Palírnu Glendronach založil v roce 1826 James Allardes. Palírna patřila k mezi první palírny s licencí. Od roku 1960 vlastní palírnu William Teacher & Sons. V letech 1996 až 2001 byla palírna uzavřena a rekonstruována. Palírna leží ve stejnojmenném údolí - Glen Dronach. Vodu bere palírna z Dronach Burn.
Palírna je hodnocena jako jedna z nejkrásnějších palíren.
V palírně se vyrábí 12-ti letá nazvaná Glendronach Traditional, která zraje v sucech po sherry a Glendronach Original, která zraje v sudech po bourbonu. Standardně se také vyrábějí jako 15-ti a 18-ti leté. Lze se setkat také s whisky označovanou podle sudů ve kterých zrála, např. Glendronach Sherry Wood (12-ti letá), Glendronach 100% Matured in Sherry Cask. Z roku 1970 je 16-ti letá Glendronach Ship 1970. Z roku 1968 je ročníková whisky, která zrála v sudech po sherry. Je základní částí míchané whisky Teacher´s.
Příběh Glendronachu se mi nechce moc rozepisovat, jsou na to povolanější, třeba @Petr Křenek. Připadal bych si jako při sbírání dřeva v Krakonošově lese :)
Ale její 21-letý skvost nemůžu vynechat ze seznamu whisek, kterými lze připít na oslavu začínajícího 21. ročníku elektronické WoL.
Takže jen stručně, kudy vedla cesta od založení palírny Jamesem Alardicem a "jeho partou" v r. 1820, přes dlouhé období provázené změnou majitelů a naplňováním role základní složky ve známém blendu Teacher´s. V roce 1976 si palírnu koupila Allied Breweries a o 20 let později nastala častá situace, kdy se korporátní inteligent rozhodnul palírnu uzavřít jako neperspektivní. Tenhle opakující se příběh, kdy si "peníze" koupí palírnu, aby ji později zavřely mi nikdy nebude imponovat.
Velikán Michael Jackson mohl před svou smrtí pouze popřát palírně lepší budoucnost, protože její novou podobu ještě nezažil a pro mě překvapivě byla vynechána i v seznamu 101 whisky, které je třeba ochutnat od Iana Buxtona (ve vydání z r. 2010).
Nejlepší etapa života palírny nastala, když si ji "se svoji partou" pořídil Billy Walker v r. 2008. Kouzelník práce se sudy velmi rychle přesudoval naprostou většinu zásob destilátu do pořízených sudů ze Španělska, které předtím ukrývaly Sherry Olorroso nebo Pedro Ximenes a spustil svoji zázračnou magii, která nám, fanouškům whisky tak chutná. Vytvořil geniální core range, kde už šťavnatá 12-letá sherry lahůdka lahvovaná ve 43% byla špičkou ve své třídě, aby se později 15-letá s přídomkem Revival lahvovaná v 46% stala (dle mého osobního názoru) královnou své třídy. Následující 18-letá už nesla v slavnostním názvu jméno zakladatele palírny Alardice a proti mladším sestřičkám přináší ještě více "od sherry nacucaného dubu" s časově delším zážitkem, který postupem času jen velmi pomalu mizí. Čokoláda, čoko-bonbony, husté sherry tělo zalité do medu či dokonce vosku, prostě nádhera. Fanoušci se přou, jestli je lepši prostřední (15yo) nebo ta starší, ale jisté je, že jsou obě výborné.
Jak se může v království skotském jmenovat vrchol základní řady, zrající 21 let? V roce 2011, tři roky před referendem o nezávislosti Skotska, se zrodil whisky klenot, Glendronach Parliament, 21yo. A zůstal součástí základní řady !
Možná některým milovníkům whisky bude víc chutnat mladší 15yo, která je prostě geniální. Napoprvé. Ale dej opakovanou šanci starším sourozencům. Podruhé, potřetí, v klidu a bez spěchu. Tam se někde nachází rozluštění tajenky, proč se vyplatí počkat na whisky zrající v sudu 21 let.
