» whisky » skotsko » single malt » speyside
BALVENIE
Palírnu Balvenie založil v roce 1891 William Grant nedaleko palírny Glenfiddich. Palírna stojí blízko hradu Balvenie Castle. V době založení palírny, byla palírna vybavena staršími destilačními zařízeními vyřazenými z jiných palíren. Palírna Balvenie je v klasickém viktoriánském stylu a některé části palírny jsou přestavěné zbytky hradu (ne ovšem hradu Balvenie Castle, který leží nedaleko palírny). V roce 1892 byla palírna známá také pod názvem Glen Gordon. Palírna je stále v majetku rodiny Grantů, dnes společnost William Grant & Sons. Vodu bere palírna z Robbie Dubh Springs.
V palírně se zatím stále používá podlahové sladování. Palírna působí tradičním dojmen, dřevěné kádě, zašlé destilační přístroje, oproti nablýskaným kotlům v Glenfiddich, skladiště ze štěrkovou podlahou, která zabezpečuje stálou studenou vlhkost, ideální pro zrání whisky. Do používaného sladu je přidáváno i trochu sladu z jiné sladovny, což zintenzivňuje dojem rašelinovitosti.
Typy
V palírně se vyrábí 10-ti letá Balvenie Founder´s Reserve, která zraje 9 let v sudech z amerického dubu a 1 rok dozrává v sudech po sherry, 12-ti letou Balvenie Doublewood, která zraje 11 let v sudech po bourbonu a rok dozrává v sudech po sherry sweet oloroso, 21 letá Balvenie Port Wood Finish dozrávající v sudech po portském. Chloubou palírny jsou 15-ti letá a 25-ti letá Balvenie Single Barrel zrající v sudech po bourbonu. Jsou lahvována ručně a z jednoho sudu je stočeno maximálně 350 lahví 15-ti leté a 250 lahví 25-ti leté. Dalšími standardními produkty jsou 12-ti a 18-ti letá Balvenie Classic. Z roku 1989 je 12-ti letá Balvenie PortWood 1989 dozrávající v sudech po portském. Jako specialita byla vyrobena 17-ti letá Balvenie Islay Cask, která zrála 17 let v dubových sudech a následně dozrávala šest měsíců v 94 sudech, ve kterých předtím zrála single malt whisky z Islay. Záměrem bylo, aby whisky získala část charakteru whisky z Islay. Mezi další speciality patří ročníkové 30-ti leté Vintage Cask. Jsou ručně lahvované, v omezeném množství. Velmi vysoce jsou ceněny ročníky 1964, 1967 a 1968. V roce 2003 do této série přibyla další - Balvenie Vintage Cask 1972 stočená v počtu 475 lahví. Specialitou z poslední doby je 50-ti letá Balvenie Cask 191, která byla lahvována 6. září 2002 ze sudu číslo 191 v počtu 83 lahví. Je nabízena v Balvenie Clubu za 6.000 liber.
Standardně nebývá lahvována v nezávislých stáčírnách, protože společnost William Grant & Sons se tomu u svých produktů brání.
K 25. výročí časopisu Playboy bylo naplněno 25 lahví 25-ti letou Balvenie.
V palírně byly zkoušeny různé experimenty, které se objevují pod názvy Barnside a Wardhead a jsou to smíchané Balvenie a Glenfiddich, jedná se tedy o vatted malt.
Balvenie se používá jako jedna ze složek míchané whisky Grant´s.
Článek na PoznejWhisky.cz:
Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1166603530936198/:
Zdeněk CZ napsal (26.9.2022):
Palírna The Balvenie a její lahodné destiláty nejsou u nás moc známé, přestože jejich prodeje ve světě rostou téměř zázračným tempem.
O trochu mladší sestřičku známé palírny Glenfiddich, založil také William Grant jen o několik let později a první destilát se narodil v r. 1893. Z původního páru dvou kotlů, které umožňovaly dvojitou destilaci, se palírna postupně rozšiřovala až na dnešních 6 kotlů, nicméně stále zůstávala v rukou rodiny Grantů. V r. 1971, o necelých 10 let později než sesterská palírna Glenfiddich, vydává svoji první single malt. Od r. 1962 nastoupil do palírny dnešní master blender, tehdy 17-letý David C. Stewart, jehož podpis dodnes nacházíme na destilátech lahvovaných v místní palírně. Dnes je to asi nejdéle sloužící master blender palírny.
Palírna sídlí v neoficiálním "hlavním městě oblasti Speyside" Dufftownu v těsné blízkosti své starší sestřičky. Přesto má vlastní sladovnu (byť nepokrývá veškerou vlastní potřebu) a bednářství i když sousedí s Glenfiddichem jen kousek přes dvůr. Pojmenována je po zřícenině hradu, tyčícího se přímo nad palírnou Glenfiddich, která zase údajně získala jméno podle "údolí jelenů", což je jeho doslovný překlad z galštiny. Pravdou je, že v těsné blízkosti taky protéká řeka jménem Fiddich :)
Ačkoliv Balvenie není majiteli nijak výrazně marketingově propagována (na rozdíl od Glenfiddichu), nenápadně zvyšuje prodeje o polovinu za posledních 7 let (aktuálně téměř 5 milionů prodaných lahví ročně) a tak útočí v prodejnosti na 5-té místo v kategorii single malt, které dosud drží Glenmorangie s víceméně nezvyšující se produkcí.
Nezávislé plnění vzniklé mimo palírnu nekoupíte a pokud chcete destilát od Balvenie do směsí, tak je vždycky "znečištěn" přidáním malého množství jiné whisky, aby nikdo nemohl vytvořit plnění nezávislé na mateřské palírně. Takže můžete koupit pod jménem Burnside destilát produkovaný v Balvenie s přidanou kapkou Glenfiddichu.
Základní destiláty z core range (Double oak) zrají většinu doby v sudech po bourbonu a na posledních 9 měsíců jsou přesudovány do sudů uchovávajících předtím sherry oloroso nebo fino. Verze Tripple oak navíc rafinovaně přidává přesudování do čerstvě vypálených 1st fill sudů po bourbonu.
Palírna umí také použít s úspěchem zrání po portském (21yo, 25yo) či karibském rum (14yo) a jeden týden v roce porušuje pravidlo o produkci nenakouřeného destilátu a v rámci tzv. peat weak" produkuje lehce až středně nakouřenou whisky (20-40 ppm).
Balvenie tak trochu popírá mýtus o velkém vlivu umístění palírny (tzv. terroir). Používá úplně stejnu vodu, způsob rmutování i fermentace a destilace jako sousedská palírna Glenfiddich, a přesto se její destiláty zásadně liší od produktů GF a rozdíl pozná i úplný začátečník.
Základní Balvenie 12yo Double wood je cenově dostupná a jedná se o sladce-ovocnou, ale tělnatou whisky reprezentující klasický charakter vřesovo-medového stylu oblasti Speyside. Je příjemně strukturovaná a nabízí ovocnost po zeleném jablku, pomerančích, někdo může cítit skořici. Dokončení je nenápadné, ale dlouhé. Dostupná je i ve starší verzi (17yo).
Vezre 12yo Tripple wood díky přidanému přesudování přináší hutnější vjem s novými prvky: sušené ovoce, více vanilky, z medu se stává karamel, možná lehce připálený, chuťové rozšíření lahve, na první pohled podobné, je až zarážející. Přesto zůstává charakter stále sametový, čemuž napomáhá lahvování při 40%. Dostupná je i ve starší verzi (16yo), která přináší mnohem hlubší a charakternější vůni i chuť. Postup výroby zůstává obdobný, ale 4 roky navíc strávené v sudu si odpracovaly své. Mám neodbytný pocit, že jsem si právě lehnul do vyhřátého mechu a sametová lahodnost mě doslova zaplavuje. Téhle krásce bych naslepo hádal i víc roků, než se přiznává, David Stewart odvedl při dokonalém ladění téhle whisky skvělou práci.