» whisky » skotsko » single malt » speyside
GLENFARCLAS
Palírnu Glenfarclas založil v roce 1836 Robert Hay na Rechlerich Farm. Od roku 1844 měla palírna také licenci. Robert Hay použil při založení palírny zařízení ze staré palírny Dandaleith Disitillery. V roce 1865 koupil palírnu John Grant, po něm nastoupil George Grant a dnes palírnu vlastní společnost J. & G. Grant International. Vodu bere palírna z pramenů na Ben Rinnes.
Jméno palírny lze přeložit z gaelštiny jako údolí zelených pastvin.
Destilační kotle v palírně jsou prý největší ve Speyside.
Další zajímavostí je, že Glenfarclas 105 je jediná cask strength standardně dodávaná na trh.
Typy
Palírna má opravdu široký záběr a produkuje whisky ve stáří 8, 10, 12, 15, 17, 18, 21, 25 a 30 let, vedle toho i příležitostně v jiném stáří. Zraje výhradně v sudech po sherry a to pokud možno, oloroso. Vedle vysoce hodnocených verzí s uvedeným stářím produkuje také mnoho vysoce hodnocených specialit a příležitostných plnění, ostatně celá značka je velmi vysoce hodnocena. Zajímavými výrobky jsou 8-mi až 10-ti leté Glenfarclas 104 (52%) a Glenfarclas 105 (60% - plněna v sudové síle), která je jedinou cask strength standardně dodávanou na trh. Specialitami pak jsou např. ročníkové Cask Strength, 40-ti letá Glenfarclas Millennium Edition 1958 (600 lahví), Glenfarclas Heritage, Glenfarclas Christmas Single Malt, která je destilovaná vždy 24.12., Glenfarclas Edition No. 1-8, ročníkové Glenfarclas Family Reserve či Glenfarclas Family Reserve No.2 George Grant 1981 a Glenfarclas Family Malt Collection 1990. Dále jsou to např. 21 letá Glenfarclas Wedgewood, 22 letá Glenfarclas Spirit of Millennium, 34 letá Glenfarclas ´65 (48 lahví), 40-ti letá Glenfarclas "Jewel in The Crown", 30-ti letá Glenfarclas Oldest Reserve a 42 letá Glenfarclas Historic Reserve No. 1-4.
Palírna plní whisky pro některé trhy či whisky, která se liší od klasické Glenfarclas pod jinými názvy. Pro italský trh zde plní 6-ti letou John Grant´s, dále zde plní 10-ti letou Eagle of Spey a 12-ti letou Meadhan, které zrají v nových dubových sudech a nemají tak aroma sherry.
Pro společnost Ian Macleod vyrábí 10-ti letou Shieldaig Highland Single Malt a 8-mi letou Dun Bheagan Highland Single Malt, pro společnost Grants of Dalvey plní single malt se jménem Dalvey, jméno je podle již zaniklé palírny.
V palírně se také plní vatted malt whisky Highland Cattle a míchaná whisky Glen Dowan.
Společnost Whisky Galore zde plnila ročníky 1988 a 1989 pod názvem Glendarroch.
Plnění z nezávislých stáčíren se vyskytuje pouze velmi minimálně, protože palírna má svojí vlastní stáčírnu a nezávislé stáčírny v tomto příliš nepodporuje. Některá starší plnění nesou označení Glenfarclas-Glenlivet, později bylo slovo Glenlivet z názvu vypuštěno.
Článek na PoznejWhisky.cz:
Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1093348281595057/:
Zdeněk CZ napsal (24.6.2022):
Tahle 21-letá lahev Glenfarclas není nabízena v luxusní krabičce vykládané měkkou podestýlkou, jak je obvyklé pro 21-leté vrcholy základních řad ostatních palíren.
Je totiž vedle svých sestřiček od Glenfarclas jednou z mnoha v nejúplnějším "core range" ze všech skotských palíren. Začíná již od 8-letého exempláře a pokračuje hodně daleko. Posuďte sami:
8-10-12-15-21-25-30-40yo (+CS 105, viz dále). Travel free navíc přináší 17yo a 18yo. Proč se zabývat jednou z mnoha lahví ?
