Palírnu Aberlour založili v roce 1826 James Gordon a Peter Weir. Známa byla také pod názvy Aberloir či Aberlour House. Na etiketě je ovšem uveden rok 1879. V tomto roce byla Jamesem Flemingem po požáru obnovena. Zajímavostí také je, že o kousek dále od místa původní palírny. V roce 1892 palírna opět vyhořela a následně ji koupila firma Robert Thorne & Sons, která ji v roce 1898 přestavěla. Kapacita palírny je uváděna 3,8 milionu litrů (dle ročenky 2022).
Jméno palírny v gaelštině znamená - ústí bublajícího potoka.
V osmdesátých letech 20. století začala palírna výslednou whisky míchat z většího počtu sudů po sherry než dříve a whisky začala být výše hodnocena. Většina nyní zraje v sudech po sherry, menší část v sudech po bourbonu.
Je velmi oblíbena ve Francii, kde by měla zaujímat první místo mezi skotskými single malt whisky.
Říká se, že ve studni St. Drostan, která byla po dlouhou dobu vyschlá, jakoby zázrakem opět vytryskla, poté co whisky z palírny Aberlour dostala první mezinárodní ocenění. Tento pramen byl také do roku 2010 na etiketě whisky (cca od roku 1997) společně s rodovým heslem "Let The Deed Show" (Nechť skutek ukáže). V roce 2011 došlo ke změně etiket a láhví u základní řady. Pramen zůstal na tubusu. K další změně etiket a láhví došlo v roce 2019.
Typy
Aktuálně (duben 2022) je nejnižší v základní řadě 12letá, pokračuje to 14, 16 a 18letá. První Aberlour a'bunadh se objevily již před rokem 2000.
Až do roku 2020, kdy došlo ke změně láhví a etiket, byla na etiketě plnění z palírny označována jako Highland Single Malt, na nových je označována jako Speyside Single Malt.
Na starých etiketách se lze také setkat s označením Aberlour - Glenlivet.
Palírna jménem Aberlour zahořela již dvakrát. Poprvé byla založena Jamesem Gordonem a Peterem Weirem již v r. 1826 (tedy pouhé 2 roky po první oficiálně licencované palírně ve Skotsku, Glenlivet) v centru vesničky stejného jména (ležící v oblasti Speyside) , ale po půl století existence do základů vyhořela (1879). Druhá palírna téhož jména byla založena krátce poté o pár kilometrů dál, poblíž přítoku řeky Spey jménem Lour přímo pod kopcem Ben Rinnes. Jejími blízkými sousedy jsou dnes palírny Glen Allachie, Benrinnes a samozřejmě Dailuaine, ke které vlastnicky přistoupil její zakladatel ještě před svou angažovaností v Aberlour. Palírnu podruhé založil bankéř, entusiasta a filantrop James Fleming (tedy ten co nevynalezl penicilín, to byl Alexander Fleming a byl taky Skot). V místní komunitě byl velmi oblíben, neboť kromě palírny nechal postavit ještě radnici a zajistil městské pouliční osvětlení. Palírnu později prodal Robertu Thorne v r. 1892 a ještě stihnul založit fond financující výstavbu místní školy a nemocnice, které stojí doposud.
Také "druhý Aberlour" postihnul zničující požár v r. 1898, ale dopadnul podobně jako Národní divadlo v Praze, tedy byl obnoven do ještě lepší krásy. Byl povolán možná nejznámější architekt té doby, Charles Doig z Elginu, který navrhnul a postavil jednu z nejkrásnějších palíren ve Skotsku. Použil typicky viktoriánský styl s pagodou, odvádějící kouř z topeniště přes slad do střešních prostor. Palírna stačila několikrát změnit majitele, než po necelém století (1973) rozšířila původní skromný počet kotlů (2) na čtyři a v následujícím roce přešla z držení Campbellových do rukou francouzské skupiny Pernod Ricard, který začátkem století byl sloučen pod jednu obchodní značku s Chivas Brothers. Pod křídly Ricardů zažívá palírna modernizaci a expanzi.
Významná událost se stala těsně před tímto sloučením, přesně v r. 2000. Jára Cimrman by měl radost, protože formuloval pravidlo, že důležitá výročí mají být snadno zapamatovatelná, aby si je mohli žáci lehce naučit. Narodil se a´Bunadh, Aberlour v sudové síle zrající výhradně v evropských sudech, které předtim hostily sherry Oloroso. Jméno je prý odvozeno od galského významu pro původní, originální, pocházející. Označena výrobcem je jako NAS (bez udání stáří), ale odborníci vědí, že se jedná vinařskou terminologií o cuvée jehož základem je obvykle 10-letá whisky doplněná destiláty v rozmezí 8-14 let. Úžasné je, že vznikají další a další batche, aktuálně je jich myslím #77. Docela se od sebe liší, takže když ti nějaký zachutná, nečekej a pořizuj další stejný batch.
Tím, že korporace, která vlastní palírnu dnes, má francouzské kořeny a je pro ní významný francouzský trh, můžeme si všimnout, že se nadprůměrně prosazuje z hlediska celosvětové prodejnosti, pohybuje se okolo poloviny první desítky a dominuje ve Francii, kde je č. 1 v prodejnosti mezi skotskými single malt. Což kontrastuje s její malou popularitou ve Skotsku a možná i u nás.
