Palírnu Benromach založili v roce 1898 Duncan McCallum a F.W. Brickman podle návrhu architekta Charlese Doiga. Založena byla pod názvem Forres Distillery. Od roku 1919 byla pojmenována Benromach. V letech 1966 a 1974 byla palírna značně zrekonstruována a v letech 1983 až 1998 uzavřena. Majitelem palírny byla společnost United Disitillers a v roce 1993 koupila palírna společnost Gordon & MacPhail, která ji také v roce 1998 opět uvedla do provozu.
Většina produkce zraje v sudech po portském. Je jemná a má mírně rašelinou vůni. Při znovuotevření palírny v roce 1995 byl přítomen i princ Charles.
Palírna produkuje hlavně 12-ti a 15-ti leté, občas také 18-ti a 20-ti leté. Specialitou je 17-ti letá Benromach Centenary 1974, která byla plněna se 43% a také jako cask strength s 62,3%.
Benromach Traditional: Poznámky z ochutnávky v roce 2005: Aroma lehce kouřové, příjemné, chuť lehce rašelina (možná), celkově nijak výrazná a zajímavá whisky, lehce zapomenutelná. (21.4.2005)
Benromach Organic 43%: Poznámky z ochutnávky v roce 2006: Jemná whisky ze Speyside. Klasická kvalita těch lepších Benromach, ale z mého pohledu zas tolik zajímavého nepřinesla. Celkem dobrá whisky, ale nijak zvlášť v paměti nezůstala. (26.9.2006)
Benromach finished in Hungarian Tokaji Wine Cask 45%: Poznámky z ochutnávky v roce 2006: Vůně spíš po vínu, než po whisky. V chuti převzala z vína to horší, až trochu do nakysla. Houbový nádech. Celkově: Kdepak asi soudruzi uděli chybu? Tohle se opravdu nepovedlo. Kdybych nevěděl, že je to whisky, tak bych to asi nepoznal. (26.9.2006)
Benromach 22letá 45%: Poznámky z ochutnávky v roce 2006: Aroma příjemně lehké, sladově sladké, chuť příjemně sladově sladká, příjemná whisky bez dalších výrazných tónů, dokončení krátké, celkově příjemná sladová whisky (24.4.2006)
Ked destilerka spravi rebranding a vymeni dizajn flase, vacsinou tvrdi, ze meni sa iba flasa a nie obsah flase. Zo skusenosti vieme, ze to nie vzdy je pravda. Ako je to v pripade Benromachu? Naslepo som si porovnal povodnu a novu verziu 10yo a mozem potvrdit, ze v tomto pripade to urcite neplati.
Co sa tyka vone, stara verzia je viac raselinova a ma tmavsi profil (viac alebo aktivnejsie sherry sudy?), viac citit karamelku, sol, zapalky. Nova verzia mi prisla vo voni viac uzavreta, hladsia a jemnejsia. Zo zaciatku bol rozdiel vo voni dost vyrazny, ze nebol problem len z vone rozoznat jasny rozdiel, avsak po cca 45min v pohari sa rozdiel zacal zmensovat.
V chuti je vsak rozdiel este viac vyrazny, stara verzia je urcite intenzivnejsia a ma dlhsi a horkejsi finish. Nova verzia je hladsia a uhladenejsia, trosku viac do vanilky a citrusov... ako keby sa snazili strafit do chute sirsiemu spektru konzumentov.
Pre mna je stara verzia urcite lepsia a rozdiel je v priamom porovnani celkom pekne rozoznatelny aj naslepo. Ak niekde najdete staru flasu, urcite odporucam kupit do zasoby :)
Pre uplnost dodavam, ze obe flase boli otvorene v rovnaky den.
Známý nezávislý bottler Gordon & MacPhail koupil palírnu Benromach v roce 1992, ale koupil si (krom skladů se sudy) vlastně jen ruinu původní palírny (zal. 1898), když v prázdných místnostech zůstaly jen washbacky. A tak museli vše vybavit a postavit od začátku. Reálně se otvíralo až v roce 1998. Série Contrasts jsou malé batche netradičních, lehce experimentálních plnění Benromach, tato konkrétní Peat Smoke použila slad nakouřený na 42 PPM. Poté šla do klasických 1st fill sudů po bourbonu. Benromach je jedna z mála (ne-li jediná) palíren, která stále používá pivovarské kvasnice (byť to již kombinuje s jinými druhy).