Věkem totiž patří na oslavu nové sezony portálu WhiskyOnLine Petra Komárka a navíc přináší hodně zkušenou a zralou sherry krásku za přijatelné peníze okolo 2 tisícovek. A přiznejme si, 18-ti letá plnoletost je sice papírová zralost, ale ve 21 letech už přicházejí také zkušenosti "z provozu" a přesně takovou zralost nabízí GF 21yo. Za cenu mladého 12-letého Macallanu může ochutnat poctivý a přitom nevtíravý vliv sherry, prověřený 6 generacemi rodiny Grantů. Doporučuji.
Veškerá produkce této palírny je založena na zkušeném a rozvážném využití sherry sudů k dozrávání destilátu. Délka fermentace se pohybuje v rozmezí krátká-střední (60-120 hod), což spolu s širokou nabídkou destilátů déle zrajících v dubových sudech a přináší spíše sušší charakter destilátu s patrným vlivem sherry ve vůni i chuti. Palírna má promyšlený a dlouhodobý management sudů po sherry. Každý si může vybrat podle délky zrání destilátu v sudu, jaká varianta mu vyhovuje a popisovaná jednadvacítka ukazuje vyšší level zrání za ještě rozumné peníze. Na pořízení 30-ti leté varianty či dokonce 40-ti leté už potřebujete silnou touhu, aby jste zdůvodnili rozbití prasátka za jedinou lahev. Palírna má silný a inspirativní příběh, jehož rozluštění si můžeme ve sklence užívat dodnes. Jak to všechno začalo?
Nejstarší rodinná palírna ve Skotsku patřila rodině Grantů až od r. 1865, kdy John Grant a jeho syn George převzali statek Rechlarich, ležící blízko Ballindaloch, od farmáře Roberta Hay, původního zakladatele palírny Glenfarclas (1836).
Malou palírnu ihned pronajali Johnu Smithovi, synovi George Smithe, zakladatele slavné palírny Glenlivet. V té době to byli vlastně jen investoři. George jim však brzy v r. 1970 palírnu vrátil, neboť chtěl založit vlastní palírnu Cragganmore (funguje dosud) a možná už tušil, že se blíží smrt jeho otce provozujícího palírnu Glenlivet (umřel již o rok později). Bohužel za 17 let syn John také umírá a kontrolu na společností přebírá předčasně jeho vdova Elsie, dokud nedospěli jejich synové John a George. A stále dál pokračovala tradice předávání zkušenostní z otce/matky na syna.
Palírna postupně získávala v rodinném podnikání na důležitosti a dnes je až s podivem, jak jediná palírna střední velikosti může statečně vzdorovat největším korporacím skotského či nadnárodního palírenského byznysu. Jak?
Důrazem na udržitelnou dlouhodobost bez krátkozrakého tlaku akcionářů na každoroční navyšování zisku za každou cenu a rodinné hodnoty. Dnes již v 6. generace Grantů je zástupcem vymírajícího druhu nezávislých palírníků, který posouvá hranice single malt whisky kupředu a pokračuje tak v práci Grantů z Glen Fiddichu. Jen pro úplnost, nejsou to příbuzní, ale jen shoda jmen a podobného nadšení.
Jako první vydala palírna komerčně úspěšnou whisky nalahvovanou v sudové síle okolo 60% alkoholu - tak v r. 1968 vzniknul Glenfarclas 105. Dnes má "sudovka" vlastní užívanou zkratku CS (Cask Strenght) a spoustu následovníků. Vlastně každá významnější palírna tuto variantu nabízí. Od r. 2007 vychází také řada Family Cask lahvovaná z jednoho sudu z produkce začínající zrání někde až okolo roku 1950. Jsou to oblíbené, robustní sherry bomby a některé jsou velmi povedené, čemuž odpovídá cena a to jak rychle mizí z trhu.
Takže kdo si dopřeje jednadvacetiletou whisky za dostupnou cenu?