Takže shrnuji, co je typické pro Aberlour.
Jedná se o palírnu s bohatou a dlouhou historií, která zakotvila pod křídly silné skupiny Pernod Ricard se stabilním a silným lokálním zázemím také v Česku, takže je slušně sehnatelná. V abecedě ho předbíhá jen Aberfeldy, ale brzy bude vyšoupnuta z první trojice ve Skotsku, až vypustí první destiláty nově založené palírny 8 doors a Aberargie Dist.
Používá typické silnostěnné lahve, nepříliš praktické na manipulaci, horší už má snad jen zmiňovaná Aberfeldy. Naštěstí obsah uvnitř je velmi příjemný. Bude velmi chutnat milovníkům sherry a uspokojí jak poptávku po cenově dostupném destilátu (v základní řadě pořídíme dvanáctiletou do tisícovky), tak nabídne zralejší destiláty za zajímavou cenu, neboť o Francouzích je známo, že rozumí kvalitě nápojů a neradi přeplácejí v americkém naivním stylu. Core range v různých časových edicích používá méně obvyklé sudé číslovky (10yo-12yo-14yo-16yo-18yo) a nabízí také sudovou sílu pod produktovým označením a´Bunadh. Na travel free a francouzském trhu, případně v Chivas návštěvnických centrech lze sehnat několik verzí patnáctileté a třináctileté. Nejnovější přírustek do základní řady je Casg Annamh, používající sudy z amerického i evropského sudu, které předtím hostily sherry oloroso. Zajímavým zpestřením zrajícím 17 let čistě v sudech po bourbonu může být nezávislé plnění Duthies. Chuťový profil jednotlivých kousků odráží podíl použitých sherry a bourbon sudů a při porovnání třeba s Aberfeldy vykazuje plnější tělo s větší viskozitou, chuťové vzdáleně přirovnatelné ke zralejším koňakům.
A jedno video od Anity z Whisky4you
Whisky4you: Aberlour 18 let Single Malt - nalezený v nádherných Dolomitech
Charakteristiky
Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):
Aberlour 10letá Pure Single Highland Malt 43%: (lahvováno 2003? - L320006 039 11:45) Aroma: Zprvu silnější sladkost, sherry, trochu květiny?. Až začne být moc silné, až do lihova. První dojem celkem příjemný, ale pak zbytečně moc výrazné. Chuť: Překvapivá prvotní štiplavost. Druhý dojem trochu lepší, trochu hořkosti, sladkosti, med. Dokončení: Na závěr si lehce štípně, pak už doznívá spíše sladkost s lehkou hořkostí. Spíše zklamání, ale to je dané tím, že jsem na ní viděl několik kladných ohlasů a měl jsem očekávání. Ale stejně si mě moc nezískala. (2012)
Rozhodnutí, že při psaní webu se pokusím všechny whisky přeochutnat (pokud to tedy půjde) bylo dobré :) Aroma je silné, mohutné, ale příjemně sladké, čokoládové, sherry. Je opravdu silné, nesmí se ten nos strkat do té skleničky moc hluboko. Ještě mi tam připadají meruňky. Chuť je měkká, sladová, suchá, sladká, kořeněná (dřevitá hořkost?), ne moc výrazná a tak se v ní hůře hledá. Špatně čitelná. Dokončení je sladké, ovocné a celkem dlouho doznívá. Aroma slibovalo více. Vidím ji jako celkem průměrnou whisky. Přitom nepůsobí jako ty moc mladé, kdy si říkáte, že je to dobrá ukázka jejich dospívání a těšíte se na to. Tahle už dospělá je. Dá se beze studu nabídnout k ochutnání návštěvě, ale sám nevidím důvod si ji jen tak dát.
Je jak napohled hezká dospělá žena spíše menší postavy. Hezká, štíhlá, menší poprsí, příjemná na dotek, zralá, spíš nenápadná, nevyzývavá. Při prvním seznámení ji přehlédnete očima jen letmo, možná vám ani nezůstane v paměti. Ale možná jste jen byli myšlenkami jinde a tak jste se zrovna nesešli. Když jí dáte druhou šanci, tak vidíte ty hezké rysy, svojí vůní příjemně naladí a vzbudí očekávání. Toužíte ji víc poznat, ochutnat. Těšíte se ní, ona se tváří, slibuje, ale bohužel. Když jste s ní, tak zjistíte, že je tam podstatně méně, než jste čekali. Je nečitelná, nevyznáte se v ní a i když se snažíte, tak jako byste měli pocit, že se skrývá, schovává před váma svoji chuť, mlží. Ten závěř je nakonec příjemný, odcházíte a nemáte nepříjemný dojem. Asi vás to stálo víc než jste chtěli a dostali, ale alespoň to poslední zamávání bylo zase v pohodě. Ale pozor, čas vzpomínky otupí a tak než si s ní začnete znovu, tak se raději podívejte do svých poznámek. (18.8.2019)
Aroma příjemně navnadilo, vůně sladkého ovoce, květinovost a z druhé strany výrazné sherry, čokoláda s trochou koření. Jak se postupně vydýchává, tak se přidává čokoládový slad, meruňky a aroma přestane být tak silné, což je lepší, zprvu působilo dost silně až štiplavě. Postupně se ustálí hlavně na sherry sladu, máslových sušenkách, čokoládě a sladkém ovoci. Příjemné, lákající, už se mi sbíhají sliny (teda neslibující žádnou extázi, ale slušný příjemný zážitek ano). Chuť je v nástupu měkká, sladká, sladová, sladké ovoce, čokoláda, pak postupně přichází stále se zvyšující kořenitost, připadá mi tam hořkost dřeva, suchost a celé to pak dostane takový mlžný, nijaký dojem. Se vám něco převaluje v puse a přemýšlíte, kterou stranou dále pokračovat (ne, není to tak hnusný, hrozný, neměl jsem potřebu to vyplivnout, ale je to prostě najednou nijaký, jako by nebyla určena k delšímu zkoumání, jen k rychlému popíjení, což by v pohodě šlo, ale při tom zkoumání chutí si najednou říkáte: proč?). V dokončení kořenitost zase ustupuje, znova se vrátí sherry, čokoláda, sladká ovocnost, doprovázená suchostí. Ten závěr to ale nezachrání.
Na pohled hezká ženská, příjemně působící, máte z ní pocit, že je v ní něco víc, chcete jí získat i ochraňovat. Přitahuje vás a umí to. Když jí získáte (nebo ona vás, u ženské člověk nikdy neví, kdo to vlastně řídí, vlastně ví - sbalíte jí vy, protože ona to chtěla a postarala se o to, abyste ji sbalili), tak se snaží a máte z toho pocit, že by to mohl být vztah na celý život (je určitě spousta lepších, ale klidný a pohodový vztah má svoje). A po týdnu konec, vlastně ani nevíte, zda to skončila ona nebo vy. Ale to jedno, je dobře, že to skončilo. Najednou se ukázalo to prázdno, že nemá co víc dát, co víc nabídnout. Týden stačil, no ty vole, to být na celý život, tak by mi jeblo. A možná to skončila ona a šla hledat zase někoho nového (na týden, než ho omrzí a on omrzí jí). (7.4.2022)
Aroma jemné, příjemné, sladkost ovoce, květiny, voňavé sherry, čokoláda, trocha koření. S vydýcháváním se přidávají další - čokoládový slad, sušené meruňky. Aroma se postupně vyvíjí - máslové sušenky s čokoládou, ovocné sušenky. Krásně se předvádí, ukazuje z různých stran, hraje si se mnou. Už se těším, až ji ochutnám. V chuti je sladká, měkká, sladké ovoce, čokoláda, začne se přidávat kořenitost, postupně se začíná předvádět. A najednou jí došly síly a schopnosti. Naředěné prázdno, najednou není co odkrývat, co zkoumat, vše hezké zapomenuto, cítíte se podvedeni. Jak u push-up podprsenky, zvenku to vypadá hezky, ale když to vybalíte, tak to tam nenajdete. V dokončení se opět ukáže sherry, čokoláda, slad, ale dojem už to prostě nezachrání, ona se ani moc nesnaží. Celkově je tohle zklamání, ve vůni hezky naladila a v chuti se najednou ukáže prázdnota. Úplně zkažený dojem. Kdyby ji člověk moc nezkoumal, načuchal si a rychle vypil, tak by to šlo. Ale za mě celkový dojem špatný.
Na tyhle ženský pozor. Rafinovaně se vám ukazuje, svádí vás, láká vás čím dál více, až podlehnete. A když už vás má, tak se najednou ukáže ta prázdnota. No ty pičo a rychle pryč. A pokud už tam byl, tak doufáte, že bez následků, že jste si nezadělali na překvapení a že si žádné překvapení neodnášíte. A rychle ji vyžeňte z hlavy, žádné opakování těch úvodních her, co se vám tak líbily a co vás tak bavily, ještě byste mohli znovu podlehnout. (9.10.2023) 71/100
Aberlour 10letá V.O.H.M. Pure Malt Scotch Whisky 43% (Very Old Highland Malt): (lahvováno 1970s) Poznámky z ochutnávky v roce 2023: V aroma hodně hutné sherry, těžké ovoce a čokoláda. I tu vůni je třeba překousnout. Těžší stará vůně, staré dřevo, sherry provoněná stodola. V chuti těžší sladkost protkaná tmavou čokoládou, sladkost tmavého ovoce. V dokončení sladkost s čokoládou a oříšky. Celkově příjemné hutné sherry s nádechem starého dřeva. (28.6.2023)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: V aroma hutné sherry, těžší ovoce smíchané s tmavou čokoládou, vůně starého leštěného nábytku a koženého křesla. Vůně staré místnosti obložené dřevem. V chuti sladkost hutných bonbónů, starých, už pomalu pouští čokoládovou chuť (tmavá čokoláda), jak se postupně rozehřívají v puse, těžká ovocnost, z chutě na vás dýchnou staré časy dřevem obložených místností, pánů v oblecích a dam v krásných a neprakraktických róbách. Sladkost tmavého lesního ovoce. V dokončení dotéká tmavá čokoláda s oříšky a nádechem ovoce, pomalu a staře se táhne krkem dolů. Celkově zajímavá whisky, takový nádech starých časů, působí takovým těžším starším dojmem. (9.10.2023) 85/100