Vůně: Krásná vůně. Poměrně výrazný a chlapský kouř kontrastuje s květinovou a sladkou vrstvou a nic nedominuje. Zlehka je to doplňované kořením - pepř, zázvor. A také vanilka. Chuť: Je velmi klasická po exbourbon sudech. Vanilka, hořkosladké citrusy. Pepř, zázvor. Kouř opět dost výrazný a pěkný. Celé je to hezky integrované a pitelné. Dozvuk: Středně dlouhý závěr je sladký až do banánů, lehce říznutý pepřem. Příjemný konec. Celkově: Jak mám rád tuto palírnu, tak mě nezklamal ani tento konkrétní panák. Není to tak náročné a komplexní jako core range lahve, ale možná o víc se to bude líbit. Já jsem spokojen. Hodnocení: 85 %
Andrej Paholík: Na nose mineralne, kriedove, vegeta, zeleninove, petrzlen, vanilka. V chuti dost cudne, zo zaciatku mi to prislo vyrazne medicinske a jodove (jox) ale po odvetrani a troche vody sa chut celkom dost zmeni, medicinskost ustupi do pozadia a vystupi vanilka. V chuti je ale stale pritomna taka zvlastna zeleninova chut. Tipoval by som to skor na nejaku divocinu mimo skotska, celkom ma prekvapilo ze je to Benromach. Nebolo to zle, ale v ten den mi to nejak velmi nesadlo. 80-/100
Jiří Šinogl celkem sem si pochutnal, 83b za šťavnatost v chuti, tipoval sem spíš nějaké víno než 1st fill a.o.
Daniel Kasala Vona: herbalny dym, jemne nasladly, obchod s teniskami, trosku mi to ide do ako keby udenej marhulovice, zemita vona, prach, zazvor, strk, neviem ci by som toto na slepo hadal ako single malt lebo ma to take tie "grainove" aromy co mne vadia, Chut: v chuti uplne prazdna za mna, je tam trochu dymu, tie "grain/off-notes", sypke obite jablko, taky takmer bez chuti jemne obschnuty pomaranc, Zaver: stredne dlhy, jablcny (skor do takeho cideru), popolovy, celkovo je to velmi slaba zabudnutelna whisky za mna 80/100
Peter Prazenka Ja mám evidente chuťový profil tejto destilérie veľmi rád a Peat Smoke veľmi. Žiadnej som v priebehu rokov nedal menej ako 90 bodov. (Okrem tejto hnusnej špaty - WB127245) Bol som veľmi rád keď som na túto 2009 natrafil, lebo som ju ešte nemal. Dokonca som jej dal najviac bodov zo všetkých Peat Smoke a to 93b.
Martin McMartin Na nose mam lahky herbalny dym, kvetinove tony, sadove ovocie, jemne nasladla medova (lucny med) a aj svieza citrusovost. Chut je prijemne herbalne dymova s jemnou hoskosťou grepu, sadove ovocie a trosku kostkovitost. 85/100
Benromach Centenary 17letá 43%: Barva: tmavá, sytě zlatá. Aroma: velmi květinové, bylinné, kouřové, harmonické, dlouhé. Tělo: pevné, jemné, olejové. Chuť: sladové pozadí, výrazně po sherry, broskvová, květinová, živá, harmonická. Dokončení: ořechové, šťavnatý dub, velmi dlouhé. Známka: 79
Benromach 1982 Gordon & MacPhail Cask 63%: Barva: kaštanově hnědá. Aroma: leštěný dub, kořenová rašelina, květy. Tělo: velké, pevné, jemné. Chuť: ječmenný slad, pražené ořechy, sherry a dub zpočátku překrývají charakter palírny, po přidání vody se objeví broskvová a smetanová ovocná chuť. Dokončení: smetanové, stopy meruňky a máty. Známka: 78
Stručně některé další:
Benromach Rare Malts 20letá (v sudové síle, plněná 1998): je smetanová, ovocná, mandlová a cedrová, známka 77
Benromach Scott´s Selection (plněná 1998) 52,1%: je velmi květinová, ovocná a suchá, známka 77
Benromach Cadenhead 1965 28letá 47,6%: je silně kouřová a po sherry, věkem zeslábla, ale ještě stále má lahodnou příchuť ořechů a květin, známka 77
Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:
Benromach Traditional 40%: Barva: Bledě zlatá. Aroma: Květinové (frézie, brukev) s lehkou vanilkou, borovice, kešu oříšky, jeteleový med a trocha rašeliny. Tělo: Střední. Měkká struktura. Chuť: Měkká, pak máslový bonbon, koření, slad. Vynikající šíře. Vyváženo dubem. Dokončení: Lehký dub, pomerančová kůra.
Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:
Benromach Organic 43%: Barva: Sytá, temně zlatá. Aroma: Spousta dřeva, samozřejmě, ale také ovoce a vanilkový lusk. Chuť: Příchuť dřeva je očekávaná, ale prosazuje se i ovocný kompot a určitá sladkost. Dokončení: Žár liberální, zeleně zabarvené ctnosti.
v knize Svět whisky hodnotí:
Benromach Traditional 40%: Whisky s čistým lehkým květinovým charakterem, s jemným nádechem fenolu a stopou karamelu.
Benromach Origins 50%: Origins je nová série. Batch I Golden Promise dostala název podle použité odrůdy ječmene. Zraje v sudech po sherry.
Benromach Organic 43%: První sladová whisky oficiálně certifikovaná agenturou pro kontrolu ekologického zemědělství Soil Association. Má sladkou chuť po americkém dubu s tóny karamelu a pomerančové kůry.
Benromach Maeira Cask 45%: Benromach hodně experimentuje s dozráváním, využívá sladké sudy od různých vín, jako je tokajské, madeira nebo marsala.
Benromach 25letá 43%: Zatímco Vintage zraje v sudech po sherry, tato whisky pochází ze sudů po bourbonu. Vyzrálá, jemná v ústech, s ovocnou citrusovou chutí.
Benromach 1981 Cask Strength 54,2%: Vůně je zpočátku nevýrazná, ale s trochou vody se rozvine a odhalí zralé sadové ovoce a tóny skořice a sherry.
Benromach 10letá 43%: Kouřová vůně mokré trávy, másla, zázvoru a křehkého karamelu. Hustá whisky kořeněné, sladové a oříškové chuti s tóny citrusů, hrozinek a jemného kouře ze dřeva.
Benromach 10letá 100 Proof 57%: Silnou vůni sherry, sladu, vanilky, chilli a sušeného ovoce střídá smyslná a bohatá chuť lsadu, kouře, sherry, pomeranče a pepře s dlouhým kouřovým dokončením.
Benromach 15letá 43%: V oříškové a kořeněné vůni se ozývá sušené ovoce, sherry a pomeranč, který se silně projeví i v chuti spolu se zázvorem a mléčnou čokoládou. Dokončení je kouřové a kořeněné s příchutí dubu.
Benromach 35letá 43%: Hřejivá květinová vůně sherry, koktejlových višní a slabého kouře. V jemné, kořeněné a poněkud kouřové chuti se rozvíjejí tóny sadového ovoce, pomerančových želatinových bonbonů a posléze pikantní třísloviny.
Benromach Peat Smoke 46%: Nasládlá vůně rašelinného a cigaretového kouře překrývá svěží ovocné tóny. Plné tělo na jazyku příjemně spojuje chuť kouře, ovoce a sladu. Dlouhé dokončení chutná po uzenáči.
Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:
Benromach Traditional 40%: Barva slámově žlutá. Slad lehce nakouřený rašelinou pro mutování se, pokud jde o aroma, drží zpátky. Určující jsou spíše citrusové plody a trocha medu. V chuti je rašelinový kouř poněkud silnější, se zřejmým podílem sladu a trochu pepře. Slad je spíše suchý. V dozvuku je příjemně dlouhá, nasládlá, s lehkým vlivem sladu.
Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:
Benromach 10letá 43%: Aroma: Sherry, čokoláda, zelená jablka, nádech rašelinného kouře. Chuť: Sladová a krémová, tóny sherry a ostružin, mírně kouřová, rašelinová. Dokončení: Středně dlouhé a silné.
Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:
Benromach 12letá: Aroma: sladké, mírně kouřové a rašelinné. Příchuť: ořechová, skořicová, po exotickém koření.