Co bude dál? Když Billy opustil s velkým aplausem vděčných fanoušků v r. 2016 podium Glendronachu, aby se věnoval opět od samotného začátku práci v GlenAllachie, tak se na něj snažila navázat Rachel Barrie pod křídly nového vlastníka Brown Forman . Není to pro ní diplomaticky řečeno lehká mise. Navazovat na génia je vždy těžké, ale nepodceňujme tuto dámu. Minimálně má odvahu, kterou je třeba ocenit, protože navždy bude srovnávaná s Billym a mě osobně se líbí i její slova, která pro nezkreslení ocituji v originále včetně jednoho italského hudebního slovíčka: "Aroma and palate are interwoven, the aroma is the overture and the palate is the crescendo. I´m always vital to achieve a crescendo ...".
Nevím jak vám, mě se to líbí :)
Zřejmě ví, co chce dosáhnout tak jí a nám držme palce. Znepokojivé je, že nový vlastník chce zvyšovat objem produkce a to se vždy nepodaří s udržením kvality.
Charakteristiky
Petr KomáreK (whiskyonline.cz):
Glendronach 15letá 100% Matured in Sherry Cask 40%: (lahvováno 2000? - LK96003) Hned v láhvi upoutá tmavší barva, než je obvyklé. Aroma je hlavně o sherry. Celkem jemné, nijak agresívní, zpočátku trochu sladké, lehké dřevo, těžké ovoce, možná trochu hořké čokolády, ale pak to kompletně ovládne sherry a už je to hlavně o ní. I tak stále příjemné. Chuť je jemná, vyvážená, lehce nasládlá, lehce oříšky, trocha ovoce, trochu slaných karamel a s nastupující lehkou nahořkostí, ale vše v přijatelné podobě. Příjemná, ale ničím výrazná. Dokončení sladké dřevo, slaný karamel a uzavřené nahořkostí. Celkově je to dobře pitelná whisky se zajímavějším aroma než zbytkem, ale současně nic extra nepřinášejícího. Ale ať to nezní špatně - je to ten správný lepší průměr, který pomáhá tomu, že ty špičky jsou ještě výše. To, co si dáte, když máte chuť na dobrou whisky, užijete si to a jdete zase dál.
Zase hezká holka, je to vlastně dobře, že jsou okolo samé hezké holky, jen se v tom člověk začíná trochu ztrácet, protože i když je každá jiná, tak si jsou vlastně hodně podobné, zaměnitelné (to jim člověk nesmí říct) a tak trochu zapomenutelné. Hezký vzhled, hezké tělo, v hlavě také není prázdno, ostatní taky umí, ale víc po ní nezůstane. Připomíná mi to tu reklamu na Coca-Colu: Enjoy and Go. Kdyby takhle člověk v reálu střídal holky, tak by byl děvkař (a nesměl by je oslovovat jménem, aby se někdy nepřeřekl) a ty holky by z toho taky nevyšly nejlépe. Kdyby takhle jel láhve alkoholu, tak by byl alkoholik. Ale když to jede jen po skleničkách a píše k tomu recenze, tak je degustátor a znalec. :) (8.3.2020)
Glendronach 15letá 100% Matured in Sherry Cask 40%: (lahvováno 1980s) Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2024: Mám tuhle láhev doma lahvovanou kolem roku 2000 (viz výše) a nikdy jsem nepochopil, proč se kolem ní tak blbne (a nejsem jediný, z těch kdo jí ochutnal), jako slušná sherry whisky, ale revivaly byly lepší a nějak jsem nechápal, proč je vůbec dělali. U této láhve jsem dostal odpověď - proto. Ve vůni nálož hutné sladkosti sherry, čokolády, kandovaného ovoce, lakované dřevo, úplně se rozplývá v nose. V chuti čokoláda s oříškama, zralé ovoce s lehkou kořenitostí. Vůně mě navnadila více, ale chuť o tolik nezaostává (ale o něco jo). V dokončení doznívají oříšky, čokoláda, sherry, postupně lehká sladkost zralého ovoce. Ona to není whisky, co by vás vystřelila z trenek, ale má pár svých plusů. Za prvé ten velký rozdíl mezi plněním tímto a z roku 2000, podobně jak dneska pláčeme nad některými aktuálními plněními, tak tady je to totéž, jen o 20 let zpátky. Za druhé, už chápu, podle čeho dělali revival, i když to je taky hlavně velký marketing, protože moc lidí tu původní asi nepilo, takže to bylo takové vyrábění ikony zpětně. A za třetí, tato whisky byla obyčejný core, takže její ambice ani nebyly vystřelovat z trenek, ale prostě jen poskytnout dobrý zážitek z běžné whisky. (17.2.2024) 85/100
