100

Další dvě jsou skoro stejné. Stejná palírna, stejný den destilace, stejný den lahvování, stejný typ sudu, stejný bottler, ale každá byla v jiném sudu a má jiná procenta. A tak při zjednodušeném pohledu by měly být stejné, tak jsme měli možnost si potvrdit, že stejné nejsou. I když se jedná o destilát ze stejné destilace, tak každý sud i když je stejného zdroje a papírově stejný, pracuje trochu jinak - prostě příroda.

Speyside (M) 18letá Signatory Vintage Cask Strength Collection 11.7.2005/22.8.2023 Cask No.DRU17 A106 #4 1st Fill Oloroso Sherry Butt 57,5%Speyside (M) 18letá Signatory Vintage Cask Strength Collection 11.7.2005/22.8.2023 Cask No.DRU17 A106 #4 1st Fill Oloroso Sherry Butt 57,5%
Poznámky z ochutnávky a z přeochutnání vzorku v roce 2024:
Aroma ovocné, uhlazené, hutná čokoláda, sladkost zralého ovoce, pak se mi tam v pozadí začíná objevovat trochu sladko-nahořklého dřeva. Úvod vůně byl lepší. V úvodu chuti sladkost ovoce, zralé ovoce, pak se k tomu přidá koření s čokoládou, když koření ustoupí, tak se opět ukáže sladkost ovoce s čokoládou. To koření mi úplně nesedí, ale takhle udělalo příjemnou a zajímavou vlnu. V dokončení oříšky, pak doznívá čokoláda s kandovaným ovocem. Taková celkem uhlazená uzrálá sherry whisky s trochou koření. (28.4.2024)
86/100
Speyside (M) 18letá Signatory Vintage Cask Strength Collection 11.7.2005/22.8.2023 Cask No.DRU17 A106 #4 1st Fill Oloroso Sherry Butt 57,5%Poznámky z ochutnávky na Svachovce a z přeochutnání vzorku v roce 2024:
Ve vůni příjemně uhlazené sherry, čokoláda, kandované ovoce v čokoládě. Hořká čokoláda. Postupně se mi tam začíná vynořovat dřevo, ale nevadí tam, jen mě trochu ruší, ale furt hezké a uhlazené aroma. V chuti sladkost ovoce, čokoláda, pak se mi tam přidá kořenitost, v prvním dojmu výrazná, ale brzy ustoupí a ukáže se ovoce s čokoládou. Při prvním napití mi to koření dost vadilo, při dalším už mi nepřišlo tak výrazné. Celkově i chuť příjemně uhlazená. V dokončení se mi objeví dřevo, co bylo ve vůni, až trochu do hořka, současně hořká čokoláda a ovoce. (21.9.2024)
85/100
Speyside (M) 18letá Signatory Vintage Cask Strength Collection 11.7.2005/22.8.2023 Cask No.DRU17 A106 #20 1st Fill Oloroso Sherry Butt 57,9%Speyside (M) 18letá Signatory Vintage Cask Strength Collection 11.7.2005/22.8.2023 Cask No.DRU17 A106 #20 1st Fill Oloroso Sherry Butt 57,9%
Poznámky z ochutnávky a z přeochutnání vzorku v roce 2024:
V aroma příjemné sherry s lehkým nádechem koření. Působí na mě spíše lehce. V chuti lehce kořeněné sherry, pak se koření zvýrazní, ale brzy je doplněno čokoládou, která to zjemní a dá tomu sladké tóny, stane se z něj sladké koření a přidá se i zralé ovoce. V závěru chuti i nádech dřeva. V dokončení čokoláda s ovocem a trochou koření, sladké dřevo s nádechem zralého ovoce. (28.4.2024)
84/100

Sud číslo 4 mě bavil víc, byl takový hravější, živější, sud číslo 20 byl zase takový stálejší a vzájemně usazenější.

Speymalt from Macallan Distillery 2003/2022 Gordon & MacPhail  Cask No.6722 Sherry cask 58,4%Speymalt from Macallan Distillery 2003/2022 Gordon & MacPhail Cask No.6722 Sherry cask 58,4%
Poznámky z ochutnávky a z přeochutnání vzorku v roce 2024:
Ve vůni mi tam hned od začátku vylézá nasládlé dřevo s ovocností. Postupně se tam přidává zralá ovocnost, čokoláda, prostě sherry. Postupně i lehké lehce do sladka koření, díky kterému se upozadilo to dřevo. Stále se zesiluje sherry, čokoláda a ovoce. Potřebuje docela čas vydýchat. Pak se z toho stane příjemné, komplexní vyzrálé sherry aroma. I když trochu bez zapamatovatelnosti. Při přeochutnání ve větším klidu a časovém úseku ji hodnotím o něco lépe. V chuti sladkost zralého ovoce a čokolády, pak nástup koření s čokoládou. Kořenitost je tam znát, ale současná výrazná čokoláda ji zjemňuje a dává jí příjemný sladký nádech. Oříšková čokoláda. V dokončení doznívá čokoláda s trochou mentolu, příjemný sherry závěr a lehké koření. Na začátku potřebovala více času na vydýchání a doma při psaní a přeochutnání jsem ji hodnotil podstatně výše než na místě. (28.4.2024)
88/100

Macallan prostě žije z toho jaké jméno si vybudoval. Osobně to úplně nechápu, protože si myslím, že bez nových lidí to nejde dlouho udržet. A nový přicházejí od spoda a tam ty produkty nejsou tak zajímavé, abych měl zájem pokračovat k dalším dražším. Navíc jejich boj proti překupníkům je asi účiný, ale podle mě asi i odradí ty běžné. Když to prodávají za 1000 (obecné číslo pro jednodušší ukázku) a překupníci pak za 1500 a vyprodají, tak cenu upraví na 1300. Proč by měli vydělávat překupníci a ne palírna, když navíc zisk jde na charitu. Pro toho, kdo měl limit 1000 je už 1300 dost za limitem. I když za krátkou dobu se z těch 1300 stane vlastně standard, ten s limitem 1000 si ho zvýší na 1300 a překupníci to časem začnou nabízet za 1700. Chvíli to asi funguje, ale pak se to podle mě rozjede znovu. Otázka, až do jaké výše. Já jsem asociální alkoholik. Nemůžete mi spočítat cenu bez charity?

Celkový dojem z ochutnávky? Tak trochu zklamání. Abych to hned uvedl na pravou míru. Není to výtka vůči Martinovi, ani vůči Vaškovi. Vzorky byly vybrané zajímavě, navazovaly, spojovalo je sherry a celé to bylo jako vždy dobře uděláno. Jen jsem prostě od Macallanu čekal víc. A originální plnění vedle nezávislých zcela propadly. Nevím ceny, ale očekával bych, že byly i podstatně levnější. Za stejné peníze, co si koupím láhev Macallanu si můžu koupit lepší láhev jiné whisky nebo lepší Macallan od nezávislého bottlera a ještě mi zbydou peníze. To není dobře. Na mě to působí jako nafouknutá bublina žívící se vlastním pocitem vyjímečnosti, který současně posilují ti, kteří mu věří. Fanoušek Macallanu bude spokojen, cenu chápe, vždyť je to vyjímečná whisky a ty ne moc povedené se občas stanou, vlastně by je tak kriticky neviděl. A chyba byla u kupujícího, že si nepřiplatil a koupil si ty levné, co by vlastně za ty peníze chtěl. A nespokojený kritik se jen utvrdí v názoru a kupovat je nebude.
Shodou okolností mi tu vyskočila reklama na Leoše Mareše. Se zrovna hodí do přirovnání. Nesleduju ho, neposlouchám ho, takže to je jen můj názor. Svoji pozici si musel postupně vybudovat, nespadla mu z nebe a musí se uznat, že asi dobrej bude. Jenže už se to dostává za hranu: "Bude tu velký koncert, mnoho skvělých zpěváků a skupin a moderuje to Leoš Mareš. Kdo tam bude hrát? Nějaký zpěváci, ale moderuje to MAREŠ!" Před pár lety udělal svůj jediný koncert v životě, vstupenky také byly podle toho drahé. Zbytek na Ferrari byl vydělán, ale i ten servis něco stojí. Tak bum a je tu druhý jediný koncert. Inflace, vše se zdražuje a je tu turné. Se ten jediný koncert nějak rozrostl. Fanoušci jsou rádi a tyhle detaily vůbec neřeší. Ti, co by tam stejně nešli, do toho rejpou. :) Ale zrovna se hodil jako přirovnání.

The Macallan 12letá Sherry Oak 40%The Macallan 18letá Sherry Oak 43%The Macallan 12letá Matured in Sherry Wood 43% early 90sA Speyside Distillery 12letá Elixir Distillers Parcel No.6 2008/2021 48%Speyside (M) 18letá Signatory Vintage Cask Strength Collection 11.7.2005/22.8.2023 Cask No.DRU17 A106 #4 1st Fill Oloroso Sherry Butt 57,5%Speyside (M) 18letá Signatory Vintage Cask Strength Collection 11.7.2005/22.8.2023 Cask No.DRU17 A106 #20 1st Fill Oloroso Sherry Butt 57,9%Speymalt from Macallan Distillery 2003/2022 Gordon & MacPhail  Cask No.6722 Sherry cask 58,4%Speymalt from Macallan Distillery 2003/2022 Gordon & MacPhail  Cask No.6722 Sherry cask 58,4%

Zdeněk CZ

- odposlechnuto na FB - 7.3.2024:

Po „teoretickém úvodu“ (zde vlevo), shrnujícím historii značky Macallan a zejména vývoj v posledních 20 letech můžeme přistoupit k senzorickému posuzování prodávaného destilátu. Určitě se zde projeví můj subjektivní pohled, čímž se omlouvám všem, kteří to cítí jinak. Používám pravidlo „degustační zodpovědnosti“, které chápu tak, že musím ochutnat min. 3x stejný destilát – 2x krátce po sobě a 1x s odstupem min. 3 dní, abych potlačil vliv okamžitého nastavení vnějších podmínek (třeba moje odpočatost/únava, čas, prostředí, předcházející konzumace všeho ten den apod.). Taky jsem zastáncem názoru, že člověk umí porovnávat a kvalitativně hodnotit pouze vzorky mezi sebou, které se liší jen mírně nebo středně. Pak vnímá i jemné rozdíly, které si umí zapamatovat a postupuje na své cestě whisky poznání. Když jsem srovnával sudovku s obyčejnou lahví se zředěným obsahem alkoholu nebo třeba velmi nakouřený kousek s čistým nenakouřeným bourbonem, tak jsem si pamatoval jen, že se liší hodně. Když jsem příště porovnával jiný Ardbeg opět s jiným nenakouřeným bourbonem, tak jsem „zjistil“ totéž. Takže vlastně nic. Rozdíl těch dvou Ardbegu jsem příliš nepoznal.

Předpokládám, že názorů na příjemnost Maců bude skoro tolik, kolik hodnotitelů a to je správně. Přesto když jsme porovnávali výsledné názory na „individuálně posuzovanou kvalitu“ Macu s Vaškem Routem, který jich má napito nejvíce z whiskařů, co znám, tak jsme se pro mě překvapivě naprosto shodnuli, co si chceme pít a co ne.

Nebudu exhibovat rozborem vzorečků od nejdražších kousku Macallanu, protože taková informace má nulový užitek pro čtenáře tohoto textíku. Většina si nikdy nekoupí takovou lahev za současné ceny. Plnoletá sherry oak stojí dvojciferné sumy v tisících korun, 25yo pro zajímavost stojí 3 tis. Eur., kousek No.6 v Lalique dekantéru ještě víc.

Naopak lze ještě stále sehnat za rozumnou cenu kousky z kategorie „levnější a středně drahá“, kde dává i pro běžného pijáka smysl si pořídit celou lahev. Ale musí vědět jakou a také jaká je férová cena a co navýšil do extrémů sekundární trh. Na systematickém ekonomickém úspěchu značky totiž parazitují přeprodejci a překupníci, kteří se snaží prodat nezkušeným whiskařům extrémně předraženou lahev, která za to ani nestojí, protože leží na spodní příčce Macovském kvality. Kvůli dnešní osvětě jsem toho musel opravdu hodně nachutnat a ještě se vracet ke vzorkům, které mě zas tak moc nelákaly :)

Co budeme porovnávat?
1. Stále se ještě do někde sehnat prakticky celá série „1824“, jednotlivé názvy lahví jsou: Gold – Amber – Sienna – Ruby. Pořadí je dle narůstající ceny a jak uvidíme, taky dle kvality.
2. Velmi jednoduše lze koupit část nebo celou sérii QUEST, jednotlivé názvy lahví jsou: Quest – Lumina - Terra – Enigma. Pořadí opět dle ceny.
3. Core range palírny obsahuje Sherry Oak (který již po 18 letech překračuje rozumnou cenu), Double Cask a Triple Cask, na aukcích možno koupit pod starším názvem Fine Oak.

Cenově se vypustil Gold za pouhých 35 EUR a dnes ho zkouší překupníci prodávat na WB za 200-250 Eur. Nestojí za to ani náhodou. Dvojka pod názvem Amber to příliš nezachrání. Naopak lepší, podstatně sherry intenzivnější Sienna (se zvýšeným ABV na 43%), která vstoupila na trh za 2x vyšší cenu než Gold, se prodává překupníky za podobnou částku jako Gold. Počkejte si na příznivou nabídku a skočte po ní. Ještě lepší je vrchol řady 1824, Ruby, opět moje doporučení.

Série QUEST, která nahradila předchozí „1824“, startovala první lahví v řadě se sebevědomými rameny :) i cenou na téměř dvojnásobku předchozí „jedničky“. Senzoricky je naprosto nepitelná a osobně ji považuju za ostudu palírny, která se tváří jako luxusní značka. Tohle mělo jít do odpadu na náklady palírny. Dvojka (Lumina) už startovala s cenou trojky předchozí řady. Je sice pitelná, ale není to macallanovský styl a sherry je jen v náznaku. Doporučuji rovnu sáhnout po druhé polovině řady (tedy trojce a čtyřce) s názvy Terra a Enigma. Tohle je totiž ten pravý Macallan svým profilem a senzorickým zážitkem, a přestože cena vzrostla z původních necelých 200 Eur na 300, tak tak se vyplatí. Nárůst ceny není v násobcích jako u levnějších sestřiček a zážitek je někde úplně jinde. Celkový závěr je jednoduchý, nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci a tak si příště zopakuju jen druhou polovinu obou sérií.

Podobně milovníky sherry stylu příliš neuspokojí Tripple Cask a popravdě „šizený“ Double Cask začne být senzoricky zajímavý až u starších exemplářů a tady se vyplatí připlatit za plnoletou 18letou. Příjemné překvapení je mladá, již dvanáctiletá původní sherry oak za cca 100 Eur. Kdo by se chtěl trápit ještě podrobnějším a naprosto nudným porovnáním jednotlivých kousků, najde to na samém konci.

Teď jen vysvětlím, proč ve slepé soutěži o sherry královnu (Jirka Šinogl) zcela propadnul cenově středně nákladný Classic Cut. Jak je vysvětleno dříve, Macallan si nehraje na wow effekt sherry bomby, ale vyvažuje dva silné partnery: kvalitnísherry a sebevědomé jádro destilátu. Classic Cut navíc není typický Mac, ABV je zvýšeno na sudovou sílu, je použitý unavenější sud po sherry navíc je jeho vliv „naředěný“ použitou kombinací s ex-bourbonem sudem. Classic Cut tak „dostal napráskáno“ (pamatuji si, že skončil na předposledním místě?), ale není to porážka celého Macallanu, ale jen téhle lahve.

--------------------------

Charakter destilátu: mazlavý (olejnatý), sladový (obilně sladký), hutné tělo a přitom hloubka. Odolává vlivům finiše. Dalgarno používá jak evropský, tak americký dub. Vyrobený na zakázku společností Tevaso z Jerezu. V sherry sudech působí mazlavost jako příjemce chutí z dubu a současně brání, aby dubové třísloviny přetlačily zcela charakter destilátu.

Macallan 1824 series (ABV 40% a 43%) tvoří 4 členové, namíchaní z cca 10-12-letých whisky od sherry různých barev. Barva je akcentována před věkem, zdůrazňován vliv síly dubu.

Gold (1824): zlatá barva, není to čistý bourbon, něco tam musí být navíc, ale velmi slabě tj. mladý věk a opakovaně použitý sud, snaha maximálně ušetřit, asi sherry-téměř neznatelné, protože se jedná o tzv. seasoned sherry.

Gold (řada Double cask) : srovnal jsem pro odlišení dvou „Goldů“, palírna píše citrus, ginger, pravda je že nad hutnou masitou mazlavostí Macu ční pálivost a kořenitost, asi daň mladosti a taky zásluha použitých evropských sudů. Dobře vybalancované evropské a americké duby, téměř neznatelné sherry.

Amber (1824) : barva i vůně – již poznatelné sherry, i v chuti cítit na první dobrou, ale stále mladá whisky s krátkým dozvukem. Příjemně šťavnaté, ale i olejnaté sherry, poznat mazlavost Macu (proti Glenfarclasu třeba).

Sienna (1824) : výrazně intenzivnější ve vůni i barvě než Amber, na chuti svěžejší sudy nebo delší doba zrání, lepivější a olejovitější, asi více amerického dubu, velmi příjemná.

Ruby (1824) : vrchol řady, nádherná lepivá vůně, navozuje dojem, že nečicháš kapalinu, ale tuhou látku, chuť přechází z mazlavosti do lepivé, nikoliv hořké suchosti, extra dlouhý závěr, mnohonásobná ozvěna sherry, které se vrací ve vlnách, lahodná, ale sherry intenzita pro někoho i méně příjemná.

Triple cask 12yo : přidané zrání v bourbonu, působí jako prstýnek nebo pevný obal šťavnatějšího vnitřku, bohužel hořké citrusy doplňují významně nezralé žluté jižní ovoce (broskev, pomeranč).

Triple cask 15yo je sametově zjemněný proti 12yo, ubylo palčivých citrusů a vyschnula broskev. Tady se rozhodně vyplatí připlatit za další roky.

Quest (Quest) : ostuda palírny, vyhnout se obloukem.

Lumina (Quest) : sušší, méně hutná, ABV 41,3%, bez nápadu, nudná, přiznané 3 seasoned Am&EurOak, větší vliv těch amerických, vyrovnaná bez nápadu, dozvuk do sucha a hořka. Vhodný na zawhiskování, ale ne na popíjení.

Terra (Quest) : konečně cítím Macallan, nejintenzivnější vůně z celé řady, ušlechtilá zatuchlost, svěžejší, ale lehce zajímavě štípne proti Sienna z předchozí řady, použito více evropského dubu, sherry nepřehlédnutelné, jsem rád, že mám lahev a potřebuju druhou :).

Enigma (Quest) : přirozený vrchol řady, opět pořádný tradiční sherry Mac, skvěle pitelná, vyvážená šťavnatost evropského dubu i olejovitost amerického, hutná, plná, lahodná. Děkuji Vaškovi za deci vzorku, potřebuji celou lahev :). Tohle je opravdový Mac a stále ho lze pořídit za jednociferné částky v tisících korun.

Select Oak (Fine Oak) : palírna přiznává sherry&bourbon cask, vyvážená kombinace 5ti sudů harmonická, šťavnatá, hebká bez kořenité pálivosti, dozvuk bez dubové suchosti. Není stejný jako pokračující Tripple oak, je jednoznačně plnější, šťavnatější a lepší. Ve své době byl to nejlepší, čím mohl bourbonem „ředěný“ Macallan konkurovat vlastnímu tradičnímu sherry stylu.

12yo Sherry Oak : jasné, ale jemné nedominující sherry, kontrolované dřevem, středně dlouhý závěr suchý, dubový, taninový. Není wow efekt, ale prodloužený účinek, stále stojí za ty peníze.

Classic Cut: Mate zářivě červeným obalem i popisky, ale je "naředěna" bourbonem. Použitý a přiznaný Am exbourbon a Sherry Seasoned Oak, 55% (!), barva zlatá, do sherry bomby daleko, ale dobře vyvážená, vyšší alkohol zvyšuje intenzitu vůně a chuti, ale nakonec končí v suchém dubu a sherry se úplně ztrácí, končí suchá a hořká. Pro mě ne.

Harmony Collection (Smooth Arabica) skvěle vyvážená, jen mírný vliv sherry, 40%, zajímavá, ale za ty peníze si koupím jiný Mac.

Zdeňkova Macallan degu v pdf


Martin Suchý

- odposlechnuto na FB:

Současná palírenská plnění Macallanu si moc nekupuji. Ne snad že bych si myslel o kvalitách whisky z této palírny něco špatného, to ani omylem. Ale ceny mi připadají jednoduše neúměrné obsahu. Pro svou 650. whisky ohodnocenou na Whiskybase jsem si ale vybral pecku právě od Macallanu a rád se pochlubím o co šlo a proč je to tak zajímavý panák.

Společnost J.G. Thomson & Co. Ltd. v 80. letech vydala několik lahví s označením As We Get It – zpravidla se jednalo o single casky v sudové síle. V některých případech bylo přiznáno, která palírna za tou konkrétní whisky stojí a tak existuje dokonce několik verzí Macallanů pod tímto označení a se zmíněnými specifikacemi. A v tom je ten fór – starý Macallan v sudové síle z jednoho sudu je totiž něco, co jen tak neseženete, nebylo to totiž v 80. letech vůbec běžné. Navíc Macallan před rokem 2004 (nástup Fine Oak) byl synonymem pro perfektní sherry sudy a vynikající kvalitu.

Jak už jsem naznačil, tak mi i Macallan z roku 2022 chutná, ale kdo měl možnost porovnání, tak ví, že starý Mac je přeci jen něco trochu jiného.

Na nose je to čistá radost – mísí se intenzita a bohatost s harmonií a klidem šťavnatého, plně ovocného a velmi vybalancovaného sherry sudu. Tady se nic nešidilo. I přes sudovou sílu ale není ani známka rušivosti, agresivity. Do toho trochu kovovost, kůže, ale hlavně je to svěží ovocnost. Toto bych čichal celý den.

Chuť je tak plná, hutná, olejnatá. Nevím, jestli mi budete rozumět, ale mám pocit, jako bych v ústech měl dvojnásobné množství whisky, než mám. Je to čisté oloroso, ale v té old school podobě, která se dnes vidí jen zřídka. Žádná trpkost, bohaté peckovité ovoce, mléčná čokoláda, kakao. A hlavně obrovská hloubka, elegance a balanc. Velká radost.

Závěr je dlouhý, hřejivý, sladký, plný. Hodně čokolády a hodně sladkého ovoce.

91/100

Oproti aktuální tvorbě má tato whisky po všech stránkách navrch. Není to úplně něco jiného, je tak sherry pecka je bohatší, plnější a silnější. A zážitek je tedy mnohem více intenzivní.

Kdo bude mít možnost staré Macallany ochutnat, tak vřele doporučuji už proto, abyste pochopili, že tato palírna vážně není jen marketing a hype, ale především precizní práce se sudy a vynikající whisky. Bohužel si člověk musí připlatit. Tahle konkrétní láhev vyjde v aukcích na nějakých 650 Eur.


Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Macallan 7letá 40%Macallan 7letá 40%:
Barva: zářivě jantarová.
Aroma: sherry, se suchou sladovostí v pozadí.
Tělo: střední až plné.
Chuť: ořechová a nasládlá, následně se vyvíjí máslový slad a ovoce.
Dokončení: uspokojivé, sherry, sladové, lehký digestiv.
Známka: 81
Macallan Distiller´s ChoiceMacallan Distiller´s Choice 40%:
Barva: bronzová, bledší než většina Macallan.
Aroma: výrazně voňavé.
Tělo: střední, velmi jemné.
Chuť: lehce máslová a sladová, živé, mladistvé příchutě, důraz spíše na klasickou květinovou Speyside než na sherry.
Dokončení: zvýrazňuje suchost Macallan.
Známka: 81
Macallan 10letáMacallan 10letá 40%:
Barva: jantarová.
Aroma: sherry a máslové, medové, sladový charakter, mnoho vyzrálosti a hloubky, dokonce i v tomto mladém věku.
Tělo: plné, bez sirupovosti.
Chuť: mnoho sherry bez bohatosti, mnoho sladu, nasládlá.
Dokončení: uspokojivé, sladové, zázvorové, přechod do suchosti, s náznakem kouře.
Známka: 87
Macallan 10letá 100 Proof 57%Macallan 10letá 100 Proof 57%:
Barva: jantarová, okrově sytější.
Aroma: ještě sherry, ale sušší, měkký nádech alkoholu.
Tělo: plné.
Chuť: náznak sherry, velmi čistá vyzrálá, ovocná, intenzivní, silná.
Dokončení: sherry, kouř, alkohol.
Známka: 89
Macallan 12letáMacallan 12letá 43%:
Barva: jantarová.
Aroma: sherry, med, tóny květin.
Tělo: plné, jemné.
Chuť: první tóny kvetoucího rybízu, celkově výraznější.
Dokončení: slabě vyzrálejší.
Známka: 91
Macallan 15letáMacallan 15letá 43%:
Barva: středně jantarová.
Aroma: med, výrazně ovocná.
Tělo: plné, velmi jemné.
Chuť: karamelová, jemně ovocná a kořeněná, tóny rašeliny, trochu ji chybí rozměr.
Dokončení: trávové, slabě rašelinové.
Známka: 92
Macallan 25letá Anniversary MaltMacallan 25letá Anniversary Malt 43%:
Barva: sytě jantarově červená.
Aroma: rozhodná sladkost překrývající charakter.
Tělo: plné, pevné, vyzrálé.
Chuť: kouřová, velmi zvyšuje ucelenost.
Dokončení: suché, ucelené, velmi dlouhé.
Známka: 95
Macallan 18letá 1963 43%:
lámavá oranžová barva, lehce dubové aroma, chuť lehká, sladká a sherry, s cedrovým dokončením.
Známka: 94
Macallan 18letá 1964 43%:
středně oranžová barva, dobrá vyváženost rašeliny a sladu v aroma, lehce ovocná chuť, uprostřed upadá, s ořechovou slakostí sherry v dokončení.
Známka: 94
Macallan 18letá 1965 43%:
žlutohnědě červená, aroma sherry a ořechu, anýz, lékořice, kořeněné a olejové dokončení.
Známka: 94
Macallan 17letá 1966 43%:
žlutohnědá barva, rašelinové a kořeněné aroma, olejová, ořechová, jemná, velmi slabounce rašelina v dokončení.
Známka: 94
Macallan 18letá 1967 43%:
žlutohnědá barva, kořeněné, téměř mátové aroma, chuť velmi jemná, charakter máslového sladu, dokončení melounové s trávovou rašelinou.
Známka: 94
Macallan 18letá 1968 43%:
meruňková barva, fondánové a ořechové aroma, lehká na jazyku, slabě sirupová, karamelová, jemně kořeněné dokončení.
Známka: 94
Macallan 18letá 1969 43%:
jantarová, ale plnější než obyčejně, aroma rašelina a slad, chuť ořechová, nasládlá, sirupová, trochu rašeliny v dokončení.
Známka: 94
Macallan 18letá 1970 43%:
sytě jantarově červená, agresívní aroma sherry, výrazně ucelená, dlouhé vanilkově dubové dokončení.
Známka: 94
Macallan 18letá 1971 43%:
třpytivá oranžová, měkké lahodné aroma, olejová, parfémová, sladkost sherry.
Známka: 94
Macallan 18letá 1972 43%:
sytě pomerančová, aroma dubové a rašelinové, chuť velmi jemná, vynikající vyváženost mezi rašelinou a siropovým sladem, v dokončení vysychá.
Známka: 94
Macallan 18letá 1973 43%:
zářivý jantar, aroma velmi parfémované, velmi plné příchutě, štavnatý dub a vanilková kořeněnost v pomalém dlouhém dokončení.
Známka: 94
Macallan 18letá 1974 43%:
načervenalý nádech, krásně vyvážená rašelina a slad v aroma, chuť sladová, sladkost s nádechem sherry přechází do esterové a parfémové, dokončení sladké a kořenené.
Známka: 94
Macallan 18letá 1975 43%:
oranžovější barva, aroma kořeněná citronela a rašelina, čerstvý šťavnatý calvados a kvetoucí rybíz v chuti, dokončení svěží a dubové.
Známka: 94
Macallan 18letá 1976 43%:
zářivě oranžová barva, rašelinové a kouřové aroma, pevná a jemná, živá chuť trávy, rašeliny a dubu.
Známka: 94
Macallan 18letá 1977 43%:
tmavší a červenější, aroma sherry a zdrženlivé ovoce, charakter máslového sladu, sladší, dokončení více sherry.
Známka: 94
Macallan 18letá 1978 43%:
jednolitá oranžově jantarová barva, velký buket s trochou rašeliny, střední až plné, měkké tělo, krásně vyzrálá a ucelená, s ořechově sladkým charakterem sherry, pevné, jemné, suché a hřejivé dokončení.
Známka: 94
Macallan Gran Reserva 18letáMacallan Gran Reserva 18letá 1979/1997 40%:
Barva: výrazně kaštanová.
Aroma: zpočátku bohaté sherry, potom sladové ořechové, rozinka, datle, nakonec květinové.
Tělo: velké, olejové.
Chuť: velmi suchá, marmeláda z hrubě nakrájeného trpkého pomeranče a zázvoru na dobře propečeném toastu, potom máslová, sirupová sladovost, přechází do ořechové, sladké sherry, výhradně pro milovníky silně dubivých whisky.
Dokončení: bohatě ovocné, rozinkové, hřejivé.
Známka: 95
Macallan 30letá Sherry OakMacallan 30letá 43%:
Barva: sytě oranžová.
Aroma: voňavé svěží, leštěný dub, kůra čerstvých mandarinek.
Tělo: střední až plné.
Chuť: navzdroy vysokému věku není agresivně dubová, ani nepřevažuje sherry, pevně kombinované příchutě, velmi přitažlivá je její dokonalá zralost, ucelená, jen závan kouře.
Dokončení: suché, hřejivé, uspokojivé, ale rychle se ztrácí.
Známka: 95
Macallan Private EyeMacallan Private Eye 4O%:
Barva: nažloutle červená.
Aroma: velmi živé a agresívní, sladkost s nádechem čerstvé kůže.
Tělo: měkké, jemné.
Chuť: lehce ořechová.
Dokončení: náznak trpkosti.
Známka: 92
Macallan 1874 ReplicaMacallan 1874 Replica:
Barva: oranžová.
Aroma: zázvorový koláč, kmín, semena kmínu.
Tělo: střední, pevné, jemné.
Chuť: suchá, s měkkými tóny pomeranče, koření, anýz, citronela, nejvíce esterový Macallan, lehká rašelina.
Dokončení: silné, suché, jen náznak trpkosti.
Známka: 95
Macallan Vintage Travel TwentiesMacallan Vintage Travel Twenties 40%:
Barva: bledý vlašský ořech.
Aroma: sladké, kořeněné.
Tělo: dosti lehké a řidší.
Chuť: elegantní dubová, leštěný dub.
Dokončení: dub, vyzrálá rašelina, pozdní, ale velmi lehká připomínka kořeněné a medové sladovosti.
Známka: 93
Macallan Vintage Travel ThirtiesMacallan Vintage Travel Thirties 40%:
Barva: bledá meruňka.
Aroma: měkké, ale výrazně rašelinové.
Tělo: lehké, jemné.
Chuť: dobře vyvážená medová sladovost, kořeněné estery a voňavý rašelinový kouř.
Dokončení: dlouhá rašelina, citronela, sladké a kořeněné.
Známka: 95
Macallan Vintage Travel FortiesMacallan Vintage Travel Forties 40%:
Barva: prvosenka.
Aroma: ořechové, trávové, rašelinové.
Tělo: lehké, živé.
Chuť: lehká, květinová, trávová, určitá sladkost, potom rašelina a kouř.
Dokončení: vyjímečně lahodné, ale rozhodně, voňavý rašelinový kouř.
Známka: 94
Macallan Vintage Travel FiftiesMacallan Vintage Travel Fifties 40%:
Barva: tmavý bronz.
Aroma: lehce leštěný dub, parfémové.
Tělo: lehké, ale jemné, tělnaté.
Chuť: dobře vyvážená a vyzrálá, dub, sherry, slad, lehce kořeněná.
Dokončení: sherry a koření, dlouhé, uspokojivé.
Známka: 93
Macallan Millennium 50letáMacallan Millennium 50letá 1949 40%:
Barva: meruňková až oranžová.
Aroma: rašelinové, kouřové, téměř začazené.
Tělo: střední, pevné, kluzké.
Chuť: sladová, melasová, dubová, dub je mohutný, ale nepřevládá, krásně vyvážená, vysloveně luxusní whisky.
Dokončení: jako tvrdý máslový bonbon s kořenovým zázvorem, ochutnávaná jako vzorek ve vývoji.
Macallan 1948Macallan 1948 46,6%:
Barva: staré zlato.
Aroma: nezřetelné sherry (fino?), květinové, listové, rašelinové, dřevité.
Tělo: lehké, ale pevné, jemné.
Chuť: dohromady elegantnější nostalgický styl, jistá sladkost a květinová chuť, ale vynikajícím znakem je překvapivě svěží rašelinově kouřová příchuť, kdysi takto chutnaly velké whisky z oblasti Speyside.
Dokončení: jemné, ale přetrvávající a hřejivé, zanechávající kouřovou vzpomínku.
Známka: 96
Macallan 1946Macallan 1946 40%:
Barva: zářivě zlatá.
Aroma: mnohem více esterově ovocné.
Tělo: lehké, jemné, téměř kluzké.
Chuť: pevné, ucelené chutě, květinová, esterová, ale velmi lahodně vyvážená, sladká limeta, citron a pomeranč, pozoruhodně svůdná whisky na svůj věk.
Dokončení: trpký pomeranč, tráva, rašelina, opět dlouze kouřové.
Známka: 95

Stručně některé další:

Macallan 9letá Adelphi 58,2%: s jasnou, bledou oranžovou barvou, výrazným aroma sherry, máslovou sladovostí, ale s poměrně štiplavým dokončením, známka 79
Macallan 1990 Gordon & MacPhail Speymalt from Macallan 40%: zlatá barva, dobře vyváženélehké sherry a rašlina v aroma, velmi lehký, květinový střed a dokončení sherry, známka 80
Macallan 1978 Gordon & MacPhail Speymalt from Macallan 40%: vynikající ročník, je podstatně olejnatější a rašelinový, známka 94
Macallan 1974 Murray McDavid 46%: dobrá jantarová barva, zdrženlivé aroma a chuť, která je však pěkně esterová a kořeněná, s vyváženými příchutěmi, známka 92
Macallan As We Get It verze od J.G. Thomson: plná barva, sherry a následně máslově sladová, ale trochu lihová, známka 84
Macallan 1996 Inverallen: zářivá zlatá barva, sirupové tělo a velmi květinové, parfémové dokončení, známka 84
Macallan 28letá Inverallen 55,7%: zlatá barva, lehký až střední charakter sherry a krásná vyváženost a ucelenost, známka 93
Macallan 28letá 1965 Signatory 55,7%: zářivě zlatá, s rašelinou a parfémem, známka 92
Macallan 30letá Cadenhead 52,6%: velmi bledá, krásně květinová, s náznakem rašeliny, známka 88
Macallan 30letá Cadenhead 54,7%: méně intenzivní barva, rašelinová, smetanová a esterová, známka 90
Etiketa Macallan 10-ti letáEtiketa Macallan 12-ti letáEtiketa Macallan 15-ti letáEtiketa Macallan 25-ti letá Anniversary Malt 1974/2000 43%Etiketa Macallan 30-ti letá Sherry OakEtiketa Macallan 50-ti letá Anniversary Malt

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciMacallan 18letá 43%:
Barva: Mahagonová. Záblesky červené.
Aroma: Sušené ovoce, vánoční koláč, rozinky a hřebíček. Fíky. Náznak kouře. Koncentrovaná s bohatým dubem.
Tělo: Těžké, lehce olejnaté.
Chuť: Pryskyřice, hořká čokoláda, kmín a fíky. Hořká pomerančová kůra.
Dokončení: Suché. Kořeněné. Slad.
obrázek není k dispoziciMacallan 15letá Fine Oak 43%:
Barva: Světle zlatá.
Aroma: Aromatická, petrá a elegantní. Šťavnaté ovoce, pomerančová kůra, zralý meloun, mango, truhlík s vanilkou. Horké piliny. Lískový oříšek. Lehký kouř.
Tělo: Bohaté, sladké a olejnaté.
Chuť: Med, oříškový dub, sladké sadové ovoce. Karamel a karamelka, dub, kapradina, slad a tmavá čokoláda.
Dokončení: Velmi pestré ovoce. Štípne vás koření.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Macallan 12letá:
Vždy bohatá, nasládlá, elegantní a ostrá, ale svou superhvězdnou kvalitu má až v osmnácti a pětadvaceti letech.
Macallan 18letá:
V současné době je těchto letech ve své vrcholné formě. Jemná, ostrá, bohatá, hustá a sladká, korunovaná ovocnou příchutí po sherry.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Macallan 10letá Sherry OakMacallan 10letá Sherry Oak:
Barva: Sytá přírodní barva ze stárnutí v sudu po sherry.
Aroma: Bezprostředně sladkost, slad a karamel.
Chuť: Plné tělo, ale lahodná a dobře vyvážená, příklad klasického sekundárního zrání s sherry.
Dokončení: Sladkost s citrusovými tóny, stopy kouře a dubu.
Macallan 18letá Sherry OakMacallan 18letá Sherry Oak:
Barva: Výrazně tmavý mahagon - sytý a hluboký.
Aroma: S čicháním opatrně - je to velmi intenzívní vůně s pozoruhodnými tóny dřeva a kůže.
Chuť: Silný vliv sherry, vinné tóny, něco kouře, vanilkového karamelu s kořeněnými vrstvami připomínajícími tradiční marmeládu a sušené ovoce.
Dokončení: Velmi oblé a konzistentní. Kouřové stopy a tóny klasického koláče.
Macallan 30letá Fine OakMacallan 30letá Fine Oak:
Barva: Nápadně bledší než u jejích protipólů, atraktivní žlutozlatá.
Aroma: Karamel, vanilka, dub a stopy kouře.
Chuť: Vyjímečně komplexní, bohatá a naplňující ústa, černá třešeň. Oživá přidáním vody.
Dokončení: Docela smetanové, hladké a dlouho prodlévající. Vrstvené a rafinované.

v knize Svět whisky hodnotí:

Macallan 10letá Fine Oak 40%Macallan 10letá Fine Oak 40%:
Vliv sherry tu není tak silný jako u standardní 10leté, takže se více projeví svěží, řízný a sladový charakter typický pro tuto palírnu.
Macallan 10letá 40%Macallan 10letá 40%:
Hlavní výrobek Macallan zraje v sudech po sherry. Oblíbená whisky má vůni sušeného ovoce a karamelu s vyváženou a ucelenou příchutí.
Macallan 25letá 43%Macallan 25letá 43%:
Kořeněné citrusové tóny doplňují ovocný charakter whisky vyzrálé v sudech po sherry se slabou příchutí dřevěného kouře.
Macallan 30letá 43%Macallan 30letá 43%:
Vynikající jako digestiv, se sladkou vůní po sherry a kořeněnou příchutí pomerančové kůry, hřebíčku a datlí, která zůstává dlouho na jazyku.
Macallan Gold 40%Macallan Gold 40%:
Voní po meruňkách, broskvích, karamelu a kůži. Středně silné tělo chutná po sladu, vlašských ořechách a koření. Středně dlouhé dokončení má příchuť dubu.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Macallan 12letá Fine Oak 40%Macallan 12letá Fine Oak 40%:
Barva mahagonová. Tato příjemná jemná a lehká malt whisky se velmi dobře hodí jako aperitiv, i když je v aromatu přece jen komplexní a silná. Přesto zůstává měkká a je doplňovaná ovocem a vanilkou. Chuť má kořeněnou, velmi vyváženou a ovocnou. Ukazuje opět sladký slad, doplněný trochou dubu. V dozvuku je středně dlouhá a ke konci se ukazuje stále sladší, což zanechává velmi příjemný dojem.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Macallan 12letá:
Aroma: ovocné, vanilkové, voní po sherry.
Příchuť: citrusová, trochu slaná, s kouřovým nádechem, dlouhý, slabě olejnatý konec.
Macallan 18letá:
Aroma: karamelové, s kouřovým nádechem, ořechové.
Příchuť: velmi jemná, komplexní, vanilková, karamelová, tabáková, ořechová, dlouhý, velmi stupňovaný konec.
Macallan 1874 Replika:
Aroma: pomerančová marmeláda, vanilkové a hořká čokoláda.
Příchuť: težká, čokoládová, pomerančová, melasová, s dlouhým temným koncem.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciMacallan New Make:
Aroma: Čisté. Trocha zeleného ovoce. Poměrně tučné/olejovité, sladové. Lehce sirnaté.
Chuť: Tučná, olejovitá a pokrývající jazyk. Těžká. Zelené olivy. Neůstupná.
Dokončení: Bohaté a dlouhé.
obrázek není k dispoziciMacallan Gold 40%:
Aroma: Hřejivá, kvasná svěžest se mísí s čerstvě upečeným bílým chlebem, mandlovým máslem, senem a vanilkou.
Chuť: Za lehkým, "otevřeným" aroma přichází jádro, hutné, k jazyku lnoucí oleje a známky svěžího citronu společně s cestovními bonbony.
Dokončení: Suché a sladové.
obrázek není k dispoziciMacallan Amber 40%:
Aroma: Známky ovoce, dozrávající zelené švestky a ovocný sirup. Náznak rozinek je střídán známkami včelího vosku.
Chuť: Zemitá (mokrý písek), ovšem stále sladká, s částečně sušeným ovocem a známkami vanilky. Na pozadí jemné tóny mandlí.
Dokončení: Dlouhé a lehce sladové.
obrázek není k dispoziciMacallan 15letá Fine Oak 43%:
Barva: Zlatá.
Aroma: Pomernačová kůra. zralý meloun, mango, vanilkový lusk. Žhavé piliny, lískové ořechy a leštící vosk.
Chuť: Ořechový dub, vyřené sadové ovoce, černý banán. Karamelky, kapradí, slad a tmavá čokoláda.
Dokončení: Komplexní a ovocné.
obrázek není k dispoziciMacallan 18letá Sherry Oak 43%:
Barva: Tmavý jantar.
Aroma: Ovocný koláč, švestkový puding, vlašské ořechy a perník, následné známky sirupu a sušených bobulí.
Chuť: Bohatá, ústa vyplňující. Tuhá. Rozinky a datle. Vlemi zralá, olejovitá.
Dokončení: Spálené tóny přidávají na komplexitě.
obrázek není k dispoziciMacallan 25letá Sherry Oak 43%:
Barva: Výrazná jantarová.
Aroma: Plné známek Brandy de Jerez: tmavé sladké ovoce, pražené mandle, sušené byliny. Sladkost blížící se kompotovanému ovoci, sladkost alkoholu se rozvíjí naplno společně se smůlou z dubu.
Chuť: Velmi sladká. Přechází v tóny červeného vína. Výrazné sevření, moruše, kouř, zemitost, poté plný zásah rozinek.
Dokončení: Dlouhé a bohaté.
obrázek není k dispoziciMacallan Sienna 43%:
Aroma: Kompotované černé třešně, červené švestky a borůvky ve velkém zastoupení, ovšem s čirostí a svěžestí.
Chuť: Zemitá a hutná, s voskem, rozinkami, novým kořením, hřebíčkem, kůrou, ovocem a závanem umělecké palety. Poddajné třísloviny.
Dokončení: Dlouhé a rozinkové.
obrázek není k dispoziciMacallan Ruby 43%:
Aroma: Sušené švestky společně se sušenými třešněmi a sladkým/ostrým okrajem podobným jako Barolo. Robustní, přesto sladké. Čokoládou sypaný rahat.
Chuť: Známky připomínající Oloroso vedle tříslovin podobných čaji Assam. U této whisky je vhodné mít po ruce vodu. Bohatá.
Dokončení: Dlouhé a hluboké.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Vašek Rout - Nedělní chvilka whiskezie

Macallan Enigma

Macallan Archival Series - Folio 2

Macallan Folio 5

Macallan James Bond Globe Trotter


The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2020: 10 December - The Macallan Sienna


Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Macallan Double Cask 12y

Macallan Double Cask 18y


Svet Alkoholu

The Macallan gold degustácia


Recenze na whisky.nethar.cz:

Macallan 10 yo

Macallan 10 yo Cask Strength

Macallan 10 yo Fine Oak

Macallan 10 yo Sherry Oak

Macallan 11 yo 1993 McGibbon’s Provenance

Macallan 12 yo Double Cask

Macallan 12 yo Fine Oak

Macallan 12 yo Sherry Oak

Macallan 15 yo Fine Oak

Macallan 15 yo Triple Cask

Macallan 18 yo Double Cask

Macallan 18 yo Fine Oak

Macallan 18 yo Sherry Oak

Macallan 18 yo Triple Cask

Macallan 18 yo 1998 GM

Macallan 25 yo 1988 Wk

Macallan 1700 Director's Edition

Macallan 1989 Private Cellar

Macallan 1991 GM

Macallan 1997 GM

Macallan Amber

Macallan Classic Cut

Macallan Classic Cut 2022 Edition

Macallan Edition No. 2

Macallan Edition No. 3

Macallan Edition No. 4

Macallan Edition No. 5

Macallan Elegancia 12 yo

Macallan Estate

Macallan Gold 1824

Macallan Lumina

Macallan Quest

Macallan Rare Cask

Macallan Rare Cask Batch No. 1 2018

Macallan Rare Cask Batch No. 1 2019

Macallan Rare Cask 2022 Release

Macallan Select Oak

Macallan Sienna

Macallan Terra

Macallan Whisky Maker's Edition Peerless Spirit

A Speyside Distillery 12 yo 2008 ElD

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Macallan 1861 Replica 42,7%Etiketa Macallan 1874Etiketa Macallan 1946 Select Reserve 52 letá 40%Etiketa Macallan 1951 48,8% (jedna z 632 lahví)Etiketa Macallan Gordon & MacPhail Speymalt from Macallan 1966 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 31.10.2024