značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

výslovnost  tisk textu

LONGMORN

Palírnu Longmorn založili v roce 1894 John Duff, George Thomson a Charles Shirres. Palírna prý vyrostla na místě, kde stávala stará kaple. Od roku 1899 vedli palírnu James R. Grant a jeho synové, kteří bylo známi jako "Longmorn Grants". Od roku 1976 je palírna v majetku společnosti Seagram a licenci drží Chivas & Glenlivet Group. Název palírny Longmorn je odvozen z gaelského Lhanmorgund, což lze přeložit jako místo svatého muže. Vodu bere z pramenů v Mannoch Hill.

Dnes je to jedna z mála palíren, která úzkostlivě zachovává tradiční postupy, např. používá stará humna na sladování ječmene a malé kvasné kádě. Do roku 1993 se pod kotli topilo uhlím. Zaměstnávali pracovníky na prohrabávání ohně, kteří se starali o to, aby uvnitř kotlů nedocházelo k připalování.

Palírna LongmornPalírna LongmornPalírna LongmornPalírna LongmornPalírna Longmorn

I tato palírna přešla na efektivnější vytápění parou. Někteří odborníci se domnívají, že whisky odstraněním přímého ohřevu ohněm něco ztrácí. U whisky z palírny Longmorn se pomalu blíží doba, kdy bude možné změnu u této značky posoudit. Změna výhřevu kotlů proběhla v roce 1993.

V palírně Longmorn - kvasná káďV palírně Longmorn - destilační kotle pro první destilaciV palírně Longmorn - destilační kotle pro druhou destilaciV palírně Longmorn - uzávěr kotle (kotel pro první destilaci)

Typy

Palírna dává přednost 15-ti leté a firma Gordon & MacPhail zase 12-ti leté. Jednou ze specialit je 25-ti letá Longmorn Centenary Bottling 1969 plněná v roce 1994.

Whisky z této palírny je prý oblíbená mezi blendery jako "top dressing" pro míchané whisky.

Longmorn 15-ti letá (starý vzhled)Longmorn 15-ti letá 45%Longmorn 25-ti letá Limited Centenary EditionLongmorn 12-ti letá Gordon & MacPhail 40%Longmorn 25-ti letá Gordon & MacPhail Resesve 43%

Článek na PoznejWhisky.cz:


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1046982282898324/):

Zdeněk CZ napsal (7.4.2022):

Opomíjené skotské perly

Palírna Longmorn zažila na "vlastní zdi" dva obrovské enthusiasty, nadšence s vizí budovat whisky palírny ve velkém a na oba můžeme vzpomínat s povděkem k jejich odkazu dodnes nad lahodným nápojem ve skleničce.

Prvním nadšencem byl John Duff, rodák s Aberchirderu, který již měl zkušenosti při zakládání palírny Glenlossie v r. 1876. V relativně krátkém čase pak rozvíjel whisky byznys jak v okolí skotského Elginu, tak v oblasti Cape Town v USA. V Americe se mu nedařilo, ale ve Skotsku realizoval ze začátku smělé plány. Jako druhou založil palírnu Longmorn - údajně na místě po kostelíku a odtud se odvozuje význam gealského názvu "místo svatého muže". Palírnu založil společně s dalšími dvěma společníky a na tehdejší dobu ve velkém stylu. Vybavenou 4 destilačními kotly za tehdy závratnou sumu 20 tis. liber. Již po pěti letech vyplatil své společníky a samostatně založil na malém kopečku (Ben) poblíž farmy Riach další palírnu. Nám velmi dobře známý Benriach. Tehdy nazvaný Longmorn 2.

Svůj rozlet však Duff přehnal a dohnal podnik ke krachu, takže ho insolvenční banka prodala a poté ho převzali Grantové (James R. Grant). Ti provozovali palírnu až do sedmdesátých let minulého století, kdy vzniknul společný podnik Glenlivet&Glen Grant Distilleries, aby na přelomu našeho tisíciletí přešla palírna do rukou Chivas Brothers ze skupiny Pernod Ricard. Současný majitel nahradil původní 15letou single malt novou vynikající 16letou, kterou si podrobněji popíšeme za chvíli a taky si vysvětlíme, proč single malt whisky z palírny s produkcí destilátu 7-8 krát větší než malinký Royal Lochnagar je na trhu stejně vzácný.