Glendronach 20letá 1995 Single Cask Batch 12 Pedro Ximenez Sherry Puncheon 2.6.1995/8.2015 Cask No.444 52%: Poznámky z ochutnávky vzorku: Vůně je velmi hutná a těžká, kdyby byla vidět, tak by to byla převalující se hustá mlha. Těžké sherry se mísí s těžkými citrusy, objevují se tam tóny kůže a leštěného dřeva. I ta sladkost je tam těžká a hutná, není jí tam ale moc, tak bych řekl lehká těžká hutná sladkost. Chuť je podobně hutná, nejdříve krátká sladkost, lehká štiplavost, přelévá a táhne se v puse, v závěru chuti opět štiplavost/pepřovitost provázená lehkým sladkým podkladem. Pepřovitost se přeleje to do dokončení, které je dlouhé, jak pomalu a líne odchází pryč, nechá za sebou nádech dřeva a suchost. Celkově je to velmi hutná whisky, silně se hlásící k sherry a zatímco některé podobně staré jsou spíše komplexní, hladí a postupně plynou, tak tady je to všechno hezky zhutněné a dostanete všechno najednou. A pořádně. Několik lidí doporučuje tuto whisky nechat nejdříve trochu nadechnout a tak jsem si nalil znovu a vrátil se k ní až po čtvrthodině. Aroma už není tak hutné a těžké, lépe tam jsou cítit sladké tóny sherry, ovoce, citrusů, hořké čokolády. Je příjemněji čuchatelná, aroma zjemnilo, ale z mého pohledu tím trochu ztratila, ta rána do nosu předtím byla zajímavější. Teď je to zase čuchatelnější. Stejně tak se více zjemnila a zpříjemnila chuť, už není tak hutná, už to není povodeň, co si razí cestu. Úvodní sladkost je nyní delší, sherry a už si spíše jen lehce štípne. Pepřovitost ztratila na výraznosti a posunula se více do dokončení, které zase trochu ztratilo na délce a výraznosti. Hned ochutnávaná po nalití je výraznější, hutnější a možná zajímavější, když se nechá nadechnout, tak je zase pitelnější. Oboje se mi líbilo. (26.9.2020)
Za vůní hustou tak, že by se dala krájet a odnášet v ruce se schovává bronzový rybníček whisky ve skleničce. Vůně je hutná, s kyselými tóny citrusů, těžkým sherry a sladkostí hořké čokolády a to vše v lakované dřevěné krabičce, která voní sama o sobě. Hustá hutná mlha, která se dá krájet, bude také hutná při ochutnávání. A tato whisky je hodně mohutná, hutná, pomalu a těžce a rozlévá v ústech. Zprvu výrazná sladkost se rozlévá na všechny strany, následovaná výrazným sherry, v závěru pak doznívá sladkost, sherry a přidají se ořechy v hořké čokoládě. Byl to příjemný a hutný sherry zážitek, i když vzorku bylo málo, tak působila mohutnějším dojmem. Vychutnával jsem si ji a tak nezbyla whisky na případné přirovnání. (2.11.2020)
Glendronach 12letá Original 43% (lahvováno 2015) Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021: Příjemné sherry aroma, lehká hořká čokoláda, rozinky, pomerančová ovocnost, obilné tóny, sladkost. Nezapře silný vliv sherry, mohutné a bohaté aroma, příjemně čuchatelné. Jablko, lehké dřevo, koření. V chuti sladký sherry úvod, ale nemá mohutnost z aroma. Oříšky, hořká čokoláda, lesní ovoce, sladkost. V dokončení doznívá sherry, sladkost, hořká čokoláda a lesní ovoce, velmi příjemně doznívá, co bylo v chuti. Aroma bylo mohutnější než pak dala v chuti, ale ani v té nijak nezklamala. Příjemně pitelná whisky. (25.5.2021)
Glendronach Cask Strength Batch 9 59,4% (lahvováno 2020) Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2022: Intenzívní a přitom jemné aroma. Zcela dominantní sherry, čokoláda, rozinky, ovoce, sladkost přezrálého ovoce, lehce dřevo nasáklé tím ovocem a sherry. Prostě sherry tam ve vůni jasně dominuje, vlastně až moc. Až překrývá tu whisky pod tím (a nebo, že by to bylo tím hlavním úkolem? ;) V chuti sladká sherry whisky, sladkost, sherry, sladkost, sherry, čokoláda, rozinky, ovoce, pak se přidá i lehká kořenitost, ale obalená v čokoládě a ovoci. S dalšími doušky stále více dominuje sladkost, sherry a čokoláda, ani to ta whisky pod tím neruší. V dokončení ořechy, čokoláda, kandované ovoce. O týhle se dá říct zjednodušeně - sherry, pak sherry a ještě jednou sherry, jo a byla to whisky. Ono jí jako sherry whisky vlastně není co vytknout, splňuje prostě požadavky na sherry bombu, na pořádnou whisky po sherry, tak aby se všem líbila, aby na první pohled zaujala, člověk si jí užil, ale zbytečně moc v ní nešťoural.