Aberlour 11letá Distillery Exclusive Oloroso Cask 49,4%: (lahvováno 03.2022) Poznámky z ochutnávky v roce 2023: Aroma se otvírá postupně a pomalu, postupně čokoláda, až banán se dřevem. V chuti ovocnost, začíná dominovat banán, mléčná čokoláda, chuť působí příjemně a pitelně. V dokončení doznívá čokoláda a banán. Celkově příjemně pitelná, dobře se pije a rychle zapomene. (28.6.2023)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: Potřebuje chvíli počkat a vydýchat. Pak se začíná ukazovat tmavá čokoláda, která postupně sládne a světlá, přidává se banán, až z toho mám banán v čokoládě. Ale ne čistý, vedle něj jsou další tóny, které si berou pozornost - lakované dřevo, skořice, ostřejší ale slabá jablečná ovocnost. V chuti mě baví více, ovocnost, postupně přebírá vládu banán, mléčná čokoláda, působí mlsavě, ale není přeslazená ani přečokoládová, taková bez zbytečných kalorií. V dokončení ořechy, pak čokoláda, banán a přidají se jablka, uzavírá to lehké koření. Celkově příjemně pitelná whisky, dobře poskládáná, i když zmiňuju banán, tak není banánová, nic tam nepřečnívá, ale taky si z ní vlastně nic nepamatuju, ale v tu chvíli byla fajn. (9.10.2023) 84/100
Aberlour 13letá FR Single Cask No.79212 57,7%: Poznámky z ochutnávky v roce 2023: Aroma se postupně otvírá, čokoláda, ovoce, lehké koření, pak to začne přebíjet dřevo. V chuti kořenitá čokoláda, postupně se ukáže sherry, čokoláda s ovocem. Chuťový dojem se postupně zlepšuje. V dokončení dřevo s čokoládou, kořenité ovoce. Celkově zaujala, ale úplně mě tam ta kořenitost sherry nevzala. (28.6.2023)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: V aroma mám hodně dřeva, pod ním se ukazuje přezrálé ovoce, čokoláda s lehkou vanilkou, kořeněné ovoce. Postupně mi to dřevo ustupuje, ale nějak mi to tam zůstává zahalené. V chuti mám kořenitou čokoládu, chutná to jak čokoláda a štípe to jak kořenitost, když to začne odeznívat, tak se ukáže čokoláda s ovocem, tóny sherry a celý se to začne smetanově uhlazovat a na patře se mi usazuje suchost. V dokončení se opět projeví dřevo, pak začne dostávat čokoládovo ovocný nádech a nakonec mi to stejně zabije koření, neštípe, ale leží tam. Celkově je to zajímavý, ochutnávám a přemýšlím, co tam nacházím, něco se mi tam líbí, něco mě tam ruší, takže se to nakonec zprůměruje k lepšímu průměru. Pár kapek jí v chuti pomohlo, kořenitá čokoláda ustoupila a více projevily ty ostatní, kořenitá čokoláda neustoupila, jen přišla později. (9.10.2023) 80/100
Aberlour a´bunadh Batch No.12 60%: (lahvováno 2004 - LK3P0041 06811:47) Aroma: Silné, výrazné, plné, sherry, v pozadí ovoce, čokoláda, ořech?. Plné, příjemné, není tam znát těch 60%. Chuť: Až moc výrazný nástup, štiplavost, přebíjející ostatní chutě, při dalším ochutnání jsou už lépe cítit, sherry, čokoláda, trochu sladkosti. Dokončení: Zprvu sladkost, s trochou štiplavosti.
po přidání pár kapek vody: Aroma: Aroma ztratilo, znevýraznělo, zploštilo. Chuť: V chuti se posunuly nástupy, první dojem již není taková rána, ale sladkost, trochu sherry a čokolády, pak nastoupí štiplavost, která to trochu zazdí. Dokončení: Štiplavé. Whisky je to bohatá a zajímavá, určitě se k ní znovu vrátím. V tuto chvíli mne až tak nenadchla, ale zanechala dojem. Kupoval jsem ji na základě ochutnání jiné lahve, ovšem už nevím, zda stejný či jiný batch. (2012)
Došlo na přeochutnání i této krasavice. Aroma je plné, silné, hutné, težké. Hodně sherry, hořké čokolády. Pořádný kus čokoládového bonbonu se sherry náplní. Pak i v náznaku citrusové ovoce a tmavé dřevo. Je to síla. Ovšem těch 60 procent byste neřekli, není žádný náznak lihovosti či podobné rušivé. Když se mezitím trochu odvětrala a čichové buňky si přivykly na tu sílu, tak se začaly vynořovat i slabší vůně sladkosti a lehce spáleného cukru, lehká vanilka a dlouho mi trvalo, než jsem pojmenoval vůni kůže. Chuť v síle za aroma nezaostává, silný, hutný nástup. Silná sladká vlna se převalí po jazyku a rozvine se sherry, karamel, čokoláda. Lehká štiplavost. Po přivyknutí chuťových buněk více vnímám i tu vanilku a pomeranče. Dokončení začne opět velkou vlnou a pak středně dlouho doznívá sherry a čokoládové tóny, zakončené oříšky. V chuti i dokončení je těch 60 procent znát, ale je to pořádně vyladěných 60%.
Tohle je teda kus ženský, to je pořádnej kus. Modelka-boubelka a to ta nejlepší. Každý kousek jejího těla si vychutnáváte a jste rádi, že není hubená. Tohodle materiálu prostě nemůže být málo. Tohle je za co chytit a každý kousek stojí za to. Ona i ta láhev je hezky podsaditá, žádná štíhlá vytáhlina. Předtím mě až tolik nenadchla, ale vkus se časem a zkušenostmi mění. I předtím jsem ale říkal, že zanechala dojem a že se k ní určitě vrátím. Si to zapamatovala a napřed mě potrápila. Tehdy si mě odmítl, tak těď si počkáš (viz foto vedle), ale nakonec mi dovolila se s ní blíže seznámit. Při opakovaném dolévání je těch 60% znát čím dál tím více :) (19.8.2019)
Do nosu mi vlítla pořádná dávka sherry, aroma je plné, silné, hutné, těžká sladkost přezrálého ovoce, čokoláda, příjemně vonící lakované dřevo, lehká kyselost citrusů. Nechal jsem ji chvíli vydýchat, v aroma je svěžejší ovocnost, ukazuje se vanilka a karamel a kůže. V chuti přijde mohutná vlna sherry, zavalí vás sladkost přezrálého ovoce, čokolády, lezou mi tam pomeranče a banán, trochu vanilky a trocha kořenitosti. V dokončení hřeje, doznívá sherry, ovocnost, čokoláda a přidají se oříšky. Ta hutnost už od aroma by se dala kousat a chuť taky. Takhle nějak si představuju správné soutěžící o sherry bombu. Tohle je pořádný kus ženský, je za co jí chytit a každý ten kousek stojí za to. Tu se ani nechce popisovat, to se chce na ni rovnou vrhnout. Asociace naskočila (koukám, že myšlenka stejná jako před 2,5 roky), ale nechce se mi řešit asociace, jdu se ještě chvílit mazlit s obsahem skleničky. (9.4.2022)
Sherry aroma se mi rozplývá v nose. Přezrálé ovoce, lakované, dřevo, citrusy, čokoláda. Sherry-koncert hutných vůní. Lesní ovoce. V chuti vlna sherry, zavalilo mně přezrálé ovoce, čokoláda, hodně ovoce, pomeranče, banány, vanilka, lehké koření jen pro dochucení, oříšky. V dokončení hladí čokoláda s ořechy a ovocem. Mně se ten koncert vůní i chutí líbil, měl svoji živelnost a trochu drnost, chvílema tu whisky musel člověk překousnout. Zapomínám na všechny ženský a vrhám se k nohám jen této a postupně po nohách výše a výše. Tuhle si chci užít naplno. A pak zase raději o dům dál. Člověk nemůže mít tolik všeho najednou a na furt, to by ho zabilo (a navíc by mu to zevšednělo). Ale ví kam se zase někdy vrátit. (24.10.2023) 88/100
Aberlour A'bunadh Batch No.50 59,6% (lahvováno 2014) Poznámky z ochutnávky v roce 2023: V aroma sherry s čokoládou, i přes tu sílu celkem jemné. V chuti dominantní ořechy, postupně ukazuje čokoládu, sherry, ovoce, hezky se rozvíjí a čokoládoví. V dokončení doznívá ořech, dřevo, sherry, hřejivé. Celkově v chuti byla nejsilnější. (28.6.2023)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: V aroma se mi táhne tmavý med, jen si ho namazat na chleba, sherry s čokoládou, krásně jemné a při tom to aroma jde žvýkat. K tomu se příjemně čuchá. Krásně se uvolňují ovocno-sherry tóny s tmavou čokoládou. V chuti až sherry rána s ořechem v úvodu, ocenil bych trochu jemnější ránu, pak se rozvíjí čokoláda, ovoce, sherry a čím dál tím více čokoládoví a čokoládoví. V dokončení doznívají ořechy, trocha ovoce a sherry, dlouho pěkně hřeje. Aroma se mi líbilo víc než chuť, ale ta taky nebyla k zahození, hezky jsem si poňufal a užil si jí.
Černovláska postavy tak akorát, žádná vychrtlina, je za co chytit, ale prsa si neuplácáte kde chcete. Žádný mladý tele, prostě ženská. Když už si myslíte, že se utopíte v jejich očích, tak zjistíte, že raději v jejím výstřihu. Černý šaty, tak akorát krátký, že šmátrající ruka se neztratí v přebytečné látce. Užijou si všechny smysly, byl to příjemný večer. Opakovat? Proč ne, ale stejně spíše doufám, že přijdou podobné zážitky i s jinejma. (24.10.2023) 85/100
Aberlour A´bunadh Batch No.70 61,2%: (lahvováno 2021) Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2022: Aroma je hutné, hutně sladké, hutné sherry, lakované dřevo, kůže. Působí až převoněně, až uměle převoněně, přeparfémovaně. V chuti výrazné silné sherry, kořenitost, postupně se ukazují další chutě - oříšky, čokoláda, kůže, ale je tam furt určitá kořenitost, trpkost. V dokončení exotické dřevo, opět ten úvodní dojem umělé převoněnosti (ovšem jen v náznaku). Nejsem z ní nijak moc nadšen. Čekal bych v ní víc a hutnější sherry. V královně Sherry mi skončila jako sedmá z osmi, v celkovém hodnocení pak skončila osmá.
Lehké naředění jí v chuti pomohlo, obrousilo kořenitost a trpkost, ukázala se i hezká tmavá čokoláda, kakao, ovocná sladkost, oříšky v čokoládě. V dokončení mi pak doznívají ty oříšky v čokoládě. Takže konečný dojem je nakonec celkem dobrý. (7.4.2022)
Aberlour A´bunadh Batch No.71 61,5%: (lahvováno 2021) Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2023: V aroma hutné sherry, kožené křeslo, těžké zralé ovoce, čokoláda, občas je tam cítit víc alkoholu, než je třeba. Krásně hutné sherry aroma. V chuti kořenité sherry, čokoláda, rozinky, kandované ovoce. V dokončení dlouhé kořenité sherry, pak suchost na patře. Vůně se mi líbila, ale té sherry kořenitosti v chuti na mě bylo moc a moc mi tam převládala, mám raději hladivější sherry. (22.12.2023) 81/100
Aberlour A'bunadh Batch No.75 60,9%% (lahvováno 2022) Poznámky z ochutnávky v roce 2023: Ve vůni dřevo s ovocem a květinovostí, kandované ovoce. Aroma se ukazuje pomalu a je spíše uhlazené. V úvodu chuti štiplavá kořenitost. Postupně dále ukazuje čokoládu, chuť se uhlazuje, smetanovitost, zklidňuje se , spíše jemnější, trocha čokolády a trocha sherry. V dokončení ořechy, čokoláda, ovoce, sherry. Celkově mi ale na A'bunadh přišla míň sherry. Svoje také udělalo porovnání s batchem 50, vedle kterého mi vyzněla hůře, ale ještě uvidím, jak mi bude chutnat sólo. (28.6.2023)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023: V aroma mi tam připadá hořkost dřeva, ale s velkou porcí vůní ovoce, kandovaného ovoce, velkých rozkvetlých kytek. Je takové hutné, že má člověk pocit, že by to dřevo mohl cucat, ale současně smetanově uhlazené. V úvodu chuti mi přišla štiplavá kořenitost s čokoládou, ale moc mě nenadchula. Pak kořenitost ustoupí, zbyde jen čokoláda a chuť se začne uhlazovat, smetanovitost, jako by chtěla napravit úvodní dojem. Až do mléčné čokolády a trochy sherry. V dokončení ořechy, čokoláda, trocha hořkosti ořechů, sherry. Až tak moc sherry mi nepřišla, vadila mi tam hlavně ta úvodní kořenitost v chuti. Nebylo to špatný, asi bych to čekal trochu mohutnější, ale nic, co by mě přesvědčilo zjišťovat, jak jsou na tom další batche A´bunadh. (24.10.2023) 82/100
Aberlour Casg Annamh Batch #4 48%: Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2022: Příjemně svěží sherry a přitom stále silné a hutné, hutná sladkost zralého ovoce, z boku mi tam začla přicházet čokoláda, ale jen krátce, než jsem to stačil napsat, tak ji překryla příjemná sherry-dřevitá vůně, stále doplněná sladkostí zralého ovoce, začíná se mi tam rýsovat jablko. Ovšem taky trochu lihovosti. V chuti lehké dřevo s nádechem sherry, postupně hutne, přidává se lehká kořenitost a lékořice, zpočátku škrábala trochu v suchosti, ale postupně sládne do čokolády, oříškové čokolády a příjemného sherry dřeva, ovocnost, opět se mi tam začínají rýsovat jablka. A jak mě napadly, tak čím dál více, takové ty zralé zelené. V dokončení sherry-dřevo, koření, čokoláda, postupně začíná hřát. Ale jako jo, fajn. (7.4.2022)
V aroma takové pohodové svěží sherry, hutná sladkost zralého ovoce, dřevo nasáklé ovocem, občas tóny tmavé čokolády. Občas mi tam probleskne lihovitost. Takové celkem fajn aroma, skoro mu není co vytknout, až na tu občasnou lihovitost, ale taky na něm není moc co vynachválit. V chuti lehké svěží sherry s ovocem a jablky, ale také s kořenitostí, skořicí, přidá se i lékořice. Když si člověk počká, tak se dočká i čokolády, oříšků, oříškové čokolády, sherry dřeva, ovocnosti a opět tam mám jablka. Jablka místo dozrávání jdou opačným směrem, postupně jsou nezralé čím dál tím víc, až do lehké kyselosti. V dokončení doznívá jablečná kyselost, pak koření, sherry dřevo, tmavá čokoláda. Celkově žádné velké nadšení, aroma až tak nezaujalo, v chuti se mi nechtělo přes tu kořenitost čekat, zajímavá jsou tam jablka v opačném směru od zrání k nezralosti, ale to všechno je nějak málo a upadne v zapomnění. (16.10.2023) 76/100
Aberlour 13letá Warehouse No.1 11.1989/4.4.2004 cask 13330 Single Cask Selection 58,7%: Pár poznámek z ochutnávky v roce 2007 v obchodě Kratochvílovci, tuhle láhev plnil Michal Kratochvíl osobně: Aroma: Ovoce, ořech, čokoláda. Chuť: Ovocná, závan čokolády, pralinky, komplexní, velká. Dokončení: Spíše menší, doznívá příjemná směs chutí. Byla to velmi příjemná whisky, takové whiskové mlsání, bonboniéra. (7.6.2007)
Aberlour 1990 Blackadder Raw Cask 7.5.1990/3.2003 60%: Pár poznámek z ochutnávky v roce 2006: Aroma: Jemná a příjemná vůně, ani neodpovídá těm 60%. Chuť: Zavřená, nechce ukázat chutě.
po přidání pár kapek vody: Aroma: Trochu ztratilo, před přidáním bylo výraznější, nnyí méně zajímavé. Chuť: Pár kapek ji otevřelo, příjemná chuť, trochu do ovocna. Dokončení: Dlouhá postupná chuť. Pár kapek vody této whisky hodně pomohlo a otevřelo její příjemnou chuť. Celkově ji řadím do horní poloviny mého žebříčku whisky. (13.11.2006)
Aberlour 10letá 2006 SMWS 54.53 Classic honey and oak 12.10.2006 Refill barrel/ex-bourbon 60,7% Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021: V prvním dojmu je hodně uzavřená, chce rovnou od začátku rozkápnout. Rozpánutí jí hodně pomohlo, alkohol je stále výrazný, ale ukázal se také med ve dřevě, ovocnost přezrálého ovoce. V chuti medová sladkost, bohatá ovocnost, dřevo, vrstevnatá, stále doprovázená tím medem, marcipán, perník, jablko. Stále u ní zůstalo trochu alkoholové ostrosti, ale velmi povedená chuť to přebíjí. V chuti byla lepší než v aroma, v chuti to bylo hodně medové mlsání, bohaté. (8.4.2021)
Budu se držet rady z minula a rovnou ji rozkápnu, chvíle vydýchání jí nepomohla. Vůně se podstatně více rozvinula, med na dřevěné lžičce, sladkost přezrálého ovoce, květinová vůně. V chuti medová sladkost, med zpočátku teče proudem, přidá se bohatá ovocnost, marcipán a perník, jablko, dřevo. Začátek chuti je vždy medový, ale pak ukazuje jednotlivé tóny, při každém napití zdůrazní jiný. Bohatá a vrstevnatá. Chuť bohatší aroma. V dokončení opět med na dřevěné lžičce, jablko a perník. Příjemná "medová" whisky, tady by se měli poučit, jak se správně dělají ty "honey-whisky". (22.8.2021)
Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky (z roku 1999)) hodnotí:
Aberlour 10letá 40%: Barva: jantarová. Aroma: sladové, kořeněné, mátová karamela. Tělo: pozoruhodně měkké a hladké, střední až plné. Chuť: výrazně přetrvávající chuť v ústech s dlouhotrvajícím vývojem příchuti, sladkost a kořeněná suchost v charakteru sladu, muškátová a po bobulovém ovoci. Dokončení: přetrvávající, hladké, aromatické, čisté. Známka: 83
Aberlour Antique 43%: Barva: tmavě jantarová. Aroma: hluboké, sherry oloroso, melasa, rozinky. Tělo: pevnější. Chuť: sušší, ve sladu stopy po koláči, kořeněná. Dokončení: komplexnější a kořeněné, s náznakem rašeliny. Známka: 84
Aberlour 100 Proof 57,1%: Barva: jasně oranžově-jantarová. Aroma: čerstvý dub, ustupuje lehké ořechové a sherry. Tělo: pevnější, ostřejší. Chuť: suchá olejnatost, lahodná, lehce ovocná (meruňka, třešeň), znatelně kořeněná, stopy máslového sirupu, karamel a bonbónů proti kašli, robustní a harmonická. Dokončení: výrazně, pevné, suché, vhodná do chladného počasí na zahřátí. Známka: 84
Aberlour a´bunadh 59,6%: Barva: tmavě oranžová. Aroma: sherry, máta, pralinky, bohaté, silné. Tělo: plné, krémové, vrstevnaté. Chuť: bohatá a krémová, s náznakem máty a třešní v pozadí. Dokončení: nugátové, třešňová brandy, zázvor, slabý kouř. Známka: 86
Aberlour 12letá Sherry Wood Cask (zrála v sudech po sherry (suché oloroso v první náplni)) 43%: Barva: sytě jantarová. Aroma: ořechová, lákavá, poměrně čerstvá, sherry. Tělo: střední, měkké. Chuť: čerstvá, měkká, sladová, slabá lékořice, anýz, náznak černého rybízu. Dokončení: hedvábné, zaobalující, uklidňující. Známka: 84
Aberlour 15letá Cuvée Marie d´Ecosse 43%: Barva: jantarová. Aroma: sladová a karamelová, rozvíjející se kvetoucí rybíz. Tělo: střední až plné, hedvábně hladké. Chuť: karamely, lékořice, anýz. Dokončení: pozdní chuť koření a zázvoru, dlouhé, uklidňující. Známka: 83
Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli (z roku 2005)) hodnotí:
Aberlour 10letá 40%: Barva: Světle zlatá. Aroma: Zelený meloun, zázvor, náznak smetany, sultánky a sherry. Slad. Tělo: Lehké až střední. Chuť: Tóny ovocného koláče/sherry začínají vycházet na povrch. Kapradina. Muškátový oříšek. Dokončení: Lehce svíravé.
Aberlour 12letá Sherry Cask Matured 40%: Barva: jantarová. Aroma: Hladké, příjemné, dominuje sherry. List tabáku, čaj orange peko, vlašský ořech, karamelizované ovoce. Máta, kůže karamelky a máslo. Tělo: Smetanové. Sladké. Chuť: Hedvábná, obsahuje tóny evropského dubu, které překrývají smetanovo-mátový charakter. Černé ovoce. Dokončení: Lehká čokoláda a trochu sušeného ovoce.
Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:
Aberlour 10letá: Nejsmetanovější a nejkaramelovatější whisky ze všech sladových tohoto stylu. Vyznačuje se dokonce originálním náznakem mátové příchuti.
Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:
Aberlour a´bunadh: Barva: Sytá a tmavá. Aroma: Výrazný charakter sherry, trochu medu a tmavého ovoce. Chuť: Může se pít neředěná, ale s vodou se chuť rozvine. Chuť výrazná, plná. Cukroví, sušené ovoce, náznaky citrusu a čokolády. Dokončení: Očekávejte dlouhé doznění s rozvíjející se kořeněnou příchutí, dub a náznak kouře.
v knize Svět whisky (z roku 2009) hodnotí:
Aberlour 10letá 40%: Díky zrání v sudech po bourbonu je tato whisky karamelově sladká a má jemnou ořechovou a kořeněnou příchuť.
Aberlour 12letá Sherry Cask Matured 40%: Ze dřeva nasáklého sherry získává whisky hluboký načervenalý odstín. její chuť má nádech ořechů a kandovaného ovoce a konzistence je krémová a máslová.
Aberlour a´bunadh (nejspíše Batch No.9) 60%: Má bohatou příchuť biskupského chlebíčku a koření.
v knize Svět whisky (z roku 2016) hodnotí:
Aberlour 12letá Double Cask Matured 40%: Jemná vůně hřebíčku, muškátového oříšku a banánů. Pikantní chuť hrušek a lesních plodů končí nahořklou dubovou dochutí s nádechem sherry a kouřovými tóny.
Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:
Aberlour 12letá 40%: Barva jantarově červená. Z jejího aromatu lze cítit lehkou poněkud máselnou zakouřenost. V chuti odhaluje její těžké tělo sladký přídech sherry, jakož i vlivy medu. K tomu chutná ořechově s nádechem dubu. Dozvuk je středně dlouhý s lehkým vlivem zázvoru. Velmi zahřívá a je stále sušší.
Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:
Aberlour 12letá Double Cask Matured 40%: Aroma: Zaoblené a plné, s tóny červených jablek a nádechem vanilky. Chuť: Jemný náznak sherry, čokolády, karamelu, skořice a zázvoru. Dokončení: Teplé a plné, sladké, s decentním kořenitým aroma.
Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:
Aberlour 10letá: Aroma: kořenité, ostré, travní, květinové. Příchuť: peprná, karamelová, středně až plně tělnatá, dlouhý konec.
Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky (z roku 2014)) hodnotí:
Aberlour New Make: Aroma: Sladké, s listy černého rybízu, těžké květinové tóny, slad. S vodou náznak pytloviny. Chuť: Čistá s citrusovou dužinou, za kterou rozpoznáte jablka. Dokončení: Bylinné.
Aberlour 12letá 43%: Aroma: Velké a výrazné, se spoustou marcipánu, černých banánů, karamelek, rybízu a divokých třešní. S vodou se stává voňavější, přidává chuť růzové vody a známky listí. Chuť: Zralá a jemná. Větší síla přidává jiskru a povzbuzení, objevuje se lehký náznak kmínu. Na jazyku dlouhá, vody zvýrazní zralé ovoce. Dokončení: Svěží a ovocné.
Aberlour 16letá Double Cask 43%: Aroma: Více vlivu amerického dubu a opětovně plněných sudů umožňuje, aby se na povrch dostala svěžest společně s obilovinami, sladovými prvky, balzovým dřevem a linoleem. Voda dodává jemný náznak sherry. Chuť: Okamžitý kořeněný útok s poctivou životností. Potřebuje vodu, aby se zklidnila. Mnohem sladší než aroma, s trochou máslovitosti. Dokončení: Přimeřeně dlouhé.
Aberlour 18letá 43%: Aroma: Stejné jako v případě 12leté, navíc s mátovou čokoládou, pečárkou a lakovaným dubem. S vodou získává tóny povidel. Chuť: Silná a svírající, se švestkovou hloubkou. Dokončení: Dlouhé a elegantní.
Aberlour a'bunadh Batch No.45 60,2%: Aroma: Výrazný zásah alkoholu vyvolává spálenou melasu a sirupovitý okraj. Pikantní, s černými třešněmi a vůní připomínající nastartované motocykly. Chuť: Masivní a poměrně pevná. Silné známky sherry, s výrazným vlivem černého ovoce a trochou schnoucích obilovin, které dodávají strukturu. Voda umožňuje rozvoj měkčí a štědřejší stránky. Dokončení: Velké, smělé a robustní.