Další opravdový nadšenec a průkopník světa whisky, který prošel krátkým zácvikem v palírně Longmorn (1919), byl Japonec Masataka Taketsuru, pocházející z prefektury Hiroshima. Ten se sice brzy přestěhoval na opačný konec Skotska do Campbeltown (palírna Hazelburn) a po roce se dokonce vrátil do Japonska, kde položil základy dnes velmi oceňované japonské whiskové školy. Své vědomosti a zkušenosti ze Skotska chtěl využít k naplnění svého snu, vytvoření vlastní japonské whisky a údajně okopíroval i tvar původních kotlů palírny Longmorn při zakládání Yoichi. Na popis jeho začátků v Japonsku, úvodního spojenectví s budoucím zakladatelem skupiny Suntory Torim v palírně Yamazaki a následném názorovém rozchodu a založení vlastní whisky Nikka, se určitě najdou povolanější odborníci. Abychom se nevěnovali jen pánům, připomenu zde příběh jeho skotské manželky Rity (rodným jménem Jessie Roberta Cowan).

Manželství bylo uzavřeno přes výslovný nesouhlas jak japonských, tak skotských rodičů na skromném obřadu. Poznali se tak, že Rita se sestrou sháněli pro mladšího bratra instruktora japonského bojového umění Jiujitsu, v době kdy Masataka studoval chemii na Univerzitě v Glasgow. Rita ho následovala na všech jeho životních cestách a oddaně ho podporovala v naplňování jeho snu, vytvoření první japonské whisky. Odjela i do Japonska, kde získala občanství. Bohužel tady taky zažila druhou světovou válkou a japonskými sousedy byla vnímána jako špionka nepřátelského státu, takže čelila šikaně a vyšetřování.. Po válce ji začalo trápit onemocnění jater a tuberkuloza, zemřela již v 64 letech a Masataka ji přežil osamocen o 18 let ! Tak se naplnil tragický příběh oddané lásky těžce zkoušený válkou. Dnes je dům, ve kterém žila Rita chráněn japonským zákonem jako kulturní památka. Masataku Taketsuru můžeme s trochou nadsázky nazvat císařem japonské whisky, ambassador je totiž málo :)

A teď proč je single malt z Longmorn tak málo vidět u obchodníků, navzdory střední velikosti palírny? Produkovaný destilát je totiž velmi ceněný míchači whisky pro svůj charakter. Má skoro mytickou pověst. Je sladká, ovocná i voskovitá, má hloubku i šíři. Voňavá a přesto silná. Hodí se do míchané whisky. Tvoří charakteristické hutné jádro, které se přitom "nepere" s dalšími složkami mchané whisky a je významnou součástí luxusních blendů jako Chivas Regal 18yo nebo Royal Salute. O destilát jako složku do premiových blendů je takový zájem, že palírna nijak moc neinzeruje a nepodporuje nabídku single malt whisky. Zhruba za cenu CHR 18yo seženete Founder´s reserve single malt a za cenu prémiových blendů CHR Royal Salute a Ultis si můžete pořídit úžasnou 16-letou single malt, kterou navzdory její vyšší ceně doporučuji všem, kteří hledají luxusní whisky pro úspěšné muže. Po náročném dni pohodlně usedněte do kožené (!) sedačky, zbavte se rušivých elementů a vychutnávejte luxus se mnou.

Longmorn 16yo

Otevři si luxusní lahev s koženým dnem a kovovým límečkem. Jako první tě zasáhne atraktivní vůně, krémová s náznaky medu až toffee. Znatelných 48%.

Kdo čeká v chuti agresivitu, bude překvapen. První doušek nemá žádné ostré hrany, je pěkně zaoblený, není vtíravě laciný, ale dostatečně výrazný a postupně zesiluje. Obejmu doušek v ústech, provzdušním, tak se rozbalí a odevzdá víc a víc. Hutné tělo máslovitého charakteru s prvky ovoce obaleného v medu, mírná olejovitost vyvolává dojem lehce navoskované přírodní kůže. Polknu, ale přesto zůstává silný a harmonický vjem, chuťové vrstvy se prolínají, luxusně vyvážený vjem, nic nenarušuje senzorickou lahodnou vlnu, jde jakoby proti času - místo aby vjem ubýval v čase tak se zahušťuje. Tahle whisky vás neohromí jednorázovou provokací, pálivostí, pepřovitostí nebo naopak přehnanou sladkostí některých sherry bomb, nemá ani stopy po kouři, ale dlouho kráčí majestátně stejným směrem. Olej z rozmačkaných ořechů, ovocnost neutralizovaná lehkou travnatostí. Nemusíš často upíjet, tahle whisky vydrží v puse velmi dlouho a můžeš si vyvolávat druhou a třetí zážitkovou vlnu. Luxusní pohoda.

Na závěr přichází nekonečně dlouhý dozvuk, žádné náznaky hořkosti, jen sladká dřevitost přecházející do otázky: cítím víc kůži v ústech nebo z kožené sedačky?

Tahle whisky je prostě vynikající a je dobře, že nám ji blendeři trochu nechali.

Distiller´s choice:

Ve vůni je svěžejší, v chuti více ovocnosti a zážehy zázvoru. Bohužel chybějící roky a jen 40% alkoholu způsobují, že všechno je slabší a utlumené, přidává se více pepřovitosti, která trochu přebíjí lahodnou luxusní vyváženost, velmi se zkracuje chuťový dozvuk a vůbec nepřichází druhá a třetí vlna v ústech, jak působí starší sestřička. Takhle whisky není vůbec špatná. Když ale před ní ochutnáte 16yo, tak si teď říkáte: a co dál, kdy přijde pokračování?


Další díly Opomíjených skotských perel najdete v článcích.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Longmorn 18letá 40%Longmorn 18letá 40%:
Vzorek z ochutnávky Chivas Regal, měla by být určená pro Chivas Regal 18.
Aroma sladké a výrazně květinové až parfémované. Sladká čokoláda a jablko, vůně jablka po chvíli znatelně zesílí. V pozadí možná trochu medových tónů. Aroma je celkem výrazné a těžké a současně příjemně kompaktní. V chuti zpočátku lehce sladký nástup, který se rozvine do jablečné ovocnosti, sladovité sladkosti a kořenitosti se kterou to přejde do dokončení. To je dlouhé, kořenitost pomalu ustupuje a zůstávají lehké medové sušenky. Celkově mi ten styl kořenitosti nesedí a ničím mě neupoutala. Ještě zkusím přeochutnat v brzké době zbytek vzorku. (25.4.2020)

Při druhém ochutnávání jsem se shodl se svými poznánkami a ani teď mě nijak neupoutala. Nijak mě nebavila, jen tu malou krátkou úvodní chvíli, kdy jsem ji zkoušel poznat. Dopít se v pohodě dala, ale naštěstí to byl jen vzorek. (14.7.2020)

Longmorn 1994 The Secret Treasures Single Cask 1994/2007 26.5.1994/9.2007 Cask No.74881 43%Longmorn 1994 The Secret Treasures Single Cask 1994/2007 26.5.1994/9.2007 Cask No.74881 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2009:
Aroma jemné sladové, ovocný Speyside, trochu čokoláda, med, chuť sladová, med, trochu ovoce, čokoláda, karamely, ale celkově ničím nezaujme, dokončení spíš nezajímavé, celkově standardní Speyside jako mnoho a mnoho jiných. (19.10.2009)
Longmorn 15letá 2004 SMWS 7.230 Apple-Tinged Lengthy Grief 7.9.2004 1st Fill ex-bourbon barrel 59,5%Longmorn 15letá 2004 SMWS 7.230 Apple-Tinged Lengthy Grief 7.9.2004 1st Fill ex-bourbon barrel 59,5%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
První dojem v aroma jsem měl těsto, kvasnice, lehká vanilka, ale je znát, že je zavřená. V chuti jablko, sladkost, karamel, ale bude chtít také rozkápnout. Dokončení trochu kokos. Rozkápnutí jí hodně otevřelo, výrazná jablka, vanilka, jablečný koláč. V chuti se jablka také krásně projevily, sladká, čokoláda, karamel, v závěru chuti se projeví vosk, který potáhne jazyk. Při dalších doušcích stále výraznější jablka, přidá se dřevo a chuťová podoba naleštěného dřeva. V dokončení dřevo, jablka. (8.4.2021)
Longmorn 15letá 2004 SMWS 7.230 Apple-Tinged Lengthy Grief 7.9.2004 1st Fill ex-bourbon barrel 59,5%Ve vůni kvasinky, těsto, lehká vanilka a trochu zatuchlé dřevo. Nechám ji delší chvíli vydýchat. V chuti jablko, sladký jablečný koláč, vanilka, trocha čokolády. Bude chtít rozkápnout, působí zavřeně. Pár kapek ji ve vůni otevřelo. Velmi výrazná jablka, jablečný koláč, vanilka, sladkost, vůně kvasinek, lehké dřevo. V chuti jablka v plné kráse, karamel, čokoláda, sladkost. V dokončení se mi projevuje voskovitost, mám voskem potažený jazyk a současně dřevo, chvílema to připomíná voskem naleštěné dřevo. Příjemná "jablečná" whisky. (22.8.2021)

Jiří Šinogl

- odposlechnuto na FB - 28.1.2023:

Další pěknej setík co jsem si šetřil dlouho. Vyšlo to v době covidu v rámci whisky show Old & Rare. Výběr provedl Sukhinder. Longmorn je palírna u které jsem rozpolcenej, umí krásné whisky i méně krásné, obecně jejich robustní destilát si rozumí více s těžkými sherry a delším stářím, ale asi ne vždy :)

1. Longmorn 10 yo cca 1950
skvělá whisky, určitě vyjetej sherry sud, 40% ale nejplnější tělo, minerální olejnatá, ovocná, podržené čokoládou, 90b

2. Longmorn 15 yo 1969
legendární Cadenhead's Dumpy Bottle se zhmotnil v zatuchlé sherry, ovocné, minerální a ztuchlé, 87b

3. Longmorn 28 yo 1969
Symington má obvykle s Longmorny skvělou ruku a todle není vyjímka, kombinace ovocné šťávy a hořké čokolády je boží, 89b

4. Longmorn 18 yo 1970
vanilka, čokoláda, suchá mentolová, Berry Bros & Rudd mají neskutečné staré věci, 87b

5. Longmorn 36 yo 1970
jedno z prvních plnění co milovník starých Longmorn Sukhinder vydal, a měl moc dobrou ruku, sice na mne už trochu moc dřeva ale velmi robustní a plná, 88b

6 . Longmorn 25 yo 1973
potské mi moc dohromady nejde, svírá, hodně tanická, 84b.

Bylo zajímavé pozorovat jak se v průběhu let vytrácela z destilátu minerálnost. Ta Minerálnost co za mne dělá ty nejlepší whisky. Že by to bylo že v roce 1972 přešel Longmorn z přímého ohřevu na nepřímý, nebo že vyměnili klasický mash tun za moderní? Možná. Každopádně i současná produkce je opravdu moc dobrá a v kombinaci s dobrým sherry je to skvělá whisky.

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Longmorn 12letá Gordon & MacPhailLongmorn 12letá Gordon & MacPhail 40%:
Barva: zářivě zlatá.
Aroma: ucelené, pevné.
Tělo: pevné, jemné.
Chuť: lahodně svěží sladovost obilného zrna, pomalý, dlouhý vývoj chutí, přechází do květinové a ovocné.
Dokončení: čisté, jemné, lahodné.
Známka: 85
Longmorn 15letáLongmorn 15letá 45%:
Barva: zlatá.
Aroma: silné, slabě olejové, ječmenný slad, květinově ovocné tóny.
Tělo: jemné, vyzrálé, střední až velké.
Chuť: velmi důrazná, svěží, čistá, sladovost obilného zrna, tóny švestkových slupek.
Dokončení: mandarinky, ořechy, potom pepřové, lahodné, velmi dlouhé.
Známka: 87
Longmorn 25letá Limited Centenary EditionLongmorn 25letá Limited Centenary Edition 45%:
Barva: lámavě bronzová.
Aroma: výrazně rašelinové oproti mladším ročníkům, ale kouřové, je krásně vyzrálá, s tóny po obilném zrnu.
Tělo: jemné, vyzrálé.
Chuť: příchutě jsou pevněji vázané než v mladších ročnících, téměř dokonale ucelená, skutečně uhlazená whisky.
Dokončení: sherry, sladovost, ořechy, koření, velké i dlouhé.
Známka: 91

Stručně některé další:

Longmorn 17letá 1974 Cadenhead 58%: pozoruhodně tmavá, ovocná whisky, ve které dominuje dub, známka 79
Longmorn 28letá 1969 Signatory 56,3%: konvenční styl, ale i výrazně bohatou sladovost, známka 88

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciLongmorn 15letá 45%:
Barva: Sytě jantarová.
Aroma: Měkké, štědré. Počené ovoce s karamelem, karamelkový pudink, náznak vlhké kamzičiny.
Tělo: Objemné a dobře stavěné.
Chuť: Měkké ovoce a výborný tón mentolových bonbonů.
Dokončení: Oříškové.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Longmorn 15letá:
Značce Longmorn se ještě nedostalo plného uznání, jež jí právem náleží. Pyšná, dominantní, bohatá, skvělá.

v knize Svět whisky hodnotí:

Longmorn 16letá 48%Longmorn 16letá 48%:
Obilné aroma se sladkými tóny kokosu získanými zráním v sudech po bourbonu. V ústech je hebká a hedvábná a později vyschne v jiskrnou, poněkud strohou dochuť.
Longmorn 17letá 1991 Cask Strength 49,4%Longmorn 17letá 1991 Cask Strength 49,4%:
Bohatá květinová vůně i příchuť. Vanilka a zralé hrušky se výborně doplňují s vábivými dubovými tóny.
Longmorn 1997 Bitter Sweet Barley Wemyss Malts 46%Longmorn 1997 Bitter Sweet Barley Wemyss Malts 46%:
V nápadně ovocené vůni se ozyvá sladký ječmen, fíky a lískové ořechy. Vanilka, zralé broskve a kokos hrají hlavní roli v hřejivé chuti s kořeněnými sušenkami v dokončení.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Longmorn 15letá 45%Longmorn 15letá 45%:
Barva tnavý jantar. Tato malt whisky disponuje těžkým aromatem, které je sladové, ovocné, vonící trochu květinách a lehce olejovité. Chuť zůstává sladová, sladká, svěží a velice příjemná. Dozvuk se ukazuje jako velmi dlouhý, zůstává ale příjemný se sladkým sladem.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Longmorn 15letá:
Aroma: karamelové.
Příchuť: sladká.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Longmorn 12 yo GM

Longmorn 13 yo 1994 Chieftain's

Longmorn 13 yo 1997 KzB

Longmorn 15 yo

Longmorn 16 yo

Longmorn 18 yo

Longmorn 18 yo 1992 Cooper's Choice

Longmorn 21 yo 1997 The Whisky Exchange

Longmorn 22 yo 1988 SS

Longmorn 23 yo

Longmorn 23 1988 First Cask

Longmorn 23 yo 1996 SV

Longmorn 25 yo

Longmorn 31 yo 1978 Speciality Drinks

Longmorn 1991 Carn Mor

Longmorn 1994 Secret Treasures

Longmorn Rare Select 28 yo 1984 Montgomerie's

Longmorn The Distiller's Choice

Etiketa Longmorn 15-ti letá (starý vzhled)Etiketa Longmorn 15-ti letá 45%Etiketa Longmorn 15-ti letá 45%Etiketa Longmorn 25-ti letá Limited Centenary EditionEtiketa Longmorn 12-ti letá Gordon & MacPhail

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 01.12.2023