Tohle je fakt hezká holka, hodně hezká, vlastně působí dokonale. Je královnou daného místa. Každý, kdo vás s ní vidí, závidí. Na fotkách bude dokonalá. Co na tom, že ve vlasech má příčesek, make-up jí trval dvě hodiny (ale je krásná jak obrázek), dokonalé postavě pomohla práce doktorů. Vždyť to nevadí. Nebo vlastně vadí? Pro tu chvíli večera to nevadí, fotky budou dokonalé, pocit, že mi všichni závidějí královnu večera je k nezaplacení. Ale chci vlastně vidět co je pod tou krásnou slupkou? Až se odlíčí, odepne vlasy. Budou ty v šatech dokonalý prsa furt tak hezký nebo budou jen držet ten správný tvar, ať se nahne jakkoliv? A co na dotek? (Tady nevím, nikdy jsem upravený v ruce neměl.) Ne, nechám si ten první dojem královny a dál se v tom raději šťourat nebudu. (30.10.2022)
Glendronach Cask Strength Batch 12 58,2% Poznámky z ochutnávky na Svachovce a z přeochutnání vzorku v roce 2024: Když se trochu vydýchá, tak vyleze sladkost PX. Čokoláda, kandované ovoce, prostě už ve vůni to slibuje bonboniéru z tmavé čokolády. Hutná sladkost zralého až lehce přezrálého ovoce. V chuti nastoupí sladkost následovaná čokoládou, sladkostí zralého ovoce, prostě PX, přidává se tmavá čokoláda s kandovaným ovocem, lehké koření a rozinky. V dokončení pak rozinky, čokoláda a kandované ovoce. Co slíbila pověst této whisky, to i whisky dala. (11.2.2024) 84/100
Typické GlenDronachy zrající po sherry jsme probírali hodněkrát, tak jsem si pro změnu zkusil starší kousky z dob Billyho experimentování s finišováním v jiných sudech. Na rozdíl od základní 12yo Billy přidal 2 roky a 3% (ABV 46%). Virgin Oak 14yo se mi líbí. Použity byly jen panenské sudy a vliv amerického bílého dubu je jasně patrný svoji vanilkovou olejnatostí. Ovlivnění je jemné, takže hodně vynikne nepřekrytý základní charakter palírny a navazuju na diskusi o starých blendech Teachers, které se v sedumdesátkách tvořili z GD a tady je to i cítit. Sauternes 14yo přidává hodně sladkosti z použitého vína a za mě už je to moc, překrývá to celkový dojem jedním směrem a na rozdíl od sherry sudů sice také s hodně sladkým profilem, je to tady trochu jednotvárné.
Andrej Paholík
- odposlechnuto na FB - 20.5.2022:
GlenDronach Cask Strength batch 10 (58.6%): Veľmi príjemná a typická sherry bomba. Sú tam presne všetky tie veci, ktoré aj čakáme - hrozienka, sušené slivky, čokoláda, káva, karamel, oriešky a opalené drevo. Štýlovo mi to príde skôr ako návrat ku batch 8 (batch 9 bol výrazne sírnatý a mäsitý). Celkovo vynikajúca whisky... pokiaľ si vedľa toho nedáte GlenAllachie 10yo CS batch 7. Ten je na nose aj v chuti intenzívnejší s výraznejším čokoládovo-karamelkovým charakterom s ľahkou vínovou kyslosťou. Kebyže mám GlenDronach samotný, tak by som bol nadšený, ale takto som si len (zase raz) potvrdil, že GlenAllachie 10yo CS v kategorii sherry bomb aktuálne nemá konkurenciu.
Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:
Glendronach 12letá Traditional 40%: Barva: zářivě, sytě jantarová, velice přitažlivá. Aroma: nasládlé aroma, náznaky sherry, příliš sladu, trochu vřesu. Tělo: střední až plné, velice jemné. Chuť: lehké, ale výrazně sherry, nádech dubu, sladu, vřesu a slabé rašeliny, velice dobře vyvážená. Dokončení: dlouhé, kořeněné, suché a sladové. Známka: 77
Glendronach 12letá Original 43%: Barva: zlatá. Aroma: suché, náznak sherry a příliš sladové. Tělo: střední až plné, velice jemné a mírně sirupové. Chuť: dobře vyvážená vřesová suchost. Dokončení: velká vývoj chutí s čistými ovocnými, parfémovými tóny. Známka: 75
Glendronach 12letá Matured in Sherry Cask 40%: Barva: zářivá jantarová. Aroma: intenzívní sherry (sladké oloroso?). Tělo: velice tělnaté a přezrálé. Chuť: dobrá a vyvážená, charakter sherry a sladu, trochu karamelově sladká, ale nepřevládá. Dokončení: velice dlouhé, trochu suché. Známka: 77
Glendronach 18letá 43%: Barva: zářivá, velmi tmavě jantarová. Aroma: velice silná vliv sherry, suché, karamelové, náznak kouře. Tělo: jemné, mírně vysychající. Chuť: zpočátku suchá, po karamele, přechází do sladové sladkosti, potom do sherry. Dokončení: dlouhé, jemné, hřejivé, s trochou karamelové suchosti. Známka: 78
Glendronach 1975 57,7%: Barva: zářivá, sytě zlatá. Aroma: suché a trávové, potom smetanové a sladové. Tělo: smetanové, ale pevné. Chuť: smetanová, máslová. Dokončení: listové, rašelinové, dlouhé, hřejivé. Známka: 76
Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:
Glendronach 12letá 40%: Barva: Zlatá/oranžová. Aroma: Dub. Podzimní ovoce: mišpule a hruška. Bedny od pomerančů, truhlík s vanilkou, máslové karamelky. Oříškové. Tělo: Hedvábné. Chuť: Koláč z pekanu, měkké ovoce, oříšková sladovitost. S vodou téměř připomíná víno. Dokončení: Zpevněné. Mísa s oříšky.
Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:
Glendronach 12letá Original: Zahlcena příchutí po sherry, suchá a nijak vyjímečná.
Glendronach 19letá: Nejlepší z produktů Glendronach. Její výrobci byli v zajetí kouzla sherry, nicméně v tomto případě hutná kouřovitost umožňuje, aby se projevil v plné síle i slad a ostatní složky.
v knize Svět whisky hodnotí:
GlenDronach 12letá 40%: Hustá whisky se silnou příchutí sherry nahradila starší patnáctiletou a nejlépe se hodí k večernímu vychutnávání.
GlenDronach 18letá 46%: Středně hustá jednosladová whisky s vůní červeného rybízu, měkkých karamel a skořice, příchutí cedru, koření a červených bobulovin a s dlouhým dubovým dokončením.
Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:
Glendronach 12letá 40%: Barva jantarová. Whisky voní velice intenzívně po vanilce a karamelu, pak následuje ovoce, například hrušky. Kromě toho je velmi ořechová. V chuti se projevuje jako velice měkká a hedvábná se sladovým nádechem sherry. V dozvuku je lehká, dráždivá a znovu se ukazuje vliv ořechů.
Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:
GlenDronach 12letá Original 43%: Aroma: Sladké, krémová vanilka a stopy zázvoru. Chuť: Bohatá a krémová, se sladkými tóny sherry a dubu, jsou v ní cítit hrozinky a drobné ovoce. Dokončení: Dlouhé, suché a plné, se stopami ořechů.
Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí: